Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Chytré hodinky

 

 

Tento článek vám poslouží jako komplexní průvodce pro výběr chytrých hodinek. Seznámíme vás postupně s veškerými parametry, funkcemi a dalšími důležitými údaji, které vám přijdou vhod při výběru hodinek pro vás i vaše děti. Dozvíte se, na co při výběru myslet, jaké varianty jsou dostupné v různých cenových relacích a poradíme vám, jaké hodinky vybrat tak, aby byly kompatibilní s operačním systémem vašeho mobilního telefonu. Zjistíte také, že chytré hodinky nemusejí mít pouze sportovní design, ale mohou se hodit i do společnosti. A určitě vás také zaujmou vychytávky, kterými některé modely disponují.

Chytré hodinky: Porovnání 10 nejlepších chytrých hodinek podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších chytrých hodinek. Jak jsme tyto chytré hodinky vybírali? Chytré hodinky jsme vybrali podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto smart hodinky jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit chytré hodinky podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší chytré hodinky.

NázevVzhledVelikost displeje "Velikost uložiště (GB)Pohotovostní doba (hod)Podpora NFCOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Samsung Galaxy Watch 4 44mm SM-R870Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 4 44mm SM-R8701,41640Ano3730Zobrazit v obchodech
Apple Watch Series 7 45mmChytré hodinky Apple Watch Series 7 45mm1,932Ano9490Zobrazit v obchodech
Samsung Galaxy Watch 4 Classic 46mm SM-R890Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 4 Classic 46mm SM-R8901,41640Ano5140Zobrazit v obchodech
Dětské hodinky LAMAX WatchY2Chytré hodinky Dětské hodinky LAMAX WatchY21,3?100Ne2403Zobrazit v obchodech
ARMODD Squarz 9 ProChytré hodinky ARMODD Squarz 9 Pro1,72??Ne1689Zobrazit v obchodech
Apple Watch SE 40mmChytré hodinky Apple Watch SE 40mm1,573218Ano6990Zobrazit v obchodech
Garmin vívoactive 4SChytré hodinky Garmin vívoactive 4S1,1?168Ano5940Zobrazit v obchodech
Apple Watch Series 7 41mmChytré hodinky Apple Watch Series 7 41mm32Ano8190Zobrazit v obchodech
Samsung Galaxy Watch 4 40mm SM-R860Chytré hodinky Samsung Galaxy Watch 4 40mm SM-R8601,21640Ano4219Zobrazit v obchodech
Xiaomi Mi WatchChytré hodinky Xiaomi Mi Watch1,398Ano2350Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení chytrých hodinek od jejich uživatelů.

Chytré hodinky: Nejlepší chytré hodinky podle Heureky

Jak vybrat chytré hodinky?

V první řadě si tedy shrňme, na co je při výběru hodinek důležité myslet. Tuto část jsme rozdělili na několik kategorií, podle toho, jakého parametru se týká. Na začátku je důležité si rozmyslet, co od hodinek očekáváte, a položit si pár důležitých otázek. Jste spíše nenáročným zákazníkem, kterému stačí základní funkce, nebo očekáváte špičkový výkon a prémiový design? Budete používat hodinky při sportu? O jaké konkrétní funkce máte zájem?

Dále je důležité zjistit, s jakým operačním systémem hodinek je váš telefon kompatibilní. Výběr hodinek tomu musíte podvolit. V neposlední řadě se zamyslete nad tím, co vše by hodinky měly splňovat. Je pro vás důležité, abyste s nimi mohli bezkontaktně platit? Chcete s nimi přehrávat hudbu? Jakou by měly mít výdrž baterie? Tyto a mnohé další otázky v článku probereme a po přečtení snad budete mít jasno v tom, jaké hodiny se pro vás budou hodit.

Typy hodinek

Chytrý náramek

Chytré náramky jsou dostupné téměř pro každého, jde o levnější variantu oproti chytrým hodinkám. Obvykle mají jednoduchý design. Jednou z jejich největších výhod je dlouhá výdrž baterie. Zvládnou fungovat až týden v kuse bez potřeby nabíjení a také celková životnost samotné baterie je velmi vysoká. Hlavním rozdílem oproti chytrým hodinkám je ten, že chytré náramky mají obvykle zabudovanou sadu aplikací, které nelze měnit, a nemůžete si nainstalovat vlastní. To může být mnoha zákazníky vnímáno jako nevýhoda. Přednastavené aplikace ovšem zahrnují běžné funkce. Budete s nimi moci měřit ušlé kroky, spálené kalorie, kvalitu vašeho spánku a změří vám i tep. Jde o funkční variantu pro méně náročné uživatele.

Chytré hodinky

Hodinky obsahují mnohem komplexnější funkce a často jsou k dostání v zajímavějším designu, poslouží také jako módní doplněk. Vyberou si dámy, pánové a na trhu existují i varianty pro děti.

Nabízejí stejné funkce jako chytrý náramek, ale kromě toho s nimi můžete také například poslouchat muziku, přijímat hovory nebo si okamžitě přečíst příchozí SMS zprávy.

Jednou z hlavních výhod je možnost propojení s mobilním telefonem. Při nákupu ovšem dbejte na výběr hodinek, které s vaším telefonem budou kompatibilní. Hlavní rozdíl může být u systémů Android versus Apple. Někteří výrobci nabízejí hodinky kompatibilní buď s jedním operačním systémem, nebo druhým. Před nákupem si raději vždy ověřte, že je s vaším mobilním telefonem budete moci propojit. Tuto informaci uvádí každý výrobce v popisu produktu.

Univerzální chytré hodinky

Univerzální chytré hodinky vynikají zejména svou všestranností. Oceníte je nejen při sportu, ale také ve volném čase, během společenských akcí a nabízejí také řadu zdravotních funkcí. Na trhu je k dispozici široká nabídka různých modelů.

Jestliže hledáte hodinky, které nesundáte z ruky, volte univerzální variantu. Nabízejí je různí výrobci, ale především pokud jste uživateli výrobků značky Apple a vlastníci iPhonu, neměly by vám uniknout špičkové hodinky Apple Watch.

+ využijete je při každé aktivitě

+ široký výběr designů, barev a typů

+ kvalitní funkce i provedení

– nedisponují některými pokročilými funkcemi pro sportovce

Stylové chytré hodinky

S hodinkami s elegantním a decentním vzhledem nebudete vypadat nepatřičně ani na společenské události či v kanceláři s příslušným dress codem. Jde o kvalitně zpracované kousky vyrobené z prémiových materiálů s luxusními prvky. Zachovávají si kvalitní uživatelské prostředí, budete s nimi moci monitorovat svoji aktivitu a nechybí jim žádná ze základních funkcí klasických chytrých hodinek. Obvykle jsou vyrobeny z materiálů jako je kov či kůže. Pokud hledáte kombinaci chytrých hodinek a běžných ručičkových, můžete zvolit tzv. hybridní chytré hodinky. Disponují klasickým ciferníkem, ale také skrytým displejem, který můžete zobrazit po stisknutí tlačítka. Jde o prémiový produkt pro náročné zákazníky.

+ vyrobeny z luxusních materiálů

+ elegantnější a subtilnější konstrukce

+ perfektní módní doplněk

– mohou chybět pokročilejší funkce

– méně se hodí na sport

Sportovní chytré hodinky

Nabízejí všemožné pokročilé funkce, které využije každý sportovec. Můžete pomocí nich plánovat, měřit i vyhodnocovat průběh tréninku. Vynikají svojí vysokou odolností vůči vnějším podmínkám. Řemínek je navržen tak, aby odváděl pot a samotné hodinky se ubrání prachu, vodě i opotřebení materiálu. Sportovní hodinky ocení zejména lidé, kteří sportem žijí a chtějí špičkový monitoring svých aktivit. Kromě běžných funkcí nabízejí propracované a komplexní funkce jako je například připojení k senzorům hrudního pásu, navigační systém nebo podrobná analýza tělesných aktivit.

Hodinky využijete nejen při trasování a analýze tělesné činnosti, ale také při plánování tréninku a při regeneraci organismu po fyzické námaze.

Obvykle mají zabudovanou funkci GPS, takže je můžete využít k navigaci. Za zmínku stojí také outdoorové chytré hodinky, které zvládnou nepřízeň počasí a extrémní vnější vlivy.

Jedny z nejkvalitnéjších hodinek v této kategorii jsou hodinky Garmin. Výrobce nabízí širokou řadu různých variant pro sportovce.

Obvykle do této kategorie řadíme také sporttestery, které se od sportovních chytrých hodinek liší pouze nepatrně.

+ špičkové funkce pro sportovce

+ možnost připojení externích senzorů pro monitorování tělesné aktivity

+ odolnost proti vnějším vlivům

– design se obvykle nehodí k elegantnějším oděvům

Dětské chytré hodinky

Dětské hodinky se snaží nabídnout dětským zákazníkům a jejich rodičům kromě rozmanitých designů také kvalitní funkce. Vyrábějí se v mnoha různých barvách a s dětskými motivy. Mají menší obvod okolo zápěstí, takže perfektně sednou i na hubenou dětskou ručku. Jednou z jejich hlavních výhod je zabudovaný GPS lokátor, se kterým budete vždy informováni o pohybu vašeho dítěte. Skvělou funkcí je také SOS tlačítko, pomocí něhož může dítě snadno zavolat o pomoc. Samozřejmostí jsou funkce přijímání a odesílání hovorů (i videohovorů) a zpráv. Své dítě vždy budete mít na dosah ruky i když právě nebudete po jeho boku. Ovládání je jednoduché a přizpůsobené dětskému uživateli.

+ funkce GPS lokace

+ možnost vložit SIM kartu a díky tomu telefonovat či posílat SMS zprávy

+ ovládání přizpůsobené dětem a přitažlivý design

– pro dětskou ruku mohou být robustnější

– nedisponují velkým množstvím funkcí

Chytré hodinky: Parametry pro výběr chytrých hodinek

Operační systém a otázka kompatibility

Velká obliba chytrých hodinek tkví zejména v tom, že jde prakticky o takový malý mobilní telefon. Stejně jako smartphone totiž disponují operačním systémem, což znamená, že mimo jiných klasických funkcí do nich lze instalovat aplikace tak jako do telefonu. Můžete tak sami zvolit, jaké funkce budou obsahovat. Operační systémy chytrých hodinek se od běžných OS v telefonech lehce liší. Nejčastěji jsou do hodinek implementovány tyto OS:

  • watchOS (výrobce Apple)
  • Tizen for Wearables (výrobce Samsung)
  • Wear OS (používají různí výrobci)

Dále existují další, méně často používané nebo specifické operační systémy konkrétních výrobců. Některé z nich jsou například Garmin OS nebo FitBit OS pro sportovní hodinky. Při volbě hodinek myslete na to, že různé operační systémy podporují vždy omezené množství aplikací. Nejvíce aplikací budete moci nainstalovat na často používané OS, zato u málo známých OS bude aplikací k dispozici podstatně méně nebo budou méně kvalitní.

V následující části vás seznámíme s těmi nejznámějšími platformami.

watchOS

O hodinky od výrobce Apple je celosvětově bezkonkurenčně největší zájem. Konkrétně jde o Apple Watch s operačním systémem watchOS. Hodinky se po zprovoznění propojí s iOS na vašem iPhonu a spolupracují s aplikacemi nainstalovanými v mobilu. Z toho vyplývá, že Apple Watch lze používat pouze v případě, že vlastníte iPhone.

To, že jsou hodinky kompatibilní pouze s iOS je pro mnoho uživatelů Androidu nevýhodou. Ovšem zároveň to značí určitou exkluzivitu, která je pro značku Apple typickou. Dávejte ovšem pozor při nákupu i pokud jste uživatelem iPhonu. Novější verze hodinek totiž nemusí být kompatibilní se staršími verzemi iPhonů, resp. operačních systémů, pokud tak vlastníte model iPhonu starší než cca 5 let, pravděpodobně bude propojení s nejnovější verzí Apple Watch problematické.

Vysoká obliba výrobků Apple způsobuje také velký zájem vývojářů o tvorbu aplikací jak pro iOS, tak pro watchOS. Díky tomu si do svých chytrých hodinek můžete stáhnout špičkové a propracované aplikace. Vysoká cena Apple výrobků, hodinek nevyjímaje, je zcela oprávněná. Získáte za ni nejen kvalitní produkty, ale také možnosti v podobě různorodých aplikací, které předčí veškerá vaše očekávání.

Výhody

+ velké množství špičkových aplikací

+ propracovanost systému

+ perfektní propojení s ostatními produkty firmy Apple

Nevýhody

kompatibilní pouze s iPhonem

vyšší pořizovací cena hodinek

Tizen for Wearables

Pro skálopevné zastánce Androidu jsou jednou z možností chytré hodinky s operačním systémem Tizen for Wearables. Jde o systém vyvinutý firmou Samsung, a jsou tedy nejlépe kompatibilní s telefony od této firmy. Možná už tušíte, že jde o hodinky s názvem Galaxy Watch. Systém je kompatibilní s Androidem. Výrobce se však po vzoru firmy Apple snaží kolem produktu vytvořit určitou exkluzivitu, s telefony od jiných výrobců tedy nemusejí spolupracovat na 100 %. Proto pokud nevlastníte Samsung, dejte raději přednost hodinkám se systémem Wear OS, o kterém se zmíníme níže.

Samsung používá operační systém Tizen kromě hodinek také u svých chytrých televizí a jiných zařízení. Jednou z hlavních výhod chytrých hodinek od Samsungu je jejich příznivá cena. Zejména klasičtější modely pořídíte velmi levně a za tuto cenu získáte řadu kvalitních funkcí. Při propojení s mobilním telefonem Samsung hodinky předvedou špičkový výkon. Přestože Galaxy Watch jsou vyladěným a funkčním produktem, aplikační výbava je méně rozmanitá.

Výhody

+ perfektní kompatibilita s telefony od firmy Samsung

+ špičkový hardware a cenová dostupnost

+ uživatelsky přívětivé prostředí

Nevýhody

nefungují tak dobře s mobily od jiných výrobců

menší množství aplikací ke stažení

Wear OS

Systém Wear OS možná znáte pod jeho původním názvem – Android Wear. Jde o operační systém vyvinutý firmou Google, který je určen k propojení s všemožnými telefony s operačním systémem Android. Do svých hodinek jej implementují různí výrobci hodinek a jeho hlavní výhodou je právě flexibilita v propojení s různými značkami mobilních telefonů. Protože se jedná o systém určen zejména pro zastánce Androidu, možná vás překvapí, že hodinky s Wear OS lze propojit také s iOS v mobilních telefonech od firmy Apple, tedy s iPhony.

V praxi si hodinky s tímto operačním systémem může koupit vlastník téměř jakéhokoliv chytrého telefonu a ony budou fungovat. Výhody, které tato variabilita přináší, jsou však vykoupeny některými z nevýhod. Jednou z nich může být například horší výdrž baterie nebo nižší kvalita aplikací. Přestože se také hodinky propojí s jakýmkoliv telefonem, celkový uživatelský zážitek u některých zařízení nemusí být optimální. Potěší vás ale velká rozmanitost a celkové množství aplikací pro tento operační systém.

Výhody

+ kompatibilní s Androidem i iOS

+ na trhu je velký výběr hodinek

+ mnoho aplikací

Nevýhody

systém není tak vyladěný

některé aplikace jsou méně kvalitní

Kompatibilita a podpora dodatečných aplikací

Pokud si k mobilnímu telefonu chcete pořídit chytré hodinky, dbejte při výběru zejména na to, abyste se ujistili, zda jsou s vaším telefonem kompatibilní, a lze obě zařízení propojit. Řiďte se popisem výrobce a vybírejte podle výše vašich nároků a požadavků. Na některé levnější modely hodinek například není možné instalovat dodatečně aplikace a musíte se spokojit pouze s těmi od výrobce.

Nejvíce aplikací je k dispozici pro operační systémy watchOS od Applu a Wear OS od Googlu. S těmito systémy neprohloupíte a váš uživatelský zážitek bude optimální.

Konektivita chytrých hodinek

Bluetooth, Wi-Fi a další technologie

Chytré hodinky lze propojit s mobilním telefonem, ale i s různými jinými zařízeními. Propojení obvykle funguje skrze technologii Bluetooth nebo Wi-Fi. Pojďme si nyní tyto bezdrátové technologie přiblížit:

  • Bluetooth – Naprosto základní způsob, kterým se mobilní telefon propojuje s vnějšími zařízeními, kterými mohou být právě chytré hodinky, ale například také bezdrátová sluchátka. Jde o technologii, pomocí níž se přenáší data z jednoho zařízení do druhého. Tento přenos je obousměrný. Díky propojení si můžete na svých hodinkách zobrazit SMS zprávy a jiná upozornění, které vám přišly na telefon, nebo telefonovat. Hodinky zase do telefonu mohou posílat data, která naměřily (množství kroků, kvalita spánku, tep atd.) Nevýhodou může být méně stabilní připojení, například u značek telefonů Nokia či Huawei.
  • Wi-Fi – Pomocí Wi-Fi se můžeme bezdrátově připojit k internetu. Starší modely hodinek tuto možnost většinou neměly, ale novější varianty můžeme připojit k internetu pomocí Wi-Fi stejně jako telefon či notebook. Díky tomu pak mohou snadno stahovat aplikace, ukládat a odesílat data i bez připojení k telefonu. Hodinky s daty pracují automaticky, samy si potřebná data stahují a jiná zase odešlou přímo do mobilu, kde si je můžete zobrazit.
  • NFC – Tuto technologii pravděpodobně znáte z prostředí bezhotovostních plateb pomocí telefonu. Pokud ji však podporují chytré hodinky, lze platit i pomocí nich. Funguje na principu rychlého šifrovaného přenosu dat na krátkou vzdálenost.
  • ANT+ – Pomocí této technologie mohou hodinky získávat data například z hrudních pásů měřících tělesnou aktivitu nebo wattmetry. Je tedy přínosná zejména pro sportovce a neměla by chybět u špičkových sportovních chytrých hodinek.

Hodinky lze také připojit do počítače skrze klasické USB, jde však o méně praktickou variantu.

Design chytrých hodinek

Při nákupu chytrých hodinek se většina lidí řídí mimo jiné jejich vzhledem. Chtějí aby byly kvalitně zpracované a líbivé, aby kromě jejich funkce posloužily také jako doplněk. Obvykle se však vyrábí ve sportovním designu a klade se menší důraz na jejich funkci doplňku. V poslední době se ale zejména špičkoví výrobci soustřeďují na poskytnutí hodinek, které kombinují perfektní funkčnost, ale také decentní vzhled. Obecně můžeme hodinky podle designu rozdělit do dvou kategorií:

  • První z nich jsou hodinky s hranatým robustnějším displejem. Jsou více nápadné, ale je mnohem snazší dotykový displej ovládat.
  • Oproti tomu stojí chytré hodinky s kulatým displejem, které jsou více decentní a někdy nerozeznatelné od hodinek s klasickým ciferníkem.

Co se týče designu, měli bychom krom displeje zmínit ještě řemínky. Výrobci těch nejobyčejnějších hodinek většinou výměnu neumožňují, u většiny hodinek je možné zvolit pásek dle subjektivních preferencí. Jsou k dostání pásky z kůže, kovu nebo z gumové pryže. Výrobci chytrých hodinek většinou nabízejí kompatibilní pásky k výměně a někdy lze použít i řemínek z klasických hodinek.

Chytré hodinky: Hardwarová výbava

Kvalita hardwaru obvykle vyplyne z toho, zda chytré hodinky oplývají pokročilými funkcemi, a také se odvíjí od ceny. Pokud si tedy koupíte dražší hodinky, které poskytují mnoho funkcí, budou mít s největší pravděpodobností velmi kvalitní hardware. Tyto hodinky totiž pro pokročilé fungování potřebují dostatečně velkou paměť ram a dobrý procesor. Ideální je procesor minimálně dvoujádrový. Operační paměť se pak u průměrných chytrých hodinek pohybuje okolo 512 MB, což je dostatečné pro instalaci množství aplikací.

Do kategorie hardware však spadá také baterie a ta je velmi důležitou součástí zařízení. Její kvalita ovlivňuje výdrž a ta je důležitá pro mnoho potenciálních zákazníků. Kapacita baterie se udává v jednotce mAh. Čím vyšší toto číslo je, tím lepší mají hodinky výdrž. Zpravidla je potřeba hodinky nabíjet každý druhý den, novější modely však oplývají kvalitnějšími bateriemi a vydrží v provozu i několik dní.

Ovládání hodinek

Na trhu jsou k dispozici hodinky buď s ovládáním pomocí dotykového displeje, nebo pomocí tlačítek. Shrňme si nyní výhody a nevýhody obou možností:

  • Dotykový displej – Výhoda displeje tkví v tom, že ovládání je rychlé a pohodlné. Pomocí dotyku displeje se snáze dokážeme orientovat v softwarovém prostředí zařízení. Nevýhody zahrnují menší přesnost kliknutí, nemožnost displej ovládat s mokrými prsty nebo rukama v rukavicích apod. Dotykový displej se hodí pro běžné hodinky pro každodenní nošení.
  • Tlačítka – Tlačítka se zpravidla objevují u hodinek pro sportovce. Při sportu je někdy potřeba hodinky ovládat i v rukavicích nebo za deště, a dotykový displej by tak nebyl ideální. V praxi lze hodinky pomocí tlačítek ovládat i bez vizuální kontroly, což displej neumožňuje.

Displej

Pomocí displeje korigujeme celkový chod zařízení. Velikost displeje je u hodinek obvykle něco mezi 3 a 5 cm. U běžných fitness hodinek je displej obvykle menší a zobrazuje pouze hlavní informace. Drahé a propracované displeje jsou pak větší a vše je na nich dobře viditelné. Výrobci většinou kladou menší důraz na kvalitu rozlišení a více se soustředí na praktické vlastnosti jako je čitelnost na slunci i za tmy, kontrast a přehlednost displeje, tedy jeho velikost a rozvržení ikon. Při výrobě displejů nejen pro chytré hodinky se můžeme setkat s několika typy technologií:

  • IPS displej – Jde o starší variantu dotykového displeje, která se v dnešní době objevuje spíše u levnějších hodinek. Jednou z nevýhod je nízká ostrost barev, zejména pak horší zobrazení černé, IPS displej má však velmi silný jas a i na přímém slunci dobré pozorovací úhly.
  • OLED/AMOLED displej – Tato propracovanější technologie displejům zajišťuje perfektní zobrazení barev, rychlou odezvu a dobré pozorovací úhly. Špičková kvalita obrazu však zapříčiňuje vysokou spotřebu energie z baterie, a hodinky tak mají menší výdrž.
  • Transflexní displej – Nejčastěji používaný u sportovních hodinek, kvalita barev není tak vysoká, což zpravidla není pro sport ani potřeba, zato tento typ displeje vyniká vysokým kontrastem, díky němuž je dobře viditelný i na slunci, a možností podsvícení za tmy.
  • Hybridní displej – Hybridní displej kombinuje vlastnosti klasických ručičkových a chytrých hodinek. Má fyzické ručičky, ale tlačítkem lze snadno aktivovat digitální displej. Jde o méně často využívaný, ale velmi zajímavě řešený design.

Funkční výbava hodinek

Důležitou doplňkovou funkcí bývá u hodinek mikrofon a reproduktor. Pokud těmito zařízeními hodinky disponují, lze s nimi také přijímat a vytáčet hovory. Mikrofon se však může hodit také pro ovládání hodinek hlasem a s reproduktorem můžete přehrávat hudbu.

Možná jste netušili, že hodinky lze používat i bez připojení k telefonu, některé z nich mají vestavěný slot pro SIM kartu, díky čemuž můžete telefonovat i pokud zrovna nemáte telefon poblíž.

Zejména sportovní hodinky bývají vybaveny modulem GPS nebo senzorem pro měření srdeční aktivity a dalšími funkcemi.

Hodinky také mnoho lidí volí podle velikosti jejich vnitřního úložiště. Obvykle hodinky disponují slotem pro paměťovou kartu, která rozšíří velikost úložiště. Zejména kvalitnější modely pak mají k dispozici paměť o velikosti 4 nebo 8 GB. Do uživatelské paměti zařízení si můžete stahovat například hudbu nebo jiné soubory.

Chytré hodinky a baterie

Výdrž baterie se odvíjí od množství funkcí, které jsou hodinky schopny plnit, a také od kvality displeje. Jestliže poskytují širokou výbavu aplikací a funkcí a k tomu špičkový displej s kvalitní barevnou škálou, výdrž baterie bude spíše horší, protože veškeré tyto výše zmíněné funkce potřebují pro svůj chod velký obnos energie. Oproti tomu levné hodinky s menším množstvím funkcí vydrží na jedno nabití déle. Řešením je při výběru volit takové hodinky, které budou plnit vaše potřeby a nebudou obsahovat zbytečné funkce, které nevyužijete a jen by ubíraly energii z baterie.

Výrobci zpravidla poskytují informace o výdrži baterie buďto pomocí celkového času provozu po jednom nabití, nebo kapacity v mAh. Minimální výdrž hodinek by jistě měla být alespoň 12 hodin, jde však o opravdu mezní hranici. Optimální výdrž v řádu několika dní. Pokud je údaj uveden v mAh, měl by být alespoň 300-400 mAh. Myslete však na to, že jde pouze o orientační údaje, výdrž baterie vždy závisí na intenzitě používání zařízení. Pokud se chcete ujistit, že vybraný model bude vhodný právě pro vás, doporučujeme si projít recenze skutečných uživatelů.

Hmotnost a rozměr

Myslete při výběru chytrých hodinek také na to, že je pravděpodobně budete chtít nosit téměř celý den i během sportovních a jiných odpočinkových aktivit. Je proto důležité, aby vám perfektně seděly na ruce. Neměly by být příliš volné ani utáhlé, okraje displeje by vám neměly nijak překážet v pohybu. Při jejich nákupu proto volte správnou velikost. Měly by vám sednout jako ulité. Někteří výrobci nabízejí nastavitelné řemínky, které svojí ruce můžete snadno přizpůsobit. Pokud máte možnost, určitě si hodinky nejprve zkuste nasadit na zápěstí. Důležitá je také hmotnost, příliš těžké hodinky se nebudou nosit dobře. Nic vám nenahradí komfort perfektně sedícího doplňku a k čemu vám budou hodinky s řadou skvělých funkcí, když je nebudete chtít kvůli nepohodlí nosit?

Zvuky, vibrace a hudba

Každé moderní chytré hodinky vám umožní přijímat notifikace. To znamená, že obvykle disponují méně či více kvalitním reproduktorem. Mohou vás upozornit dvěma způsoby, buďto zvukovým signálem, což se hodí například při sportu, nebo vibrací. Vibrace jsou nenápadnou formou notifikace, které si nevšimne nikdo jiný krom vás. Této funkce můžete využít během školních hodin nebo pracovních porad, kdy nechcete okolí vyrušovat, nebo na vibrace nastavit budík.

Hodinky s reproduktorem umožňují také přehrávání hudby. Zvuk sice nebude špičkový, ale možné to je. Lepší je však propojení s bezdrátovými sluchátky, které umožní mnohem kvalitnější výstup. Hodinky obvykle poskytují dostatečné místo pro vaši hudbu, a tak například při sportu nebo procházce můžete nechat telefon doma a poslouchat písničky pouze po propojení s hodinkami.

Novější modely obsahují také mikrofon, se kterým můžete zařízení ovládat hlasem nebo telefonovat.

Odolnost proti vnějším vlivům

Výrobci udávají míru odolnosti proti vodě a prachu na obecně uznávané IP stupnici. Krom hodinek se tato stupnice používá například i u mobilních telefonů. Tento údaj se skládá ze dvou číslic, přičemž první z nich udává odolnost proti prachu a druhé proti vodě (př.: IP99 = nejvyšší možná ochrana, IP00 = žádná ochrana). Čím vyšší číslo je, tím odolnější je zařízení vůči oběma vlivům. Níže uvádíme jednotlivé hodnoty, které označení upřesňují:

Odolnost proti vodě

  • IPX0 – bez ochrany.
  • IPX1 – odolnost proti stékající vodě po dobu až 10 minut.
  • IPX2 – odolnost proti stékající vodě po dobu až 10 minut, a navíc i proti padající vodě při náklonu 15°.
  • IPX3 – odolnost proti pocákání vodou.
  • IPX4 – odolnost proti pokropení (až 10 litrů za minutu po dobu pěti minut).
  • IPX5 – odolnost proti stříkající vodě (po dobu 3 minut na vzdálenost 3 metry).
  • IPX6 – odolnost proti silnému proudu stříkající vody (po dobu 3 minut na vzdálenost 3 metry).
  • IPX7 – odolnost proti krátkodobému ponoření do vody (až 1 metr hluboko po dobu maximálně 5 sekund).
  • IPX8 – odolnost proti nepřetržitému potopení (až 5 metrů hluboko po dobu až 1 hodinu).

Odolnost proti prachu

  • IPX0 – bez ochrany.
  • IP1X – odolnost proti vniknutí velkých předmětů.
  • IP2X – odolnost proti vniknutí malých předmětů.
  • IP3X – odolnost proti vniknutí drobných předmětů.
  • IP4X – odolnost proti vniknutí velmi drobných předmětů.
  • IP5X – částečná odolnost proti vniknutí prachu.
  • IP6X – úplná odolnost proti vniknutí prachu.

Funkce chytrých hodinek

  • Telefonování a SMS zprávy – Veškeré hodinky mají funkci, která vás díky propojení s telefonem upozorní na příchozí hovory nebo SMS zprávy. Abyste však na telefonát mohli odpovědět skrze hodinky, musejí mít vestavěný mikrofon a reproduktor. U levnějších variant obvykle ani nelze na zprávy odpovědět, můžete si je pouze přečíst.
  • Bezkontaktní placení – Hodinky umožňují provádět bezkontaktní platby skrze platformy jako je Google Pay, Garmin Pay nebo Apple Pay apod. Platby fungují za pomoci technologie NFC.
  • Přehrávání hudby – Hodinky umožňují propojení se sluchátky. Ve verzi s reproduktorem můžete hudbu přehrávat i přímo. Lze nastavovat hlasitost, přepínat písničky atd.
  • Ovládání fotoaparátu – Přínosnou funkcí hodinek je ovládání spouště fotoaparátu v mobilním telefonu. Nastavte telefon dle potřeby a stisknutím tlačítka na hodinkách pořiďte fotku.
  • Kalendář – Hodinky vás pomocí notifikace upozorní na plánované akce, události nebo narozeniny blízkých.
  • Monitorování fyzické aktivity – Tuto funkci ocení zejména sportovci. Hodinky dokáží měřit množství kroků, převýšení, dokáží zaznamenávat trasu pomocí GPS. Umožňují tak monitorovat průběh fyzické aktivity, zjistíte, kolik kroků jste ušli, jaké jste překonali převýšení a můžete si uložit trasu. V příslušné aplikaci pak data můžete ukládat, porovnávat a vytvářet statistiky atd.
  • Měření tepu – Hodinky dokáží měřit tep v oblasti zápěstí, jde pouze o orientační měření, a pokud tak chcete získat přesné údaje, je lepší si pořídit hrudní pás, který s hodinkami propojíte.
  • Měření okysličení krve – Zajímavou funkcí je měření množství kyslíku v krvi, se kterou můžete sledovat, zda se kyslík pohybuje v normálních hodnotách.
  • Měření krevního tlaku – Tlakový senzor na hodinkách vám pravidelně dokáže poskytovat informace o vašem krevním tlaku. To je velmi užitečné pro osoby se srdečními potížemi nebo pro sportovce, kteří si chtějí mít celkový přehled o svém zdraví.
  • Tachometr – Měří dosaženou vzdálenost.
  • Teploměr – Měří okolní teplotu.
  • Barometr – Měří atmosférický tlak.
  • G-senzor – Funkce, která monitoruje pohyb, dokáže zachytit naklonění a zrychlení přístroje.
  • Stopky – Můžete měřit čas během vašeho sportovního výkonu apod.

Chytré hodinky a jejich cena: Kolik by měly chytré hodinky stát?

Jaké chytré hodinky si můžete pořídit v různých cenových kategoriích?

  • méně než 1000 Kč – Chytré hodinky v této cenové relaci se hodí pro nenáročné uživatele, kteří budou využívat pouze základní funkce. Jsou vhodné také pro děti. Nezměříte si s nimi tep a nemají obvykle vestavěnou GPS navigaci ani jiné pokročilejší funkce, jejich výhodou je ale kromě nízké ceny také dlouhá výdrž baterie.
  • 1000 Kč až 5000 Kč – Za tuto cenu získáte poměrně kvalitní, ale stále spíše méně vybavené zařízení. Zejména pokud jde o výrobky z Číny, je dobré si projít dostupné recenze a seznámit se s parametry uvedenými výrobcem.
  • 5000 Kč až 10 000 Kč – Průměrná cenová relace kvalitních chytrých hodinek od známých výrobců. Hodinky obvykle disponují všemi hlavními funkcemi a dobrým displejem, budete do nich také moci stáhnout řadu aplikací. Produkty z této cenové relace nezklamou žádného běžného uživatele chytrých zařízení. Myslete však na to, že spolu s pokročilými funkcemi mohou modely přinášet také horší výdrž baterie.
  • 10 000 Kč a více – Do této kategorie spadají prémiové produkty světových značek, včetně Apple Watch. Kromě propracovaného designu oplývají také širokou škálou funkcí a aplikací ke stažení. Pokud hledáte vyladěné zařízení, které vám zajistí špičkový uživatelský zážitek, volte z této kategorie.

Chytré hodinky: Pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nové chytré hodinky. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nových chytrých hodinek pomohli.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nových chytrých hodinek zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací portál Heureka, kde si můžete porovnat chytré hodinky a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétními hodinkami. Dozvíte se tam také, které chytré hodinky jsou kde skladem a za jakou se prodávají cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 10 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat