Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Kompostéry

Ať už žijete v bytě, anebo v rodinném domě, určitě vám v kuchyni zůstává spousta biologického odpadu, který by bylo možné využít. A pokud máte alespoň malou zahrádku, možná jste již zvažovali využití těchto zbytků – kompostér je v takovém případě ideální cestou.

kompostér
Kompostér

Kompostér vám ušetří i mnoho času. Kompostování totiž napodobuje biologické pochody, které probíhají v půdě. Říká se jim humifikace a jde o rozložení mrtvé organické hmoty rostlinného a živočišného původu na humus neboli prsť, nejúrodnější a přirozeně prohnojenou zeminu.

Humifikační pochody však potřebují čas, a ten kompostér značně zkracuje. V rámci svých čtyř stěn připraví maximálně vhodné podmínky, čímž značně uspíší celý proces. Je konstruován tak, aby mikroorganismy a bezobratlí živočichové, kteří jsou součástí humifikace, mohli co nejsnáze a nejúčinněji pracovat. Díky tomu vznikne kvalitní prsť podstatně dřív než přirozeným rozkladem.

V tomto článku si tedy povíme, jak vybrat kompostér, zodpovíme si základní otázky a představíme principy, které je dobré znám před samotnou koupí. Dále si jako vždy představíme druhy a ceny, které si rozdělíme do tří kategorií a ukážeme si, co od jaké lze očekávat.

Kompostéry: Porovnání 10 nejlepších kompostérů podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších kompostérů. Jak jsme tyto kompostéry vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto kompostéry jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit kompostéry podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší kompostér.

NázevVzhledMateriálObjem (l)Výška (cm)TypHmotnost (kg)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Jelínek Trading silo S 900 černéKompostér Jelínek Trading silo S 900 černéPlast905100Otevřený181119Zobrazit v obchodech
Prosperplast Compogreen 800 l IKSM800CKompostér Prosperplast Compogreen 800 l IKSM800CPlast80082,6S víkem9,51249Zobrazit v obchodech
Prosperplast Compogreen 1200 l IKSM1200CKompostér Prosperplast Compogreen 1200 l IKSM1200CPlast120082,6S víkem121899Zobrazit v obchodech
Prosperplast Evogreen 850 lKompostér Prosperplast Evogreen 850 l Plast850143,5S víkem101340Zobrazit v obchodech
Prosperplast Compogreen 1600 l IKSM1600CKompostér Prosperplast Compogreen 1600 l IKSM1600CPlast160082,6S víkem162499Zobrazit v obchodech
Keter ECO 470 lKompostér Keter ECO 470 lPlast47079S víkem12929Zobrazit v obchodech
Prosperplast Evogreen 630 l černýKompostér Prosperplast Evogreen 630 l černýPlast630107S víkem9,51246Zobrazit v obchodech
ALDOTRADE Multi 1120lKompostér ALDOTRADE Multi 1120lPlast1120147S víkem1349Zobrazit v obchodech
JRK PREMIUM 1100 lKompostér JRK PREMIUM 1100 lPlast1100103S víkem324990Zobrazit v obchodech
Keter DEKO 340 l 17196661Kompostér Keter DEKO 340 l 17196661Plast34074S víkem81225Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení kompostérů od jejich uživatelů.

Jak vybrat kompostér?

Nejvíce používané materiály jsou dřevo a plast. Každý má své pro a proti, je proto nutné zvážit, zda jsme schopni v kompostéru zajistit vše potřebné pro správný proces kompostování. Dřevěné kompostéry jsou většinou jasnou volbou pro většinu zahrádkářů, jejich velká nevýhoda spočívá pouze v rychlém rozkladu dřeva. Můžete samozřejmé použít tvrdší dřevo a tím i oddálíte stárnutí, ale zase vás kompostér vyjde dráž. Na druhou stranu pokud bude kompostér dostatečně veliký, není problém jej přehazovat ze strany na stranu a tím zajistit dostatek vzduchu. Kompostér musí být také vzdušný, proto nechávejte mezi prkny dostatečnou mezeru.

Nemožnost přehazování je většinou nevýhoda plastových kompostérů, které jsou malé a špatně se v nich manipuluje se směsí. Je také vhodné, aby kompost neměl dno a směs tak přišla do styku s podložím. To napomůže rychlejšímu výskytu žádoucích organismů. U plastových kompostérů se také soustřeďte na možnost odebírání hotového kompostu.

Většinou je to umožněné dřívky ve spodní části. Další málo známou variantou kompostérů jsou otočné. V nich se směs dá jednoduše promíchat, ovšem je nutné do směsi dodávat mikroorganismy manuálně, protože kompostér nepřichází do styku se zemí.

Svépomocí nebo stavebnicově

Samotný kompostér, pomineme-li to nejjednodušší řešení v podobě nevzhledné hromady v koutě zahrady, je určen k rychlejšímu rozkládání biomasy tvořené zbytky ovoce, zeleniny, posečené trávy, nadrceného dřeva apod. Výsledná hmota – kompost – je pak jedním z nejlepších přírodních hnojiv, které můžete pro svoji zahradu použít.

Důležité je u kompostéru zajištění dostatečného odvětrávání, aby docházelo k požadovanému tlení a materiál uvnitř kompostéru neplesnivěl – i proto je třeba občas biomasu uvnitř promíchat.

Kompostéry najdete na trhu ve dvojím provedení jak materiálovém, tak konstrukčním. Levnější řešení jsou vyrobena ze dřeva a musíte si je svépomocí sestavit – většinou se jedná o velmi jednoduchou konstrukci (typu ohrádka) s větracími průduchy. U takovéto konstrukce však počítejte s mírným uvolňováním zápachu do okolí a delší dobou pro tvorbu kompostu.

Plastová řešení jsou nejčastěji stavebnicového tvaru o dvou až třech patrech, která mají promyšlený systém odvětrávání a také sofistikované otevírání – na horní straně pro vhoz materiálu a na spodní straně pro odběr hotového kompostu. Výhodou plastových kompostérů je rychlejší tlení a minimum zápachu.

Kompostéry: Důležité otázky a odpovědi

Jak kompost založit?

Na založení kompostu je zapotřebí jak rozdrceného materiálu, tak i v menším poměru nijak nezpracovaného materiálu. Obecně je vhodné kompostovat již předpřipravený materiál, který je námi již zpracovaný na menší části a má tak dost narušenou strukturu. Díky tomu proběhne celý proces kompostování rychleji. Nedrcený materiál však v malém množství potřebujeme také. Pokud byste nakupili na hromadu jemně nadrcený materiál, neprojde nám již do jeho středu žádný vzduch. Tím bude docházet k nežádoucímu procesu tlení, tomuto procesu se odborně říká anaerobní. Do kompostu například patří tráva, listí, zbytky ovoce, zeleniny, nadrcené větve a podobně. Do kompostu bychom naopak neměli dávat kosti, ryby, melounové slupky, plasty, kovy a podobně. Kompostér umístíme spíše na stinné než slunečné místo kvůli nežádoucímu vysychání materiálu.

Jak správně kompostovat?

Jako spodní vrstvu byste vždy měli použít hrubý, ale zároveň vzdušný materiál. Ten umožní správnou cirkulaci vzduchu a dostatečně zajistí odvod přebytečné vody. K tomuto účelu se nejlépe hodí kousky větví, hobliny, nebo zbytky dřevnatých rostlin. Nejdůležitější součástí kompostování je pravidelné míchání kompostéru.

Nezbytná je i kontrola správné vlhkosti. Jak ji poznat? Jednoduše. Vezměte hrstku kompostu do ruky, zmáčkněte a zkontrolujte, jestli z něj kape voda. Pokud ano, vlhkost je příliš vysoká. V takovém případě do něj přimíchejte trochu suchého materiálu a důkladně promíchejte. Pokud jste ve vašem kompostéru zaznamenali vyšší teplotu, je to dobré znamení. Kompostovaný materiál dosahuje několik dní po začátku tlejícího procesu až 50 °C.

Jak kompost udržovat a kam ho umístit?

Velmi důležité je vhodně zvolit místo pro kompostér – neměl by být celý den na přímém slunci, ale spíše v polostínu, aby uzavřený materiál nevysychal a mohl dýchat. Důležitý je také kontakt s podložím, který by neměl být úplně přímý ale ideálně skrze rošt – ten bývá součástí plastových provedení – který zajistí odvětrávání.

U dřevěného kompostéru nezapomeňte na úpravu nátěrem před jeho složením, zvýšíte odolnost dřeva proti povětrnostním vlivům či plísním. U plastových variant máte na výběr obvykle mezi zeleným a černým provedením – zelená barva sice může lépe zapadnout do zahrady, nicméně černé provedení je obvykle odolnější vůči UV záření a v průběhu času nevybledne.

Ani plastový materiál není u všech výrobků shodný – používá se polyetylen (PE) anebo polypropylen (PP), na první pohled stejné materiály však mají odlišné vlastnosti. Polypropylen není odolný vůči nízkým teplotám a může mít tendenci praskat, naopak polyetylenové kompostéry jsou vhodné pro celoroční provozování a mráz je nepoškodí.

Druhy kompostérů

Na trhu lze najít nepřeberné množství druhů kompostérů, které jsou pokaždé rozdělovány trochu jinak. Dnes si představíme to základní rozdělení, kterému bude rozumět odborník, ale i úplný „lajk“ v oblasti kompostování.

Zahradní kompostér

Zahradní kompostéry jsou vyráběny z různých materiálů, nejčastěji narazíte na plastové kompostéry. Domácí kutilové mohou vyrobit kompostér ze dřeva. Dřevěný kompostér můžete také koupit a k dostání jsou také v kovové nebo betonové podobě.

Plastový kompostér patří k nejlevnějším, je lehký, snadno ho složíte i rozeberete. Horší je to však s možností kompost přehazovat a plast může díky změnám teplot praskat. Plastové kompostéry tak vydrží pouze několik let.

Dřevo patří k přírodním materiálům, tento kompostér můžete lehce vyrobit například z palet. V dřevěném kompostéru se vám bude s kompostem lépe pracovat. Dřevo však může vlivem povětrnostních vlivů po čase uhnívat.

Kovové kompostéry bývají vyrobené z kovových tyčí a běžná je pro ně povrchová úprava. Lze ho lehce rozebrat a složit a i u tohoto typu máte ke kompostu dobrý přístup. Oproti dřevu je kov téměř nezničitelný materiál, může však narušovat celkový vzhled zahrady.

Domácí kompostér

Pokud nejste majiteli zahrady, ale i tak chcete třídit bio odpad a šetřit tak přírodu, je tu pro vás řešení v podobě domácího kompostéru. Jedná o stylové nádoby, které jsou zcela bez zápachu. I pro domácí kompostování můžete vybírat mezi více druhů kompostérů.

Domácí kompostéry bývají ve většině případů vyrobené z plastu, nebo v kombinaci dřeva a plastu. K dostání jsou také nerezové nebo keramické nádoby na odpad.

Vermikompostéry

U Vermikompostérů je kladen především důraz na velikost. Jsou velice skladné a tak se nejvíce pořizují do domácností bez zahrady. Uložený odpad dále zpracovávají žížaly a lze používat celoročně přímo v bytě. Provzdušňovací systém zamezí zápachu, ovšem za předpokladu správného používání. Jednoduchou manipulaci a vysypávání zbytků zvládnou i děti, pro které může kompostování se žížalami představovat originální zábavu.

Bakterie Bokashi

Jedná se o kompostéry, kde se o rozklad odpadu starají bakterie Bokashi. Díky nim je rozklad velmi rychlý, celý proces trvá 2 – 4 týdny.

Do kompostéru se postupně vrství odpad, poté co dosahuje do výšky cca 4 centimetrů, přidají se bakterie. Takto tak postupně vrstvíte, až do úplného naplnění kompostéru. Poté, co je kompostér plný, nechá se vše alespoň 10 dní pracovat.

I v tomto případě kromě kompostu vzniká tekutina, kterou můžete pomocí ventilu průběžně odpouštět a po zředění vodou používat jako hnojivo.

Automatický kompostér

Tento typ kompostéru potřebuje ke své činnosti elektrický proud. Automatický kompostér kompost každé 4 hodiny promíchá, odpad je pravidelně provzdušňován a zahříván.
Kompostér můžete umístit do bytu, ale také na balkón, kde může zůstat i v zimě.

Kuchyňské nádoby

Využívat můžete i různě velké kuchyňské nádoby. Odpad je možné vkládat přímo do nádoby, ideální je však použít recyklovatelné sáčky. Ve chvíli, kdy je sáček naplněn, odnesete ho jednoduše do kontejneru na bio odpad.

Tyto nádoby bývají vybaveny uhlíkovým filtrem, který je schopen pojmout případný zápach. Nádoby jsou velmi stylové a mohou být umístěny také na lince, nebo například okenním parapetu aniž by působily jakkoliv rušivě.

Parametry pro výběr kompostéru

V této kapitole si podrobně rozebereme veškeré důležité parametry, které je dobré znát u samostatného výběru toho pravého kompostéru pro vás.

Objem kompostéru

Minimální objem kompostéru má být 0,5 m3, aby došlo k dostatečnému prohřátí celého objemu, a tím likvidaci škůdců.
Jestliže máte malou zahradu, postačí pevný a kompaktní kompostér s volným dnem, například kompostér K 390, který pojme až 400 litrů biomasy.

Jste-li příznivci klasického kompostování, přestavuje ideální řešení jednoduché, otevřené stavebnicové silo S 650. Když kompost uzraje, silo jednoduše rozeberete, a máte okamžitý přístup k celé hromadě.

Tloušťka stěn

Tento parametr se může na první pohled zdát zbytečný, ale není tomu tak. Tloušťka stě zajišťuje stabilitu celé nádoby a v případech větších zatížení hraje v hlavních rolích. Tedy čím silnější stěny jsou tím je kompostér stabilnější, pevnější a odolnější. Běžná tloušťka stěn je od 2,5 mm do 8 mm.

Kompostér a jeho materiál

Slunce, povětrnostní podmínky, zimní mrazy, ale také váha bioodpadu dokonale prověří kvalitu materiálu. Proto preferujte kompostéry vyrobené z nízkotlakového polyethylénu (HDPE) před polypropylénovými (PP). Také zkontrolujte kompaktnost jednotlivých dílů. Pozor na nekvalitní spojovací díly (panty, spojovací tyče či články) v těchto případech totiž často dochází ke změnám tvaru kompostéru, při tlaku bioodpadu.

Umístění

Nezapomeňte ani na výběr vhodného umístění vašeho kompostéru, i podle toho ho můžete částečně vybírat. Zahradní kompostéry nemají rády přímé slunce, protože paprsky kompost vysušují a zpomalují celý proces. Vybírejte tedy spíše stinné místo v rohu plotu nebo na kraji pozemku, vždy ale tak, abyste měli ke kompostu pohodlný přístup. Pokud jste zvolili otevřený kompostér, volte takové umístění, které nebude obtěžovat sousedy.

Provedení komor

Kompostér se může skládat z jedné, ale i více komor. Klasický jednokomorový je vhodný na menší zahrady, protože neumožní efektivní rozdělení materiálu. Dvoukomorový kompostér vedle toho nabídne dva prostory uskladnění. V prvním podléhá materiál tlení, zatímco druhý slouží k přehazování. S více komorami tak odpadne starost o to, kam ukládat polorozložený materiál. Vícekomorové provedení lze pořídit u všech typů kompostérů.

Odvětrávání kompostéru

Pro správné kompostování je zapotřebí dosáhnout dostatečné provzdušnění kompostovaného odpadu. Bez přístupu vzduchu začne odpad uvnitř kompostéru hnít. I v tomto případě platí, čím víc provzdušňovacích otvorů, tím lépe. Některé modely, jako jsou například PREMIUM, mají na stěnách žebrování, které zabraňuje přilepení kompostu na stěny a ucpání větracích otvorů.

Cena kompostéru

Konečně se dostáváme k poslední kapitole a tou je cena Jako vždy si ceny rozdělíme do tří základních kategorií a představíme si, co od jaké lze očekávat.

Cena kompostéru do 1 000 Kč s DPH

Na trhu lze najít kompostéry, které začínají na částce pouhých 500 Kč, ale je třeba uznat veliké rozdíly, mezi produktem za tuto cenu a mezi cenou, která přesahuje hranici jednoho tisíce korun. Tyto kompostéry jsou většinou designové malé nádoby do domácností, které se nejčastěji umisťují do malých kuchyň. Dále tu lze najít zahradní kompostéry, které však mají velmi slabé stěny a tak se jejich životnost velice zkracuje.

Cena kompostéru od 1 000 Kč do 3 000 Kč s DPH

V této kategorii lze najít každý kompostér z druhů, které jsme si dnes popisovali. Jedná se především o zahradní kompostéry různých objemů. Většinou se jedná o plastové materiály s kvalitními stěnami, avšak lze tu najít i jiné materiály.

Cena kompostéru nad 3 000 Kč s DPH

V této cenové kategorii se již bavíme spíše o dřevěných a kovových kompostérech s přídavným vybavením a velikých objemů. Tyto kompostéry může využít každý vášnivý zahradník s vhodnou a velikou zahrádkou.

Lze zde najít i velice vynalézavé a designové kousky, které moou mít i stříšku a svým vzhledem už spíše připomínají domeček.

Kompostéry: Kompostér a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nový kompostér. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nového kompostéru pomohli.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nového kompostéru zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací portál Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé kompostéry a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem kompostéru. Dozvíte se tam také, který kompostér je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 4]

Mohlo by vás také zajímat