Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Waveboardy

Wave board se řadí ke skateboardům, ale je od nich poměrně dost odlišný, a to především stylem jízdy. Název je odvozen od slova wave (z angl. vlna), a to právě proto, že při pohyb při jízdě je podobný vlnění. Díky tomuto vlnění se svalstvo při jízdě zapojuje rovnoměrně a klouby se nepřetěžují. Vylepšuje se rovnováha a s ní i celá koordinace těla. Jízda na wave boardu je taky velmi dobrá průprava pro další sporty. Díky technickému řešení, jehož základem je součástka nazvaná Caster, se na waveboardu lze pohybovat dopředu, aniž by se jezdec musel odrážet nohou od země (a to i do kopce). Waveboard je tedy velkou zábavou a zároveň výzvou pro každého sportovce.

Tato tyč je vesměs vyrobena z nýtovaných ocelových plátů, které jsou velmi pružné. Dále mohou být vyrobeny z vysoce pružného plastu, který je vyroben z nylonu. Ke každé desce se poté za pomoci casteru upevní jedno kolečko.

Historie waveboardu sahá do Koreje, kdy byl tento kousek vynalezen v roce 2003. O rok později je na svůj trh zavedla Amerika, kde se prodával pod názvem casterboard. Do Evropy se začaly prodávat až o dva roky později, tedy v roce 2005.

V dnešním článku si povíme, jak správně vybrat waveboard pro vás i pro vaše děti. Dále si popovídáme o druzích, mezi kterými lze vybírat. Jako vždy se seznámíme s veškerými parametry, se kterými byste se u výběru mohli setkat a příslušenství, které je možné pořídit k waveboardu. Jako poslední kapitolou bude cena, kterou si rozdělíme do tří základních cenových kategorií a ukážeme si, co od jaké lze očekávat.

Waveboardy: Porovnání 7 nejlepších waveboardů podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 7 nejlepších waveboardů. Jak jsme waveboardy vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto waveboardy jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit waveboardy podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší waveboard.

NázevVzhledNosnost (kg)Rozměry (cm)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Street Surfing Original RadianceWaveboard Street Surfing Original Radiance10086x23 cm2039Zobrazit v obchodech
SULOV DREAMWaveboard SULOV DREAM8084x22 cm950Zobrazit v obchodech
Street Surfing Mini SL Ground PlayWaveboard Street Surfing Mini SL Ground Play10274x20,5 cm1390Zobrazit v obchodech
STREET SURFING LX Snake PitWaveboard STREET SURFING LX Snake Pit10086,4x23,1 cm1590Zobrazit v obchodech
Street Surfing Original PropsWaveboard Street Surfing Original Props10086x23 cm2039Zobrazit v obchodech
STREET SURFING OriginalWaveboard STREET SURFING Original10086x23 cm1890Zobrazit v obchodech
STREET SURFING Wave riderWaveboard STREET SURFING Wave rider10083,8x22,6 cm2590Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení waveboardů od jejich uživatelů.

Jak na správný výběr waveboardu

Kvalita versus cena – v tomto případě máme jednoznačného vítěze. Pokud totiž nevsadíte na kvalitní materiály, může se stát, že v letních měsících se kolečka na rozpáleném asfaltu opotřebují poměrně rychle. Protože jsou jen dvě, extrémní námaze se nevyhnou (zadní kolečko obzvlášť).

Zdaleka nejde o jediný parametr výběru. Na co všechno se při koupi zaměřit? Na tuto otázku se zaměříme v kapitole s názvem „Parametry“.

Parametry waveboardu

Deska

Deska může být vyrobena z PVC nebo polyuretanu. Plastové desky nejsou příliš kvalitní a při výběru byste měli raději sáhnout po polyuretanové, často odlehčené desce. Desky mohou mít protiskluzovou povrchovou úpravu, přesto se pro větší stabilitu doporučuje horní část opatřit také gripem.

Waveboardy jsou dostupné ve dvou velikostech. Menší mají délku 75 cm a jsou vhodné pro děti. Delší desky s délkou 86 cm jsou určené dospělým jezdcům.

Při výběru můžete zohlednit i tvar desky. Ta může být rovná nebo tvarovaná. Tvarované desky jsou prohnuté do středu a při jízdě vám poskytnou vyšší stabilitu. Tyto desky využijete na jízdu i na provádění různých triků.

Kolečka

Kvalitní kolečka pro waveboard stojí okolo 500 Kč. Kvalitní kolečka se vyplatí pořídit, pokud waveboard budete užívat intenzivně. Je nutno si uvědomit, že waveboard má na rozdíl od skateboardu nebo in-line bruslí pouze dvě kolečka. Ta jsou z toho důvodu extrémně namáhaná. Zejména je zatíženo kolečko zadní. Pamatujte si, že nekvalitní kolečka můžete v létě na rozpáleném asfaltu sjet i za pár hodin!

Jak poznat kvalitní kolečka?

Je dobré se nejprve zaměřit na značku koleček. V ideálním případě by se značka koleček měla shodovat se značkou waveboardu. Poté si můžeme být do jisté míry jisti, že jsou tato kolečka vyvinutá právě pro jízdu na waveboardu. Značka koleček najdete na jejich bocích. Většina méně kvalitních koleček žádnou značku na sobě nemá nebo na nich lze nalézt pouze nekonkrétní grafika bez konkrétní značky. Waveboardy s méně kvalitními kolečky jsou ovšem o dost levnější, takže bude záležet na vás, jak často chcete waveboard využívat, jak dlouho jej chcete mít a kolik do něj budete chtít investovat. Rekreačním a sporadickým jezdcům či menším dětem stačí i „no name“ kolečka. Po částečném opotřebení koleček doporučujeme prohodit zadní a přední kolečko. Zadní se z uvedených důvodů opotřebovává rychleji.

Důležitá je u koleček také jejich tvrdost a velikost

Důležité je sledovat tak zvanou tvrdost koleček. Vhodná tvrdost koleček pro jízdu na waveboardu by měla být v rozmezí 84 – 90A. Měkčí kolečka se vám budou mnohem rychleji sjíždět.

Co se týče velikosti koleček, u waveboardu by měla být asi 76 – 80 milimetrů.

Caster

Při výběru si ohlídejte také výrobní materiál casteru, což je část, na které je kolečko umístěno. Jedná se o další velmi namáhanou část, a proto i zde velmi záleží na kvalitě materiálů. Kvalita souvisí s cenou, a i v tomto případě máte na výběr ze dvou možností:

Hliník – méně kvalitní a odolný materiál, u kterého hrozí rychlejší opotřebení. Hliníkový caster najdete na levných waveboardech

Ocel – kvalitnější, ale dražší materiál, u kterého však oceníte dlouhou životnost a bezproblémové používání. Z ocele by měla být vyrobena také torzní tyč.

Při opotřebení mohou některé kvalitnější waveboardy umožňovat caster vyměnit. Je to spíše ojedinělá záležitost, proto se na tuto skutečnost zaměřte ještě před samotnou koupí.

Ložiska

Ložiska se od ostatních skateboardů nijak zásadně neliší. I v tomto případě jsou označena technickou normou ABEC, která je doplněna o koncovou číslici. Ta by měla udávat kvalitu ložisek, což však není až taková pravda. I zde totiž velmi záleží na kvalitě výrobního materiálu.

Uhlíková ocel

Méně kvalitní materiál označený normou ABEC v rozmezí 1 – 9. I když koupíte waveboard s ložisky ABEC9, což by mělo značit tu nejvyšší kvalitu, nebudou uhlíková ložiska tak kvalitní jako ložiska vyrobená z odolnějšího materiálu

Chromová ocel

Je oním kvalitnějším materiálem, který byste měli při výběru upřednostnit. I zde narazíte na označení ABEC v rozmezí 1 – 9 a na první pohled od sebe tyto dva rozdílné materiály nepoznáte. Hodně vám však napoví značka a cena výrobku.

ABEC 1 – 3 – kvalitní ložiska s tímto označením jsou vhodná pro děti

ABEC 5 – budou vyhovovat začátečníkům

ABEC 7 – 9 – jsou ideální pro zkušenější jezdce i profesionály.

Waveboard a spotřeba

Otázka spotřeby se týká především malých a velkých domácích spotřebičů. Plno spotřebičů splňuje úsporné požadavky moderní domácnosti a mohou se pyšnit například energetickým štítkem třídy A+ respektive novou stupnicí A-G. Ne vždy je čistá spotřeba, je-li vyšší, problém. Například tehdy, pokud je v provozu jen po určitou dobu a celková spotřeba je tak minimální. Kromě spotřeby je dobré kontrolovat, jak je na tom waveboard s efektivitou. Nižší příkon sice může znamenat nižší spotřebu, ale také menší schopnost provádění úkonů.

Design waveboardu

Označení design skrývá více významů, a to estetickou podobu, konstrukční navržení produktu nebo použitý materiál. Aby se od sebe waveboardy odlišily, měly by se kromě parametrů a funkcí (jež lze považovat za vnitřní a skryté) odlišovat taktéž svou podobou. Rozhodně nejde o méně významný parametr při výběru konkrétního modelu! Nevhodné konstrukční navržení může diskvalifikovat daný model pro zamýšlený účel, stejně tak použití nevhodného materiálu (typicky plast místo kovu). Doplňkovou věcí zůstává pouze estetická podoba, která může hrát podružnější roli ve většině případů.

Materiál waveboardu

Nevhodné konstrukční navržení může diskvalifikovat konkrétní produkt, stejně jako použití nevhodného materiálu, typicky plast místo kovu. Správný materiál mnohdy rozhoduje o robustnosti a předpokládané životnosti při různé úrovni používání. Například tehdy, kdy budete používat waveboard ve větší míře, bude vhodnější zvolit dostatečně robustní materiál, který zajistí delší životnost produktu. Při méně intenzivním použití postačí levnější materiál, který vám zároveň může ušetřit část z pořizovací ceny oproti srovnatelnému, ale robustnímu modelu.

Ovládání waveboardu

Malé a velké domácí spotřebiče mají na výběr především mezi mechanickým a elektronickým způsobem ovládání. V praxi se tak setkáte s tlačítkovým, kolečkovým nebo dotykovým způsobem ovládání. Drogistické zboží zase může obsahovat sprej nebo postřikovač. Důležité je ujištění, že waveboard disponuje přívětivým způsobem ovládání, které odpovídá rovněž vašemu očekávání.

Základní způsoby ovládání:

  • Mechanické
  • Elektronické

Hmotnost waveboardu

Váha může u některých produktových kategorií hrát významnou roli, jako například u domácích spotřebičů. Častá manipulace s produktem bude vyžadovat spíše nižší váhu pro kladný uživatelský požitek. Na druhou stranu jsou kategorie, kde nízká váha není výhodou, ale spíše opakem. Pro kvalitní používání může být vyžadován větší přítlak a produkty s větší vahou takovou podmínku bez pochyb splní nejlépe. V popisu waveboardů byste měli dát pozor na dva údaje o váze, kde první určuje váhu produktu a druhý váhu celého balení.

Rozměry

Rozměry pro waveboard jsou na tom podobně jako výše zmíněná hmotnost. Opět je potřeba dát si pozor na dvě různé míry, kde se jedna vztahuje k produktu a druhá k balení. Produkty do domácnosti, především ty zabudované, mají často standardizovaný alespoň jeden rozměr. Ten jednotlivé modely rozlišuje na úzké či široké a umožňuje snazší výběr vhodného modelu.

Příslušenství waveboardu

Kromě waveboardu se vám budou hodit také chrániče, zvlášť pokud chcete jezdit s dětmi. Stejně tak se neztratí ani lahev na vodu a sportovní hodinky, které měří váš výkon i zlepšení v průběhu času. Pokud už se waveboardingu věnujete nějakou dobu, určitě nepřehlédněte ani naši nabídku speciálních koleček, ze kterých si vyberete ta nejlepší pro váš druh jízdy.

Cena waveboardu

Hlavní faktor je v mnoha případech také cena, a to především tehdy, kdy si vystačíte se základními funkcemi a nemáte významnější požadavky. Levné waveboardy takové pravidlo v zásadě splňují. Je však potřeba být na pozoru, jelikož nízká cena může být důsledkem jiných nedostatků. Použitý materiál může být nekvalitní, na první pohled zavádějící výbava nebo nedostatečný výkon. Často si rovněž připlatíte za prémiovou značku i přesto, že srovnatelné modely nabízí prakticky to samé.

V této kapitole si ceny rozdělíme do tří cenových kategorií a představíme si, co od jaké lze očekávat.

Cena waveboardu do 1 000 Kč s DPH

V této cenové kategorii nalezneme klasické podprůměrné až průměrné waveboardy, které lze pohodlně koupit v klasických sportovních potřebách. Tyto weveboardy postačí začátečníkům a to především dětem, které si chtějí zablbnout na cyklotrase s rodiči.

Cena waveboardu od 1 000 Kč do 3 000 Kč s DPH

Tyto waveboardy už budou zajímavější pro dospělé začátečníky, kteří se chtějí naučit, nebo si chtějí jednou za čas zajezdit spíše za účelem zábavy. Kolečka vám sice vydrží jen určitou chvíli, avšak deska i ostatní komponenty můžou držet i leta.

Cena waveboardu nad 3 000 Kč s DPH

Tato kategorie je určena pro pokročilé nadšence. Tyto waveboardy se prodávají v různých variantách, které se mohou lišit jak materiálem, tak velikostí všech komponentů. Nejdražší „profesionální“ waveboardy se mohou pohybovat až v desítkách tisíc.

Waveboardy: Waveboard a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nový waveboard. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru waveboardu pomohli. Doufáme, že si s novým waveboardem zbraní užijete spoustu zábavy.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vybraný produkt v podobě waveboardu zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací portál Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé waveboardy a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem waveboardu. Dozvíte se tam také, který waveboard je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat