Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Mobilní telefon pro seniory: Test a výběr mobilů pro seniory

Mobilní telefony pro seniory jsou speciálně přizpůsobené tak, aby se jednoduše ovládaly a vyhovovaly tak každému seniorovy, kterému nevyhovují dnešní chytré mobilní telefony. Mobily pro seniory však nemusí být pouze pro starší lidi, ale může si je koupit kdokoliv, komu vyhovuje klasický tlačítkový telefon oproti moderním dotykovým telefonům.

V současné době najdeme na našem trhu celou řadu různých mobilních telefonů pro seniory a nemusí být jednoduché se mezi nimi vyznat. Jak vybrat ten nejlepší? Výběr ideálního mobilu vám může zabrat několik dní, a protože výběr toho nejlepšího produktu se zdá jako náročným úkolem, sepsali jsme pro vás tento článek, ve kterém se dozvíte, jak vybrat mobilní telefon pro seniory.

Mobilní telefony pro seniory

V našem článku jsme se zaměřili na nejdůležitější parametry, které jsou nutné k výběru ideálního mobilu pro seniory. Pokud si chcete vybrat ten nejlepší a zároveň cenově nejvýhodnější mobil pro seniory, pak jste na této stránce správně. Na tomto článku jsme pracovali několik hodin a shromáždili jsme pro vás ty nejdůležitější informace pro výběr toho nejlepšího telefonu, který se vám bude líbit.

Výběr 10 nejlepších mobilů pro seniory (2024)

V tabulce níže jsme pro vás seřadili 10 nejlepších modelů mobilních telefonů pro seniory. Tyto mobily jsme vybírali podle uživatelského hodnocení. Zanalyzovali jsme desítky modelů a vybrali jsme tak pro vás ty nejlepší modely na trhu telefonů pro seniory. Vybrané modely mobilů pro seniory jsou seřazeny do přehledné tabulky. Tabulka si můžete seřadit podle vlastních kritérie. To znamená, že pokud je vaším hlavním kritériem cena, tak si můžete seřadit tabulku od nejlevnějších modelů podle orientační ceny.

NázevVzhledVelikost displeje (v palcích)Rozlišení (v pixelech)Kapacita baterie (v mAh)FotoaparátFM RádioOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Nokia 3310 2017mobilní telefon pro seniory Nokia 3310 20172.4 " 320 x 2401200AnoAno1250Zobrazit v obchodech
Nokia 6303imobilní telefon pro seniory Nokia 6303i2.2 " 320 x 2401050AnoAno1549Zobrazit v obchodech
Aligator A670 Seniormobilní telefon pro seniory Aligator A670 Senior2.2 " 220 x 176900AnoAno849Zobrazit v obchodech
Nokia 150 Dual SIMmobilní telefon pro seniory Nokia 1502.4 "320 x 2401020AnoAno990Zobrazit v obchodech
Evolveo EasyPhone XDmobilní telefon pro seniory Evolveo EasyPhone XD2.3 "320 x 240899AnoAno899Zobrazit v obchodech
CPA Halo 11mobilní telefon pro seniory CPA Halo 112.4 "220 x 176900NeAno839Zobrazit v obchodech
Aligator A321 Seniormobilní telefon pro seniory Aligator A321 Senior1.8 "160 x 128650NeAno679Zobrazit v obchodech
Maxcom MM129mobilní telefon pro seniory Maxcom MM1291.77 "220 x 176600AnoAno420Zobrazit v obchodech
Aligator A890 Seniormobilní telefon pro seniory Aligator A890 Senior2.8 "320 x 2401600AnoAno1540Zobrazit v obchodech
Alcatel 2008Gmobilní telefon pro seniory Alcatel 2008G2.4 "320 x 2401400AnoAno889Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací server Heureka. Na něm si lze porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení uživatelů u různých modelů mobilních telefonů pro seniory.

Jak vybrat mobilní telefon pro seniory (2024)

V této části článku se zaměříme na jednotlivé parametry, které je potřebné znát pro výběr vhodného mobilu. Starší lidé mohou mít občas problém s ovládáním mobilního telefonu, tudíž by mobil pro seniory měl být co nejlépe a nejjednodušeji ovladatelný. Při výběru je také důležité to, zda tento mobilní telefon vybíráte pro sebe, nebo pro někoho jiného. Pokud pro někoho jiného, měli byste se do něj vžít a přemýšlet nad tím, jaké funkce zvládne ovládat.

Důležité je zamyslet se též nad tím, zda má budoucí uživatel telefon problémy se zrakem, či má jiné zdravotní indispozice. To nám ovlivní například výběr podle velikosti tlačítek nebo jiných parametrů. Telefony pro seniory jsou vybaveny různými funkcemi a záleží jen na vás, zda tyto funkce využijete.

Protože jsou mobilní telefony vybaveny různými parametry a funkcemi, nemusí být jejich výběr úplně jednoduchý. Proto se níže zaměříme na ty nejdůležitější funkce, které jsou nutné pro správný výběr modelu mobilního telefonu pro seniory v roce 2024. Zaměříme se například na to, jak vypadají tlačítka (klávesnice), displej, hlasitost telefonu, výdrž baterie a celkovou hmotnost mobilu.

Tlačítka telefonu

Tlačítka na telefonu jsou nepochybně jedním z důležitých parametrů. Ale rozhodně neplatí, že čím jsou na mobilu pro seniory větší tlačítka tím lépe. Tak to není. Velikost je sice důležitá, ale s velikostí tlačítek se pojí i rozestupy mezi nimi. Pokud má telefon veliká tlačítka, ale malé rozestupy, může docházet k nechtěnému zmáčknutí jiného tlačítka než chcete nebo se může stát, že jich stlačíte více v jeden okamžik. Při velikosti tlačítek se také tedy zaměřte i na rozestupy mezi jednotlivými tlačítky.

Dalším parametrem u tlačítek telefonu je to, z jakého materiálu jsou vyrobena. Tlačítka mohou být buď gumová nebo plastová. Každému může vyhovovat jiný materiál. Záleží tedy na poradě s uživatelem, jaký materiál tlačítek bude preferovat. U gumových tlačítek musíte vyvinout větší sílu pro stisk.

Také si dejte pozor na to, zda jsou podsvícená tlačítka dobře vidět i na slunci. To se dozvíte v uživatelských recenzích u daného modelu mobilu.

Hlasitost telefonu

Dalším parametrem, na který je se vhodné zaměřit, je hlasitost mobilu pro seniory. Někteří starší lidé mohou mít problémy se sluchem, proto byste vždy měli vybírat modely tak, aby měli dostatečnou hlasitost. To ovlivňuje rozsah hlasitostí u daného modelu mobilního telefonu. Někteří lidé ocení kromě dostatečné celkové hlasitosti i hlasitost tlačítek u mobilního telefonu, to znamená, že tlačítka budou při psaní vydávat zvuky.

Při výběru vhodného modelu pro seniory je dobré se podívat na recenze daných modelů od jejich uživatelů. Právě zde můžete objevit, zda mají postarší lidé problémy s úrovní hlasitosti daného modelu mobilního telefonu pro důchodce.

Výdrž baterie u mobilu pro seniory

Další parametr, který je velmi důležitý, je výdrž baterie. Určitě se mnou budete souhlasit, pokud vám řeknu, že výdrž baterie je důležitá u každého druhu mobilního telefonu, ať je to smartphone nebo mobil pro seniory.

Výdrž baterie by měla být co nejlepší, protože není příjemné neustále myslet na to, že musíte daný mobil nabít a před výletem přemýšlet o tom, zda vám váš mobil na celou cestu vydrží.

Výdrž baterie nám ovlivňuje to, jak velkou má baterie kapacitu. Kapacita baterie se udává mAh a čím větší je tato hodnota, tím lépe pro vás. Dále nám výdrž baterie ovlivní i to, jakými funkcemi je daný model vybaven a jak moc je používáte. Například funkce Wi-Fi, mobilních dat nebo Bluetooth bude mnohem více spotřebovávat elektrickou energii než klasické telefonování a posílání SMS zpráv.

Též nám výdrž baterie ovlivňuje to, jak výkonný je daný mobilní telefon. Nicméně mobily pro seniory nebývají vybaveny náročným hardwarem a většina modelů nemá dotykový displej, tudíž jejich výdrž baterie bude mnohonásobně větší než u klasických chytrých mobilních telefonů. Mobilní telefony pro seniory jsou schopny vydržet nabité i několik dní, nicméně záleží na tom, jaký model si vyberete a jak velikou má kapacitu baterie a co vše umí.

Doporučujeme si zakoupit model mobilního telefonu, který má kapacitu baterie alespoň nad 700 mAh. Mobily s nižší kapacitou baterie se vám vybijí mnohem rychleji. Nicméně stále záleží na vašich preferencích a na tom,  jak hardwarově náročný je daný mobilní telefon pro starší osoby.

Displej

Každý mobilní telefon, včetně těch pro seniory, je vybaven displejem. Tudíž nesmíme opomenout ani displej a jeho parametry. U mobilního telefonu pro seniory je displej a jeho viditelnost velmi důležitým parametrem pro výběr mobilního telefonu pro seniory.

Při výběru je nutné se podívat na tato kritéria displeje: jas, rozlišení, velikost a čitelnost textu. U většiny mobilních telefonů se nicméně velikost textu dá upravit v nastavení mobilu. Jas si můžete upravit také, zajímat by vás tedy měla maximální hodnota jasu. Co si ale nemůžete upravit je rozlišení displeje. Čím větší bude mít displej rozlišení, tím lépe bude čitelné a bude zobrazovat více detailů. Větší displeje by měli mít i zároveň větší rozlišení.

Dalším důležitým parametrem je viditelnost displeje na slunci. Většina prodejců vám tento údaj zřejmě neposkytne, proto je vhodné se podívat na zkušenosti zákazníku s daným mobilem. Tam se většinou dozvíte, zda je mobil dobře viditelný i když venku svítí sluníčko.

Nedoporučujeme modely, které mají malé rozlišení displeje a zároveň větší displej.

Hmotnost mobilu

Hmotnost mobilu není tím nejdůležitějším parametrem, ale pro starší lidi může být příliš těžký telefon nepříjemný a může se jim špatně držet v rukách. Pokud to jde, vybírejte mobil tak, aby byl co nejlehčí. V dnešní době se používají lehké materiály, tudíž by většina mobilních telefonů neměla být nijak závratně těžká. Hmotnost většiny mobilních telefonů pro seniory se pohybuje kolem hodnoty, které nepřesahuje 100 g.

Operační systém

Stejně tak jako chytré telefony, i některé modely mobilů pro seniory mohou být vybaveny operačním systémem. Není to však pravidlem. Rozhodně to není každý mobil vybaven operačním systémem. To ale nemusí být na škodu, protože operační systém by mohl být na seniory příliš složitý a základní prostředí bez OS by mohlo starším lidem více vyhovovat.

Pokud je model operačním systémem vybaven, tak se setkáte nejčastěji se systémem Android. Výhodou operačního systému je to, že do něj můžete nainstalovat libovolné aplikace, které rozšiřují funkce daného mobilu. Nevýhodou je nižší přehlednost a vyšší hardwarové nároky na mobilní telefon a operační systém vám bude i spotřebovávat více energie z baterie.

Pokud například chcete, aby váš dědeček nebo babička používali velmi oblíbenou aplikaci Whatsapp, která se používá na telefonování po internetu, pak se bez operačního systému Android neobejdete.

Funkce mobilního telefonu pro seniory

Telefony pro seniory mohou být vybaveny různými funkcemi a příslušenstvím. Nemusí být jednoduché se v těchto funkcích vyznat, a proto se vám v této části článku budeme snažit přiblížit většinu dostupných funkcí u tohoto druhu mobilních telefonů. Většina těchto mobilů zvládne přehrávání hudby, prohlížení obrázků, filmů a mnoho dalšího. Pojďme se tedy na jednotlivé funkce podívat.

Bluetooth

Bluetooth je funkcí, která vám umožňuje přenášení fotek, hudby a mnoho dalšího mezi různými zařízeními, které také disponují funkcí Bluetooth. Můžete tedy přenášet fotografie mezi dvěma mobilu nebo mezi mobilem a notebookem, či si je můžete zobrazit na vaší televizi, pokud má funkci Bluetooth připojení.

Funkce budíku

Tato funkce bývá dostupná snad u všech modelů mobilních telefonů. Jednoduše si nastavíte budík na dobu, kdy chcete vstávat. A tento budík vás probudí vaší zvolenou melodií. Starším lidem by příliš komplikovaný budík mohl dělat starosti, proto se podívejte, zda je dané nastavení budík jednoduché. Pokud je mobil vybyven operačním systémem Android, tak jednoduše můžete nainstalovat aplikaci budíku, která je vhodná pro seniory.

Funkce rádia

Tato funkce vám umožní poslouchat rádio na vašem mobilu. Myslete ovšem na to, že k poslechu rádia potřebujete sluchátka či externí reproduktory a bez nich většinou rádio v mobilním telefonu poslouchat nelze.

Kalendář

Tato funkce vám umožňuje uložit si důležité termíny a data do kalendáře. Tento kalendář pak většinou upozorní na blížící se termín. Už se vám nestane, že byste na něco zapomněli. Pokud chcete mít jistotu, že nezapomenete na žádnou důležitou událost, pak je funkce kalendáře nutností.

SOS lokátor

Tato funkce je důležitá pro všechny seniory. Pokud by se vám stalo, že se vám udělá nevolno nebo budete mít nějaký zdravotní problém, pak po stisknutí SOS tlačítka dojde k odeslání SMS zprávy, která obsahuje vaší lokaci. Kam zpráva doputuje si můžete předem nastavit. Zpráva o nouzové situaci se pošle na předem určené telefonní číslo.

Wi-Fi a internet

Funkce Wi-Fi vám umožní se připojit na bezdrátovou internetovou síť všude tam, kde je k dispozici. Většina modelů však nebývá vybaven funkcí Wi-Fi a některé modely ani nedisponují internetovým prohlížečem.

GPS

Další funkcí je GPS navigace. Stejně jako u Wi-Fi platí, že ne všechny modely jsou touto funkcí vybaveny. U chytrých telefonů je toto naprostý standard, ale u telefonů pro seniory nebývá GPS příliš obvyklá.

Kalkulačka

Funkce kalkulačky vám umožňuje počítat a rozhodně se jedná o velmi užitečnou funkci. Mnoho telefonů bývá kalkulačkou vybaveno. Kalkulačky v mobilech mohou mít různé funkce. Pokud kalkulačku potřebujete, rozhodně se podívejte do parametrů daného modelu, zda jí ve svých funkcí má.

Přehrávání multimédií

I mobily pro seniory umí přehrávat multimédia. Kolik toho zvládnou záleží na daném modelu. Rozhodně se můžete setkat s MP3 přehrávačem, který vám přehraje hudbu a prohlížečem fotografií. Zda přehrajete i filmy a videa záleží na modelu, tato funkce nemusí být u všech mobilních telefonů, které jsou určeny pro starší lidi.

Cena

Posledním parametrem, na který se podíváme, je cena mobilu pro seniory. Před nákupem byste si měli rozmyslet to, kolik peněz vlastně chcete do telefonu pro seniory investovat. Cenu ovlivňuje to, jakými funkcemi a vybavením je daný model mobilu vybaven. Můžeme vás uklidnit, že mobily pro seniory nestojí tolik peněz jako moderní chytré mobilní telefony. Můžete si zakoupit tlačítkový mobilní telefon pro seniory již do 500 Kč. Pojďme se nyní podívat na jednotlivé cenové kategorie a co od modelů v těchto jednotlivých kategoriích můžete zhruba očekávat.

Nejlevnější modely: Cena mobilu do 1 000 Kč

Co můžete očekávat od mobilů pro starší s cenovkou do 1 000 Kč? Pokud hledáte velmi jednoduché mobily, pak si je v této kategorii vyberete. Nevýhodou těchto modelů může být malý displej. Očekávejte také horší rozlišení displeje. Tyto mobily nemají fotoaparát a ani operační systém. Tyto mobily mohou mít funkci FM rádia nebo funkci přehrávání MP3 hudby. Nejlevnější mobil pro seniory můžete zakoupit již za cenu kolem 400 Kč.

Cena mobilu od 1 000 Kč do 2 000 Kč

Tyto mobily jsou vybaveny více funkcemi a mají též větší velikost displeje. Setkáte se zde i s výsuvnými mobily. Tyto modely mohou být vybaveny i SOS tlačítkem. Setkáte se zde i s modely, které mají operační systém android. Nicméně takové modely s operačním systémem nemají zrovna oslňující parametry hardwaru a jsou hodně levné.

Cena mobilu od 2 000 Kč do 3 000 Kč

V této cenové kategorii zakoupíte modely, které mají k dispozici naprostou většinu funkcí, které byste mohli potřebovat. Tyto modely mají většinou dobrý displej a dostatečné rozlišení. Setkáte se zde i s některými dotykovými modely, které jsou uzpůsobeny pro seniory.

Cena mobilu nad 3 000 Kč

S cenou nad 3 000 Kč si již tolik modelů nevyberete. Tyto modely mají většinou dotykový displej a příliš se neliší od klasických chytrých mobilů. Mají pouze navíc některé funkce, které jsou vhodné pro seniory. Pokud hledáte tlačítkové telefony, tak ty najdete pouze v levnějších cenových kategorií.

Závěrem o výběru mobilů pro seniory

V tomto článku jsme si pověděli o tom, jak vybrat ten nejlepší model mobilu pro seniory v roce 2024. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem pomohli a vyberete tak sobě, případně svým známým, ten nejlepší model mobilního telefonu pro seniory. Doufáme, že tento mobilní telefon bude fungovat bez jediné závady po mnoho let a tento mobil se tak stane užitečným pomocníkem pro běžný život. Před koupí modelu si důkladně pročtěte recenze zákazníků a ostatních uživatelů. Také si po zakoupení tohoto druhu mobilního telefonu přečtěte přiložený návod k použití a naučte se tento mobilní telefon efektivně používat. Pokud toužíte po jednoduchém mobilu, pak je tento mobilní telefon velmi dobrou volbou.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 6 Průměrně: 4.5]

Mohlo by vás také zajímat