Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Běžecké boty

Sotva se člověk naučil chodit, tak druhou přirozenou aktivitou byl běh. Už malé děti běhají, utíkají, nebo jen tak popobíhají. K této fyzické aktivitě v podstatě nic nepotřebujete. Stačí mít pevné odhodlání, trochu fyzické kondice, a cíl. Také nepůjdete běhat ve svátečním oblečení, ale jednu věc přeci jen mít musíte. A to jsou dobré běžecké boty. Tytam jsou časy, kdy jsme měli tenisky na všechno. Dnes najdeme na trhu nepřeberné množství běžeckých bot, jak pro muže, ženy i děti. Dále pro běh po tvrdých površích jako je asfalt, beton, pak na dráhu, a nakonec i do volného terénu, ať už jsou to lesní pěšiny, nebo třeba polní cesta. Toto vše zmiňujeme proto, že ať už běháte kdekoliv, při dopadu nohy na zem dochází k 2x – 3x vyšší zátěži svalů, kloubů a šlach, což při použití špatně zvolené obuvi může vést ke zranění, nebo mnohem rychlejšímu poškození všech uvedených částí vašeho pohybového aparátu. Kvalitní a dobře zvolená obuv dobře tlumí nárazy, dobře fixuje chodidlo, je prodyšná a cítíte se v ní dobře. V tomto článku se dozvíte, jak si vybrat nejlepší běžecké boty a také zde naleznete srovnání nejlepších běžeckých bot.

Běžecké boty: Porovnání 10 nejlepších běžeckých bot podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších běžeckých bot. Jak jsme tyto běžecké boty vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto běžecké boty jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit běžecké boty podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší běžecké boty.

TOP 10 dámských běžeckých bot

NázevVzhledOrientační cena (s DPH)Dostupnost
NIKE-Wmns Revolution 5Dámské běžecké boty NIKE-Wmns Revolution 5631Zobrazit v obchodech
Merrell Vapor Glove 4Dámské běžecké boty Merrell Vapor Glove 41679Zobrazit v obchodech
Asics Fuji Lite 2Dámské běžecké boty Asics Fuji Lite 22309Zobrazit v obchodech
Salomon Supercross 3 wDámské běžecké boty Salomon Supercross 3 w2369Zobrazit v obchodech
Under Armour UA W ChargedDámské běžecké boty Under Armour UA W Charged1597Zobrazit v obchodech
Inov-8 Parkclaw 275 GTX SDámské běžecké boty Inov-8 Parkclaw 275 GTX S3279Zobrazit v obchodech
Asics Gel Kayano 28 WDámské běžecké boty Asics Gel Kayano 28 W3679Zobrazit v obchodech
Under Armour UA W HOVR Phantom 2Dámské běžecké boty Under Armour UA W HOVR Phantom 22417Zobrazit v obchodech
Salming enRoute 3Dámské běžecké boty Salming enRoute 32399Zobrazit v obchodech
Nike Air Zoom Pegasus 38Dámské běžecké boty Nike Air Zoom Pegasus 382309Zobrazit v obchodech

TOP 10 pánských běžeckých bot

NázevVzhledOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Salomon Speedcross 5 Gtx černáPánské běžecké boty Salomon Speedcross 5 Gtx černá3289Zobrazit v obchodech
Salomon Sense Ride 4Pánské běžecké boty Salomon Sense Ride 42472Zobrazit v obchodech
Nike Revolution 5Pánské běžecké boty Nike Revolution 51079Zobrazit v obchodech
Salomon Speedcross 5Pánské běžecké boty Salomon Speedcross 52632Zobrazit v obchodech
La Sportiva Lycan IIPánské běžecké boty La Sportiva Lycan II2552Zobrazit v obchodech
Under Armour UA HOVR Phantom 2Pánské běžecké boty Under Armour UA HOVR Phantom 22917Zobrazit v obchodech
On Running CloudflowPánské běžecké boty On Running Cloudflow2999Zobrazit v obchodech
Salomon ULTRA GLIDE MPánské běžecké boty Salomon ULTRA GLIDE M3049Zobrazit v obchodech
Salomon XA Pro 3D V8 GTXPánské běžecké boty Salomon XA Pro 3D V8 GTX3272Zobrazit v obchodech
adidas Duramo SL Mens TrainersPánské běžecké boty adidas Duramo SL Mens Trainers940Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení běžeckých bot od jejich uživatelů.

Jak vybrat běžecké boty

Než se vydáte za nákupem nových běžeckých bot, měli byste si rozmyslet pár věcí. Tak v první řadě, na jakém povrchu budete nejvíce běhat. Bude to asfalt, dráha nebo volný terén s měkkou podložkou. Je jasné, že budete povrchy kombinovat, ale rozmyslete si, na kterém nejvíce. Každý z nás má také jiný došlap, jinak tvarované chodidlo. I na to výrobci pamatují, a tak lze koupit boty pro různé typy těchto parametrů nohy. Dále popřemýšlejte, zda budete běhat od jara do podzimu, nebo i v zimě, kolik km týdně naběháte, a v neposlední řadě, kolik kč chcete do nákupu investovat.

  • Výběr dle terénu – na silnici nebo jiný zpevněný terén zvolte lehčí obuv, ale na druhou stranu by měla lépe tlumit nárazy, přeci jen jsou tyto plochy dost tvrdé, naproti tomu na běh v přírodě mohou být boty těžší, aby vás lépe chránily před možným zraněním při uklouznutí nebo došlapu na nějakou nerovnost, ale protože podložka bývá měkčí, nemusí tolik tlumit nárazy. A pak něco mezi tím je běhání po dráze, která je zpevněná, ale je tvrdá tak akorát.
  • Výběr dle tlumení – to je z našeho pohledu dost důležitý parametr. Noha od kyčle dolů dostává při běhu pořádně zabrat. Určitě je dobré znát svoji hmotnost, protože i zde výrobci dělí boty do několika kategorií. A také jak jsme psali výše, do jakého terénu si boty pořizujete. Takže běžec, který váží 90kg a více a bude běhat po silnici, potřebuje obuv s největším tlumicím efektem, naproti tomu běžec, který neváží ani 60kg a bude běhat po lesích, využije boty s mnohem menším tlumením.
  • Míra komfortu – asi není třeba říkat, že je lepší zvolit s vyšším komfortem, které zajišťují pohodlí, a tím pádem i vyšší bezpečnost. Než půjdete boty kupovat, prohlídněte si doma svoje ošlapané boty. Někdo má podrážku sešlapanou rovnoměrně, někdo více na vnitřní straně a někdo naopak na vnější. Také si navlhčete nohu, a udělejte otisk třeba na papír, abyste viděli, zda máte dobrou klenbu, či máte ploché nohy. A informujte se, jaký drop – tedy rozdíl výšky mezi špičkou a patou je pro vaše nohy vhodný.
  • Výběr správné velikosti – to platí u každé obuvi, kterou si kupujete, ale zde je volba velikosti trochu jiná. Pamatujte, že běžecké boty by měly být minimálně o půl čísla větší. Noha při běhu oteče, a pak vás mohou boty začít tlačit. A není nic horšího, než někde v lese začít řešit, jak se doklopýtáte domů. Dobrý prodejce má šikmou plochu, a když si boty zkoušíte, tak špičkou dolů. Nejdelší prst se nesmí dotýkat špičky.
  • Cenová relace – běžecké boty můžete koupit i do 1 000 Kč, ale takové boty jsou vhodné pro opravdu rekreační běžce, kteří si párkrát za měsíc jdou zaběhat do lesa. Pokud však budete chodit běhat pravidelně, několikrát za týden, a pokaždé je to více jak 5 km, tak uvažujte o botách, které vás mohou stát 3000 Kč i více. Uvidíte, že se vám tato investice vrátí na pohodlí a bezpečí. A pokud si budete chtít svoji formu ověřit na závodech, měli byste mít boty dvoje – tréninkové a pak závodní.

Boty dle terénu

Stanovit si, v jakém terénu budete běhat je pro výběr běžecké obuvi stěžejní. Dnes už výrobci nabízejí pro každý terén jiný druh. Možná se to nezdá, ale rozdíly jsou diametrální. Kdo celkem pravidelně střídá povrchy, na kterých běhá, bude si muset nejspíš zakoupit dvoje boty, a to pro každý druh povrchu jiné. Možná se to zdá nadnesené, ale komfort, bezpečí a pohodlí za to budou stát. Ostatně se můžete na sociálních sítích spojit s nějakým člověkem, který už delší dobu běhá, a zeptat se ho na to. Dobrý prodejce vám však řekne totéž. Nyní se pojďme blíže seznámit s botami pro různé povrchy.

Silniční běžecké boty

Tento typ, jak název napovídá, primárně určený k běhu na silnice, a jiné zpevněné plochy. Mohou to být např. cyklostezky, ale i upravené polní cesty. Tyto boty se vyznačují především vysokým tlumením, nízkou hmotností, a větší podporou odrazové síly. Mají také podešev s velmi dobrou přilnavostí, a poskytují maximální pohodlí při běhu. Bývají též dobře prodyšné. I zde je však si možné vybrat z více typů, a tak je zde přinášíme a určitě se zde dokáže vybrat každý, a to jak amatér či profesionál.

  • Lehké tréninkové boty – ty jsou primárně určené pro rychlostní běh. Vyznačují se minimální hmotností, síla tlumení je spíše nižší. Někteří výrobci je označují jako tempové boty.
  • Objemové silniční boty – jak jejich název napovídá, jde o boty, které jsou vhodné pro každodenní trénink. Tento druh bot má mnohem vyšší tlumicí schopnosti, ale už se zde nevyžaduje tak nízká hmotnost. Kdo má vyšší hmotnost, tak ocení právě sílu tlumení. Zde je také důležité pohodlí, které přispívá k příjemnému a zdravému běhu.
  • Závodní silniční obuv – tyto boty slouží pouze pro absolvování závodů. Mají současně nízkou hmotnost, velmi malé tlumení, ale běžec jistě ocení jejich vyšší odrazovou sílu, která je při závodech důležitá. Vždyť výzkumy v této oblasti potvrdily, že takové boty dokáží běžci ubrat až 10sekund na 1 uběhnutém km. Mají také kratší životnost oproti tréninkovým botám.

Běžecké boty na dráhu

tyto boty se nehodí ani na silnici, ani do terénu. Dráha a běh na ní je dost specifický, protože specifický je povrch. Ať už je to tartan, nebo další umělé povrchy, jsou rovné, relativně měkké, takže i boty na ně jsou jiné. Vyznačují se nízkou hmotností, a nižším tlumením. Nemají takovou stabilitu, ale zde tolik nehrozí zranění ze špatného došlapu. Jsou určené pro krátké běhy a sprinty. Nemusí dlouho vydržet, protože se v nich běhá na krátkou vzdálenost. Tím pádem je i jejich živostnost kratší. Vlastnosti těchto modelů se mohou prolínat s charakteristikou lehkých silničních bot. Je to taková tečka za obuví na upravený terén.

Běžecké boty do terénu

Obuv určená pro přírodní terén se mnohdy nazývají krosové nebo traily. Konstrukce a stavba boty je primárně určená pro přírodní terén. Ten se vyznačuje relativní měkkostí povrchu, ale je více členitý. Hrozí tedy více nebezpečí úrazu. Vždyť běhání po lese může zahrnovat jehličí, kořeny, kameny, písek, štěrk, bláto, vodu. Proto bývá tento druh obuvi těžší, což je dané stavbou boty, která má zajišťovat vyšší bezpečnost při došlapu, a více chránit před případným zraněním. I podvrtnutí kotníku může být velmi bolestivé. U tohoto druhů bot najdeme silnější podrážku, hrubou podešev, boty mají vyšší hmotnost, vysoce odolnou vrchní část, často vodoodpudivost a nepromokavost, což však může způsobovat horší odvádění vlhkosti. I zde platí, že boty do terénu lze dále dělit a tak si jednotlivé kategorie více přiblížíme.

  • Boty do lehkého terénu – jsou relativně lehké, dobře prodyšné, a přilnavé. Taková lesní pěšina vystlaná spadaným jehličím je ideální.
  • Offroad běžecké boty – tato skupina je určena do volného terénu, jako jsou polní a lesní cesty. Podrážky mají silnější, vybavené hrubším vzorkem, a bývají těžší, kvůli ochraně před úrazem.
  • Boty do kombinovaného terénu – spojují vlastnosti pro běh na tvrdých a náročných terénech, ale mají něco odlišného. Jsou to takové univerzály, které vám nabídnou dobrou přilnavost, díky hrubé podešvi, dobrou stabilitu, a přiměřené tlumení. Navíc jsou dost odolné.

Na co je dobré si pořizování bot dávat pozor, je zda budete v terénu běhat, či spíše chodit. Pokud budete více chodit, tak běžecké boty nebudou to pravé. Jednak vás v nich při delší chůzi budou bolet nohy a také je mnohem dříve zničíte. Proto raději vsaďte na boty pro pěší turistiku. A podobné to bude u cyklistiky. Na přejetí z vesnice do vesnice a nazpět vám stačí běžné boty. Kdo však počítá s delší trasou, měl by si zakoupit boty pro jízdu na kole. To jsou však jiné kategorie obuvi, a těmi se dnes zabývat nebudeme.

Běžecké boty: Tlumení

To jak boty tlumí nárazy při došlapu souvisí s povrchem, na kterém budete běhat. To za prvé.  A za druhé byste vždy měli přihlédnout k vaší hmotnosti. Žádné další parametry pro výběr běžecké obuvi co se týká míry tlumení nárazů nezkoumejte. Vždy platí, že pro tvrdé povrchy jsou určené boty s vyšším tlumicích účinkem, než do volného terénu, kde je povrch obvykle o hodně měkčí. A stejné pravidlo platí pro hmotnost běžce. Čím více člověk váží, tím vyšší má být tlumicí účinek bot. Míra tlumení má vliv na pohodlí, a také dokáže značně ulevit vašim kotníkům, vazům, svalům i dlouhým kostem až po kyčelní klouby. Zde rozdělujeme obuv do 3 kategorií dle váhy běžce.

Došlap chodidla

Pamatujte, že i při běhání si můžete dopřát maximální komfort, a to pro vaše zdraví i pohodlí. Zátěž, která působí při došlapu na podložku, je 2x až 3x vyšší, než při běžné chůzi. To mnozí vůbec netuší. Nyní je tedy jasné, že při volbě běžeckých bot hrají důležitou roli i nejmenší detaily. Jedním z nich je to, jak došlapujete na podložku. Laicky řečeno, jak máte vychýlené kotníky. Specializované prodejny si nahrají váš běh na kameru, ten následně zanalyzují a pomohou vám s výběrem správných bot. Trochu si pomoci můžete už doma, kde se podíváte na vaše obnošené boty. Někdo je má více sešlapané z vnitřní strany, někdo z vnější, někdo souměrně. A podle to dělíme došlap do tří kategorií.

  • Neutrální došlap – tito lidé nemají kotník vychýlený na žádnou stranu. Zátěž při chůzi i při běhu je tak rozložena rovnoměrně, a nemusíte mít boty s pronační podporou.

Pronace – takto nazýváme vychýlení kotníku mírně dovnitř, takže se bota nejvíce opotřebovává na vnitřní straně. Nejvíce tímto vychýlením trpí lidé, kteří mají nohy do X. Ve většině se to týká žen. Zde je nutné zvolit boty, které mají podporu pronace, tedy podporu na vnitřní straně boty.

  • Supinace – poslední skupina lidí má kotníky vychýlené do vnější strany, a tedy nejvíce zatěžují vnější strany bot. Typicky jde o lidi s nohama do O. Zde si vybírejte obuv, která má podporu supinace. Více dělení už zde nenajdeme.

Klenba nohy

Došlap chodidla je pouze jedna z věcí, na které je nutné se při výběru bot zaměřit. Další klenba nohy. Ve speciálkách vám klenbu změří, ale pokud jdete nakupovat do běžného obchodu se sportovními potřebami, můžete si klenbu změřit doma. Stačí navlhčit bosou nohu, a obtisknout plosku na papír. Tak uvidíte, zda máte klenbu normální, vysokou nebo máte ploché nohy.

  • Normální chodidlo – to prezentuje dokonale vykrojená stopa, kde se dotýkáte podložky vnější stranou chodidla od paty až k prstům. Vám stačí si zakoupit boty s průměrnou a stabilní kontrolou.
  • Ploché chodidlo – to mají lidé, kterým se na podložku obtiskne v podstatě celé chodidlo bez vykrojení. Pro vás pak budou vhodné běžecké boty s vyšší stabilitou, které současně snižují míru pronace. Vyšší stabilita obuvi bude bránit vyšší míře možného zranění, ke kterému jsou lidé s plochýma nohama mnohem více náchylnější.
  • Vysoká klenba – a konečně poslední typ je opak ploché nohy. Pokud při otisku chodidla na podložce vidíte že mezi přední a zadní části nohy nemáte v podstatě žádnou, nebo jen velmi úzkou spojnici, máte vysokou klenbu. I když budete mít kotníky bez vychýlení, hrozí vám při běhu pronace i supinace. Proto se při nákupu zaměřte na běžeckou obuv, která podporuje volnější pohyb chodidla, tedy boty jsou více flexibilní, a lépe umožňující kontrolu při pohybu.

Drop

Pod tímto pojmem si představte rozdíl výšky mezi patou a špičkou. Mezi prodejci je poměrně známý, a dobří prodejci se vás na něj budou ptát. Tedy na to, jak velký drop u svých bot chcete. Udává se v mm. Obecně platí, že menší drop vám umožní běh více přes špičku, a vyšší více došlapovat na patu. Běžci začátečníci jsou zvyklí spíše došlapovat na patu, a tak volí drop vyšší. Ten může být i 12mm. Za zlatou střední cestu lze považovat drop mezi 5 – 9mm. Nejnižší je pak 0 – 4mm. Nejlepší je drop postupně snižovat, abyste naučili běhat přes špičku nohy. Běh je tak více efektivní a přirozenější.

Velikost běžeckých bot

O tom, že každý máme jinak velkou nohu nemá smysl psát. Téměř každý zná velikost bot, které si kupuje. Rozdíl ve značení velikosti je v USA kde se značí US, v Anglii UK, a v Evropě EU. Někde se velikost bot uvádí v mm. Pro vás, kteří si jdete běžeckou obuv koupit třeba poprvé, jsou však důležitější jiné věci. Pamatujte, že běžecké boty by měly být vždy alespoň o půl čísla větší. Jednoduchá pomůcka – obujte si boty, postavte se na nakloněnou rovinu směrem dolů, a nejdelší prst se nesmí dotýkat boty ve špičce. Zároveň si dávejte pozor na pár dalších věcí. Nebojte se vyzkoušet boty o číslo menší i větší, než si standardně kupujete. Boty by vás neměly tlačit na délku, ale ani na šířku. Každý máme jinak široké chodidlo. Pohodlí musíte cítit také zespodu. Lepší je zkoušet boty odpoledne, kdy je chodidlo trochu nateklé po celodenním pohybu. I vaše prsty by měly mít možnost se v botě pohodlně roztáhnout, a to jak do délky, tak do šířky. Určitě si zkoušejte boty obě, každý z nás má nohy různě dlouhé. A v neposlední řadě si boty zkoušejte na ponožky, ve kterých budete nejvíce chodit běhat.

Další funkce běžeckých bot

Co se týká dalších funkcí běžeckých bot, nejsou až tak nezbytné, a tak si pamatujte, že si za ně připlatíte. Vše bude záležet na vás, a na tom, v jakých podmínkách budete chodit běhat. Mezi nejběžnější doplňky patří odvětrání bot, a to nejen svrchu, ale i po stranách. Dále si můžete zakoupit boty s průhlednými gelovými prvky, které se primárně starají o lepší tlumení. Existují však i další vychytávky. Například různé tvary, barevné kombinace a vzhled bot. V základní výbavě nenajdete membrány proti vlhkosti. Ty zabraňují pronikání vody do bot, a zároveň odvádí pot a vlhkost z boty ven. Výrobců, kteří tento systém nabízí je celkem dost, a asi nejznámější je Gore-tex. Existují však i další výrobci běžeckých bot.

Cenové kategorie běžeckých bot

Pokud jste někdy navštívili prodejny sportovních potřeb, snad v žádném jiném sortimentu není takový výběr jako v obuvi. Výrobců je celá řada, takže své potřeby dokáže uspokojit každý. Od malého dítěte po dospělého muže, od úplného začátečníka po profesionála, který naběhá stovky km měsíčně. Mezi značkami najdeme Adidas, Nike, Salomon, Diadora, Shimano, Mizuno, Asics, Saucony, Bagheera, La Sportiva, Craft, a ještě mnoho dalších. Mezi ně patří i neznámé firmy, které vyrábějí hlavně boty v nízkých cenových relacích, ale také málo kvalitní.

Cena běžeckých bot do 500 Kč s DPH

Boty v této cenové kategorii jsou pouze základní modely, a to ještě pro děti. Obvykle jde o obuv s nejnižší výbavou, která splňuje to nejpodstatnější minimum z pohledu komfortu pro děti. Tyto boty většinou patří do kategorie tzv. universálních bot, kdy je možné podrážku použít na silnici i v lehčím terénu. Jejich životnost však bude stejně nízká, jako je cena.

Cena běžeckých bot od 500 do 1 500 Kč s DPH

V této cenové kategorii si už mohou vybrat nenároční a začínající běžci i běžkyně. Zde už jsou modely rozdělené na silniční a zpevněný terén. Boty už mají ve výbavě slušné tlumení, celkem nízkou hmotnost, a zpravidla i atraktivní vzhled. Více však očekávat nelze. Protože jsou boty dost lehké, nejsou tolik odolné.

Cena běžeckých bot od 1 500 do 3 000 Kč s DPH

Zde už najdeme boty víceméně všech významných výrobců, a to i rozdělené podle povrchů, síly tlumení, různých druhů podešve, někdy i ochranných membrán, odvětrání, a také pro různé druhy chodidel. Stejně tak pro muže, ženy, začátečníky, pokročilé i profesionály. V této cenové relaci se používají špičkové technologie i materiály, a to se projevuje na kvalitě a trvanlivosti.

Cena běžeckých bot nad 3 000 Kč s DPH

Po botách v této cenové kategorii sáhněte, pokud to s běháním myslíte doopravdy. Určitě zde najdete speciály pro běh na tvrdém povrchu, pro objemové běhání, závodní, dále pro dráhové povrchy i do volného terénu. A všechny další nezbytnosti pro došlap, tvar chodidla, špičkové materiály, úpravy a další. Ovšem nad 5000kč nakupují boty profesionální běžci. Na druhou stranu, pokud zvážíme, že kromě času je to jediná investice, tak se vyplatí. Běh má být pro radost z pohybu, a ne se u něj soužit ze špatně zvolené obuvi.

Tak jen s chutí do toho, a vydržet. Ten pocit že jste překonali vlastní pohodlnost za to určitě stojí.

Běžecké boty: Běžecké boty a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nové běžecké boty. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nových běžeckých bot pomohli.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nových běžeckých bot zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací portál Heureka, kde si můžete porovnat běžecké boty a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétními běžeckými boty. Dozvíte se tam také, které běžecké boty jsou kde skladem a za jakou se prodávají cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat