Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Nafukovací vířivky

Obsah článku Ukaž

V dnešním článku si představíme veškeré důležité informace, které by bylo dobré znát před výběrem nafukovací vířivky.

Vířivky se v posledních letech staly velikým hitem a i lidé, co nemají dostatek prostoru, hledají alternativy, které by mohly využít klidně i ve svém bytě. Touto alternativou může být nafukovací vířivka, která je skladná a její instalace i sklizení se pohybuje v řádu minut.

Vířivky jsou však většinou považovány za velmi drahý luxus, i když ve skutečnosti tomu tak není a také bývají trochu jako noční můra především z důvodu údržby. Ne každý však má prostor pro vířivku, ať už se jedná o prostory venkovní nebo vnitřní, zde hraje roli i klima okolního prostředí.

Proč by vám však mělo něco z toho zabránit v tom, abyste si užívali vířivku, když to opravdu chcete? Přesně tuto otázku si pokládali inženýři různých společností, když byla vynalezena nafukovací vířivka.

Když uvažujete o takové nafukovací vířivce, určitě ihned odsoudíte ty levné, které se třeba i vzhledově moc neliší od „nafukovacích dětských bazénů“, ale nenechte se ovlivnit těmito předsudky. Existuje celá řada velmi dobře navržených, odolných, plně funkčních nafukovacích vířivek za ceny, při kterých už nebudete váhat ani minutu.

V dnešním článku si představíme základní otázky pro výběr té pravé nafukovací vířivky pro vás. Dále si jako vždy představíme parametry, které je dobré znát a na které je třeba se zaměřit. Dále si ukážeme druhy vířivek a také příslušenství, které je možné k vířivce dostat, či si později dokoupit. Na konci článku si také řekneme, jak vířivku nainstalovat, udržovat a sklidit. V předposlední kapitole si jako vždy představíme tři základní cenové kategorie a ukážeme si, co od jaké lze očekávat.

Na samém konci si jako bonus zodpovíme časté dotazy zákazníků, které by se vám také mohli hodit.

Nafukovací vířivky: Porovnání 10 nejlepších nafukovacích vířivek podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších nafukovacích vířivek. Jak jsme tyto nafukovací vířivky vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto vířivky jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit vířivky podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší nafukovací vířivý bazén.

NázevVzhledPočet osobVýkon ohřevu (kW)Objem vody (l)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Belatrix Luxury 125Nafukovací vířivka Belatrix Luxury 12541,260011990Zobrazit v obchodech
Belatrix Mountine 120Nafukovací vířivka Belatrix Mountine 12021,250012990Zobrazit v obchodech
Intex 28458 PureSpa Jet & Bubble DelNafukovací vířivka Intex 28458 PureSpa Jet & Bubble Del42,279539123Zobrazit v obchodech
Belatrix Mountine 120 RattanNafukovací vířivka Belatrix Mountine 120 Rattan21,250012990Zobrazit v obchodech
HANSCRAFT NetSpa Bohemian HC111209Nafukovací vířivka HANSCRAFT NetSpa Bohemian HC11120941,565010990Zobrazit v obchodech
Belatrix Luxury 155 RattanNafukovací vířivka Belatrix Luxury 155 Rattan61,293013900Zobrazit v obchodech
Belatrix Sorrento 115Nafukovací vířivka Belatrix Sorrento 11541,260011990Zobrazit v obchodech
Belatrix Sorrento 150Nafukovací vířivka Belatrix Sorrento 15061,2120013900Zobrazit v obchodech
Bestway 60001 Lay-Z-Spa Miami AirJetNafukovací vířivka Bestway 60001 Lay-Z-Spa Miami AirJet42,0566912799Zobrazit v obchodech
Marimex 11400212 Pure Spa HWSNafukovací vířivka Marimex 11400212 Pure Spa HWS42,279516490Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení nafukovacích vířivek od jejich uživatelů.

Výhody nafukovacích vířivek oproti normálním

Mezi hlavní výhody nafukovacích vířivek patří opravdu jednoduchá instalace, která se pohubuje okolo  15 minut. Nafouknete přiloženou elektrickou pumpou a napustíte vodou s možností přenášení dle potřeby. Navíc se dá využít celoročně a vyhřát se dá až na 40 °C. Další výhodou může být bezproblémová údržba a funkce, které vám například namasírují tělo a uleví vám tak od bolesti kloubů a svalů.

Další nespornou výhodou je dobrá cenová dostupnost, která se vám vyplatí pro klidné chvíle s rodinou nebo samostatný relax v exteriéru i v domě, či bytě.

Jak vybrat nafukovací vířivku?

K samostatnému výběru je třeba si položit pár základních otázek. Nafukovací vířivka je stále využívanějším řešením na zahradách, ale i terasách domů nebo bytů. Pokud hledáte rady, jak vybrat vířivku, je vhodné se primárně zaměřit na důvody jejího použití a na počty osob.

Kapacita nafukovacího vířivého bazénu

Nafukovací vířivky jsou k dispozici v různých tvarech a velikostech. Zaprvé, je důležité zamyslet se nad tím, kolik místa její víte nabídnout a přístup k ní. To může omezit velikost jacuzzi, kterou si chcete koupit. Potom přemýšlejte také o počtu lidí, kteří budou vířivku najednou využívat. Pokud plánujete pravidelné párty, pak budete potřebovat více míst než je standardní velikost rodiny. I když větší vířivka nemusí vždy znamenat více sedadel, obecně je pohodlnější s větším prostorem na pohyb.

Nakonec popřemýšlejte o výšce lidí, kteří ji budou používat. Většina standardních vířivek je vysoká kolem 90 cm, ale délka se liší. Pokud si vyberete vířivku se sedadly, ujistěte se, že se sem pohodlně vejdou výše i níže osoby. Nejlepší způsob, jak zkontrolovat pohodlí, je sednout si do suché vířivky v showroomu.

Určete si místo pro vaši vířivku

Pamatujte na to, že by měla být snadno dostupná, a to proto, abyste měli chuť se do ní naložit i po náročném dni. Popřemýšlejte nad tím, zda vířivý bazén umístíte v interiéru nebo exteriéru a zda jej chcete venku používat celý rok.

Myslete na své cenové možnosti

I když se vířivky řadí mezi dražší vybavení, nafukovací vířivky dost ceně ulehčují. I tak neznamená, že se dobré šetřit. Pamatujte, že čím vyšší cena, tím vybavenější a odolnější vířivka bude.

Pevná nebo nafukovací?

Nevíte, kterou vířivku vybrat? Obě možnosti mají svá pro a proti. Nafukovací mobilní vířivka je levnější a jak už název napovídá, je přenosná. Takže si ji s sebou klidně můžete odvézt na chalupu. Jednoduchá je i její instalace, kdy stačí jen nafouknout, napustit a zapojit do zásuvky. Nevýhodou je pak omezený počet trysek. Také déle trvá, než se voda v ní ohřeje, protože nemá tak výkonné topení.

Pevná vířivka je dražší, nabízí ale delší životnost, luxus domácích lázní a výběr hned několika druhů masážních trysek. Při rozhodování přihlédněte k tomu, jak ji chcete využívat a jestli ji chcete používat celoročně. U celoročního provozu je potřeba, aby byl materiál odolný proti mrazu, a také je vhodné přizpůsobit umístění vířivky co nejblíže k domu, abyste jen v županu přeběhli do tepla. Pokud vířivku budou využívat i děti, dbejte při výběru na to, aby pro ně byla bezpečná.

Pevné vířivky

+  Dlouhá životnost

+  Větší mobilita

+   Větší pohodlí (sedátka, lehátka)

+   Větší počet hydromasážních trysek (závisí na vybraném typu)

+   Celoroční provoz

–   Vyšší pořizovací náklad

–   Vyžaduje přesnou stavební připravenost

–   Vyšší provozní náklady

Nafukovací vířivky

+  Jednoduchá a rychlá instalace

+   Nižší pořizovací náklady

+   Nižší provozní náklady

–   Absence nebo malý počet hydromasážních trysek

–   Provoz od jara do podzimu

–   Nižší životnost

Typy nafukovacích vířivek

U vířivek je to velice jednoduché. Buď jsou pevné, nebo nafukovací. Každá z nich má dozajista své klady a zápory, které si v této kapitole popíšeme a rozebereme.

Nafukovací vířivka

Nafukovací vířivky jsou oblíbené zejména pro svoji výrazně nižší pořizovací cenu. Jejich předností je i menší hmotnost, snadné zprovoznění a možnost přemísťování. Nevýhodou je menší životnost i menší počet funkcí, kterými disponuje. Nafukovací vířivky jsou určené především k sezónnímu využití, některé však můžete používat celoročně.

V tomto případě se však nevyhnete starosti o kvalitu vody a prodražit se může i ohřev vody. Starat se budete i o kvalitu vody, je tedy na zvážení, zda se vám celoroční užívání vyplatí.

Největší výhodou nafukovacích vířivek je kromě nízké pořizovací ceny i její jednoduché zprovoznění, které zvládne každý sám. Vířivku pouze nafouknete a napustíte vodou. Tu je možné vyhřát až na příjemných 40 °C.

Nafukovací vířivka může být vyrobená z laminového třívrstvého PVC, dalším materiálem je Rhino Tech.

Větší kvalitu vám poskytne moderní ale i cenově dostupný materiál Rhino Tech, který je velmi pevný a stabilní. Výhodou je i dobrá odolnost vůči UV záření či poškrábání. A díky odolnosti vůči mrazu můžete některé modely využívat celoročně.

Druhy nafukovacích vířivek

V zásadě existují dva základní typy mobilních vířivek – bez ohřevu, nebo s automatickým ohřevem. První variantu doporučujeme pouze pokud plánujete vířivku využívat jako zpestření letních teplých měsíců, kdy má sluníčko dostatečnou sílu. Do vířivky bez ohřevu napustíte vodu a čekáte, až ji ohřeje slunce, stejně jako v bazénu. Výhodou jsou téměř nulové náklady na provoz (kromě vody a samotné koupě), ale je těžké dosáhnout dostatečně teplé vody pro perfektní koupel.

Pro relax takřka po celý rok doporučujeme koupit vířivku s ohřevem. Poskytne teplou lázeň kdykoli si vzpomenete – venku od jara až do podzimu. Sice spotřebuje elektřinu, ale zato ji využijete opravdu naplno a nemusíte spoléhat na počasí. Neztratí se ani v zimě, stačí jí najít vhodné umístění v interiéru. Zákazníci rádi používají nafukovací vířivky třeba ve vinném sklípku, nebo v zimní zahradě.

Klady a protiklady nafukovacích vířivek

+ Jednoduchá a rychlá instalace

+ Mobilnost

+ Nízká pořizovací cena

+ Nejsou náročné na prostor

+  Venkovní celoroční vířivky – je možné je používat po celý rok i v zimě

–  Kartušová filtrace

–  Nižší kvalita materiálů

–   Méně designových možností

Pevné vířivky

Nejčastějším typem jsou akrylátové vířivky, které mají vnitřní část vyrobenou z akrylátu. Venkovní plášť je vyroben ze dřeva nebo plastu, ale vířivou vanu si můžete nechat také podle vlastních představ obložit. Tuto vířivku je možné používat celoročně. Při výběru akrylátové vířivky si však budete muset ohlídat kvalitu vnitřního materiálu.

Vyhnout byste se měli především podezřele levným a nekvalitním výrobkům, které nejsou příliš odolné a poměrně nízká je jejich životnost. Tyto vířivky jsou mnohonásobně dražší než nafukovací typy, není možné je přemisťovat, ale jejich výhodou je větší počet trysek i dalších funkcí. Před umístěním vířivky je vhodné zvážit i nosnost místa, kde bude umístěna, často se nevyhnete stavebním úpravám, kdy bude třeba tato místa zpevnit.

Koupit můžete i dřevěnou vířivku, která má podobu koupacího sudu a k vidění bývá i ve welness hotelích. Dřevěný sud umožňuje zabudování bublinkového systému a poskytne vám tak stejné výhody jako ostatní typy vířivek.

Cenově nejnáročnější jsou keramické vířivky, které patří mezi designové klenoty a pyšní se největším množstvím funkcí.

Tyto vířivky umožňují nastavit trysky, poskytnou vám hydromasáž i aromaterapii. Ovládat je budete pomocí dotykového panelu, k dispozici máte polohovatelné opěrky a součástí jsou i zabudované reproduktory a samozřejmě možnost připojení k Wi-Fi.

Druhy pevných vířivek

Skořepinová vířivka

Tento druh vířivek můžete využívat v létě, ale stejně tak i v zimě. Na prvním místě je u těchto vířivek vysoká odolnost a pohodlí. Tloušťka samotné skořepiny se pohybuje okolo 10 mm. Najdete i tenčí, ale v těchto případech musí být vířivka vybavená i výplní, čímž se mnohem hůře provádí servis. Skořepinové vířivky mají pohodlné sedačky, některé i místa k lehnutí.

Zabudovaná vířivka

V případě, že chcete mít vířivku skrytou, například jako bazén, můžete si pořídit zabudovanou vířivku. Hned na úvod je ale potřeba si uvědomit, kde bude vířivka stát. Pro usazení zabudované vířivky je potřeba příprava. Rozhodli jste se umístit vířivku pod altán? Myslete na to, že zabudovaná vířivka se nedá nijak posunout nebo přenést. Pokud jste chtěli vidět hvězdy na noční obloze, je už pozdě.

Vířivka do vany

Bydlíte v paneláku nebo v domě bez zahrady? Ani v těchto případech pro vás není koupel ve vířivce zcela zapovězena. Možná jste už někdy slyšeli o perličkové koupeli. Dá se říct, že je to taková vířivka do vany. I tato mini vířivka má řadu zdravotních benefitů na lidský organismus. Výhodou je, že tato domácí vířivka do vany je snadno uschovatelná. Stačí, když ji vyndáte z vany, necháte uschnout a schováte například od skříně.

Vířivka se slanou vodou

Myslete na to, že vířivka na slanou vodu je mnohem více namáhána právě solí. Sůl může časem poškodit kovové součástky, které jsou uvnitř vířivkyUž při koupi vířivka na to myslete a volte vířivku, která je na sůl nejvíce připravená. Abyste mohli dezinfekci vody solí využívat, budete potřebovat solanizační jednotku. Rozklad soli elektrickým proudem zajistí, že se díky elektrolýze vytvoří ze soli chlór. Tento slaný roztok pak dezinfikuje vodu. Tento typ vířivky je vhodný pro venkovní využití.

Zahradní vířivky

Zahradní vířivky jsou určeny především pro venkovní použití. Může se jednat o pevné vířivky nadzemní, zabudované do země nebo nafukovací. Venkovní vířivka by ale měla splňovat několik hlavních bodů. Vzhledem k tomu, že stojí venku, může do ní padat listí a voda může trpět větší náchylností ke vzniku řas a sinic. Vedle toho, že je potřeba vodu důkladně dezinfikovat, musíte zajistit i dobrou tepelnou úsporu. Především, pokud se chcete koupat ve vířivce v zimě. V letních měsících se vám může hodit i zastřešení vířivky.

Dřevěné vířivky

Jedná se spíše o koupací sudy, do kterých je možnost zabudovat bublinkový systém a využívat tak účinky vířivky. Jedná se o perličkový systém trysek, které vytváří masážní efekt. Bublinkový systém funguje na principu speciální pumpy, které žene stlačený vzduch přes několik ventilů do kádě. Dřevěné vířivky nebo kádě s bublinkovým systémem jsou velmi oblíbené a na zahradě budou působit velmi přirozeně.

Keramické vířivky

Mezi všemi druhy vířivek patří keramické vířivky mezi špičku pro luxusní domy a zahrady. Tyto luxusní vířivky jsou poměrně drahé, potřebují hodně prostoru a nelze s nimi manipulovat. Na druhou stranu si keramické vířivky pořizují bohatší lidé, kteří vyhledávají luxus a chtějí mít v domě vířivku také jako dekorativní prvek. Keramické vířivky obsahují celou řadu pokročilých funkcí, samozřejmostí jsou nastavitelné trysky, aromaterapie, hydromasáží, UV lampy, digitální panely, Wi-fi displeje, pozinkované konstrukce či polohovatelné opěry.

Akrylátové vířivky

V případě, že hledáte vířivku, která bude elegantní, ale i odolná, můžete zvolit vířivku akrylátovou. Výhodou akrylátové vířivky je odolnost materiáluJsou vyrobeny ze sanitárního akrylátu, který vydrží silnější nárazy a poměrně snadno se o něj pečuje. Vzhledem k materiálu, ze kterého se tyto vířivky vyrábějí, skvěle se hodí i do koupelny.

Volně stojící vířivky

V případě, že nechcete mít vířivku zapuštěnou do země, můžete sáhnout po vířivce, která bude stát nad úrovní země. Velkou výhodu, kterou má vířivka volně stojící, je bezpečnost. Pokud máte malé děti, nemusíte se bát, že by vám do vířivky spadly. Na druhou stranu ale může být obtížnější se do vířivky dostat, pokud trpíte nějakými pohybovými obtížemi. Do těchto vířivek si můžete dokoupit schůdky, které usnadní přístup. Každopádně nestavějte vířivku nikde ke stěně domu, šplouchající voda by vám mohla způsobit vlhnutí stěn a následné vytvoření plísně. Vždy si dobře rozmyslete, kde bude vířivka stát. Neumisťujte vířivku nikde pod stromy, jelikož budete neustále bojovat s padajícím listím nebo jehličím

Klady a zápory pevných vířivek

+   Jednodušší přístup

+   Lepší filtrace

+   Možnost zabudování rádia, televize, osvětlení

+  Dlouhá životnost

+  Více designových možností, možnost používání i v zimě

–   Vyšší cena

–  Komplikovanější způsob instalace

Parametry nafukovacích vířivek

V této kapitole se zaměříme na zbytek parametrů, na které je dobré se zaměřit a o kterých byste něco před samotnou koupí měli vědět. Tyto parametry se především skládají z velikosti a materiálu. Dále je třeba se zaměřit na samotné fungování, které závisí na filtraci, ohřevu a tryskách.

Velikost nafukovací vířivky

Rozměrům nafukovací vířivky je potřeba věnovat pozornost hned z několika důvodů. Kromě toho, zda ji bude možné nainstalovat na zamýšlené místo, ovlivňují rozměry také spotřebu a provozní náklady vířivky.

Pokud si vířivý bazén pořizujete pro masážní efekt, například k úlevě od bolesti páteře, velkou roli hraje rozměrově správné posazení trysek. U vířivek pro relaxaci s přáteli je zase podstatné, zda se tam všichni vejdete, přičemž se nelze spoléhat jen na uvedený počet osob výrobcem.

Jaké rozměry sledovat:

  • Vnitřní a vnější rozměr vířivky – tloušťka stěn a výsledný rozdíl může být až 40 cm. Je tak nutné dát pozor, o jaký rozměr jde, abyste nevybrali příliš malou nebo velkou vířivku do zamýšleného prostoru.
  • Výška vířivky a hloubka – obvykle je kolem 70 cm. Není vhodné ji mít napuštěnou jen z části, doporučuje se nejméně 80% kapacity, aby se nafukovací konstrukce nenakláněla a vířivka stála stabilně, případně kvůli tryskám.

Počet osob zjednodušuje představu o velikosti vířivky. Jaké jsou možnosti?

Vířivka pro dva

Nafukovací vířivky pro dvě osoby nebo jednotlivce jsou nejmenším rozměrem na trhu a oblíbené pro romantické večery páru. Nespornou výhodou je malý rozměr, díky kterému lze vířivku umístit na balkón, do bytu či na malou terasu. Tvar vířivého bazénu je často ovál, který lépe využije menší prostor, ale může jít také o kruh. Aby se 2 osoby do vířivky vešly, hlídejte si vnitřní koupací rozměr, který je u této nejmenší velikosti nekompromisní.

  • Obvyklý objem: 600 l
  • Přibližné vnější rozměry: 190 x 120 cm (oválný tvar)

Vířivka pro 3 až 4 osoby

Nafukovací vířivky pro 3 až 4 osoby patří mezi nejprodávanější modely vířivých bazénů. Není tedy neobvyklé narazit na model levnější jak menší vířivka pro dva. Vnitřní členění je buď pro 4 dospělé osoby, nebo v rodinné velikosti pro 2 rodiče a 2 děti.

  • Obvyklý objem: 700 – 900 l
  • Přibližné rozměry: 150 cm vnitřní průměr (kruhový tvar), 200 x 200 cm

Vířivka pro 6 a více osob

Nafukovací vířivky pro 6 osob a více jsou převážně vhodné na zahradu, s ohledem na své rozměry a váhu. Od menších kapacit je může odlišovat vnější výbava a obložení, zahrnující odkládací a úložné prostory, každopádně záleží na výrobci a modelu. Rychlost ohřevu vody je i u těchto větších vířivých bazénů obdobná. Tvar vířivky může být jak čtverec, tak kruh, nebo octagon.

  • Obvyklý objem: 1000 l a více
  • Přibližné rozměry: 200 cm a více vnější průměr

Materiál nafukovacích vířivek

Při výběru nejvhodnějšího vířivého bazénu byste měli také znát materiály, ze kterých se vyrábí. Na trhu se u nafukovacích vířivek nejčastěji setkáte s různými formami PVC. Ty jsou často skryty za vznešenými názvy, ale principiálně se jedná o velmi podobné řešení. Spíše než na konkrétní název materiálu si při výběru dejte raději pozor na podezřele nízkou cenu (oproti konkurenci) nebo negativní recenze majitelů.

Rhino Tech materiál

Používá se pro výrobu dražších, ale i levnějších modelů. Je rozšířený po celém světě a uživatelsky je velmi přívětivý. Jedná se o pevnou strukturu, která je odolná vůči UV záření, ale také mrazům a poškrábání. Nejčastěji ho najdete pod označením „Premium PVC“. Skládá se z 6 vrstev:

  • ochranná vrstva (proti UV záření, poškrábání a mrazu),
  • nová generace PVC,
  • vyztužení,
  • laminovaná tkanina,
  • znovu vyztužení,
  • znovu nová generace PVC.

PVC laminované

I tento materiál obsahuje u pozdějších modelů ochranu proti UV záření. Nejedná se však o samotnou vrstvu, ale o inhibitory, což je přísada, která se přidává do horní vrstvy. Laminované PVC tvoří 3 vrstvy:

  • těžké a odolné PVC,
  • vnitřní vrstva odolné síťoviny,
  • znovu těžké a odolné PVC.

I-beam struktura

Jedná se o patentovanou strukturu, která vyztuží materiál pomocí vzduchových komor. Díky tomu můžete na okraje bazénu bez obav sedat nebo se o něj opírat, aniž byste se báli, že se vylije voda nebo se okraj zhroutí.

Akryl

Jedná se o základní materiál pro výrobu skořepiny vířivky (používá se u těch pevných, nikoliv nafukovacích). Liší se kvalitou a zpracováním. Za kvalitní akrylát můžeme považovat ten, který nebyl vyrobený v Číně. Je sice o něco dražší, než ten čínský, ale na druhou stranu je zárukou opravdu dlouhé životnosti. Velmi kvalitní akryly se vyrábí v Americe. Čínský akryl je většinou sice výrazně levnější, ale je méně odolný proti mechanickému poškození a nemá tak dlouhou živnost.

Nafukovací vířivka a její ovládání

Nafukovací vířivky disponují ovládacím panelem, na kterém můžete snadno nastavit požadovanou teplotu a intenzitu vytváření bublin. Panely jsou voděodolné a opravdu snadno se ovládají. U kvalitnějších modelů se můžete setkat i s pravidelným monitoringem teploty vody  – to znamená, že pokud teplota poklesne pod určitou hodnotu, automaticky se zapne ohřev vody.

Filtrování nafukovací vířivky

Voda ve vířivce má stejné vlastnosti, jako voda v klasickém bazénu. Co z toho plyne? Když se jí nebudete věnovat a nebudete ji udržovat v dobrém stavu, zezelená a bude páchnout. Kromě toho, že to nebude při koupání příjemné, to může být i rizikové pro zdraví a může to poškodit samotnou vířivku. Tím spíše, že v teplé vodě se mikroorganismy množí o to rychleji. Proto je třeba, mimo jiné, kvalitní filtrace. Ta vodu pročistí. Existují filtrace dvojího typu:

  • Kartušová– Sestává z kartušové vložky a čerpadla. Je levnější, ale zároveň poruchovější a je také náročnější na údržbu, kupříkladu je potřeba často čistit a také vyměňovat vložku. Setkáte se s ní u většiny vířivek.
  • Písková – Je výkonnější, písek vydrží dlouhodobě (stačí ho měnit jednou za 2 až 3 roky) a je schopen vyčistit velké množství vody. Na druhou stranu, tato filtrace je dražší. Bývá často součástí dražších bazénu, znát ji můžete od klasických bazénů.

Kvalitní filtrace by měla být schopná přefiltrovat celý objem asi jednou za hodinu, ty nejlepší dokážou přečistit vodu v bazénu i dvakrát za hodinu. Párkrát za rok pak stojí za to vodu vypustit a napustit novou, aby se náplň bazénu vyměnila (životnost mj. odpovídá složení vaší vody, to není od věci si zjistit a nadále pravidelně měřit například pH). Co se týče chemie, používají se klasické chemické přípravky pro vířivky – chlorové tablety, ovšem s menším obsahem chloru (ten by se při vyšší teplotě uvolňoval a štípal vás v nose a očích; proto využíváte tablety pro vířivky a ne pro běžný bazén, ty mají vyšší obsah chloru), bezchlorové (kyslíkové) přípravky, nebo brom. K čištění se často využívá také ozonizace.

Vyhřívání

Bez něj ji budete moct použít leda v létě na ochlazení. S relaxem ve vodě s bublinkami je proto spojena i určitá teplota lázně. Aby jí bylo možné dosáhnout, musí být vybaven funkcí ohřevu. S ní ho lze používat skoro celoročně. Pozor si však dejte na fakt, že nafukovací vířivky v naprosté většině případnou nesnesou mráz, který je může neopravitelně poškodit. Proto je dobré ji zazimovat, a pokud se chcete této relaxaci věnovat i během zimy, budete muset zainvestovat do vířivky pevně spojené se zemí. Ty jsou pro celoroční provoz přizpůsobeny. U každé vířivky je uvedenojakou rychlostí je schopna vodu ohřívat. Většinou tam bývá rozmezí, třeba 1 – 2 °C za hodinu. Vždy berte v potaz, že vyšší číslo platí za ideálních podmínek, tedy když je letní teplota vzduchu. Během jara a podzimu bude výhřev pomalejší. V případě, že se ve specifikaci uvádí jen jedno číslo, půjde pravděpodobně o tu „ideální hodnotu“.

Trysky

Určitě jste se zamysleli i nad tryskami ve vířivce. Kolik by jich mělo být? Zde neplatí pravidlo, že čím více, tím lépe. Nemusí jich být hodně, důležitější je v tomto případě jejich rozmístění. Rovněž i typ či velikost. Pokud hledáte nějaký průměr, stačit vám bude i tzv. bublinková koupel. V případě, že chcete z jacuzzi vytěžit co nejvíce pomoci si i po zdravotní stránce, ideální je kombinace vzduchových a hydromasážních trysek s možností regulace výkonu.

Nafukovací vířivka obsahuje dva typy trysek –  vodní a vzduchové. Vodní dokáží vytvořit tři typy vodních proudů, kterými jsou přímý, rotační a pulzační. Starají se o uvolnění svalů a kloubů. Vzduchové trysky vytvářejí vzduchové bublinky, které se svým prouděním starají o povrchovou masáž. Uvolňující vibrace tedy přenášejí do celého lidského těla.

Ohřev nafukovací vířivky

Podle toho, jak výkonný je ohřev vody, tak rychle se nám voda ve vířivce nahřeje. Nafukovací vířivky i pevné vířivky dnes umožňují relativně rychlé nahřátí vody. Rychlost ohřevu neovlivňuje samozřejmě pouze výkon jako takový, ale rovněž objem vody, kterou je potřeba nahřát a požadovaná teplota, na kterou chceme vířivku nahřát.

Obecně platí, že:

  • Vířivka pro 2 osoby– výkon ohřevu cca 1200 W
  • Vířivka pro 4 osoby a více– výkon ohřevu cca 2200 W

Funkce nafukovací vířivky

Integrovaný systém slané vody

Tento moderní a efektivní systém umožňuje sanitaci chlorem, který si vířivka sama vyrábí elektrolýzou soli, a to tolik, kolik je zrovna potřeba. Systém je úsporný co se týče výdeje sanitačních látek a šetrný k lidskému zdraví, neboť nadbytek chloru ve vodě obvykle vysušuje sliznice a poškozuje pokožku. Integrovaný systém ochrany proti vodnímu kameni

Díky této funkci je vířivka schopná pracovat s tvrdou vodou tak, aby se v trubkách nevytvářely usazeniny, které snižují výkon, vytváří prostředí plísním příznivé a mohou vést k poškození nafukovací vířivky. Termoizolační podložka a termoilozolační kryt

Tato opatření zamezují úniku tepla.

Displej / ovládání

Umožňuje jednodušší ovládání vířivky. Touto funkcí disponuje již většina vířivek.

Manometr

Hlídá tlak v nafouknuté vířivce, který je nutné hlídat pro to, aby vířivka správně fungovala. Samonafukování

Díky této funkci nemusíte řešit vybavenost kompresorem nebo pumpičkou, neboť se vířivka nafoukne sama.

Příslušenství nafukovacích vířivek

K vířivkám je možné zakoupit další příslušenství. K tomu nejdůležitějšímu, které by nemělo chybět u žádného výrobku, patří termokryt. Jedná se o speciální plachtu, kterou je vířivka přikrytá ve chvílích, kdy ji nebudete využívat. Termokryt udržuje delší dobu potřebnou teplotu vody a zabrání i přístupu různým nečistám nebo hmyzu.

Dalším vhodným prvkem je termopodložka, která se umísťuje pod vířivku. Úkolem této podložky je zajistit izolaci od země. A hodit se mohou i schůdky, díky kterým budete mít do vířivky snadnější přístup.

Z dalšího příslušenství můžeme jmenovat LED osvětlení, akumulátorový vysavač, nafukovací lavičky, odkládací plochy s držákem na nápoje, nafukovací opěrky hlavy nebo třeba výškově nastavitelné sedátko.

Podložka – k některým vířivkám lze zakoupit ionizační podložku, která slouží k odizolování podlahy od spodní části vířivky. Zlepšuje také stabilitu.

Schůdky – pokud chcete mít pohodlný vstup do vířivé vany, můžete si pořídit právě schůdky.

Sedátko – slouží k pohodlnému usazení se ve vířivce. Nafukovací vířivka má zpravidla sedátko napevno.

Kryt – často se jedná o termokryt na vířivku, který má termoizolační vlastnosti a slouží k tomu, že zabraňuje a nadměrnému chladnutí vody. Vevnitř zabraňuje unikání vlhkosti do prostoru. Venku také zabrání napadání nepořádku na hladinu.

Vysavač nebo síťka – podobně jako existuje toto zařízení pro bazény, stejně tak máme vysavač do vířivky. Připojením na filtrační zařízení lze na dně vysávat nečistoty. Alternativou je manuální síťka, kterou ale sbíráte nečistoty hlavně z hladiny.

Chemie na udržování PH – nejběžnější je chlorová chemie, typicky v podobě chlorových tablet. Existuje také chemie bez chloru nebo bromové tablety.

Ovládací panel – jednodušší vířivky mají ovládání tlačítky, některé mohou disponovat displejem s dotykovým ovládáním.

Manometr – manometrem lze kontrolovat tlak nafouknutí vířivky, což je důležité zejména k tomu, abyste vířivku příliš nenafoukli a nedošlo k poškození materiálu. Kontrola není nutná, pokud vířivka obsahuje automatický upouštěcí ventil. Manometrem byste ale měli tlak vzduchu kontrolovat průběžně, protože dochází ke změnám v podobě smršťování a roztahování vzduchu v závislosti na pohybu teplot.

Světlo – do některých vířivek lze instalovat podvodní reflektory s různě barevným světlem, které pomohou s navozením příjemné atmosféry.

Instalace nafukovací vířivky

Nafukovací vířivky mají  jednoduchou nafukovací konstrukci, která umožňuje jejich sestavení během pár minut. Tato vlastnost – mobilita je zároveň s cenou nafukovacích vířivek jednou z předností oproti klasickým masážním vířivým bazénům Klasické pevné vířivky mají poměrně velký nárok na prostor a s ohledem na jejich hmotnost a rozměry se jen těžko mohou někam stěhovat. Nafukovací vířivky proti tomu přinášejí srovnatelný komfort, který zažijete i s klasickou vířivkou.

Nafukovací vířivku můžete převážet jak se vám zachce. V létě si ji můžete převést jednoduše na chalupu a využívat masáže například během celých prázdnin. Až se budete vracet domů, vířivku jednoduše přemístíte na vaši terasu či dovnitř do vašeho domu. Nafukovací vířivky jsou určené pro celoroční využití včetně zimního období. . Díky snadné instalaci je vaše vířivka  připravena maximálně do 10 minut. K instalaci nafukovacích vířivek nepotřebujete služby architekta, instalatéra ani elektrikáře. Vířivku nafouknete, napustíte, zapojíte do zásuvky a si užíváte si relaxace. Jediné, co potřebujete k zapojení nafukovací vířivky, je zahradní hadice pro napuštění vířivky vodou a běžný přívod elektrické energie. Pro instalaci nafukovací vířivky stačí pevný podklad, který bezpečně unese příslušnou hmotnost (např. 800 l vody a k tomu váhu osob uvnitř). Pak už jen stačí napustit vodu a nechat ohřát, zatímco si jdete pro plavky.

Nafukovací vířivka a údržba

Než začnete bezmyšlenkovitě nalévat do vířivky první chemický přípravek, který vám v obchodě přišel pod ruku, přečtěte si návod od výrobce vířivky a dodržte tyto kroky:

  • Změřit pH vody: změříte jej speciálním testerem, který bývá součástí balíčků pro údržbu vířivky, nebo jej zakoupíte i samostatně. V návodu od výrobce zjistíte správnou hodnotu, která by ve vířivce měla být.
  • Upravit pH vody: pomocí přípravků na zvýšení, nebo snížení docílíte požadovaného pH dle návodu.
  • Desinfikovat: desinfekční přípravek je třeba použít, aby se ve vířivce netvořily řasy a nemnožily se bakterie.
  • Zkontrolovat pH: po desinfekci opět zkontrolujte pH, zda je na správné hodnotě, případně jej opět upravte.
  • Vyčistit filtr: kartušový filtr vyjměte, zkontrolujte a vyčistěte. Stačí jej propláchnout pod proudem teplé vody. V sezóně to dělejte ideálně každý den.

Vyjmenované kroky je třeba opakovat pravidelně, alespoň 1× týdně. Používejte přípravky určené přímo pro vířivky. Pokud máte vířivku napuštěnou celoročně, nejméně 3× za rok doporučujeme kompletně vyměnit vodu a vnitřek vířivky vyčistit. Pokud ji nepoužíváte příliš často, je lepší po každém koupání vířivku vypustit a dle potřeby znovu napustit.

Chemie

K udržování vody ve vířivce je možné použít stejné přípravky jako v klasických bazénech. Existují dvě základní varianty chemie – na bázi chloru a na bázi aktivního kyslíku. Výhodou chlorových přípravků je účinnost a nízká cena, nevýhodou je typický zápach, který může být v kombinaci s horkou vodou dráždivý. Přípravky na bázi aktivního kyslíku jsou pro pokožku a sliznice příjemnější, což se promítá do ceny.

Nafukovací vířivka: Bezpečnost

Jak používat vířivku bezpečně? Existuje několik bodů, které byste měli dodržovat:

  • Okolí vířivky by mělo být zaopatřeno tak, aby nehrozilo uklouznutí na hladkém, mokrém povrchu.
  • Dodržujte hladinu vody určenou návodem, nezapínejte vířivku naprázdno.
  • Nevstupujte do vyhřáté vířivky, pokud se necítíte dobře, jste nemocní, malátní, ospalí nebo přehřátí v důsledku vysokých venkovních teplot.
  • Vířivka není vhodná pro těhotné ženy.
  • Nepoužívejte vířivku pod vlivem omamných látek, např. alkoholu, ale i tlumících léků.
  • Vířivka nemusí být vhodná pro osoby trpící např. vysokým tlakem nebo některými onemocněními srdce a cév.
  • Nikdy nenechávejte ve vířivce malé děti bez dozoru. Dobu jejich pobytu hlídejte. Dětský organismus se přehřeje rychleji než dospělý.

Cena nafukovací vířivky

Cena nafukovací vířivky do 15 000 Kč s DPH

Při výběru nového nafukovacího vířivého bazénu je vhodné podívat se, co nabízí jednotlivé cenové kategorie a zda se nějak výrazně liší. Po prozkoumání je však možné si povšimnout, že rozdíly zas tak markantní nejsou. Ty nejlevnější nafukovací vířivé bazény lze sehnat už od 9 000 Kč, ty nejdražší obvykle nepřesáhnou částku 40 000 Kč. Ani rozpětí tedy není tak velké, jako u jiných produktů.

Cena nafukovací vířivky od 15 000 Kč do 50 000 Kč s DPH

Cena rodinných nafukovacích vířivek je v rozmezí 15 – 20 000 Kč.

Velké nafukovací vířivky zakoupíte za 30 – 50 a více tisíc Kč. Tyto vířivky jsou často dodávány i s větším množstvím příslušenství.

Základní vybavení klasických vířivek představují nerezové hydromasážní či vzduchové trysky s odstupňovanou velikostí (nebo jejich kombinace) a ozonátor. Vířivky navíc disponují anatomickými opěrkami hlavy pro větší komfort a barevným LED osvětlením pro potěchu oka. Některé modely jsou dodávány navíc s podsvíceným kaskádovým vodopádem a podsvícenými pozicemi pro sklenice na drink. Pro bezpečnější a pohodlnější vstup lze také využít schůdky.

Cena nafukovací vířivky nad 50 000 Kč s DPH

Pokud upřednostňujete pevnou vířivku, bude její cena začínat nejčastěji na 70 000 Kč. Častěji však cena levných akrylátových vířivek začíná na 100 000 Kč, ale koupit můžete i model za 500 a více tisíc Kč.

Nafukovací vířivky: Důležité otázky

Jaký podklad by měl být pod vířivkou?

Vířivá vana musí stát na rovném a vždy dobře zpevněném podkladu. Použít můžete beton, dřevoplast, dlažbu atd. Vířivka by měla být umístěna nad úrovní terénu. Jestliže bude vířivka umístěna pod úrovní terénu, budete muset vyřešit její odkanalizování.

Kolik stojí roční provoz?

Samozřejmě záleží od jejího příkonu a četnosti využívání, ale při „běžném využití“ jde počítat něco mezi 500 – 1 000 Kč měsíčně.

Na co myslet při umístění vířivky do bytu?

V případě, že budete vířivou vanu používat v obytné místnosti, je třeba vyřešit odvětrávání. Díky odvětrávání se vyhnete kumulace vlhkosti a tím i možnému vzniku plísní. Pokud uvažujete o umístění vířivky do patra, je vhodné tuto možnost probrat nejdříve se statikem. Zatížení se totiž pohybuje kolem 500 kg/m2.

Jak vířivku zapustit?

Některé vířivé vany je možné zapustit do země. I v tomto případě byste se však měli řídit několika pravidly. Především je nutné dbát na to, aby byl prostor, ve kterém bude vířivka umístěna dobře odvětrán i odkanalizován.

Kolem celé vířivky by měl bát i dostatečný prostor pro případný servis a údržbu. Doporučuje se velikost asi 60 cm.

Jaké zdravotní účinky mají vířivky?

Teplá voda, která může dosahovat až 42°C, uvolňuje napjaté svaly. V kombinaci s tryskami, které masírují celé tělo od konečků prstů až po šíji, dochází k odstranění bolestí a stresu, následovanému uvolněním a příjemnou únavou.

Nafukovací vířivky: Nafukovací vířivka a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat novou nafukovací vířivku. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nové nafukovací vířivky pomohli.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nové nafukovací vířivky zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací portál Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé nafukovací vířivky a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem nafukovací vířivky. Dozvíte se tam také, která nafukovací vířivka je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 4.3]

Mohlo by vás také zajímat