Menu Zavřeno

Vakuovačky potravin – Test + Výběr nejlepších 10 vakuovaček

vakuovacka

Pokud chcete uchovat potraviny co nejdéle, bude se vám hodit vakuovačka. Vakuovačka, nebo též svářečka fólií, je dobrým pomocníkem do vaší domácnosti, který vám pomůže uchovat potraviny co nejdéle. Vakuovačka vám pomůže nejen s uchováním potravin, ale i s tím, aby vám potraviny nijak nenačuchly. Tento přístroj vám prodlouží životnost potravin o několik týdnů. Nebudete tedy muset plýtvat potravinami, protože vám mnohem déle vydrží. Vakuovačka funguje tak, že v obalu vytvoří vakuum. Ve vakuu není kyslík, proto se v obalu nemohou šířit všechny nebezpečné bakterie a různé mikroorganismy, které zapříčiní brzké zkažení jídla.

Vysáváním veškerého vzduchu z vaku nebo nádoby odstraňujete veškerý kyslík. Chlazené potraviny vystavené kyslíku se kazí mnohem rychleji. Mnoho výrobců vakuovacích přístrojů říká, že jejich modely dokáží prodloužit skladovatelnost potravin o pětkrát více než u běžných způsobů skladování.

Vakuovačka bývá též často označována jako: svářečka fólií, vakuová balička, vakuová balička potravin, vakuovačka na potraviny, vakuovací svářečka, vakuovačka nádob, zatavovačka nebo potravinová svářečka.

Vakuové baličky potravin lze použít pro krátkodobé a dlouhodobé potřeby skladování potravin. Toto zařízení lze použít pro vzduchové utěsnění vybraných částí masa, drůbeže, ryb a další. Lze také použit pro vakuování některých druhů ovoce a zeleniny pro dlouhodobé skladování. Avšak vakuovací přístroje potravin nejsou jen pro potraviny. Můžete je použít třeba i pro další balení, třeba zabalíte svoje stříbrné šperky. Stříbro ve vakuově uzavřených pytlících ochráníte před poškozením a ztmavnutím a zamezíte také ztrátě jejich lesku.

Můžete také ochránít všechny své důležité dokumenty. U nich vakuové utěsnění ochrání papír před poškozením a externími vlivy. To znamená, že různé dokumenty a další papíry, jako jsou různé smlouvy a jiné důležité dokumenty se nikdy nepoškodí. S některými modely vakuovaček můžete též dokonale odsávat všechny těsnicí nádoby, nebo velké vakuové vaky.

Nejlepší vakuovačky na domácí použití

V této tabulce najdete nejlepší vakuovačky potravin pro domácí vakuování. Vybrali jsem je na základě zákaznického hodnocení, takže si zvolíte ten nejkvalitnější přístroj na vakuování potravin. Tabulku jsme pro vás přehledně rozdělili a uvedli všechny ty nejdůležitější parametry, které jsou nutné pro výběr toho nejlepšího přístroje. Tabulku si můžete sami filtrovat a seřadit podle vašich preferencí.

NázevVzhledPříkon (W) Dvojitý svár Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Maxxo VM PROFIVakuovačka Maxxo VM PROFI130Ano2999Do obchodu
Maxxo VM5000Vakuovačka MAXXO VM5000130Ne1799Do obchodu
Profi cook VK 1080Vakuovačka Profi cook VK 1080120Ne1751Do obchodu
SILVERCREST SFS 110 C2Vakuovačka Lidl SILVERCREST SFS 110 C2110Ne799Do obchodu
Status HV500Vakuovačka Status HV500200Ne2690Do obchodu
ETA Freshie 2762Vakuovačka ETA Freshie 2762110Ne1499Do obchodu
ETA Electronic 0762Vakuovačka ETA Electronic 0762135Ano999Do obchodu
Steba VK 6Vakuovačka Steba VK 6170Ne2499Do obchodu
Catler VS 8010Vakuovačka Catler VS 8010120Ne3189Do obchodu
Sencor SVS 1010WHVakuovačka Sencor SVS 1010WH110Ne1299Do obchodu

Jak vybrat vakuovačku potravin

Vakuovačky mají jak domácí, tak i komerční využití. Můžete třeba vakuovat klobásy, sýry, uzeniny a mnoho dalších potravin. Lze s nimi uchovat prakticky všechny potraviny.

Na této stránce vám pomůžeme s výběrem vhodné vakuovačky. Podíváme se na parametry, na které je nutné při výběru myslet. Pokud si chcete vybrat vakuovačku co nejlépe, čtěte dále v našem článku.

Vakuová balička potravin je jednoduchým přístroje. Nicméně i přes to je nutné znát základní parametry pro výběr vhodného produktu, který vám odvede skvělou službu a nikdy vás nenechá ve štychu. Pro výběr vhodného přístroje je nutné znat několik parametrů, které si představíme v následující části článku.

Podíváme se na základní typy přístroje, jeho vlastnosti jako je jeho rozměr, hlučnost a mnoho dalších důležitých parametrů, které byste rozhodně neměli opomíjet. Dále si řekneme něco o použití tohoto přístroje a jak ho používat co nejefektivněji.

Nyní se už pojďme podívat na to, jak vybrat vakuovačku pro vaše potraviny.

Typy vakuovaček potravin

Základním rozdělením vakuovaček je druh použití dané vakuovačky. Na trhu najdete domácí vakuovačky a vakuovačky vhodné pro komerční použití, které jsou dimenzované na vakuování většího počtu potravin.

Základní rozdělení vakuovaček tedy je na tyto druhy:

  • Domácí vakuovačky
  • Komerční vakuovačky

Mnoho vakuovaček se liší v parametrech, jako je design, kvalita zpracování, způsob vkládání sáčků a materiálem, ze kterého je daný přístroj vyroben. Drazší přístroje pro vakuové balení potravin bývají vyrobeny z nerezové oceli.

Nejvíce se s nerezovou ocelí setkáte u přístrojů, které jsou určeny pro komerční využití.

Dále můžeme rozdělit vakuovačky na:

  • Ruční vakuovačku – Ruční vakuovačka se hodí na občasné použití. Je tedy vhodná hlavně do domácností. Většinou umí odsávat z krabičky a bývá mnohem levnější než automatická vakuovačka.
  • Automatickou vakuovačku – Též ji můžeme nazvat jako automatcikou svářečkou fólií. Ta umí odsát vzduch a ještě vám pytlík svaří. Tím je pytlík naprosto neprodyšní a dokonale svařený.

Rozdělení podle principu fungování

Vakuovačky se dají dělit též podle principu fungování. To nám též ovlivní, kolik toho jednotlivý přístroj zvládne. Vakuovačky můžeme rozdělit podle principu fungování na otevřené, komorové, zatavovací a volně stojící.

Otevřené vakuovačky (domácí použití)

Otervřené vakuovačky, označované též jako externí vakuové baličky, se vkládají sáčky z venku. Jejich nejčastější využití je právě pro vakuování sáčků. Proto s nimi budete hlavně vaukuovat tuhé potraviny.

Externí vakuovačky jsou vhodné pro občasné vakuování potravin. Pokud byste s nimi chtěli vakuovat každý den, poohlédněte se po o něco dokonalejších vakuovačkách.

Tyto vakuovačky se typicky hodí do vaší domácnosti, protože vakuovačku nebudete používat každý den, ale maximálně tak párkrát do jednoho týdne.

Komorové vakuovačky (domácí i komerční použití)

U komorových vakuovaček se sáček vkládá do jejich vnitřku. Tyto vakuovačky mnohem lépe zvládají vakuování tekutých potravin.

Výhodou těchto komorových vakuovacích baliček je to, že zvládají náročnější provoz a hodí se tudíž i do komerčních provozů. Lze v nich vakuovat až několik hodin.

Zatavovací vakuovačky (komerční použití)

Jedná se o odolnější komorové vakuovačky. Jsou více objemné a vydrží toho mnohem více, než komorové baličky potravin.

Mají mnohem větší objem a rozměrnost přístroje je tudíž mnohonásobně větší. Tyto vakuovačky se hodí do náročných průmyslových provozů.

Volně stojící vakuovačky potravin (komerční použití)

Svým principem fungování jsou vakuovačky volně stojící vlastně též skoro stejné jako komorové vakuovačky. Mají rozdíl v tom, že jsou převážně určeny do potravinářského průmyslu.

Proto najdou uplatnění ve větších firmách. Tyto volně stojící baličky mají uvnitř vaničky, díky kterým jsou ideální do nejen výdejen jídel, ale lze je použít i ve výrobnách.

Rozměry přístroje

Při výčtu parametrů nesmíme zapomenout ani na rozměry přístroje. Je to důležité vědět proto, abychom věděli zda se nám daná vakuovačka vejde na kuchyňskou linku. Také si rozmyslete, kde budete vakuovačku skladovat.

Rozměry přístroje ovlivní také velikost vaší rodiny. Pokud je vaše rodina malá, bude vám stačit též i o něco menší vakuovačka. Ale pro větší rodiny doporučujeme o něco větší vakuovačky, protože budete muset za-vakuovat mnohem více jídla a potravin.

Myslete též na hmotnost přístroje aby místo, kde budete mít vakuovačku jí uneslo. Rozdílné modely vakuovaček mají rozdílnou hmotnost.

Příkon

Příkon nám udává, kolik elektrické energie daná vakuovačka spotřebuje. Jeho hodnoty se pohybují v rozpětí od 100 Wattů až do 2 400 Wattů.

S vyšším příkonem budete mít u modelu i vyšší sací výkon. Ten se u některých lepších modelů dá měnit a regulovat pomocí přepínače.

Hlučnost

Při častém využívání vakuovačky byste měli též myslet na hlučnost daného modelu vakuovačky. Zejména pokud vám vadí hlučné přístroje, měli byste myslet na hlučnost.

Nicméně vakuování trvá jen pár sekund. Záleží tedy jen na vás, zda je hlučnost pro vás nutným parametrem.

Sáčky

Při výběru vakuovačky je nutné myslet též na to, jaké sáčky model vakuovačky bude používat. Důležité při jejich výběr je vhodné se dívat na velikost daných sáčků. Právě do sáčků budete vkládat potraviny a v nich je po většinu času uchovávavat.

Myslete též na ekonomickou stránku sáčků. Některé modely totiž mohou mít své unikátní sáčky a nebudete moci použít jiné sáčky než od značky výrobce vaší vakuovačky. Též si před zakoupením vakuovačky podívejte na to, kolik dané sáčky stojí.

Na velikosti sáčku nám závisí to, jak velká potravina se do něj vejde. Pokud budete vybírat model s většími sáčky, bude též i vaše vakuovačky o něco větší.

Před výběrem modelu vakuovací baličky se podívejte na to, kolik sáčků daný model obsahuje. Některé sáčky jsou i použitelné opakovaně. Záleží též na druhu potraviny, kterou budete chtít do sáčku uložit.

Funkce vakuovačky

Vakuovačka může mít i mnoho funkcí. Hlavním cílem a účelem vakuovačky je vakuování potravin. U lepších modelů se můžete setkat i s více funkcemi, které vám ulehčí používání daného přístroje.

Jaké jsou dostupné funkce u vakuovaček?

  • Integrovaná odsávačka vzduchu – Díky této funkci jste schopni odsávat vzduch ze speciálních nádob a sáčků. Uchováte tak například těstoviny, zeleninu a dokonce i polívku a jiná jídla. Odsávačku vzduchu využijete i pro odsání vzduchu z lahve vína a z různých dóz a nádob, které jsou pro toto určené.
  • Funkce měkkého odsávání – Tato funkce vám přinese možnost odsávat vzduch z tekutých potravin. Můžete tak odsávat vzduch z polévek, omáček nebo šťáv.
  • Dvojitý svár – Díky funkci dvojitého sváru umí vakuovačka zabezpečit potraviny v sáčku dvojitým svárem, který sáček ochrání více. Pokud by se první svár náhodou poškodil, máte v sáčku ještě druhý, takže vaše potravina zůstane dokonale ochráněna.
  • Pojistka proti přehřívání – Tato funkce je bezpečnostního charakteru a dnes jí má již mnoho přístrojů dostupných na trhu. Tato funkce zabraňuje přehřátí přístroje a případným komplikacím z přehřátí.
  • Indikátor / displej – Mnoho přístrojů je vybaveno jednoduchými indikátory nebo displejem. Ty vás informují o stavu vakuování, nastavení a mnoha dalších užitečných informací.

Cena vakuovačky

Rozpočet je dalším neméně důležitým faktorem při nákupu jakéhokoli elektrického zařízení a vakuovačka není výjimkou. U těchto přístrojů je docela široká škála dostupných cenových nabídek. Z tohoto důvodu bude důležité určit, kolik chcete nejprve investovat do vakuové baličky.

Pak můžete snadno najít levný přístroj vhodný pro vaši kuchyni. Nezapomeňte, že byste měli mít dobrý rozpočet, pokud se chystáte na nákup většího a nejlépe vybaveného vakuovacího přístroje potravin.

Levné modely do 1000 Kč

Nejlevnější modely se vejdou pod cenovku, kteřá nepřesáhne 1 000 Kč. Ty úplně nejlevnější modely se dají zakoupit již za cenu, která startuje na 300 Kč. Tyto přístroje bývají co nejmenší a nemůžete od nich očekávat žádné funkce navíc. Také většinou neumí svářet. Většinou zde zakoupíte ruční vakuovačky, které jsou napájeny bateriemi.

Modely s cenou do 5000 Kč (Zlatá střední cesta)

Pokud to myslíte s domácí vakuovačkou vážně, pak si do této cenové hladiny 5 000 Kč zakoupíte již plnohodnotný přístroj na vakuování potravin. Tyto přístroje již zvládnou s přehledem mnoho požadovaných funkcí. U těchto modelů se setkáte se základním příslušenstvím a dostanete k nim několik sváčků vhodných pro vakuování potravin.

Dražší modely – cenové rozpětí 5000 Kč až 10000 Kč

V cenové hladině 5 000 Kč až 10 000 Kč zakoupíte již velice kvalitní modely vakuovaček. Tyto modely nabízejí již mnoho funkcí, jako je LED indikace, marinátor, časovač, regulace vakuování tlačítkem stop, vestavěná řezačka fólie a mnoho dalších funkcí.

Nejdražší modely 10 000 Kč+

Nejdražší modely s cenovkou 10 000 Kč a více jsou ty nejprofesionálnější vakuovačky. Obvykle bývají určeny do profesionálního prostředí. Mají využití především ve firmách a v potravinářském průmyslu. Mohou pracovat prakitcky nepřetržitě a k dispizoci mají též řadu funkcí.

Jak můžeme vakuovačku použít

Vakuovačku můžeme použít k vakuování mnohých potravin. Uchováte s ní perfektně zeleninu, různé druhy masa a mnoho dalšího.

Vakuovačka nejen pro potraviny

Vakuovačka umí uchovat i mnohem více věcí než jenom potraviny. Můžete s ní například uchovat i oblečení. Záleží tedy na velikosti vašich sáčků, ale nic nebrání tomu, že můžete pomocí vakuování uchovat prakticky skoro vše. Můžete tak uchovat oblečení, utěrky nebo i ručníky dokonale čisté a sterilizované.

Vlastní domácí rychlé jídlo

Můžete si sami předem předpřipravit rychlé a kvalitní jídlo na celý týden. Stačí ho jen za-vakuovat a pak ho už jen každý den ohřát k obědu. Můžete si tak například připravit svoje oblíbené jídlo doma a pak si ho jen jednoduše vzít do práce ve vakuové nádobě nebo sáčku. Odpadává vám tak starost s náročnou přepravou jídla.

Nebo si můžete předpřipravit sendvič na svačinu nebo snídani, který vydrží dlouho čerstvý.

Předpřipravení surovin na vaření

Díky vakuovačce si tak můžete například den předem připravit brambory na vaření. Den předem je oloupete a případně nakrájíte. Násladně je uchováte ve vakuu v sáčku nebo nádobě. Tím zajistíte, že vám brambory vydrží čerstvé do druhého dne. Další den je jen vyndáte a můžete hned vařit. Ušetříte tím tak mnoho času.

Můžete si tak předem připravit suroviny, které uchováte va vakuovém obalu. Tím budete mít v den vaření mnohem více času a díky tomu tak můžete nejen svoji rodin oslnit dokonalým jídlem.

Uchování chipsů, semínek, krekrů…

Uchování brambůrek nebo jiných krekrů – pokud vám zbyly nedojedené brambůrky a chcete si je uchovat na později, pak je vložte do vhodné nádoby nebo sáčku a odsajte z nich vzduch zapomocí vakuovačky. Někdy lze použít i původní balení. Díky tomu si uchováte brambůrky na jak dlouho chcete. Díky tomu nebudou brambůrky zvlhlé a budou tak uchovány čerstvé a křupavé i pro pozdější použití.

Lze tak dokonale uchovat nejen chipsy, ale i různá semínka, krekry, snacky a mnoho dalšího.

Marinování masa

Díky vakuovačce můžete mnohem efektivněji marinovat maso (i jiné potraviny) do marinády. Jak to udělat? Je to jednoduché. Do sáčku dejte plátky masa a přidejte do nich marinádu. Proces vakuování zajistí, že se póry na marinované potravině otevřou a tím se lépe bude potravina marinovat.

Při marinování masa myslete na to, zda to vaše vakuovačka umí. Vybírejte tedy vakuovačku s funkcí pro vakuování tekutých potravin.

Závěrem

Pokud si chcete potraviny uchovat co nejdéle, je pro vás vakuovačka potravin tou nejlepší volbou. Umí vakuovat prakticky všechny potraviny. Vakuovačku lze použít k mnoha potravinám a hodí se i pro další účely, jako je například uchování i jiných předmětů než jsou potraviny.

Vakuovačka se může používat pro řadu účelů. Vakuovačka dokáže udržet vaše jídlo čerstvé pětkrát déle než běžné způsoby skladování vašich potravin. Během vakuového utěsnění potravin odstraňuje tento stroj vzduch a extra vlhkost. Vlhkost může vést k časnému znehodnocení potravin a růstu plísní. Proto je odstranění vlhkosti velice důležité a docílíte toho za pomocí úžasného přístroje jménem vakuovačka.

Doufáme, že jsme vám s výběrem vhodné vakuovačky pomohli a že si tak vyberete model, který vám bude spolehlivě fungovat po mnoho let bez jediné závady.

Vakuovačky potravin – Test + Výběr nejlepších 10 vakuovaček
4.5 (90%) 4 votes

Mohlo by vás zajímat