Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Indukční sporáky


indukční sporákIndukční sporák je moderní kuchyňský spotřebič poháněný elektrickou energií. Podstatou indukce je silné elektromagnetické pole. Indukční cívka, která je ve varné desce umístěna, se aktivuje až dotykem dna hrnce. Zahřívá pouze místo, které se dotýká dna nádoby. Díky tomu je veškeré teplo efektivně využito a neplýtváte elektrickou energií.

Tepelná úprava jídel s pomocí elektromagnetické indukce při vaření zajišťuje maximální komfort. Indukční sporáky vám vaření usnadní a zpříjemní díky velkému množství užitečných funkcí. Indukční desky jsou výkonné, rychlé, úsporné a bezpečné.

Indukční sporáky: 10 nejlepších indukčních sporáků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších indukčních sporáků. Jak jsme tyto modely vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto modely jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena indukčního sporáku, můžete si seřadit produkty podle orientační ceny s DPH.

Název sporákuVzhled sporákuObjem trouby (l)Příkon (W)Orientační cena (s DPH)Dostupnost sporáku
Mora I 878 AWIndukční sporák Mora I 878 AW701040012990Zobrazit v obchodech
AEG CIB6645ABMIndukční sporák AEG CIB6645ABM731090018999Zobrazit v obchodech
Electrolux EKI54950OX PlusSteamIndukční sporák Electrolux EKI54950OX PlusSteam58991815990Zobrazit v obchodech
Electrolux EKI6451AOXIndukční sporák Electrolux EKI6451AOX741090016590Zobrazit v obchodech
Beko FSM 69300 GXTIndukční sporák Beko FSM 69300 GXT72960016990Zobrazit v obchodech
Electrolux LKI564202WIndukční sporák Electrolux LKI564202W589868,514699Zobrazit v obchodech
Gorenje EIT5351WDIndukční sporák Gorenje EIT5351WD701030014490Zobrazit v obchodech
Electrolux LKI64020AXIndukční sporák Electrolux LKI64020AX731090016178Zobrazit v obchodech
AEG CIB56481BMIndukční sporák AEG CIB56481BM589868,516389Zobrazit v obchodech
AEG 47795IQ-MNIndukční sporák AEG 47795IQ-MN601044616990Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení indukčních sporáků od jejich uživatelů.

Nejlepší indukční sporáky podle Heureky

Jak vybrat indukční sporák

Na trhu naleznete celou řadu různých indukčních sporáků a proto nemusí být jednoduché se mezi těmito modely vyznat. Sporáky mají různé parametry a kdybyste měli všechno studovat, tak nad tím strávíte mnoho času. Proto jsme pro vás sepsali tento návod, kde se dozvíte všechny důležité parametry, které je dobré znát k výběru kvalitního indukčního sporáku.

Typy sporáků

Při nákupu sporáku máte na výběr z několika typů. Různé modely se od sebe liší zdrojem tepla, funkcemi, výkonem, designem a rozměry. Druh sporáku vybírejte především na základě dostupného zdroje energie a prostorových možností kuchyně.

Podle zdroje tepla se sporáky dělí na sporáky na tuhá paliva, sporáky plynové, elektrické a kombinované.

Elektrické sporáky dle typu varné desky mohou být plotýnkové nebo se sklokeramickou deskou. Sporáky se sklokeramickou deskou mají buď topné těleso nebo indukční desku.

Sporák může být samostatně stojící nebo vestavný.

Sporáky na tuhá paliva

Sporáky na tuhá paliva jsou ideální do domu nebo na chalupu. Pomocí sporáků/kamen uvaříte, upečete, vytopíte interiér, oheň zútulní prostor, a navíc ušetříte za energie. Nevýhodou je, že musíte stále udržovat oheň a mít dostatek paliva a místo pro jeho uskladnění.

Plynové sporáky

Plynové sporáky mají varnou desku i troubu na zemní plyn. K jejich používání je nezbytná přípojka na plyn nebo propan-butanová bomba. Výhodou je rychlost ohřevu a jednoduchá ovladatelnost varné desky. Plynová trouba však hřeje pouze ze spodní části a teplo se v ní hůř reguluje.

Elektrické sporáky

Elektrické sporáky jsou ideální nejen pro domácnosti, kde není možnost vybudování přípojky zemního plynu. Jsou vyráběny ve třech základních provedeních podle typu varné desky, která může být litinová, sklokeramická nebo indukční.

Elektrické sporáky ke svému provozu potřebují pouze připojení na elektřinu třífázovou zásuvkou.

Elektrické sporáky mají mnoho funkcí a programů, přičemž vlastnosti varné desky se liší podle jejího typu. Plotýnky se zahřívají i chladnou pomalu, takže se na nich hůře vaří a  dochází ke ztrátám tepla. Sklokeramická deska s indukcí naopak nabízí bleskový ohřev i chladnutí. U trouby lze volit mezi klasickým nebo horkovzdušným pečením s přesným nastavením teploty.

Kombinované sporáky

Kombinované sporáky jsou kombinací plynové varné desky a elektrické trouby. Zdrojem energie je zemní plyn a elektřina. Tento typ sporáku rychle vaří a trouba dobře peče.

Design a velikost sporáku

Podle prostorových možností a sestavení vaší kuchyně si můžete vybrat sporák samostatně stojící nebo koupit zvlášť vestavěnou varnou desku a troubu.

Volně stojící sporáky jsou levnější, jednoduše se instalují a můžete je v případě potřeby snadno přemístit. Nevýhodou jsou mezery kolem sporáku, do kterých zapadávají nečistoty.

Vestavěné sporáky působí luxusně a elegantně a jsou součástí kuchyňské linky bez nevzhledných a nepraktických mezer. Integrují se přímo do kuchyňské linky a nelze je tedy přemísťovat. Jejich pořizovací cena je vyšší než u sporáku volně stojících.

Design sporáku si díky širokému výběru modelů různých designových provedení, materiálů a barev, můžete vybrat tak, aby ladil s interiérem vaší kuchyně a vyhovoval vašemu osobnímu vkusu.

Sporáky se vyrábějí v šířce od 40 do 90 cm. Podle místa, které na sporák máte, si vyberete jeho velikost. Do menších kuchyní pro jedno nebo dvoučlennou domácnost jsou dostačující sporáky o šířce 40 cm.

Nejběžnější velikost sporáku je 60 cm. Takový sporák už vyhovuje potřebám vícečlenné rodiny.

Speciální jsou pak sporáky o šířce 70 až 90 cm, které při vaření poskytnou maximální komfort v podobě 5 a více varných ploch.

Se šířkou sporáku souvisí i počet a velikost varných zón. Podle toho může mít sporák 2–6 varných zón. Nejběžnější jsou 4 zónové varné desky opatřené různými funkcemi.

Indukční sporáky

Indukční varné desky pracují na principu elektromagnetické indukce. Po zapnutí varné desky se nic neděje. Deska se aktivuje až ve chvíli, kdy na ni položíte nádobí. V té chvíli mezi dnem nádoby a deskou vznikne silné magnetické pole, díky kterému se dno nádoby začne ohřívat. Ohřev je rychlý a po vypnutí rychle chladne i deska, která je pouze zahřátá od dna hrnce.

Vaření na indukčním sporáku je velmi pohodlné a efektivní, protože nedochází ke zbytečným ztrátám tepla. Jídlo, které vám během vaření na desku ukápne, se nepřipaluje a stačí ho po vaření pouze setřít.

Mezi nevýhody indukčních sporáků patří jejich vyšší pořizovací cena a  to, že pro vaření na indukční desce musíte používat pouze speciální nádobí k tomu určené.

Pro někoho může být také nepříjemné bzučení, které indukční deska vydává.

Příkon

Příkon označuje výši spotřeby elektrické energie. U sporáků je žádoucí co nejvyšší příkon – podle příkonu poznáte rychlost ohřevu. Tedy čím vyšší příkon, tím efektivnější vaření a pečení. Vysoce výkonné modely mají příkon cca 10 000 – 12 000 W.

Energetický štítek

Energetický štítek elektrického sporáku ukazuje hodnoty trouby. Údaje vyloženě pro varnou desku na něm nejsou uvedeny.

Na energetickém štítku najdete tyto údaje:

Energetická třída

Energetická třída označuje efektivitu spotřebiče. Je označena barevnou škálou. Zelená je nejúspornější, červená pak nejméně úsporná. U sporáků najdete na energetickém štítku třídy od A+++ až D, přičemž A+++ je nejúspornější.

Typ spotřebiče

Na štítku je obrázek ukazující, který zdroj energie spotřebič využívá – jestli plyn nebo elektřinu (tedy zda je trouba plynová nebo elektrická).

Hlučnost

Hlučnost sporáku měřená v decibelech – dB

Objem vnitřního prostoru

Hodnota uvedená v litrech – l. Objem trouby bývá od 45 do 70 litrů.

Spotřeba

Údaj o spotřebě energie během jednoho cyklu ohřevu najdete v pravém dolním rohu trouby. Podle typu trouby může být uvedena spotřeba za cyklus běžného pečení nebo i za cyklus horkovzdušného pečení. Čím objemnější trouba, tím vyšší spotřeba energie. Spotřeba energie je uváděna v kilowatthodinách – kWh.

Funkce varné desky

Indukční varné desky disponují množstvím zajímavých a užitečných funkcí, které zajistí komfort při vaření, bezpečnost a energetickou úsporu. Zjistěte si, jaké funkce varné desky mají a podle toho si vyberte typ sporáku.

Bezpečnostní funkce varné desky

 • Ukazatel zbytkového tepla– ukazatel zbytkového tepla vás upozorní rozsvícenou kontrolkou nebo signalizací na část desky, která je po vaření ještě zahřátá.
 • Dětská pojistka– dětská pojistka umožňuje zamknutí ovládacího panelu desky. Nemusíte tedy mít obavy, že dítě desku bez vašeho vědomí zapne.
 • Ochrana proti přepětí a podpětí– přepětí je krátkodobé napětí, které přesahuje nejvyšší hodnotu provozního napětí v elektrickém obvodu. Při podpětí dochází ke krátkodobým poklesům napětí, během kterých může dojít k nadměrnému opotřebování spotřebičů nebo dokonce k jejich zničení. Při přepětí nebo podpětí vás na vzniklou situaci varná deska upozorní signalizací a vypne se, aby nedošlo k poškození obvodů desky.
 • Ochrana proti přetečení – pokud dojde k přetečení obsahu nádoby na varnou desku, plocha se vypne, aby se var zastavil a nedošlo k dalšímu přetékání.
 • Zámek – zámkem varné desky chráníte nejen děti, ale zabráníte tomu, že někdo desku nechtěně aktivuje nebo změní její nastavení.

Další funkce varné desky

 • Stop&Go – díky funkci Stop&Go můžete v případě potřeby plotýnku pozastavit a po libovolné době pokračovat se stejným výkonem, jaký byl nastaven před jejím vypnutím.
 • Automatické vypnutí– je-li deska zapnutá a není na ní nádobí, po určité době se sama automaticky vypne, čímž se šetří energie.
 • StayWarm – StayWarm je praktická funkce, která pokrm po jeho uvaření udržuje po potřebnou dobu teplý než například přijdou všichni strávníci k obědu nebo než dovaříte zbývající část chodu.
 • Časovač – časovač umožňuje nastavení doby vaření. Po uplynutí této doby se sám vypne. Je to vychytávka jak pro roztržité zapomnětlivé jedince, tak i pro usnadnění práce například při tažení vývaru – nastavíte si, za kolik hodin se má plotýnka vypnout a nemusíte již čas hlídat.
 • Časovač ECO– tento časovač vypne plotýnku chvíli před koncem vaření. Pokrm dovaříte na zbytkovém teple a ušetříte tak energii.
 • Booster/Boost/JetStart– po aktivaci této funkce ihned dochází ke zvýšení výkonu plotýnky na maximální výkon. Funkci využijete například k rychlému přivedení vody k varu.
 • FlexiZone/BridgeZone/FlexiCook/MaxiZóna/IndyFlex – díky této funkci můžete podle potřeby zvětšit varnou zónu nebo propojit dvě menší zóny v jednu velkou a přizpůsobit tak varnou desku velikosti dna právě používané nádoby.

Funkce trouby

Stejně tak jako varné desky, mají i moderní trouby několik zajímavých a užitečných funkcí.

Bezpečnostní funkce trouby

 • Chlazení dvířek– dvířka trouby jsou vybavena chlazením. I při pečení tak budou pouze teplá. Díky tomu se o troubu nikdo nepopálí.
 • Dětská pojistka– aktivací dětské pojistky zabráníte nechtěnému spuštění trouby.

Čištění

 • AquaClean– funkce AquaClean pomáhá uvolnit nečistoty v troubě pomocí páry. Před spuštěním této funkce se do trouby vloží nádoba s vodou. Nečistoty, které se působením páry uvolní, poté snadno setřete.
 • Katalýza– trouby s katalytickým čištěním jsou vybavené speciální vnitřní povrchovou úpravou, která vsakuje mastnotu a nečistoty a ty se následně při pečení vypařují. Životnost těchto speciálních desek však není příliš dlouhá a při častějším používání trouby je potřeba je po několika letech vyměnit.
 • Pyrolýza– trouba, která disponuje touto funkcí, spálí při pečení při velmi vysokých teplotách všechny nečistoty na prach a následné čištění poté proběhne zcela bez námahy.

Další funkce

 • Osvětlení trouby – standardem u snad každé trouby je osvětlení jejího vnitřku. Umožňuje vizuální kontrolu připravovaných jídel.
 • Teleskopické rošty – systém teleskopických roštů umožňuje bezpečnou manipulaci s horkým pekáčem a významně tak snižuje riziko popálení
 • Gril – gril je již také součástí téměř každé trouby. Umožňuje grilování potravin pomocí horního topného tělesa.
 • Rychlý ohřev– funkce rychlého ohřevu urychluje předehřátí trouby, čímž zkracuje dobu pečení na minimum.
 • Šetrné rozmrazování – funkce šetrného rozmrazování nám umožňuje využít troubu k pomalému rozmrazení potravin.
 • Keep Warm– funkce, která udrží již hotové jídlo (nebo talíře) teplé, než budete jídlo servírovat nebo dovaříte zbývající část chodu.

Pravý nebo nepravý horký vzduch

Pravý horký vzduch

Pravý horký vzduch je zajištěn funkcí ventilátoru a kruhového topného tělesa. Zadní kruhové těleso vytváří teplo, které je pomocí ventilátoru vháněno dovnitř trouby. Jídlo se díky tomu peče rychle a rovnoměrně ve všech částech trouby.

Nepravý horký vzduch

U trouby bez kruhového tělesa ventilátor pouze napomáhá cirkulaci teplého vzduchu uvnitř trouby, což pečení zefektivňuje, ale výsledky nejsou takové, jako při pečení pravým horkým vzduchem.

Ovládání indukčního sporáku

Ovládání indukčních sporáků bývá často oddělené zvlášť pro varnou desku a zvlášť pro troubu. Ovládání indukční desky je většinou dotykové. Trouby mívají ovládání mechanické, i když u některých modelů se setkáte i s ovládáním dotykovým. Výběr dotykové nebo mechanické varianty záleží na preferencích uživatele. Dotykové ovládání se snáze udržuje, protože nemá spáry, ve kterých by se udržovaly nečistoty. Součástí každého indukčního sporáku je displej, který vám ukazuje informace o probíhajícím pečení nebo vaření.

Indukční sporák a cena

Oproti ostatním typům sporáků, jsou indukční sporáky dražší. Vyšší investici však vyváží úspora energie, komfortnost užívání přístroje a množství jeho funkcí.

Indukční sporáky do 10 000 Kč

Nejlevnější indukční sporák pořídíte již za cenu kolem 10.000 Kč. Jsou to sporáky s menší kapacitou trouby a nedisponují tolika funkcemi, jako sporáky vyšších cenových kategorií.

Indukční sporáky od 10 000 do 20 000 Kč

V této cenové kategorii naleznete již velmi dobře vybavené a designově zpracované sporáky.

Indukční sporáky nad 20 000 Kč

Pokud patříte k nejnáročnějším zákazníkům, pak si svůj sporák vyberete v této kategorii. Sporáky mohou mít více varných zón, velkou kapacitu trouby, exkluzivní zpracování a designový vzhled.

Indukční sporák a pár slov závěrem

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat indukční sporák do vaší kuchyně. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát k výběru tohoto druhu zboží.

Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nového indukčního sporáku pomohli a vy si teď vyberete kvalitní model, který bude přesně podle vašich představ a bude vám fungovat dlouho bez jediné závady.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár posledních kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální košík. Indukční sporák naleznete skladem v mnoha internetových e-shopech.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací server Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé obchody a jejich ceny včetně recenzí a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem indukčního sporáku. Dozvíte se tam také, kde jsou indukční sporáky skladem a za jakou se prodávají cenu (vývoj ceny vás upozorní například na různé slevové akce).

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 4.2]

Mohlo by vás také zajímat