Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Android tv boxy: Test a jak vybrat Android TV Box

10 nejlepších Android TV Boxů 2023

V této tabulce jsme pro vás vybrali a seřadili 10 nejlepších modelů Android TV boxů pro rok 2023. Vybírali jsme je podle toho, jak jsou s nimi spokojeni jejich uživatelé. Udělali jsme si analýzu celého trhu, abychom vám mohli prezentovat ty nejlepší Smart TV boxy, které jsou dostupné na trhu tento rok. Tabulka s TV boxy je přehledná a navíc si ji můžete seřadit podle vašich preferencí. Pokud tedy preferujete nejlevnější produkt, stačí kliknout na cenu a seřadit od nejmenší ceny. Díky této tabulce si vyberete ten nejlepší Android TV Box.

TV BoxVzhled TV boxuProcesorFrekvence procesoru (v GHz)RAM Paměť (v GB)Operační systémKapacita pro soubory (v GB)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Xiaomi Mi Tv Box SAndroid TV Box Smart Xiaomi Mi Tv Box SCortex-A53, 4 jádra22Android 8.181548Zobrazit v obchodech
TESLA MediaBox XA400Android TV Box Smart TESLA MediaBox XA400Amlogic S905X2-B1,62Android TV 1081999Zobrazit v obchodech
Homatics Box QAndroid TV Box Smart Homatics Box QAmlogic S905X31,92Android 1081969Zobrazit v obchodech
Openbox AND-95Android TV Box Smart Openbox AND-95Allwinner H6161,52Android 1016999Zobrazit v obchodech
Thomson THA100Android TV Box Smart Thomson THA100Amlogic S905X2-B1,82Android TV 1082176Zobrazit v obchodech
TESLA MediaBox XT550Android TV Box Smart TESLA MediaBox XT550Amlogic S905X31,92Android 9.0161523Zobrazit v obchodech
Mascom MC A101T/CAndroid TV Box Smart Mascom MC A101T/CAmlogic S905X4-B1,92Android TV 10162495Zobrazit v obchodech
Strong SRT 202Android TV Box Smart Strong SRT 202Cortex-A53, 4 jádra1,52Android 9.0 Pie81790Zobrazit v obchodech
Evolveo Hybrid Box T2 HBX-T2Android TV Box Smart Evolveo Hybrid Box T2 HBX-T2ARM Cortex A531,83Android 9.0 Pie161999Zobrazit v obchodech
RGB.vision TV Box H96 MINI H8 RK3229Android TV Box Smart RGB.vision TV Box H96 MINI H8 RK3229Rockchip RK3229 Quad2Android 9.0 Pie161095Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací server Heureka. Na něm si lze porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení uživatelů u různých modelů TV Boxů.

Android TV Box: Úvod a popis TV Boxu

Android TV box je řešením pro všechny, kdo mají doma pouze “hloupou” televizi, která nemá žádné smart funkce. Pokud chcete využívat funkce chytré televize, ale nechce se vám kupovat nejnovější model za desítky tisíc, pak je Android tv box tím nejlepším řešením.

Android TV box je malá krabička, která má ale hodně funkcí a svojí velikostí na to vůbec nevypadá, že by toho nabízela tolik. Většina smart tv boxů je vybavena operačním systémem Android, který vám umožňuje nainstalovat spoustu užitečných aplikací, které můžete pohodlně používat na vaší televizi. Android TV box vám umožní hrát hry, přehrávat filmy, hudbu a mnoho dalšího na jakékoliv televizi. A nejlepší je, že Smart tv box nestojí mnoho peněz a je velice cenově dostupný.

S Android TV boxy se také setkáte pod názvem IPTV box, Smart TV box nebo multimediální centra.

Na trhu najdete mnoho výrobků označených jako smart tv box / android tv box od různých výrobců, takže někdy může být těžké se mezi jednotlivými modely vyznat. Proto jsme pro vás sepsali tento článek, ve kterém vám pomůžeme, jak vybrat android tv box. Po přečtení tohoto článku zjistíte, že výběr nakonec nebyl tolik složitý.

Jak vybrat nejlepší Android TV box

Android TV box je vlastně takovým multimediálním centrem pro vaší televizi. Díky operačnímu systému Android můžete dělat s tímto chytrým TV boxem prakticky vše. Původně multimediální centra vznikla pro přehrávání filmů a hudby, a nedisponovali skoro žádnými chytrými funkcemi a nebyli prakticky ani připojeny k internetu.

To se změnilo po příchodu chytrých telefonů a chytrých gadgetů, které dokáží využít schopnosti operačních systémů jako je Android. Smart TV

Android TV box se umí připojit přes Wi-Fi k internetu, přes bluetooth k vašemu mobilu a uděláte s ním opravdu hodně věcí. Můžete hrát hry, prohlížet internet, sledovat streamery nebo youtubery na TV, podívat se na e-mail a mnoho dalšího. Pokud chcete udělat z vaší televize užitečného a chytrého pomocníka, kupte si tuto chytrou černou krabičku.

Mnoho Android TV boxů má rozličné technické parametry a proto se teď pojďme podívat na to, podle čeho se je nutné řídit pro výběr ideálního chytrého modelu.

Najdete i chytré TV boxy, které jsou vybaveny jinými operačními systémy, jako je například Linux, Chrome OS a dalšími. Nejpopulárnější jsou však Android TV boxy, které jsou vybaveny operačním systémem Android od Googlu. S naším návodem na výběr si určitě vyberete.

Procesor přístroje (CPU)

Procesor u Android TV boxu je velice důležitou součástí a proto je důležité se při výběru vhodného TV boxu na něj zaměřit. Výkonný procesor budete potřebovat zejména pokud chcete sledovat videa ve 4k nebo vyšším rozlišení.

U Android TV boxů se setkáte s více-jádrovými procesory. Ty toho zvládnou už hodně a můžete tak hrát například náročnější hry nebo přehrávat videa ve vysokém rozlišení (4k+).

Operační paměť Android TV boxu

RAM paměť je dalším důležitým parametrem při výběru Android TV boxu. Na operační paměť se neukládají data. Operační paměť slouží jako provozní paměť pro různé aplikace. Čím máte větší paměť, tím náročnější aplikace můžete používat. Pokud chcete opravdu rychlé zařízení, je důležité aby mělo dostatek operační paměti (RAM). Čím více operační paměti je model vybaven, tím většinou bývá dražší. U nejlevnějších modelů se většinou setkáte s RAM kolem 1 GB.

Nejčastěji se setkáte s těmito velikostmi operační paměti:

  • 1 GB – stačí na běžné používání (prohlížení internetu, přehrání videa atd.), již nemusí stačit na hraní her nebo sledování filmů ve vysokém rozlišení
  • 4 GB – zvládne i náročnější úkony, jako jsou například hry nebo náročnější aplikace.
  • 8 GB a více – s osmi gigabajty dat toho zvládnete opravdu hodně. Prakticky není aplikace, kterou byste nespustili. Android TV box by měl běžet naprosto plynule bez jakýchkoliv záseků. Setkáte se i s větší operační pamětí.

Kapacita úložného prostoru

Kapacita flash paměti je důležitá, protože nám určuje, kolik dat si můžete do konkrétního Android TV boxu uložit. Pokud se chcete dívat na filmy ve Full HD, 4k nebo s vyšším rozlišení, budete potřebovat dostatek místa. Také aplikace zabírají nějaké místo. Pokud chcete využívat Smart TV box efektivně, je důležité mít dostatek volného místa. Při výběru ideálního modelu se zajímejte o velikost kapacity úložného prostoru. Setkáte se s velikostmi kolem 8 GB. Ty lepší modely jsou vybaveny velikostí 16 GB a více.

Některé modely jsou vybaveny rozšířitelností paměti, tudíž si můžete dokoupit více místa v podobě různých typů SD karet. Výběr modelu podle kapacity paměti záleží na vašich osobních preferencích.

Funkce

Andoid TV boxy mohou být vybaveny různými funkcemi, které vám ulehčí ovládání daného přístroje. Jaké funkce to nejčastěji jsou? Pojďme se podívat na nejčastější funkce.

  • Hlasové ovládání – Umožňuje vám ovládat Android TV box pomocí hlasu a nemusíte tak používat ovladač, ani nic jiného. Funkce je vhodná pro všechny, kterým nevadí komunikovat a ovládat hlasem Smart TV box.
  • Google Cast – funkce Google Cast vám umožní streamovat obsah z jiných chytrých zařízení, které jsou vybaveny operačním systémem Android. Pokud nemáte rádi malou obrazovku na vašem telefonu, pak si můžete zobrazit to, co vidíte na vašem telefonu na vaší televizi vybavené tv boxem. Díky tomu máte k dispozici mnohem větší obraz.
  • Wi-Fi – Umožní přípojení k internetu pomocí Wi-Fi. Potřebujete mít dostupnou Wi-Fi sít k použití této funkce. Pokud doma nemáte Wi-Fi síť, tak si ji nejdříve zařiďte, protože používání smart tv boxu bez přístupu k internetu není zrovna efektivní a nevyužijete tak moc funkcí smart tv boxu. Některé modely jsou vybaveny vstupem RJ45, který umožní připojit internet přes kabel.

Některé modely mají ve výbavě čtečka paměťových karet.

Lokalizace uživatelského prostředí

Pří výběru se také zaměřte na to, zda daný Android TV box disponuje českou lokalizací (českými názvy a texty). Většina modelů má českou lokalizaci, ale můžete narazit i na neoficiální distribuci, která má například pouze angličtinu.

Vstupy / výstupy

U každého modelu se setkáte s řadou portů, které vám umožňují připojit různá zařízení. U většiny modelů se setkáte s HDMI výstupem, pomocí kterého se přenáší obraz a zvuk do televize. Standardem u všech modelů je vstup pro napájení elektřiny. Poté se lze setkat s AV výstupem, pomocí kterého si můžete zapojit sluchátka nebo kvalitní reproduktory. Některé modely vám umožňují připojit internet pomocí Rj 45 portu. Díky tomu nemusíte mít v domácnosti Wi-Fi síť a k internetu se připojíte pomocí kabelu.

Dále mohou být modely vybaveny USB porty (verze 2.0 nebo 3.0). Pokud je model vybaven USB portem 3.0, může docházet k rychlejší výměně dat, pokud to vaše připojované zařízení podporuje. USB port 3.0 je zpětně kompatibilní s verzí 2.0. Pomocí USB portu připojíte flash disk, externí disk nebo další zařízení ve formě klávesnice, herních zařízení (joysticku) a mnoho dalšího pokud to daný Android TV Box podporuje.

Android TV box se ovládá buď pomocí ovladače nebo ho můžete ovládat pomocí vašeho chytrého telefonu s příslušnou aplikací.

Příslušenství k Android TV Boxu

K android tv boxům si můžete zakoupit řadu příslušenství, které vylepší váš zážitek. Můžete si zakoupit příslušenství k hraní her, klávesnici a mnoho dalšího. Lze tak udělat z android tv boxu plnohodnotnou herní konzoli z čehož budete mít dokonalý herní zážitek nebo ho můžete přetvořit k pracovnímu počítači na kterém si můžete prohlížet e-maily a mnoho dalších užitečných věcí.

Verze operačního systému

U dostupných modelů na našem trhu se setkáte s modely, které mají rozdílné verze operačního systému (systém Android nebo Apple). Obecně můžeme říci, že čím novější verze operačního systému je k dispozici na daném zařízení, tím lépe pro vás. Pokud se jedná o starší modely, mohou obsahovat i starší verze operačního systému Android. Nevýhodou starších verzí může být nefunkčnost některých nových aplikací.

Kromě Androidu si můžete vybrat i TV box s operačním systémem od Apple (Apple tvOS).

Operační systém Android nabízí aplikace Google Play, pomocí které můžete stahovat různé aplikace, tak jako na chytrém mobilu. Můžete si tak nainstalovat aplikace jako je Skype, Messenger, YouTube, Twitch, Firefox a mnoho dalších což udělá z vaší televize multimediální centrum.

Nejčastěji se setkáte s těmito verzemi operačního systému:

  • Android 7.1 Nougat
  • Android 9.0
  • Android 8.0 Oreo
  • Android 4.4

A setkáte se i s mnoha dalšími verzemi. Některé přístroje nabízí možnost upgradu operačního systému, takže si můžete vždy nainstalovat nejnovější verzi Androidu.

Pokud by vám nevyhovoval android, můžete si zakoupit přístroj jménem Apple TV, který je vybaven operačním systémem od Apple a můžete ho propojit tak s vašimi ostatními přístroji značky Apple.

Jaká je cena SMART TV boxu?

Při výběru Android TV boxu pro vás může důležitou roli hrát i cena. Před výběrem byste si měli promyslet, kolik chcete do této smart tv krabičky investovat. Android TV boxy si můžeme rozdělit na 3 kategorie.

S jakými cenovými hladinami se u Smart Android TV boxů setkáte?

Cena TV boxu do 1 000 Kč

Chcete-li si zakoupit nejlevnější Smart TV box, pak máte na výběr z několika modelů. Co nabízí nejlevnější cenová kategorie? V této cenové kategorii si vyberete velice jednoduchá zařízení, která nemají moc volného prostoru a výkonu. Nabídnou vám smart funkce za velice příznivou cenu. Pokud vám stačí přehrávání filmů a prohlížení internetu včetně používání pár nenáročných aplikací, pak jsou modely s cenovkou do jednoho tisíce korun skvělou volbou.

Cena TV boxu od 1 000 Kč do 3 000 Kč

V této cenové kategorii zakoupíte decentní zařízení, které jsou vybaveny mnoha funkcemi a dostatečnou kapacitou pro mnoho různých aplikací.

Cena TV boxu 3 000 Kč a více

S cenovkou více jak 3 000 Kč zakoupíte modely, které jsou výkonné a disponují řadou funkcí. Některé modely například můžete ovládat hlasem a mají dostatek místa k dispozici pro vaše aplikace.

Android TV Box: Dostupné značky Smart TV boxů

U smart tv boxů se můžete setkat s mnoha značkami. Setkáte se například se značkou Xiaomi, Tesla, Sencor, Google, Apple, Evolveo a mnoho dalších. Mnoho tv boxů je vyráběno technologickými firmami v Číně. Prakticky již nenajdete moc přístrojů, které by nepocházeli z této země. U čínských značek narazíte na kvalitní značky jaky je například Xiaomi nebo pak na NoName značky. Ale to neznamená, že neznačkové přístroje vám nemohou sloužit dobře. Některé vás naopak velmi mile překvapí.

Android TV Box a pár slov závěrem

Smart TV box je skvělým příslušenstvím k vaší televizi. Rozšíří ji tak o spoustu funkcionalit. Můžete používat různé aplikace díky operačnímu systému Android. Zahrajete si tak i hry na vaší televizi, můžete sledovat YouTube a mnoho dalšího. Pokud si chcete vylepšit vaše zážitky s televizí, je na to Android TV Box skvělý přístroj.

V našem článku jsem si prošli ty nejdůležitější parametry, podle kterých si pohodlně a snadno vyberete ideální model tv boxu. Vybrali jsme vám také 10 nejlepších modelů tv boxu podle hodnocení uživatelů. Doufáme, že vám bude dané chytré zařízení fungovat po mnoho let bez jediné závady a přinese vám spoustu hodin zábavy.

Podívejte se také na test android tv boxů ve slovenštině.

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 3.4]

Mohlo by vás také zajímat