Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Konzervy pro psy

Mezi chovateli se často objevuje spousta protichůdných informací, které se týkají výživy jejich psích miláčků. Málokdo ví, jak se má v široké nabídce různých typů psí stravy vyznat, a málokdo má čas a chuť procházet nekonečná vlákna ve fórech a následně se pokoušet dohady z těchto vláken sám sobě potvrdit či vyvrátit. V následujícím článku jsme se tedy pokusili shrnout všeobecné poznatky, které se týkají psích konzerv. To je právě jeden z těch typů stravy pro čtyřnohé miláčky, o kterém mnozí vlastně vůbec nemají jasno, jak a zda vůbec ho využívat. Takže jeden „spoiler“ už na úvod: Konzervy pro psy rozhodně ano. Detaily se dozvíte, rozhodnete-li se číst dál.

Ostatně pejsci mají obsah konzerv rádi. Často se stává, že zkombinujete-li ho se suchými granulemi, vyjedí pouze to „mokré“ a granule nechají. Bez ohledu na jejich kvalitu. Vybíravým pejskům je tak krmi třeba pořádně promíchat. Případně konzervy využít jako výhradní stravu nebo k nim přidat rýži či těstoviny. Pestrá a vyvážená strava je dobrý základ zdraví, a to nejen vás samotných, ale i vašeho čtyřnohého miláčka.

V následujících kapitolách se dozvíte, jak a podle jakého klíče konzervy pro psy vybírat. Tak, aby pejsci měli onen dobrý základ a vyvíjeli se správně a přiměřeně svému plemenu a věku. Také si shrneme, jaké látky by psí konzervy měly obsahovat a jaké by v nich měly být živiny. Zaměříme se na jednotlivé ingredience, podíl masa a také na to, proč byste se měli vyhýbat těm nejlevnějším konzervám, máte-li svého pejska rádi. S tím ostatně souvisejí i cenové kategorie konzerv pro psy.

Konzervy pro psy: Porovnání 10 nejlepších konzerv pro psy podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších konzerv pro psy. Jak jsme tyto konzervy pro psy vybírali? Tyto konzervy jsme vybrali podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Ty jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit konzervy pro psy podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší konzervu pro psa.

NázevVzhledOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Yoggies hovězí konzerva pro psy s karotkou a lněným olejem 400 gKonzerva pro psy Yoggies hovězí konzerva pro psy s karotkou a lněným olejem 400 g69Zobrazit v obchodech
Royal Canin Veterinary Diet Dog Gastrointestinal Low Fat Can konzerva 410 gKonzerva pro psy Royal Canin Veterinary Diet Dog Gastrointestinal Low Fat Can konzerva 410 g103Zobrazit v obchodech
Carnilove Dog Wild Meat Duck & Pheasant 400 gKonzerva pro psy Carnilove Dog Wild Meat Duck & Pheasant 400 g55Zobrazit v obchodech
Yoggies zvěřinová s dýní a pupálkovým olejem 400 gKonzerva pro psy Yoggies zvěřinová s dýní a pupálkovým olejem 400 g69Zobrazit v obchodech
Brit Paté & Meat Beef 400 gKonzerva pro psy Brit Paté & Meat Beef 400 g45Zobrazit v obchodech
Carnilove Wild Meat Venison & Reindeer 400 gKonzerva pro psy Carnilove Wild Meat Venison & Reindeer 400 g55Zobrazit v obchodech
Yoggies krůtí konzerva pro psy s batáty a bodlákovým olejem 400 gKonzerva pro psy Yoggies krůtí konzerva pro psy s batáty a bodlákovým olejem 400 g87Zobrazit v obchodech
Yoggies hovězí konzerva pro psy s karotkou a lněným olejem 800 gKonzerva pro psy Yoggies hovězí konzerva pro psy s karotkou a lněným olejem 800 g117Zobrazit v obchodech
Carnilove Dog Wild Meat Lamb & Wild Boar 400 gKonzerva pro psy Carnilove Dog Wild Meat Lamb & Wild Boar 400 g55Zobrazit v obchodech
Brit Paté & Meat Duck 400 gKonzerva pro psy Brit Paté & Meat Duck 400 g45Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení konzerv pro psy od jejich uživatelů.

Konzervy pro psy: Nejlepší konzervy pro psy podle Heureky

Pár slov o vodě

Většina lidí bude u konzerv řešit hlavně obsah masa, podíl proteinů a související parametry, ale věděli jste, že tím nejzásadnějším prvkem, který konzervy odlišuje od jiných druhů psího stravování, je úplně obyčejná voda? Průměrný pes by měl vypít asi 100 mililitrů vody na kilogram tělesné hmotnosti denně. Což znamená, že třeba 30kilový labrador by měl za den vypít i 2,5 až 3 litry.

Jenže některým se zkrátka pít nechce. Případně něco zanedbáte a zjistíte, že měl váš pejsek přes den omezený přístup k pitné vodě. Ideálním způsobem, jak vodu doplnit, je tak právě konzerva, která vodu obsahuje přirozeně. Ne nadarmo se konzervám říká i „mokré krmivo“.

Hlavně v létě ztrácejí psi vodu hodně rychle. V tom jsou podobní lidem. Jenže na rozdíl od lidí se potí i přes tlapky a navíc o drahocennou vodu přicházejí i dýcháním. Vyplazují jazyk a kapou jim u toho sliny. A spoustu vody ztrácejí i při vyměšování Proto třeba psi snášejí pobyt ve sluncem vyhřátém autě ještě hůře než lidé. Díky konzervám (ať už jde o jakékoliv) získávají pejsci přirozenou hydrataci organismu a zároveň je pro ně tento způsob získávání vody i chutný.

Vybíraví pejsci: Když váš miláček nesní jen tak všechno

Možná jste si svého pejska rozmazlili sami, možná máte „útulkáčka“, rozmazleného jeho předchozím majitelem, případně je váš čtyřnohý miláček vybíravý zkrátka přirozeně. Prostě to má v genech. Jak už jsme uvedli, je dost psů, kteří zkrátka nesnědí suché granule. Bez ohledu na jejich cenu a kvalitu. Nesmíte se na ně za to zlobit – i vy si přece ráno svoje müsli nebo granolu zaléváte mlékem!

Psí konzervy tak mohou být skvělou volbou i v tomto případě. V zásadě tím, že granule zalijete obsahem konzervy, svého psa trochu „oblafnete“, ale pro jeho dobro. A vy ještě navíc ušetříte. Přece jen zejména u velkých plemen by vás stravování jednoho psa výhradně konzervami vyšlo možná na více peněz než jídlo pro vás samotné (pokud byste tedy chtěli dodržet zásadu vyvážené stravy). Což některé chovatele neodradí, ale většina z nás přece jen stále raději dopřeje svým dětem než domácím mazlíčkům.

Místo granulí pak můžete využít i těstoviny, rýži nebo zeleninu, které vaši psi pozřou velice rádi, budou-li vonět masem. A vy tak opět přispějete k jejich lepšímu zdraví a potenciálně se do budoucna vyhnete zbytečným výdajům za veterináře. Každopádně pejsci zkrátka mají mokré krmivo raději, protože jim lépe voní. A jak známo, mají tyto domestikované šelmy oproti člověku výrazně vyvinutější čich. Kromě vybíravých psů ale potěšíte i seniory, kteří někdy mohou čich ztrácet a tak obsah konzervy zůstane často tím posledním, co jsou schopni pomocí čumáku rozpoznat.

Konzervy pro psy: Jak poznáte kvalitu?

Kvalitní krmivo pro psy často můžete poznat podle ceny, ale není to vždy pravidlem. Je lepší se orientovat spíše podle složení, podílu jednotlivých živin (hlavně proteinů, sacharidů a zdravých tuků), látek a vitamínů, ale také recenzí. A to nejen těch odborných, ale i uživatelských. Protože vnímavý chovatel dokáže sám odhadnout, nakolik která strava jeho pejskovi vyhovuje a po které prospívá.

Všeobecně tak lze říci, že to reálně nejlepší psí krmivo podle ceny zkrátka nepoznáte. Takže podle čeho se orientovat? To je složité, protože při hledání toho nejlepšího pro svého nejlepšího přítele se musíte stát mistrem v dešifrování etiket. Klidně se může stát, že u málo kvalitní konzervy dojde nejen k tomu, že její obsah pejskovi neprospěje, ale dokonce mu i uškodí. A to chce málokterý majitel. Všichni bychom přirozeně byli rádi, kdyby tu s námi naši čtyřnozí souputníci byli co nejdéle.

Kvalita lze samozřejmě poznat podle procenta obsahu masa – samozřejmě zde záleží na tom, zda jde o čistě masovou konzervu nebo celé menu (například maso s rýží a podobně). Jenže pozor: ruce pryč od konzerv, v jejichž složení je napsán „zvířecí tuk“, případně nějaká jiná neidentifikovatelná a vágně označená ingredience. Opravdu kvalitní výrobky totiž podobné úhybné manévry nepotřebují. Naopak jejich producenti mají důvod se chlubit, že jejich konzerva obsahuje třeba 80 procent zvěřiny a do složení to rádi specifikují.

Kvalitní výrobky pocházejí často ze Západu. Má to důvod nejen v tom, že tamní spotřebitelé kvalitu vyžadují a jsou ochotni (a schopni) si za ni často připlatit. Zásadní je také fakt, že v těchto zemích jsou stále větším trendem ekologické a lokální přístupy k zemědělství. Ve švédské nebo britské konzervě byste tak rozemleté paznehty najít neměli. Původ samozřejmě nic nehovoří o kvalitě použitého masa, ale vzhledem k poměrně přísným normám a vyvinutému systému testovacích laboratoří si na Západ od nás nekvalitní konzervu dovolí vyrobit málokdo.

Jistým vodítkem by mohly být i certifikace uvedené na etiketě konzervy. Přirozeně dříve si kdokoliv mohl jakoukoliv neexistující certifikaci klidně vymyslet jen jako marketingový tah. A zákazníkům tvrdit, že jeho suroviny splňují jisté úrovně kvality nebo že jsou lokálního či regionálního původu. Jenže dnes, když si lze jakoukoliv informaci z pohodlí domova ověřit na internetu, by podobné jednání bylo ekonomickou sebevraždou.

A zásadní „brzdou“ nákupu by měla být barviva a chemické konzervanty. Zatímco bez konzervantů se konzervy úplně neobejdou – ostatně, mají to i v názvu – přidávat psům do jídla barviva, „aby to lépe vypadalo“, je zcela zbytečné. Zároveň je dobré zjistit si někde seznam „éček“ a konzervantů, které jsou vyloženě škodlivé. Rozhodně byste nechtěli, aby váš člen rodiny dostal předčasně rakovinu… a psi přece bývají považováni za členy rodiny.

Můžou pejsci obilniny?

Na trhu jsou k dispozici jak konzervy pro psy s obilninami, tak i bez nich. A laici ani experti se stále nemůžou shodnout, které řešení je lepší. Ale protože svoje zastánce mají obě alternativy, udrží se na trhu společně. Pokud váš pes nemá na obilniny vyloženě známou alergii (například jim vadí lepek), potom se jich rozhodně nemusíte obávat.

Naopak chybějící obilniny ve stravě mohou vést ke ztrátě hmotnosti, a to zejména u větších plemen. Výrobky z obilí by však měly být kvalitní a také by měly být dobře tepelně zpracovány. Pokud váš pejsek nemá problémy s lepkem, potom by měl takové obiloviny trávit dobře. Navíc jsou tyto potraviny jen špatně nahraditelným zdrojem sacharidů, které pejsci, stejně jako lidé, potřebují k tomu, aby měli dost energie.

Jak je to s kuřecím masem

Další vášnivé diskuse se vedou okolo (ne)vhodnosti výrobků z kuřecího masa pro psí miláčky. Kuřecí je zkrátka pro některé chovatele tabu, ale často úplně zbytečně. Právě kvůli výše uvedeným diskusím totiž majitelé svoje pejsky příliš kontrolují. No, a pak se může stát, že koupí jednu špatnou kuřecí konzervu, pejskovi je z ní špatně a závěr? Alergie na kuřecí maso.

Konzervu tedy musíte vnímat jako celek. A kuřecího masa se ve většině případů vůbec nemusíte bát. A pokud si nejste jistí, konzultujte vybranou stravu se svým veterinářem. Každopádně kuřecí maso lze úplně bez problémů nahradit jinými druhy masa, například zvěřinou či rybím, kachním, krůtím nebo jehněčím masem. Jestliže svého psa zatím příliš neznáte a sžíváte se s ním – například poté, co jste si ho vzali z útulku nebo jako štěňátko z chovatelské stanice – potom zkuste experimentovat, čímž zjistíte, co vašemu pejskovi chutná nejvíc. (O speciální stravě pro štěňátka si ještě průběžně něco povíme dále.)

BARF strava

Někteří chovatelé nedají dopustit na tzv. BARF stravu, která je dnes stále oblíbenější. A o co se vlastně jedná? BARF je zkratkou anglického „Bone and Raw Food“, tedy „kosti a syrové jídlo“. Pro krmení psů BARF stravou se ujal pojem barfování a podle podporovatelů této metody se jedná o návrat k tradičnímu krmení psů a také k přírodě. Obsahuje jen tepelně neupravenou stravu, která je pro šelmy včetně psů přirozená. Barfování můžete vyzkoušet u svého pejska a případně jej kombinovat s jinými způsoby. A opět experimentovat a pozorovat, co z toho bude.

Jak vybrat psí konzervu?

Na výběr psích konzerv je možné jít podle různých parametrů, ať už podle typu a obsahu samotné konzervy nebo podle velikosti plemene. Existují také speciální receptury pro seniory, štěňata nebo pejsky trpící různými chorobami a vyžadujícími různé diety. Na rozdíl od konzerv zde příliš ne

  1. Velikost plemene

Ačkoliv v případě konzerv nehraje velikost plemene až takovou roli jako třeba u granulí, přece jen zde jisté rozdíly bývají. Konzervy přirozeně můžete koupit i univerzální, ostatně těch je na trhu k dispozici také poměrně dost. Je přirozené, že malým psům nebudete kupovat konzervy určené pro velké psy. Ty totiž obsahují velké kusy masa, které by drobečci měli velký problém zpracovat. Velká plemena ale samozřejmě potřebují jiné složení stravy než ta menší. Je to například i tím, že velcí psi vyžadují vyšší podíl kolagenu a dalších látek kvůli kloubům a kostem. Na ty je totiž u nich kvůli jejich hmotnosti kladena daleko větší zátěž.

  1. Stáří pejska

Jak jsme už naznačili, je důležitým faktorem při výběru konzervy také věk vašeho psa. Jiné živiny totiž potřebují aktivní psi, jiné štěňata a jiné senioři. Zatímco u štěňat je třeba vzít v úvahu látky, které přispívají ke zdravému vývoji kostí, kloubů, ale i očí a mozku, u aktivních psů je nejdůležitější správný poměr látek pro optimální energii a u seniorů pak zachování funkčnosti organismu po co možná nejdelší období.

Například vývoji očí a mozku tak u štěňat napomůže obsah kyseliny dokosahexaenové (DHA), která patří do skupiny nenasycených omega-3 mastných kyselin a nachází se třeba v rybách a hlavně rybím tuku. Lidské ani zvířecí tělo si DHA vytvořit neumí, a tak je potřeba ji dodávat ve formě potravinových doplňků. A protože do štěňátek byste potravinové doplňky jinou formou dostávali těžko, je DHA „zamíchaná“ v rámci konzervy ideálním řešením.

Co se týče seniorů, jejich strava by zase měla obsahovat glukosamin a/nebo koenzym Q10, které pomáhají zpomalovat stárnutí kostí a kloubů. A tím i v kombinaci s dalšími opatřeními mohou vést k prodloužení života stárnoucího čtyřnohého miláčka.

  1. Aktivita psa

Složení mokrých krmiv je optimalizováno také podle aktivity psa, což znamená, že jejich výběr můžete dále optimalizovat podle konkrétních potřeb vašeho miláčka. Výběr konzerv podle aktivity je rozdělený na nízkou, průměrnou nebo vysokou aktivitu, a to hlavně tím správným poměrem bílkovin a tuků. Aktivní psi přirozeně vyžadují stravu s vyšší energetickou hodnotou, aby pak při pohybu měli co spalovat a nehubli.

Naopak méně aktivním psům nedoporučujeme dávat konzervy, které obsahují vysoký podíl bílkovin (tzv. vysokoproteinovou stravu).

  1. Složení a kvalita

Kvalitu konzerv poznáte nejen na ceně, ale i na tom, do jaké kategorie je daná konzerva zařazená. Dá se říct, že nejvyšší řadou jsou krmiva označovaná jako superprémiová, která by měla obsahovat na prvním místě prostě maso. Bez ohledu na to, jaký druh. Ostatně to už je na vás a na vašem psovi. Obiloviny by měli být spíše doplňkovou ingrediencí, jestli vůbec. Ale tuto problematiku jsme už rozebírali výše. Každopádně kvalitní konzervu poznáte i podle toho, že je ve složení rozebrána každá obilovina zvlášť. Kvalitní výrobce totiž nemá vůbec žádný důvod uvádět do seznamu ingrediencí vágní pojmy jako „vedlejší produkty rostlinného původu“.

Stejně jako u potravin určených pro lidskou spotřebu je i u těch psích zavedena povinnost řadit seznam surovin podle jejich podílového zastoupení v krmivu. Čím více tedy v krmivu dané suroviny bude, tím bude v seznamu uvedena dříve. Někteří výrobci navíc jako bonus uvádějí minimálně u prvních několika ingrediencí jejich skutečné procentuální zastoupení, což je při posuzování kvality jistě další výhoda. Jak pro vás, tak pro výrobce samotného.

O podílech jednotlivých prvků stravy (bílkovin, sacharidů a tuků) jsme již hovořili, ale neméně důležitý je i původ těchto nutričních látek. Protože tuky či proteiny živočišného původu jsou pro psy zkrátka vhodnější a výživnější než ty rostlinného. Rozptyl je ale tak široký, že je lepší se kromě samotného popisu složení zaměřit i na recenze konkrétní konzervy a ty následně srovnat s vlastním pozorováním toho, jak na dané krmivo reaguje váš pes. I v tomto je každý pejsek osobnost sama o sobě.

  1. Speciální potřeby

Někteří pejsci přirozeně mají vlastní speciální potřeby. Někteří například nemohou lepek, a proto je v jejich případě obzvlášť důležité sledovat obsah obilovin. Jiní jsou alergičtí na jiné látky obsažené v krmivu. Další speciální potřeby souvisejí třeba s již zmíněným stářím a nemocemi. U některých pejsků vám s výběrem konkrétního nejhodnějšího krmiva poradí váš veterinář, se kterým se můžete poradit i tehdy, když si právě nejste čímkoliv jistí. Například že nadměrné škrábání, línání srsti, změna barvy čumáku nebo jiné negativní a potenciálně nebezpečné příznaky (ne)souvisejí se stravováním.

Psí konzervy a jejich druhy

V této kapitole se zaměříme na to, podle jakých parametrů dělíme jednotlivé druhy mokré stravy a také se zde dozvíte, jak výběr konzerv přizpůsobit co možná nejlépe individuálním potřebám vašeho pejska.

Druhy konzerv podle věku psa

O věku psa jakožto rozhodujícím faktoru jsme si už něco řekli. Nyní se podívejme na to, na jaké konkrétní záležitosti byste se měli zaměřit v případě, že máte doma štěně, psa ve středním, produktivním věku nebo seniora.

Konzervy pro štěňata

Za mláďátko neboli štěně je pejsek považován od narození do završeného 12. měsíce věku, což platí zejména pro menší plemena. Čím je plemeno větší, tím víc se štěněcí věk prodlužuje. U velkých plemen tak může být za štěně považován i rok a půl starý pes. V tomto rozmezí věku by štěňátka měla dostávat speciální stravu, která je určená pro ně. Zpočátku by se o malé pejsky měla postarat jejich máma a kojit je. Doba kojení je ale individuální a ať už jste profesionálními chovateli nebo byla vaše fenka nakrytá náhodou, měli byste jí jako majitelé poskytnout optimální podmínky a především sledovat, zda se všechna štěňata průběžně přisávají.

Pokud ne, je nutné začít s přikrmováním. Postupně vyzkoušejte, co vašim štěňátkům chutná. Úplně bez problémů můžete použít (přirozeně kvalitní) konzervy s drůbežím, hovězím nebo telecím masem či zvěřinou a pozorujte, jak na jednotlivé druhy pejsci reagují. Každé štěně je však individuální a každému může chutnat něco jiného. Postupně jim navyšujte množství stravy, kterou klidně můžete kombinovat s granulemi (samozřejmě opět ideálně těmi, které jsou určené pro štěňata).

O kyselině DHA jsme si již něco řekli, jenže občas se výrobci snaží ušetřit a místo kvalitního rybího tuku použijí jako zdroj omega-3 mastných kyselin jiné zdroje, rostlinné – například lněné semínko. To samo o sobě není úplně špatně, ale vzhledem k tomu, že psi jsou od přírody masožravci, je lepší dívat se po krmivech s co nejvyšším podílem živočišné složky. Vzhledem k tomu, že jsou štěňata ve vývinu, platí u nich dvojnásob, že právě ony potřebují kvalitní a vyváženou stravu.

Konzervy pro březí a kojící feny

Březí a kojící feny jsou kategorií samou o sobě. Pokud nedojde k nešťastné náhodě u malé kříženky, ale rodičovství vaší fenky je skutečně plánované, měli byste ji na zabřeznutí začít připravovat předem. Rozhodně nenechejte nakrýt fenu, která má podvýživu, je nemocná, má nezdravou srst nebo nemá vhodné podmínky k přivedení štěňat na svět. Fena by ale neměla mít ani nadváhu, protože by mohla mít problémy se zabřeznutím – a pokud už by i zabřezla, byla by štěňátka příliš velkou zátěží pro její tělo.

V první polovině březosti krmte fenku nadále běžnou stravou, na kterou byla dosud zvyklá. Později přejděte na takové krmivo, které je speciálně určené právě pro březí a kojící feny. Ovšem dávejte si v tomto případě obzvlášť pozor na složení. Měli byste si být jistí tím, že označení „pro březí a kojící feny“ není u daného výrobku jen marketingovým trikem. Při pochybnostech situaci opět konzultujte se svým veterinárním lékařem. Ať už svojí fence vyberete cokoliv, je naprosto zásadní, aby svoji mokrou (či v kombinaci s granulemi mokrosuchou) stravu snědla čerstvou.

Konzervy pro psy v produktivním věku

Zdravý pes v produktivním věku se rovná pes aktivní. Pokud pes běžně běhá po zahradě nebo s ním minimálně chodíte na delší procházky (což by měl být základ), určitě jeho aktivitě přizpůsobte i stravu. Konzervy by v takovém případě měly mít vyšší obsah bílkovin a zdravých tuků. Existují i speciální konzervy označované jako krmivo pro aktivní psy, ale to rozhodně nedávejte „gaučovým povalečům“. Mohli by z něj tak akorát přibrat.

Konzervy pro seniory a nemocné pejsky

Starší psi už bývají často nemocní, a proto je jejich situaci nutné přizpůsobit stravu. Jednotlivé zásady stravování starších a nemocných jedinců jsou však nad rámec tohoto článku a postup byste tedy měli konzultovat ideálně se svým veterinářem či se zkušenějšími chovateli. Nemoci ovšem bývají způsobené i nevhodnou stravou. Ta může vést k různým alergiím, onemocnění ledvin a dalších orgánů nebo nadváze a cukrovce. Zkrátka jde o obdobné civilizační choroby, jaké trápí nevhodně stravující se lidi. Dále jsou dostupné i konzervy pro psy se speciálními potřebami, ale opět – zde pomůže především vaše vlastní pozorování reakcí pejska a konzultace s veterinářem.

Jednou ze zmíněných civilizačních chorob je i obezita, kterou bychom měli řešit nejen ubráním množství stravy, ale i změnou jejího složení. Důležité je zvýšit obsah vlákniny a omezit příjem tuků.

Druhy podle velikosti plemene

Jak jsme si zmínili, i když u konzerv není velikost plemene tak zásadním faktorem jako u granulí, přece jen se hodí je dělit, a to hned z několika důvodů. Je však samozřejmé, že kvalitními univerzálními konzervami rozhodně nic nezkazíte.

Malá plemena

U těch nejmenších plemen, jako jsou čivavy, volte konzervy s menšími kousky masa. Lépe se jim totiž vzhledem k jejich malé tlamičce koušou. Menší plemena mají rychlejší metabolismus, a tak jim je třeba přizpůsobit vyšší energetickou hodnotu. Samozřejmě v menším množství než u velkých plemen. Konzervy pro malá plemena mívají vyšší obsah bílkovin, tuků nebo třeba vitamínů řady B.

Středně velká plemena

Jedná se o přirozeně největší skupinu plemen, a tak budete mít v tomto segmentu poměrně velký výběr. Výhodou je i větší univerzálnost, například border kolii nebo bíglovi můžete podle chuti a požadavků kupovat i konzervy jak pro malá, tak pro velká a obří plemena.

Velká a obří plemena

U velkých plemen je nejvhodnější kombinovat konzervy s granulemi, protože jinak by vás příslovečně „sežrali“. U konzerv je důležité, aby měly vyšší podíl masa, respektive živočišných bílkovin, a hlavně aby obsahovaly kloubní výživu, neboť zejména klouby nohou u velkých psů kvůli přílišné zátěži trpí. Kvůli pomalému metabolismu volte konzervy s nižším obsahem sacharidů, velcí psi po nich tloustnou.

Důležité parametry pro výběr psích konzerv

Složení konzerv

U konzerv pro psy je jediný parametr, který je třeba sledovat, a tím je složení. O problematice surovin a „ulehčování“ jistých procesů ze strany určitých výrobců za účelem navýšení zisku jsme si už něco řekli. Každopádně vám jde hlavně o vašeho psa. Tomu přece chcete poskytnout tu nejlepší péči a z toho důvodu je důležité zaměřit se na to, aby se správně a přiměřeně svému věku vyvíjel. Jak ale kvalitní mokré krmivo poznáte a jaké jednotlivé látky a složky by mělo obsahovat?

Bílkoviny

Bílkoviny čili proteiny jsou zásadní složkou psí stravy. Přirozeně se bavíme především o živočišných bílkovinách, ty rostlinné by měly sloužit hlavně jako doplněk. Bílkoviny ve stravě jsou důležité z mnoha různých důvodů, zmiňme například růst svalové hmoty či správnou krvetvorbu, trávení i vývoj a funkci vnitřních orgánů. Všeobecně lze říci, že čím je pes aktivnější, tím větší podíl bílkovin by měl v krmivu být. Vysoký příjem bílkovin je důležitý také u štěňat, které jsou ve vývoji.

Maso

S výše uvedeným souvisí i podíl masa. A čím vyšší podíl masa v konzervě je, tím více se jím výrobci chlubí. Proto je vhodné číst si ve složení i procentuální zastoupení. Volte maso z certifikovaných a kvalitních chovů a nebojte se za něj připlatit. Jestliže je na obalu uvedeno vágní „produkty živočišného původu“, asi nepůjde o právě kvalitní záležitost. Produkty živočišného původu totiž často ukrývají různé zbytky včetně kostí, kopyt, štětin, rohoviny a podobně. A něčím takovým by zodpovědný majitel svého pejska rozhodně nekrmil.

Tuky

I tuky patří k zásadním prvkům psí stravy. Ostatně to samé se týká i nás lidí. Patří k hlavním zdrojům energie, podporují správné fungování ledvin či reprodukčních orgánů a samozřejmě slouží i k rozpouštění a absorpci vitamínů A, D a E. Podporují stavbu buněčných stěn a napomáhají přenosu živin v těle. A jak již bylo řečeno, jsou zdrojem nenasycených mastných kyselin, které jsou zásadní složkou stravy nejen pro štěňátka. Určitě je vhodné volit spíše živočišný původ tuků. Za ně si sice vy i výrobce připlatíte, ale v konečném důsledku se investice vyplatí. Vhodný podíl tuku pro vašeho konkrétního psa konzultujte se svým veterinářem. Příliš málo tuku povede k nesprávnému tělesnému vývoji pejska, naopak příliš mnoho tuku k jeho obezitě.

Sacharidy

Sacharidy čili cukry patří ke složkám psí stravy, které patří k zásadním zdrojům rychlé energie a samozřejmě je i u nich třeba hlídat množství ve stravě. Pokud by byl podíl sacharidů příliš vysoký, mohlo by to opět vést k nadváze. Sacharidy v psích konzervách často bývají rostlinného původu a často bývají jejich zdrojem obiloviny. O těch už jsme si něco řekli, nicméně pokud váš pejsek netrpí alergií na lepek, je obilný původ sacharidů vhodný. Větší podíl sacharidů než konzervy však obsahují granule, a proto je vhodné oba způsoby stravování vzájemně kombinovat.

Vláknina

Vláknina je obzvláště důležitá součást stravy, a to opět nejen u psů, ale i u lidí. Má totiž nezastupitelný vliv na střeva a jejich peristaltiku. Čím více vlákniny, tím rychlejší peristaltika. Například obézní psi by tak měli mít v dietní stravě mnohem více vlákniny než třeba štěňata, která jsou ve vývinu a tedy nepotřebují tak rychle trávit. Naopak.

Vitamíny, minerály a stopové prvky

Ještě bychom se mohli zmínit o kategorii stopových prvků, byť na to, jak jsou důležité, poměrně stručně. Všechny známé vitamíny jsou pro psy, stejně jako pro lidi, důležité z různých důvodů. Vyvážený obsah vitamínů a minerálů byste měli přizpůsobit potřebám vašeho pejska, jeho stáří, plemenu, zdravotnímu stavu i aktivitě, ale to už jsme vlastně probírali.

Z minerálů k těm nejdůležitějším řadíme vápník, fosfor, hořčík, draslík, sodík, chlór nebo síru. A ze stopových prvků jako takových zmiňme měď, jód, železo, mangan, selen a zinek. Všechny tyto prvky jsou nezbytné k tomu, aby se váš pejsek zdravě vyvíjel, přiměřeně svému věku.

Jak poznat, že konzervy pejskovi nesedí?

Jak ale poznáte, že pejskovi konkrétní krmivo nevyhovuje? Velice snadno, půjde to poznat z jeho pozorovatelného zdravotního stavu. To znamená, že byste jako majitelé měli být pozorní k případným změnám. Pravidelně kontrolujte srst, která by měla být hladká a bez šupinek. Také dávejte pozor na konzistenci a složení stolice a také na případný zápach z úst. Některá strava, i když primárně nemusí být špatně zvolená, může mít negativní vliv na stav chrupu psa. Proto svému čtyřnohému miláčkovi raději čas od času dopřejte dentální tyčinky pro čištění zubů, a to i preventivně. Jakékoliv nesrovnalosti opět konzultujte se svým veterinářem.

Co dodržovat při krmení?

Při samotném krmení je třeba dodržovat jisté zásady. Přirozeně tou nejdůležitější je pravidelné krmení (jednou až dvakrát denně) dávkou přiměřenou plemenu a stupni vývoje vašeho psa. Výhodou konzerv je, že jsou oproti granulím pro psy mnohem přirozenější, jenže zase na druhou stranu jsou výrazně dražší. Kompromisem může být – jak už jsme si uvedli – kombinování konzerv s granulemi, těstovinami nebo třeba rýží, ale opět bychom měli dbát i na výše uvedené (alespoň přibližné) dodržení energetických hodnot.

Jak jsme si také řekli výše, jsou konzervy vhodné díky tomu, že obsahují desítky procent vody a tak pomáhají u psů dodržovat pitný režim. Zejména u těch, kteří jinak málo a neradi pijí. I tak by ale pes měl mít k čisté, pitné vodě přístup neustále.

A ještě jedna poznámka na závěr – rozhodně svoje pejsky nezvykejte na zbytky od stolu. Ačkoliv příslovečným psím očím jen málokdo odolá, v konečném důsledku je takové rozmazlování problémem, který se dříve nebo později projeví na pejskově zdravotním stavu.

Cena konzerv pro psy

Už jsme naznačili, že cena je při výběru konzerv jistě dobrým vodítkem, ale nikoliv tím nejzásadnějším faktorem. Přesto je z cen krmiva možné přibližně odhadnout, zda jde o kvalitní stravu nebo naopak. Klidně se při výběru podívejte i na to, jak dlouho je daná konzerva na trhu a jak se vyvíjela její minimální a průměrná cena v průběhu času. Protože jakmile už je cena produktu ustálená, je velká pravděpodobnost, že je ustálený i jeho poměr ceny a kvality.

Protože má každá konzerva jinou velikost, respektive hmotnost (standardizovanou v zásadě jen konkrétním výrobcem), je při určování ceny za kilogram třeba vzít kalkulačku a zopakovat si trojčlenku. Nejlevnější konzervy vyjdou na nižší desítky korun za kilogram a asi si dovedete představit, co všechno se v nich nachází.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 13 Průměrně: 4.9]

Mohlo by vás také zajímat