Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Multimediální centra

multimediální centrumZávidíte lidem, kteří mají chytrou televizi (Smart TV) ale vaše aktuální televize vám kompletně dostačuje? Řešením je multimediální centrum. Jedná se o chytrou krabičku s pořádným výkonem a chytrým operačním systémem. Obvykle jsou multimediální centra vybaveny operačním systémem Android nebo Apple.

Při výběru nového multimediálního centra je nutné myslet hned na několik důležitých parametrů. Jedním z nich je právě operační systém. Pak je nutné myslet na hardwarové specifikace. To se odvíjí především od toho, co vše má tato malá krabička k televizi umět. Na některých můžete hrát hry, dívat se na YouTube, Twitch, Netflix a mnoho dalších zajímavých věcí. Nebo na nich poslouchat vaše oblíbené podcasty. Samozřejmostí je připojení k internetu přes Wi-Fi a k dalším zařízením jako je váš mobilních telefon přes Bluetooth.

Podíváme se zde i na cenové kategorie a jak je již v našich článcích zvykem i na porovnání nejlepších modelů multimediálních center.

Ať už jste nadšencem do moderních technologií nebo jen běžným uživatelem, náš článek vám pomůže s výběrem vhodného multimediálního centra k vaší televizi.

Multimediální centra: Porovnání 10 nejlepších multimediálních center podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších multimediálních center. Jak jsme tato multimediální centra vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tato multimediální centra jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto přístroje si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit produkty podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší multimediální centrum.

TV BoxVzhled TV boxuProcesorFrekvence procesoru (v GHz)RAM Paměť (v GB)Operační systémKapacita pro soubory (v GB)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Xiaomi Mi Tv Box SAndroid TV Box Smart Xiaomi Mi Tv Box SCortex-A53, 4 jádra22Android 8.181548Zobrazit v obchodech
TESLA MediaBox X900 ProAndroid TV Box Smart TESLA MediaBox X900 ProARM Cortex A-55, 4 jádra24Android 9.0 Pie322980Zobrazit v obchodech
Strong SRT 202Android TV Box Smart Strong SRT 202Cortex-A53, 4 jádra1,52Android 9.0 Pie82291Zobrazit v obchodech
TESLA MediaBox X500Android TV Box Smart TESLA MediaBox X500ARM Cortex A-55, 4 jádra22Android 9.0 Pie162289Zobrazit v obchodech
RGB.vision HK1 MINI+Android TV Box Smart RGB.vision HK1 MINI+Cortex-A53, 4 jádra1,52Android 9.0 Pie161345Zobrazit v obchodech
TESLA MediaBox XA400Android TV Box TESLA MediaBox XA400Amlogic S905X2-B 1,6GHz, Quad Core1,62Android 1081999Zobrazit v obchodech
Homatics Box QAndroid TV Box Homatics Box QAmlogic S905X31,92Android 1081999Zobrazit v obchodech
Openbox AND-95Android TV Box Openbox AND-95Allwinner H616 Quad Core ARM Cortex A531,52Android 1010990Zobrazit v obchodech
Strong SRT401LEAP-S1Android TV Box Strong SRT401LEAP-S1Čtyřjádrový Cortex-A531,82Android 1081999Zobrazit v obchodech
Apple TV 4K 64GB MP7P2CS/AAndroid TV Box Smart Apple TV 4K 64GB MP7P2CS/AApple A10X2,33Apple tvOS645130Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení multimediálních center od jejich uživatelů.

Jak vybrat multimediální centrum?

Možná si kladete otázku, co je to vlastně multimediální centrum? Odpověď je docela jednoduchá. Toto zařízení udělá z vaší hloupé televize extrémně chytrého pomocníka, který toho umí doopravdy hodně. Tento přístroj vám nahradí chytrou televizi. Můžete pomocí něho přehrávat videa, zobrazovat fotografie nejen z vaší dovolené, přehrávat oblíbené služby jako je YouTube, Twitch, Netflix, streamy atd. Některé modely jsou vybaveny i internetovým prohlížečem, takže na nich můžete navštěvovat vaše oblíbené internetové stránky. Například Seznam.cz, Heureka.cz nebo náš web Testino.cz.

Nebo si můžete oddechnout u relaxačních videí nebo poslouchat vaši oblíbenou muziku. K tomu můžete využít různé aplikace, které znáte z mobilních telefonů. Například Spotify apod.

Můžete si k nim připojit externí úložiště jako je flash disk nebo externí disk a spouštět vaše oblíbené soubory, videa atd.

Zmínili jsme již, že na nich můžete hrát i hry? Určitě ano.

Parametry pro výběr multimediálního centra

Při výběru je důležité se zaměřit hned na několik důležitých parametrů.

Které parametry jsou důležité pro výběr multimediálního centra?

 • Operační systém
 • Grafická karta
 • Procesor
 • Úložiště
 • Vstupy a výstupy
 • Podporované formáty
 • Cena multimediálního centra

Multimediální centrum a jeho operační systém

Operační systém je to, co dělá z této krabičky plnohodnotné chytré zařízení k vaší televizi. Operační systémy pro multimediální centrum jsou shodné jako u mobilních telefonů. Můžete si tedy vybrat zařízení s Androidem nebo Apple OS. Pak si také můžete ještě vybrat zařízení od firmy Nvidia.

Můžete si vybírat z těchto operačních systémů:

 • Operační systém Android
 • Operační systém Apple
 • Operační systém od Nvidia

Operační systém Android

Android můžete znát ze svých chytrých telefonů. Operační systém od společnosti Google naleznete i v chytrých multimediálních centrech. Tento operační systém nabízí celou řadu různých aplikací. Rozhraní tohoto systému na Smart boxu je velmi podobné ne-li totožné jako na mobilních telefonech. Pokud máte mobil s androidem, pak se při používání tohoto přístroje budete cítit jako doma.

Můžete si do multimediálního centra s Androidem stáhnout svůj oblíbený přehrávač a přehrávat si na něm libovolné video v různých formátech. Android systém naleznete u naprosté většiny multimediálních center.

Operační systém Apple

Apple je další technologickou firmou. Tudíž není překvapením, že ji naleznete i v segmentu multimediálních center. Naleznete zde přístroj s názvem Apple TV. Je to multimediální centrum od společnosti, kterou založil ikonický Steve Jobs. Vyberete si zde multimediální centrum s odladěným operačním systémem od Apple a skvělým designem. Tento přístroj skvěle zapadne do vašeho ekosystému ostatních produktů od značky Apple.

Stejně jako u Androidu i u přístrojů od Apple naleznete různé aplikace. Spustíte na vše co lze spustit na Androidu a ostatních multimediálních centrech.

Velikost multimediálního centra

Všechna zařízení jsou rozdělena do dvou typů – klíčenky a krabice.

 • Klíčenka – Google Chromecast atd.
 • Krabice – Apple TV, Android TV box

Rozměry prvního jsou o něco větší než rozměry standardního flash disku. Taková zařízení mohou přijímat videosignál pouze z telefonu nebo počítače. Druhou možností je plnohodnotná krabicová verze přehrávače médií. Již existuje sada rozhraní pro připojení ovládacích zařízení nebo úložného média. Velikost „krabice“ je srovnatelná s malým notebookem nebo routerem, ale takové přehrávače médií mají mnohem více možností.

Multimediální centrum: Hardwarové vlastnosti

Stejně jako ve standardním počítači i tato položka odpovídá za to, jak příjemná bude práce s multimediálním centrem. Těžko si můžete vychutnat škubající obraz videa nebo neustálé chybové zprávy o nedostatku RAM paměti.

Procesor je zodpovědný za zpracování obrazu na obrazovce. Neměli byste kupovat zařízení, které má méně než dvě procesorová jádra běžící na méně než 1,5 GHz. Dalším důležitým parametrem je RAM, musí mít alespoň 1 GB. Plusem u multimediálního centra bude samostatná grafická karta. Velikost interní paměti není nejdůležitějším parametrem, protože si můžete vždy koupit samostatnou SD kartu nebo připojit externí pevný disk.

Procesor a grafická karta multimediálního centra

Multimediální centrum by mělo být co nesvižnější a nemělo by se sekat. Zjednodušeně řečeno, vše by mělo běžet naprosto plynule bez čekání a zasekávání. Zde jsou podobné parametry jako u stolního počítače nebo chytrého telefonu.

Procesor

Zajímat by vás měla hodnota GHz (čím více tím lépe.) A zajímá nás také počet jader procesoru. Zde také platí, že čím více, tím lépe.

Grafická karta

Výkonost grafické karty se odvíjí od toho, na co budete multimediální centrum využívat. Hráči by se měli zaměřit na to, aby grafická karta byla co nejvýkonnější.

Přemýšlejte ovšem nad tím, na co vše budete multimediální centrum využívat. Pokud na něm plánujete hrát hry, berte výkonnější model. Pokud jen prohlížet internet a přehrávat videa, pak by vám mohl stačit i méně výkonný model. Od procesoru a grafické karty se odvíjí celková cena daného přístroje na přehrávání multimédií.

Velikost paměti

Velikost vestavěné paměti je pro multimediální centra důležitá – čím větší je, tím více dalších aplikací lze do zařízení nainstalovat. De facto standardem pro multimediální centra je dnes 8 GB interní paměti. Pokud ale plánujete instalovat mnoho aplikací, dávejte pozor na modely s velkou vnitřní pamětí nebo s podporou paměťových karet – některé přehrávače médií vám umožňují používat je k instalaci aplikací.

Vestavěnou paměť byste neměli používat k ukládání video souborů, jinak se rychle zaplní. Pokud nechcete mít pro svou filmovou knihovnu samostatný pevný disk, věnujte pozornost modelům s místy pro instalaci HDD – umožňují vám ukládat filmy do samotného přehrávače médií (samozřejmě po instalaci pevného disku).

Pokud by vám nevyhovovala velikost paměti, můžete k centrům připojit i externí HDD přes USB vstup.

Vstupy a výstupy multimediálního centra

U každého multimediálního centra se setkáte s mnoha porty, které vám umožňují připojit další různá zařízení.

U většiny modelů se setkáte s HDMI výstupem, pomocí kterého se přenáší obraz a zvuk do televize. Standardem u všech modelů je vstup pro napájení elektřiny. Poté se lze setkat s AV výstupem, pomocí kterého si můžete zapojit sluchátka nebo kvalitní reproduktory.

Některé modely vám umožňují připojit internet pomocí Rj 45 portu. Díky tomu nemusíte mít v domácnosti Wi-Fi síť a k internetu se připojíte pomocí kabelu.

Dále také mohou být dané modely vybaveny USB portem (1 nebo více) (verze 2.0 nebo 3.0). Pokud je model vybaven USB portem 3.0 a novější, může docházet k rychlejší výměně dat, pokud to vaše připojované zařízení podporuje. USB port 3.0 je zpětně kompatibilní s verzí 2.0 atd. Vybírejte si modely, které nabízejí alespoň 2 USB vstupy. 1 USB vstup bude pro většinu uživatelů málo.

Přes USB port si připojíte flash disk, externí disk nebo další zařízení ve formě klávesnice, herních zařízení – joysticku – a mnoho dalšího pokud to daný model multimediálního centra podporuje.

Chytré multimediální centrum můžete ovládat pomocí ovladače nebo ho můžete ovládat pomocí vašeho chytrého telefonu s příslušnou aplikací pokud to zařízení podporuje.

Cena multimediálního centra

Při výběru multimediálního centra bude určitě velkou roli pro vás hrát také cena zařízení. Kolik by mělo takové centrum stát? Pojďme se podívat na jednotlivé cenové kategorie podrobněji ať víte, co od takových cenových relací můžete očekávat.

Cena multimediálního centra do 3 000 Kč s DPH

Co vám nabídnou nejlevnější modely? Vyberete si zde především modely, které jsou vybaveny Androidem. Můžete na nich přehrávat videa, procházet internet a mnoho dalšího.

Cena multimediálního centra od 3 000 Kč do 5 000 Kč s DPH

Tato střední cenová kategorie vám nabídne různé funkce. Nechybí zde samozřejmě Wi-Fi ani Bluetooth. Můžete si zde přehrávat i videa ve 3D. Nabízí vám velmi kvalitní zvuk, rychlý chod a celkovou dobrou odladěnost systému.

Cena multimediálního centra nad 5 000 Kč s DPH

Za tuto cenovku si pořídíte již pěkně nadupané přístroje. Můžete na nich hrát hry, přehrávat videa ve velmi vysokých rozlišeních a mnoho dalšího. Neexistuje zde hranice, co by daný multimediální box nezvládl. Samozřejmostí je i DVB-T tuner pro přehrávání televizního signálu. Některé modely nabízejí i přehrávání DVD a mnoho dalšího.

Multimediální centra: Multimediální centra a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nové multimediální centrum k vaší televizi, monitoru nebo projektoru. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží.

Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nového multimediálního centra pomohli a vy si teď vyberete kvalitní multimediální centrum, které bude fungovat přesně podle vašich představ a bude vám fungovat dlouho bez jediné závady.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nového multimediálního centra zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací server Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé obchody a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem multimediálního centra pro TV. Dozvíte se tam také, které multimediální centrum je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat