Menu Zavřeno

Rýžovary

nej ryzovar

Jistě každý z nás zná přípravu rýže z předpřipravených pytlíků nebo přípravu pomocí předsmahnuté rýže, ale zde se vám může rýže jednoduše při přípravě nepovést. Nejlepší a nejdokonalejší přípravu rýže nám zajistí rýžovar. Pokud vaříte hodně rýže nebo chcete jen zjednodušit přípravu vaší večeře, může být rýžovar skvělým pomocníkem do vaší kuchyně. Není divu, že rýžovary stále nabývají větší pozornost a popularitu.

Nejnovější modely nabízejí pokročilé funkce včetně počítačových senzorů, které vám zajistí, že už nikdy nebudete mít rýži málo uvařenou nebo naopak připálenou. Mnoho z nejlepších vařičů rýže zvládá i další úkoly, jako je napařování zeleniny, vaření polévek a vaření vajec nebo vaření i jiných zrn, například ovesné vločky. Mnoho rýžovarů má i funkci jako je například udržení teploty, takže se vám již nestane, že by byla rýže při servírování studená.

Široký výběr a mnoho parametrů, které jsou k dispozici na mnoha strojích, však může být matoucí. Jsme tady, abychom vám pomohli s našimi recenzemi rýžovarů a zároveň vám pomůžeme s tím jak vybrat rýžovar. Popíšeme si ty parametry, které jsou nutné k výběru toho nejlepšího rýžovaru do vaší kuchyně.

Rýžovar může být též často označován jako hnec na rýži.

Výběr 10 nejlepších rýžovarů

V této tabluce najdete výběr 10 nejlepších rýžovarů. Tabulka je přehledná a můžete si v ní seřadit parametry podle sebe. Rýžovary jsme vybírali podle jejich hodnocení od zákazníků. Vybrali jsme pro vás ty nejlépe hodnocené rýžovary. V tabulce jsou zastoupeny jak nejlevnější modely, tak i o něco dražší modely. Můžete si tedy vybrat podle parametrů, které jsou pro vás prioritní.

NázevVzhledObjem (v litrech)Příkon (W)ČasovačUdržování teplotyProgramyMax. váha rýže (kg)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Sencor SRM 0600WHRýžovar Sencor SRM 0600WH0,6300NeAnoNe0,45399Zobrazit v obchodech
Tefal Classic 2 RK102811Rýžovar Tefal Classic 2 RK1028113500NeAnoNe0,8999Zobrazit v obchodech
Sencor SRM 1000SSRýžovar Sencor SRM 1000SS1400NeAnoNe0,8479Zobrazit v obchodech
Russell Hobbs 19750-56Rýžovar Russell Hobbs 19750-561,8700NeAnoNe1,5639Zobrazit v obchodech
ECG RZ 11Rýžovar ECG RZ 111400NeAnoNe0,7499Zobrazit v obchodech
Klarstein OsakaRýžovar Klarstein OsakaVíce možností800NeAnoNeVíce možností679Zobrazit v obchodech
Clatronic RK 3567Rýžovar Clatronic RK 35673700NeAnoNe2,5764Zobrazit v obchodech
Gastroback 42507Rýžovar Gastroback 425073650NeAnoNe11999Zobrazit v obchodech
Domo DO9176RKRýžovar Domo DO9176RK1,3500NeAnoNe0,9649Zobrazit v obchodech
Steba RK 3Rýžovar Steba RK 31,8700NeAnoNe1,21974Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz „Zobrazit v obchodech“ budete přesměrováni na srovnávací server Heureka. Na něm si lze porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení uživatelů u různých modelů rýžovarů.

7 výhod rýžovaru

Jaké výhody má hrnec na vaření rýže? Pojďme se na ně podívat přehledně. Tady je 7 nejlepších výhod rýžovaru:

 • Rýže se vám perfektně uvaří tak akorát
 • Ulehčí vám přípravu a vaření rýže
 • Můžete vařit různé druhy rýže jednoduše
 • Rýže z rýžovaru se dá perfektně tvarovat
 • Umí uvařit i vejce natvrdo, brambory a mnoho dalšího
 • Má výhodnou cenu
 • Spestří vám váš jídelníček

A mnoho dalších výhod. Rýžovar vám prakticky může změnit život. Objevíte různé druhy rýže a zamilujete si různé druhy jídel s rýží, které obohatí váš život. Tento přístroj se také skvělé hodí pro přípravu sushi, protože perfektně uvařená rýže se dá jednoduše tvarovat.

Jak vybrat rýžovar

Nyní se pojďme podívat na to, jak správně vybrat ten nejlepší rýžovar podle několika nejdůležitějších parametrů. Rýžovar se stává více populárním a proto je na trhu opravdu hodně modelů s mnoha funkcemi, parametry a vybavením a můžete se tak snadno uvrhnout do rozhodovací paralýzy. Když na to půjdeme polopatě, tak výběr nemusí být nijak složitý. Pojďme se tedy podívat na to, jak s pár parametry vybrat ten nejlepší a zároveň cenově nejvýhodnější rýžovar.

Typy rýžovarů

Rýžovary se prodávají ve dvou typech. Můžete si zakoupit rýžovary, které jsou do mikrovlnné trouby nebo rýžovary, které jsou elektrické a umí sami uvařit rýži.

Rýžovar do mikrovlnky

Hrnec na rýži do mikrovlnné trouby je tím nejlevnějším rýžovarem, který můžete zakoupit. Tento rýžovar vám bude fungovat jen v mikrovlnce. Jedná se vlastně jen o nádobu, ve které snadno připravíte rýži ve vaší mikrovlnné troubě. Rýžovar do mikrovlnky se vám hodí pokud si připravujete rýži jen občas nebo máte omezené finanční možnosti, protože tento typ rýžovaru je tím nejlevnějším.

Výhody rýžovaru do mikrovlnky:

 • Tento rýžovar je nejlevnější
 • Jeho provoz je levný
 • Jednoduše se čistí

Nevýhody:

 • Má malý objem
 • Uvaříte v něm malé množství rýže
 • Malý výběr modelů
 • Nemá žádné funkce navíc

Rýžovar elektrický

Elektrické modely rýžovarů jsou daleko praktičtějším pomocníkem než rýžovar do mikrovlnky. Umí sami uvařit vaší rýži a má mnoho funkcí, které se postarají o dokonalou přípravu různých druhů rýže.

U elektrických rýžovarů si můžete vybírat z mnoha modelů od mnoha výrobců. Elektrické hrnce na rýži vám přínášejí mnohem více možností, takže v něm nejen připravíte rýži, ale i brambory nebo dokonce i vejce natvrdo. Uvnitř bývají tyto modely vybaveny nepřilnavým povrchem, takže se vám rozhodně v nich nic nepřipálí a nepřipeče.

Výhody elektrických rýžovarů

 • Mají mnoho funkcí
 • Sami hlídají zda je rýže již uvařena
 • Mají různé možnosti velikosti objemu
 • Fungují naprosto samostatně
 • Umí připravit i jiné potraviny
 • Bezpečnostní pojistka, časovač a další funkce
 • Úspora času

Nevýhody

 • Elektrický rýžovar je o něco dražší

Objem rýžovaru

Objem rýžovarů je velice důležitým parametrem, protože od něj se odvíjí množství (počet porcí) uvařené rýže. U objemu záleží na tom, pro kolik lidí budete rýži připravovat. Pokud jste sami, nebo jste v rodině 2, nemá smysl si kupovat veliký rýžovar s velkým objemem.

Objem si můžete vybírat zejméne u elektrických rýžovarů, protože u rýžovarů do mikrovlnné trouby je objem omezen velikostí mikrovlnky, tudíž u nich není prostor pro volbu objemu.

Objem rýžovaru je velice osobním parametrem. Pokud je vás v rodině kolem čtyř a více, bude se vám hodit rýžovar s objemem od 0,5 do 1 litru.

Pro více lidí doporučujeme objem od 1 litru více.

Vše záleží na tom, pro kolik lidí chcete rýži připravovat.

Příkon

Příkon nám zejména udává kolik daný spotřebič spotřebuje elektrické energie ke svému fungování. Vyšší příkon nám většinou udává i vyšší výkon. Objemnější rýžovary budou mít typicky větší příkon. Vyšší příkon pro vás též znamená i větší náklady za elektřinu při porovozu.

Funkce

Různe modely rýžovarů nabízí i širokou škálu dostupných funkcí. Co se týče elektrických rýžovarů, tak u nich máte na výběr z mnoha užitečných funkcí a to dělá z jednoduchých rýžovarů multifunkční a efektivní přístroje nejen pro přípravu rýže. U většiny těchto rýžovarů se setkáte s funkcí jako je časovač nebo automatický provoz.

Protože dochází k tepelné úpravě, samozřejmostí jsou i vysoce pokročilé bezpečnostní funkce jako je ochrana proti přehřátí daného spotřebiče.

S jakými funkcemi se nejčastěji u rýžovarů setkáme?

 • Automatické vypnutí – Rýžovar se dokáže sám vypnout po uvaření rýže. Tato funkce vám tak pomůže k dokonalé přípravě jídla i úspoře energie, protože se rýžovar vypne v tu nejvhodnější dobu.
 • Udržování teploty – Funkce jež vám udrží teplotu uvařené rýže. Nemusíte se tak bát, že by rýže byla již vychladlá v době, kdy je potřeba servírovat jídlo na talíř. Čas po který je rýžovar schopen udržovat teplotu se liší model od modelu. Některé přihřívají několik minut a některé zvládnou dokonce i několik hodin udržet uvařenou rýži při optimální teplotě vhodné k servírování.
 • Časovač – Funkce časovače nám umožňuje určit čas, kdy se začnou potraviny v rýžovaru vařit. Lze si tak naplánovat přesně, kdy má být vaše rýže uvařena. Vaření lze odložit o několik hodin, u některých modelů se dá vaření odložit až o 24 hodin.
 • Programy – Pokud si chcete jednoduše připravit různé druhy rýží, budou se vám hodit pokročilé programy. Některé programy vám umožní si připravit v něm dokonce i celé jídlo, které bude jak zdravé, tak i chutné. Přidáte tak jen ingredience a vyberete přednastavený program, který vám vaše jídlo dokonale uvaří. Z takového přístroje se již stává plnohodnotný multifunkční pomocník do vaší kuchyně.

Cena

Při výběru rýžovaru je také důležité myslet ekonomicky. Je klíčové si naplánovat rozpočet podle toho, co má váš rýžovar umět. Pokud nechete do rýžovaru dát mnoho peněz, můžete si zakoupit modely již za pár stovek, které splní základní funkci a to je uvaření rýže. Pokud chcete důmyslnější zářízení, budete muset plánovat v řádech několika tisíc Kč.

S větším množstvím funkcí se pochopitelné cena přístroje zvyšuje. Dražší modely jsou již vyrobeny z kvalitních materiálů jako je například nerez namísto plastu a mají mnohem kvalitnější dílenské zpracování.

Nyní se pojďme podívat na dostupné cenové hladiny u hrnců na rýži:

Rozpočet do 1 000 Kč

Pokud máte těsný rozpočet a nechcete utratit za rýžovar více než 1 000 Kč, pak pro vás je na trhu řada modelů. Ty toho sice nebudou moc umět, ale základní funkci uvaření rýže splní. Také u něj očekávajte výrazně nižší objem, takže ho nebudete používat pro velkou rodinu. Tyto modely jsou ideální pro nenáročné uživatele, kteří si chtějí pouze zjednodušit přípravu rýže.

Zlatá střední cesta – 1 000 Kč až 3 000 Kč

Pokud chcete jít zlatou střední cestou a chcete mít k dispozici i nějaké funkce, pak jsou modely v cenovém rozpětí 1 000 až 3 000 Kč přesně pro vás. Tyto modely mají na našem trhu docela široké zastoupení. Takže si vyberete z celé řady modelů. Mají k dispozici funkce, které vám ulehčí přípravu rýže. Jejich příkon se pohybuje cca kolem 900 W a výše, takže mají dostatečný výkon pro přípravu vícečlenné rodiny.

Cena 3 000 Kč a více

V tomto cenovém rozpětí zakoupíte většinou ty nejobjemnější modely. Můžete u nich očekávat objem alespoň 5,5 litrů. Logicky se s vyšším objemem zvyšuje i jejich příkon. V této cenové hladině si vyberete i profesionální rýžovary, které jsou využitelné i komerčním prostředí a to hlavně v restaruacích, které zvládnou přípravu velikých objemů rýže pro mnoho strávníků. Ty nejdražší modely se pohybují v cenových řádech několik desítek tisíc korun.

Při výběru daného modelu přemýšlejte nad tím, zda všechny funkce, které daný přístroj nabízí, využijete. Pokud budete využívat přístroj jen pro uvaření rýže, pak není nutné kupovat model s pokročilými funkcemi.

Jak používat rýžovar

Používání rýžovaru není složité. Nicméně si před použitím vašeho modelu důkladně prostudujte příložený návod.

Rýže se v rýžovaru připravuje tak, že do přístroje dáme vhodný poměr vody a rýže. Před samotným vařením je důležité rýži propláchnout. Dále na vaši rýži přidejte koření (pokud to váš recept vyžaduje). Přístroj uzavřete a zapněte ho. Pokud to váš model umí, tak vyberte vhodný program pro přípravu vašeho typu rýže. Až bude rýže hotová, měl by se daní přístroj sám vypnout (záleží na modelu). Po dokončení vaření je rýže připravena k servírování, někdy se doporučuje nechat rýži po uvaření trochu uležet, stačí cca 10 minut. Díky tomu se chuť lépe rozloží. Některé modely mají funkci, která bude udržovat vaši rýži teplou do té doby, než se ji rozhodnete naservírovat na talíř.

Jaké druhy rýže lze připravit v rýžovaru?

Jak jsme již zmínili, v rýžovaru můžete připravit různé druhy rýží. A jaké to jsou? Pojďme si několik z nich vyjmenovat, ať víte co vás čeká za různé druhy rýží, které můžete jednoduše uvařit nejen pro vás, ale i vaší rodině.

Arborio

Rýže Arborio se nejvíce hodí na přípravu rizota. Pokud si chcete připravit dokonalé italské rizoto, pak je rýže Arborio pro vás nutností. Tato rýže má dokonalé vlastnosti pro přípravu rizota, protože je jemná, mazlavá a měkká a přesto je uvnitř pevná. Též se hodí i pro přípravu rýžové kaše.

Basmati

Rýži Basmati můžete znát z mnoha indických pokrmů. Je jednou z nejznámějších odrůd. Její chuť je velice lahodná a může vám chutnat lehce po oříškách. Při vaření se rýže Basmati nelepí. Tato rýže neobsahuje lepek.

Rýže Parboiled

Rýže Parboiled má vynikající nelepivé vlastnosti. Tudíž se vám při vaření nikdy neslepí. Nejlépe se hodí jako příloha k tuhým pokrmům, především k masu. Není vhodná na přípravu rizota.

Carnaroli

Rýže Carnaroli je druhem, který je krátkozrnný. Po uvaření je tato rýže trochu nabobtnalá. Dobře se hodí do rizota nebo na přípravu různých kaší z rýže.

Divoká rýže

Divoká rýže, též známá jako indiánská, má význačné zabarvaní. Je zabarvená do hněda. Zajímavostí je, že obsahuje hodně vitamínu B. Rýže je to dlouhozrnná. Hodí se zejména do salátů a jiných zdravých pokrmů. Pokud dbáte na rozmanitou stravu a jste vyznavačem zdravého životního stylu, pak ve vaší stravě rozhodně nesmí chybět indiánská (divoká) rýže.

Sushi rýže

Tato rýže je speciálním druhem, který se dokonale hodí na přípravu sushi. Má vyšší obsah škrobu a díky tomu se více lepí, což je vhodné právě pro přípravu sushi, protože rýže v sushi musí držet pohromadě.

Závěrem

Rýžovary jsou doopravdy skvělým pomocníkem do vaší kuchyně. Mají mnoho výhod a užitečných funkcí, které vám pomohou s přípravou rýže a obohatí tak vaše vaření o spoustu nových chutí. Díky rýžovaru tak můžete vyzkoušet mnoho druhů rýže, které byli do teď pro vás náročné na přípravu. Překvapte nejen sebe s rýžovarem, ale i svoji rodin a známe. Připravíte jim tak velice chutné pokrmy s různými druhy rýže.

Doufáme, že jsme vám s výběrem vhodného modelu rýžovaru pomohli a vyberete si tak ten nejlepší a cenově nejvýhodnější rýžovar. Také doufáme, že vám bude sloužit po mnoho let bez jediné závady a bude vám tak sloužit a uvaří vám mnoho rýže.

 

Rýžovary
4.5 (89.23%) 13 votes

Mohlo by vás zajímat