Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Drtiče odpadů

Na vesničkách se často setkáváme s tím, že zbytky jídel, sluky z oloupaného ovoce a zeleniny a další potravinové odpadky se hází slepicím, či prasátkům. Ušetříte tak životní prostředí, svou práci i peníze, tím, že recyklujete nejen papír, sklo a plast, ale také zbytky potravin, které zvířátkům můžou přijít k chuti.

Jak tuto situaci řešit například v panelákovým bytě? V amerických domácnostech je drtič odpadu nedílnou součástí skoro každé kuchyně a instaluje se rovnou při zařizování kuchyně. V Česku tento pomocník není zas tak známý a je to škoda.

Tento nenápadný spotřebič se instaluje do odtokového systému v kuchyňském umyvadle a zařídí, aby zbytky jídla neustále nezacpávali odtokové trubky. Tyto přístroje bývají velice silné a tak zvládnou rozdrtit i slupky, nebo kosti. Drtič odpadu je určen k likvidaci odpadu.

V tomto článku si představíme jak tento přístroj vybrat, mezi jakými druhy se budete muset rozhodnout, jaké jsou maximální možnosti tohoto zařízení a nakonec jako vždy uvedeme přehled cenových kategorií a ukážeme si, co od jaké lze očekávat.

Drtiče odpadů: Porovnání 10 nejlepších drtičů odpadu podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších drtičů odpadů. Jak jsme tyto drtiče odpadu vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto drtiče odpadů jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto drtiče si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit produkty podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší drtič odpadů.

Název drtičeVzhledVýrobce drtičeVýkon (W)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
In Sink Erator M56Drtič odpadu In Sink Erator M56Sapho3806498Zobrazit v obchodech
Waste Maid Elite STANDARD 1680Drtič odpadu Waste Maid Elite STANDARD 1680Waste Maid4503790Zobrazit v obchodech
Waste Maid Elite HEAVY DUTY 1880Drtič odpadu Waste Maid Elite HEAVY DUTY 1880Waste Maid4904490Zobrazit v obchodech
EcoMaster STANDARD EVO3Drtič odpadu EcoMaster STANDARD EVO3EcoMaster5506996Zobrazit v obchodech
Waste Maid Elite DELUXE 1980Drtič odpadu Waste Maid Elite DELUXE 1980Waste Maid5504990Zobrazit v obchodech
EcoMaster LCD EVO3Drtič odpadu EcoMaster LCD EVO3EcoMaster75019998Zobrazit v obchodech
Franke Turbo Elite TE-125Drtič odpadu Franke Turbo Elite TE-125Franke9308699Zobrazit v obchodech
TEKA TR-50.4Drtič odpadu TEKA TR-50.4Teka3707490Zobrazit v obchodech
Waste Maid Elite MID DUTY 1780Drtič odpadu Waste Maid Elite MID DUTY 1780Waste Maid4753990Zobrazit v obchodech
Bone Crusher MID DUTY 1/2HP BC 700Drtič odpadu Bone Crusher MID DUTY 1/2HP BC 700Bone Crusher47512980Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení drtičů odpadů od jejich uživatelů.

Recenze drtičů odpadu

Název drtičeVzhledHodnoceníPočet recenzí
In Sink Erator M56Drtič odpadu In Sink Erator M56897
Waste Maid Elite STANDARD 1680Drtič odpadu Waste Maid Elite STANDARD 1680933
Waste Maid Elite HEAVY DUTY 1880Drtič odpadu Waste Maid Elite HEAVY DUTY 18801003
EcoMaster STANDARD EVO3Drtič odpadu EcoMaster STANDARD EVO39918
Waste Maid Elite DELUXE 1980Drtič odpadu Waste Maid Elite DELUXE 1980855
EcoMaster LCD EVO3Drtič odpadu EcoMaster LCD EVO3985
Franke Turbo Elite TE-125Drtič odpadu Franke Turbo Elite TE-1251001
TEKA TR-50.4Drtič odpadu TEKA TR-50.4902
Waste Maid Elite MID DUTY 1780Drtič odpadu Waste Maid Elite MID DUTY 17801002
Bone Crusher MID DUTY 1/2HP BC 700Drtič odpadu Bone Crusher MID DUTY 1/2HP BC 7001001

Jak funguje drtič odpadu a k čemu je určený?

Ještě pře zahájením pátrání po tom pravém drtiči odpadu pro vás, je důležité znát základní princip fungování a také k čemu jaký slouží.

Drtič odpadu je v celku drobný stoj, který se umisťuje pod dřez. Je vybaven nožíky, které při příjmu biologického odpadu rozřežou obsah na malé částečky a odvedou je do kanalizace.

Pro svou práci potřebuje drtič odpadu samostatný přívod vody a zásuvku na 220 V. Zatímco elektřina pohání drticí ústrojí, voda snižuje riziko uvíznutí odpadu v čelistech. Neopomeňte si dobře zkontrolovat výtokový otvor, jehož průměr musí být 89 či 92 mm. Majitelé menších kuchyní musí brát v potaz i fakt, že samotné zařízení dosahuje zhruba 40 cm výšky a 20 cm šířky. Zabere tedy nezanedbatelný prostor v kuchyňské lince.

Drtič je (podle typu a výkonu) dost šikovný a hravě si poradí se slupkami, těstovinami, rýží, chrupavkami, kostmi, tučnými kusy masa nebo pečivem, čajové sáčky, papírové utěrky či ubrousky. Rozhodně není vhodné do něj házet plast, sklo, gumu, alobal, hliník, různé fólie nebo houbičky na mytí – to by dopadlo špatně a celý stroj byste mohli vyhodit.

Jak vybrat drtič odpadu?

Drtič odpadu nefunguje na baterky a ani zbytky zázračně neodčarovává, takže i budete muset připustit fakt, že potřebuje jistý přívod energie i napojení na odpadní síť. Domácnostem napojeným na veřejnou kanalizaci se doporučujeme prostudovat předposlední kapitolu zabývající se zákonnými omezeními, jež se právě na drtiče odpadů vztahují.

Během samotného výběru potom berte ohled hlavně na výkon motoru a druh otáček udávající, jak rychle si přístroj s odpadem poradí. Stejně tak doporučujeme zvolit adekvátní typ motoru a velikost drticí komory a výtokového otvoru. Tyto parametry jsou podstatné pro montáž a komfort. Rozhodně nepodceňujte ani jakost použitého materiálu a hlučnost stroje.

Specifickým doplňkem těchto přístrojů je i gumová manžeta, která plní dvojí úlohu. Je to certifikace o kvalitě přístroje, u které se také v posledních kapitolách vyjádříme více.

Parametry pro výběr drtiče odpadu

Abyste si vybrali ten pravý drtič odpadu pro vás a vaší kuchyň, je dobré znát parametry, na které si při výběru dát pozor. V této kapitole si tedy tyto parametry a komponenty představíme.

Drtič odpadu: Příkon, počet otáček a typ motoru

Jako první byste se měli při výběru zastavit u výkonu. Obecně platí, že čím vyšší hodnoty, tím vyšší bude výkon samotného drtiče.

Pro čtyřčlennou domácnost s větším objemem bio odpadu se doporučují hodnoty okolo  500 W s rychlostí okolo 2 500 otáček za minutu. Pro restaurační zařízení a další místa, kde je odpadu mnohem více, se hodnoty pohybují i v násobcích těchto hodnot.

Když už je řeč o motorech, tak právě typ pohonného ústrojí drtiče odpadu představuje další kritérium pro výběr. V současné době se rozlišují dva základní systémy lišící se hlavně podle charakteru použití:

  • motor s permanentními magnety– menší rozměry, vyšší otáčky, okamžitý náběh, omezený provoz, určen do domácností
  • indukční motory– větší rozměry, nižší otáčky, pomalejší náběh, neomezený provoz, určen pro gastronomická zařízení

Velikost drticí komory a výtokového otvoru

Velikost drtící komory má logicky vliv na celkovou velikost daného přístroje. Je třeba na ní dávat pozor, aby se vešla pod váš dřez.

Pokud však máte pod dřezem prostor, je lepší si pořídit větší rozměr drtiče. Drtič se míň zanáší a tak ho nemusíte tak často čistit a navíc si hravě poradí i s větším odpadem.   Za jakési minimum je dnes považováno 1,8 litru.

Jestliže chcete zařízení naroubovat na starší dřez, dobře si proměřte velikost jeho výtokového otvoru. Dnešním standardem 9 centimetrů jsou vybaveny všechny moderní dřezy.

Materiál drtiče

Pokud si chcete pořídit přístroj, který bude fungovat i dlouho po záruce, hleďte i na materiál. Mezi ty standardní patří nerezová nebo niklová ocel.

Největší bacha si ale dávejte na materiál, ze kterých jsou vyráběny vnitřní čepele, protože se často stává, že u těch levných brzy rezavějí. Pro konstrukci nádoby se obvykle užívá smaltovaný plech nebo polyamid s polyesterem plněny sklem. Kvalitní materiál vykonává spolehlivě hned dva základní úkoly – zajišťuje dlouhou životnost spotřebiče a tlumí hluk.

Hlučnost drtiče

Je logické, že podobný spotřebič mixéru, bude dělat i podobné zvuky, ale dejte si opravdového majzla na stroje, které ho dělají ještě větší. Je to všeobecně nepříjemné pro vás i spolubydlící. Nejtišší drtiče odpadů současnosti dosahují i 35 dB, což je hranice, kterou již prakticky ani nezaregistrujete. Maximální množství hluku se potom pohybuje okolo 55 dB.

Provedení manžety

Manžeta je nedílnou součástí drtičů odpadů. Jsou vyrobené z gumy a nachází se v hrdle. Její účel je v celku jasný – tlumí zvuky a zbytečné vibrace a také zadržení odpadu, aby se nevracel zpět.

Na trhu jsou dva druhy řešení těchto manžet:

  • pevná manžeta– levnější, bez možností výměny, omezené čištění
  • vyjmutelná manžeta– dražší, možnost pravidelné výměny, snadnější čištění a odstranění zbytků

Drtič odpadů a legislativa (kdy je legální drtič odpadu využívat)

Pokud bydlíte v domě napojeném na veřejnou kanalizaci, dejte si potom pozor na ustanovení zákona č. 274/2001 Sb. o vodovodech a kanalizacích.

Podle jeho znění lze do kanalizace vypouštět pouze vodu mírně znečištěnou a s minimálním podílem pevného odpadu. Drtič bohužel limity překračuje několikanásobně a jeho užitím se tak dopouštíte porušení tohoto zákona, ačkoliv obvykle se podaří laboratorními testy přesvědčit příslušné orgány o opaku.

V reálu vám žádný postih nehrozí, protože se tato skutečnost blbě dokazuje, ale doporučujeme pořízení drtiče pouze majitelům jímek, septiků a podobných zařízení.

Certifikace drtiče odpadů

Pokud už jste našli svůj vysněný drtič odpadu, je na místě se přesvědčit o jeho kvalitě. Ta se dá lehce prokázat tím, že bude mít na obalu certifikaci CE a ISO.

CE udává, že výrobek je zpracován v souladu s evropskými normami a předpisy. Očekávejte dostatečně dlouhou životnost a spolehlivý chod. Normy ISO patří do skupiny certifikací, jimiž firmy deklarují použití jakostních materiálů a splnění všech procesních náležitostí. Vlastnictví tohoto ocenění dokládá tu nejlepší kvalitu a životnost v horizontu několika desítek let.

Cena drtiče odpadů

Jak už bývá zvykem, na konec si uvedeme základní kategorie cen a ukážeme si co od jaké kategorie drtiče odpadů lze očekávat. U tohoto produktu je těžké shrnout cenové rozhraní, jelikož se vyrábí drtiče pro domácnosti, které začínají u ceny 4 000 Kč a také pro průmyslová odvětví, kde se cena může šplhat až na 60 000 Kč.

Cena drtiče odpadu do 7 500 Kč

Za tuto částku si pořídíte spolehlivý přístroj i se všemi certifikacemi. Objem komory dosahuje maximálně 1,5 litrů, drtič je tak určen do menších domácností, které nevyprodukují příliš mnoho odpadu. Výkon přesahující 500 W a ústrojí z kvalitní nerezové oceli se postarají o dokonalé zpracování veškerého odpadu.

Většina z těchto přístrojů je i ale velmi hlučná.

Cena drtiče odpadu od 7 500 Kč do 15 000 Kč

Drtiče v této cenové kategorii už pořizujete spíše do objemnějších a dražších kuchyní. Za tuto částku si pořídíte spolehlivý stroj z perfektního materiálu, velikým výkonem i minimální hlučností.

Jak už bylo řečeno, rozměry v této kategorii se řadí mezi ty větší. Dobře tedy zvažte, zda vaše domácnost vyprodukuje takové množství odpadu, že je možné takové rozměry ospravedlnit.

Cena drtiče odpadu nad 15 000 Kč

Pokud žijete v opravdu velké domácnosti, nebo vlastníte restaurační zařízení, sáhnete nejspíš do této kategorie. Naleznete zde spotřebiče vybavené indukčními či invertorovými motory s různou kapacitou komory. Použity jsou výhradně ty nejkvalitnější materiály zajišťující životnost po dobu několika desítek let.

Drtiče odpadů: Drtič odpadu a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nový drtič odpadů. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží.

Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nového drtiče odpadů pomohli a vy si teď vyberete kvalitní drtič odpadů, který bude fungovat přesně podle vašich představ a bude vám fungovat dlouho bez jediné závady.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nového drtiče odpadů zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací server Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé obchody a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem drtiče odpadů. Dozvíte se tam také, který drtič odpadu je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat