Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Střešní boxy

Střešní boxyStřešní boxy pro auta jsou velice oblíbeným pomocníkem pro všechna auta, protože násobí prostor kufru i několikrát. V případě, že chcete převážet kočár, nebo lyže a vaše auto má kufr velikosti cestovní tašky, budete nejspíš řešit otázku toho, jestli by nebylo lepší si pořídit raději náklaďák, ale jak se dnes dozvíme, není to vůbec nutné.

Střešní boxy se prodávají v různých velikostech a účelově se dále nerozlišují, takže výběr je v podstatě jednoduchý. S investicí nemusíte váhat, jelikož tohoto pomocníka využijete celoročně. S dlouholetou tradicí se postupem času střešní boxy zdokonalili a dnes jsou lehké, snadno ovladatelné a mají spoustu nových „vymožeností“ o kterých jste třeba ani nevěděli.

Pokud jste se tedy rozhodli si nějaký ten střešní box na auto pořídit, doporučujeme si pročíst tento článek, ve kterém si představíme podle čeho vybírat, typy dle velikostí, parametry i příslušenství, které lze v některých případech k boxu koupit. Ke konci článku si ukážeme i způsoby uchycování, pravidla bezpečnosti, zamykání, správné rozložení nákladu i dopad na spotřebu paliva. Na samotný konec článku si jako vždy necháme rozdělení do cenových kategorií, ve kterých se střešní boxy nachází a představíme si, co od jaké kategorie lze očekávat.

Střešní boxy pro auta: Porovnání 10 nejlepších střešních boxů podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších střešních boxů. Jak jsme tyto střešní boxy vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto střešní boxy jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit boxy podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší střešní box na auto.

NázevVzhledObjem v litrechOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Hakr Magic Line 400Střešní box Hakr Magic Line 4004004979Zobrazit v obchodech
Hakr Magic 350Střešní box Hakr Magic 3503503990Zobrazit v obchodech
Hakr Magic 320Střešní box Hakr Magic 3203203550Zobrazit v obchodech
Thule Motion XT XLStřešní box Thule Motion XT XL50014981Zobrazit v obchodech
Thule Pacific 500Střešní box Thule Pacific 5002906488Zobrazit v obchodech
Thule Pacific 600Střešní box Thule Pacific 6003107399Zobrazit v obchodech
Thule Pacific 780Střešní box Thule Pacific 7804208999Zobrazit v obchodech
Thule Motion XT XXLStřešní box Thule Motion XT XXL61019887Zobrazit v obchodech
Neumann EldoradoStřešní box Neumann Eldorado4009990Zobrazit v obchodech
Thule Motion XT SportStřešní box Thule Motion XT Sport30011999Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení střešních boxů od jejich uživatelů.

Střešní boxy: Jak vybrat střešní box?

Střešní box není sám o sobě složitý produkt. Druhy se rozdělují v podstatě podle velikosti a tvaru, který vám většinou určí vaše vozidlo, ale i přes tuto jednoduchost je třeba si předem zodpovědět pár základních otázek, které vám řeknou jaké parametry i cenu zvolit.

Střešní boxy sice bývají vyrobeny ze speciálního odolného plastu a nezatíží vaše rozhodování desítkami vlastností, abyste s tímto doplňkem však byli spokojeni, musíte si vybrat střešní box doslova na míru. Proto jsme pro vás připravili tento článek, který vás provede výběrem střešního boxu krok po kroku.

Odrazovým můstkem se může stát celková velikost boxu.

Údaje v podobě délky, šířky a výšky by měl doplnit také objem a výsledná nosnost. Při čtení jednotlivých kapitol se navíc dozvíte, jak je to s otevíráním, zabezpečením a uchycením střešního boxu a představíme vám i zvláštní látkové boxy.

V první řadě si tedy zodpovíme základní otázky:

Co budete převážet?

Před samotnou koupí je logické se zamyslet na tím, co vlastně budete ctít v boxu převážet a tomu pak následně přizpůsobíte velikost daného bohu. V případě, že budete ctít box využívat na převoz lyží, je dobré myslet na celkovou délku jak lyží, tak následně boxu.

Obecně platí, že v boxu budete převážet věci, které se nevejdou do kufru kvůli atypickým rozměrům. Proto se vyrábí nosiče o délce až 230 cm a objemu až 640 litrů. Pokud u boxu najdete rozměry jen v cm, mějte na paměti, že jde o vnější strany. Vnitřní rozměry budou o 8–10 cm menší.

Nosnost střešního boxu se pohybuje od 45 kg výše a některé modely mohou převážet i více než 80 kg. Tady už ale spíše narazíte na hranice zatížení příčníků nebo celé střechy auta. Zároveň se často můžete setkat s pojmy „příčníky“ a „hagusy“.

Jak často budete box využívat?

Zde nejde o otázku „mrhání penězi, ale spíše jaký materiál zvolit, pokud budete chtít využívat střešní box na letní táboření, pouze na zimní radovánky, či celoročně. Tomu totiž následně upravíte materiál a celkovou odolnost tohoto boxu.

Jaké jsou vaše nároky na kvalitu?

Samozřejmě platí, že pokud chcete, aby s vámi box dlouho vydržel, je lepší zainvestovat do dražšího modelu.

Vždy půjde o tvrzený plast, který by neměl podléhat teplotním výkyvům a neměl by být příliš těžký. Top materiálem je proto ABS plast, který je navíc vysoce odolný proti mechanickému poškození.

Jednotlivé části by měly být bytelně spojeny a manipulace s nimi by měla být jednoduchá. A to včetně uchycení nebo zamykání.

Typy (dle velikosti)

Jak už bylo výše řečeno, rozdělit se dají střešní boxy pouze podle velikosti, nebo materiálu, ale oba dva parametry úzce souvisí s účelem využití, který si každý musí určit sám.

Proberme si tedy, na jaké typy velikostí lze na trhu narazit a k čemu jaký typ slouží. Velikosti se všeobecně vyjadřují v centimetrech.

Zásadním parametrem je délka lyží, které potřebujeme přepravit. Je vhodné zahrnout i rozměry automobilu, protože střešní box by neměl výrazně bránit ve výhledu z čelního okna.

Dlouhé a úzké boxy pro běžkové lyže

  • Délka nad 130 cm
  • Účel: Zimní dovolené – lyže, běžky.

Tento typ patří mezi největší střešní boxy, které lze na trhu najít. Bohatě vám budou stačit pro převoz standartních lyží i běžek a nemusíte se bát, že se vedle nich ještě nevleze pár cestovních tašek. V létě se zároveň vedle nich pohodlně vejdou klidně i dva nosiče kol.

Boxy středně velkého objemu

  • Délka do 130 cm
  • Účel: Univerzální varianta nabízející stále dostatek prostoru na zavazadla.

Tuto velikost nelze specifikovat, protože nabízí naprosto univerzální rozměr. Tyto boxy jsou dostačující pro převoz sjezdových lyží a snowboardů a zaručí vám dostatek prostoru pro kočár, cestovní tašky, nebo třeba přenosný gril na letní táboření.

Extra velké a široké boxy

  • Délka až 250 cm; šířka nad 70 cm
  • Účel: Pro početné rodiny vyžadující hodně úložného prostoru, na kočárek a zavazadla.

Zvýšená šířka těchto boxů vám sice většinou zabrání převážet dlouhé lyže, avšak umožní vám znásobit svůj úložný prostor o neuvěřitelné rozměry. Pro převoz početné rodiny třeba i s batoletem je tento typ naprosto padnoucí.

Krátké boxy

  • Nižší, jen pár litrů
  • Účel: Univerzální, kompaktní varianta, pro drobnější zavazadla.

Majitelé malých aut naopak ocení krátké a široké boxy. Jsou přizpůsobené malým vozidlům tak, aby vám nepřekáželi v rozhledu při jízdě s nimi.

Jsou velice praktické a pro auta se skoro žádným kufrem naprosto ideální.

Látkové autoboxy

Specifickou kategorií jsou látkové autoboxy, které jsou primárně určeny k přepravě surfových prken, plachet, ráhen a dalšího podobného vybavení. Můžete je však využít podobně jako plastové střešní boxy. Většinou jsou zhotoveny z nepromokavého materiálu, který chrání obsah proti dešti a prachu. Velkou výhodou je jednodušší manipulace a uskladnění boxu (třeba doma ve skříni), snadno je také složíte do transportního obalu.

Důležité parametry pro výběr střešního boxu

Mimo velikost je také dobré znát možnosti objemu a materiálu, protože zde se nabídky také rozcházejí. Co se týče objemu, je to čistě individuální záležitost, ale jestliže si budete vybírat v materiálech, už je třeba myslet na účel, ke kterému střešní box budete používat (jak už bylo řečeno v úvodu).

Objem střešního boxu

S parametry určujícími velikost střešního boxu souvisí samozřejmě i jeho objem. Ten je udáván v litrech, stejně jako je tomu například u kufru vozidla.

Objem autoboxu se pohybuje zhruba od 270 litrů do více než 650 litrů. Při výběru se můžete řídit tím, co budete převážet, ale také počtem členů v domácnosti.

  • Pro dvoučlennou domácnost bude dostačující objem lehce nad 300 litrů.
  • Čtyřčlenná rodina by měla volit box alespoň o kapacitě 500 l.

Jediné, na co byste si v tomto směru měli dát pozor, je reálný objem autoboxu. Ten je obvykle o 10 % menší, než udávají výrobci. Je proto lepší pořídit box se spíše větší kapacitou, pokud to vnitřní i vnější rozměry dovolí.

Střešní box a jeho materiál

Velmi důležité je při výběru vhodného autoboxu věnovat pozornost také materiálu, z něhož je zhotoven, a kvalitě celkového zpracování. Správná volba v tomto ohledu nejen prodlouží životnost samotného boxu, ale účinně také ochrání uschované věci před vnějšími vlivy (déšť, vlhko, prach apod.). Navíc budete mít větší jistotu, že nedojde k proražení či prasknutí boxu za jízdy, a nebude tedy ohrožena bezpečnost vaše a ostatních.

Často je při výrobě střešních boxů používán:

  • Polystyren a polyethylen
  • ABS plast
  • Kombinované materiály

Boxy z polystyrenu a polyethylenu

Polystyren (PS) a polyetylen (PE) slouží k výrobě levných autoboxů. Mezi výhody těchto materiálů patří velmi nízká hmotnost, což zaručuje snazší manipulaci i montáž střešního boxu, výhodou je také menší zatížení střechy. Zásadní nevýhodou je jejich nižší životnost a odolnost.

Při špatném uložení věcí do boxu navíc může dojít k jejich poměrně snadnému proražení (například vlivem prudkého brzdění či nárazu).

Boxy z ABS plastu

ABS plast najdeme u dražších a kvalitnějších autoboxů. Vyrábí se většinou ve stříbrném provedení nebo karbonové imitaci a je výrazně trvanlivější a odolnější vůči nepříznivým podmínkám (zejména UV záření a mrazu) než polystyren a polyethylen.

A ačkoli je trochu těžší, vaše věci ochrání mnohem lépe než levnější materiály. Dno dražších autoboxů také bývá často vyztuženo kovovými pruty, díky čemuž takový box unese větší zátěž a je na střeše stabilnější. Pochopitelně ale také váží o něco více než levnější modely.

Boxy z kombinovaných materiálů

Zejména u střední cenové kategorie střešních boxů se můžeme poměrně často setkat také s kombinací více materiálů – například víko je zhotoveno z polystyrenu a spodní část boxu z ABS plastu. Jedná se o určitý kompromis, který se snaží těžit z pozitivních vlastností obou materiálů.

Příslušenství střešního boxu

Mimo střešní box dostanete za své peníze i nějaké to příslušenství. Některé je nezbytné a jiné opravdu doplňkové, avšak je dobré vědět jako jsou možnosti a co vám výrobce za vaše peníze může nabídnout – popřípadě co si budete chtít dokoupit.

Zvedák

Praktický je zvedák autoboxu, který využijí zejména majitelé menších garáží s vyššími stropy.

Zvedák připevníte na strop a pomocí speciálního mechanismu jím následně střešní box vytáhnete nahoru. Díky tomu nezabírá žádné místo.

Držák lyží

Pokud vedle úzkého boxu nemáte na střeše speciální držák na lyže, můžete si pořídit ten, co se umísťuje přímo do autoboxu. Díky němu si zajistíte bezpečnou přepravu lyží, které nebudou na volno, ale staženy k držáku.

Popruhy

Popruhy se používají na vnitřní i vnější upevnění nákladu ve střešním bohu. Je to v podstatě jistota, že se vám náklad nebude samovolně přemisťovat.

Držák na zeď

Uskladnění zrovna nepoužívaného střešního boxu usnadní držák na zeď. Díky němu můžete box připevnit na zeď třeba v garáži, kde vám tak zabere pouze minimum místa.

Ochranný obal

Ochranný obal využijete zejména při uskladnění boxu. Bezpečně jej ochrání před prachem, poškrábáním a jiným mechanickým poškozením.

Zatížení boxu

Zatížení je v celku důležitý údaj, který by měl znát každý, kdo si pořizuje střešní box. Je to sice překvapivé, ale jsou dva typy nosnosti a to nosnost střechy a nosnost samotného boxu.

Nosnost střechy lze bez problému vyhledat v technickém průkazu vašeho vozidla a maximální nosnost boxu se pohybuje okolo 50 až 70 kg. Přesná nosnost bývá uvedena u každého výrobku a měla by vždy korespondovat s tím, co budete v boxu převážet. Vždy myslete také na to, že samotný box, příčníky i hagusy také něco váží a je potřeba počítat kromě hmotnosti nákladů i je. Vždy ale raději mějte rezervu a box v žádném případě nepřetěžujte.

Zvýšená spotřeba paliva a rychlost jízdy?

Je nutné počítat s tím, že autobox na střeše vašeho vozidla zásadně mění jeho jízdní vlastnosti. Změnou těžiště automobilu dochází ke zhoršení jeho ovladatelnosti (obecně platí, že čím výše těžiště je, tím hůře se vůz ovládá). Podobně také vlivem rychle proudícího vzduchu kolem karoserie může docházet k nadlehčování přední nápravy, kvůli čemuž je vozidlo méně stabilní a hůře ovladatelné. Doporučená rychlost, kterou byste měli při jízdě se střešním boxem dodržovat, je 90 km/h (maximálně 130 km/h).

Jízda se střešním boxem přirozeně zvyšuje spotřebu pohonných hmot průměrně o 20 %podle stylu jízdy to však může být v rozmezí od 10 % až do 30 %. Čím rychleji pojedete, tím vyšší spotřeba bude, jelikož dochází ke zvýšení odporu vzduchu.

Otevírání boxu

Zadní otevírání

Zvolíte-li tento typ, budete otevírat střešní box vzadu, tj. na stejné straně jako páté dveře vašeho automobilu (tj. na kratší hraně). Výhodou je, že se do boxu dostanete ze všech tří stran.

Jednostranné boční otevírání

Tento typ je častější. Při volbě této konstrukce, lze autobox otevřít buď z pravé, nebo levé strany (na delší hraně).

Oboustranné boční otevírání

Některé autoboxy jsou konstruovány tak, aby bylo otevírání možné z obou bočních stran. Máte tak zaručeno, že se k nákladu vždy velmi snadno dostanete. Všechny typy boxů mohou být opatřeny vzpěrami, které usnadňují otevírání víka. Jedná se o vzpěry plynové či mechanické. Doporučujeme však volit raději mechanické vzpěry, jelikož bezporuchově a spolehlivě fungují i při nízkých teplotách. Počítejte také s tím, že u většiny modelů nelze víko otevřít o celých devadesát stupňů, ale zpravidla méně.

Zámek boxu

Téměř všechny boxy dnes vyráběné již používají centrální zamykání s jištěním na zpravidla 3 bodech. Zamykání bývá vybaveno pojistkou, která vám neumožní otočit klíčem, jestliže box není správně uzavřen.

Tím je zajištěna bezpečnost nákladu, ale také správné otevření oboustranně otevíratelného boxu = protilehlé zamčené zámky tvoří panty víka.

Uchycení boxu

Nejčastějším řešením je uchycení pomocí U-profilu skrz dno autoboxu. Skrze něj se box třmenem připevní ke střešním nosičům. Tyto třmeny jsou nejčastěji z maximálně odolného plastu nebo kovu, takže kvalita uchycení je zaručena. Další možností je rychloupínání, které se jednoduše zacvakne ke střešním nosičům, nebo uchycení pomocí T-drážky.

Rozložení nákladu

Zcela zásadní je vhodná fixace nákladu uvnitř boxu pomocí speciálních popruhů či upínačů. Ty jsou v zásadě dvojího typu: ráčnové popruhy a gumové upínače (tzv. gumicuky). Ráčnové popruhy jsou vhodné pro převoz těžších předmětů, gumové upínače zase využijete při fixaci lehčího nákladu. Někdy jsou popruhy součástí balení, jindy je nutné je dokoupit zvlášť.

Kromě zajištění proti pohybu však musí být náklad v autoboxu také vhodně uložen. Nejtěžší věci by měly být umístěny doprostřed boxu, kde by se mělo ideálně nacházet až 3/5 z celkové zátěže. Předměty s nižší hmotností je dobré uložit po stranách boxu. Samozřejmě je dobré myslet také na výšku nákladu, aby nic nebránilo bezpečnému uzavření a uzamčení boxu.

Bezpečnost

Jízda se střešním boxem

V první řadě mějte na paměti, že s boxem je vaše auto vyšší. Pozor si proto dávejte například v garážích. Pokud bude box plně naložený, zvyšuje se také těžiště vašeho vozu, což pocítíte především v zatáčkách – i těmi byste měli projíždět opatrněji. Vůz bude také citlivější na boční vítr.

Počítejte rovněž se zvýšenou spotřebou, při jízdě na dálnici třeba i o 20 %. Důvodem je jednak další zatížení vozu, a především pak také zhoršená aerodynamika vašeho auta.

Cena střešního boxu

Jako vždy patří poslední kapitola cenám. V této kapitole si tedy klasicky rozčleníme ceny do tří kategorií a ukážeme si, co od jaké lze očekávat.

U střešních boxů není radno na svém vybraném typu šetřit, protože nejen, že nejspíš dostanete kvalitnější výrobek, ale také vám k balení mohou přidat i nezbytné příslušenství, které byste si jinak museli dokupovat zvlášť a to se nevyplatí, pokud kupujete celou výbavu novou.

Cena střešního boxu do 5 000 Kč s DPH

V této  cenové kategorii lze najít produkty začínající u částky 3 000 Kč. Jedná se o produkty menších rozměrů z obyčejných materiálů a bez dodatečného příslušenství. Nejedná se však o nějaké nespolehlivé hračky. Dají se považovat za plnohodnotné boxy pro méně náročnější zákazníky.

Cena střešního boxu od 5 000 Kč do 10 000 Kč s DPH

V této cenové kategorii už lze najít kvalitní produkty, které lze zakoupit i se základní výbavou. V této ceně se vám dostane výběru z většího množství střešních boxů. A to nejenom z pohledu velikosti, ale také barevného zpracování a tvaru.

Některé střešní boxy mohou dosahovat délky až 210 centimetrů a šířky 90 centimetrů. Objem se zvedá k hranici 450 litrů a stejně tak i celková nosnost do cca 60 kilogramů.

Cena střešního boxu nad 10 000 Kč s DPH

V nejvyšších cenových relacích si vyberou skutečně nároční zákazníci, kteří kromě nejmodernějšího technického zpracování, špičkových materiálů a maximální bezpečnosti, dbají také na originální design. Najdete zde velmi širokou nabídku i extrémně velkých boxů s objemem nad 520 litrů a nosností až do 90 kilogramů. Dokonalá aerodynamika a jedinečné vlastnosti umožňují celoroční využití i při extrémních podmínkách. Navíc budete mít jistotu, že obsah autoboxu zůstane za každé situace v bezpečí. Můžete také vybírat z poměrně široké palety barevného provedení střešních boxů (od běžné šedé a černé, až po stříbrnou, bílou, antracitovou či imitaci karbonu). Za nejdražší autobox však zaplatíte i přes 30 000,– s DPH.

Střešní boxy na auto: Střešní boxy a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nový střešní box na auto. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nového střešního boxu pomohli a vy si teď vyberete kvalitní box na střechu, který bude přesně podle vašich představ.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nového střešního boxu zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací server Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé střešní boxy na auto a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem střešního boxu. Dozvíte se tam také, který střešní box je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

TIP: Podívejte se na výběr kamery do auta.

Mohlo by vás také zajímat