Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Digestoře

Digestoře
Digestoř

Digestoř je v dnešní době již skoro neodmyslitelnou součástí každé kuchyně, avšak její výběr není tak snadný, jak se na první pohled může zdát. Je třeba znát alespoň základní parametry, abyste se při samostatném výběru výrazně nespletli. Jelikož se digestoře nestaví mezi nejlevnější domácí pomocníky, je lepší věnovat deset minut přečtení jednoho článku, než vyhodit několik tisíc za přístroj, který se nehodí vaší kuchyni a ani bytu, nebo dobu, do kterého jí pořizujete.

Ať už tedy máte menší oddělenou kuchyň, kde se zápachy drží, nebo máte prostor na vaření spojený s obývacím pokojem, je lepší v obou případech mít kvalitní digestoř, která všechny pachy, a to zejména z aromatických jídel, jako například řízky, nebo bramboráky, vyžene ven.

O tomto „vyhnání pachů“ se tedy v tomto článku budeme věnovat nejvíce, jelikož podle právě tohoto způsobu se digestoře rozdělují do různých kategorií, kterým budeme pro přehlednost říkat typy. Dále se jako vždy podíváme na konkrétní parametry, správnou údržbu, funkce a nakonec jako vždy na cenové relace, do kterých lze tyto spotřebiče řadit.

Digestoře: Porovnání 10 nejlepších digestoří podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších digestoří. Jak jsme tyto digestoře vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto digestoře jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit digestoře podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší digestoř.

NázevVzhledVýkon odsávání (m3/hod)OsvětleníPočet rychlostíOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Electrolux LFP216SDigestoř Electrolux LFP216S280Ano32235Zobrazit v obchodech
Mora OP 630 XDigestoř Mora OP 630 X183Ano31848Zobrazit v obchodech
Mora OP 630 WDigestoř Mora OP 630 W183Ano31590Zobrazit v obchodech
Mora OT 651 XDigestoř Mora OT 651 X304Ano31990Zobrazit v obchodech
Beko CTB 6407 XDigestoř Beko CTB 6407 X280Ano31748Zobrazit v obchodech
Mora OP 632 WDigestoř Mora OP 632 W175Ano31189Zobrazit v obchodech
Concept OPP 1260bcDigestoř Concept OPP 1260bc136Ano31290Zobrazit v obchodech
Concept OPP 2260Digestoř Concept OPP 2260232Ano31549Zobrazit v obchodech
Klarstein Aurora Eco 60Digestoř Klarstein Aurora Eco 60550Ano34899Zobrazit v obchodech
Gorenje TH60E3BDigestoř Gorenje TH60E3B350Ano31990Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení digestoří od jejich uživatelů.

Jak vybrat digestoř?

Pokud plánujete digestoři svěřit péči o kuchyňské ovzduší, nezapomeňte si dopředu ujasnitkam ji umístíte a v jakém režimu ji budete používat. Ruku v ruce s tím ji totiž bude třeba patřičným způsobem instalovat a vybírat konkrétní typ přístroje.

Při takzvaném vnějším odtahu neboli odsávání míří páry připojeným potrubím do komína, ventilační šachty nebo zcela mimo stavbu. Pokud dispozice vaší kuchyně odsávání neumožňuje, nabízí se recirkulace. Při tomto způsobu instalace nasátý vzduch proudí zpět do místnosti přes filtry zachytávající mastnotu a zápach. Vlhkost tedy z kuchyně nedostanete a po vaření je třeba vyvětrat. Podrobně si o tomto tématu popovídáme níže v konkrétních typech digestoří.

Nad čím se před výběrem zaměřit?

  • Typ digestoře volte podle prostoru, který jste jí předem určili. Máte-li například nad varnou deskou závěsnou skříňku, bude se vám hodit vestavná podvěsná digestoř, pro umístění nad ostrůvkem to bude zase ostrůvková a podobně.
  • Měli byste znát objem místnosti, které se bude digestoř nacházet. Podle výpočtu zjistíte, jak velký výkon od digestoře požadujete. Ideálně by měla výsledný objem vzduchu v místnosti vyměnit alespoň desetkrát za hodinu.
  • Design hraje také roli. Kromě výkonu a dalších důležitých parametrů byste měli volit také podle toho, jaká digestoř se bude do vaší kuchyně hodit. Pokud toužíte po originálním designovém kousku tak počítejte s tím, že si za něj zpravidla připlatíte i několik tisíc korun.
  • Máte venkovní odvádění? Pokud vám v kuchyni chybí předem připravené potrubí a z nějakého důvodu ho tam nelze dodělat, nemůžete využívat digestoř s venkovním odtahem a musíte se spokojit pouze s recirkulační funkcí.
  • Vzdálenost od varné desky. Výrobce vždy uvádí, kolik centimetrů musí minimálně být mezi varnou deskou a digestoří. Překontrolujte si, jestli uvedená minimální vzdálenost není vyšší, než ta vámi naměřená.

Na co si dát při výběru digestoře pozor?

Velikost

  • Velikost varné plochy je většinou 60 centimetrů a tomu odpovídá i velikost, respektive šířka digestoře. Někdy však můžete narazit na doporučení, že pro lepší odsávání je dobré pořídit si širší digestoř, například 90 centimetrů. Ani tato skutečnost se však v našich testech nepotvrzuje.

Doporučení výrobce

  • Pozornost byste měli věnovat doporučení výrobce ohledně postupu montáže digestoře a dodržování vzdálenosti od ostatního kuchyňského nábytku či vybavení – předejdete tím snižování výkonu. Dle dostupných informací také doporučujeme dopředu si místo budoucí instalace zaměřit a zvážit, jak dobře bude po připevnění digestoře přístupná varná deska.

Hlučnost

  • Hlučnost digestoře je obzvlášť důležitá v případě, kdy je kuchyň spojená s obytnou částí. Při těchto dispozicích doporučujeme, aby hlučnost na nejvyšší rychlostní stupeň nebyla vyšší než 60 decibelů. To je hladina hluku běžného rozhovoru, který je například při sledování televize už poměrně rušivým elementem. Lepší jsou však hodnoty kolem 55 decibelů. Obecně bývají digestoře o něco málo hlučnější v režimu recirkulace.

Osvětlení

  • Při výběru digestoře neopomeňte další důležitý prvek, kterým je osvětlení. Ujistěte se, že žárovky jsou nasměrovány kolmo na pracovní plochu a nejsou utopeny uvnitř digestoře. Na kvalitě osvětlení se odráží také materiál, ze kterého je zhotoven kryt osvětlení. Pokud není čirý, ale z matného plastu, snižuje to intenzitu i jas. Nejlépe uděláte, pokud si kvalitu osvětlení vyzkoušíte před koupí.

Typy digestoří

Rozdělení digestoří je v celku složitá věc. Každá stránka vám popisuje trochu jiné rozdělení, které je mnohdy velmi chaotické a nepřehledné. Tomuto se v tomto článku pokusíme předejít.

Řekněme, že digestoře se dají rozdělit podle dvou kritérií. První kritérium je rozdělení dle odsávání a druhé podle konstrukce. Na obě rozdělení se blíže podíváme a vše přehledně popíšeme.

Podle odtahu/recirkulace

Na trhu je možné se běžně setkat se dvěma způsoby odsávání, z nichž každý má své výhody a zároveň i své nevýhody.

Pokud se nedostanete k digestoři, která oba způsoby odsávání par kombinuje, budete nuceni mezi nimi vybírat.

  • Recirkulace– vtahují vzduch dovnitř, zfiltrují ho a pouští ho zpět. Výhodou je, že tyto modely nevyžadují takový výkon, bývají prostorově méně náročně a hodí se prakticky do každé kuchyně. Nicméně je potřeba je udržovat, čistit nebo měnit filtry.
  • Odtah vzduchu– digestoře s větším výkonem, odvádějí páru a pachy ven potrubím/komínem, takže není potřeba je výrazně filtrovat. Jde o efektivnější způsob, závislý především na průměru potrubí. V zimě však tudy může unikat teplo.

Recirkulační digestoře

Někdy také nazývané jako digestoře s vnitřním odtahem. Přístroje s tímto typem odtahu jsou vhodné tam, kde není možné odvádět vzduch přímo ven z místnosti, a nejsou tedy závislé na odtahovém potrubí.

Princip

Odsátý vzduch je veden přes tukový a uhlíkový filtr zpět do místnosti.

Zatímco tukový filtr bývá většinou součástí balení, uhlíkový filtr do digestoře, který absorbuje pachové složky, je často potřeba dokoupit a nadále jej měnit (přibližně 2-3x ročně podle četnosti vaření). Některé novější modely však umožňují (podobně jako tukový filtr) vkládat uhlíkový filtr do myčky na nádobí. Odpadá tedy nutnost filtry neustále dokupovat.

Negativem digestoří s uhlíkovým filtrem je skutečnost, že tento filtr snižuje výkonnost přístroje až o 20%. Při procesu recirkulace navíc nedochází k odvádění přebytečné vlhkosti, která tak zůstává v místnosti. 

Přístroje s tímto typem odtahu proto doporučujeme pro méně časté vaření.

Klady recirkulačních digestoří

  • Snadná instalace.
  • Vhodná do menších bytů.
  • Nezávislost na odvodu vzduchu potrubím.

Zápory digestoří s vnějším odtahem

  • Nižší výkon.
  • Hlučnější provoz.
  • Nutnost pravidelné výměny uhlíkového filtru.
  • Neodvádí vlhkost z místnosti.
  • Uhlíkový filtr nebývá součástí balení (je třeba jej dokoupit).
  • Výdaje za údržbu.
  • Nevhodné pro časté vaření.

Odtahové digestoře

Také nazývaná jako digestoř s vnějším odtahem se využívají tam, kde je možné vyvést odsátý vzduch přes tukový filtr pomocí předem připraveného potrubí ven z bytu.

To lze provést dvěma způsoby:

  1. Digestoř s odtahem na vnější stěnu vyžaduje vyvrtání otvoru do vnější stěny domu, kde se následně nainstaluje nástěnný modul, do něhož ústí odvětrávací hadice.
  2. Druhou variantou je digestoř s větrací šachtou, která k odtahu využívá odtahové potrubí či komín (pozor – nejde o komín určený k vytápění, ten je pro odsávání absolutně nevhodný!).

Nejefektivnější je přímé odtahové potrubí, které je vyvedeno přes stěnu či střechu domu. Pokud však budete vést potrubí nahoru, je potřeba myslet na vhodné úpravy, aby dovnitř nezatékalo. Problém také může vzniknout v chladných měsících, kdy se voda v potrubí sráží a může odkapávat dolů. Zamezit takovým nežádoucím jevům lze pomocí různých kolen a speciálních prvků umístěných v potrubí. Myslete však na to, že čím delší odvodová cesta je a čím více záhybů na ní najdete, tím hlučnější a méně výkonný přístroj bude.

V každém případě však doporučujeme použití kvalitní zpětné klapky, která se otevírá jen směrem z bytu ven.

Dalším důležitým kritériem je průměr odtahového potrubí, který musí být vždy minimálně stejný anebo větší než průměr vývodu digestoře. Pokud tuto podmínku nedodržíte, odtah nebude dostatečně účinný. 

Klady odtahových digestoří

  • Nejefektivnější způsob odsávání.
  • Vysoký výkon.
  • Nízká hlučnost.
  • Cenově výhodné (kromě zakoupení zpětné klapky nevyžaduje vedlejší náklady).
  • Snadná údržba (neobsahuje uhlíkový filtr).
  • Vzduch je odváděn mimo obytný prostor.
  • Ideální pro časté vaření

Zápory odtahových digestoří

  • Nutné připojení na kvalitní odtahové potrubí, ventilační šachtu či komín.
  • Případné stavební úpravy obvodového zdiva či jiných částí domu.
  • Výkon a efektivita odsávání klesá při používání s otevřenými okny.
  • V zimě odsávacím potrubím uniká teplo.

Kombinované digestoře

Jak už bylo řečenu v úvodu této kapitoly, lze se setkat i s kombinovaným typem, který se zatím na trhu nevyskytuje ve velkém měřítku.

Jde o to, že moderní digestoře v sobě kombinují funkce obou zmíněných typů. Můžete si tedy podle aktuální potřeby sami zvolit, zda využijete odtah pomocí potrubí či (například kvůli úniku tepla v zimních měsících) zvolíte raději recirkulaci.

Podle konstrukce

Když už víte, že se dají digestoře rozdělit podle odsávání, bylo by dobré znát i rozdělení podle konstrukčních hledisek, které jsou už o něco srozumitelnější.

Tyto typy e tedy rozdělují na základě jejich tvaru, nikoliv funkcí. Pojďme se na to tedy společně podívat.

Digestoře se dají podle konstrukčního hlediska rozdělit na:

  • Rohové digestoře
  • Výsuvné digestoře
  • Komínové digestoře
  • Vestavěné digestoře
  • Podstavné digestoře
  • Podvěsné digestoře
  • Ostrůvkové digestoře
  • Svislé digestoře
  • Lustrové digestoře

Níže se o každém typu dozvíme více a povíme si i jejich klady a zápory.

Komínové digestoře

Komínové digestoře jsou vhodné do kuchyní, kde lze zajistit odtah vzduchu ven z místnosti (například do komína nebo stoupaček), a zároveň není nad varnou deskou umístěna skřínka. Odtahové potrubí je schováno pod zpravidla nerezovým krytem, kvůli němuž si tento typ digestoří vysloužil označení komínová.

Výhody

  • vysoký výkon
  • vhodné do velkých kuchyní
  • široký výběr modelů

Nevýhody

  • větší rozměry
  • odtahové potrubí je nutno vést stropem
  • složitější instalace
  • vyšší spotřeba energie
  • vysoká pořizovací cena

Rohové digestoře

Ve své podstatě jde o komínový odsavač par jen s tím rozdílem, že je umístěn v rohu, kde se samozřejmě nachází také varná deska. Tyto digestoře mohou působit robustnějším dojmem. Jejich nejčastější místo je hlavně v kuchyních ve tvaru písmene „L“.

Výhody

  • úspora místa
  • dvě varianty odtahu

Nevýhody

  • působí robustnějším dojmem

Výsuvné digestoře

Výsuvné digestoře jsou zapuštěné v pracovní desce a umístěné za sporákem či varnou deskou. Když zrovna neodsávají páru, jsou téměř neviditelné, na desce je vidět pouze jejich horní část v podobě lišty. V případě, že chcete digestoř spustit, vyjede celý panel. Výhodou je téměř neviditelné umístění a efektní používání. Proti běžným digestořím jsou ale výrazně dražší.

Výhody

  • vhodné do menších kuchyní
  • kompaktní rozměry
  • vzhledově nenápadné

Nevýhody

  • nižší výkon

Vestavěné digestoře

Vestavěná digestoř se zabuduje se do horní skřínky a není vůbec vidět. Musíte pochopitelně počítat s menší odsávací plochou, pro sváteční kuchaře to ale může být elegantní a funkční řešení.

Stejně dobře může posloužit v menších kuchyních.

Výhody

  • vhodné do středně velkých kuchyní
  • vzhledově nenápadné

Nevýhody

  • složitá instalace
  • důraz na přesné rozměry

Podstavné digestoře

Velmi jednoduše se umisťuje pod kuchyňskou skříňku nebo volně nad varnou desku a je vhodná do menších kuchyní a vzduch čistí často pomocí recirkulace (může být ale i kombinovaná). Hlavní výhodou tohoto typu odsavače je poměr ceny a výkonu.

Výhody

  • nízká cena
  • vhodná do menších kuchyní
  • kompaktní rozměry
  • snadná instalace

Nevýhody

  • nižší výkon
  • pouze pro méně časté používání
  • hůře propracovaný design

Podvěsná digestoř

Pokud máte nad varnou deskou skřínku, může pro vás být nejjednodušší alternativou podvěsná konstrukce digestoře. Stačí ji namontovat pod skřínku a využívat buď jen v recirkulačním režimu, nebo zužitkovat vnitřní prostor skřínky pro umístění odtahové roury a odvést vzduch ven z místnosti.

Výhody

  • nižší pořizovací cena
  • kompaktnost
  • vhodná do menších kuchyní

Nevýhody

  • nižší výkon
  • hlučnost

Ostrůvkové digestoře

Budujete-li velkou kuchyni, jejíž nedílnou součástí bude praktický a moderní ostrůvek s varnou deskou, bude vhodné doplnit ho výrazným designovým prvkem ve formě ostrůvkové digestoře.

Digestoř je uchycena ke stropu a může se stát dominantou celé kuchyně. V tomto případě se poohlížejte po digestoři, která designem i materiálem ladí s ostatními prvky vaší kuchyně.

Výkonem patří tyto modely k těm silnějším, protože mají za úkol odsát páry z větší místnosti.

Výhody

  • vysoký výkon
  • vhodné do velkých kuchyní
  • výrazná dominanta kuchyně
  • moderní vzhled

Nevýhody

  • větší rozměry
  • odtahové potrubí je nutno vést stropem
  • složitější instalace
  • vyšší spotřeba energie
  • vysoká pořizovací cena

Svislé digestoře

Nevšední typ odsavače, který není umístěn nad varnou deskou, nýbrž za ní. Svislou digestoř je třeba zabudovat do pracovní desky.

Když pak začnete vařit, aktivujete ji a digestoř se z desky vysune na povrch.

Výhody

  • designový kousek
  • vysoký výkon

Nevýhody

  • vyšší pořizovací cena
  • vyšší spotřeba energie

Lustrové digestoře

Lustrové digestoře také jako svislé patří mezi ty méně obvyklé digestoře, které jen tak někde nevidíte. Lustrová digestoř je zavěšena ve stropě a vypadá skutečně jako robustní lustr. Ukrývá v sobě ovšem motor s filtry a v recirkulačním režimu pomáhá čistit vzduch.

Výhody

  • moderní designový skvost

Nevýhody

  • vyšší pořizovací cena
  • složitější instalace
  • vysoká spotřeba energie

Parametry pro výběr digestoře

Výkon digestoře

U výkonu všeobecně se často dělá jedna zásadní chyba. VÝKON BY MĚL OPTIMÁLNĚ ODPOVÍDAT VAŠIM POTŘEBÁM. V případě digestoří tuto poučku trochu poupravíme na: „Výkon odsávání by měl být optimální pro vaši kuchyni!“

Když naprosto zbytečně pořídíte digestoř s vyšším výkonem, než ve skutečnosti potřebujete, vyhodíte nejen zbytečné peníze u pořizování, ale budete tratit i na celkové spotřebě v průběhu používání.

Výpočet výkonu digestoře

Výkon se udává se v metrech krychlových vzduchu, který digestoř za hodinu odsaje. Aby nedocházelo k ochlazování místnosti, ale aby bylo zároveň odsávání dostatečně efektivní, měl by být výkon asi pětkrát až desetkrát větší než je objem místnosti.

  • Délka x šířka x výška = objem v m3

Spočítáte tak objem místnosti, ve které budete vařit, a tím i kolik vzduchu se v ní nachází. Výkon vaší nové digestoře by měl tento objem vyměnit alespoň desetkrát za hodinu, nejlépe však šestnáctkrát. Vypočtený objem dosaďte do následujícího vzorečku:

  • Objem v m3 x 16 = výkon v m3/hod

A právě takovýto výkon, v lepším případě i trochu větší, potřebujete pro své prostory. Pokud však máte kuchyni spojenou i s obývací částí, při výměně vzduchu na tomto prostoru by docházelo zároveň k úniku tepla. Tehdy raději volte výkon digestoře, který zvládne 600 m3/hod.

Výkon přímo ovlivňuje energetickou náročnost. Čím větší výkon požadujete, tím vyšší spotřebu očekávejte. Proto si hlídejte, aby přesah výkonu nebyl velký, zbytečně byste tak plýtvali elektrickou energií.

Spotřeba energie

S výkonem odsavače je samozřejmě úzce spjata také energetická náročnost. Platí zde jednoduchá rovnice, že čím větší výkon bude, tím vyšší spotřebu bude výrobek mít. Při výběru je proto dobré hlídat nejen hranici minimálního potřebného výkonu, ale i hranici, do které je výkon dostačující, aby nedošlo ke zbytečným energetickým ztrátám.

Na trhu najdete také modely, které jsou energeticky úspornější, negativem je však vyšší pořizovací cena.

Energetický štítek

O očekávané spotřebě vás moou informovat energetické třídy, které dávají do poměru příkon a výkon spotřebiče a které vyčtete z energetického štítku.

Zjednodušeně lze říci, že uvažujeme, kolik energie potřebuje digestoř k tomu, aby dosáhla a udržela optimální výkon. Nejúspornější je v tomto případě třída A+ (dosahuje jí jen málo digestoří), nejméně úsporná je naopak třída G. Nejčastěji se pak setkáváme s průměrnými hodnotami energetických tříd D a E, což nejsou zrovna dobrá čísla.

Znamená to celkem nízké hodnoty úspory energie, proto radíme obezřetnost. Hodně o digestoři vypovídá i roční spotřeba elektrické energie. Ta vám říká, kolik energie se spotřebuje.

Materiál

Digestoře jsou nejčastěji vyráběny v provedení matovaného nerezu, který se snadno čistí. Nebo si můžete vybrat digestoř, která kombinuje hliník, ocel a čiré mléčné sklo. U skla však počítejte s tím, že pro dokonalý vzhled bude potřeba jej důkladně leštit. Z módy zatím stále nevyšly ani klasické bílé digestoře zpravidla vyráběné v kombinaci plechu a smaltu.

Šířka a výška

I nad tou nejmenší varnou deskou doporučujeme volit šíři digestoře 50 cm minimálně, raději však 60 cm a více.

Obecně by měla být šířka spotřebiče stejná či větší než je šířka varné desky.

Co se výšky týče, záleží umístění odsavače na tom, zda vaříte na plynu či elektřině. Pokud vlastníte plynovou varnou desku, doporučujeme vám zachovat vzdálenost 75 cm mezi oběma spotřebiči. Pokud jste vlastníky elektrické varné desky, pak vám postačí vzdálenost 65 cm.

Hlučnost

Pokud už jste si vybrali typ odsávání vzduchu, i samotný konstrukční typ a jste ponaučeni z energetických údajů, je dobré se podívat i na ty „méně důležité“ parametry. V uvozovkách jsou z důvodu, že ačkoliv se u výběru můžou zdát jako zbytečné, následné užívání vám teprve ukáže, jak jste se zmýlili.

Jelikož pro odsávání vzduchu je potřeba dostatečný výkon, počítejte s tím, že digestoř bude hlučná. Ostatně, většina z vás si to jistě umí představit. Přirozeně, že hlučnost roste s výkonem, takže čím výkonnější digestoř, tím hlučnější. Obecně se hlučnost digestoří pohybuje v rozmezí 55 až 70 dB, ale seženete tišší i hlučnější modely. Samozřejmě doporučujeme hlučnost tlačit co nejvíce dolů – hodnota 58 decibelů je ideální, při větším hluku bude práce u sporáku nekomfortní a je zde určité riziko zdravotních potíží.

Hmotnost

I hmotnost by vás měla zajímat, protože je třeba brát ohledy na nosnost například skříňky u komínového typu digestoře, nebo stropu u typu závěsného.

Osvětlení

Při výběru se zajímejte také o osvětlení, které digestoř umožňuje. Je dobré se ujistit, zda žárovky směřují kolmo na varnou desku. Můžete také zvolit ekonomičtější LED osvětlení, které sníží celkové náklady na provoz.

Design

Ačkoliv tomu tak v minulosti né vždy bylo, digestoře se v dnešní době staly i designově dostupnější tak, aby se hodili do každé kuchyně.

V případě vestavných nebo podvěsných modelů je to sice méně patrné, ale také je zcela neschováte. Proto se snažte brát při nákupu určitý ohled i na design spotřebiče, jestliže chcete mít stylovou a vyladěnou kuchyni.

Funkce

Digestoře mají, i spoustu možností co se týče samotných funkcí, které vám mohou významně ulehčit průběh vaření.

Mezi ně může například patřit:

  • regulace odtahu par
  • dotykové ovládání
  • dálkové ovládání
  • indikátor znečištění filtru
  • automatické odsávání
  • doběhový systém

Umístění

Digestoř, kterou budete vybírat, musí vždy vycházet z konceptu kuchyně, do které ji plánujete umístit. Její situování je spojeno s varnou deskou. Právě nad ni musí být umístěna, aby co nejlépe plnila svou primární funkci, a to odvádění přebytečné páry a zápachů ven z interiéru.

Digestoř je potřeba umístit do určité výšky nad varnou desku od 80 do 100 centimetrů. Dalším důležitým hlediskem je šířka odsavače par, jež se musí alespoň rovnat šíři varné desky, v  lepším případě ji může přesahovat. Šířka digestoře se pohybuje od 40 do 100 centimetrů, může být i více.

Ovládání a čištění

Údržba

O digestoř byste se měli starat komplexně, pouze vyměňovat filtry nestačí. Chcete-li, aby tento prvek kuchyně vypadal stále pěkně a plně zastával svou funkci v domácnosti, dbejte o jeho údržbu.

Pravidelně digestoř otírejte vlhčeným hadříkem. Velkou péči pak věnujte filtrům u recirkulačních digestoří, které potřebují nejen čistit, ale také po čase vyměnit.

Tukové filtry lze omývat ručně i je vkládat do myčky. Jsou totiž vyrobeny z ocele. Uhlíkové filtry mají omezenou životnost, kterou prodloužíte opatrným omytím. Na čištění tohoto filtru můžete taktéž použít myčku, avšak pouze do teploty 65 °C. Filtry vracejte do digestoře vždy dokonale vysušené.

Ovládání

Digestoř je jednoduchý přístroj, takže ovládání by nemělo celé fungování zbytečně zesložiťovat. Čím snáze se k požadované akci doberete, tím lépe. Už jen proto, že při vaření máte často špinavé nebo mastné ruce a zdlouhavé ovládání digestoře by mělo jediný důsledek, že byste ji zbytečně ušpinili.

Tím nejběžnějším, s čím se můžete na trhu setkat, je posuvná regulace výkonu (čím více stupňů rychlosti, tím lépe) a zapínání osvětlení tlačítkem (taktéž se někdy můžete setkat s regulací intenzity osvětlení).

Modernější přístroje pak používají k ovládání displej. Ten by měl být ideálně dotykový, co nejjednodušší (jelikož je na ušpinění náchylnější a hůře se čistí) a pokud možno dostatečně velký, aby se na něm zorientovali i technicky méně zdatní jedinci.

Nejlepší je, pokud si můžete digestoř prohlédnout naživo v obchodě – pak všechno uvidíte a můžete si ovládání třeba i vyzkoušet.

Digestoř a cena

Jako vždy se nakonec podíváme na ceny. Ty si rozdělíme do třech základních kategorií a představíme si, co od jaké lze očekávat.

Cena digestoře do 10 000 Kč s DPH

Tato cenová kategorie vám nabídne vestavěné digestoře do kuchyňských skříněk, případně digestoře podvěsné či teleskopické. Tato cenová kategorie je velice oblíbená hlavně u lidí žijících v panelových a bytových domech a všeobecně menších bytech. Najdete tu převážně výkon 350 m3/hod.

Cena digestoře od 10 000 Kč do 40 000 Kč s DPH

V této cenové kategorii už se lze setkat s jakýmkoliv typem digestoře s různými výkony a energetickými třídami. Do hry také vstupují větší značky, které vám zajistí ověřené výrobky.

Co se týče parametrů, je na tom tato cenová kategorie velice dobře, avšak i zde se lze setkat s červivým jablkem – proto doporučujeme přečíst si dnešní článek, ať se tomuto případu vyhnete.

V této kategorii už si také budete moci vybírat mezi designovými kousky, které budou padnout do vaší kuchyně, jak ulité.

Cena digestoře nad 40 000 Kč s DPH

Jelikož už se zde o dokonalých parametrech nelze pochybovat, jde jen a jen o vzhled.  Pořídíte si digestoř s velice zajímavými parametry z pohledu výkonu a funkcionalit, jež ale odpovídají i nižším cenovým třídám. V této kategorii platíte za originalitu a určitou nadčasovost.

Odsavače par tohoto typu mohou mít podobu běžného osvětlení, které nikterak nenarušuje oblast kuchyně. Za nejdražší modely zaplatíte i 70 000 Kč.

Digestoře: Digestoř a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat novou digestoř. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nové digestoře pomohli a vy si teď vyberete kvalitní digestoř, která bude přesně podle vašich představ a vydrží vám odsávat nepříjemné zápachy při vaření po hodně dlouhou dobu.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nové digestoře zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací server Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé digestoře a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem digestoře. Dozvíte se tam také, která digestoř je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 4.6]

Mohlo by vás také zajímat