Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Excentrické brusky

Než zabrousíme k excentrickým bruskám, je důležité si obecně vysvětlit, jakému stroji se vlastně budeme věnovat. Bruska patří k obráběcím strojům, které jsou vyrobeny za účelem opracování materiálů, nejčastěji kovu či dřeva. To je zajišťováno pohybem brusiva, obvykle brusným kotoučem anebo brusným plátnem. Jedná se o stroje poháněné převážně elektromotorem a dělící se podle konstrukce na nepřenosné či ruční přenosné nářadí.

Excentrická bruska je vhodná pro všechny kutily, a to ať už brousíte velké plochy, nebo jen potřebujete dobrousit pár centimetrů. Své uplatnění najde všude, kde je třeba vybrousit povrch do hladka – upravíte s ní dřevo, kov i plast, vybrousíte starý lak i tmel. Bruska zvládne opracovat nejen rovné povrchy, ale i oblé rohy. Samozřejmě vždy platí, že je třeba zvolit správnou zrnitost brusného papíru.

Excentrické brusky: Porovnání 10 nejlepších excentrických brusek podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších excentrických brusek. Jak jsme tyto brusky vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto excentrické brusky jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit excentrické brusky podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší excentrickou brusku.

NázevVzhledPříkon (W)Max. průměr kotouče (mm)Hmotnost (kg)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Bosch GEX 125-1 AE ProfessionalExcentrická bruska Bosch GEX 125-1 AE Professional2501251,31990Zobrazit v obchodech
DeWALT DWE6423Excentrická bruska DeWALT DWE64232801251,282131Zobrazit v obchodech
Makita BO5041Excentrická bruska Makita BO50413001251,43038Zobrazit v obchodech
Makita BO5031Excentrická bruska Makita BO50313001251,32422Zobrazit v obchodech
Metabo SXE 3150Excentrická bruska Metabo SXE 31503101501,63619Zobrazit v obchodech
Bosch PEX 220 AExcentrická bruska Bosch PEX 220 A2201251,41299Zobrazit v obchodech
Makita DBO180ZExcentrická bruska Makita DBO180Z1251,73119Zobrazit v obchodech
Ryobi ROS 300Excentrická bruska Ryobi ROS 3003001251,71242Zobrazit v obchodech
Bosch GEX 150 AC ProfessionalExcentrická bruska Bosch GEX 150 AC Professional3401502,15190Zobrazit v obchodech
Makita BO5030Excentrická bruska Makita BO50303001251,32372Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení excentrických brusek od jejich uživatelů.

Rozdělení excentrických brusek dle typu

Co se týče rozdělení, existuje mnoho druhů brusek, proto je důležité si říci, s jakými typy se lze setkat.

 • Excentrická bruska: slouží k broušení rovinných ploch brusným plátnem pomocí excentru, který vykonává krouživý pohyb plátna; skvělá na broušení zaoblených povrchů. Kombinuje otáčení a kmitání díky čemuž efektivně brousí různé materiály.
 • Úhlová bruska (lidově také „rozbrušovačka“): slouží k rozbrušování materiálu.
 • Pásová bruska: stejně jako excentrická bruska slouží k broušení rovinných ploch s využitím nekonečného brusného pásu.
 • Přímá bruska: ruční obrušování různých konstrukcí či odlitků.
 • Vibrační bruska: broušení rovinných ploch vibrujícím brusným plátnem.
 • Další typy: brusky s ohebnými hřídeli – známy jsou pro svou precizní práci v zubním lékařství či při různých dokončovacích pracích ve strojírenství.

Jak vybrat excentrickou brusku?

Obecně platí, že pro kutily je úplným základem úhlová bruska. V případě, že často brousí rovné plochy pak bruska vibrační, a pokud se jedná o specialistu, který například vybrušuje složité tvary na nábytku, pak se mu vyplatí bruska excentrická. Hodí se na dřevo, sádrokarton, karoserie aut a mnoho dalšího. Je velmi praktická a zvládá nejen brousit nerovné povrchy, ale také leštit. Tyto brusky jsou to pravé na finální dobrušování a drobné obliny. S excentrickou bruskou se snadno zbavíte rzi z kovu, z karoserie automobilu a obrousíte i dřevěný nábytek. Některé modely navíc vynikají svou lehkostí – jedná se sice o levnější modely, ale právě tyto typy můžete snadno ovládat jednou rukou. Pro opracovávání větších ploch už je třeba těžší bruska, která bude mít také vyšší cenu. Modely bývají vybaveny madlem a umožňují snadné obouruční uchopení.

Rozdíl mezi rotační a vibrační bruskou

O excentrických bruskách se traduje, že jsou po všech stránkách lepší než brusky vibrační. Na první pohled se může zdát, že jsou si podobné, opak je však pravdou. V čem se tedy tak liší a v čem naopak nikoliv?

V obou případech jde o broušení, které je prováděno rozkmitáním brusné desky, avšak v případě brusky excentrické hraje velkou roli také rotace. Excentrická bruska dominuje kruhovou brusnou deskou, namísto obdélníkové nebo čtvercové. Broušení je tedy díky rotaci efektivnější, což lze většinou poznat i laickým okem. Pokud tedy zvažujeme koupi brusky, ve prospěch excentrických brusek, tedy rotačních, hraje to, že kombinace dvou pohybů – malého otáčení kolem osy v průměru kolem pěti milimetrů (vibrace) a otáčení celé brusné plochy – zajišťuje hladší povrch než v případě klasické vibrační brusky. Aby se na broušeném materiálu nevytvářely kruhové stopy, je otáčivý pohyb mírně vyosený, zhruba 2,5–3 milimetry. Mírným negativem je ale fakt, že s excentrickou bruskou nedokážete brousit rohy. V takovém případě je důležité zvolit buďto univerzální multifunkční, či vibrační delta brusku.

Druhy excentrických brusek

Excentrické brusky nemají jednotné druhové rozdělení, ale můžeme si je vydělit alespoň podle vzhledu nebo základních funkcí.

Dle typu uchopení:

 • Jednoruční brusky
  • Jsou lehčí, mají nižší cenu, ale také nižší výkon. Hodí se pro broušení pod různým úhlem, lze s nimi opracovávat materiál i ve svislé poloze. Jsou vhodné především pro obrušování menších ploch. Zástupcem této kategorie může být například excentrická bruska BOSCH PEX 220 A nebo model BOSCH GEX 125-1 AE Professional.
 • Obouruční brusky
  • Zpravidla bývají těžší, ale mají vyšší výkon. Vhodné jsou především pro práci ve vodorovné poloze. Zvládnou velké plochy kovu, plastu i dřeva. Příkladem může být bruska MAKITA BO6030J nebo bruska s regulací výkmitu METABO SXE 450 TurboTec.

Dle příkonu motoru:

 • Příkon 240 až 500 W
  • Tyto typy brusek jsou vhodné zejména pro broušení jemnými papíry o zrnitosti od 100 do 400. Do této kategorie patří bruska MAKITA 5O5031 s příkonem 300 W nebo výkonnější model POWERPLUS POWX0471 s motorem o síle 450 W.
 • Příkon od 500 do 750 W
  • V této kategorii najdete brusky, kterým nečiní sebemenší problém práce s hrubším papírem o zrnitosti 100 i méně. Jedná se o brusky jako Einhell TC-DW 225 Clasic s příkonem 600 W nebo rotačně excentrickou brusku MAKITA BO6050J s příkonem motoru 750 W.

Funkce a vlastnosti excentrické brusky

Výše jsme si již vysvětlili základní rozdělení různých typů a druhů brusek. Na co se ale ohlížet, když přijde na samotnou koupi? Parametry se vcelku shodují s parametry u vibračních brusek, dominují tu však důležité body, kterých je nutno se držet.

 • Příkon motoru
  • Pro domácí hobby bohatě postačí bruska s výkonem okolo 250 až 300 W, nezapomeňte se však na příkon motoru vždy podívat, profesionální brusky mohou totiž dosahovat výkonu až 750 W. Obouruční modely se pohybují okolo hodnoty 450 W. Bruska s nedostatečným výkonem nemusí splnit všechna vaše očekávání. Naopak příliš silná bruska může mít také větší hmotnost a pravděpodobně tak s ní budete bojovat.
 • Nádoba na odvod pilin
  • Dejte přednost brusce, která je vybavena plastovým sběrným košem s mikrofiltrem. Sáhnout můžete také po přístroji stextilním sáčkem. Profesionální modely většinou disponují možností připojení na vysavač, který se o všechen nepořádek postará za vás.
 • Tlumení vibrací/měkký start
  • Hledejte přístroj s tlumením vibrací. Jeho účelem je zvýšit komfort práce. Většina novějších modelů tímto komponentem disponuje, avšak není to podmínkou. Tato funkce je vhodná pro usnadnění a zpříjemnění delší práce. Tlumič vibrací snižuje fyzickou zátěž a zvyšuje komfort při použití. Vydržíte tak pracovat déle, aniž by vás bolely ruce. Tato vlastnost rozhodně není k zahození a vyplatí se tak pořídit brusku, která ní disponuje, i když bude možní o něco dražší.
 • Regulace otáček
  • Tato funkce se hodí zejména pokud se chystáte brousit jemnější plochy, které vyžadují opatrnější zacházení. Regulováním otáček můžete nastavit jemnější záběr brusky, díky kterému dokážete odebírat méně materiálu.
 • Brusný papír
  • Věnujte pozornost také brusnému papíru a jeho upínání. Většinou se užívá suchý zip, ale posloužit mohou také kovové svorky. Kotouče brusného papíru seženete o průměrech 125 mm a 150 mm, v zrnitosti 40, 60, 80, 100, 120, 150, 180, 240. Ty nejjemnější mají hodnotu 400.
 • Hmotnost a ovládání
  • Excentrická bruska může vážit 1 kg, ale najdete i mnohem těžší modely. Výběr vhodného modelu se odvíjí od toho, na co budete brusku potřebovat. Na jemnější dobrušování a domácí kutění postačí lehčí modely, pro broušení velkých ploch (například karoserií) se bude hodit těžší bruska s madlem pro obouruční držení.
 • Příslušenství
  • Součástí balení mohou být různé krytky nebo madla, proto si vždy pozorně prohlédněte (při koupi na internetu přečtěte), co všechno balení obsahuje, ať se nestane, že budete muset dokupovat další příslušenství. Není vždy samozřejmostí, že je brusný papír nebo akumulátor součástí balení.

Cena excentrické brusky

Co se týče ceny, odvíjí se od ní také vlastnosti, které s excentrickou bruskou získáte. Pokud chcete užitečný přístroj do domácí dílny, který zvládnete ovládat pouze jednou rukou, postačí vám bruska z nižší cenové kategorie. Má-li však jít o nezbytného pomocníka, který disponuje regulací otáček a tlumením vibrací, budete muset počítat s vyšší cenou.

Cena excentrické brusky do 1 500 Kč s DPH

Levných brusek se bát nemusíte. Nebudou mít sice tolik vlastností jako jejich dražší varianty, ale dokáží dobře posloužit. Excentrická bruska EXTOL PREMIUM 8891847 je všestranným nástrojem, který se hodí k jemnému zabrušování a dočišťování. Dokáže leštit a brousit různé povrchy, manipulace s bruskou je snadná (váha je 1,4 kg). Disponuje vakem proti prachu a akumulátorem, díky kterému je snadno přenosná. Cena je okolo 800 Kč. Patří mezi opravdu levné modely, které ovšem dovedou posloužit. V této cenové relaci najdete také modely TUSON 125 mm 430 KW (cena 950 Kč), Hoteche HTP800506 (cena 1 000 Kč) nebo Black & Decker KAA199 (cena 1 300 Kč).

Cena excentrické brusky od 1 500 Kč s DPH do 2 000 Kč s DPH

Tato kategorie nabízí výkonnější modely, které využijete na broušení kovů, dřeva i jiných materiálů. POWEPLUS POWX0471 s příkonem 450 W má brusný talíř 125 mm, jenž snadno vyměníte díky suchému zipu. Disponuje regulací otáček a má navíc možnost připojení do externího vysavače. Cena je cca 1 500 Kč. Jedou z uživatelsky nejlépe hodnocených excentrických brusek je BOSCH GEX 125-1 AE Professional, která nabízí maximální komfort při broušení díky gumové tlumicí vložce. Mobilní odsávání je zajišťováno mikrofiltračním systémem. Otáčky snadno přizpůsobíte obrušovanému materiálu. Cena 2 000 Kč.

Cena excentrické brusky od 2 000 Kč do 4 500 Kč s DPH

Pokročilé a profesionální brusky mají sice vyšší cenu, ale zato mohou nabídnout mnoho užitečných vlastností. Důkazem je excentrická bruska MAKITA BO5030 s motorem o síle 300 W, doběhovou brzdou pro brusný talíř, ergonomicky tvarovaným tělem a vypínačem odolným proti prachu. Brusný papír jednoduše vyměníte díky suchému zipu. Cena 2 400 Kč. Přístrojem na profesionální úrovni je Einhell TC-DW 225 Classic s brusným talířem 225 mm a příkonem 600 W. Větší efektivitu práce zajišťuje schopnost roztočit se až na 1 500 ot/min. Nevýhodou je opravdu vysoká hmotnost, která dosahuje hranice 10 kg. Bruska však za sebou nechává dokonalé výsledky i bez větší námahy. Cena je cca 4 150 Kč s DPH.

Excentrické brusky: Excentrická bruska a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat novou excentrickou brusku. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nové excentrické brusky pomohli.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nové excentrické brusky zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací portál Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé excentrické brusky a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem excentrické brusky. Dozvíte se tam také, která excentrická bruska je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat