Menu Zavřeno

Skládací kola

Dnes se seznámíme se skládacími koly, které od ostatních produktů, se kterými radíme, nelze popsat jako trhák, nebo novinku.

Skládací kolo
Skládací kolo

Skládací kola byla vždy v České republice velice oblíbená. Za éry komunismu se k nám dovážela se k nám z NDR a později také ze Sovětského svazu. Tato kola se nejčastěji nazývala „Skládačka“.

Silná byla hlavně tuzemská výroba a nejslavnějším skládacím kolem minulosti je ESKA. Úzká nabídka a kvalita těchto kol však ovlivnila negativně pohled lidí u nás na skládací kolo.

Praktičnost takovýchto kol je tedy spíše už ověřena časem. Na současném trhu je však spousta druhů a každý z nich se hodí na něco jiného. V dnešním článku si tedy popíšeme postup, dle kterého to správné skládací kolo pořídit. Dále se zaměříme na základní parametry, které je třeba znát pro samostatnou koupi. Dále se podíváme na příslušenství, které lze ke kolu již dostat, nebo je lze přikoupit pro lepší komfort. Jako vždy si v poslední kapitole představíme ceny, které si rozdělíme do třech cenových kategorií a popíšeme si, co od jaké lze očekávat.

Skládací kola: Porovnání 10 nejlepších skládacích kol podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších skládacích kol. Jak jsme tato skládací kola vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tato skládací kola jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit skládací kola podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší skládací kolo.

NázevVzhledHmotnost (kg)Rozměr kol (palce)Rozměry složeného kolaPočet rychlostíMateriál rámuNosnost (kg)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Tern Link B7 2020Skládací kolo - skládačka Tern Link B7 202012,12039,5 x 80 x 73 cm7Aluminium10512990Zobrazit v obchodech
Author Simplex 2019Skládací kolo - skládačka Author Simplex 201914,42085 x 65 x 37 cm8Dural10513990Zobrazit v obchodech
Tern Link D8 2020Skládací kolo - skládačka Tern Link D8 202012,12038 x 79 x 72 cm8Aluminium10520990Zobrazit v obchodech
Dema Oxxy F7 2021Skládací kolo - skládačka Dema Oxxy F7 202113,32082 x 66 x 44 cm7Slitina12011599Zobrazit v obchodech
B'twin Tilt 900 2020Skládací kolo - skládačka B12,220Neudává se9Aluminium10012999Zobrazit v obchodech
Liberty Pegas 2021Skládací kolo - skládačka Liberty Pegas 202113,22080 x 80 x 35cm1Aluminium9011099Zobrazit v obchodech
Tern Verge P10 2020Skládací kolo - skládačka Tern Verge P10 202011,72238 x 80 x 74 cm10Aluminium10536990Zobrazit v obchodech
Tern Link C8 2018Skládací kolo - skládačka Tern Link C8 201812,82039,5 x 80 x 73 cm8Aluminium10517990Zobrazit v obchodech
Brompton M6 Edition 2020Skládací kolo - skládačka Brompton M6 Edition 202011,316Neudává se6OcelNeudává se41500Zobrazit v obchodech
Tern Link C8 2020Skládací kolo - skládačka Tern Link C8 202012,82039,5 x 80 x 73 cm8Aluminium11017990Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení skládacích kol od jejich uživatelů.

Jak vybrat skládací kolo?

V této kapitole si skoro až zrekapitulujeme otázku, proč si vlastně kolo pořídit. Cílem kladení těchto otázek je pouze to, že díky odpovědím přijdeme na konkrétní typ, který je pro vás vhodný.

Základní otázky při výběru skládacího kola:

 • Proč koupit skládací kolo?
 • Jak často jej budu používat?
 • Jak moc nám záleží na skladnosti?
 • Budu přepravovat skládací kolo i MHD?
 • Budu kolo užívat na dlouhé cesty, nebo jen na přejezdy?
 • Mám pro koupi skládacího kola potřebné rozměry a proporce?

Toto jsou tedy základní dotazy, které je dobré si klást před samotným hledáním produktů na internetu, či v obchodech. Když už známe otázky, musíme znát i odpovědi a i s tím vám dnes pomůžeme. Pojďme tedy na to.

Proč koupit skládací kolo?

 1. DŮVOD – Nemám dostatek prostoru na normální kolo.

Toto kritérium splňuje většina skládacích kol, pokud není požadavek extrémní. Tedy vyhovují značky TERN, STRIDA i BROMPTON (pro extrémně málo prostoru, například v karavanu, letadle, pod postelí, pod stolem či v malém automobilu pak vyniká zejména BROMPTON).

 1. DŮVOD – Chci kolo pohodlně vsunout do kufru auta a né se tahat s těžkým neskládacím na střechu.

Toto je logické. Tato kola nejsou tak veliká jako normální, ale ani tak malá jako třeba ty určená na cestování v dalších prostředcích. Tato kola postačí na kratší rodinný výlet a to i po nezpevněném povrchu.

 1. DŮVOD – Chci kolo kombinovat s další dopravou.

Toto je zejména pro ty, co na kole do práce. Jezdíte-li vícero dopravními prostředky a dále si kolo musíte uchovat například v kanceláři.

Jak často budu kolo používat?

I toto je rozhodující otázka, protože by vám to molo ušetřit až desítky tisíc. Pokud budete kolo využívat jen zřídka kdy a to na rovném povrchu, nepotřebujete přece dokonalou konstrukci s prvky do hor.

Jak moc nám záleží na skladnosti?

ANO – pro snadnou manipulaci v dopravních prostředcích či jsem limitován místem v karavanu, atd. Toto kritérium splňuje BROMPTON či STRIDA – volba dle individuální potřeby a požadavku na univerzálnost kola, dojezdovou vzdálenost, lokalitu využití a cenovou hladinu.

NE – můžete volit dle libosti z nabídky modelů TERN. pro náročnější sportovní využití pak kola MONTAGUE.

Budu přepravovat skládací kolo i MHD?

Pokud připadá v úvahu častá kombinace s dalšími prostředky či máte malý prostor v kufru automobilu. pak jednoznačně volte BROMPTON. STRIDA díky své délce ve složeném stavu nevyhoví všem variantám, nicméně manipulace s ní je také velmi pohodlná.

Pokud počítáte spíše s občasným převozem kola v automobilu a nemáte problém s ložným místem, pak je možné sáhnout i po ekonomičtějších modelech značky TERN.

Budu kolo užívat na dlouhé cesty, nebo jen na přejezdy?

I zde je třeba si dobře rozmyslet, zda není zbytečné investovat přespříliš peněz.

Mám pro koupi skládacího kola potřebné rozměry a proporce?

I vaše váha a výška je dost důležitým kritériem, jelikož skládací kola nejsou tak benevolentní jako například horská kola.

Skládací kola: Typy skládacích kol

Dnes se výjimečně o typech skládacích kol nebudeme rozepisovat, protože jsou naprosto stejná jako u normálních kol.

 • Elektro skládací kolo

Tento typ, jak už je patrné z názvu má svůj vlastní pohon a jinam, než do města a na hladké povrchy není vhodné. Tím, že se kolo skládá, nelze počítat s velikou baterkou, ani motorem a tak se jedná spíše o dost primitivní kola s malým dojezdem.

 • Městská skládací kola

Tato kola se považují za opravdu designový skvost. Jelikož na kola nejsou vysoké požadavky, mohou si zde výrobci prosadit kde jaký design. Najdeme tu kola všech tvarů i stylů. V posledních letech jsou nejoblíbenější tzv. retro kola, kterým nechybí ani úložný prostor a snížený rám pro lehčí nástup.

 • Horská skládací kola

Toto je pravdu zvláštní skupina kol, kterou asi jen tak neuvidíte. Existují i skládací kola do terénu, ačkoliv musíme vás upozornit, že se nejedná o moc praktické pomocníky.

 • Skládací kola na sportovní využití

U skládacích kol určených na sportovní vyžití je důležité zda chcete kolo určené na silnici či do terénu. Důležité je uvědomit si, že skládačky na malých kolech nejsou do terénu určené. Neznamená to, že nelze na nich jezdit po lesní cestě nebo po polňačce vedoucí na koupaliště, jde o to, že neobstojí ve složitějším terénu a při rychlé sportovní jízdě. Malá kola prostě mají tendenci „zakopávat“ o díry. Sportovním skládacím kolem na silnici tedy je Tern Verge X10, s lehčím terénem si poradí Birdy nebo Dahon Jetstream a také populární 24palcová kola Tern Eclipse a 26ti palcový Tern Joe a Dahon Espresso. Do opravdového terénu patří jedině skládací horská kola na velkých kolech tj. Dahon Matrix a Paratrooper PRO.

Parametry skládacích kol

V této kapitole si popíšeme základní parametry a části skládacích kol, na které je dobré se zaměřit u samostatného výběru.

Účel využití

Městské skládací kolo pro pohyb ve městě, kombinované cesty v MHD apod., by mělo být především skladné a po složení držet. Ideální je taky když špinavé části jsou schovány uvnitř balíčku nebo alespoň mimo tělo. Typická je zde nízká hmotnost a velikost kol.

Pokud chcete skládací kolo na výlety a dovolenou a cílem pořízení skládacího kola je, aby se vešlo do kufru auta (protože netoužíte montovat nosiče na střechu auta), můžete vybírat i z rozměrově větších a těžších modelů. Taková kola mají větší možnosti výběru vybavení, mají pevnější rám a často vyšší nosnost.

Skládací kola na sportovní vyžití se dále dělí pro určení na silnici a do terénu. Skládačky na malých kolech nejsou do terénu určené, přesněji mají problém ve složitějším terénu a při rychlé sportovní jízdě. Pro takové situace hledejte velikost kol nad 20 palců, obvykle 24 či 26 palců pro silniční skládací kolo a nejlépe 28 palců pro skládací horské kolo.

Velikost skládacího kola

V případě častého skládání nás bude zajímat i velikost složeného balíčku. Ve složeném stavu mají kola rozměry okolo 40×60×80 cm, o každém centimetru rozhoduje zejména velikost kol. Konstruktéři skládacích kol proto většinou používají kola malých velikostí (nejčastěji 20″).

Složené kolo by mělo být možné odnést v jedné ruce. Složený balíček by proto měl být snadno uchopitelný a vyvážený, neměl by se také samovolně rozkládat. Některá kola proto mají systémy, které jej drží pohromadě například pomocí zámků nebo magnetů. Některá kola také umožňují složenou nebo částečně složenou skládačku vést s využitím vlastních kol či pomocných koleček.

Skládací kolo a jeho hmotnost

Ta nejlehčí skládací kola se pohybují kolem 11 kilogramů a jdou složit do velmi kompaktní velkosti, takže se snadno přenáší nebo převáží třeba i veřejnými dopravními prostředky. Hmotnost se zpravidla pohybuje mezi 10 a 15 kilogramy.

Nosnost se nejčastěji pohybuje kolem 90 – 100 kilogramů, jsou i modely, které mají nosnost větší. Skládací kola s nosností kolem 120 kg jsou spíše menšinou, takže nebudete mít tolik prostoru na výběr.

Odpružení

Skládací kola mají různé konstrukce rámů s různými vzdálenostmi řídítek od sedla a poměry výšky sedla a řídítek. Tyto poměry vzdálenosti lze ovlivňovat pomocí nastavení podsedlovky a řídítek, ale jen do určité míry. Proto doporučujeme skládací kolo před koupí osobně vyzkoušet a nechat si jej odborně seřídit pro vlastní postavu, aby jízda na něm byla pohodlná.

Velikost kol pak má vliv na pohodlnost jízdy na nerovném povrchu. Pokud víte, že budete své skládací kolo často používat na nerovném terénu, je třeba zvolit skládačku s co největší velikostí kol. Taková je pak ale přirozeně větší ve složeném stavu.

Zejména pro jízdu v kopcovitém terénu je nutné zvážit i různé varianty převodů. Důležitý je nejen počet stupňů řazení, ale také rozpětí mezi jednotlivými stupni (zejména pokud porovnáváte převodovky různých výrobců). Zaměřte se i na poměr převodníku k zadnímu pastorku.

Kvalitu jízdy ovlivňují i další komponenty kola – např. sedlo, pneumatiky apod. Ty je možné dodatečně vyměnit, pouze v případě pneumatik je třeba zvážit, že se výběr u různých velikostí ráfků liší. Volbu správných pneumatik opět ovlivňuje to, kde se budete nejčastěji pohybovat – na rovné upravené asfaltce oceníte užší a hladší pneumatiky než v terénu.

Rám skládacího kola

Skládací kola jsou vybavena ocelovým, hliníkovým nebo duralovým rámem. Hliník se používá také na ráfcích a dalších částech kola. Použití lehkých materiálů je důležité jak pro celkově nižší hmotnost pro případné přenášení, tak pro lepší a pohodlnější jízdní výkon. Většina kol má rám ze dvou částí, což umožňuje složení do menších rozměrů. Pokud hledáte kolo s větší odolností, pevností a nosností, je lepší zvolit takové, které nemá rám skládací v půlce. Nevýhodou takového kola jsou větší rozměry po složení.

Skládací kolo: Příslušenství

Některá kola mají v ceně další příslušenství již po zakoupení. Může se jednat o nosiče, případné košíky na věci na řídítka, přední i zadní světla, blatníky, kryt řetězu a další. Tyhle komponenty vám ušetří další investice do vybavení na kolo a zároveň zpříjemní jízdu a používání.

Na většinu skládacích kol není možné připevnit dětskou sedačku. Výjimkou jsou kola anglické značky Brompton, která jsou ale za vyšší cenu a jsou v kombinaci se sedačkou nebo sedátkem pro dítě vhodné pouze pro krátké cesty.

Některá skládací kola jsou vybavená motorem, který je poháněn baterií. Skládací elektrokola je třeba nabíjet, jsou větší a těžší, ale mohou vám pomoci a zjednodušit jízdu až do rychlosti 25 kilometrů za hodinu.

Cena skládacího kola

Jako vždy se v poslední kapitole zaměříme na ceny, které si jako vždy rozdělíme do tří cenových kategorií a ukážeme si, co od jaké lze očekávat.

Cena skládacího kola do 6 000 Kč s DPH

I taková kola existují, avšak aby, jste v této kategorii našli alespoň uspokojující kvalitu na přejíždění, je třeba dobře hledat. Tato kola nemají žádné přídavné vybavení a spíše se to označuje jako kolo na hraní, než na opravdové užívání v provozu.

Materiály nebudou kvalitní a tak životnost nebude příliš vysoká. Dále je třeba mínit pohodlí jízdy, která bude také docela otřesná.

Cena skládacího kola od 6 000 Kč s DPH do 15 000 Kč s DPH

Konečně se dostáváme do kategorie, ve které si už lze najít i v celku kvalitní kousky, které lze využívat i v provozu a to i několik let. Jsou to produkty, které naleznete v klasických obchodech se sportovním vybavením, a méně náročných zákazníkům budou určitě stačit.

Cena skládacího kola nad 15 000 Kč s DPH

Zde už máme s cenou volnou ruku, řadí se se kvalitní městská a sportovní kola, ale i ta horská a elektro kola, které už se pohybují v desítkách tisíc. Zde už můžete počítat s kvalitním materiálem, který může být i odlehčení. Rám se také bude ocitat na praktických místech dle účelu kola a designově budete mít také na výběr.

Skládací kola: Skládací kolo a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nové skládací kolo. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nového skládacího kola pomohli a vy si teď vyberete kvalitní skládací kolo, které bude přesně podle vašich představ a vydrží vám dlouho a dojedete s ním na spoustu zajímavých míst.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nového skládacího kola zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací server Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivá skládací kola a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem skládacího kola. Dozvíte se tam také, které skládací kolo je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

Mohlo by vás také zajímat