Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Chytré zásuvky

Ovládat si na dálku svou domácnost, nebo letní chatku je sen každého člověka, co má rád maximální pohodí. Naštěstí dnešní technologie posouvají každý den hranice o mílové kroky a tak je toto a mnohem více možné díky chytrým zásuvkám.

Chytrá zásuvka vypadá podobně jako rozdvojka. Nástavec do obyčejné zásuvky, kam strčíte kabel od televize nebo lampičky na nočním stolku. Chytré zásuvky umožňují vypnutí a zapnutí zapojeného zařízení na dálku. Stačí k tomu chytrý telefon, tablet nebo webový prohlížeč v počítači.

Nejčastěji fungují chytré zásuvky v rámci připojení na domácí Wi-Fi nebo přes Bluetooth. Pokročilejší verze využívají mobilní sítě GSM.

Přes tuto aplikaci lze také vytvořit časový rozvrh pro automatické vypínání a zapínání spotřebičů.

Název aplikace, kterou bezplatně stáhnete z Google Play nebo z App Storu, zní česky jenom náhodou, a to, že odkazuje na šetření výdajů, je další shoda okolností. Ve skutečnosti je Kasa v angličtině, ale vzhledem k její jednoduchosti to není na závadu. Vedle možnosti ovládat spínání a vypínání zásuvky na dálku dovoluje aplikace sledování odběru spotřebičů do zásuvky připojených, a to jak v reálném čase, tak zpětně formou statistiky spotřeby.

Tato technologie má mnoho variant a tak není zcela snadné si mezi výrobky vybrat. Dnes se tento výběr budeme snažit ulehčit a tak si v tomto článku představíme základní kritéria výběru, ukážeme si základní druhy, ze kterých lze vybírat a ukážeme si parametry a funkce, které tyto technologie mohou nabídnout. Ke konci článku si jako vždy rozdělíme ceny do třech základních kategorií a navíc si ukážeme i klady a zápory pořízení takového pomocníka.

Chytré zásuvky: Porovnání 10 nejlepších chytrých zásuvek podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších chytrých zásuvek. Jak jsme chytrých zásuvek vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto chytré zásuvky jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit smart zásuvky podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší chytrou zásuvku.

NázevVzhledZpůsob fungováníMaximální zatížení (W)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Nedis WIFIP120EWTChytrá zásuvka Nedis WIFIP120EWTSamostatně3680830Zobrazit v obchodech
TP-Link Tapo P100Chytrá zásuvka TP-Link Tapo P100Samostatně2300648Zobrazit v obchodech
Immax NEO SMART 07048LChytrá zásuvka Immax NEO SMART 07048LPřes centrální jednotku3680348Zobrazit v obchodech
Sonoff S26Chytrá zásuvka Sonoff S26Samostatně2200322Zobrazit v obchodech
Nedis WIFIPO120EWTChytrá zásuvka Nedis WIFIPO120EWTSamostatně3680669Zobrazit v obchodech
Professor SMART 10AChytrá zásuvka Professor SMART 10ASamostatně2300279Zobrazit v obchodech
Homematic IP HMIP-PSChytrá zásuvka Homematic IP HMIP-PSSamostatně36801290Zobrazit v obchodech
VOCOlinc PM5Chytrá zásuvka VOCOlinc PM5Samostatně2300779Zobrazit v obchodech
D-Link DSP-W118/EChytrá zásuvka D-Link DSP-W118/ESamostatně3680552Zobrazit v obchodech
Nedis WIFIP120FWTChytrá zásuvka Nedis WIFIP120FWTSamostatně3680499Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení chytrých zásuvek od jejich uživatelů.

Jak vybrat chytrou zásuvku?

Ještě než si představíme základní otázky, které vám při výběru mohou výrazně pomoci, představíme si základní fungování.

Chytré zásuvky stačí umístit do klasické zásuvky a do nich jen připojíte ovládaný spotřebič. Zásuvku přes mobilní aplikaci zapínáte a vypínáte, čímž zastavujete a obnovujete přívod elektrické energie.

Pozor na: Způsob připojení a ovládání

Na trhu lze najít více způsobu ovládání chytrých zásuvek. Nejčastěji se lze setkat s centrální jednotkou, nebo hlasových ovladačem. Existují také chytré zásuvky ovládané přes mobilní síť GSM. Ty samozřejmě vyžadují SIM kartu, která se do chytré zásuvky vloží. Zásuvka se pak ovládá pomocí SMS zpráv nebo prozvoněním. Stačí tedy například poslat z mobilu SMS zprávu a hned víte, zda je zásuvka zapnutá, či nikoli. Umí rovněž uživateli zasílat oznámení a nabízí možnost odpojení spotřebiče, pokud nepracuje správně nebo způsobuje zkrat.

Pozor na: Parametry

CO se týče parametrů, je třeba si dávat pozor zejména na velikost a příkon. Je třeba velikost příkonu přizpůsobit počtu zařízení, které bude zásuvka ovládat. O veškerých důležitých parametrech si povíme podrobněji níže ve stejnojmenné kapitole.

Pozor na: Funkce

Jelikož se jedná o novodobou technologii, která se stále každým dnem posouvá dále, trh se tomu přizpůsobuje. Výrobci se tedy snaží nabízet maximum funkcí. Mezi ně patří například časovač, nebo LED osvětlení.

Pozor na: Zkušenosti ostatních

Při výběru je určitě dobré koukat i na konkrétní zkušenosti ostatních uživatelů, kteří si daný výrobek již zakoupili.

Pozor na: Cenu

Posledním, avšak ne méně důležitým parametrem je i cena, která zásadně ovlivňuje výběr většiny zákazníků. O ceně se také budeme bavit podrobněji a to až na samém konci tohoto článku, kde si cenu jako vždy rozřadíme do tří cenových kategorií a představíme si, co od jaké lze očekávat.

Druhy zásuvek pro chytrou domácnost

Chytré zásuvky v pravém slova smyslu se v podstatě dají rozdělit už jen na produkty dle systému a aplikace a tak si představíme i podobně fungující produkty, které lze na trhu najít. Mezi časté chyby zákazníků totiž patří i to, že si pořídí chytrou zásuvku, či zásuvky a následně zjistí, že jí vůbec nepotřebují a že jim postačí jeden z níže uvedených produktů, což je častou příčinou nespokojených recenzí.

Pojďme se tedy na tyto produkty podívat zblízka.

Chytré zásuvky

Chytré zásuvky se jistě umisťují na první místo v našem rozborů chytrých ovládacích prvků, protože nabízí mnoho funkcí, kterými lze ovládat přívod elektrické energie a to i přes mobilní aplikaci. Můžete ji tak ovládat i na dálku, nastavit čas zapínání na určitou dobu nebo ji připojit k senzorům pohybu, aby se například lampa rozsvítila, když vstoupíte do chodby. Další možnost zapínání představuje hlasový asistent. Jak už bylo řečeno, chytré zásuvky lze ovládat přes mobilní aplikaci, či hlasem.

Chytré stmívače

Stmívače jsou založené na principu změně tvaru sínusovky. Nepotřebují obvykle žádnou dodatečnou elektroinstalaci a výrobci je nabízejí ve formě modulových přístrojů do rozvaděčů i ve formě přístrojů pro zapuštěnou montáž v místě ovládání (obvykle je ale potřeba větší hloubka oproti obyčejnému vypínači).

Pro změnu tvaru (deformace) sínusovky napájení se používají polovodičové součástky, které usekávají jednotlivé její kusy. Velikost useknuté sínusovky odpovídá míře stmívání. Smart systémy ovládání umožňují obvykle připojení chytrých žárovek, svítidel, ovládacích prvků a případně dalších přístrojů a senzorů (některé systémy kombinují i vytápění a obecně „internet věcí“).

Jednotlivé ovládací prvky lze programovat, takže si sami můžete vytvořit různé scény a chování osvětlení. Ovládání přes mobilní aplikaci je primárním způsobem nastavování. Výhodou je vysoká flexibilita bez nutnosti měnit existující elektroinstalaci. Nevýhodou se může v některých případech ukázat závislost na mobilní aplikaci, nedokonalá mobilní aplikace či závislost na jednom výrobci. Nevýhodou může být také vysoká pořizovací cena. (zdroj:svetloblog.cz)

Chytré vypínače

Chytrý vypínač vám umožní vypnutí a zapnutí světel, změnu jejich intenzity i barvy. To vše na dálku. Po pořízení chytrého vypínače v sadě se speciálními žárovkami, můstkem (bridge) a mobilní aplikací je možné propojení s termostatem, čidly a dalšími.

Chytrá tlačítka

Většina těchto tlačítek mají větší velikost a fungují bezdrátově. Nalepíte je tedy, kam je třeba, a v aplikaci na mobilním telefonu nastavíte, co má dělat. Tlačítka rozpoznávají různé druhy manipulace, takže můžete například nastavit, že krátké stisknutí znamená zhasnutí světla, delší vyroluje žaluzie atd. Častou funkcí je přivolání pomoci, proto jsou vhodná například pro seniory, kteří žijí sami.

Parametry chytrých vypínačů

Když už známe základní principy a kritéria pro výběr chytrých zásuvek, pojďme se podrobně podívat na již zmíněné důležité parametry, které by také měli hrát klíčovou roli pro váš výběr. Mezi takové patři především Příkon a počet zásuvek. Dále je dobré vyznat se i v typu připojení a samozřejmě konektivitě, která určuje, s jakým systémem lze zásuvku propojit. Dále si povíme i něco málo o designu, který v případě umístění zásuvky na viditelném místě také může hrát důležitou roli.

Velikost

Nejčastěji se na trhu v případě chytrých zásuvek setkáte s jednou výstrčkou, která slouží jako samostatně ovladatelný modul, avšak za příplatek lze pořídit i zásuvku s více výstupy, či s přídavnými kabely. V takovém případě si ale nejspíše připlatíte a je velice důležité zkontrolovat, zda se dá každá zásuvka ovládat zvlášť.

Příkon

Příkon by se měl pro vás stát nejdůležitějším parametrem vůbec. Dražší produkty by měli mít standartní příkon, avšak u levnějších produktů veliký pozor! Pokud bude příkon mít sotva několik stovek Wattů, znamenalo by to, že taková zásuvka nemá šanci utáhnout náročnější spotřebiče jako je třeba rychlovarnou konvici natož mikrovlnku.

Typ připojení

Aplikace v mobilním telefonu

Jak už bylo v dnešním článku několikrát zmíněno, chytré zásuvky lze ovládat přes mobilní aplikaci, která se v současné době stala nejpoužívanějším připojením. Nevýhodou může být, že pro ovládání zkrátka musíte aplikaci zapnout. Vyhovovat tak bude především lidem, kteří telefon nedají z ruky. Hledání telefonu po celém bytě, když chcete zapnout zásuvku přímo před vámi, vám život neulehčí.

Hlasový asistent

Tento způsob ovládání chytrých zásuvek je sice praktický, avšak vhodný jen pro lidi s dobrou angličtinou. Ovládání spočívá v tom, že zásuvku pro svého asistenta pojmenujete, ideálně jménem spotřebiče, který je v ní připojený. Poté stačí například prohlásit: “Alexa, turn on the kitchen light” a vaše přání se stane skutečností.

Chytrý vypínač

O chytrých vypínačích už jsme si dnes také řekli více výše v tomto článku a tak nebude dále rozvádět. V podstatě jde o to, že si v aplikaci vypínače snadno nastavíte, že jeho stisknutí či podržení bude znamenat zapnutí chytré zásuvky.

Zahrnutí do scénářů

Jak už je možné poznat z názvu, lze si ovládání jednotlivých spotřebičů naplánovat trvale dle nějakého vašeho scénáře, avšak je třeba počítat s tím, že vám dokonalý scénář pravděpodobně nevyjde na poprvé a tak bude chvilku trvat, než přijdete na ten svůj ideální.

Konektivita

Konektivita se s největší pravděpodobností nebude často měnit. U drtivé většiny produktů se setkáte s konektivitou přes Android , Windows , iOS. Tím se snadno připojíte přes mobilní aplikace jako je Apple HomeKit, Google Assistant nebo Amazon Alexa.

Design

Jak už bylo řečeno v úvodu této kapitoly, i design může být velice důležitým parametrem, kór když se zásuvka bude nacházet na viditelném místě. Nejčastější designem je samozřejmě bílá subtilní varianta, ale na trhu lze najít i další verze.

Funkce chytrých zásuvek

Zásuvky s termostatem

Termostat všeobecně slouží k regulaci teploty a udržení ideálního počtu stupňů a u zásuvek tomu není jinak. Když si pořídíte takovou zásuvku budete moct pohodlně pomocí mobilní aplikace, nebo jiným spojením ovládat teplotu ve vašem bytě, či domě.

USB port

USB port umožňuje připojení dalšího zařízení, to však už nelze propojit, či jinak ovládat a tak slouží port pouze pro nabíjení daného přístroje.

Osvětlení

Existují i zásuvky, které nejen že ovládají i světla, která lze ovládat na dálku, ale sami jsou vybaveny LED světlem, s nočním senzorem.

Přepěťová ochrana

Bezpečnostní prvek, který v případě přepětí zásuvku vypne.

Časovač

Časovač, jak je tomu i u jiných přístrojů, vám umožňuje pohodlně naplánovat zapnutí připojeného spotřebiče dopředu přesně na čas, který si sami určíte.

Statistiky

V aplikaci najdete souhrnná čísla i grafy, které vám prozradí informace o spotřebě a vytížení zapojených zařízení. Můžete tak dopočítat, kolik přesně jste se zásuvkou ušetřili, nebo si kriticky přiznat, kolik času denně strávíte před televizí.

Hlášení poruch

Tuto funkci oceníte v případě nečekaných problémů. Zásuvka rozezná, že zapojený spotřebič je poškozený, vypne se a vám odešle zprávu na mobilní telefon.

Budík

Jak chytrou zásuvku doma využijete, je jen na vás. Může například pomoci s ranním vstáváním všem lidem, kteří tradiční budík jednoduše zaklapnou a spí dál. Podobu ranního budíčku si zvolíte sami. Nejprve se vám může třeba rozsvítit lampička na nočním stolku, pak se nahlas rozjede rádio a nakonec vás ještě může probrat vůně z elektrického osvěžovače vzduchu.

Klady a zápory chytrých zásuvek

Klady

Ovládání spotřebičů a jiných spínačů na dálku

V tomto článku si v každé kapitole říkáme, že chytré zásuvky se vyznačují především připojením na mobilní telefon, nebo jiným způsobem, čímž pohodlně a bez námahy můžete ovládat svou domácnost a to i na dálku.

Kontrola spotřeby energie

S tím, že máte kontrolu nad zapínáním a vypínáním spotřebičů, máte i přehled nad spotřebovanou energií a tak nešetříte pouze čas, ale i peníze.

Zápory

Za jakých okolností nemusí chytrá zásuvka fungovat

Tím, že zapínáte a vypínáte zásuvku, vypínáte automaticky i daný přístroj, či spotřebič. Aby se to mohlo dít, je nutné, aby byl přístroj schopen se po obnovení přívodu energie sám zapnout. Mechanický spínač má dva stavy, “zapnuto” a “vypnuto”. Při využívání chytré zásuvky musí být spotřebič neustále nastaven na “zapnuto”.

Některé spínače však mohou fungovat trochu jinak. Takový jiný spínač je ovládán tlačítkem, které nepřepíná mezi dvěma definovanými stavy, ale využívá paměť, která si pamatuje, který stav je aktuální, a automaticky přepne zařízení do toho druhého. Pokud však přístroj mezitím vypneme, paměť se vymaže. Při opětovném zapnutí zůstane přístroj ve stand-by režimu.

Pokud tedy vlastníte zařízení, které byste rádi zapojili do chytré zásuvky, udělejte si malý test. Přístroj zapněte a odpojte z elektrické sítě. Pokud po zapojení bude automaticky fungovat, bude fungovat také s chytrou zásuvkou.

Wifi vs. Centrální jednotka

Tato otázka vás možná po pročtení tohoto článku napadla a je to naprosto v pořádku. Centrální jednotky nejsou zrovna levné a tak vás pořízení kvalitní centrály může stát až několik tisíc. Za ně ovšem získáte zařízení, které vzájemně propojí všechny prvky chytré domácnosti, pomůže s nastavením scénářů, a protože díky ní budete moci zařizovat domácnost přes ZigBee či Z-Wave, uleví se i vašemu WiFi routeru.

Cena chytrých zásuvek

Jako vždy se v poslední kapitole článků budeme bavit o ceně. Klasicky si tedy cenové relace rozdělíme do tří kategorií a představíme si, co od jaké lze očekávat.

Cena chytré zásuvky do 500 Kč včetně DPH

V této cenové kategorii, která se pohybuje přibližně od 300 Kč do 500 Kč lze najít kvalitní produkty, které však nebudou mít moc funkcí, které byste v budoucnu mohli postrádat. Pokud se chcete pohybovat v této kategorii, doporučujeme si podrobně pročíst recenze ostatních uživatelů. Je také třeba si dávat pozor na příkon a také na konektivitu, která vám nemusí umožnit ani spojení se zásuvkou.

Cena chytré zásuvky od 500 Kč do 1 000 Kč s DPH

V této cenové kategorii lze narazit na produkty, které lze propojit přes mobilní aplikaci i s přehledem o spotřebě energie. U některých produktů lze najít i nadstandartní funkce jako je například USB port, nebo osvětlení. Většinou se jedná o zásuvky s jedním výstupem, avšak při podrobném prohledání trhu lze najít i zásuvky s více výstupy – avšak stále bacha na recenze ostatních uživatelů. Tyto zásuvky už budou také disponovat větším příkonem a tak byste se neměli obávat, že neutáhne i náročnější spotřebiče.

Cena chytré zásuvky nad 1 000 Kč s DPH

Pokud se vyšplháte na cenu nad 1 000 Kč, ale už očekávat plně vybavené zásuvky s mnohdy již více vstupy. Navíc budou mít nejspíše mnoho nadstandartních funkcí včetně dětské pojistky, nebo třeba hlásič poruch.

Chytré zásuvky: Chytrá zásuvka a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat novou chytrou zásuvku. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nové smart chytré zásuvky pomohli a vy si teď vyberete kvalitní chytrou zásuvku, která vám vydrží dlouho fungovat bez jediné závady.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš nový produkt v podobě nové chytré zásuvky zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na web Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé chytré zásuvky a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem chytré zásuvky. Dozvíte se tam také, která chytrá zásuvka je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 10 Průměrně: 4.5]

Mohlo by vás také zajímat