Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Pultové mrazáky

pultový mrazákPultové mrazáky lze vybrat laickým způsobem, to vám však nezaručí, že budete spokojeni s výsledným výběrem. Ačkoliv se to může zdát snadné, mrazáky, kór ty pultové, skrývají dost nástrah při výběru a není radno se v tom zamotat. Od toho jsme vytvořili tento článek.

Pokusíme se vám nastínit tento produkt, shrnout do jednoduché tabulky ty nejlepší a ukázat vám podle čeho si následně vybrat ten pravý z nich.

Ještě než se začtete do kapitol v tomto článku je třeba si určit, k jakému účelu, by ten váš měl sloužit. Na rozdíl od mrazáků ve tvaru skříně, totiž ty pultové vydávají mnohem větší randál. Je to sice veliká nevýhoda, ale pokud máte možnost mrazák uskladnit na místě, kde nikoho nebude rušit, máte vyhráno.

Na rozdíl od těch skříňových má pultový mrazák i podstatnou výhodu. Vejde se do něj mnohem více a je mnohem výkonnější než klasický mrazák pod ledničkou.

Pultové mrazáky: Porovnání 10 nejlepších pultových mrazáků podle hodnocení zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších pultových mrazáků. Jak jsme je vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto modely jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto pultové mrazáky si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit produkty podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší pultový mrazák.

NázevVzhledObjem (l)Hlučnost (dB)Mrazicí výkon (kg/24h)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Whirlpool WH 1410 A + EPultový mrazák Whirlpool WH 1410 A + E13341133808Zobrazit v obchodech
Whirlpool WHM 22113Pultový mrazák Whirlpool WHM 2211321542208179Zobrazit v obchodech
Whirlpool WHS 2121Pultový mrazák Whirlpool WHS 212120441165140Zobrazit v obchodech
Beko HSA 29540NPultový mrazák Beko HSA 29540N28438178490Zobrazit v obchodech
Philco PCF 1981Pultový mrazák Philco PCF 19811984194999Zobrazit v obchodech
Whirlpool WHM4611Pultový mrazák Whirlpool WHM461145442219990Zobrazit v obchodech
HISENSE FT237D4BW21Pultový mrazák HISENSE FT237D4BW2118240155990Zobrazit v obchodech
Philco PCF 2002 iPultový mrazák Philco PCF 2002 i2004215,57499Zobrazit v obchodech
Electrolux EC2233AOW1Pultový mrazák Electrolux EC2233AOW1223432010590Zobrazit v obchodech
Zanussi ZCAN31FW1Pultový mrazák Zanussi ZCAN31FW130842218290Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení pultových mrazáků od jejich uživatelů.

Jak vybrat pultový mrazák?

Jak tedy vybrat ten pravý pultový mrazák pro vás a vaše účely? Nejprve je třeba (jak už bylo řečeno v úvodu) říct si, za jakým účelem pultový mrazák pořizujete a zda ho máte kam umístit. Jedná se tak o nejlépe klidné místo, kde vás vyšší hlučnost mrazáku nebude rušit.

Pokud máte určen účel i prostor, je třeba probádat možnosti těchto mrazáků. V tomto článku budeme mluvit o těch velkých (i s objemem 500l), tak i o těch menších a kompaktnějších modelech. Většina mrazáků se v dnešní době zpravidla drží v klimatické třídě a třídě mražení těch nejlepších výsledků, ale i mezi nimi se najdou tzv. červavá jablka. I na rozpoznání těchto případů se dnes zaměříme.

Co se týče funkcí, o kterých si více řekneme níž, nedají se čekat zázraky. Je jich pomálu. Mezi ně ale můžeme zařadit například rychlé zmrazení, světelnou, či zvukovou signalizaci, vnitřní osvětlení a v některých výjimečných případech dokonce i nenámrazový systém.

Dále je třeba zmínit, že pultové mrazáky mohou působit poněkud chaoticky, ale nemějte obavu, vybrané typy jsou automaticky vybaveny košíky pro lepší organizaci.

V celku důležité je se vyznat i v samotné spotřebě a spotřebních třídách mrazáku, které si také níže podrobněji rozebereme.

Ke konci tohoto článku si představíme jak s mrazákem zacházet a jak ho správně udržovat aby jeho životnost byla co nejdelší.

Typy pultového mrazáku

Samostatné mrazáky lze rozdělit do dvou jednoduchých typů. Jedná se o typ pultový a skříňový. Jak už název napovídá, pultový se otevírá směrem zezdola nahoru a skříňový (nebo také šuplíkový) se otevírá jako dveře. Je třeba se však zaměřit i na další rozdělení a to jestli budete pořizovat mrazák vestavěný, nebo volně stojící mrazák.

Podle konstrukce

Volba konstrukčního typu se řídí především možnostmi a vkusu, který máte. Účel obou typů totiž zůstává dost stejný. Oba nabízí podobné funkce i možnosti využití. Zde je třeba si tedy rozmyslet konkrétní velikosti věcí, který do daného mrazáku chcete vkládat.

Skříňové (šuplíkové) mrazáky

Tomuto mrazáku se říká skříňový, nebo také šuplíkový, protože je podobný skříni, nebo klasické ledničce. Otevírá se klasicky směrem k sobě. Vnitřek tohoto mrazáku je rozdělen policemi, nebo plastovými šuplíky. Jejich provedení je tak ve výsledku velmi přehledné.

Tento typ je také mnohem skladnější díky zabírání prostoru do výšky a né šířky, jak je tomu u pultových mrazáků. U ledniček amerického typu si lze všimnout, že tyto mrazáky jsou součástí, ale je tu samozřejmě možnost tyto mrazáky pořídit i samostatně a to v různých designových provedení.

Ale i tyto mrazáky mají na rozdíl od pultových i své nevýhody. Tou hlavní je, že se do nich vejde méně surovin a jejich cena bývá mnohem vyšší než u těch pultových.

Pultové mrazáky

Pultové mrazáky, nebo také truhlicové typy mrazáku lze naleznout většinou v garážích, nebo na odlehlejších místech mimo vnitřní prostory domácnosti, protože na rozdíl od skříňového typy vydávají o něco větší hluk, který by vám po nějakém čase začal velice vadit. Dalším důvodem, proč není rozumné si pultový mrazák stavět doprostřed kuchyně je prostor, který zabírá. Jelikož se rozpíná do šířky a né do výšky, jako je tomu u předchozího typu, zabírá mnohem větší plochu.

Další vlastností těchto mrazáků je i lehká nepřehlednost, a pokud se vydáte hledat jednoho konkrétního nanuka, kterého jste kupovali před měsícem, určitě se při pátrání pěkně zapotíte. Avšak pokud byste se rozhodli mrazit například větší kus masa, určitě vám přijde vhod, protože do skříňového typu byste ho jen těžko rvali.

Pultové mrazáky také bývají o poznání levnější na rozdíl od těch skříňových a mnohdy mají i nižší spotřebu. Další nespornou výhodou pro vaše potraviny bude i lepší tepelná izolace, která zajistí, že se vaše potraviny neroztají a nebudou vystavovány zbytečnému teplu při otevírání a zavírání.

Mrazáky podle umístění

Trend vestavných spotřebičů je vcelku novota a tak je nově třeba do základního rozdělení zařadit i typy podle umístění v prostoru. Pojďme si tedy podrobněji představit i tyto typy, ze kterých je třeba si vybrat, protože i tady má každý své výhody a nevýhody.

Vestavěné

S vestavěnými mrazáky se nejčastěji setkáme s typem skříňového mrazáku. Je to logické, protože se často  stává součástí kuchyně. Aby vaše kuchyň nebyla „každý pes jiná ves“ je třeba pořádně vybírat podle rozměrů i podle designu, takže se vám výběr stává ještě složitějším než u těch volně stojících.

Pokud zvolíte tento typ, je třeba počítat i s vyššími pořizovacími a následnými náklady. Skříňový typ mrazáků bývá už sám o sobě dražší (nepočítaje náklady následné spotřeby), než ten pultový, ale pokud si vyberete variantu vestavěného designu, budete k němu potřebovat i na zakázku dělanou skříň – tedy alespoň rám skříně, do které mrazák následně vložíte.

Následně je také složité mrazák přesouvat, či se dostat k případné poruchové části na zadní straně.

Volně stojící

Volně stojící mrazáky lze pořídit ve verzi pultového i skříňového typu. Tento typ je mnohem praktičtější, protože v případě potřeby je možné s mrazákem hýbat dle libosti.

Navíc si i ušetříte náklady spojené s prvním typem.

Tento typ se často kupuje i do prodejen, aby v případě stěhování mohl mrazák putovat s vámi.

Pultový mrazák a mrazící výkon

Mrazící výkon je jeden z nejdůležitějších parametrů na který byste se měli při výběru zaměřit. Jednotka mrazícího výkonu udává kolik kilogramů potravin je mrazák schopný přivést na teplotu -16°C za den.

Mrazící výkon je znázorňován značkou hvězdičky (*) a platí zde jednoduché pravidlo – čím víc hvězdiček, tím lépe.

Doporučená hodnota je tedy minimálně 3 hvězdičky.

* Cca -6 °C Několik dní
** Cca -12 °C Několik týdnů
*** Cca -18 °C Několik měsíců
**** Níže než -18 °C Dlouhodobě

Klimatická třída pultového mrazáku

Klimatickou třídou u mrazáku se myslí klima, do kterého chcete daný mrazák umístit. Rozděluje se na čtyři základní typy ST, SN, T a N.

  • ST – subtropické podmínky (18-38 °C)
  • SN – subnormální podmínky (10-32 °C)
  • T – tropické podmínky (18-43°C)
  • N – normální podmínky (16-32 °C)

Další parametry pro výběr pultového mrazáku

V této kapitola se seznámíme s dalšími parametry mimo energetické údaje a klimatické třídy. Nastíníme si energetický štítek, akumulační dobu, ale i doplňkové funkce, kterým mrazák může disponovat.

Energetický štítek

Energetický štítek

S energetickým štítkem se setká každý, kdo se vydá na nákup jakéhokoliv domácího spotřebiče. Tento štítek nás informuje o několika důležitých údajích:

  • Energetická třída
  • Roční spotřeba elektřiny
  • Hlučnost spotřebiče
  • Objem mrazáku

Energetická třída a roční spotřeba

Písmeno, které označuje energetickou třídu, nám dá první znamení o tom, jak je daný spotřebič úsporný. Dělíme je podle písmen jdoucí v řadě jako u abecedy. Nejčastěji se setkáme na trhu s mrazáky třídy A, A+, A++ a A+++, ale je také možné nalézt označení B i C.

Spotřeba mrazáku se odvíjí z několika faktorů. Mezi ty nejdůležitější patří například celkový objem. Nedá se tedy s určitostí říct, jaké hodnoty jsou vhodné, protože pro každý objem je vhodné jiné číslo. Důležité tedy je řídit se jednotkovým poměrem, protože ačkoliv má mrazák 100l a má danou spotřebu a mrazák o objemu 300l vyšší, oba můžou mít ve finále stejné hodnoty.

Kapacita

O kapacitách mrazáku jsme se již párkrát zmínili v předchozích kapitolách. Není tedy třeba zacházet do detailů. Důležitou informací je, že pultový mrazák má zpravidla větší objem, než ten šuplíkový. Za „normální“ hodnoty na osobu lze považovat:

  • Pultový mrazák – 40l
  • Šuplíkový mrazák – 25l

Při výběru byste mohli narazit na označení brutto objem a netto objem. Brutto objem znamená celkový objem mrazáku, včetně prostor, které nelze využít k mražení. Netto objem zase značí objem, či prostor pro vaše využití.

Hlučnost

Mrazáky jsou spotřebiče, které jedou non-stop, je tudíž zcela přirozené, že u své činnosti vydávají i nějaký zvuk. Pokud sháníte mrazák do kuchyně, určitě zvolte mrazák šuplíkový, protože hluku vydává minimálně. Ačkoliv má pultový mrazák mnoho výhod, hlučnost mezi ně určitě nepatří. Je tedy na místě pultový mrazák umisťovat na místa, která v případě nadměrného hluku budou mrazák izolovat od vás.

Mezi ty méně hlučné lze zařadit mrazáky s hodnotami okolo 40dB. Ty hlučnější (většinou pultové) mají hodnoty až 45dB.

Akumulační doba

Každý se někdy setkal s krátkodobým výpadkem proudu. Pro tyto případy je vhodné se zaměřit i na tuto hodnotu. Akumulační doba, je doba, která vaše jídlo zachová zmražené i v případě výpadku elektřiny.

Model od modelu se tyto hodnoty liší, takže bacha! Doba se může pohybovat od 5 až 30 hodin.

Funkce pultového mrazáku

Ačkoliv jsou mrazáky celkem primitivní zařízení, mohou za jistý příplatek vlastnit i nějaké ty doplňkové funkce. Výrobci se čím dál tím více snaží dohnat svou konkurenci a tak se snaží s klasickou službou zmražení potravin poskytnout svým zákazníkům i něco navíc.

Funkce alarmu

Funkce alarmu je velice praktickou funkcí, která chrání nejen naší spotřebu a tím peníze, ale i naše potraviny. Jakmile totiž nedovřete dveře, signalizační zvuk vás na tento problém upozorní.

No Frost

Pokud máte starší typ mrazáku, jistě se setkáváte s nepříjemnou vrstvou ledu lemující celý vnitřek mrazáku. Je to nepříjemné a navíc to o dost zvyšuje spotřebu daného spotřebiče. Tato funkce díky nahánění suchého vzduchu zabraňuje k tvorbě právě těchto nepříjemností. Je pravda, že se tím zvyšuje spotřeba, ale ta se nevyrovná té, kdybyste tuto funkci neměli vůbec.

Super Frost

Funkce super frost vám  umožňuje dočasně zvyšovat rychlost mražení, což je praktické v případě, že si přinesete domů polorozmražený nákup. Navíc pokud potraviny zmrazíte rychle, uchovává se více vitamínů.

Mrazák automaticky po čase svou teplotu stabilizuje. 

Antibakteriální ochrana

Zde už se sice nejedná vyloženě o funkci, ale mrazáky s tímto označením mají na vnitřních stranách nanesený jakýsi povlak na bázi nanostříbra, který zabraňuje tvoření a hemžení bakterií a plísní.

Regulace teploty

Tedy termostat je součástí mrazniček již velmi dlouho, dříve se však teplota regulovala na základě termostatické hlavice a teploměru, které jsme si do mrazáků dávali. Dnes už můžeme regulovat teplotu přímo na displeji mrazničky.

Zámek dveří

Tuto funkci ocení zejména rodiče neposlušných dětí. Tím, že zamknete chladničku, můžete předejít případným nehodám. Dříve se zámeček připevňoval na kraj mrazáku, ale dne již existují varianty, kde si heslo jednoduše zvolíte na displeji mrazáku.

Výrobník ledu

Funkce výrobníku ledu je nadstandardem u skříňových (šuplíkových) mrazáků a je třeba si před jejím pořízením rozmyslet, jestli máte možnost mrazák napojit i na další zdroj vody.

Většina mrazáku před samotným vytvořením ledu filtrují danou vodu přes různé filtry a některé dokonce umí i led nadrtit na volitelné velikosti.

Tipy pro používání pultového mrazáku

V této kapitole se seznámíme s několika tipy a radami, kterými by bylo dobré se řídit před zakoupením mrazáku.

Jaké potraviny jsou vodné pro mražení?

Většina lidí do mrazáku zkrátka frkne vše, co momentálně potřebuje zmrazit, ale né všechny potraviny jsou k mražení vhodné.

Maso je potravina, která se do mrazáku strká nejčastěji. Je pravda, že libové kousky mražení snáší lépe, ale i ty tučnější to zvládnou.

U ovoce a zeleniny platí jednoduché pravidlo – čím méně vody, tím je ovoce, či zelenina vhodnější na mražení.

Houby by se měli mrazit pouze tepelně zpracované.

Bylinky můžete mrazit dle libosti.

Mléčné výrobky, zejména ty tučné lze také bez problému mrazit.

Všeobecně platí, že do mrazáku patří pouze studené potraviny. Vyvarujte se tedy teplým pokrmům a jiných surovin. Mrazáku to nedělá dobře a jeho spotřeba tak rapidně roste. Navíc vystavujete mrazák možnosti námrazy.

Jak zabalit potraviny vkládané do mrazáku?

Všechno jídlo, které chcete do mrazáku vkládat, by mělo být perfektně zabaleno, protože odkryté jídlo usychá a pohlcuje okolní pachy.

Nejlepší je, když jídlo zabalíte do sáčku, či krabičky a snažte se v případném balení zanechat co nejméně vzduchu.

Často se potraviny, především tekutiny, dávají do mrazáku ve skle. Je to však špatně. Sklo a ani plechovky nemají v mrazáku co dělat, protože hrozí jejich prasknutí.

Pokud chcete při následovném rozmrazování dosáhnout rychlejších výsledků, je dobré porce balit po menších velikostech.

Jak dlouho uchovávat potraviny v mrazáku

Ani mrazák není pojistka na nekonečně čerstvé jídlo. Každá potravina v mrazáku vydrží jen určitý čas. Pokud její datum spotřeby projde, není moudré tyto potraviny konzumovat. Mohli byste si zadělat na žaludeční problémy i něco vážnějšího. Je dobré si při balení a vkládání do mrazáku jídla značit datem pro lepší přehlednost. Která jídla tedy vydrží? A jak dlouho?

Potraviny Doporučená doba uchovávání
Maso 2–10 měsíců
Ryby 3–12 měsíců
Pečivo 3–6 měsíců
Máslo Až 6 měsíců
Ovoce a zelenina 8–12 měsíců
Bylinky a houby Až 12 měsíců
Uzeniny 1–2 měsíce
Zmrzlina Až 12 měsíců
Omáčky a pyré 1–2 měsíce

Jak rozmrazit potraviny z mrazáku?

V podstatě existují jen 3 způsoby rozmrazování potravin.

Jako první lze označit způsob rozmrazování v ledničce, který je sice nejpomalejší, ale potraviny jsou stále studené a vydrží k následné spotřebě déle.

Rozmrazování ve studené vodě je sice mnohem rychlejší, než první varianta, je však třeba každou půl hodiny vodu měnit a následně rozmraženou potravinu okamžitě zpracovat.

Rozmrazování v mikrovlnné troubě je sice v podstatě nejrychlejší a v podstatě bez starostí, ale pojí se s tím i pár nepříjemností. Nejen že to není moc šetrný způsob, ale často se stává, že povrh potraviny je horký, až spálený a vnitřek potraviny je stále na bodu mrazu.

Údržba mrazáku

Údržba mrazáku je vcelku jednoduchá činnost, na kterou si však musíte vyhradit část dne. Tato činnost se tak opakuje 1 – 2 do roka. Postup je následující:

  1. Vyjmout potraviny

Před samotným začátkem procesu je třeba veškeré potraviny vyjmout ven a uchovat je na chladném místě. Pokud je venku zima, vystavte je ven, pokud není, zabalte je například do novin, nebo ručníků. Pokud máte místo v chladničce je i toto vhodné místo.

  1. Odmrazit

V první řadě musíte zajistit odtok vody. Některé mrazáky mají k tomuto účelu odtokovou hadičku, jiné zkrátka musíte obložit hadry a počítat s menší potopou. Při odmrazování je vhodné používat namočený ručník v horké vodě, nebo nádobu s horkou vodou umístěnou v otevřeném mrazáku. Kovové nástroje, nebo fén nejsou vhodné, protože můžou vnitřek mrazáku nenávratně poškodit.

  1. Umýt mrazák

Po celkovém odmražení je tedy následující krok vyčistění mrazáku. Včetně těsnění, vnitřních košů a přihrádek. Umýt mrazák můžete octovou vodou, nebo vhodnými saponáty. Při použití saponátu se doporučuje mrazák důkladně omýt vodou.

Po tomto kroku mrazák kvalitně vytřete a nechte nějaký čas doschnout – tím zabráníte vzniku další námrazy.

  1. Znovu zamrazit potraviny

Do odmrazeného a čistého mrazáku můžete vrátit potraviny. K opětovnému zamrazení použijte funkci rychlého zmrazení, nebo mrazák pusťte na maximum, dokud teplota neklesne pod -18 °C.

Cena pultového mrazáku

Klasickým způsobem si na konci článku rozdělíme ceny na tři kategorie. Ceny se v tomto případě neříjí jen kvalitou produktu, ale také objemem celkového spotřebiče, nenechte se tedy zmýlit.

Cena pultového mrazáku do 5 000 Kč

Zde nalezneme především mrazáky energetické třídy A, nebo A+ a nejsou moc bohaté na funkce. Tyto modely jsou spíše pro méně náročné zákazníky, a pokud pultový mrazák pořizujete například za účelem uskladnění masa po veliké zabíjačce, doporučujeme zainvestovat do dražšího modelu. Na skříňové mrazáky tu narazíte jen zřídka a jejich kvalita bude velice nuzná.

Cena pultového mrazáku od 5 000 Kč do 10 000 Kč

V této kategorii už narazíme na mnohem kvalitnější kousky energetické třídy A+++. Tyto mrazáky mohou disponovat několika funkcemi a naleznete zde i přizpůsobivější kousky k vašemu designu.

Cena pultového mrazáku nad 10 000 Kč

S cenou + 10 000 Kč už máte na výběr z mnoha objemů i funkcí, které trh nabízí. Objem daného spotřebiče zde může dosahovat až 500l!

Většina pultových mrazáků v této cenové kategorii disponuje i nenámrazovou funkcí, kterou rozhodně oceníte v oblasti údržby.

Pultové mrazáky a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nový pultový mrazák. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží.

Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nového pultového mrazáku pomohli a vy si teď vyberete kvalitní pultový mrazák, který bude fungovat přesně podle vašich představ a bude vám fungovat dlouho bez jediné závady.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nového pultového mrazáku zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací server Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé obchody a jejich ceny včetně recenzí a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem pultového mrazáku. Dozvíte se tam také, který pultový mrazák je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 4.5]

Mohlo by vás také zajímat