Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Elektrické hoblíky

Elektrický hoblík
Elektrický hoblík

Chcete upravit dřevo tak, aby vypadalo doopravdy skvěle? Pak určitě alespoň jednou budete potřebovat hoblík. Díky elektrickému hoblíku toto již nemusíte dělat ručně. Což je značně namáhavé a méně přesné. Při hoblování elektrickým hoblíkem nemusíte vyvíjet hodně síly.

Elektrický hoblík je jedním ze základních zařízení určených ke zpracování dřeva a je určen především k zarovnávání dřevěných materiálů. Používá se jak v hobby, tak v profesionálních tesařských obchodech, i když se samozřejmě v obou případech používají mírně odlišná zařízení. Princip fungování všech elektrických hoblíků je však docela podobný.

Pokud si chcete vybrat nový elektrický hoblík, pak jste tu správně. Provedeme vás kompletním procesem výběru nového hoblíku. Při výběru je důležité věnovat pozornost několika důležitým parametrům. Při výběru je důležité se zaměřit na parametry jako je napájení, příkon, hmotnost hoblíku, šířka hoblování, hloubka úběru a další. Kromě toho se zde podíváme také na výběr 10 nejlepších elektrických hoblíků podle recenzí uživatelů.

Elektrické hoblíky: Porovnání 10 nejlepších elektrických hoblíků podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších elektrických hoblíků. Jak jsme tyto elektrické hoblíky vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto elektrické hoblíky jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto hoblíky si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit produkty podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší elektrický hoblík.

Název hoblíkuVzhledPříkon (W)Hmotnost (kg)Šířka hoblování (mm)Hloubka drážky (mm)Hloubka úběru (mm)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Makita KP0800Elektrický hoblík Makita KP08006202,6820 - 92,53190Zobrazit v obchodech
Makita 1806BElektrický hoblík Makita 1806B120091700 - 2211350Zobrazit v obchodech
Bosch PHO 1500Elektrický hoblík Bosch PHO 15005502,4820 - 81,51710Zobrazit v obchodech
Extol Premium 8893405Elektrický hoblík Extol Premium 889340510004,11100 - 80,252149Zobrazit v obchodech
Bosch GHO 26-82Elektrický hoblík Bosch GHO 26-827102,6820 - 993795Zobrazit v obchodech
Makita 1911BElektrický hoblík Makita 1911B9004,31100 - 225980Zobrazit v obchodech
Makita DKP180ZElektrický hoblík Makita DKP180Z9003,4820 - 223415Zobrazit v obchodech
Scheppach EP1100Elektrický hoblík Scheppach EP110011003,8820 - 1831385Zobrazit v obchodech
PARKSIDE PHA 12 B2 (Lidl)Elektrický hoblík PARKSIDE PHA 12 B2 (Lidl)501,54560 - 1721490Zobrazit v obchodech
DeWALT DCP580NTElektrický hoblík DeWALT DCP580NT4603,1820 - 228190Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení elektrických hoblíků od jejich uživatelů.

Jak vybrat elektrický hoblík

Hoblík je nástroj, který se používá k hoblování a hrubému zpracování dřevěných materiálů, zejména těch s relativně rovným, ale ne nadměrně širokým povrchem. Jednotlivé elektrické hoblíky se liší především přesností během hoblování, výkonem, způsobem napájení a dalšími možnostmi.

Pohonnou jednotkou pro hřídel s noži v elektrickém hoblíku je motor s výkonem obvykle v rozmezí od 0,5 do 1 kW. Pracovní šířka hoblíků neumožňuje pohodlnou práci na širokých prvcích, například na povrchu nábytku, ale je ideální pro zpracování jednotlivých dřevěných desek.

Napájení elektrického hoblíku

Elektrický hoblík je napájen samozřejmě z elektřiny. Liší se tím, zda jsou napájeny přímo z elektrické sítě nebo z akumulátoru. Akumulátorový hoblík je lépe mobilní a při práci s ním vám nepřekáží kabel. Je důležité také vybírat podle toho, zda se v oblasti, kde budete pracovat s elektrickým hoblíkem, nachází elektrická zásuvka.

Elektrický hoblík napájený kabelem ze sítě

Tento hoblík připojíte do elektrické zásuvky. Je vybaven kabelem. Při výběru myslete na to, aby byl kabel dostatečně dlouhý a dosáhl k elektrické zásuvce. Tyto modely elektrického hoblíku mají obvykle vyšší výkon.

Nevýhodou je horší mobilita a nutnost případně použít prodlužovací kabel, pokud je elektrická zásuvka z dosahu pracovní plochy.

Elektrický hoblík napájený z akumulátoru

Tento typ elektrického hoblíku je napájený z akumulátoru. Neplete se vám nikde kabel. Obvykle se jedná se jedná o Li-Ion baterie. Výdrž baterie u hoblíku je obvykle kolem několika desítek minut.

Součástí balení je nabíječka a baterie. Některé modely nabízejí i náhradní baterii v balení. Nevýhodou akumulátorového hoblíku je obvykle nižší výkon než u kabelové verze. Akumulátorové elektrické hoblíky jsou také o něco dražší. Při výběru myslete na kapacitu baterie, dobu dobíjení a výkon modelu.

Příkon a výkon elektrického hoblíku

Příkon je důležitou veličinou a parametrem při výběru elektrického hoblíku. Udává se ve Wattech. Příkon nám říká, jak výkonné je dané zařízení na hoblování dřeva a dalších dřevěných materiálů. Kromě výkonu nám příkon říká to, kolik elektrické energie spotřebuje během opracovávání dřeva.

Velmi levné elektrické hoblíky se prodávají s příkonem od 500 W až 700 W. Dražší modely mají obvykle ve specifikacích napsaný příkon od 1 kW a více. Setkáte se i s modely, které nabízejí až příkon 1,5 kW.

Čím vyšší je příkon, tím je zařízení efektivnější a práce vám odsýpá rychleji. Elektrický hoblík se silnějším motorem zvládne lépe hoblovat tvrdé části dřeva.

Šířka záběru pro hoblování

Další velmi podstatný parametr při výběru elektrického hoblíku se jmenuje šířka záběru (také známý pod názvem hoblovací šířka, šířka záběru nebo šířka hoblování.)

Tento údaj vám řekne, jak velkou část dokáže hoblík ohoblovat na jeden zátah. Tento parametr ovlivňuje i další parametry jako je výkon a hmotnost elektrického hoblíku. Dále ovlivní i celkovou cenu elektrického hoblíku.

S jakými šířkami elektrických hoblíků se můžete setkat na našem trhu u jednotlivých modelů? Obvykle se šířka pohybuje od hodnoty kolem 65 mm a může dosahovat až k 200 mm. Některé modely nabízejí i mnohem širší záběr.

Šířku záběru vybírejte podle toho jak často budete hoblík využívat. Pokud jste domácím kutilem a použijete ho jen občas, pak vám budou stačit modely, které mají menší šířku záběru kolem 80 mm až 85 mm.

Pro profesionální uživatele doporučujeme si vybrat elektrický hoblík s šířkou záběru kolem 100 mm a více.

Elektrický hoblík a hloubka úběru

Úběr a jeho hloubka je také důležitým parametrem, který také hraje důležitou roli při výběru nového elektrického hoblíku do vašeho arsenálu nástrojů na opracování dřeva.

Běžné elektrické hoblíky obvykle umožňují zpracování materiálů do hloubky 2 mm až 4 mm.

Hloubka úběru nám udává hlavně to, jako silnou vrstvu dřeva je schopen hoblík zpracovat na jedno přejetí dřeva. Čím vyšší je hloubka úběru, tím dříve budete mít dřevo sraženo a vyhoblováno.

Musíte ovšem také počítat s tím, že příliš veliká hloubka úběru zhoršuje přesnost hoblování. Tzn. el. hoblík vyvíjí větší sílu během hoblování. To může způsobit zvlněný povrch dřevěné desky.

Hloubku úběru si obvykle můžete sami nastavit. Nastavujete si hloubku drážky a tím následně i hloubku úběru. To si přizpůsobíte sami podle toho, jaký kus dřeva zrovna hoblujete.

Pro domácí kutily obvykle stačí hloubka úběru od 0 do 3 mm.

Pro profesionály doporučujeme si vybrat model s větší hloubkou úběru. Můžete si vybrat modely, které mají hloubku až přes 20 mm.

Hmotnost elektrického hoblíku

Je dobré se zaměřit i na celkovou hmotnost tohoto elektrického přístroje. Vysoká hmotnost vám může vadit především tehdy, když budete hoblík využívat často a po delší časové úseky. Tehdy je dobré pokud je hoblík co nejlehčí, protože po delší práci s příliš těžkým hoblíkem vás může začít bolet ruka a případně i další části vašeho těla.

Nejlehčí elektrické hoblíky obvykle váží kolem 2 kg. Naopak ty nejtěžší elektrické hoblíky mohou vážit i 10 kilogramů a více. Hmotnost ovlivňuje výkon modelu a další předchozí parametry.

Elektrický hoblík a jeho nože

Hoblovací nože jsou hlavním konstrukčním prvkem hoblíku, které se starají o samotné hoblování. Uvnitř elektrického hoblíku se otáčí nože, které odstraňují vrstvu opracovávaného dřevěného materiálu. Obvykle jsou nože ve dvojicích.

Nože u elektrického hoblíku mohou mít 2 různé materiály:

  • Nože z rychlořezné oceli – Rychlořezná ocel je tvrdá a opracovává materiál velmi hladce. Tento materiál není křehký.
  • Nože z tvrdokovu – Výhodou těchto nožů z tvrdokovu je vysoká životnost. Snadno se udržují. Tento materiál je křehčí. Obvykle se jedná o karbid wolframu.

Na trhu jsou v současné době také k dispozici modely s jedním nožem. Uživatelé nejvíce doporučují jednolisté roviny (čepel je namontována v bubnu). Takové modely zaručují lepší výsledky hoblování.

Za to můžeme vděčit nižšímu řeznému odporu. Je-li hřídel dobře vyvážená, je vyloučeno riziko tzv. házení. Ovládání nože na řezací hlavě je snazší než u modelů se dvěma nebo čtyřmi noži. Další výhodou ovlivňující atraktivitu nástrojů s jedním břitem jsou nižší náklady na opravu, protože stačí vyměnit pouze jedna čepel.

Kromě rovných čepelí si můžete vybrat i nože, které vám pomohou vytvořit vlnky či spirály.

Jak se nože vyměňují?

Při hoblování se nože po nějakém čase opotřebovávají. Proto je důležité často kontrolovat jejich kvalitu. Pokud je nůž již tupý, pak dochází ke špatným výsledkům hoblování.

Jestliže se začíná motor při hoblování zahřívat, pak je nejvyšší čas na výměnu nožů v hoblíku.

Pokud se otupí jedna strana nože, můžete ho jednoduše otočit a pak hoblovat druhou stranou nože.

Jestliže máte tupé obě strany nože, pak je nutné nůž nabrousit. Případně si můžete zakoupit nový nůž do elektrického hoblíku. Nůž vyměňte také tehdy, pokud dojde k jeho poškození.

Elektrický hoblík: Funkce a příslušenství

Stejně jako jiné spotřebiče i elektrické hoblíky nabízejí celou řadu různých funkcí a příslušenství, které vám ulehčí používání tohoto přístroje. Pojďme se podívat s jakými funkcemi a příslušenstvím se můžete nejčastěji u jednotlivých hoblíků setkat na našem trhu.

  • Možnost odsávání hoblin – Hobliny nemusí být všude kolem díky této skvělé funkci. Můžete připojit váš vysavač k elektrickému hoblíku a váš vysavač následně vysaje hobliny, takže máte hned uklizeno. Toto se hodí u přístrojů, které vytvářejí menší hobliny.
  • V-drážky – V-drážka je praktickým výřezem ve tvaru V vespod hoblíku. Toto vám umožňuje snadno srazit ostré hrany v takovém úhlu v jakém požadujete.
  • Praktický vak na hobliny – Pokud nemáte k dispozici vysavač, můžete napojit k vhodnému otvoru vak na hobliny. Po jeho naplnění ho jednoduše vyprázdníte. Díky tomu máte snáze uklizeno.
  • Vodící lišta – Další užitečné příslušenství. Tentokrát je to vodící lišta. Umožňuje vám zpřesnit hoblování. Uchytíte ji k hraně dřevěné desky a tato lišta vám následně pomůže vytvořit dokonalou drážku.
  • Transportní kufr pro hoblík – Některé modely hoblíků nabízejí praktický transportní kufr. Díky tomu se hoblík snadno přenáší a ukládá a navíc máte všechny součástí a příslušenství pěkně pohromadě. V transportním kufru se vám nebude na váš hoblík prášit a je zde ochráněn před negativními vlivy okolí.
  • Ergonomická rukojeť – Dobré je, pokud má model dostatečně ergonomickou rukojeť. Ergo. rukojeti jsou zároveň i pogumované. To vám  umožní snadnější úchop přístroje během práce. Dále taková rukojeť lépe tlumí vibrování, takže je práce s daným elektrickým hoblíkem mnohem pohodlnější.

Elektrické hoblíky jsou obvykle konstruovány k provádění několika přísně definovaných úkolů. Proto je velmi důležité vybavit další hoblík dalším příslušenstvím, které pomáhá zvýšit použitelnost zařízení.

Prvkem, kterým je vybaven kvalitní hoblík, je vodící lišta. Pomáhá vést nástroj přesně po obrobku. Pro ty, pro které bude jednou ze základních funkcí paralelní rám ze dřeva, může být užitečným doplňkem právě vodící lišta. Některé sady obsahují také vak na absorbování třísek. Je připevněn na konci výstupu pro hadici vysavače.

Cenové hladiny elektrických hoblíků: Kolik by měl nový elektrický hoblík stát?

Elektrické hoblíky jsou logicky o něco dražší než klasické ruční hoblíky pro opracování dřeva. Nicméně za to, jak vám elektrický hoblík hoblování značně ulehčí si stojí za to připlatit. Ušetří vám nejen čas, ale i vaši energii a nervy. A nebude vás po hoblování dřeva obvykle nic bolet. Levné modely elektrických hoblíků jsou určeny především pro občasné domácí použití pro kutily.

Cena elektrického hoblíku do 1 000 Kč s DPH

Co vám nabídne kategorie s nejlevnějšími elektrickými hoblíky s cenovkou do 1 000 Kč s DPH? Ty nejlevnější modely si můžete zakoupit již za cenu, která se pohybuje kolem 700 Kč s DPH. Levné modely mají obvykle nižší výkon a příkon. Ten se pohybuje kolem 600 Wattů. Modely jsou obvykle vyrobeny z levnější plastů.

Cena elektrického hoblíku od 1 000 Kč do 3 000 Kč s DPH

Tato cenová kategorie nabízí širší výběr modelů. Vyberete si zde kvalitnější elektrické hoblíky. Dražší modely v této cenové kategorii nabízejí větší hloubku úběru a to až kolem 2 až 3,5 mm. Vyberete si zde elektrické hoblíky s příkonem 700 W a více.

Nejdražší elektrické hoblíky: Cena elektrického hoblíku nad 3 000 Kč s DPH

Co vám nabídnou ty nejdražší elektrické hoblíky? Pokud si pořídíte elektrický hoblík jehož cenovka překračuje 3 000 Kč s DPH, pak od něj můžete očekávat obvykle kvalitní zpracování z dobrých materiálů. Model bude mít i kvalitní nože. Tyto modely vám nabídnou vysoký příkon a to až 1 000 W. Modely jejichž cenovka překročí 5 000 Kč s DPH vám nabídnou příkon až 2 500 W. Vyberete si zde modely, které jsou nabízeny uvnitř praktického transportního kufru s dalším užitečným příslušenstvím. Tyto modely toho dokážou doopravdy mnoho.

Značky elektrických hoblíků

S jakými značkami elektrických hoblíků se můžete setkat na našem trhu? Nejčastěji to jsou tyto značky: Makita, Extol, DeWalt, Bosch, Hecht, Hitachi, Black & Decker, Asist, Fieldmann, Einhell, Sharks, Festool, Parkside (privátní značka obchodu Lidl) a další.

Jak nastavit elektrický hoblík?

Elektrický hoblík je zařízení, díky kterému bude povrch ošetřených desek zcela hladký. Pokud jde o nastavení polohy elektrického hoblíku, musí být rovnoběžně s prknem a musíte ho docela pevně přitlačit. Je stanoveno několik důležitých aspektů pro správné použití elektrického hoblíku.

Jednou z nejdůležitějších je hloubka hoblování. Typicky můžete vybrat až maximálně 2 mm. Poté můžete zvolit, na kterou stranu chcete, aby piliny vypadly. Poté připevněte na příslušnou stranu hoblíku vysavač nebo jiné sací zařízení, abyste udrželi dostatečný pořádek při práci a neměli poté příliš mnoho práce při uklízení.

Vždy pamatujte na svou bezpečnost a noste pracovní rukavice a pokud je to možné, nastavte bezpečnostní zámek na spínači.

Jak používat elektrický hoblík?

Použití elektrického hoblíku není vůbec složité. Na začátku si však musíte vybrat správné místo pro práci. Nejlepší je mít hodně volného místa, protože mohou nastat situace, kdy budete muset zpracovat poměrně dlouhé desky.

Pokud jde o síťové zařízení, umístěte hoblík blízko k zásuvce. Na zpracovaný kus dřeva nemůžete zapomenout, musí být pevně připevněn ke stolu, na kterém je umístěn.

Poté zvolte hloubku hoblování, nástroj pevně uchopte za rukojeti na obou stranách a jemně ho přesuňte po dřevě. Jakmile budete mít pevnější ruku, můžete to udělat trochu rychleji, ale vždy dávejte pozor a zůstaňte v bezpečí.

Elektrické hoblíky: Elektrické hoblíky a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nový elektrický hoblík. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží.

Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nového elektrického hoblíku pomohli a vy si teď vyberete kvalitní elektrický hoblík, který bude fungovat přesně podle vašich představ a bude vám fungovat dlouho bez jediné závady. Doufáme, že vám pomůže při hoblování různých dřevěných materiálů a docílíte vždy perfektního výsledku bez zbytečné námahy.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nového elektrického hoblíku zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací server Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé obchody a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem elektrického hoblíku. Dozvíte se tam také, který elektrický hoblík je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 4.2]

Mohlo by vás také zajímat