Menu Zavřeno

Rýžovary

Jistě každý z nás zná přípravu rýže z pytlíků, které zakoupíte v obchodě nebo přípravu vařením v obyčejném hrnci, ale zde se vám může velmi snadno rýže spálit či rozvařit. Snadno ji převaříte či spálíte. A to je pak zkažené celé jídlo. Nejlepší a nejdokonalejší uvaření rýže nám zajistí rýžovar. Pokud vaříte rýži rádi, nebo si chcete jen zjednodušit přípravu vaší večeře, může být rýžovar skvělým pomocníkem do vaší kuchyně. Není divu, že rýžovary stále nabývají na popularitě. Rýžovar dnes patří mezi velmi populární a užitečné kuchyňské pomocníky.

Nejnovější modely nabízejí pokročilé funkce včetně pokročilých senzorů, které vám zajistí, že už nikdy nebudete mít rýži příliš málo uvařenou nebo naopak připálenou či rozvařenou. Mnoho z nejlepších vařičů rýže zvládá i další úkoly. Můžete si tedy vybrat i multifunkční přístroj, který zvládne náročnější úkol, jako je napařování zeleniny, vaření polévek a vaření vajec nebo také vaření ovesných vloček. Mnoho rýžovarů má také funkci pro udržení teploty, takže se vám již nestane, že by byla rýže po dovaření nebo při servírování studená.

Široký výběr a mnoho odlišných parametrů u mnoha rozdílných produktů však může být matoucí. Pokud nechcete nad výběrem ideálního rýžovaru trávit celé dny, pak si přečtěte tento článek. Jsme zde, abychom vám pomohli s výběrem tohoto spotřebiče. Nabídneme vám hodnocení a recenze rýžovarů a zároveň vám pomůžeme s tím, jak vybrat rýžovar. Popíšeme si parametry, které je nutné znát k výběru ideálního rýžovaru do vaší kuchyně.

Výběr a porovnání 10 nejlepších rýžovarů

V této tabulce najdete výběr 10 nejlepších rýžovarů. Modely jsme pro vás seřadili do přehledné tabulky. Můžete si v ní seřadit parametry podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nejnižší cena, můžete si ji seřadit podle orientační ceny s DPH. Jak jsme rýžovary vybírali? Rýžovary jsme vybrali podle dostupných hodnocení od zákazníků, které s těmito přístroji již mají nějaké zkušenosti. Vybrali jsme pro vás ty nejlépe hodnocené rýžovary, které jsou dostupné v tomto roce. V tabulce jsou zastoupeny jak nejlevnější modely, tak i o něco dražší modely. Můžete si tedy vybrat přesně podle parametrů, které jsou pro vás důležité.

NázevVzhledObjem (v litrech)Příkon (W)ČasovačUdržování teplotyProgramyMax. váha rýže (kg)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Sencor SRM 0600WHRýžovar Sencor SRM 0600WH0,6300NeAnoNe0,45399Zobrazit v obchodech
Tefal Classic 2 RK102811Rýžovar Tefal Classic 2 RK1028113500NeAnoNe0,8999Zobrazit v obchodech
Sencor SRM 1000SSRýžovar Sencor SRM 1000SS1400NeAnoNe0,8479Zobrazit v obchodech
Russell Hobbs 19750-56Rýžovar Russell Hobbs 19750-561,8700NeAnoNe1,5639Zobrazit v obchodech
ECG RZ 11Rýžovar ECG RZ 111400NeAnoNe0,7499Zobrazit v obchodech
Klarstein OsakaRýžovar Klarstein OsakaVíce možností800NeAnoNeVíce možností679Zobrazit v obchodech
Clatronic RK 3567Rýžovar Clatronic RK 35673700NeAnoNe2,5764Zobrazit v obchodech
Gastroback 42507Rýžovar Gastroback 425073650NeAnoNe11999Zobrazit v obchodech
Domo DO9176RKRýžovar Domo DO9176RK1,3500NeAnoNe0,9649Zobrazit v obchodech
Steba RK 3Rýžovar Steba RK 31,8700NeAnoNe1,21974Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz „Zobrazit v obchodech“ budete přesměrováni na srovnávací server Heureka. Na něm si lze porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení uživatelů u různých modelů rýžovarů.

7 výhod rýžovaru

Jaké výhody má hrnec na vaření rýže? Pojďme si je seřadit přehledně. Tady je 7 nejlepších výhod rýžovaru:

 • Rýže se vám perfektně uvaří tak akorát
 • Ulehčí vám přípravu a vaření rýže
 • Můžete vařit různé druhy rýže jednoduše
 • Rýže z rýžovaru se dá perfektně tvarovat
 • Umí uvařit i vejce natvrdo, brambory a mnoho dalšího
 • Má výhodnou cenu
 • Zpestří vám váš jídelníček

Rýžovar má samozřejmě mnoho dalších výhod. Rýžovar vám prakticky může změní váš život. Objevíte různé druhy rýže a zamilujete si různé druhy jídel s rýží, které obohatí váš jídelníček. Tento přístroj se také může skvěle hodit i pro přípravu sushi, protože perfektně uvařená rýže se dá jednoduše tvarovat.

Jak vybrat rýžovar

Nyní se pojďme podívat na to, jak správně vybrat ten nejlepší rýžovar podle několika nejdůležitějších parametrů. Rýžovar se stává více populárním a proto je na trhu opravdu hodně modelů s mnoha funkcemi a parametry. Takže se může jednoduše stát, že se přestanete v této široké nabídce orientovat. Když na výběr půjdeme polopatě, tak výběr nemusí být nijak složitý. Pojďme se tedy podívat na to, jak se dá vcelku jednoduše vybrat dobrý rýžovar.

Typy rýžovarů

Rýžovary se prodávají ve dvou typech. Můžete si zakoupit rýžovary, které jsou určeny do mikrovlnné trouby nebo rýžovary, které jsou automatické a umí tedy sami uvařit rýži. Vše záleží na vašich dovednostech a pohodlí.

Rýžovar do mikrovlnky

Hrnec na rýži do mikrovlnné trouby je tím nejlevnějším rýžovarem, který si můžete zakoupit. Tento rýžovar vám bude fungovat jen v mikrovlnné troubě. Jedná se vlastně jen o nádobu, ve které připravíte rýži ve vaší mikrovlnné troubě. Potřebujete jen rýži a vodu. Rýžovar do mikrovlnky se vám hodí pokud si připravujete rýži jen občas nebo máte omezené finanční možnosti, protože tento typ rýžovaru je tím nejlevnějším. Do tohoto typu rýžovaru vložíte vodu a rýži a necháte ho ohřívat v mikrovlnné troubě.

Výhody rýžovaru do mikrovlnky:

 • Tento rýžovar je nejlevnější
 • Jeho provoz je levný
 • Velmi jednoduše se čistí – snadné udržování

Nevýhody:

 • Má malý objem
 • Uvaříte v něm malé množství rýže
 • Velmi malý výběr modelů
 • Nemá žádné funkce navíc

Rýžovar automatický

Automatické modely rýžovarů jsou daleko praktičtějším pomocníkem než rýžovar do mikrovlnky. Umí sami uvařit rýži a mají mnoho funkcí, které se postarají o dokonalou přípravu různých druhů rýže.

U elektrických automatických rýžovarů si můžete vybírat z mnoha modelů od různých výrobců. Elektrické hrnce na rýži vám přinášejí mnohem více možností, takže v něm připravíte nejen rýži, ale i brambory nebo dokonce i vejce natvrdo. Uvnitř bývají tyto modely vybaveny nepřilnavým povrchem, takže se vám rozhodně v nich nic nepřipálí a ani nepřipeče.

Výhody elektrických rýžovarů

 • Mají mnoho funkcí
 • Sami hlídají zda je rýže již uvařena
 • Mají různé možnosti velikosti objemu
 • Fungují naprosto samostatně
 • V případě potřeby umí připravit i jiné potraviny
 • Bezpečnostní pojistka, časovač a další funkce
 • Úspora času

Nevýhody

 • Elektrický rýžovar je o něco dražší

Objem rýžovaru

Objem rýžovarů je velice důležitým parametrem, protože od něj se odvíjí množství (počet porcí) uvařené rýže. U objemu záleží na tom, pro kolik lidí budete rýži připravovat. Pokud jste sami, nebo jste v rodině 2, nemá smysl si kupovat veliký rýžovar s velkým objemem.

Objem si můžete vybírat zejména u elektrických rýžovarů, protože u rýžovarů do mikrovlnné trouby je objem omezen velikostí mikrovlnky, tudíž u nich není prostor pro volbu objemu.

Objem rýžovaru je velice osobním parametrem. Pokud je vás v rodině kolem čtyř a více, bude se vám hodit rýžovar s objemem od 0,5 do 1 litru.

Pro více lidí doporučujeme objem od 1 litru více.

Vše záleží na tom, pro kolik lidí chcete rýži připravovat. Objem volte podle vaší potřeby.

Příkon

Příkon nám zejména udává kolik daný spotřebič spotřebuje elektrické energie ke svému fungování. Vyšší příkon nám většinou udává i vyšší výkon. Objemnější rýžovary budou mít typicky větší příkon. Vyšší příkon pro vás též znamená i větší náklady za elektřinu při provozu.

Funkce

Různé modely rýžovarů nabízí i širokou škálu dostupných funkcí. Co se týče elektrických rýžovarů, tak u nich máte na výběr z mnoha užitečných funkcí a to dělá z jednoduchých rýžovarů multifunkční a efektivní přístroje nejen pro přípravu rýže. U většiny těchto rýžovarů se setkáte s funkcí jako je časovač nebo automatický provoz.

Protože dochází k tepelné úpravě, samozřejmostí jsou i vysoce pokročilé bezpečnostní funkce jako je ochrana proti přehřátí daného spotřebiče. Příslušenství a další funkce se odvíjí od toho, jaké máte potřeby.

S jakými funkcemi se nejčastěji u rýžovarů setkáme?

 • Automatické vypnutí – Rýžovar se dokáže sám vypnout po uvaření rýže. Tato funkce vám tak pomůže k dokonalé přípravě jídla i úspoře energie, protože se rýžovar vypne v tu nejvhodnější dobu.
 • Udržování teploty – Funkce jež vám zajistí udržování teploty. Rýžovar udrží optimální teplotu uvařené rýže. Nemusíte se tak bát, že by rýže byla již vychladlá v době, kdy je potřeba servírovat jídlo na talíř. Čas po který je rýžovar schopen udržovat teplotu se liší model od modelu. Některé přihřívají několik minut a některé zvládnou dokonce i několik hodin udržet uvařenou rýži dostatečně teplou tak, že je vhodná k servírování kdykoliv se vám zamane.
 • Časovač – Funkce časovače nám umožňuje určit čas podle potřeby, kdy se začnou potraviny v rýžovaru vařit. Lze si tak naplánovat přesně, kdy má být vaše rýže uvařena. Vaření lze odložit o několik hodin, u některých modelů se dá vaření odložit až o 24 hodin.
 • Programy – Pokud si chcete velmi jednoduše připravit různé druhy rýží, budou se vám hodit pokročilé programy. Některé programy vám umožní si připravit v něm dokonce i celé jídlo, které bude jak zdravé, tak i chutné, protože je připraveno v páře. Přidáte tak jen ingredience a vyberete přednastavený program, který vám vaše jídlo dokonale uvaří v páře. Z takového přístroje se již stává plnohodnotný multifunkční pomocník do vaší kuchyně.

Cena

Při výběru rýžovaru je také důležité myslet ekonomicky. Je klíčové si naplánovat rozpočet podle toho, co má váš rýžovar umět. Pokud nechcete do rýžovaru dát mnoho peněz, můžete si zakoupit modely již za pár stovek, které splní základní funkci a to je uvaření rýže. Pokud chcete důmyslnější zařízení, budete muset plánovat v řádech několika tisíc Kč.

S větším množstvím funkcí se pochopitelné cena přístroje zvyšuje. Dražší modely jsou již vyrobeny z kvalitních materiálů jako je například nerez namísto plastu a mají mnohem kvalitnější dílenské zpracování.

Při výběru rýžovaru se setkáte s mnoha různými značkami výrobců rýžovarů. Nejčastěji jde o Sencor, Tefal, ECG, Russell Hobbs a další. Mezi nejlépe cenově dostupné patří Sencor a ECG. Pokud chcete kvalitu, vybírejte z Tefal či Russell Hobbs nebo i Sencor.

Nyní se pojďme podívat na dostupné cenové hladiny u hrnců na rýži:

Rozpočet do 1 000 Kč

Pokud máte těsný rozpočet a nechcete utratit za rýžovar více než 1 000 Kč, pak pro vás je na trhu řada modelů. Ty toho sice nebudou moc umět, ale základní funkci uvaření rýže splní. Také u něj očekávaje výrazně nižší objem, takže ho nebudete používat pro velkou rodinu. Tyto modely jsou ideální pro nenáročné uživatele, kteří si chtějí pouze zjednodušit přípravu rýže. Do jednoho tisíce Kč si nejčastěji vyberete modely od značky Sencor. Můžete si vybírat například z modelů Sencor SRM 0600WH nebo Sencor SRM 1000SS. Kromě modelů od Sencor si vyberete i levnější modely například od značky ECG.

Zlatá střední cesta – 1 000 Kč až 3 000 Kč

Pokud chcete jít zlatou střední cestou a chcete mít k dispozici i nějaké funkce, pak jsou modely v cenovém rozpětí 1 000 až 3 000 Kč přesně pro vás. Tyto modely mají na našem trhu docela široké zastoupení. Takže si vyberete z celé řady modelů. Mají k dispozici funkce, které vám ulehčí přípravu rýže. Jejich příkon se pohybuje cca kolem 900 W a výše, takže mají dostatečný výkon pro přípravu vícečlenné rodiny.

Cena 3 000 Kč a více

V tomto cenovém rozpětí zakoupíte většinou ty nejobjemnější modely. Můžete u nich očekávat objem alespoň 5,5 litrů. Logicky se s vyšším objemem zvyšuje i jejich příkon. V této cenové hladině si vyberete i profesionální rýžovary, které jsou využitelné i komerčním prostředí a to hlavně v restauracích, které zvládnou přípravu velikých objemů rýže pro mnoho strávníků. Ty nejdražší modely se pohybují v cenových řádech několik desítek tisíc korun.

Při výběru daného modelu přemýšlejte nad tím, zda všechny funkce, které daný přístroj nabízí, využijete. Pokud budete využívat přístroj jen pro uvaření rýže, pak není nutné kupovat model s pokročilými funkcemi.

Jak používat rýžovar

Používání rýžovaru není složité. Nicméně si před použitím vašeho modelu důkladně prostudujte přiložený návod.

Jak probíhá příprava? Rýže se v rýžovaru připravuje tak, že do přístroje dáme vhodný poměr vody a rýže. Před samotným vařením je důležité rýži propláchnout. Dále na vaši rýži přidejte koření (pokud to váš recept vyžaduje). Přístroj uzavřete a zapněte ho. Pokud to váš model umí, tak vyberte vhodný program pro přípravu vašeho typu rýže. Až bude rýže hotová, měl by se daní přístroj sám vypnout (záleží na modelu). Po dovaření je rýže připravena k servírování, někdy se doporučuje nechat rýži po uvaření trochu uležet, stačí cca 10 minut. Díky tomu se chuť lépe rozloží. Některé modely mají funkci, která bude udržovat vaši rýži teplou do té doby, než se ji rozhodnete naservírovat na talíř. V páře připravíte velmi chutnou a vydatnou rýži.

Jaké druhy rýže lze připravit v rýžovaru?

Jak jsme již zmínili, v rýžovaru můžete připravit různé druhy rýží. A jaké to jsou? Pojďme si několik z nich vyjmenovat, ať víte co vás čeká za různé druhy rýží, které můžete jednoduše uvařit nejen pro vás, ale i vaší rodině.

Arborio

Rýže Arborio se nejvíce hodí na přípravu rizota. Pokud si chcete připravit dokonalé italské rizoto, pak je rýže Arborio pro vás nutností. Tato rýže má dokonalé vlastnosti pro přípravu rizota, protože je jemná, mazlavá a měkká a přesto je uvnitř pevná. Též se hodí i pro přípravu rýžové kaše.

Basmati

Rýži Basmati můžete znát z mnoha indických pokrmů. Je jednou z nejznámějších odrůd. Její chuť je velice lahodná a může vám chutnat lehce po oříšcích. Při vaření se rýže Basmati nelepí. Tato rýže neobsahuje lepek.

Rýže Parboiled

Rýže Parboiled má vynikající nelepivé vlastnosti. Tudíž se vám při vaření nikdy neslepí. Nejlépe se hodí jako příloha k tuhým pokrmům, především k masu. Není vhodná na přípravu rizota.

Carnaroli

Rýže Carnaroli je druhem rýže, který je krátkozrnný. Po uvaření je tato rýže trochu nabobtnalá. Dobře se hodí do rizota nebo na přípravu různých kaší z rýže.

Divoká rýže

Divoká rýže, též známá jako indiánská, má význačné zabarvení. Je zabarvená do hněda. Zajímavostí je, že obsahuje hodně vitamínu B. Rýže je to dlouhozrnná. Hodí se zejména do salátů a jiných zdravých pokrmů. Pokud dbáte na rozmanitou stravu a jste vyznavačem zdravého životního stylu, pak ve vaší stravě rozhodně nesmí chybět indiánská (divoká) rýže.

Sushi rýže

Tato rýže je speciálním druhem, který se dokonale hodí na přípravu sushi. Má vyšší obsah škrobu a díky tomu se více lepí, což je vhodné právě pro přípravu sushi, protože rýže v sushi musí držet pohromadě.

Závěrem

Rýžovary jsou doopravdy skvělým pomocníkem na vaření do vaší kuchyně. Mají mnoho výhod a užitečných funkcí, které vám pomohou s přípravou rýže a obohatí tak vaše vaření o spoustu nových chutí. Díky rýžovaru tak můžete vyzkoušet mnoho druhů rýže, které byli do teď pro vás náročné na přípravu. Překvapte nejen sebe s rýžovarem, ale i svoji rodin a známe. Připravíte jim tak velice chutné pokrmy s různými druhy rýže. Pokud chcete připravovat rýži v páře, pak je rýžovar skvělou volbou.

Doufáme, že jsme vám s výběrem vhodného modelu rýžovaru pomohli a vyberete si tak ten nejlepší a cenově nejvýhodnější rýžovar na vaření nejen rýže. Také doufáme, že vám bude sloužit po mnoho let bez jediné závady a uvaří vám mnoho chutné rýže.

Podívejte se do tabulky, která je v první části článku. Z ní se můžete proklikat na další hodnocení zákazníků a hodnocení jednotlivých obchodů.