Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Trezory

trezorBezpečnostní trezory, nebo také „sejfy“ už d nepaměti chrání to, co náleží jen nám, nebo osobám, které mají k zámku, nebo heslu přístup. Ačkoliv jsme se s bezpečnostními trezory setkávali v minulosti spíše ve filmech a ostatní občané i svou hotovost, cenné papíry a šperky schovávali spíše pod polštář, nebo do hrnečku, dnes už tomu tak není.

V dnešní době je zcela normální vlastnit trezor, protože jsou cenově dostupné a mnohem lépe se s otevřením trhu shánějí. Jestliže tedy uvažujete o koupi trezoru, napsali jsme pro vás tento článek, ve kterém si povíme podle čeho trezor vybírat, jaký druh zvolit, povíme si něco o parametrech, kterým je třeba věnovat nadměrnou pozornost, i o samotné instalaci a umístění. Jako vždy si na konci článku povíme, za kolik se dá takový trezor sehnat pomocí klasického rozdělení do třech cenových kategorií a představíme si, co od jaké lze očekávat.

Trezory: Porovnání 10 nejlepších trezorů podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších trezorů. Jak jsme tyto trezory vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto trezory jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit trezory podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší trezor na vaše cennosti.

NázevVzhledUrčeníOrientační cena (s DPH)Dostupnost
G21 S-23ET IITrezor G21 S-23ET IISchránka na peníze691Zobrazit v obchodech
G21 Max 20ETrezor G21 Max 20EStěnový, do podlahy820Zobrazit v obchodech
G21 GA-25ETrezor G21 GA-25EStěnový, do podlahy1251Zobrazit v obchodech
Richter Czech RS.17.EDNTrezor Richter Czech RS.17.EDNStěnový, do podlahy659Zobrazit v obchodech
G21 GA-20EUTrezor G21 GA-20EUStěnový, do podlahy1040Zobrazit v obchodech
G21 T-250BKTrezor G21 T-250BKStěnový, do podlahy990Zobrazit v obchodech
Richter Czech TS0209 ParisTrezor Richter Czech TS0209 ParisSchránka na peníze209Zobrazit v obchodech
Richter Czech RS17.KTrezor Richter Czech RS17.KStěnový, do podlahy586Zobrazit v obchodech
Richter Czech RS50.KTrezor Richter Czech RS50.KStěnový, do podlahy2749Zobrazit v obchodech
Geti E17STTrezor Geti E17STStěnový, do podlahy585Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení trezorů od jejich uživatelů.

Jak vybrat trezor

V prvé řadě je nutné si uvědomit, jaké ceniny budete do trezoru uschovávat. Pokud chcete uschovat např. jen nějaké dokumenty, cestovní pasy a malou hotovost můžete si vystačit i s menším necertifikovaným trezorem. Jestliže ale potřebujete uschovat větší hotovost nebo ceniny nebo chcete-li si obsah trezoru nechat pojistit u pojišťovací společnosti, zvolte určitě certifikovaný trezor. Čím vyšší certifikovaná bezpečnostní třída trezoru, tím vyšší je odolnost a bezpečnost trezoru a rovněž doporučená hodnota uložených cenin.

Dále je také dobré ohlížet se na konkrétní druh a velikost trezoru, protože i podle druhu se dále trezory rozřazují do již zmíněných bezpečnostních tříd. S bezpečností také úzce souvisí i druh uzamykání. Tomu všemu se v článku budeme podrobněji věnovat.

Druhy trezorů

Výběr správného druhu je velice důležité, jelikož každý druh má jiné parametry. Mezi ty patří zejména velikost a také míra ochrany, kterou vám trezor může nabídnout. Každý druh se řadí i do jiné cenové kategorie a tak není rozumné se nechat zlákat nízkou cenou, jestliže do trezoru chcete ukládat opravdu cenné věci, jako jsou například šperky, hotovost, nebo cenné papíry.

Domácí trezor

Domácí trezor vídáme asi nejčastěji. Jedná se o obdélníkovou bezpečnostní krabici, která nedosahuje příliš velikých rozměrů. Tyto sejfy se nejčastěji používání pro ukrytí rodinných pokladů, dokladů, nebo hotovosti, které se však do trezoru nevejde moc. Tyto trezory nebývají obzvlášť drahé a uschovávají se například do šatních skříní. U tohoto druhu si však dávejte pozor a nepodceňujte jeho kupní cenu, protože pokud si pořídíte jeden z nejlevnějších modelů na trhu, je třeba si uvědomit, že zkušeného lupiče nezastaví a hravě se do něj dostane.

Zbraňový trezor

Zbraňové trezory se, jak už název napovídá, používají pro bezpečnou úschovu zbraní. Pokud máte doma zvídavé děti, nebo jen nechcete riskovat, že vaší legálně drženou zbraň, někdo nelegálně zneužije, je dobré si tento trezor pořídit. Jsou speciální díky svému uzpůsobenému tvaru a velikosti, jelikož se do klasického rozměru vejde až pět dlouhých zbraní. Tyto trezory jsou navíc uzpůsobené k bezpečné úschově těchto citlivých zařízení.  Většina z těchto sejfů má vysoké bezpečností třídy, čímž vám zaručí, že ani zkušený lupič se zbraní ani nedotkne.

Bezpečnostní schránka

Bezpečnostním schránkám se tak úplně nedá říkat sejf, jelikož s nimi stačí hodit o zem a s největší pravděpodobností se její obsah rozsype po zemi. Tyto schránky jsou tak určené k uchovávání menších obnosů cenností, které si v případě nutnosti lze pohodlně uzmout a jít. Jsou většinou řešené maskováním, jako například v knize. Tyto schránky mívají většinou dost nízkou cenu a tak jsou snadno dostupné pro každého, co má co malého ukrýt.

Pokladnička

S pokladničkami už jste se možná setkali, jedná se o docela malý úložný prostor, kam se vejde dostatek hotovosti. Nejčastěji je vidíme v krámě, kam se přebytečné peníze z pokladny ukládají právě tam. Jejich zámek je většinou řešený pouze klíčkem a tak jejich míra bezpečnosti nedosahuje příliš vysokých měřítek.

Schránka na klíče

Nejvíce specifickým druhem trezoru jsou schránky na klíče. Uplatnění naleznou zejména ve firmách, jelikož nabízejí dostatečné místo pro uložení většího množství klíčů. Ani v tomto případě nejde ani tak o bezpečnost, jako o zpřehlednění a organizaci. Některé trezory pojmou i 150 unikátních klíčů.

Parametry pro výběr trezoru

Jak už bylo řečeno výše, parametry jsou při výběru trezoru to nejdůležitější. V této kapitole se tedy seznámíme se všemi důležitými parametry, které je třeba při výběru a následné koupi sledovat, aby výsledek odpovídal vašim představám.

Účel použití trezoru

Nákup trezoru nebývá každodenní záležitostí a před samotným nákupem si budoucí majitel musí uvědomit, za jakým účelem si trezor pořizuje a co má takový trezor nebo sejf chránit. Na našem trhu se běžně trezory již prodávají se svou specializací, což znamená, že je možno si vybrat trezor přesně dle ukládaných věcí, cenností, hotovosti, zbraní apod. V nabídce jsou trezory určené k uložení finanční hotovosti, trezory na dokumenty, ohnivzdorné trezory, trezory na zbraně a další. V této široké nabídce lze najít odpovídající trezor nebo sejf a každý specializovaný obchodník Vám rád poradí v případě správného výběru.

Velikost trezoru

Při nákupu trezoru je třeba dbát zvýšené pozornosti výběru správné velikosti. Trezory se vyrábějí jako ocelové bezpečnostní schránky s omezenou kapacitou a je potřeba si uvědomit, že časem se Váš trezor naplní ukládanými věcmi a již se jeho velikost nedá zvětšit. Proto je nutné si říct, zdali bude trezor určen jen k ukládání menších drobností a po celou dobu se obsah nebude měnit nebo v budoucnu bude trezor postupně plněn. Po zkušenostech z praxe je vždy výhodné kupovat tzv. o jedno číslo větší model, než máte v úmyslu, jelikož vždy se větší kapacita svému majiteli vyplatí. Samotná velikost je samozřejmě i ovlivněna místem instalace a konstrukcí vybraného modelu.

Zámkové vybavení trezoru

Trezory jsou v dnešní době standardně vyráběny a osazeny několika typy trezorových zámků. Mezi základní osazení trezoru a nejpoužívanější se řadí vybavení trezoru trezorovým zámkem na klíč. Trezorové certifikované zámky na klíč se standardně používají u velké většiny trezorů. Rovněž jsou trezory vybavovány elektronickými kombinačními zámky nebo mechanickými kombinačními zámky. Mezi nejnovější trezorové zámky, které se začínají používat na trhu, můžeme zařadit rovněž biometrické trezorové zámky využívající otisk prstu. Výběr trezorového zámku je důležitá součást výběru správného trezoru a může do budoucna ovlivnit správné využívání trezoru a jeho bezpečnost.

Bezpečnostní třída trezoru

Nejdůležitějším kritériem, na který v průběhu článku neustále narážíme, je bezpečnostní třída.  Jejich katalog je stanoven evropskými normami a udává, jakou intenzitu a charakter poškození schránka absorbuje. Dokladem je certifikace, kterou výrobce získá na základě testu. Ten spočívá v naměřeném čase, po který dokázal trezor odolávat ručnímu otevření a násilnému vylomení dveří. Výsledkem certifikačního měření jsou tzv. odporové jednotky RU. Vyšší číslo znamená vyšší míru zabezpečení.

  • Třídy S1 a S2 pro sejfy
  • Třídy Z1, Z2 a Z3 pro sejfy
  • Třída 0 pro trezory
  • Třída I pro trezory
  • Třída II pro trezory
  • Třída III pro trezory
  • Třídy IV a V pro trezory
  • Třídy VI a VII pro trezory

Bezpečnostní třída S1 a S2

Tato ochrana je to nejméně, co lze od trezoru očekávat. Delší tlak tato třída rozhodně nevydrží. Máte alespoň jistotu, že trezor bude fyzické síle člověka nějakou chvilku odolávat.

Bezpečnostní třída Z1, Z2 a Z3

Písmeno Z zastupuje pojem základní bezpečnost. Tato třída je definována v české normě ČSN 906012, která je předřazena před standardní normu evropskou. Odporové jednotky třídy Z1 jsou RU (10/10), přičemž sejf musí být vybaven alespoň jedním zámkem nejvyšší třídy A. Třídy Z2 a Z3 poskytují vyšší míru zabezpečení. Jsou vhodné pro uložení menších zbraní a cenností. Pojišťovny jsou ochotny obsah trezoru pojistit v hodnotě do 30 000 korun. Třída Z2 se může pyšnit 15 odporovými jednotkami.

Bezpečnostní třída 0

Orientační úložná částka v trezoru je přibližně do 50.000,- Kč. Trezory jsou tak ideální např. pro uložení denní tržby v menších provozovnách, či na uložení zbraní a dokumentů označených podle NBÚ jako “Důvěrné”. Jednou z podmínek pro udělení certifikátu je osazení alespoň jedním trezorovým zámkem třídy A.

Bezpečnostní třída I

Do této kategorie spadají převážně trezory pro domácnosti a menší podniky. Trezory certifikované v bezpečností třídě I jsou též označovány jako velmi lehké trezory, orientační úložná částka u nich činí 100.000,- až 300.000,- Kč (používají se například pro uložení rodinných cenností, peněz, denní tržby, zbraní a též tajných dokumentů (SS1 = 3 body). Jednou z podmínek je osazení alespoň jedním certifikovaným trezorovým zámkem třídy A.

Bezpečnostní třída II

Sem patří především lehké trezory do většího podniku, do menšího zlatnictví, na cenné šperky doma. Orientační úložná částka je 300.000,- až 500.000,- Kč. Do trezorů patří vše, co je třeba dobře uschovat, např. dokumenty ve stupni utajení “Přísně tajné” podle NBÚ (SS1 = 4 body). Jednou z podmínek pro udělení certifikátu zůstává osazení alespoň jedním trezorovým zámkem třídy A.

Bezpečnostní třída III

Trezory ve střední kategorii – hodí se pro zákazníky, kteří potřebují bezpečně uložit cennosti v hodnotě 800.000,- až 1.600.000,- Kč (orientační úložná částka), či tržbu v řádu až několika miliónů Kč. Jednou z podmínek je již osazení alespoň jedním certifikovaným trezorovým zámkem třídy B.

Bezpečnostní třída IV

Těžké trezory – bývají určeny převážně pro finanční a bankovní instituce. Orientační úložná částka je zde 1.600.000,- až 2.300.000,- Kč a je zde vyžadováno osazení minimálně dvěma trezorovými zámky třídy B.

Bezpečnostní třída V

Kupujícím trezorů s označením extra těžké jsou opět zpravidla finanční a bankovní instituce. Orientační úložná částka je zde 2.000.000,- až 4.500.000,- Kč a i zde je nutnost osazení alespoň dvěmi trezorovými zámky třídy B.

Bezpečnostní třídy VII-XIII

V těchto bezpečnostních třídách se již běžné trezory nevyskytují, norma zde určuje požadavky kladené na trezorové dveře a komorové trezory, které však mohou být certifikovány i pro nižší bezpečnostní třídy.

Odolnost proti požáru

Asi nikdo neočekává, že v případě vypuknutí požáru budete myslet na to, vybrat trezor a vzpomínat si na hesla a zámky. Je proto lepší, když si pořídíte trezor s dobrou požární ochranou. Jako je tomu u bezpečnostních tříd, i tady lze požární vzdorovitost ohodnotit rozřazením do různých tříd.

  • S30P– ohnivzdornost 30 minut pro dokumenty, při teplotní zátěži 1 100 °C nesmí teplota uvnitř trezoru přesáhnout 175 °C
  • S60P– ohnivzdornost 60 minut pro dokumenty, při teplotní zátěži 1 100 °C nesmí teplota uvnitř trezoru přesáhnout 175 °C
  • S120P– ohnivzdornost 120 minut pro dokumenty, při teplotní zátěži 1 100 °C nesmí teplota uvnitř trezoru přesáhnout 175 °C
  • S60DIS– ohnivzdornost 60 minut pro datové disky, při teplotní zátěži 1 100 °C nesmí teplota uvnitř trezoru přesáhnout 55 °C
  • S120DIS– ohnivzdornost 120 minut pro dokumenty, při teplotní zátěži 1 100 °C nesmí teplota uvnitř trezoru přesáhnout 55 °C

Uzamykání trezoru

Co dělá trezor trezorem? Je to zámek, který zabraňuje průniku nežádané osoby do vnitřních prostor. Na trhu se volně lze setkat se třemi typy zámku:

  • Motýlkový bezpečnostní klíč
  • Mechanický číslicový kombinační zámek
  • Elektronický číslicový kombinační zámek

Motýlkový bezpečnostní klíč

Nejlevnější variantou je klasický klíč, kterým pohodlně odemknete sejf. S jednoduchostí řešení však zde souvisí i největší riziko, jelikož je klíč velice snadno ukradnutelný.

Mechanický číslicový kombinační zámek

Tuto verzi nejčastěji vídáváme a to jak ve filmech, tak i v reálném životě u dražších modelů. Je to zlatý střed, který má nespornou výhodu v tom, že kdo neví heslo, nemá šanci se do sejfu dostat. Dávejte si dobrý pozor, abyste heslo nezapomněli. Počítejte, že si připlatíte, neboť ve standardních verzích jsou nabízeny pouze varianty na klíč.

Elektronický číslicový kombinační zámek

Tento typ zámku je provázán s baterií, a kromě odemykání zámku umí i celou řadu dalších věcí. Pamatuje si poslední vstupy, umožňuje měnit kódy podle potřeby, případně se zcela zamknout. Za pořízení elektronického číselníku si samozřejmě připlatíte, a ne zrovna málo. Pamatovat musíte i na pravidelnou výměnu baterií, jejichž životnost se standardně pohybuje okolo 2 let. Podobně jako u mechanických zabezpečení si musíte kód zapamatovat nebo zapsat a uložit na dobře skryté místo.

Instalace a místo umístění trezoru

Samotná volba umístění trezoru hraje důležitou úlohu při výběru trezoru. Je třeba dobře zvážit, kde bude trezor umístěn. Dle místa umístění lze např. zvolit klasický volně stojící trezor nebo třeba také trezor zabudovaný do zdi nebo podlahy. Ne vždy je možno trezor skrytě zazdít do nosné zdi a překrýt např. obrazem, a nebo zabudovat do podlahy.

Při výběru vhodného místa mějte na paměti, že trezor by měl být skryt před pohledy nechtěných návštěvníků. Vždy dbejte, aby byl trezor na očích jen osobám používajícím daný trezor a ne běžným návštěvníkům, eliminujete tím riziko odcizení nebo napadení trezoru. V případě potřeby vše konzultujte se svým prodejcem, který Vám z praxe rád doporučí vhodné místo a typ trezoru. Vždy by si měl budoucí majitel uvědomit, že trezor bude využíván po dlouhou dobu a jedním z velmi důležitých faktorů při výběru je jeho velikost.

Vždy kupujeme trezor nebo sejf o jednu tzv. velikost větší než potřebujeme. Časem se nám zaplní velkým množstvím chráněných věcí a je nepříjemné zjistit, že časem už nemáme kde ukládat. Toto platí zejména při nákupu trezoru do zdi, z důvodu zazdění a pracné demontáže nebo nákupu dalšího trezoru. Toto se nám může pěkně prodražit. V současné nabídce na našem trhu nalezneme trezory vyráběné dle jejich určení a každý si vybere ten správný typ dle typu ukládaných věcí (trezory do zdi, trezory na hotovost, trezory na zbraně atd.).

Cena trezoru

Jak už bylo řečeno v úvodu. V poslední kapitole si trezory rozdělíme na tři cenové kategorie a představíme si, co od jaké lze očekávat.

Cena do 15 000 Kč

V této cenové kategorii naleznete jednoduché sejfy určené spíše do domácností, nebo menších podniků. Co se týče bezpečnosti, jsou na tom tyto výrobky špatně, protože nikdy nepřekročí hranici bezpečnostní třídy č. 2. Dejte pozor i na velikost, protože i v této cenové kategorii lze zakoupit veliké trezory, které dosahují až 180 kg!

Cena od 15 000 Kč do 45 000 Kč

Zde se setkáváme se zlatým středem. Zde lze naleznou vysoce bezpečné sejfy různých velikostí a druhů – dokonce i s mimořádnou odolností proti požáru. Tyto trezory se kupují na velice důležité ceniny, o které nechce přijít jak soukromník, tak třeba i větší podnik.

Cena nad 45 000 Kč

Pokud půjdete s cenou nad 45 000 Kč, můžete očekávat nejvyšší bezpečnostní třídu, největší a nejdůkladnější ochranu proti požáru a dokonce i elektronický číslicový kombinační zámek. Od rozměrů se odvíjí i hmotnost, která může klidně přesahovat i hranici 400 kilogramů. Proto si dobře prověřte nosnost podlahy a zabezpečte schránu kotvami. Tento trezor se dá tak považovat za naprosto nezničitelný i v případě pádu asteroidu.

Trezory: Trezor a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nový trezor na uchování cenností. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nového trezoru pomohli a vy si teď vyberete kvalitní trezor, který bude fungovat přesně podle vašich představ a bude vám fungovat dlouho bez jediné závady a ochrání všechny vaše důležité cennosti v bezpečí.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nového trezoru zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací server Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé trezory a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem trezoru. Dozvíte se tam také, který trezor je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 4.2]

Mohlo by vás také zajímat