Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Motorové pily


motorová pila
Motorová pila

Motorová pila je převážně mechanický stroj s různým typem pohonu, který vám výrazně usnadní práci se dřevem. Současný trh nabízí velký výběr různých modelů motorových pil, které mohou disponovat nejčastěji benzínovým motorem nebo motorem elektrickým, pneumatickým nebo hydraulickým. Motorová pila je určena k opracování dřeva, ořezávání větví a ke kácení stromů. Pily se speciálním řetězem umí opracovat také zdivo a kámen.

Profesionálně se motorové pily používají především v dřevařském průmyslu, v lesnictví, k údržbě sadů a zahrad, ve stavebnictví, v požární ochraně, ale také v sochařství.

Mezi nejdůležitější kritéria při výběru motorové pily patří výkon pily a kvalita jejího motoru. Od těchto parametrů se odvíjí síla pily a schopnost snadného řezání.

Před výběrem motorové pily si ujasněte, kde ji budete používat, jak velké dřevo budete řezat, zda budete kácet stromy a jak často s ní budete pracovat. Z hlediska snadné manipulace s pilou je důležitá její hmotnost.

Profesionální pily pro dřevorubce mají spalovací motor, hobby pily pro drobné domácí použití mohou mít spalovací motor nebo elektromotor. Pily pneumatické nebo hydraulické se používají především v dolech a pod vodní hladinou.

Motorové pily: Výběr 10 nejlepších motorových pil podle hodnocení uživatelů

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších motorových pil tohoto roku. Jak jsme tyto pily vybírali? Vybrali jsme nejlepší modely podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto motorové pily jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena produktů, můžete si seřadit tyto produkty podle orientační ceny s DPH.

NázevVzhledTyp pilyTyp pohonuDélka lišty (cm)Hmotnost (kg)Výkon (kW)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Makita DUC254Z AkuMotorová pila Makita DUC254Z AkuŘetězováElektrický253,2Neudává se4446Zobrazit v obchodech
Narex EPR 35-23 65405199Motorová pila Narex EPR 35-23 65405199ŘetězováElektrický354,52,32750Zobrazit v obchodech
PROTECO 51.06-PRE-2400Motorová pila PROTECO 51.06-PRE-2400ŘetězováElektrický405,42,41599Zobrazit v obchodech
Stihl MS 211Motorová pila Stihl MS 211ŘetězováBenzínový354,31,77739Zobrazit v obchodech
Stihl MS 181Motorová pila Stihl MS 181ŘetězováBenzínový354,31,56790Zobrazit v obchodech
RIWALL RPCS 5040Motorová pila RIWALL RPCS 5040ŘetězováBenzínový405,42,12747Zobrazit v obchodech
Stihl MS 462Motorová pila Stihl MS 462ŘetězováBenzínový4564,425190Zobrazit v obchodech
Husqvarna 120 9678619-03Motorová pila Husqvarna 120 9678619-03ŘetězováBenzínový35,564,851,54849Zobrazit v obchodech
HECHT 45Motorová pila HECHT 45ŘetězováBenzínový405,42,12990Zobrazit v obchodech
Makita UC4051AX1Motorová pila Makita UC4051AX1ŘetězováElektrický405,623990Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení motorových pil od jejich uživatelů.

Nejlepší motorové pily podle Heureky

Jak si vybrat pilu, aby byla vhodná právě pro účel, na který ji budete používat?

Historie pily

Řezání pomocí obíhajícího řetězu, který je osazený pilovými zuby, poprvé použil Bernard Heine roku 1830 ve Würzburgu k řezání kosti při osteotomii.

V lese se první strojní pily začaly používat před rokem 1900. Ve dvacátých letech dvacátého století v Berlíně v roce 1925 představil Ernst Ring (Rinco) první dvoumužnou řetězovou pilu. První sériově vyráběné benzínové pily uvedl zakladatel firmy Dolmar v Hamburku – Emil Lerp, v roce 1927. Jednomužnou pilu v roce 1950 představila firma Stihl. V Evropě první pilu s přímým pohonem řetězu vyvinula v roce 1957 firma SOLO (SOLO Rex). V roce 1926 vyrobila firma Stihl první řetězovou pilu s elektrickým pohonem.

Motorové pily se rozlišují podle několika kriterií

  • druh pohonu: spalovací motor (dvoudobý, čtyřdobý), elektromotor (dále dle druhu a úrovně napětí elektrického proudu), hydromotor, pneumatický motor
  • hmotnostní a výkonové třídy
  • celkový charakter konstrukce pily (pily jednomužné a dvoumužné, standardní a vyvýšené rukojeti, spalovací motor s vodorovným, šikmým či svislým uložením válce, elektromotor s příčným nebo podélným uložením apod.)
  • účel použití pily (víceúčelové, jednoúčelové, speciální)
  • kategorie užití pily (profesní, farmářské, hobby) atd.

Motor pily

Pro častou práci nejen kolem domu, ale také v lese, je ideální benzínová pila. Máte-li možnost připojení pily k síti a nepotřebujete příliš vysoký výkon, udělá vám dobrou službu pila na elektrický pohon. Kompromisem mezi těmito pilami je pila akumulátorová.

Profesionální nebo hobby pilu?

Pokud budete pilu používat především na základní práce, jako je ořezávání větví stromů na zahradě a další lehčí úkony vám bude stačit hobby pila. Pokud pilu plánujete využívat i na náročnější práce, investujte do farmářské nebo profesionální pily.

Na řezání silnějších kmenů budete potřebovat pilu s delší lištou a odpovídajícím výkonem. Pokud má pila dlouhou lištu, ale slabý výkon, bude se vám při řezání zasekávat a brzy se zničí. Při výběru si pilu uchopte do ruky a potěžkejte, aby se vám s ní dobře pracovalo a nebyla na vás příliš velká a těžká. Z těžší pily vás při delší práci budou bolet ruce a celkově se vám s ní bude špatně manipulovat.

Zajímejte se o délku záruční doby pily a možnost jejího servisu. Zjistěte si, jaké služby prodejce pil nabízí, co se servisu týče a jaké příslušenství je k pile nabízeno přímo v ceně a které je možné přikoupit.

Jak motorová pila funguje?

Motorová pila je tvořena několika částmi. Nejdůležitější částí je motor, který pohání řetězku – kruhové ústrojí přenášející výkon motoru a ozubené kolečko. Toto kolečko pohání řetěz tvořený články, na kterých jsou umístěny zuby a tím se řeže dřevo. Přenos točivého momentu z motoru na řetěz obstarává spojka.

Typ motoru

Podle typu motoru si můžete vybrat mezi benzínovým a elektrickým motorem.

Elektrický motor

Elektrické pily jsou dostačující pro občasné použití pro uživatele s nižšími nároky. Tedy například k prořezávání nebo zaříznutí dřevin kolem domu, protože jsou poháněné elektřinou, na kterou se v lese nepřipojíte. Elektromotor má nižší výkon a kratší lištu, což pilu předurčuje k řezání dřeva do průměru cca 40 cm. Výkon se u elektrických pil v průměru pohybuje od 1,8 do 2,2 kW. Délka lišty je cca 30 až 40 cm.

Výhody elektrických pil

Mezi výhody elektrických pil patří jejich nižší pořizovací cena téměř bezúdržbová konstrukce. Elektromotor má oproti benzínové pile tišší chod a nezanechává žádné zplodiny.

Určitým druhem elektrických pil jsou pily akumulátorové – tedy poháněné akumulátorem. Akumulátor stačí dobít a nemusíte být odkázáni na připojení k elektrické síti. Akumulátorové pily mají většinou nižší výkon a kratší lišty. Ale i mezi nimi můžete najít model s lištou dlouhou více než 30 centimetrů.

Benzínový motor

Pokud budete motorovou pilu využívat častěji, na těžší práci a mimo dosah elektrické zásuvky, kupte si pilu s benzínovým motorem. Velkou výhodou benzínových pil je jejich mobilita a výrazně vyšší výkon v porovnání s motory elektrickými.

U motorové pily s benzínovým motorem si můžete vybrat model podle svých představ i s delší lištou a slušným výkonem, která si poradí i se stromy o průměru vyšším než 70 centimetrů. Nevýhodou pily s benzínovým motorem je vyšší hlučnost a výfukové zplodiny, které během práce vznikají.

Délka lišty, výkon a hmotnost pily

Nejdůležitějšími parametry při výběru motorové pily jsou její výkon, hmotnost a délka lišty.

Délka lišty

Lišta je vyčnívající část pily, po které běhá řetěz, jímž se dřevo řeže. Čím je lišta pily delší, tím větší průměr dřeva dokáže pila uřezat.

Hobby pily – 35 – 45 ccm

Farmářské pily – 45 – 60 ccm

Profesionální pily – 35 – 120 ccm

Lišty benzínových pil bývají dlouhé od 35 do 50 centimetrů. U elektrických pil 35 až 40 centimetrů. Pro běžnou činnost se používají lišty s délkou do 40 centimetrů, práce s delší lištou je pro domácí použití namáhavá a neproduktivní.

S větší délkou lišty roste i potřeba vyššího výkonu pily, protože při řezání dřeva dochází k většímu tření, které snižuje výkon. Proto si při koupi pily s dlouhou lištou vyberte takovou, která má i odpovídající výkon.

Motorová pila a její výkon

Pila by měla mít pro danou délku lišty odpovídající výkon. V případě, že je lišta dlouhá, ale pila má slabý výkon, během řezání bude docházet k velkému tření a pila se bude zasekávat.

Motorové pily mají výkon od 1 kW až do 4 kW. Pily mohou mít i označení koňských sil HP. 1 HP = 0,75 kW. Pilu si vyberte radši s vyšším výkonem, než potřebujete, ať máte rezervu.

Hmotnost motorové pily

Váha má významný vliv na komfort při řezání. Čím je pila lehčí, tím snadněji se s ní pracuje. Výkonnější pily mívají vyšší váhu, přičemž u profesionálních pil může přesáhnout i 10 kilogramů. Váha běžných modelů se pohybuje přibližně od 4,5 do 6,5 kilogramů. S těžkou pilou se však hůře pracuje, proto byste se měli rozhodnout pro váhu pily podle vašich fyzických možností. Pila by měla být vyvážená s ergonomicky uzpůsobeným držadlem.

Další kategorií, podle kterých se motorové pily dělí, je způsob jejich užití:

  • hobby motorové pily
  • farmářské motorové pily
  • profesionální motorové pily

Hobby motorové pily

Hobby motorové pily slouží k občasnému použití – například k prořezání stromů na zahradě nebo k přípravě palivového dřeva o menším průměru. Jsou lehké, levné, ale méně výkonné. Pro příležitostné použití však úplně dostačující.

Hobby motorové pily mívají obsah motoru od 50 do asi 50 cm³.

Délka lišty se pohybuje od přibližně 30 do 37 centimetrů. V této kategorii můžete samozřejmě narazit na levné výrobky, ale i značkové modely.

Hobby pily mívají obvykle odpružení řešené pouze gumovými silentbloky, základ tvoří primer (možnost natlačit benzín do válce pomocí gumového balónku). Mnoho levnějších modelů obsahuje velké množství plastových dílů s kratší životností.

Hobby motorovou pilu si můžete pořídit za cenu od 2 000 Kč.

Farmářské motorové pily

Výkonnější kategorií motorových pil jsou farmářské pily. Bývají označované také jako poloprofesionální nástroje. Pily této zlaté střední třídy umožňují širší využití a uděláte s nimi víc práce. Jsou vhodné pro přípravu palivového dřeva, ale i ke kácení stromů menšího průměru.

Motor má obsah do 60 cm³. Délka lišty bývá kolem 45 centimetrů. Pokud má pila vyšší výkon, často lze kratší lištu vyměnit za delší a uzpůsobit pilu účelu, pro který ji aktuálně budete používat.

Farmářské pily disponují vyspělejšími technologiemi a lepší kvalitou zpracování jednotlivých dílů. Například k obsluze jednotlivých částí nebudete potřebovat další nástroje. Oproti hobby pilám mají výrazně lepší a propracovaný systém odpružení, automatický sytič nebo dekompresní ventil pro snazší nastartování pily a také mohou být vybaveny elektronickými jednotkami pro řízení chodu motoru.

Ceny kvalitních farmářských pil se pohybují od cca  8 000 Kč.

Profesionální motorové pily

Nejvyšší třídou jsou profesionální motorové pily, jež jsou uzpůsobené pro častý několikahodinový provoz. Vyznačují se precizností zpracování z vysoce kvalitních materiálů, vysokým výkonem, delšími lištami a delší životností výrobku. Profesionální pily mívají obsah motoru od 50 do cca 130 cm³. Mohou disponovat například funkcí automatické detekce optimálního výkonu nebo vyhřívané rukojeti, což oceníte především v zimě. Profesionálními motorovými pilami pokácíte i stromy s větším průměrem kmenu.

Pořizovací náklady jsou vyšší a začínají na cca 18 000 Kč.

Řetěz

Řetěz motorové pily je tvořen několika desítkami, k sobě spojených, článků. Je nasazen na vodící liště s mechanismem, který řetěz uvede do vysokých otáček. Na řetězu jsou dva typy zubů – řezací a omezovací.

Řezací zuby

Řezací zuby mají ostrou nabroušenou hranu, která postupně odebírá řezaný materiál. Následně vznikají  dlouhé dřevěné piliny.

Omezovací zuby

Omezovací zuby jsou umístěné vždy před řezacími zuby. Zabraňují přílišnému zasekávání řezacího zubu do dřeva (regulují hloubku úběru) – zabraňují tedy zasekávání řetězu, které by mohlo způsobit rychlejší opotřebení nebo poškození pily.

Řetěz musí být nasazený ve správném směru otáčení a neměl by z lišty viset, protože by mohlo docházet k přeskakování zubů na liště. Je potřeba nastavit správné napnutí a během práce ho kontrolovat – při povytažení by řetěz měl zapadnout zpátky do mechanismu na liště pily.

Broušení řetězu

Pokud se řetěz vaší pily otupí, můžete pilu přinést do servisu, kde se profesionálové postarají o jeho odborné nabroušení. Pokud si řetěz chcete nabrousit sami, je nezbytné dodržet správný postup broušení. Pokud získáte cvik, trvá celý proces broušení pouze 10 až 20 minut. Ale i při domácím broušení pily je dobré donést ji jednou za čas do servisu a nechat nabrousit profesionálně.

Pokud při řezání přestanou být hobliny dlouhé a rovné, ale naopak vzniká drobná drť nebo pilinový prach, je to známka, že řetěz pily je tupý a potřebuje nabrousit.

  • Zabrzděte pilu bezpečnostní brzdou řetězu a pevně uchyťte, aby se nepohybovala, a podložte špičku lišty.
  • Při broušení pilníkem použijte vodítko, které by mělo být součástí vybavení pily. Pomůže vám určit správnou hloubku ostření zubu.
  • Průměr pilníku vždy zvolte podle daného řetězu.
  • Dodržujte potřebný úhel broušení – u polokulatých zubů se doporučuje 30° a u ostrých zubů 25°. Vodítko vám pomůže dodržet správný úhel.
  • Řetěz se brousí asi třemi tahy délkou celého pilníku směrem ven ze zubu.
  • Řetěz postupně posouvejte a vždy ho zajistěte bezpečnostní brzdou, dokud nedobrousíte všechny zuby.
  • Nezapomeňte se zaměřit také na omezovací zuby, které musí mít správnou výšku. Jejich výšku zjistíte pomocí měrky, která by měla být v zakoupené sadě s pilou.
  • Až v broušení řetězu získáte praxi, obejdete se i bez vodítka na pilníku a dalších pomůcek.
  • Pokud si řetěz brousíte sami, doporučuje se po každém třetím broušení nechat řetěz nabrousit odborníky v servisu.

Praktické rady k motorovým pilám

Aby koupě motorové pily byla výhodnou investicí do budoucna a současně užitečným a praktickým pomocníkem s dlouhou životností, zaměřte se při její koupi na několik parametrů.

  • Životnost motoru pily prodloužíte tak, že aplikujete vnitřní vrstvu (nikalis). Díky tomu motor vydrží až desetkrát víc!
  • Kupte si pilu s kovovou klikou, i když mnoho modelů má kliku plechovou.
  • Pokud lze, upřednostněte dvoupístní kroužky, které se oproti jednomu kroužku vyznačují vyšší těsností.
  • Lépe, snadno a rychleji řetěz napnete z boku motorové pily.
  • Pila by měla být opatřena nylonovým vzduchovým filtrem, který propustí méně nečistot, než filtr molitanový.
  • Pokud jste ochotni do motorové pily investovat vyšší částku, zvolte řetězku s výměnným kroužkem, jež je lepší, než řetězka hvězdicová – není nutné měnit celé pohonné ústrojí, díky čemu jsou následně nižší náklady na provoz.

Záruka a servis pro motorové pily

Zajímejte se o to, jak dlouhou záruku prodejce na pilu poskytuje. V případě benzínových pil je dvouletá záruka nedostačující. Některé firmy u těchto typů pil poskytují záruku 5 až 7 let. Při nákupu si nechte pilu prodejcem odzkoušet. Zjistěte si, jak a kde lze pilu servisovat a jaké příslušenství a náhradní díly se dají dokoupit.

Údržba motorové pily

Protože už po několikaminutové práci je motorová pila zanesena pilinami a mnohdy také olejem, je potřeba po každém jejím použití provádět údržbu. Díky tomu bude pila dobře fungovat a prodloužíte její životnost.

Nářadí pro údržbu motorové pily:

  • kombinovaný klíč
  • tenký šroubovák používaný při seřizování karburátoru
  • kulaté pilníky příslušných průměrů pro ostření pilových řetězů mohou být opatřeny vodítkem
  • plochý pilník ke snižování omezovacích patek řezacích článků
  • šablony vylisované z plechu pro upravení patřičné výšky omezovacích patek řezacích článků
  • šablony z plastické hmoty pro kontrolu geometrie pilových řetězů, kontrole a čistění lišt atd.
  • tlaková maznice určená k promazávání ložisek řetězek
  • držák motorové pily do pařezu
  • nýtovačky pro spojování pilových řetězů jsou vyráběny jako přenosné ruční (klešťové) nebo stolní

Při soustavné denní práci s pilou je třeba dodržovat časový harmonogram údržby pily.

Časový harmonogram údržby:

  • Denní údržba

Celkové očištění pily, vyčištění čističe vzduchu, stranové obrácení vodicí lišty a čištění její drážky, čištění mazacích otvorů a prostoru kolem spojky, ostření řetězu, kontrola mazání a napnutí řetězu a mazání ložiska vodicí řetězky lišty.

  • Týdenní údržba

Čištění žeber válce, lopatek a krytu větráku, kontrola, čištění a seřízení zapalovací svíčky, popřípadě její výměna, kontrola stavu lišty (opotřebení hran, hloubka lišty, atd.), řetězu a řetězového kola, dotažení šroubových spojení a u některých typů pil promazání ložiska bubínku spojky.

  • Měsíční údržba

Vypláchnutí nádrže paliva a oleje čistým benzínem, kontrola a čištění spouštěcího ústrojí.

  • Čtvrtletní údržba

Prohlídka v odborné dílně, popřípadě výměna hnacího a vodicího řetězového kola, seřízení bezpečnostní brzdy.

Jak motorovou pilu udržovat

Lišta

Po každém řezání odstraňte z lišty všechny nečistoty – z jejího povrchu, ale také z kolejnice, ve které běhá řetěz. Důležitá je část mazacích kanálků a vodicí hvězdice. Má-li již pila tupý řetěz a potřebujete jej nabrousit, připevněte lištu k pilce vzhůru nohama a stejný postup opakujte při dalším broušení řetězu.

Vzduchový filtr

Vzduchový filtr je umístěn pod horním krytem motorové pily. Aby pila bezproblémově fungovala, nezapomínejte ho pravidelně vyfoukat například vzduchovým kompresorem. Filtr můžete také omýt vodou, ale je potřeba ho následně pořádně vysušit.

Zapalovací svíčky

Svíčky nesmí být zaolejované a pro správný chod motoru musí házet dobrou jiskru. Proto svíčky pravidelně kontrolujte.

Řetězka

Při generální údržbě pily neopomeňte vyčistit řetězku. Tu odmontujte a prostor kolem ní vyčistěte. Pro usnadnění práce můžete použít kompresor.

Napnutí řetězu

Na celkový průběh řezání a bezpečnost během práce, má vliv napnutí řetězu. Řetěz by měl být utažený tak, aby bylo možné s ním volně pohybovat a napnutí musí být takové, že ho od vodící lišty napnete maximálně do viditelné poloviny vodícího článku na řetězu.

Ochranné pomůcky

Protože motorová pila je pracovním nástrojem, při jehož používání může snadno dojít k úrazu, je nezbytné dbát na bezpečnost práce, kterou zvýšíte používáním vhodných pracovních pomůcek.

Bezpečností práce profesionálů s motorovou pilou a jinými zařízeními se zabývá Nařízení vlády č. 339/2017 Sb. o bližších požadavcích na způsob organizace práce a pracovních postupů při práci v lese a na pracovištích podobného charakteru. Úzce s ním souvisí  Nařízení vlády č. 378/2001 Sb. o požadavcích na bezpečný provoz a používání různých strojů.

Mezi důležité ochranné pomůcky patří:

  • ochranné brýle
  • ochranné mřížky na obličej
  • pracovní rukavice
  • kompletní ochranné přilby
  • kryt lišty pro bezpečné přenášení
  • protipořezový oděv
  • boty s tvrdou špičkou
  • sluchátka

Každá pila by měla splňovat bezpečnostní normy. Motorovým pilám se věnuje norma ČSN o zemědělských a lesnických strojích.

Cena motorových pil

Cenové rozdíly motorových pil mohou být v závislosti na kategorii pily, markantní.

Cena motorové pily do 8 000 Kč

Pokud vás stačí pila pro občasné použití – na ořezání větví z ovocných stromů nebo nařezání palivového dřeva menšího průměru, vyberte si v nejlevnější cenové kategorii. Můžete si dle místa, kde budete pilu využívat, vybrat přístroj s benzínovým či elektrickým motorem. Tyto pily mají kratší lišty o délce do asi 38 centimetrů a nižší hmotnost 4 až 7 kilogramů.

Cena motorové pily od 8 000 do 18 000 Kč

Ve střední cenové kategorii si můžete vybrat kvalitnější pilu s vyšším výkonem. Převážná většina pil v této kategorii je benzínová. Jejich výkon se pohybuje přibližně od 2,2 kW do 3,4 kW. Lišta je dlouhá 39 až 45 centimetrů. Vyšší cena se promítne do kvality zpracování jednotlivých dílů výrobků.

Cena motorové pily nad 18 000 Kč

V nejdražší cenové kategorii si pořídíte to nejlepší, co výrobci motorových pil nabízejí. Vysoce výkonného pomocníka, který zdolá i stromy s velkým průměrem kmene. Výkon těchto benzínových pil může být i vyšší než 3,5 kW. Délka lišt dosahuje k 50 centimetrů a tyto modely umožňují jejich výměnu podle práce, na kterou pilu aktuálně potřebujete. Nevýhodnou je vyšší hmotnost, která může dosáhnout i více než 10 kg.

Motorové pily a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat novou motorovou pilu. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát k výběru tohoto druhu zboží.

Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nové motorové pily pomohli a vy si teď vyberete kvalitní model, který bude přesně podle vašich představ a bude vám fungovat dlouho bez jediné závady.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár posledních kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nové motorové pily zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální košík. Motorovou pilu naleznete skladem v mnoha internetových e-shopech.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací server Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé obchody a jejich ceny včetně recenzí a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem motorové pily. Dozvíte se tam také, kde jsou produkty skladem a za jakou se prodávají cenu (vývoj ceny vás upozorní například na různé slevové akce u různých modelů motorových pil).

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat