Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Sněhové řetězy

Nastává čas zasněžených silnic a ledovců, které mohou zapříčinit nepříjemnosti. Pokud tedy jedete na hory, nebo do oblastí, kde se na vozovce objevuje vrstva zmrzlého sněhu, je dobré mít ve svém vybavení auta i sněhové řetězy, které do jisté míry dokáží autu sklouznout.

Při výběru je dobré vědět, jaký typ řetězu na své auto pořídit a z jakých materiálu by měl být. Dnes si tedy představíme jednotlivé typy, parametry a nakonec samozřejmě klasické rozřazení do cenových kategorií.

Zde vám pomůžeme vybrat ty nejlepší sněhové řetězy pro zimní období.

Sněhové řetězy na kola: Porovnání 10 nejlepších sněhových řetězů podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších sněhových řetězů. Jak jsme tyto sněhové řetězy vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto sněhové řetězy jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto řetězy na kola si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit produkty podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší sněhové řetězy.

NázevVzhledZnačka výrobceOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Compass X90Sněhové řetězy Compass X90Compass505Zobrazit v obchodech
Compass SNOW12 ÖNORM X90Sněhové řetězy Compass SNOW12 ÖNORM X90Compass644Zobrazit v obchodech
Compass X80Sněhové řetězy Compass X80Compass495Zobrazit v obchodech
Compass SUV-VAN 245Sněhové řetězy Compass SUV-VAN 245Compass1229Zobrazit v obchodech
Pewag Brenta 9 XMB 73Sněhové řetězy Pewag Brenta 9 XMB 73Pewag1844Zobrazit v obchodech
Compass X100Sněhové řetězy Compass X100Compass525Zobrazit v obchodech
Pewag Snox Pro 540Sněhové řetězy Pewag Snox Pro 540Pewag3878Zobrazit v obchodech
AutoSocks 645Sněhové řetězy AutoSocks 645AutoSocks1890Zobrazit v obchodech
Pewag Brenta C XMR 73Sněhové řetězy Pewag Brenta C XMR 73Pewag2076Zobrazit v obchodech
Pewag Servo RS73Sněhové řetězy Pewag Servo RS73Pewag3530Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení sněhových řetězů od jejich uživatelů.

Jak vybrat sněhové řetězy?

Před samotným nákupem sněhových řetězů, byste měli vědět, jaký typ je vhodný pro vaše vozidlo. Proto se s touto volbou budeme zabývat jako první.

Dále byste měli rozumět parametrům, které rozhodují o samotné funkčnosti řetězů. Ve druhé kapitole si tedy představíme tvar stopy, průměry kol, rozměry kola na vašem dopravním prostředku i bezpečnostní pravidla při nasazování.

V poslední řadě si představíme ceny samotných řetězů a představíme si, co od jaké cenové kategorie lze očekávat.

Před tím, než se do toho pustíme, byste si měli klást ty správné otázky, mezi které patří například:

 1. Pro jakou hmotnost automobilu řetězy sháním?
 2. Znám rozměry pneumatik, na které budu řetězy upínat?
 3. Kolik mám místa u podběhu auta?

Typy sněžných řetězů

Jak už bylo řečeno, je důležité zvolit si ten správný druh sněhových řetězů, protože každý se hodí do trochu jiného prostředí. Je třeba zvolit si ten správný ať už dle užití, tak materiálu. Na toto rozdělení se tedy teď zaměříme.

Ocelové sněhové řetězy

Ocelové řetězy jsou nejoblíbenějším druhem sněhových řetězů. Ve zhoršených sněhových podmínkách odvedou skvělou práci a tak je lze nalézt i na lesních strojích a jiných průmyslových stojích.

Proto je můžete nalézt i mezi řadou pracovních strojů v lesích. Obvykle je není třeba nasazovat na všechna kola, ale stačí je použít pouze na hnací nápravu. Jejich nevýhodou je zvýšená hlučnost při jízdě. K tomu přispívá robustnější konstrukce. Ta je také limitující pro sportovní vozidla, pro která nejsou ocelové sněhové řetězy zrovna ideální volbou.

Odnoží klasických ocelových sněhových řetězů jsou pak produkty určené pro vozidla s pohonem všech čtyř kol nebo chcete-li vozy 4×4. U nich je kladen ještě větší důraz na bytelnější konstrukci a tloušťku ocelových ok. Sněhové řetězy 4×4 se používají v opravdu těžkých sněhových podmínkách.

Tekuté sněhové řetězy

Tyto řetězy se ani řetězy nazývat nedají. Jedná se totiž o speciální tkaninu, která je připevněná na pneumatikách. To je velice snadné a rychlé. Počítat však musíte s tím, že účinek lepší přilnavosti a průjezdnosti je krátkodobého rázu.

Nelze také očekávat, že tento typ je do náročnějšího terénu. Je určený spíše do měst.

Rychloupínací a automatické sněhové řetězy

Jestliže jste rádi připravení s předstihem, je tento typ pro vás, ten pravý. Tyto řetězy se nasazují před samotným výjezdem a jsou velice snadné na nandavání a sundavání. Mezi další výhody patří i to, že nedeformují kola a obstojí i v náročnějších podmínkách.

Určitou nadstavbou rychloupínacích sněhových řetězů jsou ty automatické. Ty jsou instalovány také před cestou a oproti těm rychloupínacím se liší v tom, že se aktivují prostřednictvím jediného tlačítka. Vedle jednoduchosti lze ocenit i celkovou skladnost a delší životnost.

To vše je sice fajn, ale musíte počítat i s vyšší pořizovací cenou.

Jednorázové sněhové řetězy

Tento typ slouží spíše jako vyprošťovací prostředek, který vás dostane z nepříjemné situace. Jsou velice skladné a tak není problém je celoročně vozit v kufru pro nouzi nejvyšší. Aplikace vyprošťovacích sněhových řetězů je snadná. Připravit se však musíte na jejich hodně omezenou životnost. Vzhledem k tomu, že nekryjí celý povrch pneumatiky, nemusí být účinnost tak vysoká.

Textilní sněhové řetězy

Poslední typ, který si dnes představíme, je typ textilních sněhových řetězů. Tento typ je vhodný spíše pro sportovní vozidla. Jejich nandavání je opět velice jednoduché a výhodou je, že při jízdě nemáte šanci zaregistrovat. Jedná se o speciální textil a nepyšní se zrovna dlouhou výdrží. Ta je oproti ocelovým sněhovým řetězům kratší. Počítat musíte i s tím, že v horších sněhových podmínkách se rapidním způsobem snižuje účinnost textilních sněhových řetězů.

Komponenty a parametry

Tak, jako je třeba znát konkrétní typ sněhových řetězů, je dobré se vyznat i v konkrétních parametrech, abyste pořídili správnou velikost pro váš vůz.

Pojďme se tedy zaměřit na konkrétní parametry pro výběr sněhových řetězů.

Tvar stopy

Pokud jste se už se sněhovými řetězy setkali, asi jste si všimli, že každá stopa, co po nich zůstane ve sněhu je jiná. Tento tvar stop se totiž odvíjí od hmotnosti vozu. Stopa sněhových řetězů totiž vypovídá o celkové účinnosti, respektive velikosti styčné plochy. Narazit v tomto směru lze na několik tvarů stop.

Mezi ty nejpřilnavější patří pochopitelně hodně členité sněhové řetězy s kolíky, které se používají především na horách. Často je můžeme vidět na vozidlech záchranných složek, které se potřebují dostat i do neprůchodného terénu.

Pokud se však chcete vydat zlatou střední cestou, zvolte křížové. Mají skvělou stabilitu při brzdění.

Pokud chcete kompaktnější výrobek, zvolte řetězy s rovnou stopou.

Průměr oka

U výběru těch správných řetězů, je dobré znát průměr kol, které vaše vozidlo má.

Průměr oka 9 až 12 milimetrů je vhodný pro klasické osobní automobily s celkovou hmotností do dvou tun. Větší konstrukční výška kolem 12 až 16 milimetrů je ideálním zimním doplňkem pro těžší vozidla. A to nejenom pro ty 4×4, ale i nákladní auta s hmotností do 7,5 tuny. Dalším vypovídajícím údajem je samotná tloušťka řetězu.

 • Do třech milimetrů– Sněhové řetězy do běžných podmínek. Využívat je mohou i výkonnější sportovní vozy.
 • Nad tři milimetry– Sněhové řetězy vhodné pro náročné terény a podmínky odpovídající českým horám.

Zatížení sněhových řetězů

U výběru je také dobré dávat pozor na údaj „maximální zatížení“.  Obvyklé dělení je na sněhové řetězy pro vozidla do 2 tun a sněhové řetězy pro automobily do 7,5 tuny.

Rozměry kola

Krom samotnému průměru je třeba hledět i na celkové rozměry kol, jako je například šířka vašich pneumatik, výškový  profil a už zmíněný průměr kola.

Bezpečnostní pravidla

Pokud patříte mezi ty, co se s nasazováním sněhových řetězů doposud nesetkali, je dobré si důkladně pročíst tuto kapitolu, které se zabývá právě bezpečností u této činnosti.

U nasazování byste měli splňovat tyto podmínky

 • Auto musíte mít zabezpečené ruční brzdou a sněhové řetězy nasazujte na odlehlejším místě, nikoliv v běžném provozu. Ideálně, když budete stát na rovném povrchu.
 • Vždy je nutné nasadit sněhové řetězy na hnací nápravu. Pokud máte vozidlo s pohonem všech čtyř kol, potom nasaďte sněhové řetězy na všechna kola.
 • Dobré je ujet několik metrů a přesvědčit se o tom, že všechny sněhové řetězy jsou správně nasazené a žádný z nich není uvolněný.

Při jízdě

 • Myslete také na fakt, že maximální rychlost s řetězy je 50km/h.
 • Dávejte si pozor při prudkém zatáčení volantem.
 • Sněhové řetězy vždy kombinujte se zimními pneumatikami.
 • Nepoužívejte sněhové řetězy při dlouhodobější jízdě po asfaltu, protože zkracujete nejenom jejich životnost, ale trpí i zimní pneumatiky.

Sněhové řetězy: Jak je nasadit?

 1. Řetěz položíme v rozloženém stavu před kolo, dbáme přitom na to, aby nebyl nijak překroucen.
 2. Řetěz následně zasuneme za kolo, konce lanka přitáhneme k sobě.
 3. Ty pak zvedneme nahoru na dezén a následně je spojíme.
 4. Lanko položíme na dezén. Boční řetěz spojíme pomocí spojovacího háčku do koncového článku bočního řetězu.
 5. Zkontrolujeme, jestli jsme řetěz nějak nepřekroutili.
 6. Lanko zasuneme za pneumatiku a řetěz následně srovnáme.
 7. Napínací řetěz s pryžovým napínačem musíme pevně utáhnout a vtěsnáme jej do drážky v průvlečné zarážce.
 8. Část řetězu, která nám přebývá, provlékneme kolem bočního řetězu a napínač pak následně vtěsnáme do vhodného článku.
 9. Zkontrolujeme, zda je řetěz rovnoměrně nasazen.

Cena sněhových řetězu na kola

Potom, co jsme si důkladně rozebrali druhy, parametry a ukázali jsme si, jak správně se sněhovými řetězy zacházet, je čas zaměřit se na poslední kapitolu – a to cena. Jako vždy si cenu rozdělíme do kategorií a představíme si, co od jaké lze očekávat.

Cena sněhových řetězů do 1 000 Kč s DPH

Nejlevnější produkty lze pořídit už od 250 Kč, ale nejspíš se bude jednat jen o jednorázové vyprošťovací pásy. Pokud zamíříte do limitu 500 Kč, zde pořídíte i rychloupínací pásy, které se dají víckrát použít – jejich životnost ani kvalita však nebude moc uspokojující.

Cena sněhových řetězů od 1 000 Kč do 8 000 Kč s DPH

Pokud se zaměříte na produkty, které se pohybují od 100 Kč do 3 000 Kč, budete nadmíru spokojeni, protože tyto produkty už jsou v uspokojující kvalitě.

Pokud však zamíříte ještě více a to do kategorie od 3 000 Kč do 8 000 Kč, naleznete v nabídce i řetězy vodné pro nákladní vozy. Velice často jsou prodávány modely s ochranou ráfků hliníkových kol. Rychloupínací systémy se pyšní maximální účinností a promyšlenou konstrukcí.

Cena sněhových řetězů nad 8 000 Kč s DPH

Zde už si přijde na své každý náročnější majitel osobního i nákladního vozu. Najdete zde ty nejspolehlivější sněhové řetězy s nejpropracovanější stopou i materiálem.

Pokud by vás zajímal ten nejdražší produkt, tak je to speciální řetěz pro těžké vozy, který může přesahovat hranici i 100 000 Kč s DPH.

Sněhové řetězy na kola: Sněhové řetězy a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nové sněhové řetězy na kola. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží.

Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nových sněhových řetězů pomohli a vy si teď vyberete kvalitní sněhové řetězy, které budou fungovat přesně podle vašich představ a budou vám fungovat dlouho bez jediné závady. Doufáme, že vám pomůžou při sněhových kalamitách a nezůstanete s nimi nikde stát a projedete všechny sněhové závěje.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nových sněhových řetězů zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací server Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé obchody a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem sněhových řetězů na kola do automobilu. Dozvíte se tam také, které sněhové řetězy jsou kde skladem a za jakou se prodávají cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 4.3]

Mohlo by vás také zajímat