Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Akumulační kamna

 

 

akumulacni kamnaAkumulační kamna jsou velice specifické odvětví topných těles. Je v celku těžké jednotlivé druhy rozlišit a celkově rozdělit do kategorií, protože výrobců je spoustu a každý z nich nabízí odlišné výrobky.

Ačkoliv si většina lidí pod akumulačními kamny představuje železný obdélník pod oknem poháněný na elektřinu, nenechte se zmýlit. Je opravdu spousta druhů, tvarů a vnitřních provedení.

Lze na trhu najít základní 2 druhy akumulačních kamen:

  • Akumulační kamna na dřevo
  • Akumulační kamna na elektřinu

Ve většině tohoto článku budeme hovořit spíše o akumulačních kamnech poháněných na elektřinu. Akumulačních kamen na dřevo věnujeme pouze jen jednu kapitolu.

Akumulační kamna: Porovnání 10 nejlepších akumulačních kamen podle hodnocení zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších akumulačních kamen. Jak jsme je vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto modely jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tato akumulační kamna si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit produkty podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší akumulační kamna.

NázevVzhledPříkon (W)Hmotnost (kg)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
EMKO CZ M 30 AKAkumulační kamna EMKO CZ M 30 AK3000140,1213938Zobrazit v obchodech
EMKO CZ M 60 AKAkumulační kamna EMKO CZ M 60 AK6000231,2319707Zobrazit v obchodech
EMKO CZ M 50 AKAkumulační kamna EMKO CZ M 50 AK500025017246Zobrazit v obchodech
Emko CZ M 20 AKAkumulační kamna Emko CZ M 20 AK200023,6913328Zobrazit v obchodech
EMKO CZ M 40 AKAkumulační kamna EMKO CZ M 40 AK400018814891Zobrazit v obchodech
Romotop Evora 01 AKUMAkumulační kamna Romotop Evora 01 AKUM600014332890Zobrazit v obchodech
Romotop Evora 02 AKUMAkumulační kamna Romotop Evora 02 AKUM600015733901Zobrazit v obchodech
EMKO CZ M 80 AKAkumulační kamna EMKO CZ M 80 AK8000304,5321715Zobrazit v obchodech
Dimplex XLE050Akumulační kamna 10206315779Zobrazit v obchodech
Dimplex VFE 20Akumulační kamna Dimplex VFE 20200012721759Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení akumulačních kamen od jejich uživatelů.

Nejlepší akumulační kamna podle Heureky

 

Akumulační kamna na dřevo

Tento typ kamen je velmi specifické odvětví a stále častěji se s nimi setkáváme například v novostavbách a na sezónních chatách.

Nejde ani tak o vzhled kamen, protože mnohdy připomínají klasická kamna a lze je najít v menším i větším provedení. Některé firmy dokonce vyrábí tyto kamna ve velikostech a tvarech pece.

Jaký je tedy ten zásadní rozdíl?

To jestli jsou akumulační kamna kachlová, nebo hliněná je úplně jedno. Všechny vnější varianty sice mají své plus, avšak to, co dělá akumulační kamna akumulačními je vnitřní rozložení. Často můžete vidět velká kachlová kamna, avšak může se jednat pouze o obestavěnou krbovou vložku.

Abychom mohli kamnům říkat akumulační, musíme si říci, co od kamen reálně požadujeme. Vyžadujeme nejspíš vytápění celého domu a to co nejšetrnějším způsobem i s tou výhodou, že budeme muset přikládat třeba jen jednou denně.

Hlavní rozdíl je tedy v tom, že na rozdíl od krbových kamen dáme do akumulačních jednou za 12-24 hodin velké množství dřeva a dále už se o údržbu ohně nemusíme starat.

Abychom pochopili, proč tyto kamna vydrží tak dlouho bez naší pozornosti, musíme se podrobněji zaměřit na vnitřek.

Co tedy musí správná akumulační kamna mít:

  • Správně udělané ohniště (bio topeniště) – bez roštu
  • Tahový systém – akumulace tepla prostřednictvím „chodbiček“ umístěných v celém zbytku prostoru

Správně udělaná akumulační kamna mají dokonce menší emise, než některé špičkové automatické kotle.

Akumulační kamna na elektřinu

Akumulační kamna na elektřinu jsou mnohem subtilnější, než ta na dřevo, jsou tedy vhodná pro všechna místa, na kterých budete přetrvávat déle, než 2 dny, protože teplo se musí s postupným časem nejprve akumulovat.

Je to velice oblíbená volba pro novostavby i kancelářské prostory, protože jsou velice šetřivá. Díky vnitřnímu rozložení totiž akumuluje energii, především z levné dodávky elektřiny elektrické sítě, kterou následně přemění na teplo.

Pro koho jsou akumulační kamna vhodná?

Akumulační kamna na elektřinu jsou pro vás vhodná pokud:

  • Chcete vytápět pouze jednu místnost a nevyplatí se vám budovat rozvodný systém.
  • Chcete ušetřit své peníze a topit efektivně.
  • Chcete-li vytopit stavbu nevhodnou pro vybudování tepelného rozvodného systému, nebo nemá tepelně-izolační
  • Vlastníte-li novostavbu, nebo dřevostavbu.
  • Obýváte-li objekt trvale, či na déle než 2 dny.

Typy akumulačních kamen na elektřinu

Pokud splňujete některou z podmínek z kapitoly „Pro koho jsou akumulační kamna vhodná“ je třeba se podrobně podívat na duhy elektrických akumulačních kamen.

Na trhu se nejčastěji rozdělují dle fungování a rozměrů na 3 části: (avšak představíme si i další varianty)

  • Statická akumulační kamna
  • Dynamická akumulační kamna
  • Plochá dynamická akumulační kamna
  • Ostatní typy

Statická akumulační kamna

Tento typ akumulačních kamen bychom nejspíše hledali ve starších domácnostech a mladší generace si pod tímto pojmem nic moc nepředstaví. V posledních letech se však tento typ začal vyrábět znovu a to s modernizací, takže je to silný konkurent novějších typů.

Jsou vhodná pro nenáročnější provoz a jejich pořizovací cena patří mezi ty nejnižší ze základních typů akumulačních kamen. Na rozdíl od Dynamických akumulačních kamen nemá ventilátor, takže teplý vzduch proudí před klasickou mřížku. Disponují většinou dvěma termostaty, jeden regulující nabití a druhý teplo v místnosti.

Komponenty statických akumulačních kamen:

  • Topné těleso
  • Akumulační materiál
  • Regulátor nabíjení
  • Regulační klapky vybíjení
  • Tepelná izolace
  • Povrchový plášť

Dynamická akumulační kamna

Dynamická akumulační kamna jsou ve své podstatě obdobou statistických, avšak disponují dalším prvkem, který mění jejich způsob fungování.

Hlavní rozdíl je tedy v tom, že dynamická akumulační kamna jsou navíc vybavená digitálním termostatem, díky němuž lze nastavovat teplotu i na několik dní dopředu. Tyto kamna tudíž nepotřebují zvláštní obsluhu.

Jsou tedy vhodná i do prostorů, které jsou bývány i ne příliš často.

Komponenty dynamických kamen:

–          Akumulační materiál

–          Regulátor nabíjení

–          Regulátor vybíjení

–          Tepelná izolace

–          Povrchový plášť

–          Ventilátor

–          (Přímotopná vložka)

Plochá dynamická akumulační kamna

Plochá dynamická kamna fungují úplně na stejném principu jako statistická a dynamická. Jediný rozdíl je ve vzhledu. Jsou úzká a tak se většinou umisťují pod okna.

Ostatní akumulační kamna

Jelikož se trh stále rozvíjí, lze na trhu najít i další méně známe typy akumulačních kamen.

Mezi ně patří například:

  • Kachlová akumulační kamna
  • Kombinovaná akumulační kamna

Kachlová akumulační kamna

Tyto kamna jsou velice oblíbená, jelikož kachličky, které kamna pokrývají, jsou stylová a lze si vybrat z mnoha variant. Kachličky mají navíc skvělé akumulační vlastnosti.

Kombinovaná akumulační kamna

Tato kamna jsou v podstatě kombinací akumulačních kamen a přímotopů, takže jsou vhodná k okamžitému vytápění pokojů a zároveň si teplo akumulují pro pozdější vytápění.

Jak vybrat elektrická akumulační kamna

Akumulační kamna je rozhodně dobré vybírat dle vašeho účelu použití, s čímž vám může pomoct předchozí kapitola, kde jsme si akumulační kamna rozdělili a popsali jsme si konkrétní funkce a výhody jednotlivých druhů.

Mimo funkční parametry je třeba také vybírat podle velikosti, hmotnosti a samozřejmě designu. Tyto parametry si sice podrobně popisovat nebudeme, ale najdete je pod každým popiskem na webu firem, které akumulační kamna vyrábí.

Jak fungují akumulační kamna?

Akumulační kamna, jak je již z názvu zřejmé, dokáží kumulovat teplo. V praxi to vypadá asi tak, že v čase, kdy je levná dodávka elektriky kamna nahromadí energii a pak jí pomalu uvolňují, aniž by „žrali“ další proud. Je to velice praktický a šetrný způsob.

Dříve tato kamna používala tzv. noční proud, ale ten dnes již neexistuje. Místo něj kamna používají dvoutarifní sazbu elektřiny, čímž sálá a shromažďuje energii i během dne díky Hromadnému dálkovému ovládání (HDO). Energie se během dne kumuluje v akumulačním jádru a dále ho mění na teplo, které z kamen dále sálá podle toho, jak je nastavíte.

Proporce

Ačkoliv už jsme si o akumulačních kamnech na elektřinu řekli snad všechno, bylo by dobré si rozebrat toto topné těleso díl po dílu. Je to důležité, aby jste porozuměli celému fungování a v případě změn v popisků na e-shopech rozuměli, co je jinak a na co si dávat pozor.

Komponenty (části)

Jelikož mají části akumulačních kamen části, které byste na wikipedii těžko hledali, ukážeme si je a popíšeme, k čemu vlastně slouží.

Akumulační jádro – Základem většiny výrobků jsou feolitové cihly. Ty jsou schopny akumulovat a udržet požadované teplo.

Izolace kamen – Využívány jsou pouze normované izolační materiály uschované za samotným obalem akumulačních kamen. Jednou z možností je například minerální vata. Vždy je kladen důraz na zdravotní nezávadnost těchto materiálů.

Ventilátor – Prvek sloužící k rychlejšímu rozvodu tepla v místnosti, zapříčiňuje foukání teplého vzduchu z kamen ven. Ventilátor nenajdete na statických akumulačních kamnech.

Izolační podložka – Některé modely akumulačních kamen vyžadují z bezpečnostního hlediska izolační podložku. Obvykle jde o pozinkovaný plech v tloušťce asi 1 milimetr.

Termostaty – U akumulačních kamen se můžete setkat hned s několika používanými termostaty. Jedním z nich je nabíjecí, dále pojistný termostat ochraňující kamna před přehřátím. Nakonec je to ještě pokojový termostat.

Výkon

Výkon bývá klíčovým ukazatelem při koupi výrobků poháněných na nějaký druh elektřiny. Není tomu jinak ani v případě akumulačních kamen.

Výkon u akumulačních kamen značí, za jak dlouho dokáží vytopit vámi požadovanou místnost.

Praktické přirovnání:

1 kW = 15 m3

Často však výrobci nechají tento údaj zkreslený a přidávají 1 kW k „dobru“.

  • Statická akumulační kamnamají výkon mezi 1–3 kW a jsou schopna vytopit prostor 15–45 m3
  • Dynamická akumulační kamnamají výkon mezi 2–7 kW a jsou schopna vytopit prostor 30–105 m3
  • Plochá akumulační kamnamají výkon mezi 1–5 kW a jsou schopna vytopit prostor 15–75 m3
  • Kachlová elektrická kamnase vyrábí s výkonem 1–5 kW, narazit však můžete i na výkonnější (do 12 kW)

Akumulační kamna: Velikost a hmotnost

I tento parametr je velmi důležitý pro výběr, těch pravých kamen. Musíte brát ohled na vámi vybraný prostor, kam chcete svá budoucí kamna umístit. Vyrábí se různé velikosti, přičemž ty největší mají cca 50 cm do šířky a 1m do délky. U většiny případů máme však možnost zakoupit mnohem menší a kompaktnější modely.

Co se týče hmotnosti, tak malá akumulační kamna mají většinou kolem 50 kg, ty veliká však mohou dosahovat až 300 kg, což sebou přináší další nevýhodu, a to to, že musíte vymyslet, jak kamna dopravit na požadované místo.

Spotřeba akumulačních kamen

Aby se akumulační kamna ve vaší domácnosti stala skutečně ekonomicky výhodným zdrojem tepla, neměli byste po jejich zakoupení zapomínat ani na změnu sazby elektřiny u svého dodavatele. Konkrétně se jedná o změnu na dvoutarifní provoz.

Změnu je možné provádět jednou ročně zdarma. Obvykle budete přecházet ze sazby D25d na novou sazbu D26d.

Musíte však splňovat pár podmínek:

  • Nainstalovaná akumulační kamna
  • Součtový instalovaný příkon musí činit 55 % z hlavního jističe
  • Technické omezení provozu akumulačních kamen v drahém tarifu

Výhody vs. nevýhody akumulačních kamen

Za výhody elektrických akumulačních kamen lze považovat:

  • Jednoduchá instalace
  • Levný provoz
  • Minimální hlučnost
  • Téměř bezúdržbový provoz
  • Sálání tepla nevíří prach
  • Nesnižují vlhkost vzduchu

Za nevýhody:

  • Vyšší pořizovací cena
  • Velké rozměry a hmotnost
  • Vyšší nároky na příkon
  • Neprodukují teplo okamžitě

Akumulační kamna a jejich cena

A teď se konečně dostáváme k poslední velké kapitole, která také hraje obrovskou roli při vašem výběru. V jakých cenových relacích lze najít námi požadovaný efekt? Pojďme se na to mrknout do podrobna.

Cena akumulačních kamen do 10 000 Kč

V této cenové relaci, lze koupit menší a kompaktní statická akumulační kamna, která lze považovat za méně výkonná, protože se pohybují ve výkonu 800 W do 1700 W. Nezatopí to sice hned tak nějakou místnost, ale pro vytopení řekněme pracovního koutku to rozhodně stačí.

Cena akumulačních kamen od 10 000 Kč do 20 000 Kč

Mimo statických si lze v této cenové relaci pořídit i dynamická akumulační kamna s ventilátorem  termostatem. Výkon: 3 – 4 kW.

Cena akumulačních kamen od 20 000 Kč do 30 000 Kč

Zde už nehraje svou roli pouze výkon, ale lpí se zde i na vzhled celkových kamen. Mimo výkonu, který se pohybuje okolo 6-7 kW lze zde pořídit i designové skvosty!

Cena akumulačních kamen na 30 000 Kč

Zde už najdete cokoliv, co byste hledali. Výkon 7 kW a všechny druhy designů, které se hodí do kterékoliv moderní domácnosti. Některá jsou i nadstandardně ekologicky řešená.

Akumulační kamna a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nová akumulační kamna. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží.

Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nových akumulačních kamen pomohli a vy si teď vyberete kvalitní akumulační kamna, která budou fungovat přesně podle vašich představ a budou vám fungovat dlouho bez jediné závady.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nových akumulačních kamen zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací server Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé obchody a jejich ceny včetně recenzí a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem akumulačních kamen. Dozvíte se tam také, která akumulační kamna jsou kde skladem a za jakou se prodávají cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat