Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Reproduktory

Segment reproduktorů je docela široký. Vlastně je v této oblasti těžké zobecňovat. Každý potenciální zákazník má totiž jiné potřeby a od svého nového reproduktoru (či reproduktorů) vyžaduje něco jiného. Zatímco někdo už se dívá jen po bezdrátovém připojení, přenosném provedení a systému „vše v jednom“, konzervativnější spotřebitelé stále dávají přednost spíše léta osvědčenému kabelu a stereo provedení.

V dnes poměrně nepřehledné oblasti reproduktorů je složité se vyznat, a ještě složitější zde něco vybrat. Stále oblíbenější jsou různé soundbary, klidně i v kombinaci se subwooferem, a to opět v kabelovém i bezdrátovém provedení. Pořád si ale můžete koupit klasické sloupové nebo regálové reproduktory, případně samostatná středová řešení (v podobě například oněch soundbarů) doplnitelná o další kousky. Samostatnou kategorií jsou pak sestavy reproduktorů, kdy každý kanál nalezneme v samostatném těle. Jednotlivé reproduktory tak můžete rozmístit libovolně po místnosti – někdy je možné rozmístění kalibrovat, třeba přes mobilní aplikaci – a ve výsledku tak nezískáte „pouze“ virtuální, ale skutečný a reálný prostorový zvuk.

Reproduktory: Porovnání 10 nejlepších reproduktorů podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších reproduktorů. Jak jsme tyto reproduktory vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto reproduktory jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit reproduktory podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší reproduktor.

NázevVzhledTypVýkon (W)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Logitech Z-906Reproduktor Logitech Z-906Regálový5006990Zobrazit v obchodech
Logitech Z200Reproduktor Logitech Z200Regálový5732Zobrazit v obchodech
Presonus Eris E3.5Reproduktor Presonus Eris E3.5Aktivní reproduktor502490Zobrazit v obchodech
Magnat Monitor Supreme 202Reproduktor Magnat Monitor Supreme 202Regálový2003990Zobrazit v obchodech
Yenkee YSP 2001Reproduktor Yenkee YSP 2001Regálový6199Zobrazit v obchodech
Genius SP-HF1800AReproduktor Genius SP-HF1800ARegálový501498Zobrazit v obchodech
LG SPK8Reproduktor LG SPK8Regálový1403384Zobrazit v obchodech
APT ZS45Reproduktor APT ZS45Přenosný6799Zobrazit v obchodech
C-Tech SPK-11Reproduktor C-Tech SPK-11Regálový5260Zobrazit v obchodech
Genius SP-HF1250B v2Reproduktor Genius SP-HF1250B v2Aktivní reproduktor401033Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení reproduktorů od jejich uživatelů.

Jak vybrat reproduktory?

Výběr reproduktoru (reproduktorů) je třeba přizpůsobit různým faktorům, zejména tomu, pro jaké účely reproduktory potřebujete, jaký na ně máte rozpočet, kde budete reproduktory používat a co od nich vlastně očekáváte. Na cenu se zaměříme v poslední sekci článku, ostatní faktory výběru si shrňme zde.

Účel koupě

K čemu si vlastně chcete reproduktor koupit? Pokud potřebujete mobilitu, kupujte samozřejmě bezdrátový reproduktor. U toho sledujte výdrž baterie a možnosti konektivity. Čím vyšší číslo standardu Bluetooth, tím vyšší potenciální dosah ke zdrojovému zařízení, ale zároveň větší výdrž baterie. Většina Bluetooth reproduktorů vám může zmoknout a můžete je přenášet třeba v batohu nebo zavěšené na krku.

Pokud chcete mít v obýváku domácí kino, budete zase volit jiné reproduktory než v případě „minimalistického“ sterea v ložnici. Nezaměřujte se jen na počet kanálů (viz níže), ale i na celkový výkon a na další faktory, které popisujeme v sekci Parametry. Jiné reproduktory budete vybírat pro gramofon a jiné pro televizi. A pokud máte externí zesilovač, možná vás budou zajímat spíš reproduktory pasivní, ale to už je většinou trochu jiná cenová kategorie.

Výkon reproduktorů

Čím vyšší výkon, tím větší kvalita zvuku? Tak úplně to zase neplatí. Hlavně příliš vysoký výkon v domácím prostředí běžně ani nevyužijete. Budete-li už vybírat reproduktory podle výkonu, je vhodné si projít i recenze na internetu, a to jak recenze odborníků, tak ty uživatelské.

Velikost prostoru

Reproduktory byste měli přizpůsobit i velikosti prostoru ve vaší domácnosti, respektive v místnosti, kam se je chystáte umístit. Do obýváku o ploše 16 metrů čtverečních budete těžko cpát 5.1 kanálovou sestavu se sloupovými reproduktory. Velikost a hmotnost jednotlivých kousků tak zkrátka musíte přizpůsobit místu, na které je chcete položit. Výkon a velikost reproduktorů raději přizpůsobte i místu, kde bydlíte, tedy hlavně sousedům. Pokud žijete v paneláku, ve kterém se do vedlejšího bytu přenáší i šepot, 200wattovými stereo reproduktory se subwooferem byste ostatním asi příliš velkou radost neudělali.

Druhy reproduktorů

V následující kapitole se podíváme na to, jaké druhy reproduktorů můžete na trhu pořídit. Informace o reproduktorových sestavách platí jak pro nejlevnější kousky, tak pro Hi-Fi řešení za desítky tisíc. Nejprve se ale zaměřme na samostatné reproduktory podle jednotlivých typů.

Přenosné reproduktory

Přenosné nebo také Bluetooth reproduktory jsou určeny pro využití na party, venku na pikniku, na zahradě, v přírodě. Zkrátka všude tam, kde je třeba pohyb a mobilita. Zásadní je, že všechny přenosné reproduktory používají jako hlavní zdroj energie integrovanou baterii, která má výdrž běžně několik hodin na jedno nabití. Výjimkou ale nejsou ani kousky s výdrží nad 10 nebo 15 hodin.

Protože se přenosné reproduktory využívají ve venkovním prostředí, jsou tomu přizpůsobeny i svojí odolností. Mnohé z nich jsou odolné vůči prachu a vodě (dle různých úrovní certifikace IP), a to většinou tak, že sice mohou zmoknout, ale ponoření pod vodu by je i tak mohlo zničit. Odolnější konstrukce znamená i to, že si přenosné reproduktory často poradí také s nárazy a otřesy.

Některé Bluetooth reproduktory jsou vybavené i mikrofonem a mohou tak sloužit jako handsfree sada pro volání. Ovládacími prvky přímo na těle reproduktoru můžete ovládat například hlasitost, přeskakovat mezi jednotlivými songy nebo zastavovat hudbu. A taky přijímat či odmítat hovory.

Regálové reproduktory

Zde se už dostáváme ke kategoriím domácích reproduktorů. Reproduktory regálové jsou určené pro položení na poličku, na dedikovaný stojan nebo na stůl. Prodávají se povětšinou jako stereo (tedy v sestavě 2.0) a případně je volitelně můžete doplnit o subwoofer, tedy samostatný hloubkový reproduktor. I regálové reproduktory dokážou být dost kvalitní, jen jsou ve výkonu omezeny rozměry. Minimálně v porovnání s následující kategorií reproduktorů.

Sloupové reproduktory

Sloupové reproduktory bývají velké, vysoké a těžké. A taky drahé. Díky své velikosti ale mají dostatečně velkou ozvučnici a mohou tak vyluzovat kvalitnější a hutnější zvuk než jiné typy reproduktorů. Reproduktory v téhle kategorii můžete sehnat klidně i za stovky tisíc – záleží jen na vašem rozpočtu. Mívají vysoký frekvenční rozsah, kterým často dokážou pokrýt všechny úrovně zvuků zachytitelné lidským uchem. Komplexní sady reproduktorů se mohou skládat z kombinace regálových a sloupových reproduktorů, případně i jednoho středového soundbaru a jednoho subwooferu. Sloupové jsou prakticky vždy dostupné jako stereo.

Středové reproduktory

Středové reproduktory bývají prodávány samostatně, a to klasicky v podobě soundbaru. Tedy dlouhého, nízkého a nepříliš hlubokého reproduktoru, který svým tvarem a pojetím vhodně doplňuje například televizory. Jejich frekvenční rozsah je sice vysoký, ale vzhledem ke své velikosti nedokáží vyloudit tak hutné basy jako jiné typy reproduktorů. Občas jsou tedy dodávány v sestavě se subwooferem. Jak samotný soundbar, tak subwoofer mohou být ke zdroji hudby (například televizi) připojeny bezdrátově přes Bluetooth a stejným způsobem vzájemně spárovány.

Subwoofery

Subwoofer je specializovaný reproduktor pro přehrávání hloubkových tónů. Většinou slouží jako doplňkový reproduktor k regálovým modelům, případně středovému soundbaru. Subwoofer buďto pořídíte zvlášť nebo si ho můžete koupit už jako součást hotových sestav (které bývají označovány jako x.1 kanálové, viz níže).

Reproduktorové sestavy

Reproduktory nemusíte kupovat samostatně, ale můžete si je sehnat v sadě. Běžně to bývá výhodnější a také logičtější –  například sebekvalitnější regálový reproduktor vám v mono provedení úplně dokonale hrát nebude. Počet kanálů u repro-sestavv se udává dvěma čísly oddělenými tečkou. Číslo před tečkou udává počet reproduktorů vybavených výškovými a středovými měniči, číslo za tečkou pak počet subwooferů, tedy hloubkových reproduktorů. Ten ale bývá v drtivé většině případů jen jeden.

Stereofonní reproduktory

Úplně nejběžnější a nejklasičtější stereofonní reprosoustava nese označení 2.0 a sestává ze dvojice sloupových, případně dvojice regálových reproduktorů. Se stereofonními reproduktory byla v minulosti prodávána většina Hi-Fi věží a sestav a nejinak je tomu i dnes. Byť v dnešní době bývají Hi-Fi sestavy nahrazovány spíše modernějšími all-in-one systémy. Zdroje hudby se za poslední roky přece jen změnily, ale to už je trochu jiný příběh.

V případě, že je stereo sestava doplněna o subwoofer, označujeme ji jako 2.1 kanálovou, tedy nejmenší sestavu osazenou plnohodnotným basovým měničem. Dva hlavní reproduktory v tomto typu sestavy bývají většinou aktivní.

5.0 a 5.1 kanálové sestavy

Tyto sady sestávají z pěti nebo šesti reproduktorů, podle toho, jestli je jejich součástí také subwoofer. Jinak se skládají ze dvou reproduktorů regálových, dvou sloupových a jednoho středového. Sloupové reproduktory však alternativně mohou být nahrazeny dalšími dvěma regálovými kousky, Vybírejte podle toho, kolik prostoru máte v místnosti, kde je chcete používat.

7.1 kanálové sestavy

Pořád hovoříme o těch nejběžnějších typech. Počet kanálů reprosoustavy totiž můžete do značné míry přizpůsobit obrazu svému. U 7.1 kanálových sestav je klasická 5.1 sestava doplněna ještě o dvojici zadních prostorových reproduktorů, díky kterým se můžete cítit, jako byste doma skutečně měli kino. Pokud umí jednotlivé kanály zpracovat i zdroj, dočkáte se prostorového zvuku – když například za hrdinou ve filmu bude někdo chodit, budete si připadat, jako by ten někdo chodil přímo za vámi.

Aktivní a pasivní reproduktory

Zvláštním typem dělení reproduktorů je dělení na reproduktory aktivní a pasivní. Součástí těch aktivních je integrovaný zesilovač, a tak je můžete připojovat přímo do zdrojových zařízení. A to ať už kabelem či bezdrátově. Drtivá většina přenosných bezdrátových reproduktorů a klasických reproduktorů je aktivních.

Na druhou stranu pasivní reproduktory patří zpravidla k těm dražším, i když si k nim pro jejich správné fungování musíte přikoupit samostatný zesilovač. Možná to zní paradoxně, ale hlavní důvod tkví v tom, že aby v těle reproduktoru měly prostor dostatečně výkonné a dostatečně kvalitní měniče, zesilovač už se dovnitř nevejde. Při propojení s dalšími reproduktory lze prostřednictvím zesilovače optimalizovat rozdělení výkonu.

Reproduktory: Parametry

Reproduktory musejí splňovat jisté technické parametry, které nám řeknou, jakou kvalitu zvuku od daného kousku – nebo sestavy – můžete očekávat.

Výkon reproduktoru

Výkon reproduktoru se dělí na maximální výkon a tzv. RMS výkon, který je oproti tomu maximálnímu přibližně poloviční. Zdroj hudby by měl mít zhruba stejný nebo vyšší výkon jako reproduktory – pokud ho bude mít o dost nižší, mohlo by se stát, že by reproduktory nehrály dost nahlas. RMS výkon udává, jaký výkon lze do reproduktorů přivádět bez toho, že by i při delším hraní došlo k jejich potenciálnímu poškození.

Frekvenční rozsah reproduktoru

Jde o rozpětí frekvencí, ve kterých dokáže reproduktor přehrát zvuk. Některé reproduktory dokážou přehrávat hudbu ve frekvencích, které jsou mimo rozsah slyšitelnosti pro lidské ucho. Rozsah frekvencí se udává v Hz až kHz.

Impedance

Impedance neboli odpor se uvádí v ohmech (Ω) a určuje, jaké množství elektřiny musí procházet reproduktorem, aby mohl hrát naplno. Čím je toto číslo nižší, tím nižší je logicky i odpor a chcete-li si užít opravdu profesionální reprodukci hudby, měla by být impedance reproduktoru (či sestavy reproduktorů) nižší než minimální uváděná impedance zesilovače.

Citlivost

Citlivost u reproduktoru znamená v zásadě hlasitost přehrávání na 1 watt výkonu. Vyšší citlivost bývá u výškových reproduktorů.

Možnosti připojení

U reproduktorů modernější koncepce se přirozeně řeší i bezdrátová konektivita, nicméně všeobecně přirozeně musí existovat určitý standard, na jehož základě se ke zdroji hudby může připojit jakýkoliv reproduktor. U běžných reproduktorů, které jsou stacionární a zůstávají tedy celou dobu na jednom místě, budeme řešit jen to, aby je bylo kam připojit do elektřiny a následně přes konektor (zpravidla 3,5mm jack) buď skrze zesilovač nebo napřímo ke zdroji hudby. Přístup k elektřině však nebývá vždy podmínkou. Například některé menší reproduktory můžete v průběhu hraní napájet přes USB konektor notebooku či jiného zařízení.

Nejen přenosné reproduktory se však v dnešní době připojují i bezdrátově, a to zpravidla prostřednictvím technologie Blueooth (alternativně i Wi-Fi). Technologii Bluetooth zároveň využívá drtivá většina přenosných reproduktorů, které se ostatně jinak označují i jako Bluetooth reproduktory. Ty často bývají poháněny baterií s výdrží řádově v hodinách na jedno nabití. Některé zdroje však Bluetooth nepodporují, a tak byste v případě přenosných reproduktorů pro kombinaci například s MP3 přehrávačem nebo klasickou Hi-Fi sestavou měli sáhnout raději po kouscích, které jsou navíc vybaveny 3,5mm jackem.

Z možností připojení lze zmínit třeba ještě FM nebo DAB tuner pro naladění rádia, USB konektor pro připojení externího pevného disku či flash disku nebo paměťové karty, například typu SD. Bezdrátové párování reproduktorů může probíhat nejen přes Bluetooth nebo Wi-Fi, ale i přes standard NFC (near field communication).

Materiál těla reproduktoru

I to, z čeho je reproduktor vyrobený, ovlivňuje jeho finální vlastnosti. Fajnšmekři nedají dopustit na masivní dřevo, místo kterého občas bývá používaná levnější překližka nebo dřevotříska. Drtivá většina především levnějších reproduktorů však mívá plastové tělo, některé modely bývají kovové. V případě reproduktorů je třeba dbát na kvalitu zpracování, neboť špatně upevněné komponenty mohou vést k rezonanci jednotlivých dílů, což negativně ovlivňuje kvalitu zvuku.

Rozměry reproduktoru

Od nejmenších reproduktorů jistě nemůžete čekat zázraky, ale jinak rozměry reproduktoru nejsou úplně stoprocentně přímo úměrné kvalitě vyluzovaného zvuku. Do většího těla reproduktoru se ale vejde výkonnější měnič, a navíc je větší provedení vhodné i pro subwoofery, ve kterých se ve větším prostoru mohou lépe prohloubit basy. Kromě rozměrů se zaměřte i na hmotnost, zejména tehdy, pokud reproduktory potřebujete dimenzovat na poličku nebo na dedikovaný stojan.

Funkce reproduktoru

Tady je to snadné – funkcí reproduktorů je zkrátka převádět analogový či digitální zdroj zvuku na zvukové vlny slyšitelné lidskému uchu. Zásadní funkcí je tedy přehrávání hudby či mluveného slova. U bezdrátových reproduktorů je sekundární funkcí ještě přenos hlasu, respektive telefonování. V kombinaci se smartphonem dokáže takový reproduktor zesílit hlas vašeho kontaktu na druhé straně „drátu“ a navíc díky mikrofonu přenášet i váš hlas. To se hodí například v autě, když potřebujete volné ruce na řízení (a navíc je držení telefonu řidičem za jízdy zakázáno zákonem).

Příslušenství reproduktorů

Příliš mnoho příslušenství k reproduktorům si úplně představit nedokážeme. Ostatně podíváme-li se na to trochu jinou optikou, lze za příslušenství považovat samotné reproduktory. Z příslušenství pro reproduktory nás tak napadají jedině různé stojany a držáky, a to buďto univerzální nebo určené pro konkrétní model reproduktoru. Díky stojanům a držákům můžete reproduktory lépe rozmístit v prostoru a díky tomu lépe nakonfigurovat jejich finální zvuk. Správně na kalibrovat reproduktory ale stejně dokáže jen profík, který to má tzv. „v uchu“.

Údržba reproduktorů

Údržba reproduktorů spočívá snad jen v jejich pravidelném čištění. Měniče bývají náchylné na prach, jehož vrstva může ovlivňovat kvalitu přehrávané hudby (pokud není tělo reproduktoru certifikováno jako odolné prachu) a je tak potřeba ze šasi zařízení prach pravidelně utírat, prachovkou či vlhčeným ubrouskem. Běžné domácí reproduktory nevystavujte venkovnímu prostředí a povětrnostním podmínkám, protože by mohly rychle degradovat. I v interiéru je uchovávejte v suchém, čistém prostředí.

Cena reproduktorů

Stejně jako v jakékoliv jiné kategorii zboží, i u reproduktorů náš výběr do značné míry ovlivňuje cena. Rozdělme si tedy pro tyto účely reproduktory do tří cenových kategorií – byť vzhledem k šíři záběru této kategorie je jakékoliv zobecňování poměrně obtížné.

Reproduktory do 2 tisíc Kč včetně DPH

V této kategorii seženete kousky, které by mohly uspokojit většinu nenáročných posluchačů. Ať už se jedná o stereo reproduktory pro počítače, 2.1 kanálové sestavy pro menší domácí kina nebo Bluetooth reproduktory, můžete do 2 tisíc koupit slušné reproduktory, které svoji službu udělají. Většinou se bude jednat o aktivní modely s nižším výkonem od běžně dostupných spotřebitelských značek, které ani neurazí, ani nenadchnou.

Takové reproduktory bude možné připojit hlavně přes klasický 3,5mm jack, případně u přenosných reproduktorů bezdrátově. Některé menší reproduktory k notebooku budou mít k dispozici nabíjení přes USB. Úplně dokonalý zvuk nečekejte, a ideálně se vyvarujte úplně nejlevnějších kousků, které mohou znít příliš uměle a ploše. K tomu vám poslouží uživatelské i profesionální recenze. Pokud však vyloženě jen potřebujete slyšet, například váš protějšek při videohovorech nebo mluvené slovo v on-line videích, potom za reproduktory nemusíte utrácet víc než pár stovek.

Reproduktory od 2 do 10 tisíc Kč s DPH

Ve střední kategorii už si vybere většina spotřebitelů. Cenový rozsah je zde dostatečně široký na to, aby uspokojil zákazníky při různých scénářích využití. V kategorii Bluetooth reproduktorů už zde seženete top modely a v nabídce jsou i velice slušné stereo sestavy a celkově reprosoustavy do 5.1 kanálového zvuku. Velice oblíbené jsou i soundbary k televizím, často v kombinaci se subwooferem, které v balení typu „vše v jednom“ dokážou vyloudit poměrně příjemný zvuk. Stále se samozřejmě bavíme o spotřebitelských řešeních. Reproduktory pro audiofily a „hifisty“ jsou stále někde jinde. Ale většina smrtelníků tam prostě ten rozdíl za stovky tisíc neslyší.

Po reproduktorech v této kategorii tedy sáhněte, pokud toužíte po kvalitě, ale zároveň máte stále omezený rozpočet. Do 10 tisíc korun seženete i levnější modely vcelku prémiových značek, které budou nejen dobře hrát, ale zároveň budou i dobře vypadat. Ať už u televize, na poličce nebo pověšené na stěně.

Reproduktory nad 10 tisíc Kč s DPH

Rozpočet na reproduktory může být omezený jen vašimi finančními možnostmi. Opravdu kvalitní reprosoustavy nezřídka stojí i stovky tisíc. Hovoříme o většinou pasivních modelech, u kterých ale jejich plný potenciál nevyužijete, jestliže k nim za přiměřenou cenu neseženete i zesilovač a další komponenty. Být skutečně zapálený audiofil, to vyžaduje nejen nadšení, ale také to předpokládá dostatek peněz.

Dražší reproduktory podporují například multiroom funkce, což je možnost propojení více reproduktorů v rámci domácnosti do jednoho celku tak, aby vás hudba sledovala kamkoliv jdete, a to bez odezvy. Samozřejmostí je možnost spárování se smartphonem a někdy i ovládání právě přes chytrý telefon. Ostatně už i konzervativnější výrobci začínají chápat, že i zarytí hifisté žijí „digitálněji“ než dřív. A proto jim pomalu ale jistě přizpůsobují funkcionality.

U reproduktorů v cenových relacích desítek až stovek tisíc korun už doporučujeme využít rad odborníka. Přece jen se jedná o něco, co nekupujete každý den a sáhnout vedle byste rozhodně nechtěli. Ať tak či onak, přejeme příjemný poslech.

Reproduktory: Reproduktory a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nové reproduktory / repráky. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nových reproduktorů pomohli.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nových reproduktorů zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací portál Heureka, kde si můžete porovnat reproduktory a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem reproduktoru. Dozvíte se tam také, které reproduktory jsou kde skladem a za jakou se prodávají cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat