Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Bojlery

BojlerBojlery, nebo také ohřívače vody, jsou stoje, které v sobě ohřívají vodu na vámi nastavenou teploty. Jsou vhodné do domácností s vyšší spotřebou vody, protože svým provozem většinou šetří náklady.

Na trhu najdete nespočet variant a druhů tohoto zařízení a není vůbec lehké se v nich vyznat, natož vybrat ten správný pro vás. Jelikož se bojlery dělí na mnoho druhů a mají nespočet parametrů a komponentů, které byste při jeho výběru měli znát, připravili jsme pro vás přehledný článek, kde si všechny tyto informace přehledně povíme a ke konci si představíme i správnou údržbu a jako vždy přehled cen, které rozdělíme do kategorií a představíme si, co od jaké lze očekávat.

S našim článkem o výběru bojlerů nemusíte být zmateni jako soudruh Jakeš.

Měli tam bojlery, já nevím, měli jich asi deset tisíc těch brojlerů a měli sedm prasat, no.

Porovnali jsme pro vás ty nejlepší bojlery. Nemusíte tedy procházet internet s tisíci bojlery. Udělali jsme to již za vás.

Bojlery: Porovnání 10 nejlepších bojlerů podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších bojlerů. Jak jsme tyto bojlery vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto bojlery jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto bojlery si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit produkty podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší bojler.

Název bojleruVzhledDoba ohřevu z 15 na 60 °C (v min)Objem (v litrech)Hmotnost (v kg)Maximální teplota (°C)Rozměry - Výška x Šířka (cm)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Dražice OKCE 125Bojler Dražice OKCE 1251981254374106,7 x 56,25990Zobrazit v obchodech
Dražice OKCE 160Bojler Dražice OKCE 1602401524974125,5 x 56,26750Zobrazit v obchodech
Dražice OKCE 80Bojler Dražice OKCE 8012680327475,7 x 56,25610Zobrazit v obchodech
ARISTON VELIS EVO 80Bojler ARISTON VELIS EVO 802526528,380106,6 x 50,66166Zobrazit v obchodech
Dražice OKC 125Bojler Dražice OKC 125951206574106,7 x 52,47599Zobrazit v obchodech
Dražice OKHE 125Bojler Dražice OKHE 1251971256574106,7 x 52,47599Zobrazit v obchodech
TATRAMAT EOV 80 TrendBojler TATRAMAT EOV 80 Trend15880276581 x 47,55793Zobrazit v obchodech
MORA EOM 80 PKBojler MORA EOM 80 PK12680295577,5 x 45,43289Zobrazit v obchodech
Tatramat EOV 120Bojler Tatramat EOV 12023712042,965116 x 517571Zobrazit v obchodech
ARISTON PRO1 ECO 150 VBojler ARISTON PRO1 ECO 150 V23615032,480128,5 x 475158Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení bojlerů od jejich uživatelů.

Bojlery a jejich hodnocení – recenze

Název bojleruVzhledHodnocení - testPočet recenzí
Dražice OKCE 125Bojlery Dražice OKCE 12591434
Dražice OKCE 160Bojlery Dražice OKCE 16088189
Dražice OKCE 80Bojlery Dražice OKCE 8090229
ARISTON VELIS EVO 80Bojlery ARISTON VELIS EVO 808433
Dražice OKC 125Bojlery Dražice OKC 12591163
Dražice OKHE 125Bojlery Dražice OKHE 1259032
TATRAMAT EOV 80 TrendBojlery TATRAMAT EOV 80 Trend9346
MORA EOM 80 PKBojlery MORA EOM 80 PK8612
Tatramat EOV 120Bojlery Tatramat EOV 1208850
ARISTON PRO1 ECO 150 VBojlery ARISTON PRO1 ECO 150 V873

Jak vybrat ten správný bojler?

Před tím, než se pustíte do výběru konkrétního druhu bojleru, je třeba si klást ty správné otázky, které vás nasměrují ke správnému typu. Mezi základní otázky se řadí:

  • Pro kolik osob bude ohřívač sloužit?
  • Kam ho budete chtít umístit?
  • Jaké možnosti vám nabízí konstrukce vašeho bytu/domu?
  • Kolik času chcete věnovat pravidelné údržbě?
  • Kolik chcete do bojleru investovat peněz (jednorázově i pravidelné náklady)?

V tomto článku se vám tedy pokusíme představit všechny informace, abyste na konci mohli odpovědět na tyto otázky.

Představíme si konkrétní základní druhy bojlerů a veškeré komponenty a proporce, které je třeba znát ať už k jeho koupi, tak k následující údržbě.

Ani údržbu nezazdíme a představíme si základy starostlivosti o ohřívač. Na konci jako vždy představíme i ceny, které začínají již od 8 000 Kč a mohou sahat až do částek nad 40 000 Kč.

Princip bojleru

Bojler, nebo také ohřívač vody, je válcovitý „buben“, který ohřívá vodu na vámi požadovanou a nastavenou teplotu. Ohřívací těleso je umístěné ve spodní části, ať už je buben umístěn vertikálně, nebo nastojato. Voda je čerpána ze shora.

Přítok studené vody je nastaven tak, aby nedocházelo k promíchání teplé a studené vody. Objem těchto „bubnů“ se pohybuje od 50l a více. Všechny typy bojlerů jsou vybaveny bezpečnostními prvky, mezi základní patří pojistný ventil. Tento ventil odvádí případný přetlak v případě, kdy dojde k poruše. Dalším důležitým prvkem je také čidlo, které je schopné samovolně zapínat nebo vypínat ohřev vody.

Tepelné ohřívače jsou vhodné pro vícečlennou domácnost, protože mají veliký objem a jsou v celku šetrné k vašim peněžním prostředkům. Pokud si pořídíte tepelný ohřívač v kombinaci s akumulačním ohřevem, dokáže pak využít levný tarif elektřiny, takže se stává opravdu hospodárný!

Mimo ohřevu vody k okamžité spotřebě může bojler sloužit také k vytápění samotných místností díky ústřednímu vytápění.

Bojler má však i svá negativa. Při přesunu teplé vody potrubím dochází k výrazným tepelným ztrátám. Dalším mínusem je samotná velikost přístroje, protože mnohdy si vyžádá samostatnou technickou místnost, nebo alespoň zabírá podstatnou část koupelny. V neposlední řadě se také mezi velké nevýhody řadí fakt, že pokud zásoby vyčerpáte, chvilku si na nové ohřáté počkáte.

Co je levný tarif elektřiny

Nízký tarif elektřiny se dřív označoval jako „noční proud“ a jde o elektrický proud s velice nízkou sazbou. Nízký tarif mají odběratelé s tzv. dvoutarifní sazbou, což v praxi znamená střídání intervalů levnějšího nízkého a dražšího vysokého tarifu.

Nejvíc hodin nízkého tarifu nabízí sazba D57d. Aby mohl odběratel využívat dvoutarifní sazbu, musí splnit určitá pravidla, která stanovuje distributor elektřiny.

Obecně ti odběratelé, kteří elektřinou pouze svítí, vaří či napájejí běžné elektrospotřebiče, platí vždy cenu za kWh ve vysokém tarifu (VT). Ostatní (například odběratelé, kteří mají doma boiler, přímotop nebo tepelné čerpadlo) mohou využívat výhod střídání nižších cen NT a vyšších cen u VT.

Nízký tarif byl dříve provozován během nočních hodin (odsud starší název noční proud). Dnes je již rozprostřen do celého dne podle druhu sazby, kterou má odběratel elektrické energie. Nízký tarif lze využívat 8 až 22 hodin za den.

Druhy ohřívačů vody

Abyste rozuměli rozdělení těchto přístrojů, je třeba je rozdělit podle dvou hledisek. První je samotný druh ohřívače a druhý je typ ohřevu. Z těchto dvou rozdělení je třeba si následně vybrat tu vhodnou variant pro vás. Dalším krokem k úspěšnému výběru je znalost komponentů a proporcí, které si představíme v následujících kapitolách.

Průtokové ohřívače vody

Průtokové ohřívače nemají žádný zásobník na vodu. Ohřívají tedy pouze vodu, která jimi protéká. Jsou napojené přímo na vedení teplé vody na konkrétním místě, nejčastěji bývají součástí kuchyňského dřezu. Jejich princip je jednoduchý, ohřejí vždy jen takové množství vody, které právě potřebujete.

Průtokové ohřívače mají obrovskou výhodu a to je, že nemají vůbec žádné tepelné ztráty a tak se stávají velice ekologickým řešením například na chaty, nebo do objektů, kde je minimální počet baterií. Proč tedy není vhodné průtokové ohřívače pořizovat do větších domácností? Protože průtokový ohřívat dokáže ohřívat jen jednu baterii, takže abyste pokryli veškeré baterie ve velkém domě, potřebovali byste jich mraky a to už s tou ekologií a hospodárností začíná skřípat.

Zásobníkové tlakové ohřívače

Zásobník tlakového ohřívače slouží k ohřevu vody v celé domácnosti, takže se jedná o jeden komplexní „válec“, který je umístěn kvůli svým velkým rozměrům do sklepa, samostatné technické místnosti, nebo do koupelny. Bojler je napojen na jeden rozvodný systém, takže se teplá voda kumuluje tam, kde je potřeba.

Bojler je vhodný do každé klasické domácnosti o více členech nebo všude tam, kde je větší spotřeba teplé vody. Co se týká objemů, jsou k dostání typy o 50 a více litrech. Výhodou je také poměrně levný provoz. Objem 50 litrů je obecně udáván jako veličina průměrné spotřeby teplé vody na jednu osobu. Klasická čtyřčlenná rodina tak pro své potřeby využije bojler o velikosti 120 až 170 litrů.

Pokud si pořídíte tento typ, je třeba počítat s větším rozměrem i hmotností, nepočítaje případné výdaje.

Zásobníkové beztlakové ohřívače

Tento typ také, podobně jako průtokový ohřívač (karma), rozvádí vodu jen na jedno určité místo. Jedná se tedy o malý spotřebič, který se instaluje nejčastěji k umyvadlu. Své využití mají zejména v malých bytech, chalupách nebo chatách, kde není spotřeba teplé vody tak velká a kam byste klasický velký bojler nedostali. Objem je v případě těchto typů 15 litrů u menších a 30 litrů u větších modelů.

Typ ohřevů bojleru

V případě, že upřednostňujete tlakový ohřívač, je třeba se zamyslet nad otázkou který typ ohřevu zvolit. Každý z nich má své klady a zápory. K jejich popisu se dostanete následovně.

Akumulační bojler

Tato nejšetrnější a nejekologičtější verze ohřevu, se stává velice oblíbenou především v nízkoenergetických domech. Ohřev vody neprobíhá přímo z bojleru, ale ze zbytkového tepla jiných prostředků. Těmi může být například kotel na tuhá paliva, tepelné čerpadlo, nebo solární panel.

Mezi značné nevýhody patří zejména vysoká pořizovací cena a také závislost na jiných činitelech.

Elektrický bojler

Elektrický bojler bývá nejčastější volbou do domácností, v níž je více členů. Součástí tohoto zařízení je topné těleso, které je umístěné ve spodní části „bubnu“. Tento bojler tedy ohřívá vodu na teplotu, kterou si libovolně lze nastavit.

Elektrické bojlery patří k těm levnějším, a pokud jejich provoz zkombinujete s výhodným elektrickým tarifem, bude jeho pořízení výhodnou ekonomickou volbou.

Co se týká instalace i údržby jsou v celku nenáročné a nevyžadují výrazné zásahy. Vyznačují se také velikou životností.

Jednou z nevýhod, kterou je třeba zmínit je především delší doba ohřevu vody.

Plynový bojler

Plynové bojlery patří mezi méně oblíbenou volbu dnešních spotřebitelů. Byli v podstatě neprávem zavrhnuty díky obavám z údajných hrozeb výbuchů. Dnešní plynové kotle jsou však bezpečné a není třeba se jich obávat a to zejména díky automatickému zapalování a různým bezpečnostním pojistkám.

Co se týče principu fungování, je plynový bojler velice podobný tomu elektrickému, ale mnohdy mývá levnější provozní náklady. To se ale vynuluje kvůli vyšší pořizovací ceně. Další nevýhodou jsou také počáteční náklady, které souvisí zejména s úpravami plynových rozvodů a dále pak nutností vyvložkovat komín.

Také údržba není tak jednoduchá, jako u jiných druhů. Mezi další nevýhody taky lze zařadit menší objem, takže výsledná teplá voda nemusí uspokojit celou domácnost.

Kombinovaný bojler

Dalším typem jsou kombinované ohřívače. Tyto bojlery umožňují ohřívat vodu několika způsoby. Kombinovat můžete elektrickou energii s nějakým dalším zdrojem. Může to být plyn, oblíbená tuhá paliva, využít můžete ale také energii ze solárních panelů. Volit tak můžete levnější druh energie nebo jejich provoz uzpůsobit ročnímu období. Z tohoto důvodu patří kombinované bojlery k těm stále více oblíbeným. Jedinou vadou na kráse je v tomto případě vyšší pořizovací cena.

Proporce

Ke správnému výběru nestačí znát pouze druhy bojlerů, ale také jejich části a parametry, které se často liší. Tyto odlišnosti můžou mít veliký dopad na celkové fungování daného bojleru a tak není radno je podceňovat.

Bojler a jeho objem

Jak už bylo řečeno v minulých odstavcích, na trhu lze najít různé velikosti bojlerů. I vy byste se měli zamyslet nad tou správnou velikostí, která se odvíjí především od počtu členů v domácnosti. Není radno objem podceňovat, protože kotle mají většinou delší životnost a jsou i odolnější.

Není nutné vybírat ten největší model, protože ohřívat velký objem vody není z dlouhodobého hlediska ekonomické. Na druhou stranu v případě, že koupíte malý bojler, budete denně bojovat s nedostatkem teplé vody.

Potřebné množství teplé vody by měl být odvozen od počtu osob v domácnosti. Jedinci stačí bojler o objemu 50 litrů, dvěma členům domácnosti postačí objem cca 120 litrů. 4tyřčlenná rodina by si měla vystačit s objemem 200 litrů.

Zátěžový profil bojleru

U většiny bojlerů můžete narazit na další parametr a tím je zátěžový profil. Ten úzce souvisí s celkovým objemem, rychlostí ohřevu, a také energetickou náročností. Zátěžový profil dává jasnější představu o tom, pro jaké zatížení v bytě je bojler konstruován a určen.

Zátěžový profil je nejčastěji udáván hodnotami od XXXS až po XXXL nebo 4 XL. Bojler s označením 3XS lze označit za základní průtokový ohřívač. Má malý objem a ohřeje vodu pouze pro jedno umyvadlo. Oproti tomu modely, které mají značku 3 XL, mohou zásobovat teplou vodou několik sprch a umyvadel.

Bojler: Spotřeba a hospodárnost

Při zkoumání spotřeby a hospodárnosti se především zaměřte na energetický štítek, který má povinně každý spotřebič. Na tomto štítku je několik hodnot, mezi nimi také informace o energetické náročnosti. Díky tomu můžete určit přibližnou spotřebu za rok. Většina dostupných bojlerů spadá do kategorie C. Mezi úspornější patří spotřebiče energetické třídy B. Energetická kategorie B je doménou především tzv. chytrých bojlerů, které si představíme v dalším textu.

Výjimečným a velice důležitým údajem je i úroveň tepelných ztrát. Tento údaj je možné vyčíst z obalu spotřebiče. Bývá vyjádřen ve watthodinách pod zkratkou WH a určuje únik tepla z jednoho litru vody za 24 hodin. V tomto případě platí, že čím je číslo menší, tím jsou menší i celkové tepelné ztráty.

Tepelný provoz oběhu je možný především díky správně a kvalitní izolaci.  Při výběru tak věnujte pozornost tloušťce pláště a izolaci. Tyto faktory mají vliv na tepelnou ztrátu se kterou je spjata také spotřeba. Údaj o tepelné ztrátě by měl být uveden v katalogu výrobce.

Doba ohřevu bojleru

Doba ohřevu, je údaj, který udává dobu, za kterou se voda dosáhne cílové teploty. Modely o objemu 50 litrů zvládnou vodu ohřát za cca 1,5 hodiny, bojler o objemu 120litrů vodu ohřeje za 3,5–4 hodiny, 200 litrů vody budete ohřívat asi 6 hodin.

Aby byla dobu ohřevu co nejkratší, je vhodné zkrátíte také pomocí vhodně nastaveného termostatu. Nejúspornější provoz tak docílíte tak, že termostat na teplotu v rozmezí 50 – 60 °C.

Komponenty bojleru

Mimo provozních parametrů, je dobré znát i možné výběry mezi tvary, materiálem a doplňkovými funkcemi, které mohou mít také při vašem výběru velkou váhu. Pojďme se na ně podrobněji zaměřit v této kapitole.

Tvar bojleru

Na trhu se setkáte jen s několika druhy. Zpravidla to bývá válec, který je buď sestaven na zavěšení vodorovné polohy, nebo svislé polohy. Nejsou nastavené na své přirozené polohy nadarmo a není radno je měnit. Pokud byste svislý bojler položili do vodorovné polohy, bude docházet k míchání studené a teplé vody, protože ohřevné těleso bude nepřirozeně umístěné na jedné z bočních stěn.

Vodorovné (horizontální) ohřívače 

Vodorovné ohřívače nejsou odborníky doporučovány, protože se vyznačují větší zabranou plochou, čímž dochází k né úplné spotřebě vody, kterou bojler ohřívá. Tím je spotřebovávaná energie úplně k ničemu a vy zaplatíte ve výsledných vyúčtováních mnohem více, než by bylo potřeba. Další nevýhodou je i časné míchání teplé a studené vody, což také spotřebě bojleru nenahrává. 

Svislé (vertikální) ohřívače

Svislé ohřívače jsou mnohem více kupované zboží a má to svůj důvod. Zde se voda nadarmo neohřívá ani se nemísí se studenou, takže nedochází ke zbytečné spotřebě energie. Samotný ohřev je většinou mnohem rychlejší a tak se volba svislého bojleru stává mnohem hospodárnější.

Materiál bojleru

Bojlery jsou vyráběny z velice odolného materiálu, jelikož drží velkou váhu, která se skládá z velice horkých těles a vody. Jeho pláště jsou tak tvořeny z dvojitého smaltu, nebo nerezové oceli. U výběru materiálu je velice důležité nešetřit, jelikož má hlavní vliv na funkci, odolnost a především životnost celého přístroje.

Dvojitý smaltový plášť je levnější a také méně odolný. Jeho životnost se pohybuje okolo 10-15 let. Nerezový plášť má vyšší životnost, která se odhaduje na více jak 20 let. Mezi další výhody nerezového pláště je i lepší kumulace tepla a jeho následného udržení.

Další část bojleru (topné těleso) bývá tvořené z keramiky, což je také nejlepší volba. Keramika má pozitivní dopad na spotřebu a delší životnost. Životnost zvyšuje také umístění tělesa, to by mělo být umístěno ideálně v samostatné jímce. Výhodou tohoto řešení je zejména snadnější odstraňování usazenin a vodního kamene. Většina bojlerů je opatřena i speciální hořčíkovou destičkou tzv. obětovanou anodou. Ta je jedním ze způsobů protikorozní ochrany a funguje na principu anodické polarizace.

Správné umístění

U umístění ohřívače byste měli myslet na dvě základní pravidla. První je, dbát na umístění bojleru do zateplené části domu. Druhé pravidlo je, že umístění bojleru by mělo být co nejblíže odběrným místům. Ne dále než 2 metry. Čím  větší je tento rozestup, tím má voda delší cestu a dochází tak ke zbytečným tepelným ztrátám.

Tam, kde není možné tuto podmínku dodržet, vyplatí se vám investice do menšího samostatného ohřívače vody.

Další věcí, na co je třeba dávat pozor, je při samotné instalaci dodržovat normy a předpisy s tím, že by mělo být zařízená nainstalováno jednoduše a bezpečně.

Elektrické bojlery

Elektrické bojlery musí být připojeny v souladu s normou ČSN 33 2000 – 7 – 701. Norma přesně uvádí podmínky pro umístění a zapojení elektrických bojlerů a to včetně minimálních vzdáleností umístění elektrických zařízení v zónách koupelny. Elektrický bojler můžete umístit nad vanu v zóně 1 pouze v případě, že je vyroben z nevodivých materiálů a je opatřen izolačními kryty. V případě, že tuto podmínku nesplňuje, musí být umístěn v zóně 2 nebo 3. Pro všechny ohřívače podle normy 3 dále platí, že elektrická zásuvka, do které je bojler zapojen, musí být ve vzdálenosti nejméně 200 mm od umývacího prostoru.

Plynové bojlery

Plynové bojlery se připojují a uvádění do provozu podle normy TPG 704 01. Před samotným používáním máte povinnost podrobit váš bojler kontrole od pověřeného pracovníka!

Pověřený pracovním musí zkontrolovat:

  • souhlas dodavatele plynu se zřízením OPZ
  • platná revizní zprávu OPZ
  • místo a způsob připojení podle projektové dokumentace
  • hlavní uzávěr plynu
  • domovní regulátor tlaku plynu
  • umístění a způsob připojení plynoměru

Plynové ohřívače se, co se týče ohřevu vody, řadí buď do skupiny A nebo B. U varianty A jsou spaliny odváděny do místnosti. U typu B mají odvod spalin řešený komínem mimo budovu.

Doplňkové funkce bojleru

Základní funkce bojleru, je regulovatelný ohřev vody. U těch modernějších modelů, které dnes nalezneme na trhu, už nenajdeme jen tuto základní funkci, ale mnoho doplňkových. Výrobci se neustále snaží dostat svou konkurenci a tak evoluce bojlerů roste neustálou přímkou směrem vzhůru.

U většiny dnešních kotlů už nalezeme LED displej, nové bezpečnostní senzory a prvky – ochranné čidlo a spalivová pojistka.

Mezi nejpokročilejší spotřebiče patří tzv. chytrý bojler, který je však doplněn pokročilou řídicí a komunikační elektronikou. Řídicí jednotka chytrého bojleru se dokáže přizpůsobit uživateli a ohřev vody reguluje podle jeho potřeb a obvyklých zvyků.

Spotřebič si třeba zapamatuje, že se nejvíce teplé vody v průměru spotřebovává pondělí až pátek ve večerních hodinách, a tak se sám automaticky zapne v těchto chvílích. Sám se tedy zapne tak, aby byla voda na tento daný čas připravena. O tuto schopnost nepřijde ani v případě, že dojde k výpadku proudu. Chytrý bojler můžete nastavit podle vašich potřeb také manuálně a ovládat ho můžete pomocí mobilní aplikace. Díky mobilní aplikaci můžete sledovat také aktuální stav bojleru.

Co tedy vnímat jako základní doplňkové funkce a jak jim porozumět?

  • LED displej

Zobrazuje informace o teplotě vody, předpokládaný čas pro ohřev vody nebo informace o poruchách.

  • Pojistný ventil

Zabraňuje průtoku vody zpět do vodovodního řádu.

  • Anti-Legionella

Jestliže 30 dní po sobě voda nedosáhla teplotu 70 °C, automaticky se na tuto teplotu ohřeje, čímž se voda dezinfikuje.

  • Ochranné čidlo

Bojler se automaticky zapne, pokud teplota vody v zásobníku klesne pod 5 °C. Bezpečnostní funkce, která předchází zamrznutí vody a poškození vnitřního pláště.

  • Spalivová pojistka

Je součástí plynových spotřebičů. Kontroluje teplotu spalin.

Údržba bojleru

Většina domácností se o údržbu bojleru ne moc často a kvalitně stará. Né, že je to velice důležité z hlediska bezpečnosti, ale také tím ohřívači vody ušetříte pár let k dobru. Při nedostatečné péči se zvyšuje množství energie potřebné pro ohřev.

Pravidelnou údržbu je důležité provádět především v domácnostech s tvrdou vodou, jelikož hlavním předmětem a důvodem čištění bývá vodní kámen, který se rád usazuje na vnitřním obalu bojleru.

Jak přijít na to, že bojler je třeba vyčistit?

Jednoduše vypustíte nádrž a kouknete se dovnitř. Je třeba rozeznat tvrdý a měkký usazený kámen.

Měkké usazeniny

Pokud při kontrole narazíte na povlak, který není na pevno usazený, stačí tuto vrstvu otřít hadrem. Pokud měkké usazeniny budete stírat v častých intervalech, vyvarujete se tvorby tvrdého kamene, který už není tak jednoduché dostat ven.

Tvrdé usazeniny

Tvrdé nánosy budete čistit složitěji. V tomto případě je třeba použít nějaký dřevěný předmět a stěny opatrně oškrábat. Je ale nutné postupovat opatrně, aby nedošlo k poškození smaltu. Dále se doporučuje vyměnit jednou za 2,5–5 let hořčíkovou tyč, předejdete tak případné korozi.

Bakterie a jak se před jejich tvorbou chránit?

Při delší odstávce kotle je vždy dobré vodu vyměnit, jelikož dlouho stojící voda dává prostor tvorbě nebezpečných bakterií, se kterými není dobré se dostat do křížku.

Mezi ty nejčastější patří Legionella. Tato bakterie, která způsobuje tzv, legionářskou nemoc, která se projevuje jako akutní dlouhodobý zápal plic. K množení bakterií dochází ve vodě, která má měně než 60 °C. Bakterie se nejčastěji objevuje o bojlerů velkých rozměrů, které nejsou pravidelně využívané.

V boji s touto bakterií vám pomůže bojler čas od času nastavit na teplotu 65–70 °C, což je dostatečná teplota na to, aby bakterie zahynula. Některé modernější bojlery jsou vybaveny antibakteriálním programem, který teplotu v případě potřeby sám dočasně zvýší.

Jak vyčistit bojler

  1. Nejdříve je nutné bojler vypnout a počkat, až voda uvnitř vychladne.
  2. Uzavřete přívod vody, aby došlo k přerušení napouštění nádrže.
  3. Aby mohla voda odtéct, otevřete kohoutek teplé vody. Pokud ohřívač disponuje pojistným ventilem, otevřete jej také.
  4. Odstraňte vodní kámen nebo jiné usazeni.
  5. Po vyčištění uzavřete pojistný ventil i kohoutek, otevřete přívod vody do bojleru, zapojte přívod elektřiny a nechte nádrž naplnit vodou a ohřát.

Cena bojleru

Jak už bývá zvykem, rozdělíme bojlery do různých cenových kategorií a představíme si, co od jaké lze očekávat.

Cena tepelných ohřívačů, závisí na mnoha faktorech, což už si snadno odvodíte po přečtení předchozích kapitol. Hlavní roli hraje jako vždy kvalita, která se projevuje typem materiálu, doplňkovými funkcemi a také objemem celkového zařízení.

Před samotnou koupí zvažte, jestli raději nezainvestujete vyšší částku, jelikož se vám po čase vaše investice vrátí. Dražší modely mají vyšší životnost i bezpečnostní prvky, které vám ušetří spoustu času i trápení.

Cena bojleru od 2 000 Kč do 5 000 Kč

Tuto nezvyklou cenovou kategorii jsme zařadili z důvodů toho, že v tomto článku byla zmínka i o tzv. karmách, které spadají do této cenové kategorie. V této cenové relaci si tento malý tepelný ohřívač určený pouze na jednu baterii pořídíte v dost uspokojivé kvalitě.

Ve výjimečných případech zde naleznete i malé malé průtokové ohřívače jiných typů, ale jejich objem vystačí mnohdy jen na jednu osobu, nebo se cena podepíše na jejich kvalitě.

Cena bojleru od 5 000 do 10 000 Kč

Zde už naleznete průtokové ohřívače se stále menším objemem (maximálně 100l), ale už v mnohem uspokojivější kvalitě. Do této kategorie patří také menší elektrické a kombinované bojlery do objemu 30-50 l v převážné míře se smaltovaným provedením.

Cena bojleru od 10 000 Kč – 20 000 Kč

V této cenové kategorii už si vybere i náročnější zákazník, který hledá bojler pro vícečlennou domácnost a bezpečnostní prvky. Nakoupit můžete bojler vyšší kvality o objemu 150-300 l. Vybírat můžete nejen z elektrických i kombinovaných modelů, ale už i plynových i akumulačních modelů.

Cena bojleru od 20 000 Kč a více

Pro opravdu náročné spotřebitele, kteří si potrpí na komplexní a nejmodernější služby je tu cenová kategorie bojlerů, kde se kotle pořizují nad 20 000 Kč. Jsou vhodné na ohřívání vody pro větší počet osob. Cena bojlerů může šplhat až k 50 000 Kč. Jedná se o velké rozměry, které v běžné domácnosti nevyužijete.

Tyto bojlery mohou být vybaveny těmi nejlepšími LED displeji a umělou inteligencí, kterou lze řídit skrz aplikace.

Bojlery: Bojlery a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nový bojler. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží.

Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nového bojleru pomohli a vy si teď vyberete kvalitní bojler, který bude fungovat přesně podle vašich představ a bude vám fungovat dlouho bez jediné závady a ohřeje vám vodu kdykoliv budete potřebovat.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nového bojleru zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací server Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé obchody a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem bojleru na ohřev vody. Dozvíte se tam také, který bojler je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

Název bojleruVzhledDoba ohřevu z 15 na 60 °C (v min)Objem (v litrech)Hmotnost (v kg)Maximální teplota (°C)Rozměry - Výška x Šířka (cm)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Dražice OKCE 125Bojler Dražice OKCE 1251981254374106,7 x 56,25990Zobrazit v obchodech
Dražice OKCE 160Bojler Dražice OKCE 1602401524974125,5 x 56,26750Zobrazit v obchodech
Dražice OKCE 80Bojler Dražice OKCE 8012680327475,7 x 56,25610Zobrazit v obchodech
ARISTON VELIS EVO 80Bojler ARISTON VELIS EVO 802526528,380106,6 x 50,66166Zobrazit v obchodech
Dražice OKC 125Bojler Dražice OKC 125951206574106,7 x 52,47599Zobrazit v obchodech
Dražice OKHE 125Bojler Dražice OKHE 1251971256574106,7 x 52,47599Zobrazit v obchodech
TATRAMAT EOV 80 TrendBojler TATRAMAT EOV 80 Trend15880276581 x 47,55793Zobrazit v obchodech
MORA EOM 80 PKBojler MORA EOM 80 PK12680295577,5 x 45,43289Zobrazit v obchodech
Tatramat EOV 120Bojler Tatramat EOV 12023712042,965116 x 517571Zobrazit v obchodech
ARISTON PRO1 ECO 150 VBojler ARISTON PRO1 ECO 150 V23615032,480128,5 x 475158Zobrazit v obchodech
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 4]

Mohlo by vás také zajímat