Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Horkovzdušné pistole

S horkovzdušnou pistolí se jistě setkal každý z vás a neměla by chybět v žádné kutilské dílně, ať už patříte mezi vášnivé kutili, nebo mezi amatéry. Tento na obsluhu nenáročný elektrický spotřebič je relativně jednoduché zařízení, kde horká spirála ohřívá proudící vzduch, který žene ventilátor. Vyměnitelnými koncovkami si práci můžete ulehčit, nebo zkrátka dělat sofistikovanější úkony, u kterých jsou vyměnitelné koncové hlavice potřeba.

Původní poslání horkovzdušných pistolí je tedy jasné: malý ventilátor nasává vzduch a prohání jej dutinou topného tělíska. Vyfoukávaný horký vzduch má takovou teplotu, že pokud se nasměruje na jakýkoli nátěr, jeho pojivo ztratí soudržnost. Nátěrový materiál změkne a dá se snadno odstranit například špachtlí nebo ocelovým kartáčem.

Horkovzdušné pistole mají obdobnou koncepci jako fén (motorek, topné tělísko). Oproti fénu mají 2x až 5x větší příkon. Nejlevnější pistole seženete již zhruba od 600 Kč a nejdražší stojí okolo 4000 Kč.

V tomto článku si řekneme, podle čeho je nejlepší horkovzdušnou pistoli vybírat tak, aby vám sloužila co nejdéle a nejlépe. Dále si podrobně vysvětlíme veškeré parametry, se kterými se u výběru setkáte. V neposlední řadě si představíme druhy, které se na trhu dají najít a ukážeme si i nejčastější využití těchto pistolí. Nakonec tohoto článku si jako vždy určíme tři základní cenové kategorie a představíme si, co od jaké lze očekávat. Tak pojďme na to.

Horkovzdušné pistole: Porovnání 10 nejlepších horkovzdušných pistolí podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších horkovzdušných pistolí. Jak jsme tyto horkovzdušné pistole vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto horkovzdušné pistole jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit produkty podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší horkovzdušnou pistoli.

NázevVzhledMax. teplota (°C)Max. proud vzduchu (l/min)Příkon (W)Hmotnost (kg)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
EXTOL INDUSTRIAL 8794800Horkovzdušná pistole EXTOL INDUSTRIAL 879480065050020000,71289Zobrazit v obchodech
Asist AE6H200DN-2Horkovzdušná pistole Asist AE6H200DN-260050020000,7349Zobrazit v obchodech
BLACK & DECKER KX2200KHorkovzdušná pistole BLACK & DECKER KX2200K64572020000,91337Zobrazit v obchodech
Hecht 2022Horkovzdušná pistole Hecht 202255050020000,6349Zobrazit v obchodech
DeWALT D26414Horkovzdušná pistole DeWALT D2641460065020000,852036Zobrazit v obchodech
Makita HG5030KHorkovzdušná pistole Makita HG5030K50050018000,561539Zobrazit v obchodech
Makita HG6531CKHorkovzdušná pistole Makita HG6531CK65055020000,713045Zobrazit v obchodech
EINHELL TH-HA 2000 1Horkovzdušná pistole EINHELL TH-HA 2000 155050020000,7560Zobrazit v obchodech
DeWALT DCE530N AkuHorkovzdušná pistole DeWALT DCE530N Aku53019018003,23550Zobrazit v obchodech
Bosch GHG 23-66Horkovzdušná pistole Bosch GHG 23-6665050023000,673999Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení horkovzdušných pistolí od jejich uživatelů.

Jak vybrat horkovzdušnou pistoli

Pokud se nechcete orientovat pouze podle nejnižší cenovky, ale jste ochotni investovat do výběru trochu času a úsilí, můžete být s nákupem mnohem spokojenější. Stačí přitom sledovat alespoň několik zásadních vlastností, a hlavně mít představu o tom, k čemu budete horkovzdušnou pistoli používat a co od ní očekáváte.

V první řadě je dobré znát základní parametry, se kterými se u výběru určitě setkáte. Mezi ně patří především veškeré údaje o teplotě, průtok vzduchu, výkon, ale také určitě způsob napájení, nebo hmotnost a příjemnost držení, takže ergonomie.

Pokud si chcete vybrat ten nejlepší model, měl by se váš výběr řídit základními radami: Při výběru horkovzdušné pistole se řiďte především účelem, pro který ji chcete použít a tomu podřiďte výkon nástroje i počet jeho teplotních stupňů. Většina horkovzdušných pistolí střední třídy nabízí regulaci ve 2 teplotních stupních, u těch lepších lze teplotu regulovat plynule. Zamýšlenému účelu využití pistole přizpůsobte i její výkon, který ovlivňuje sílu proudu vzduchu. U většiny běžných přístrojů se pohybuje od 1 do 2,5 kW.

Pokud máte prostudované parametry a víte, na co budete pistoli užívat, máte veškeré potřebné informace k tomu, abyste určili konkrétní druh horkovzdušné pistole. Na trhu se lze setkat se třemi základními typy, a to elektrickou horkovzdušnou pistolí, horkovzdušnou pistolí na baterie a plynovou horkovzdušnou pistolí. Tyto všechny druhy si hned po tomto odstavci rozebereme dopodrobna.

Pokud si potrpíte na co největší zpříjemňování práce, je dobré se u výběru poohlédnout i za parametry, které lze u horkovzdušných pistolí najít. Tou nejdůležitější je určitě pojistka, která může předejít různým katastrofám a chrání jak vás, tak i ostatní v okolí.

Typy horkovzdušných pistolí

Když už jsme si v minulé kapitole řekli, na co je dobré si při výběru dát pozor a na co byste se měli zaměřit, abyste vybrali tu nejvhodnější pistoli pro vás, jistě víte, že existují různé druhy horkovzdušných pistolí, ze kterých je třeba si vybrat. Tyto druhy se liší nejen vzhledem, ale především i samostatnými parametry. Pojďme si je tedy společně představit a vysvětleme si, čím se tyto tři druhy od sebe nejvíce liší.

Elektrická horkovzdušná pistole

Tento druh horkovzdušných pistolí je nejběžnější variantou a nalezneme je na trhu nejčastěji. Elektrické (někdy nazývané síťové) pistole kombinují výhodné vlastnosti: výkon, bezpečnost, snadnou manipulaci i dostupnou cenu. Mohou dosáhnout teplot až okolo 650°C a pracovat bez omezení kapacitou baterie. Samotné zařízení může být navíc poměrně velmi lehké a ergonomicky tvarované. Elektrická verze je rozhodně univerzální a obvykle ideální volba jak pro zdatné kutily, tak i amatéry.

Horkovzdušná pistole na baterie

Horkovzdušné pistole s vlastní baterií (s akumulátorem) stojí většinou více peněz než ty elektrické, jelikož je s nimi lepší manipulace díky absence kabelu. Jejich výkon závisí na typu baterie, vlastnostmi se však, víceméně, podobají těm elektrickým. Hlavní nevýhodou je nutnost jejich pravidelného nabíjení.

Baterie má logicky také svoji životnost a je třeba počítat s tím, že čím častěji ji budete namáhat, tím nižší životnost bude mít – ale dá se případně dokoupit. U kvalitních výrobků je tento proces obvykle velmi pomalý, při těch levných může být naopak vskutku bleskurychlý. Největší výhodou, kterou je třeba zmínit je ale snadná manipulace, která zvyšuje celkové pohodlí při práci. Pokud tedy patříte mezi zdatnější kutily a budete horkovzdušnou pistoli využívat často, bylo by dobré sáhnout hlouběji do kapsy a pořídit si tento typ.

Plynová horkovzdušná pistole

Plynové horkovzdušné pistole jsou často nazývané plynovými hořáky jsou pohodlné k práci, protože je s nimi lehčí manipulace a jsou mnohem výkonnější než předešlí kolegové. Plamen může dosahovat teplotu nad 1 800 °C, proto jde o alternativu vhodnou např. na lepení asfaltové střešní krytiny nebo hydroizolace z lepenky.

Existují dva typy plynových horkovzdušných pistolí. Jedny jsou propojeny na spodní části přímo s plynovou bombičkou. Druhým typem je delší tyč. Na jednom konci je samotný hořák a na druhém hadice, kterou připojíte na větší, propanbutanovou láhev. Tento typ horkovzdušných pistolí se nejčastěji pořizuje do profesionálních situací, jako je třeba stavba, protože vydrží dlouhou dobu při velice vysokých teplotách.

Horkovzdušná pistole a důležité parametry pro výběr

Po přečtení druhé kapitoly tohoto článku „Jak vybrat horkovzdušnou pistoli“ je určitě jasné, že nejdůležitějším hlediskem vašeho výběru (krom samotného druhu) by měli být parametry, a to především teploty a jejich regulace, výkon a samotné napájení. Pojďme si tedy podrobně představit veškeré potřebné parametry, které byste u výběru té pravé pistole měli zohlednit.

Teplota horkovzdušné pistole

Rozsah teplot

Tento parametr lze považovat za ten nejdůležitější. V praxi je ale možné, že plný rozsah nezužitkujete a vysoce výkonný model pro vás bude zbytečně „předimenzovaný“.

 • Minimální teplota – První stupeň regulace teploty se může velmi lišit, některé pistole umožňují foukat vzduch o teplotě méně než 100°C, některé začínají až na 300 a více stupních.
 • Maximální teplota – Většina současných pistolí dosahuje maximální teploty 500 až 650°C.

Teploty dle využití

 • Nízké teploty do 150°C – Zejména šetrnější vysoušení různých ploch (nové nátěry, dřevěné plochy apod.).
 • Teploty okolo 200°C – Odstraňování námrazy, vysoušení zateklých zdí, …
 • Teploty okolo 300°C – Odstraňování starých laků a nátěrů zejména ze dřevěných ploch.
 • Teploty okolo 400°C – Odstraňování a povolování velmi odolných laků, lepených spojů atd.
 • Teploty nad 600°C – Takto vysoké teploty už umožňují i zapálení dřevěného uhlí např. v krbu nebo grilu.

Regulace teploty

Nejjednodušší horkovzdušné pistole mají pouze jeden teplotní stupeň a jsou primárně určené k odstraňování starých nátěrů. Stačí zamířit horký vzduch na povrch opalovaného materiálu, barva zanedlouho vlivem teploty změkne a lze snadno odstranit.

Teplotu vzduchu můžete upravovat oddálením pistole od opalované plochy, ovšem regulace teploty, kterou najdete u profesionálnějších strojů, poskytuje mnohem více uživatelského komfortu.

Profi horkovzdušné pistole s regulací teploty jsou obvykle vybaveny 2-3 stupni, případně lze teplota regulovat v plném rozsahu. Kromě nastavitelné teploty disponují pistole funkcí regulace otáček pro nastavení optimální rychlosti proudění vzduchu.

Zatímco nejvyšší teploty se používají k opalování při odstraňování nátěrů, uvolňování zarezlých matic nebo pro smršťování bužírek, pro vysoušení jsou naopak vhodnější teploty nižší.

Průtok vzduchu

Také důležitý údaj, který má úzký souvislost s regulací teploty. Nejlevnější pistole mají průtok vzduchu pevně stanoven, nebo nastavitelný maximálně ve dvou rychlostech. Vybavenější modely mají možnost regulování teploty ve více stupních a nejlépe až plynulou regulaci pomocí tlačítek a digitálního displeje. Průtok vzduchu se nejčastěji pohybuje v rozmezí od 250 do 500 litrů vzduchu za minutu. Nejvýkonnější modely horkovzdušných pistolí zvládají i 750 l / min.

Příkon horkovzdušné pistole

Příkon je taktéž velice důležitý údaj, a proto ho řadíme na druhé místo. Avšak pokud si pořizujete výrobek od prověřené značky, nemusíte mu věnovat přílišnou pozornost, protože se jen těžko stane, že koupíte málo výkonný výrobek od známých a ověřených firem. Příkon je nejčastěji kolem 2000 W, nikdy však nepořizujte opalovací pistole s příkonem 1500 W a nižším. Ty nejvýkonnější provedení mohou dosahovat i 2300 W a více. Nezapomínejte, že ruku v ruce s příkonem jde i vyšší spotřeba, a proto pořizujte jen tak moc výkonné modely, které opravdu využijete.

Způsob napájení

Na trhu lze najít pouze dva typy napájení horkovzdušných pistolí.

Napájení ze sítě je klasika, k pistoli dostanete kabel a ten zapojíte do zásuvky s 230 V a můžete nepřetržitě pracovat. Problém nastává, pokud poblíž není zásuvka. Pak je potřeba hledat prodlužovací kabel. Napájení z akumulátoru je výhodnější v tom, že jste s pistolí více mobilní. Na druhé straně akumulátor musíte dobíjet, pokud se Vám vybije, tak je nutné mít náhradní nebo si holt dáte nucenou pauzu.

Ergonomie a rukojeť

Výrobci se stále snaží své výrobky posunout co nejblíže k dokonalosti a tak, když už výkonnostně nemůžou výše, snaží se co nejvíce svým zákazníkům práci s pistolí usnadnit a zpříjemnit. Jedním ze způsobu zpříjemnění práce je i tvar rukojeti, která bude při delší manipulaci velice důležitá. Důležité je, aby rukojeť byla vyztužena (soft grip) a “padla” do ruky, všímejte si také umístění ovládacích prvků. Ty by měly být dostupné tak, že v případě potřeby je víte obhospodařovat jednou rukou.

Hmotnost horkovzdušné pistole

Hmotnost je velmi důležitá, zejména pokud budete s pistolí pracovat intenzivně a dlouhodobě. Nejlehčí modely se drží těsně nad hranicí půl kilogramu (0,6-0,7 kg). Za solidní standard lze považovat hmotnost okolo 0,8-0,9 kg. Přesto lze narazit i na pistole, které váží i 2 kg a více.

Horkovzdušná pistole a její příslušenství

Když už víme vše o jednotlivých typech pistolí a známe i jejich veškeré parametry, podle kterých je třeba se u výběru řídit, pojďme se společně podívat na to, co si koupí horkovzdušné pistole můžete odnést sebou. Každý výrobce poskytuje svým uživatelům jiné příslušenství, takže je dobré znát své možnosti. Pojďme se na ně tedy podívat podrobněji.

Pojistka

Při práci s tímto nářadím je potřeba být opatrný a pamatovat na to, že máte v rukou malý „plamenomet“. Už bylo zmíněno, že je potřeba chránit sebe a pracovat s termorukavicemi, které si můžete koupit, ale někdy můžou být vítanou součástí balení.

Co se týče samotného zařízení, tak je dobré si koupit takový typ, který má zabudovanou pojistku proti přehřátí a při riziku přehřátí se Vám samo vypne. Tím jste chránění proti zkratu nebo něčemu horšímu.

Kufřík / box

S příslušenstvím se pojí i praktický kufřík, který je dobrý pro pohodlné přenášení, nebo snadné skladování. U kufrů jsou velké rozdíly ve zpracování a ve kvalitě použitých plastů, proto, pokud je to pro vás důležité, si dopředu ověřte, jestli je dodávaný kufřík bytelný a zhotoven z kvalitního materiálu.

Další možná příslušenství

 • Nástavec na ochranu skel
 • Reflektorový nástavec na třísky
 • Kuželový nástavec
 • Plochý nástavec
 • Škrabka na odstraňování nátěrů

K čemu se horkovzdušná pistole nejčastěji používá?

Horkovzdušné pistole by se dali popsat svou funkcí i jako fény, které však neslouží k vysoušení vlasů. Mezi jejich nejhlavnější účely patří:

 • Odstraňování starých nátěrů a barev před malováním a rychlé vysoušení nového nátěru
 • Tavení, ohýbání, svařování plastů a měkkých kovů
 • Vysoušení vlhkosti (např. při zatečení stropu apod.)
 • Uvolňování spojů, matic apod.
 • Odstraňování polepů
 • Smršťování bužírek, koncovek apod.
 • Odstraňování námrazy (např. zamrzlé vodovodní trubky)

Výše uvedený výčet je zajisté štědrý, a přitom zdaleka není kompletní. Horkovzdušnou pistoli lze využít v bezpočtu dalších situací, pistole s velmi vysokými teplotami vám mohou pomoci třeba i zapálit dřevěné uhlí v grilu. Je jisté, že každý kutil bude investici do tohoto nástroje brzy považovat za velmi dobře vynaložené peníze.

Cena horkovzdušné pistole

Teď, když jsou z vás odborníci na horkovzdušné pistole, bylo by dobré se zaměřit na poslední údaj, který zakončí vaši řadu kritérii, podle kterých si výsledný produkt zvolíte a koupíte. Je tu tedy řeč o ceně.

Jako vždy si rozdělíme ceny do tří kategorií a představíme si, co od jaké lze očekávat.

Cena horkovzdušné pistole do 1 000 Kč s DPH

Tato cenová kategorie má nejrozšířenější sortiment a naleznete zde výrobky začínající již na 350 Kč. I přes svou nízkou cenu však většina poskytuje solidní výkon, takže bude stačit každému kutilovi, co horkovzdušnou pistoli nebude chtít používat každý den. Je však třeba se smířit s tím, že tyto pistole nebudou mít regulaci teploty a co se týče příslušenství, také budou vysoce omezené.

Cena horkovzdušné pistole od 1 000 Kč do 3 000 Kč s DPH

Tyto modely už jistě budou disponovat regulací teplot a budou mít nejspíše i rozšířené příslušenství a funkce. Budou jistě stačit i náročnějším uživatelům.

Cena horkovzdušné pistole od 3 000 Kč včetně DPH a výš

Zde je výběr poněkud omezenější, zahrnuje profesionální pistole a taky akumulátorové modely. V této relaci si tedy vyberou spíše velmi nároční uživatelé, kteří používají toto nářadí intenzivně jako pracovní nástroj.

Horkovzdušné pistole: Horkovzdušné pistole a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat novou horkovzdušnou pistoli. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nové horkovzdušné pistole pomohli.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nové horkovzdušné pistole zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací server Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé horkovzdušné pistole a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem horkovzdušné pistole. Dozvíte se tam také, která horkovzdušná pistole je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat