Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Výběr nejlepších vertikálních myší | Jak vybrat vertikální myš

Počítačovou myš mnozí z nás používají i několik hodin každý den a při práci s počítačem svojí myš prakticky z ruky nepustíte. Není výjimkou, že někteří z nás pracují na počítači klidně i 10 hodin a někteří možná i více. Mnozí z nás si vůbec neuvědomujeme, jak je důležité, aby počítačová myš měla ergonomický tvar.

Po několika letech nepřetržité práce u počítače si můžeme bohužel vytvořit syndrom karpálního tunelu a potom nás čeká nepříjemná bolest ruky. Jak tomu předcházet případně zmírnit příznaky? Řešením je vertikální ergonomická myš.

Ergonomická myš je benefitem pro každého a nezáleží na tom, zda jste počítačový hráč nebo pracujete na počítači denně či jste jen běžným uživatelem počítače.

Ergonomické (vertikální) myši si kladou za cíl snížit riziko vytvoření karpálního tunelu a to díky snížení dlouhodobé zátěže na vaši ruku. Naše ruka se při práci s běžnou myší namáha a to zejména díky křížení kostí mezi loktem a zápěstím při použití klasické počítačové myši.

Zdravotní důvody pro ergonomickou myš

Ergonomické myši mají veliký přínos pro vaše zdraví, protože se náramně hodí k prevenci vzniku syndromu karpálního tunelu. Tato nepříjemnost je jedním z nejznámějších následků každodenního používání počítače pokud nedbáte na správnou ergonomii při práci.

Tento syndrom je rozšířen zejména i mezi počítačovými hráči a nevyhýbá se ani zaměstnancům v kanceláři nebo uživatelům, kteří pracují s počítačem velmi dlouho. Tento syndrom by se dal označit i jako zdravotní následek díky vaší práci.

Za nějaký čas vám tělo dá vědět, že jste nedbali na správnou ergonomii. A to se projevuje zejména bolestí vaší ruky. Karpální syndrom se většinou vyvíjí postupně. Začíná to malými nenápadnými bolestmi a může přejít až k silnými bolestem nejen ruky, ale i ramen a celkovou slabostí vaší ruky.

A syndrom karpálního tunely není jediným, který si můžete nesprávným používáním myši vytvořit. Dále můžete trpět například tzv. poškozením z opakovaného namáháná (RSI). Nejčastěji se prezentuje jako tenisový loket nebo můžete mít poškození hybnosti ramenných pletenců.

Pokud pociťujete bolesti ruky po práci na počítači, měli byste vyhledat lékaře, může se jednat o zmíněný syndrom karpálního tunelu nebo RSI.

Jak tomuto všemu předejít? Tyto problémy řeší správná ergonomická myš.

Vertikální myši: 10 nejlepších ergonomických myší pro Váš počítač

Vytvořili jsme pro vás přehlednou tabulku s 10 nejlepšími ergonomickými myšmi. Výběr modelů probíhal na základě kladného hodnocení uživatelů a zkušeností s jednotlivými myšmi. V této tabulce je většina důležitých parametrů a tabulku si můžete seřadit podle vlastních preferencí. Pokud je pro vás důležitá cena, tak jednošue kliknete na cenu a seřadíte si modely podle ceny.

NázevVzhledDPI rozlišeníTyp snímáníTyp (Drátová - bezdrátová)Rozměry (délka x šířka x výška)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
C-Tech VEM-07Vertikální myš C-Tech VEM-071600OptickéBezdrátová102 x 72 x 82 mm289Zobrazit v obchodech
Trust Verto Ergonomic Mouse 22885Vertikální myš Trust Verto Ergonomic Mouse 228851600OptickéDrátová120 x 63 x 75 mm298Zobrazit v obchodech
Tracer Flipper TRAMYS44214Vertikální myš Tracer Flipper TRAMYS442141600OptickéBezdrátová125 x 63 x 75 mm399Zobrazit v obchodech
Logitech MX 910-005448Vertikální myš Logitech MX 910-0054484000OptickéBezdrátová120 x 79 x 78,5 mm2148Zobrazit v obchodech
Connect IT CMO-2500-BKVertikální myš Connect IT CMO-2500-BK1600OptickéDrátová122 x 62 x 61 mm (L)385Zobrazit v obchodech
Connect IT FOR HEALTH LADIES CMO-2600-BKVertikální myš Connect IT FOR HEALTH LADIES CMO-2600-BK1600OptickéBezdrátová108 x 70 x 66 mm (S)385Zobrazit v obchodech
Evoluent VM4RBVertikální myš Evoluent VM4RB2600LaserovéBezdrátová106 x 83 x 75 mm2305Zobrazit v obchodech
R-GO Tools RGOHEWLVertikální myš R-GO Tools RGOHEWL1600LaserovéBezdrátová106 x 83 x 75 mm1519Zobrazit v obchodech
Hama EMW-500 182699Vertikální myš Hama EMW-500 1826991800OptickéBezdrátová115 x 86 x 71 mm349Zobrazit v obchodech
Microsoft Sculpt Ergonomic Mouse 5LV-00002Vertikální myš Microsoft Sculpt Ergonomic Mouse 5LV-000021000OptickéBezdrátová98,2 x 74,9 x 56,7 mm1026Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací server Heureka. Na něm si lze porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení uživatelů u různých modelů vertikálních myší.

Jak vybrat vertikální myš

Na trhu můžeme najít mnoho modelů vertikálních myší a díky tomu nemusí být úplně jednoduché si vybrat ten ideální model vertikální myši, který vám bude plně vyhovovat. Proto se pojďme podívat na to, jak správně vybrat vhodný model vertikální (ergonomické) myši. Výběr nemusí být tak složitý, jak se to na první pohled může zdát. V následující části článku se podíváme na důležité parametry, které byste při výběru ergonomický myši neměli opomenout. Podíváme se na to, jaké je potřebné rozlišení, jakou technologii si můžete vybrat a mnoho dalších důležitých parametrů, které jsou potřebné pro výběr ergonomické myši. Ergonomické myši jsou vhodné jak pro stolní počítači, tak i pro notebooky a všechny přístroje, ke kterým se dá připojit myš přes USB vstup.

Technologie

Mezi první parametry jsme zařadili technologii daného modelu myši. V dnešní době si můžete vybírat myši optické nebo laserové. Není to tak dávno, co jsme si mohli zakoupit ještě myši kuličkové. Dnes se již s kuličkovými myšmi nesetkáte.

Můžete si vybírat tedy mezi optickou nebo laserovou myší. Laserová optická myš se bude hodit například pro hráče, protože má citlivější technologii snímání povrchu a má tedy i vyšší DPI rozlišení.

  • Optická ergonomická myš – Hodí se na běžnou práci, kde neřešíte, jak moc citlivou myš máte.
  • Laserová ergonomická myš – Hodí se pro hráče her a grafiky, protože pro ně je citlivost velice důležitá.

DPI Rozlišení

Dalším parametrem, který by vás při výběru vhodné ergonomické myši měl zajímat, je jaké DPI rozlišení má daný model vertikální myši. Tento parametr je důležitým především pro ty, kdo potřebují vysokou citlivost myši. Typicky to platí pro hráče počítačových her, designéry a grafiky. Při běžné kancelářské práci nebo při dělání běžných počítačových činností tento parametr vůbec nemusíte řešit. Rozlišení myši se udává v DPI. Čím větší má myš rozlišení, tím lépe pro vás.

Drátová vs bezdrátová myš

Můžete si zakoupit dva typy ergonomické myši a to bezdrátovou a drátovou. Pro jakou se rozhodnout? Pojďme si říct důvody, pro kterou typ ergonomické myši se rozhodnout.

Drátová ergonomická myš

Je to typ myši, který se připojuje k vašemu počítači pomocí USB kabelu. Bývá nejrozšířenějším typem myši a to platí i u ergonomických myší. Mezi výhody této myši můžeme zařadit její spolehlivost, nižší cenu, nižší hmotnost a fakt, že vám nikdy nedojdou baterie a nemusíte ji tak nabíjet.

Nevýhodou pro vás může být její kabel, který je občas otravný a překáží. Navíc se kabel může postupem času při náročném používání zničit nebo jinak poškodit a myš tak může přestat fungovat.

Drátová myš přináší další parametr, na který je vhodné myslet a to je délka kabelu. Ta závisí od toho, jak daleko máte počítač. Nicméně většina myší má v dnešní době naprosto dostačující délku usb kabelu.

Ergonomická myš bezdrátová

Druhým typem je ergonomická myš bez kabelu. Výhodou je, že vám na pracovní ploše nepřekáží její kabel a nemusíte ani řešit délku kabelu. Navíc se tato myš dobře a lehce přenáší. A protože je tato myš naprosto bez kabelu, je napájena z baterie. Díky tomu ji musíte čas od času nechat nabít.

Nevýhodou tohoto řešení bezdrátové ergonomické myši může být její vyšší cena a nutnost ji občas nabíjet. Navíc díky baterii může být tato myš o něco málo těžší než myš drátová. Tento typ má také o něco horší přesnost.

Další nevýhodou můžou být zvýšené náklady ve formě obměny baterií, které je nutné čas odčasu vyměnit, protože se občas mohou porouchat. Pozitivním faktorem je, že kvalita bezdrátových myší se neustále zvyšuje, takže u mnoha modelů ani tyto nevýhody nemusí platit.

Cena vertikální ergonomické myši

Posledním kritériem pro výběr myši je její cena. Ačkoliv ergonomické myši nejsou nejdražší, i zde se můžete setkat s několika cenovými kategoriemi a dražšími modely, které mají mnohem více funkcí a ještě promyšlenější ergonomický design.

Cena do 1 000 Kč

V této cenové hladině zakoupíte levné, ale zároveň kvalitní ergonomické myši. Většina myší bývá vybavena optickou technologií a bývají vybaveny usb kabelem.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

Zlatá střední cesta pro ergonomickou myš. Tato kategorie bývá nejoblíbenější a vyberete si tu řadu kvalitních ergonomických myší. Vyberete si modely, které mají kvalitní materiály a zpracování. Najdete zde jak laserové tak optické myši a vyberete si i bezdrátové provedení.

Cena nad 2 000 Kč

Nejvyšší cenová hladina přesahující cenovku dvou tisíc korun. Pokud si chcete vybrat úplně ty nejkvalitnější modely, najdete je v této cenové kategorii. Vyberete si naprosto přesné modely s vysokým rozlišením. Vyberete si zde jak bezdrátové tak i drátové modely.

Značky ergonomických myší

U ergonomických myší najdete více výrobců. Setkáte se nejčastěji se značkami jako je Trust, Logitech, Hama, Connect IT, Wow a pár dalších. Pokud chcete kvalitní myš, vybírejte si ji od známých výrobců, kteří dbají na kvalitu. Z čínských výrobců to může být například značka Xiaomi, která vyrábí velice kvalitní přístroje.

Údržba ergonomické myši

Jak udržovat ergonomickou myš? O vertikální myš je se třeba řádně starat, stejně tak jako o každý přístroj. Řádnou údržbou přístroje docílíte toho, že vám vydrží fungovat co nejdéle. Myš je důležité pravidelně čistit. Řada studií ukazuje, že na myši se nachází až 3 krát více bakterií.

Takže po nějaké době používání myši je nutné je řádně vyčistit, aby se na ní nemnožili nebezpečné bakterie. Čištění ergonomické myši je celkem jednoduché.

Jak správně vyčistit vaši ergonomickou myš?

  • Použijte vatovou tyčinku pro vyčištění záhybů na myši.
  • Pro vyčištění povrchu vertikální myši použijte lehce namočený hadřík. Ten by neměl být příliš vlhký protože nechcete, aby vám do myši natekla voda. K čištění můžete použít i čistící dezinfekční ubrousky.

Po dokončení čištění vysušte vaši myš suchým hadrem, aby nezůstala na myši vlhkost. Ergonomickou myš čištěte zásedně pouze pokud ji máte odpojenou. Je také dobré si přečíst přiložený návod od vašeho výrobce myši. Vždy si jako prvním přečtěte návod, díky tomu víte, zda svoji myš čistíte správně a zda nepotřebuje speciální péči.

Závěrem

Kvalitní ergonomická myš je vhodná pro naše zdraví. Pro správný výběr jste potřebovali znát důležité parametry jako je rozlišení myši, typ technologie fungování myši, cena a další. Tyto parametry jsou důležité pro výběr toho správného modelu. Doufáme, že jsme vám pomohli s výběrem toho ideálního modelu ergonomické myši a vy jste si vybrali tu nejvýhodnější možnost.

 

 

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 4]

Mohlo by vás také zajímat