Menu Zavřeno

Powerbanky

Powerbanky většina z nás velmi dobře zná a každý se také shodneme na tom, že se jedná o velice praktické zařízení, které nás v případě nesnází může zachránit! Proto je dobré takovou věc mít vždy u sebe. Jak ale poznat tu nejlepší pro vás a vaše potřeby? Na to se zaměříme v dnešním článku.

Powerbanka není obzvlášť složité zařízení a tak nemá smysl si jej dopodrobna rozebírat, avšak to nejdůležitější si o nich v dnešním článku řekneme. Většinou se jedná o malou krabičku, která je na své rozměry nezvykle těžká. To je kvůli jejich baterii. Vede z ní většinou kabel, který se dá dle vaší potřeby měnit za jiný podle zařízení, které budete chtít nabíjet. I samotná powerbanka e ale musí nabíjet. Většinou se jedná o USB C a USB mini. Na jiné druhy nabíjení moc nenarazíte. Nejprve si však musíte rozmyslet, jaká zařízení budete potřebovat na cestách dobíjet – tudíž jak velkou powerbanku budete potřebovat. To jak velkou kapacitu powerbanka má se dá zjistit už od pohledu, protože kapacitě bude přizpůsobena i velkost celého zařízení.

Dále je dobré si uvědomit, že přehnaně veliká powerbanka k vašim potřebám je nesmysl a ničemu to neprospěje. Pokud má váš telefon nabíječku o síle 3 000 mAh, je naprosto zbytečné kupovat powerbaku s vyšší hodnotou.

Powerbanky: Porovnání 10 nejlepších powerbanek podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších powerbanek. Jak jsme tyto powerbanky vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto powerbanky jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit powerbanky podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší powerbanku.

NázevVzhledTyp článkuKapacita (mAh)Hmotnost (g)Doba nabíjení powerbanky (hodin)VýstupyOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Xiaomi Redmi 18W Fast Charge 20000 mAhPowerbanka Xiaomi Redmi 18W Fast Charge 20000 mAhLi-pol200004207,52x USB-A599Zobrazit v obchodech
ADATA P20000D AP20000D-DGT-5V-CBKPowerbanka ADATA P20000D AP20000D-DGT-5V-CBKLi-Ion2000045010,52x USB-A435Zobrazit v obchodech
Xiaomi Redmi 10000 mAhPowerbanka Xiaomi Redmi 10000 mAhLi-pol1000040062x USB-A, 1x USB-C322Zobrazit v obchodech
Yenkee YPB 3010Powerbanka Yenkee YPB 3010Li-pol30000640152x USB-A749Zobrazit v obchodech
Swissten BLACK CORE SLIM POWER BANK 30000 mAhPowerbanka Swissten BLACK CORE SLIM POWER BANK 30000 mAhLi-pol30000530151x USB-A, 1x USB-C1300Zobrazit v obchodech
ADATA S20000D AS20000D-DGT-CBKPowerbanka ADATA S20000D AS20000D-DGT-CBKLi-pol20000420112x USB-A439Zobrazit v obchodech
Xiaomi Mi Fast Charge 3 10000 mAh černáPowerbanka Xiaomi Mi Fast Charge 3 10000 mAh černáLi-pol1000045062x USB-A373Zobrazit v obchodech
LAMAX 20000 mAh Fast ChargePowerbanka LAMAX 20000 mAh Fast ChargeLi-pol20000430122x USB-A790Zobrazit v obchodech
Viking VS26WB (solární)Powerbanka Viking VS26WB (solární)Li-pol26800553131x USB-A, 1x USB-C1534Zobrazit v obchodech
Emos Alpha 20 20000 mAhPowerbanka Emos Alpha 20 20000 mAhLi-pol20000386122x USB-A, 1x USB-C446Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení powerbanek od jejich uživatelů.

„Péče“?

I když slovo „péče“ je v tomto případě spíše úsměvné, není na místě toto hledisko ignorovat. Jedná se o elektronický přístroj, jako každý jiný a tak je i tak potřeba se k němu chovat tak, aby vydržel co nejdéle. Není tedy žádoucí powerbanku zcela vybíjet. Vůbec nejhorší je ponechat akumulátor delší dobu vybitý. Powerbanku raději dobíjejte po každém dobíjecím cyklu.

Počasí a vliv na powerbanku

Powerbanka, podobně jako je tomu i u jiných přístrojů je velmi choulostivá na vnější vlivy. Pokud tedy s powerbankou plánujete chodit například na výlety do přírody, stojí za to se zamyslet nad koupí powerbaky s názvem outdoorová. Takové powerbanky mají zvýšenou ochranu před vnějšími vlivy a jsou velmi odolné. Vydrží i vodu, nárazy, prach a podobně. Dokonce i chlad nemusí dělat powerbankám dobře. Způsobuje to pak ztrátu kapacity, i když jste powerbanku nabyli na maximum. Ochrana proti mrazu však bohužel neexistuje a tak doporučujeme udržovat powerbanku za chladného počasí co nejvíce nabitou.

Jak vybrat powerbanku?

Vybrat si powerbanku není žádná věda, ale i tak není úplně na místě kliknout na první hezký produkt. Před výběrem byste měli znát pár základních parametrů a také své možnosti. Proto si v n´dnešním článku povíme o tom, jak vůbec taká powerbanka funguje a jak byste s ní měli zacházet. Dále si představíme nějaké druhy powerbanek, které na trhu známe. Pod touto kapitolou můžeme narazit na kapitolu „Parametry“,  kde si ukážeme, na jaké údaje byste se měli soustředit a jaký co znamená. Dále si představíme některé funkce a doplňky, které lze s powerbankou koupit, nebo  si jej můžete dokoupit zvlášť. V poslední kapitole si jako vždy zodpovíme otázku ceny. Ceny si jako vždy rozdělíme do tří cenových kategorií a ukážeme si, co jaká znamená.

Jak vůbec správně používat powerbanku?

Pokud chcete, aby vám powerbanka sloužila co nejdéle, je potřeba, abyste dodržovali pár základních pravidel, která životnost vaší powerbanky prodlouží. Je velmi důležité vyhýbat se vysokým i nízkým teplotám. Například při teplotě více jak 25 stupňů, se již nedoporučuje powerbanku používat. Nejvhodnější teplota pro powerbanku je 0 – 20 stupňů. Dále je potřeba používat co nejvíce kvalitní nabíjecí kabely. Nejlepší bude, když budete používat nabíječku, která byla přiložena k vašemu přístroji, který chcete nabíjet. Dobré je také po dlouhé nečinnosti powerbanku co nejvíce nabít. Vstupní proud by také neměl dosahovat menší hodnoty než 1 A. Po dobu nabíjení zařízení se nedoporučuje přístroj používat. Zrychlíte tak navíc dobu nabíjení.  Pozor si dávejte i při cestování letadlem. Powerbanky jsou častým příslušenstvím, které si rádi cestující balí sebou. Jde ale o předměty, na které se vztahují speciální pravidla. Někdy se liší mezi jednotlivými aerolinkami, zjistěte si dopředu, jakým způsobem můžete v konkrétním případě cestovat. Někde se dává pozor na to, aby powerbanka nebyla v odbaveném zavazadle, ale musí být v příručním. Speciální regulace bývá také na maximální kapacitu přepravované powerbanky.

Powerbanky: Druhy

Základní powerbanky

Základní powerbanky, jak už vyplývá z názvu, jsou powerbanky, které nedisponují žádnými speciálními znaky. Jsou to přístroje bez jakýchkoliv přídavných funkcí a mají pouze jeden výstup. Jedná se většinou o menší přístroje, které mají i menší kapacitu. Jsou nejvhodnější pro telefony a malá zařízení, jako jsou například sluchátka. Jejich výhodou je nízká cena, která bude nejnižší ze všech druhů. Dále je dobrá její velikost a potažmo i váha a tak vám v kabelce, či batohu nebude zabírat tolik místa a bude to i menší břemeno pro vaše záda.

Powerbanky s rychlonabíjením

Rychlonabíjecí produkty jsou nám v poslední době čím dál tím víc známé. Mají většinou větší kapacitu a nabíjí telefon z nuly na sto procent i za hodinu. Tyto powerbanky se prodávají v různých variacích s různou kapacitou i počtem výstupů. Tyto powerbanky se ale hodí pouze pro zařízení s podporou rychlonabíjení.

USB-C powerbanky

tyto powerbanky jsou určeny pouze pro zařízení s výstupem USB-C, což se může zdát jako nesmysl, když je na trhu tolik neutrálních powerbanek. Tyto produkty jsou však kompatibilnější s těmito zařízeními a tak je nabíjení rychlejší a jsou i cenově přijatelnější. Mívají i velmi vysokou kapacitu i více výstupů. Pokud tedy máte zařízení s tímto výstupem, doporučujeme zvolit tuto variantu.

Bezdrátové (Qi) powerbanky

Bezdrátové nabíjení se také v poslední době stává hitem a není divu – je to rychlé, praktické a elegantní. Pokud tedy máte telefon, či jiné zařízení s podporou bezdrátového nabíjení určitě zvažte tuto variantu. Absence kabelu je neuvěřitelná úleva i finanční ušetř. Powerbanky ale počítají s tím, že jeden produkt lze mít nabíjení bezdrátově a jeden drátově, tak jsou i tak vybaveny porty. Jejich cena je ale vyšší než u ostatních kategorií.

Powerbanky pro notebooky a tablety

Notebooky a tablety jsou veliká zařízení oproti telefonům a potřebují mnohem více “Štávy” než telefny a sluchátka a tak je potřeba v případě dobíjení těchto produktů, pořídit o to větší a silnější powerbanku. Jsou velmi přizpůsobivé a dodávají dlouhodobý přísun energie i do náročných přístrojů. Můžete je kombinovat s různými zařízeními. Jejich váha i cena by vás však mohla překvapit.

Solární powerbanky

Obnovitelné zdroje jsou také hitem a u nás na Testinu jsme velcí zastánci využívání obnovitelných zdrojů. Proto tento typ velmi doporučujeme! Nejen že šetříte přírodu, ale i ušetřete za energii a nemusíte myslet na dobíjení vašich přístrojů, ale ani na dobíjení powerbanky, protože i ta se musí dobíjet. Tyto produkty jsou vhodné do přírody, kdy jedete i na několik dní například pod stan. Tyto powerbanky jsou navíc vybaveny různými ochrannými prvky, které prodlužují její životnost. Jedna se o ty levnější zařízení z kategorií powerbanek.

Nabíjecí stanice

Tento typ powerbanek je skoro nemožné používat pro každodenní fungování. Jsou vhodné na dovolené a kempování. Nabízí obrovské zásoby energie i mnoho výstupů, které dokáží nabíjet přístroje pro celou rodinu. Mají největší kapacitu ze všech druhů a vydrží nabíjet i několik dní. Mají však velmi vysokou cenu a jsou velmi těžké i velké.

Powerbanka: Parametry pro výběr powerbanky

Kapacita powerbanky

Kapacita u powerbanek se udává v miliampérech. Ta kapacita, kteŕou si přečtete na obalu své powerbanky ale neznačí opravdovou kapacitu, kterou je schopný přístroj vašemu zařízení předat. Musíte tak počítat minimálně s ⅕ ztráty. Kapacitu můžeme dělit na dvě skupiny. První skupina má kapacitu pod 4 000 mAH a druhá nad 4 000 mAH.

Powerbanky do 4000 mAH jsou vždy menší a lehčí. Využijete je pro občasné nabíjení telefonu nebo jiných zařízeních jako jsou například sluchátka, nebo hodinky. Udává se, že takto výkonná powerbanka dokáže nabít mobilní telefon dvakrát než ji budete muset opět nabít. Powerbanka nad 4 000 mAH můžete využít k častějšímu nabíjení menších zařízení, ale zvládnout dobít i tablet, či notebook. Jedná se o výrobky větších rozměrů, hmotnosti ale i cenově se tato kategorie pohybuje výše.

Baterie

Powerbanky mohou mít dva typy baterií. Jednou je Li-Ion a druhou je Li-Pol.

Li-Ion je kvalitní baterie s dlouhou výdrží. Takovou baterii koupíte za méně než druhý typ a její aktuální míra nabití nehraje roli v nabíjení přístroje. Mají ale i své nevýhody. První může být, že pokud budete často powerbanku nechávat vybíjet úplně, brzy o ni přijdete a druhá je veliká citlivost na teploty.

Druhý typ – Li-Pol baterie mívá nižší hmotnost a samovolně se nevybíjejí narozdíl od předchozího typu. SOučástí této baterie je ale zvýšená cena.

USB vstupy a výstupy

USB výstupy jsou zatím součástí každé powerbanky a můžete si pořídit powerbanku s jedním, ae i s více výstupy. To vám tak umožní nabíjet více přístrojů najednou. Dejte si ale bacha na kapacitu. Né každá powerbanka zvládne nabíjet více přístrojů, i když má více portů.

Výstupní napětí

Tento parametr údává,  jak rychle je možné přídavné zařízení dobít a kolik energie dokáže powerbanka poslat. U USB-A konektorů je důležité, aby podporovaly standard QC3.0. Ten umožňuje poslat více energie a tím zařízení nabíjet rychleji.

V případě USB-C je důležité označení PD, které opět umožňuje posílat větší množství energie. Každý výrobce ve většině případů přímo uvádí, kolik wattů dokáže přes USB-C výstup poslat energie.

Váha a použité materiály

I když powerbanku používáme především v čase cest, budete se muset smířit s tím, že powerbanky jsou prostě těžká zařízení a čím větší kapacitu si pořídíte, tím těžší to bude.

Externí baterie jsou často vyrobeno z ABS plastů, které jsou nehořlavé. Výjimkou ale nejsou ani hliníkové modely. Takové modely jsou pak mnohem těžší.

Funkce a příslušenství powerbanky

Trh s powerbankami se každým dnem rozšiřuje a tak se rozšiřují i jejich nadstavby, aby bylo dosaženo maximálního pohodlí a luxusu. Existují tak na trhu mnoho příslušenství a také nadstandardních funkcí powerbanek, kterými se výrobci od sebe snaží odlišit. Pár z nich si v této kapitole ukážeme.

Indikace nabití je funkce, kterou nalezneme na obalu powerbanky a jedná se nejčastěji o LED diody, které značí, na kolik procent je powerbanka nabitá.

Displej nalezneme u dražších modelů a větších powerbanek. Zjistíte například zbývající kapacitu powerbanky, hodnoty napětí apod.

Bezdrátové nabíjení se značí zkratkou QI. Pro jeho plnohodnotnou funkčnost musí technologií bezdrátového napájení disponovat nejen powerbanka, ale také nabíjený přístroj.

Podpora rychlonabíjení je velmi užitečná a to hlavně v případě cestování, kdy potřebujete opravdu rychle nabít svůj přístroj. Taková powerbanka dokáže standardní telefon nabít i za méně jak 1 hodinu.

Solární panel ocení eko milovníci a také vášnivý cestovatelé.

Svítilna, jak už vyplývá z názvu je funkce, která vám zajistí i baterii pokud například cestujete v noci.

Zabudované kabely jsou velmi praktické. Toto řešení je praktické z toho důvodu, že sebou nemusíte nosit nabíjecí kabely navíc, popřípadě na ně nemusíte myslet.

Na trhu můžeme objevit i spoustu bezpečnostních funkcí, které mohou mít například pojistku proti přehřátí a podobně.

Cena powerbanky

Jak už bylo slíbeno v úvodu, v poslední kapitole si představíme ceny. Ty si jako vždy rozdělíme do tří cenových kategorií a ukážeme si, co od jaké lze i nelze očekávat.

Cena powerbanky do 300 Kč s DPH

V této cenové kategorii můžeme očekávat velmi malé powerbanky, které nabíjí telefon a jiné malé přístroje. Jejich kapacita vystačí na jedno – maximálně dvě nabití a více jak dva porty zde nemůžete čekat.

Cena powerbanky od 300 Kč do 800 Kč s DPH

Zde už lze narazit na luxusní malé powerbanky s různými funkcemi, jako je například bezdrátové nabíjení. Také zde narazíte na veliké powerbanky, jejichž váha se může pohybovat i kolem 00,5 kilogramu. Takové už spolehlivě nabíjí i notebook.

Cena powerbanky nad 800 Kč s DPH

Zde nalezneme produkty, které mohou stát i 5 000 Kč. Takové powerbanky jsou velmi luxusní a většinou jsou určeny na dlouhé cesty. Nalezneme zde i veškeré nabíjecí stanice, které vydrží nabíjet několik přístrojů i několik dní.

Powerbanky: Powerbanka a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat novou powerbanku. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nové powerbanky pomohli.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nové powerbanky zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací portál Heureka, kde si můžete porovnat powerbanky a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem powerbanky. Dozvíte se tam také, která powerbanka je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat