Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Kultivátory

Kultivátor
Kultivátor

Kultivátor je stroj s mnoha využitími a s klidným srdce se dá tvrdit, že se jedná o nepostradatelný stroj každého rostlinného výrobce, či vášnivého zahrádkáře a pěstitele květin. V tomto článku si řekneme veškerá důležitá fakta, která jsou třeba znát před samostatným výběrem takového stroje.

V tomto článku se tedy zaměříme na samotnou podstatu kultivátorů. Dále si vysvětlíme základní zásady u výběru podobných strojů a představíme si veškeré druhy, ze kterých si lze vybrat. Jako další kapitolu jsme si vybrali představení parametrů, o kterých je dobré vědět, a řekneme si i jaké příslušenství lze ke stroji dostat a jakými funkcemi může stroj disponovat. V posední kapitole si jako vždy představíme ceny, které si rozložíme do tří cenových kategorií a ukážeme si,, co od jaké lze očekávat.

Tak jdeme na to!

Kultivátory: Porovnání 10 nejlepších kultivátorů podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších kultivátorů. Jak jsme tyto kultivátory vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto kultivátory jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit kultivátory podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší kultivátor.

NázevVzhledTyp kultivátoruProvzdušňovaná šířka max (cm)Výkon (W)Hmotnost v kgOrientační cena (s DPH)Dostupnost
PARKSIDE PGK 1400 A1 - LidlKultivátor PARKSIDE PGK 1400 A1 - LidlElektrický40140012,32199Zobrazit v obchodech
PowerPlus X POWXG7217Kultivátor PowerPlus X POWXG7217Benzínový10542006417999Zobrazit v obchodech
VeGA 36-60Kultivátor VeGA 36-60Benzínový602600365990Zobrazit v obchodech
DEDRA DED8710Kultivátor DEDRA DED8710Elektrický451500122749Zobrazit v obchodech
Fieldmann FZK 2004-EKultivátor Fieldmann FZK 2004-EElektrický4012009,52499Zobrazit v obchodech
Riwall Pro RPT 8556 RKultivátor Riwall Pro RPT 8556 RBenzínový854100489909Zobrazit v obchodech
Riwall Pro RET 4014Kultivátor Riwall Pro RET 4014Elektrický401400113190Zobrazit v obchodech
Fieldmann FZK 2002-EKultivátor Fieldmann FZK 2002-EElektrický3275081990Zobrazit v obchodech
Fieldmann FZK 2005-EKultivátor Fieldmann FZK 2005-EElektrický401400112999Zobrazit v obchodech
Hecht 746Kultivátor Hecht 746Benzínový603600367590Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení kultivátorů od jejich uživatelů.

Co je to kultivátor?

Kultivátor je multifunkční stroj, který si poradí s mnohými činnostmi a dokáže zastoupit až deset různých strojů. Umí sekat, obracet seno, orat, kypřit půdu, sázet, sklízet, převážet materiál a v zimě si hravě poradí i se sněhem. Nejen že tedy ušetříte nemalé peníze, ale také i spoustu místa, které se Vám může hodit.

Na trhu se nachází nespočet druhů v různých designech, cenových relacích a s mnohými rozličnými funkcemi, mezi kterými se už nejeden člověk ztratil. Od toho jsme si pro Vás připravili tento článek. Pojďme si tedy vybrat.

Rozdíl mezi rotavátorem a kultivátorem

Než se vrhneme do samotného rozebírání kultivátorů, přijde vhod se zmínit i o rotavátoru, který je kultivátoru velice podobný, avšak je mnohem jednodušší a mnohem levnější. Rotavátor umí hnojit a další ze základních funkcí, které má každý kultivátor. Vystačí na menší plochy s lehčí hlínou.

Jak vybrat správný kultivátor

V této kapitole si povíme základní zásady výběru kultivátorů. Zaměříme se na ty nejdůležitější body, které je třeba zohlednit před samotným výzkumem konkrétních druhů.

Na co se zaměřit při výběru kultivátoru?

Velikost obdělávané plochy a tvrdost půdy

Zde je to velice jednoduché a logické. Čím větší je vaše zahrada, tím větší budete potřebovat stroj. Další logickou zásadou je, že čím těžší máte půdu, tím těžší budete potřebovat i kultivátor, aby se pod vrstvu hlíny dostal. To úzce souvisí i s výkonem stroje.

Typ kultivátorů (funkce)

Hodně také záleží na vašich úmyslech. Pokud máte jen jednu či, dvě činnosti a požadavky, které od kultivátoru budete vyžadovat, je zbytečné si pořizovat multifunkční stroj, který bude stát mnoho násobně více, než potřebujete.

Cena

Pro většinu z nás je důležitá i cena a to především parametr se jménem cena/výkon“. Je potřeba si říci, co od stroje očekáváte a kolik jste ochotni do přístroje investovat. Samozřejmě plátí, že ve většině případech čím dražší stroj, tím lepší stroj, avšak i v kupce sena zle najít zrezlou jehlu, takže bacha! Vybrali jsme pro vás pár přístrojů z různých kategorií, které lze považovat za špičky ve svých kategoriích.

Druhy kultivátorů

Jak už bylo řečeno, na trhu je spousta druhů kultivátoru a výrobci pro lepší orientaci vymysleli i různá rozdělení. V této kapitole si tedy neukážeme jen rozdělení podle pohonu, ale i podle velikosti, které, jak už víme, je také velmi důležité.

Rozdělení kultivátorů podle velikosti

Jak jsme si už vysvětlovali v kapitole „Jak vybrat“, velikost vaší zahrady úzce souvisí s velikostí kultivátor, pojďme si tedy o tom popovídat podrobněji.

Malé kultivátory

Malé kultivátory jsou nejvhodnější pro menší zahrádkáře, kteří potřebují pracovat na malých plochách typu skleník, nebo záhon. Co může práci malého kultivátoru zamezit, je především tvrdost půdy, takže pokud máte tvrdou půdu, je lepší poohlédnout se po speciálních kultivátorech. Jsou tedy velmi lehké a tudíž velmi snadno přenosné a mají dobrou manévroschopnost.  Tento typ kultivátoru je schopen kultivovat půdu do hloubky 25 cm a šířka záběru se pohybuje do 35 cm.

Střední kultivátory

Střední kultivátory mají oproti malým velikou výhodu ve své hmotnosti a většímu záběru. Jsou úžasný svou životností díky čtyřtaktovému motoru a zastanou mnohem více práce. Musí se počítat s vyšší cenou i hmotností, ale pro větší rostlinné hospodářství se to rozhodně vyplatí. Stroje dokáží kultivovat půdu v záběru až do šířky 65 cm a hloubky 22-28 cm. Do této kategorie se řadí kultivátory pouze s benzínovým pohonem.

Velké kultivátory

Velké kultivátory (především ty dražší) mají spoustu funkcí a dokáží zastat spoustu důležité a těžké práce. Jejich záběr může činit až 1 metr a dostanou se do hloubky nejméně 35 centimetrů. Všechny tyto stroje mají čtyřtaktní motor, takže dokáží vydržet i léta. Váží od 40 do 65+ kg. Palivová kapacita je 7 litrů, s čím můžete zkultivovat od 35 do 65 hektarů.

Rozdělení kultivátorů podle pohonu

I pohon je velmi důležitý a tak je rozdělení podle druhu motoru nejčastějším rozdělením na trhu s kultivátory. Pojďme si tedy každý z nich představit.

Elektrické kultivátory

Elektrický kultivátor je levnější, ale také mnohem ekologičtější stroj, který dokáže prokázat stejnou služku jako benzínový. Tento přístroj má dokonce oproti benzínovým strojům mnohem tišší chod a výrazně nižší hmotnost. S nižší hmotností se samozřejmě pojí i mnohem lepší manipulace.

Tento stroj má však i pár slabin a to zejména kabel, který vás bude pronásledovat na každém kroku a také slabší výkon s nižším počtem nožů.

Jestliže se plánujete vydat do kamenitých nebo velmi tuhých půd, raději tento nápad rychle vypusťte z hlavy. Na náročnější činnosti totiž tyto kultivátory nejsou stavěny a v extrémním případě hrozí vznícení.

Další alternativa

Další alternativou elektrických kultivátorů jsou akumulátory, takže baterie. Zmizí vám tím kabel, který může dost vadit a je snadno přeseknutelný. Musí se zde však počítat i s nižším výkonem a výdrží.

Výhody

  • Méně náročný na údržbu
  • Nižší hmotnost
  • Snadný na ovládání
  • Vhodný pro úpravu menších a pravidelně obdělávaných pozemků
  • Ekologický provoz

Nevýhody

  • Nehodí se pro úpravu těžké a kamenité půdy
  • Je závislý na zdroji energie
  • Nižší výkon

Benzínové kultivátory

Benzínové modely jsou podstatně větší a mnohem výkonnější jak elektrické. Zde platí jednoduché pravidlo a to, že čím výkonnější je motor, tím více umí kultivátor funkcí a pokynů. Existují dva typy benzínových kultivátorů. Pojďme si o nich něco říci.

 Kultivátory s dvoutaktním motorem

Tyto kultivátory používají jako zdroj energie směs benzínu a oleje. Snadno se udržují, mnohem jednodušší než 4 taktní motory a pokud se něco pokazí, budete moci nahradit vadnou součástku sami, díky jejich jednoduchosti. Dvoutaktní motory jsou dvakrát lehčí než čtyřdobé.

Kultivátory se čtyřtaktním motorem

Čtyřtaktní motory jsou téměř stejné jako motor vašeho vozu. Ne přesně to samé, ale myšlenka je stejná. Ve srovnání s 2-taktním motorem, se 4 – taktem můžete provádět více úkolů, protože spotřebuje méně paliva a kromě toho eliminuje potřebu míchání benzínu a oleje. 4-taktní motor má větší celkový výkon, ale to se odráží ve velikosti a váze. A toto může být rozhodující při výběru.

Výhody

  • Vhodnější pro úpravu větších ploch
  • Poradí si i se špatnou kvalitou půdy
  • Není závislý na přívodu elektrické energie
  • Vysoký výkon
  • Díky vyšší hmotnosti dobře sedí v půdě

Nevýhody

  • Pravidelné údržby
  • Složitější na obsluhu
  • Vyšší pořizovací cena
  • Hlučnost

Parametry kultivátorů

Výkon kultivátoru

Ten nejdůležitější parametr, který u kultivátoru najdete, je výkon, který neodmyslitelně souvisí s pracovním záběrem stroje. Pokud máte kultivátor, který nemá šířku záběru větší než 40 cm, pohodlně vám postačí i elektrický motor o výkonu 1kW. Takové výkonu jsou však vhodné spíše pro lehčí práci. Pokud hledáte výkonnější motor, je lepší poohlédnout se po výkonu, který disponuje pohonem alespoň 3 – 5 Kw. Tyto výkony se hodí ke strojům, které mají záběr vyšší než 70 cm. Obecně však platí, že je vhodné vybírat produkty disponující odpovídajícím výkonem k šířce záběru. Silnější motor totiž podstatně zvyšuje hmotnost produktu a tím snižuje jeho ovladatelnost. Výkon také bývá vykoupen spotřebou, a tudíž může dojít ke zbytečnému nárůstu platby za pohonné hmoty.

Pracovní záběr

U tohoto parametru je dobré sledovat poměr výkonu pracovního záběru se sílou použitého pohonu. Pokud tyto dva parametry nejsou v harmonii, stroj nebude nikdy fungovat tak, jak by měl. Největší pozor si dávejte na produkty, které mají slabý motor a přehnaně moc nožů, protože to sice hezky vypadá, ale s výsledkem nebudete spokojeni. Navíc takový stroj patří k velice poruchovým.

U menších přístrojů se v rozmezí 30 až 40 cm. Taková šířka je ideální pro zahrádkáře, kteří se se svým kultivátorem potřebují dostat i na asymetrická místa. Jsou k dispozici i mnohem menší, avšak ty se hodí pouze do malých skleníků, nebo záhonů. U velikosti 35 až 80 cm (někdy i 1 m) se dostáváme do kategorie „profi“ kultivátorů, které už se používají na větší plochy a jsou vhodné pro větší rostlinnou výrobu.

Nože

Kvalitní nože jsou také základním parametrem pro správně fungující kultivátor. U kutivátorů existují dva typy nožů:

Pravoúhle zakřivené nože – pro snadný a rychlý průnik jemnou půdou, zabraňují zahrabání nože

Kopinaté nože – pro snadný a efektivní průnik tvrdou zeminou

Co se týče dalších kritérií pro výběr správného nože, je dobré se soustředit na průměr. Ten se mže pohybovat od 20 cm až do 40 cm a souvisí s tím i hloubka, kam se kultivátor dokáže dostat. Menší průměry nožů vám postačí na sázení a celkovou údržbu půdy pro malé rostlinky. U větších rostlin je potřeba zvolit větší průměr, protože se sazenice sází podstatně níže. U náročnějších plodin je také třeba pracovat s půdou, která se nachází mnohem níže než u okrasných rostlin vhodných na zahrádku.

Důležitým kritériem pro výběr správného nože je i materiál. Postupem času dochází k jejich opotřebení, ztenčení a otupění. Základem by měla být tvrdá a kvalitní kalená ocel. Jestliže vás někde v supermarketu zaujal kultivátor s plechovým nožovým ústrojím, raději se mu obloukem vyhněte.

Použité materiály

U výběru je dobré zvýšit pozornost i u použitých materiálů, které mají především vliv na odolnost a životnost přístroje. U každého stroje lze rozhodně najít plast, avšak to nemusí nutně značit nekvalitní výrobek. Záleží pouze na tom, na jakou část byl plast použit. Dále také existuje několik druhů plastů, od naprosto nicotných po velice odolné, pružné i tvrdé jako kámen.

Bezpečné spouštění

Každý stroj by měl disponovat pojistkou, která už zachránila nejednu končetinu. U elektrických variant je většinou nutné současné stisknutí tlačítka společně se spouštěcí pákou. Jinak nedojde k sepnutí spínače. Stroje s motorem mají páku spojky zabezpečenou pojistkou. Nemůže tedy dojít k náhodnému spuštění nožů.

Kola kultivátoru

Kvalita kol je také velice důležitým parametrem a je třeba na ně brát ohled. U přístrojů do 10 kg není potřeba vůbec kola mít, ale nad 10 kg už vám přijdou vhod.  Pokud si pořídíte stroj s koly, zaměřte se na to, aby bylo jejich použití co nejvíce jednoduché, rozhodně by vás při práci zdržovalo složité nastavování a šroubování. Jestliže se rozhodnete kultivátor přesouvat mezi záhony, mohlo by vás to výrazně zdržovat.

Madlo, řídítka

Madla nebo řídítka se můžou zdát jako nedůležitý parametr, avšak opak je pravdou a v případě nevhodných úchytů přístroje, který budete v ruce držet i hodiny, se vám hodně rychle znechutí. Madla by tedy měla být dobře posazená a příjemná na omak. D8le by měla být velmi odolná a pevná. Rukojeť by měla být nastavitelná, abyste si ji mohli nastavit podle svých možností.

Kultivátor a převodovka

U každého kultivátoru se můžete setkat s naprosto odlišnou převodovkou. Malé kultivátory, které mají objem motoru 50 cm3 disponují šnekovou převodovkou, která je velice primitivní na ovládání. Střední kultivátory už mívají spojku řešenou klínovými řemeny a největší kultivátory mají odstředivou spojku.

Příslušenství kultivátoru

Kultivátory mohou disponovat i různým příslušenstvím, které buď k přístroji dostanete, neb si ho budete muset přikoupit. Mezi ty patří například náprava s koly, brány, pluh, či radlice, které částečně zastoupí i funkce traktoru. Mezi další příslušenství patří například i drtič odpadu, nebo fréza na sníh.

Přívěsný vozík

Pokud váš kultivátor dokáže sázet, nebo naopak sklízet, určitě se vám bude hodit i vozík, který tento materiál odveze a přiveze.

Bubnová sekačka

Některé kultivátory dokáží dokonce zastat roli sekačky, což se hodí, ať už jste zahradník, či menší zemědělec.

Obracečka sena

Jak už bylo řečeno, kultivátory dokáží zastat i některé činnosti traktoru a obracení sena patří mezi tyto činnosti.

Fréza na sníh

K tomuto není třeba vysvětlovat smysl. Kultivátor vám nepomáhá pouze v sezóně, ale i v zimě, kdy je třeba vyjet z garáže.

Drtič odpadu

Drtič odpadu si snadno poradí s větvemi a dalším organickým materiálem, který je pak možné uložit třeba na kompost.

Pluhová radlice

Pluhová radlice je skvělým doplňkem pro velké záhony a menší políčka. Navíc ji využijete i v zimě při odklízení sněhu.

Cena kultivátoru

V poslední kapitole si jako vždy rozdělíme ceny do tří základních kategorií a představíme si, co od jaké čekat. V případě kultivátorů není na místě šetřit,  protože když se rozhodnete zainvestovat více peněz, nejen že dostanete výkonnější stroj, který vám ušetří nejen hodiny, ale další peníze za přístroje, které byste bez něj kupovali, ale také tyto přístroje mnohem déle vydrží a tak není třeba každé dva roky kupovat novy, ale třeba jen jednou za 20 let.

Cena kultivátoru do 5 000 Kč s DPH

V této cenové kategorii narazíte především na ruční kultivátory, kterými jsme se v tomto článku ani nezaobírali. Co se týče elektrického provedení, lze se zde setkat s přístroji, které nemají více jak 1 400 W. Co se týče záběru, nedostanete se zde výš jak na 40 cm a co se týče nepříjemností, musíte zde počítat s pronásledujícím kabelem.

Cena kultivátoru od 5 000 do 10 000 Kč s DPH

Zde už se pohybujeme v cenové kategorii, kterou lze nazývat zlatou střední cestou. Tato kategorii vystačí malým zahrádkářům, ale i drobným statkářům a lez se zde setkat s kvalitními a výkonnými stroji ve všech provedeních.

Cena kultivátoru nad 10 000 Kč s DPH

Tato cenová kategorie je pro náročné spotřebitele, které potřebují výkon větší než 4 000 W. Tyto stroje můžou mít záběr až 1 m a lze s nimi zakoupit spoustu příslušenství i doplňkových funkcí, které jiné kategorie nemají. U těchto strojů lze spoléhat na kvalitu ve všech směrech, a pokud patříte mezi ty, kteří chtějí prostě to nejlepší a nechtějí zkoumat každý parametr, patří přesně do této skupiny.

Kultivátory: Kultivátor a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nový kultivátor. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nového kultivátoru pomohli.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nového kultivátoru zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací portál Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé kultivátory a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem kultivátoru. Dozvíte se tam také, který kultivátor je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech. Navíc si tam můžete vybrat i z dalších zajímavých produktů.

Před nákupem si podrobně prostudujte všechny parametry a porovnejte je s vašimi požadavky.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 4]

Mohlo by vás také zajímat