Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Prací prostředky

Jak vybrat prací prostředek a jak správně a co prát?

Popelka prala šaty v řece a o pracím prášku se jí pravděpodobně ani nesnilo. V současné době máme k dispozici luxusní programovatelné pračky a široký výběr pracích prostředků. Ale to bude často velký problém. Jak si vybrat špičkový prací prášek, který vypere intenzivní skvrny, aniž by zatížil planetu? Pomůžeme vám vybrat takový, který vám bude vskutku Popelka závidět!

Prací gely, různé aviváže s voňavou texturou nebo gelové kapsle. V dnešní době existuje nevyčíslitelný výběr čisticích prostředků na oděvy, stejně jako na podomácku vymyšlené receptury pro výrobu pracích prostředků na oděvy. Dnes sáhneme po základním rodinném pomocníkovi, kterého se vaše babička nemohla nabažit: pracím prášku. Pojďme se podívat, co běžné čisticí prostředky na oblečení skutečně obsahují a jak zjistit jejich složení bez doktorátu z chemie.

Prací prostředky: Porovnání 10 nejlepších pracích prostředků podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších pracích prostředků. Jak jsme tyto prací prostředky vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto prací prostředky jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit prací prostředky podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší prací prostředek.

NázevVzhledPočet praníTyp produktuOrientační cena (s DPH)Dostupnost
ARIEL ColorPrací prostředek ARIEL Color 66 ksKapsle na praní400Zobrazit v obchodech
LOVELA Baby (na barevné prádlo)Prací prostředek LOVELA Baby (na barevné prádlo)4,5 l (50 praní)Prací gel309Zobrazit v obchodech
LENOR Spring AwakeningPrací prostředek LENOR Spring Awakening63 ksKapsle na praní349Zobrazit v obchodech
PERSIL Deep Clean Plus Active Gel Lavender Freshness ColorPrací prostředek PERSIL Deep Clean Plus Active Gel Lavender Freshness Color5 l (až 100 praní)Prací gel469Zobrazit v obchodech
Miele UltraPhase Set 6 x 1,4 lPrací prostředek Miele UltraPhase Set 6 x 1,4 l150 pracích cyklůPrací gel2290Zobrazit v obchodech
PERWOLL Renew-BlossomPrací prostředek PERWOLL Renew-Blossom4 l (67 praní)Prací gel209Zobrazit v obchodech
PERWOLL RENEW-Repair BlackPrací prostředek PERWOLL RENEW-Repair Black4 l (67 praní)Prací gel209Zobrazit v obchodech
Persil Sensitive gel 5 l 100 PDPrací prostředek Persil Sensitive gel 5 l 100 PD5 l (až 100 praní)Prací gel469Zobrazit v obchodech
Lanza Color Fresh & Clean prací prášekPrací prostředek Lanza Color Fresh & Clean prací prášek90 praníPrací prášek230Zobrazit v obchodech
Jelen mýdlový prací prášek 5 kgPrací prostředek Jelen mýdlový prací prášek 5 kg100 praníPrací prášek320Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení pracích prostředků od jejich uživatelů.

Co najdete v běžných pracích práškách?

Praní oděvů je v dnešní době víceméně záležitostí jednoho tlačítka. Definovat běžné značky pracích prášků není tak jednoduché. V obchodech narazíte na velký výběr z možností a jejich balení křičí na všechny strany, že jsou pro vás tím nejlepším pracím prostředkem. Na barevné a bílé šaty, na funkční sportovní oblečení, na hebkou dětskou pokožku, na tmavé šaty, na pracovní oděvy, na hedvábí, na vlnu.

Ale v jejich složení objevíte směs chemických látek, které se v přírodě nerozloží. Jsou to syntetické látky společností, které jsou z ropných látek, vonných látek, změkčovadel a rozjasňovačů. Všechny tyto látky zůstávají na našem oblečení i po vyprání a přicházejí do kontaktu s naší pokožkou. Nánosy se usazují v odpadních vodách. To nezní zrovna jako nejlepší prací prostředek, že?

Složky obsažené v pracím prášku

Chemický koktejl, ze kterého jsou tito specialisté smícháni, může obsahovat řadu látek. Mezi nejběžnější patří:

 • Tenzidy — jedná se o povrchově aktivní látky, které čistí skvrny z oděvů. Obvykle se však vyrábějí z ropy. Nejvíce složkou používanou pro tyto přípravky je LAS, což je alkylbenzensulfonát. Ať tak či onak, bez blízkosti kyslíku není rozložitelný.
 • Prací soda — působí jako změkčovač textury
 • Plnidla — dodávají prášku objem a sypkost, ale v podstatě nemají žádnou funkci. Nejběžnější je síran sodný. V případě, že potřebujete mycí prostředek bez plnidel, existují koncentrované úpravy.
 • Aromatické látky a vůně — dodávají vůni, ale mohou být běžnými alergeny a dráždit pokožku
 • Bělidla — Bývají na bázi chlóru a rozjasňují oděvy, ale mohou být také problematicky biologicky rozložitelné
 • Fosfáty — Používají se k uvolnění tvrdé vody, ale dostávají se do potoků, řek a nádrží. V současné době jsou v pracích prášcích nahrazovány zeolity, které jsou zcela neškodné.

Jak poznáte alergii na prací prášek?

Je to právě kvůli chemickému složení v běžných pracích prášcích, zejména atopika mohou vytvořit stavy jako suchost kůže, nebo podrážděnost pokožky. Ve většině případů se může jednat o nepříznivě citlivou reakci na barviva, vonné látky nebo silné přísady obsažené v pracích prášcích. Vyrážka se může na pokožce projevit mnoho hodin po kontaktu s oděvem, o to více je nutné zvolit vhodný čisticí prostředek.

Na etiketě čisticích prostředků můžete zjistit údaje o tom, zda obsahují látky škodlivé pro vnímavé jedince. Evidují se pouze ty, jejichž množství v prášku nebo gelu přesahuje 100 miligramů na kilogram. Alergeny, které nejsou zaznamenány, tedy nejsou zárukou, že oblečení, které perete, nezpůsobí nepříznivou reakci u vnímavějších osob. Neznamená to ani, že budete mít štěstí a vyhnete se alergenům.

Výrobce nemusí trvat na zařazení některých z alergenů, které by neměly mít vliv na účinek praní. Tyto přidané vonné látky jsou nejčastějším zdrojem alergenů, proto je nejlepší udržovat si od aromatizovaných výrobků strategický odstup. V souboji prášků a gelů mají v tomto případě tendenci vítězit prášky, protože obsahují méně alergenů, a jsou tedy vhodnější pro osoby citlivé na tyto látky.

Jak vybrat prací prostředek

Ještě předtím, než se začnete zajímat o jednotlivé parametry a druhy, přemýšlejte, jaké oblečení budete prát nejčastěji a jak. Ručně nebo v pračce? Potřebujete konkrétní čisticí prostředek pro konkrétní textury, barevné nebo bílé prádlo, nebo jste spokojeni s jediným neboli univerzálním pracím prostředkem? Mějte na paměti, že specializované modely udrží šaty a textury ve vynikajícím stavu než ty univerzální.

Pokud budete prací prostředek používat k praní dětského oblečení nebo oblečení osob trpících přecitlivělostí, zaměřte se na jemné prací prostředky určené pro děti nebo osoby s mimořádně citlivou pokožkou. Při praní svetrů nebo fleecových a hedvábných látek byste měli také hledat speciální prostředek. Na sportovní a venkovní oblečení bude dobré najít vhodný čisticí prostředek.

Prací prostředek podle typu prádla

 • Na bílé prádlo — čisticí prostředek na bílé oděvy se nejčastěji nachází v práškovém stavu, protože tekuté čisticí prostředky neobsahují bělící látky
 • Na tmavé oblečení
 • Na barevné oblečení — sem patří univerzální prostředky
 • Na jemné textury a vlny — tady se setkáváme se speciálními šetrnými přípravky na lanolin
 • Na citlivou pokožku — Neobvyklou kapitolou jsou prací prášky na citlivou pokožku, které jsou rozumné pro děti nebo osoby trpící citlivostí. Neobsahují tolik chemických látek, takže by měly být k pokožce mnohem šetrnější.
 • Prací prášek s dezinfekcí — Skvěle se hodí na praní látkových utěrek, ručníků a oblečení, navíc existují položky určené pro sportovní oblečení, které se lépe přizpůsobí potu.

Kvůli módě se musíme smířit i s tím, že různé tkaniny potřebují jiné prací programy a některé tkaniny se nesmí do pračky vložit vůbec. Praní v ruce leckdo neumí a není ochotný ho provádět. Takže ho dáváme do pračky na šetrné praní (30 — 40oC). To, jak se prádlo má prát najdete vždy na lístku u prádla.

Dávkování pracího prostředku

Ať už si vyberete jakýkoli druh čisticího prostředku, neustále si všímejte správného množství, které máte dávat do pračky (na obalu máte vždy nápovědu). Málo prášku nevypere prádlo dostatečně a zbytečně vysoké množství je plýtváním penězi. Níže jsou uvedeny hodnoty pro různé prostředky. Oba jsou uvedeny v mililitrech, protože se sypký prášek obvykle nabírá odměrkou.

 1. Sypký — jedna odměrka: přibližně 100-250 ml
 2. Tekutý — jedna odměrka: cca 50-150 ml
 3. Gelové kapsle — jedno dávkování: 1-3 kapsle

Odměrka

Odměrka by měla zohledňovat špinavost oděvu, tvrdost vody a množství prádla. Při praní jemně zašpiněného oděvu o hmotnosti 4-5 kg si vystačíte s 50 ml tekutého čisticího prostředku, u 4-5 kg mimořádně znečištěného oděvu byste měli počítat se 75 ml.

Druhy pracích prostředků

Budete si moci vybrat z různých forem. Každý z nich má své zajímavosti a nevýhody a je vhodný pro určitý druh prádla. Prací prostředky byste měli vždy uchovávat v dobře uzavřených nádobách (nejen kvůli dětem), ale kvůli vlhkosti!

 1. Prášek — klasika mezi čisticími prostředky. Je nejlevnější ze všech variant a dokáže se poprat se skutečně špinavým prádlem. Nevýhodou je nižší šetrnost vůči barvám a nižší rozpustnost, zejména při krátkých pracích programech při nízkých teplotách. Nánosy prostředku mohou konkrétně na tmavých texturách vytvářet nepěkné mapy, které mohou pokožku obtěžovat. V případě, že takové mapy na oděvu uvidíte, možná jej budete muset vyprat ještě jednou. Prací prostředky často obsahují bělidla, která nejsou vhodná pro barevné a tmavé textury. V případě, že je budete prát pravidelně, ztratí svou kvalitu. Jsou ideální pro bílé látky.
 2. Gely — neboli tekutá čistidla, jsou skvělou volbou pro praní barevných a tmavých materiálů. Zachovávají kvalitu barev. Dokáží bojovat s běžným znečištěním a potem. V případě, že je potřebujete použít k praní odolnějších skvrn, budete pravděpodobně muset šaty nejprve předeprat. Na druhou stranu můžete stejně tak použít odstraňovač skvrn. Gely by se měly nalít speciálně do bubnu mezi šaty, s vodou se mísí bez větší námahy a nelepí se na šaty. Samozřejmě je budete moci nalít i do dávkovače.
 3. Kapsle a tablety — ty jsou o něco úspěšnější než tekuté čisticí prostředky, protože se obvykle vhazují rovnou do bubnu mezi oblečení. Jejich výhodou je, že jsou méně náročné na manipulaci. V kapslích se odměřují dávky. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

Cena pracích prostředků

Samozřejmě, že cena za nákup pracího prášku se mění v závislosti na tom, jakou variantu pracího prostředku upřednostňujete a jak velké balení zakoupíte. Zároveň si budete moci vybrat mezi baleními různých značek. Některé z těch nejrozšířenějších a nejznámějších jsou Ariel, Lovela, Persil, Perwoll, Woolite, Palmex, Bonux, Lanza, Rex a Lenor.

Prací prostředky – Cena do 100 Kč s DPH

Většinu menších balíčků čisticích prostředků lze pořídit do 100 Kč. V rámci sypkých prášků to bude balíček do 1,6 kilogramu, u tekutých do 1,5 litru. Půjde především o méně známé a levnější značky.

Prací prostředky – Cena od 100 Kč do 200 Kč s DPH

Toto cenové rozpětí zahrnuje většinu dostupných a velmi kvalitních pracích prášků. Kromě sypkých a tekutých prostředků jsou doporučovány i kapsle a tablety. Vybírat budete mezi položkami pro tmavé, barevné a bílé prádlo.

Prací prostředky – Cena od 200 Kč do 400 Kč s DPH

Značkové položky ve větších baleních, tak lze znázornit toto nákladové rozpětí. U tekutých čisticích prostředků je to přibližně 2,5 – 3,5 litru, u sypkých 2,8 – 6,5 kilogramu. To zajišťuje mnohem větší výdrž při běžném praní.

Cena pracích prostředků nad 400 Kč s DPH

Za cenu nad 400 Kč si můžete pořídit vůbec největší balíčky. Jejich váha může přesáhnout 15 kilogramů a koupě za náklady se vyšplhá na 1 500 Kč s DPH.

TOP 3 PRODUKTY

1. Ariel gelové kapsle Color

Prací prostředek - Ariel Gelové kapsle
Prací prostředek – Ariel Gelové kapsle

Parametry:

 • Gelové kapsle
 • Hmotnost 1,98 kg
 • Na barevné prádlo
 • Cena od 350 Kč

Už jste používali kapsle v myčce na nádobí, ale byli jste v rozpacích, jak tuto inovaci využít na oblečení? Není důvod k obavám. Pokročilé a rozšířené gelové kapsle jsou zaručenými a životaschopnými bojovníky proti nečistotám na různých materiálech. Jak si vás lépe podmaní? Určitě základním a vskutku triviálním dávkováním. Už nikdy nebudete muset odměřovat určenou dávku, pouze vhodíte kapsli do pračky a máte hotovo.

Každá kapsle Ariel Color se skládá ze tří přípravků, které komplexně pečují o čistotu, eliminují skvrny a zajišťují ochranu pro původní barvy vašeho oblečení. Kapsle je samozřejmě 100 % rozpustná a šetrná. Gelové prací kapsle Ariel jsou ideální pro použití na cestách. Jsou pohodlné, nikdy se nerozlijí a vyperou vše, co byste chtěli. Lze je využít i při nižších teplotách. Nevýhodou je omezení pro barevné materiály.

Pozitiva Negativa
–  Snadné dávkování –      Orientované pouze na barevné prádlo
–  Vysoká účinnost
–  Použití i při nízkých teplotách
–  Disponuje čistou a svěží vůní
–  100 % rozpustné

2. Jelen mýdlový prací prášek

Prací prostředek Jelen
Prací prostředek Jelen

Parametry:

 • Sypký materiál
 • Hmotnost 3 kg
 • Na barevné prádlo
 • Na bílé prádlo
 • Cena od 200 Kč

Hledáte prací prostředek na oblečení, ale děsí vás nekonečné množství chemických látek na většině z nich? Zkuste prostředek Jelen, který se stejně dobře postará o barevné i bílé oblečení. Koncentrované prostředky obsahují obrovské množství aktivních přípravků. Díky tomu je efektivní při teplotách do 30 °C a nemusíte ho tudíž přidávat tak moc. Dále je třeba uvést vynikající rozpustnost ve vodě a skutečnost, že si prášek poradí i se zaschlými skvrnami. V případě, že vyžadujete poutavou vůni, můžete být spokojeni s okouzlující charakteristickou vůní, která není příliš výrazná. Vzhledem ke svému složení je prášek navíc vhodný pro rodiny s alergiky.

Největším negativem je nízká váha balení. Za dvě stovky dostanete pouze tři kilogramy čisticího prostředku. I přesto, že toho při praní tolik nepotřebujete, stále nedostanete více než 60 cyklů na jedno balení. Jelen nám přináší staré časy, kdy se k praní a čištění používaly běžné přírodní prostředky. A to mu rozhodně neubírá na efektivnosti.

Pozitiva Negativa
–  Kvalitní prací prášek –      Velmi malé balení
–  Nízká cena  
–  Ekologické složení  
–  Dobré pro alergiky  
–  Svěží vůně  
–  Efektivně eliminuje skvrny  
–  100 % rozpustnost

3. Waschkonig Universal Levandule 4,9 l

Prací prostředek Waschkonig Universal Levandule 4,9 l
Prací prostředek Waschkonig Universal Levandule 4,9 l

Německá značka Waschkönig nabízí řadu rozumných a pravidelně dobře hodnocených pracích prášků a přípravků. To je často i případ univerzálního pracího gelu Waschkönig s vůní levandule, který nás zaujal nejvíce. Za balení o objemu 4,9 litru zaplatíte kolem 160 Kč a vydrží až 140 praní. Spokojeni budete i s pravdou, že by se jedná o univerzální prostředek, který lze použít jak na bílé, tak na barevné oblečení. Tekutý gel se jednoduše rozděluje a nezanechává skvrny.

Budete také moci prát při teplotách od 20 do 90 °C. Díky své jednoduché rozpustnosti lze gel použít i pro jemné praní při nízkých teplotách. Waschkönig Universal není pouze levný, ale také překvapivě efektivní a intenzivní. Oživující vůně je nádherná, ne tak intenzivní jako u jiných (což může být pro některé možná překážka). Tento prací gel dostává z velké části vysoká hodnocení a rozhodně stojí za zvážení.

Pozitiva Negativa
–  Velké balení –      Těžká manipulace
–  Balení vydrží na 140 praní
–  Prát lze i ve studené vodě
–  Nezanechá skvrny
–  Výhodná cena

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat