Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Autosedačky

Na trhu existuje mnoho sedaček do auta a není lehké se mezi nimi vyznat. Od toho jsme si dnes připravili tento článek, ve které si řekneme, jak si takovou sedačku vybrat, aby byla perfektní pro vaše potřeby.

V úvodu tohoto článku si povíme rozdíl, mezi autosedačkou a podsedákem a řekneme si, kdy je vhodné každou z těchto sedaček používat. Dále si povíme, na co si dát u výběru pozor a jak si vlastně vybrat mezi touto spoustou produktů. Je nutné, abychom si podrobně sedačky rozdělili do příslušných kategorií a řekli si, jaká skupina dětí do každé z ní patří.

Dále si v tomto článku řekneme základní parametry, na které je dobré se zaměřit a i příslušenství a funkce, která sedačka může obsahovat, nebo také nemusí obsahovat. Jako vždy u takových produktů si zodpovíme otázku bezpečnosti. V poslední kapitole si jako vždy rozebereme ceny, které si vždy rozdělujeme do cenových kategorií a představíme vám, co od jaké lze i nelze očekávat.

Autosedačky: Porovnání 10 nejlepších sedaček do auta pro děti podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších autosedaček. Jak jsme tyto autosedačky vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto sedačky do auta jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit autosedačky pro děti podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší autosedačku.

NázevVzhled autosedačkyVáhová kategorieNormaISOFIXOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Kinderkraft Comfort Up 2019 BlackDětská autosedačka Kinderkraft Comfort Up 2019 Black9 - 36 kgECE R44/04Ne1499Zobrazit v obchodech
Cybex Aton 5 2021 Deep BlackDětská autosedačka Cybex Aton 5 2021 Deep Black0 - 13 kgECE R44/04Ano3190Zobrazit v obchodech
Cybex Pallas M-Fix SL 2019 Blue MoonDětská autosedačka Cybex Pallas M-Fix SL 2019 Blue Moon9 - 36 kgECE R44/04Ano4499Zobrazit v obchodech
Kinderkraft SAFETY-Fix Isofix 2019 NavyDětská autosedačka Kinderkraft SAFETY-Fix Isofix 2019 Navy9 - 36 kgECE R44/04Ano2559Zobrazit v obchodech
Cybex Solution B2 Fix + 2021 Volcano BlackDětská autosedačka Cybex Solution B2 Fix + 2021 Volcano Black15 - 36 kgECE R44/04Ano3228Zobrazit v obchodech
Kinderkraft Comfort Up 2019 PinkDětská autosedačka Kinderkraft Comfort Up 2019 Pink9 - 36 kgECE R44/04Ne1499Zobrazit v obchodech
Cybex Solution X-Fix 2021 Blue MoonDětská autosedačka Cybex Solution X-Fix 2021 Blue Moon15 - 36 kgECE R44/04Ano2499Zobrazit v obchodech
Kinderkraft SAFETY-Fix Isofix 2019 Black/GrayDětská autosedačka Kinderkraft SAFETY-Fix Isofix 2019 Black/Gray9 - 36 kgECE R44/04Ano2699Zobrazit v obchodech
Britax Römer Adventure 2021 Storm GreyDětská autosedačka Britax Römer Adventure 2021 Storm Grey15 - 36 kgECE R44/04Ne1990Zobrazit v obchodech
ZOPA Triton 2019 Foggy GreyDětská autosedačka ZOPA Triton 2019 Foggy Grey0 - 36 kgECE R44/04Ano3990Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení autosedaček od jejich uživatelů.

Autosedačka, nebo „podsedák“?

Podsedáky do auta by měly přijít na řadu až ve chvíli, kdy vaše dítě odrostlo ze všech dostupných sedaček. Hlavním rozdílem mezi podsedákem a sedačkou je absence opěrného systém a také nutností upevnit dítě klasickými pásy a ne pasy, které nabízí klasická autosedačka. Věková hranice podsedáků sice neexistuje, ale váhová a výšková ano. Váhová hranice, aby dítě mohlo používat podsedák je 15-35 kilogramů. Podsedáky nemají žádnou skrytou funkci. Slouží pouze pro to, aby dítě posadilo výše a tak se dítě klasickým pásem neškrtilo.

Výhody podsedáku

  • Podsedáky jsou podstatně levnější, než klasické autosedačky.
  • Jedná se o velice skladný systém.
  • Jejích mobilita, je mnohem lepší, než u klasických sedaček. Mnohem snadnější manipulace.
  • Dítě se nezaškrcuje pásem tak, jako kdyby podsedák nebyl.

Nevýhody podsedáku

  • Nedostatečná ochrana dítěte (téměř nulová oproti klasickým autosedačkám).
  • Chybějící opěrný systém.
  • Nejsou stabilní a během jízdy se mohou s dítětem posouvat.

Na co byste si měli dát pozor u autosedaček

Isofix

Isofix je systém, který mají dnes již většina aut. Jedná se o upevňovací systém sedaček, který má většinou auto vzadu na sedačkách vedle klasického zámku na pásy. Není příliš aut, který by měly Isofix na všech sedadlech a tak nejdříve zkontrolujte, zda vůbec toto vaše auto má. Podle toho pak můžete vybírat sedačky do auta. Pořídit si můžete také kryty zámků Isofix, které zamezují poškození čalounění.

Opěrky hlavy

Klasické opěrky hlavy, které máme v autě, mohou být také riziko. Některé opěrky jsou totiž tak nepřizpůsobivé, že mohou klasickým sedačkám pro větší děti bránit upevnění. Stává se to především, když velké dítě potřebuje opěry hlavy, ať už vzadu, nebo z boku, posunout co nejvýše. Kdyby vaše opěrky hlavy, které máte v autě, zabraňovali tomuto posunu, mohlo by to dítě i se sedačkou nebezpečně posunout dopředu a dítě i sedačky by byly ve velmi nepřirozené poloze.

Odpojitelný airbag

Kdybyste chtěli autosedačku posadit dopředu, je nutné, abyste odpojili airbag, který mi mohl v případě nárazu dítě i zabít. Moderní automobily mají buď čidlo obsazení předního sedadla, které na hmotnost dětské sedačky zareaguje a nechá vak deaktivovaný, nebo u nich můžete najít vypínač tohoto zařízení. U některých starých automobilů je pak potřeba požádat servis, aby vak u spolujezdce kvůli převozu dítěte trvale vypnul.

Jak vybrat autosedačku pro dítě?

U výběru autosedačky je třeba se soustředit hned na několik hledisek. My vám dnes v tomto článku všechny objasníme a začneme tím, na co se zaměřit ještě před samotným výběrem. Je třeba znát přesně věk, výšku a váhu vašeho dítěte, abyste jej dokázali spolehlivě zařadit do jedné ze skupin a druhů autosedaček. Dále je třeba věděl, jak se vůbec takové sedačky rozdělují. Což si povíme zde, ale i v následující kapitole, kde si tyto hlediska rozebereme do detailů. Dále je třeba také myslet na kompatibilitu s vaším vozidlem.

Věk, výška a váha dítěte

Jak už bylo řečeno, sedačky mají i své druhy, které se především řadí podle váhy, výšky a věku dítěte. Každá věková skupina potřebuje něco jiného a tak není možné, abyste koupili pouze jednu sedačku a vystačili si s n i dlouhé roky. Dítěti nesmí vyčnívat hlava z opěrky, ani v ní nesmí být příliš volná. Pro tyto účely poslouží oficiální rozdělení do 5 váhových skupin a několika dalších kombinujících více váhových možností. Takové autosedačky jsou rostoucí, protože umožňují díky nastavitelným prvkům a polohování přizpůsobit konstrukci na danou výšku dítěte.

Hmotnostní skupiny nahrazuje směrnice i-Size

Bohužel, rozdělení sedaček není vůbec nic lehkého a i když se vám budeme snažit vše osvětlit a vysvětlit, je pouze na vás, zda dáte této problematice trochu svého času. Na trhu existují dvě směrnice. Ta stará a ta nová. To nám ve věci udělá ještě trochu „brajgl“.

Starším standardem je směrnice ECE R44/04, která je s jistými změnami platná již od osmdesátých let. Takto homologované sedačky můžete poznat několika způsoby – například podle oranžového štítku s nápisem ECE R44 nebo podle toho, že ji výrobce nebo prodejce zařadil do jedné z hmotnostních skupin – jde o výše zmíněné tradiční dělení na skupiny 0, 0+, I, II, III a jejich případné kombinace, tedy „rostoucí sedačky“.

Tyto takzvané vícerozsahové modely umožňují odnímání nebo připevňování některých svých součástí a tím úpravu pro menší či větší dítě. Sedačky s označením i-Size podléhají normě ECE R129.

Poprvé je bylo možné na trhu zaregistrovat v roce 2013 a na rozdíl od tradičních hmotnostních skupin se řídí výškou dítěte. Směrnice je výsledkem snahy Evropské hospodářské komise OSN zvýšit bezpečnostní standardy pro povolení prodeje autosedaček a zároveň usnadnit jejich instalaci. V současné době je tato směrnice považována za nejvyšší evropský bezpečnostní standard. Její zavádění je postupné, v roce 2013 zahrnovala sedačky odpovídající skupinám 0, 0+ a I, tedy těm pro miminka a batolata do výšky zhruba 105 cm.

V červnu loňského roku vstoupila v platnost druhá fáze směrnice, která tak v současnosti zahrnuje i sedačky pro větší děti (kolem 130 cm). Pohled do výsledkové tabulky naznačí, že modely s certifikací i-Size již dnes tvoří většinu. To je ostatně cílem Evropské hospodářské komise – do budoucna se počítá s tím, že směrnice ECE R44/04 přestane platit. Konkrétní termín zrušení staré normy však dosud není znám.

Kompatibilita s automobilem

Výrobci samo sebou nemohou ke každému autu dělat zvláštní sedačky tak, aby perfektně seděla, a tak je drtivá většina sedaček velmi univerzální a přizpůsobivá. Problém může nastat, když se autosedačka instaluje za pomoci systému Isofix, o kterém jsme se dnes již bavili a to v úvodu tohoto článku. To, jestli bude vaše auto sedačku podporovat, zjistíte velmi jednoduše. Existuje tzv. zkušební značka. Tato značka je spíše štítek a je nalepen na viditelném místě na sedačce. Obsahuje několik informací o použití a bezpečnostním standardu. Pokud zde naleznete označení Universal, znamená to, že je sedačka do auta kompatibilní se všemi vozy.

Druhy autosedaček

Jak už bylo několikrát v dnešním článku řečeno, autosedačky mají v celku složité rozdělení. Nejčastěji se však setkáme s rozdělením do skupin, které se rozdělují podle váhy. Tyto skupiny se rozdělují takto:

  • Kategorie 0: Pro děti ve věku 0 až 9 měsíců, váha 0 až 10 kg.
  • Kategorie 0+: Pro děti ve věku 0 až 12 měsíců, váha 0 až 13 kg.
  • Kategorie I: Pro děti ve věku 1 až 4 let, váha 9 až 18 kilogramů.
  • Kategorie II: Pro děti ve věku 3 až 7 let, váha 15 až 25 kg.
  • Kategorie III: Pro děti ve věku 6 až 12 let, váha 22 až 36 kg.

My si každou z nich rozebereme a povíme si, co od jaké z nich lze i nelze očekávat.

Skupina 0 (do 10 kg)

Skupina 0 je vhodná pro novorozence a batolata cca do 9 měsíců jejich života. Upevňuje se vždy v poloze proti směru jízdy. Poloha proti směru se volí hlavně kvůli nedostatečně vyvinuté krční páteři dítěte, která je v této poloze lépe chráněná. Pokud se rozhodnete sedačku upevnit na přední sedadlo, je nutné, abyste vypli přední airbag, který by dítě mohlo v krajním případě i zabít. Nelze-li airbag vypnout, neumísťujte tam autosedačku!

Autosedačky z této kategorie se také díky svému tvaru i použití nazývají kolébky. Často můžete na autosedačku pro nejmenší děti narazit jako součást trojkombinace s kočárkem.

Pokud vlastníte auto vybavené systémem ISOFIX, pak si můžete pořídit autosedačku s bází, kterou můžete s ISOFIXEM propojit. Báze je podstavec, který se natrvalo nechává připojený v autě a vajíčko se sem pouze jednoduše nacvakne. Pokud nebudete mít isofix bázi, tak to nevadí. Autosedačku připoutáte bezpečnostním pásem.

Výhodou isofix je, že dětské vajíčko jen „zacvaknete“ a můžete vyrazit na cesty. Každý rodič, který si tento systém vyzkoušel, vám potvrdí, jak moc to usnadňuje práci. Bez isofixu musíte před a po jízdě složitě pásat a odpásat sedačku. To je velmi obtěžující, a ačkoliv se jedná o záležitost pár vteřin, rozhodně uvidíte, jak moc by vám systém Isofix ulehčil práci.

Autosedačky pro miminka jsou obvykle lehké. Čím lehčí, tím lepší – pokud se s vajíčkem budete tahat bez kočárkového podvozku, věřte nám, že oceníte každý gram navíc. Vajíčko sice můžete připevnit na podvozek kočárku, ale pro miminko je určitě lepší, pokud ho budete vozit v kočárku s klasickou korbou. To má svůj důvod.  Bude ležet rovně, což je podstatně lepší poloha. Záda miminka jsou velmi citlivá a poloha v „polosedu“ není nic, co by dítěti prospívalo.

Vajíčka se obvykle dají připojit skoro na každý podvozek. Už moc neplatí, že vajíčko jedné značky nedáte na podvozek kočárku jiné značky. Výrobci autosedaček se snaží vyrábět redukce, aby bylo vajíčko připojitelné na jakýkoliv podvozek – předem se ale raději ptejte prodejců – některé kombinace značek mohou být tak exotické, že redukci vyrábí jen nějaká čínská značka a bude potřeba ji objednat pár týdnů dopředu.

Při výběru pro vás té nejlepší autosedačky 0-13 kg si dejte pozor, aby byla bezpečná také proti bočnímu nárazu. Kvůli bočnímu nárazu jsou bočnice kolem hlavy vyvýšené a zesílené. Sedačka by také měla mít výškově nastavitelné pásy s centrálním utahováním a hlavně by měla být pohodlná. Nejlepším testem autosedačky vám může být pouze vlastní zkušenost.  Uvědomte si, že miminko ve vajíčku nebude sedět, a tak sklon autosedačky nejlépe vyzkoušíte přímo na sedadle vašeho auta. Hodně napoví i testy autosedaček německého ADAC.

Dítě ve vajíčku může být maximálně dvě hodiny, pak je třeba na nějaký čas dítě vyndat.. Obvykle je „nejlepší“ poloha pro vývoj páteře miminka v lehu na zádech – to ale v autě nelze. Protože při brzdění auta by největší tlak šel dítěti do ramen (tam kde by byly pásy, kdyby taková poloha vůbec byla v autě hypoteticky možná). V bezpečném polosedu se tlak rozkládá do zad. Pokud jedete třeba z Prahy do Ostravy, tak si naplánujte přestávku někde kolem Brna. To zhruba vyjde na dodržení maximálně 2 hodin jízdy ve vajíčku.

Některé autosedačky mají i speciální úpravu pro ležení ve skoro rovné pozici. Toto nastavení je možné použít jen mimo auto – třeba pokud autosedačku dáte na kočárkový podvozek. Takto je dítě v sedačce v podobné poloze jako v hluboké korbě kočárku. To se hodí třeba na výlet do města. Přijedete, přehodíte sedačku do polohy vleže, připnete na podvozek kočárku a korbičku můžete nechat doma.

Skupina 0+ (do 13 kg)

Skupina 0+ je skupina na kterou často rodiče zapomínají, nebo jí nechtějí řešit, jelikož je to pouze takový přechodový můstek mezi skupinou 0 a 1. A není divu. Tato skupina pojednává jen o skoku 3 kilogramů, a pokud si vyberete kvalitní sedačku ze skupiny 0 a přejdete na kvalitní sedačku ze skupiny 1, neměl by být s přechodem problém. Stejně jako u skupiny 0 se sedačky této skupiny umisťují proti směru jízdy. Taktéž stejně jako u skupiny 0 se na přední sedadlo smí tyto autosedačky upevňovat pouze v případě vypnutí airbagu, i přesto se ale doporučuje je umístit na zadní sedadlo. U autosedaček z této kategorie se také často setkáte s názvem skořepina.

Skupina I (9-18 kg)

V této váhové skupině už se dá předpokládat, že dítě dokáže samostatně sedět a tak se může přejít od nepohodlného „vajíčka“ k příjemnější sedačce. I když dítě dokáže sedět, potřebuje stále silnou oporu zad a to především v případě, že dítě v autě usne.  Kategorie je optimální pro děti přibližně od devíti měsíců do čtyř let. Tyto autosedačky jsou velmi pohodlné, nachází se v nich systém kalhotových šlí, to znamená, že autosedačka má vlastní popruhy. To znamená, že dítě se připoutané ne klasickým pásem v autě, ale tříbodovým pásem, který je pevně upevněn v sedačce.

Nespornou výhodou těchto sedaček je, jak už bylo řečeno, že dítě si může sedačku přizpůsobit tak, aby se mu v případě spánku sedělo co nejvíce pohodlně. Nechybí  zde ani opěrky na hlavu, které jsou připevněné z boku. Další výhodu je, že jsou sedačky výše a že se tak dítě pohodlně může koukat z okna, což zajistí rozptýlení od dlouhého čekání na cíl cesty. Autosedačka by měla být vybavena vlastními výškově nastavitelnými pásy s centrálním utahováním. Test dětské autosedačky opět nejlépe provedete ve vlastním voze. Můžete tak zjistit, jestli je pro autosedačku vhodné opěradlo v interiéru auta, jestli se vám nehýbe podsedák atd.

Nejlepší autosedačky 9 – 18 kg mají často systém uchycení ISOFIX, díky kterému pevně propojíte sedačku s autem. Autosedačku s ISOFIX můžete použít i do auta, které tento systém nemá. Je zde totiž možnost přichytit autosedačku pomocí tříbodového autopásu. Myslete však nato, že autosedačka se systémem ISOFIX je těžší než sedačka, která tento systém nemá.

Skupina II (15–25 kg) a Skupina III (22–36 kg)

Skupina dvě a skupina tři jsou si velmi podobné a proto jsme je spojili do jednoho popisu.

Jakmile vaše děti přesáhnou váhu 18 kg, je dobré se začít poohlížet po nové autosedačce. Zde už budete vybírat z kategorie sedaček 9-36 kg, v některých případech je ale rozpětí 15 – 36 kg.

U těchto sedaček už neexistují vlastní pásy, a tak je dítě připásán klasickým pásem, který má každé auto.

Jestliže se ptáte, jakou sedačku 15 – 36 kg vybrat, nebo jak vybrat autosedačku 9 – 36 kg, pak vám odpovědí budou dvě možnosti.  Je tu možnost, že pořídíte sedačku se zádovou opěrkou, která mívá i opěrky z boku na hlavu, což se hodí především pro děti, které často jezdí autem na větší vzdálenosti. Sedačky s opěrkou na záda totiž umožňují dítěti pohodlně spát. Druhou možností jsou sedačky bez této opěrky a známe je pod názvem „podsedák“ O podsedácích jsem si oho dnes také už dost řekli, ale pro shrnutí se o nich zmíníme i zde.

Podsedák v autě slouží pouze proto, aby přizvedl dítě a šikmá část autopásu mu nešla přes krk. Pokud však zvolíte autosedačku se zádovou opěrou, pak bude pás v autě veden přesně jak v šikmé, tak vodorovné části přes tělo dítěte. Zádová opěra je velmi důležitá, protože je vybavena boční ochranou hlavy. Někdy se dá i mírně sklopit, pokud potomek usíná a také zabraňuje posunutí pásu třeba ke krku dítěte. Podsedák je navíc mnohem levnější záležitost, než klasické sedačky s opěrkami na záda. Jejich instalace je taky v podstatě nulová. Jediný problém je však bezpečnost, která je podobně jako u instalace – nulová.

Dětská autosedačka 9 – 36 kg, ale i nejlepší autosedačka 15 – 36 kg by se měly začít používat v době, kdy „človíček“ dorůstá 90 – 100 cm. Používáte je až do výšky 150 cm.

Při výběru dbejte na to, zda je autosedačka bezpečná proti bočnímu nárazu a zda se dá alespoň mírně polohovat kvůli spaní.

Měli byste také vědět o možnosti dokoupení tzv. šokabsorbu, což je návlek na bezpečnostní pás z absorpční hmoty. „Šokabsorb“, pokud dojde k nehodě, zmenšuje zatížení hrudníku a je prevencí proti vzniku modřin. Ta se navléká na část pásu, aby byla jízda a připoutání bezpečné a pohodlné, ale i tak splňovalo svou funkci.  Pokud se ptáte, jaká je nejlepší autosedačka, pak je to ta, kterou si sami vyberete a která vyhovuje vašim potřebám. Jestliže hledáte nejlevnější dětské autosedačky třeba polohovatelné, nekupujete je z bazaru. Nikdy vám nikdo nezaručí v jakém stavu sedačka je a zda na ní bezpečnostní prvky fungují.

Kombinace skupin

Na trhu se čím dál tím více začínají objevovat skupiny sedaček, které jsou sloučené. Nejčastěji se jedná o skupinu 0 a 0+, která se dá sloučit naprosto bez problémů. Skupina 1 a 2 se také často slučuje, jelikož se jedná o rozdíl 4 kilogramů. A další dvě skupiny, které jsme sloučili i my je skupina 2 a 3, která je v podstatě totožná, avšak měli byste u jejich výběru myslet na individuální požadavky na vaše dítě. Například se jedná o dlouhé cesty. Pokud s dítětem chcete častěji jezdit na cesty, určitě volte sedačky s opěrkou a to i s opěrkou z boku, které zajišťují klidný spánek.

Autosedačka: Příslušenství

Příslušenství není ani u sedaček výjimkou. Můžete se setkat s vybavením, které už rovnou dostanete za cenu i se sedačkou, nebo je tu vybavení, které si lze zvlášť dokoupit. U autosedaček je výhodou, že některé příslušenství dokupovat i od jiného výrobce i když i tak doporučujeme kompatibilitu zkontrolovat. Příslušenství může například zajistit ještě větší pohodlí pro vaše dítě a potažmo i pro vás. Dále je tu příslušenství, které může dítěti vytvořit občas jízdy zábavu. Pojďme se tedy na některé z nich zaměřit.

Kapsáře a organizéry

Kapsáře a organizéry se většinou připojují na zadní stranu předního sedadla a je to jedno z příslušenství, u kterého nemusíte kontrolovat kompatibilitu s autosedačkou. Toto vybavení navíc můžete zakoupit už při narození dítěte, kdy si do kapsiček můžete ukládat lahvičky, dudlíky, nebo stravu a hračky. Fuksak vůbec nemusíte po čas let měnit a může s dítětem být až do dospělosti! Starší děti si na něj mohou upevnit například telefon, či tablet na sledování pohádek, můžou si do něj ukládat své hračky a svačinky.

Fusak do autosedačky

Fusak do autosedačky se vám bude hodit především za chladného počasí, kdy například s dítětem jen přejíždíte, a auto se nestačí ohřát na požadovanou teplotu.

Deka do autosedačky

Deka do autosedačky se dá samozřejmě vyřešit úplně klasickou dekou, avšak existují i speciální seky do autosedaček s průstřihy na pásy.

Hračky na autosedačku

Pro nejmenší děti se většinou hračky upevňují na madlo, kterými je autosedačka pro nejmenší vybavena. Dále (u větších dětí) se mohou hračky připevňovat na sedadlo před nimi.

Ochrana sedadla

Ochranu sedadla ocení každý, zvláště když vlastníte drahý vůz – nedej bože s koženými sedadly. V tom případě hrozí, že autosedadla může při dlouhém používání sedačku poškodit. V tomto případě je tedy vhodné pořídit autopotahy, které zajistí ochranu před poškozením.

Držák nápojů

Držáky nápojů jsou také velmi praktickou pomůckou. Mohou se upevnit na okno, ale i na sedačku, aby na ně dítě pohodlně dosáhlo.

Sluneční clony

Sluneční clony jsou také jedním z vybavení, u kterého nemusíte myslet na kompatibilitu se sedačkou. Připevňují se z pravidla na okno tak, aby slunce dítěti umožnovalo koukat, nebo v poklidu spát.

Vnitřní zrcátko

Vnitřní zrcátko slouží pro snadnou kontrolu dítěte.Poté, co si vyberete autosedačku, která vyhovuje bezpečnostním předpisům i pohodlí vašeho dítěte, věnujte pozornost i další výbavě a praktickým vychytávkám autosedačky.

  • Vyměnitelný potah – velkou výhodou je vyměnitelný a pratelný potah. Dítě se v autosedačce zpotí, ušpiní potah od jídla a vy ho pak můžete jednoduše vyprat.
  • Naklápění sedačky do lehu – velmi praktické pro pohodlí dítěte, když usne. Některé sedačky nabízí více úrovní poloh a snadné ovládání pouze jednou rukou.
  • Ochrana proti bočnímu nárazu – některé modely poskytují vylepšenou ochranu boční strany, což zvyšuje bezpečnost vašeho dítěte v případě, že dojde k bočnímu nárazu.
  • Nastavitelná opěrka hlavy – nepostradatelná funkce u rostoucí autosedačky, která pomůže k vyšší bezpečnosti i k ochraně krční páteře.
  • Nastavitelná poloha opěrek – většinou se jedná o nastavitelnou opěrku hlavy, ale některé autosedačky dovolují výškově nastavit i opěradlo a vodící prvky pro správnou polohu pásu přes ramena dítěte.
  • Nastavitelný bezpečnostní pás – umožní nastavení pásu podle aktuální výšky dítěte.
  • Držák na nápoje – dítě má pití stále u sebe a může se kdykoliv samo napít a nerušit tak řidiče.
  • Opěrky na ruce – zvyšují pohodlí dítěte při sezení v sedačce.

Autosedačky a jejich bezpečnost

U bezpečnosti není vůbec na místě dělat ústupky. Je tedy nutné si vždy ověřit, zda autosedačka prošla testy evropské normy a zda má příslušné certifikáty. Bezpečné autosedačky splňují bezpečnostní standard ECE R44/04, případně ECE R44/03 (taková autosedačka má na konstrukci oranžový štítek, ze kterého mimo jiné vyčtete, jakým způsobem se sedačka upíná k sedadlům a pro jak těžké dítě je vhodná. Od roku 2013 je v platnosti i novější směrnice ECE R129, které podléhají autosedačky s označením i-Size. Norma i-Size (ECE R129) je v platnosti od července 2013. Standardy ECE R44 a i-Size nyní platí současně, ale je v plánu, že i-Size bude do budoucna jediným platným předpisem pro bezpečnost autosedaček. Samozřejmě i autosedačky s certifikací ECE R44 jsou stále velmi bezpečné. Hlavním rozdílem je povinnost umísťovat dítě v autosedačce proti směru jízdy až do jeho 15 měsíců a také povinnost zahrnout při testování autosedaček i test bočního nárazu.

Cena autosedačky

Ceny autosedaček se mohou velmi lišit a záleží jak na kategorii, tak i na kvalitě a značce, proto je velmi složité ceny rozřadit. Pokusili jsme se o to tedy, avšak je třeba brát cenové hranice s rezervou.

Cena autosedačky do 2 000 Kč s DPH

U této cenové kategorie rozhodně nečekejte zázraky. Koupíte tu klasické, ale i vysoce luxusní podsedáky do auta, které však, jak už bylo řečeno, nemají s ochranou vůbec nic společného.

Dále zde můžete pořídit základní autosedačky pro ty nejmenší a to z kategorie 0 a 0+. Tyto produkty nebudou nijak hezké a ani luxusní, avšak jako základní ochrana by měly postačit. Dražší autosedačky mají lepší polstrování a také mají upevnění ISOFIX, které se dnes těší velké popularitě.

Ve vyšších skupinách d 9 do 36 kg váhy dítěte zde také naleznete pár produktů, avšak doporučujeme zamířit do střední kategorie a od od 2 000 Kč do 8 000 Kč.

Cena autosedačky od 2 000 Kč do 8 000 Kč s DPH

V této cenové kategorii se nachází ty nejlepší produkty pro drtivou většinu uživatelů. Této kategorii velmi rádi přezdíváme zlatá střední cesta. Naleznete zde všechny druhy autosedaček v požadované kvalitě i s příslušenstvím a například podporou Isofix.

Cena sedačky do auta nad 8 000 Kč s DPH

V nejvyšší cenové kategorii můžete počítat s opravdu luxusními autosedačkami, které se většinou prodávají i v setech od sedačky pro nejmenší, až po ty největší. Můžete se zde spolehnout na 100% bezpečnost i všechny certifikáty, které lze mít. Dále je zde skoro jistota upevnění Isofox a co se týče příslušenství, je možné, že se zde budeme bavit i o takových detailech, jako je povlak na autosedačku v případě uskladnění.

Autosedačky: Autosedačka a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat novou autosedačku pro Vaše dítě. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nové autosedačky pomohli.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nové autosedačky zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací portál Heureka, kde si můžete porovnat autosedačky a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem autosedačky. Dozvíte se tam také, která sedačka do auta je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 6 Průměrně: 3.7]

Mohlo by vás také zajímat