Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Parní hrnce: Test a výběr 10 nejlepších parních hrnců


Parní hrnec (též napařovací hrnec) patří mezi kuchyňské pomocníky, které vám dokáží připravit o něco zdravější jídlo než například při smažení nebo pečení, protože nepotřebujete žádný tuk.  Příprava jídla v parním hrnci probíhá pomocí páry. Tudíž se dá výsledné jídlo považovat za zdravější pokrm než ten, který si připravíte na pánvi nebo v troubě.

Pokud chcete žít zdravým životním stylem, chcete hubnout nebo toužíte po zdravější přípravě jídla, je pro vás parní hrnec skvělou volbou.

Napařování je metoda tepelného ohřevu, která uvaří potraviny tak, že je obklopí horkou párou v uzavřeném prostoru (hrnci). Tato metoda přípravy potravin se dá řadit mezi nejzdravější a velice efektivní metody přípravy pokrmů, protože si například potraviny jako je zelenina zachovávají živiny. Pokud je vaříte klasicky ve vodě, dochází k rozmíchání a vyloučení důležitých živin z vařené zeleniny. K vaření v parním hrnci nepotřebujete žádný olej ani tuk.

Na našem trhu najdete mnoho modelů odlišných parních hrnců, které jsou vybaveny různými parametry a funkcemi. Proto jsme pro vás sepsali tento článek, ve kterém si povíme, jak nejlépe vybrat parní hrnec.

Výběr 10 nejlepších parních hrnců 2024

Parní hrnce

Vybrali jsme pro vás 10 nejlepších modelů parních hrnců. Vybírali jsme je podle jejich uživatelských hodnocení, takže jsme pro vás vybrali ty nejlépe uživatelsky hodnocené modely na trhu. Pokud toužíte po přípravě jídla v páře, jsou tyto modely těmi ideálními právě pro vás. Modely jsme seřadili do přehledné tabulky, ve které si je můžete sami rovnat podle důležitých parametrů. Pokud je pro vás důležitá cena, seřadíte si modely od nejlevnějšího po nejdražší.

Parní hrnecVzhledCelkový objem (v litrech)Příkon (W)Počet nádobDisplejMateriál hrnceOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Tefal Convenient VC140131Parní hrnec Tefal Convenient VC140131620003NePlast719Zobrazit v obchodech
RUSSELL HOBBS 19270Parní hrnec RUSSELL HOBBS 1927098003NeNerez899Zobrazit v obchodech
Tefal VC 300830Parní hrnec Tefal VC 300830109003AnoPlast1947Zobrazit v obchodech
Tefal VC 3008Parní hrnec Tefal VC 3008109003AnoPlast1899Zobrazit v obchodech
ETA Steampot 0134Parní hrnec ETA Steampot 013412,2510003NeNerez, Plast1499Zobrazit v obchodech
TEFAL VC 145130Parní hrnec TEFAL VC 14513069002NeNerez, Plast1269Zobrazit v obchodech
Tefal VitaCuisine Compact VS400330Parní hrnec Tefal VitaCuisine Compact VS40033010,320003AnoPlast2199Zobrazit v obchodech
ETA Calderon II Vital 1134 90010Parní hrnec ETA Calderon Vital 1134918003NePlast2199Zobrazit v obchodech
SILVERCREST SDG 950 C3Parní hrnec SILVERCREST SDG 950 C399503NeNeraz, Plast599Zobrazit v obchodech
Philips AVENT 4v1 (Multifunkční hrnec 4v1)Parní hrnec AVENT 4v114001NePlast3899Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrování na srovnávací server Heuréka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst recenze a hodnocení uživatelů.

Nejlepší parní hrnce podle Heureky

Jak vybrat parní hrnec (2024)

Na trhu najdete mnoho modelů parních hrnců od více výrobců s odlišnými parametry, proto nemusí být úplně jednoduché si vybrat ten ideální model, který vám bude nejvíce vyhovovat. Při výběru je důležité myslet na několik parametrů. A které to jsou si povíme právě v následující části tohoto článku.

Sice si můžete jít koupit ten první model na který narazíte, ale není dobré podceňovat důkladný výběr a zaměřit se na důležité parametry. Proč? Protože parní hrnec budete používat často a pokud si nevyberete ten vhodný model, nebudete mít takový požitek z připraveného jídla jako z vašeho ideálního modelu. Pojďme se podívat na ty nejdůležitější parametry pro výběr parního hrnce. Podíváme se na parametry jako je materiál hrnce, jeho velikost, příkon, spotřeba elektrické energie, cena, dostupné funkce a několik dalších parametrů.

Materiál parního hrnce

Mezi první parametry, na které je se dobré zaměřit, jsme zařadili materiál, ze kterého je parní hrnec vyroben. Tento parametr nám ovlivňuje hlavně vzhled hrnce. Výběr materiálu hrnce patří mezi ty parametry, které jsou závislé pouze na vašich osobních preferencích.

Parní hrnce mohou být vyrobeny ze dvou materiálů a to z plastu nebo nerezu. Některé modely mohou být vyrobeny kombinací plastu i nerezu. Nerezový materiál bývá obvykle považován za hezčí a elegantnější. Vše záleží jen na vašich preferencích. Nerezový materiál bývá též o něco drazší, tudíž si za modely vyrobeny pouze z nerezu budete muset o něco připlatit.

Nádoby uvnitř parního hrnce bývají vyrobeny z průhledného plastového materiálu, který je kvalitní a perfektně zvládá přípravu potravin pomocí horké páry. Díky tomu budete přesně vědět o tom, co se aktuálně v parním hrnce děje a budete tak mít naprostou kontrolu nad celým procesem přípravy jídla.

Nádoby

Při výběru hrnce si rozmyslete, kolik nádob potřebujete. Dále je také dobré myslet na to, jak velké by nádoby v parním hrnci měli být. Velikost nádob u praního hrnce ovlivňuje hlavně to, pro kolik lidí budete jídlo připravovat a jak veliké porce jídla máte rádi. U nejmenších modelů parních hrnců se setkáte se dvěma nádobami, které však dostačují pro přípravu cca 2 – 3 lidí (záleží na velikosti porcí a vašich preferencích). Nádoby většinou bývají vyrobeny z průhledného plastu, takže vždy vidíte na jídlo a potraviny, které se aktuálně připravují.

Objem hrnce

U parních hrnců bývá udáván údaj objemu v litrech. U jednotlivých se udává většinou celkový objem všech nádob. Pokud si chcete vypočítat objem jedné nádoby, jednoduše vydělte celkový objem počtem nádob a získáte tak objem jedné samostatné nádoby.

Příkon hrnce

Dalším parametrem, na který se podíváme, je příkon parního hrnce. Příkon nám hlavně udává to, kolik elektrické energie daný spotřebič pro svůj chod potřebuje. Veličina příkonu se údává ve Wattech (“W”). Jak veliký příkon má hrnec nám ovlivňuje i to, jak rychle se jídlo v parním hrnci připraví. Pokud chcete tedy hrnec, který vám jídlo připraví rychle, vyberte si takový model, který má vyšší příkon. Myslete ale také i na to, že takový model bude spotřebovávat více elektrické energie, takže vás bude na porovozu stát o něco více, než model s nižší spotřebou energie.

Funkce a příslušenství parního hrnce

V současné době najdete na trhu mnoho modelů, které jsou vybaveny různými funkcemi, které vám zjednoduší manipulaci s hrncem a přípravu jídla. Pojďme se seznámit s nejčastějšími funkcemi, kterými bývají různé modely parních hrnců vybaveny.

  • Funkce odloženého startu – Jak již vyplývá z názvu, tato funkce vám umožní odložit samotný start přípravy potravin. Díky této funkci si sami nastavíte, kdy se má spustit proces přípravy jídla.
  • Signalizace – Jedná se buď o funkci zvukové signalizace, nebo optické, která vás upozorní jakmile je vaše jídlo hotovo a dostatečně uvařeno.
  • Funkce udržení teploty – Tato funkce vám umožní udržování teploty i po té, co je jídlo v hrnci připraveno. Díky této funkci vám jídlo ani po několika minutách nevychladne.
  • Displej parního hrnce – Některé parní hrnce jsou vybaveny displejem. Ten vám pomůže, protože zobrazuje mnoho užitečných informací. Zobrazí vám například aktuálně spušetěný program.
  • Příprava rýže – Některé modely jsou vybaveny nádobou, se kterou pohodlně a efektivně připravíte rýži.
  • Příprava omáčky – U některých hrnců se lze setkat s vaničkou na omáčku. Ta vám pomůže s přípravou omáčky.
  • Bezpečnostní pojistka – Bezpečnostní dětská pojistka zamezí tomu, aby se zamezilo nechtěnému spuštění dětmi.

U jiných modelů parních hrnců se setkáte i s více funkcemi. Tyto funkce bývají nejběžnější u většiny cenových kategorií hrnců. U naprosté většiny modelů hrnců si vyberete modely s časovačem, který vám umožní si nastavit, kdy chcete začít s přípravou vašeho zdravého jídla.

Délka kabelu

Při výběru byste se také měli zamyslet nad tím, jaká je délka přívodního kabelu. Parní hrnec funguje samostatně a není nutné ho dávat na sporák či jinak zahřívat. Je proto ho nutné zapojit do zásuvky. Napájecí kabel by měl pohodlně dosáhnout k zásuvce. Délka přívodního kabelu je důležitý parametr na který byste neměli zapomínat.

Rozpočet na nákup parního hrnce

Před nákupem parního hrnce je vhodné se zamyslet nad cenou a tím, kolik chcete do modelu parního hrnce investovat. Parní hrnce se dají zařadit mezi dobře cenově dostupné produkty. Některé modely parních hrnců zakoupít již pod 1 tisíc Kč. S dražšími modely přichází i větší nabídka funkcí a vybavení.

Cenový rozpočet do 1 000 Kč

Pokud do parního hrnce nechcete investovat mnoho peněz, najdete modely parních hrnců i do 1 000 Kč. Naprostá většina těchto levných modelů je vyrobena z plastového materiálu a nenabízí tolik funkcí jako dražší modely.

Cenová kategorie od 1 000 Kč do 3 000 Kč

V této dražší cenové kategorii najdete hrnce, které mají cca 2 až 3 nádoby. Setkáte se i s více funkcemi jako je například časovač. Setkáte se s modely, které mají o něco vyšší příkon a díky tomu vám jídlo připraví značně rychleji než modely s nižším příkonem.

Cena od 3 000 Kč do 4 000 Kč

V této cenové kategorii najdete modely, které mají kvalitní zpracování a většinou jsou vyrobeny z vysoce kvalitního nerezového materiálu. Modely mají vyšší příkon a mnohem více funkcí. Parní hrnce s cenovkou od 3 000 Kč do 4 000 Kč se stanou vaším každodenním pomocníkem, protože některé modely mohou plnit i funkci multifunkčního přístroje.

Nejdražší modely s cenovkou nad 4 000 Kč

Nejdrazší modely parních hrnců nabízí vysoký příkon a veliký objem nádob. Většina modelů nabízí ty nejlepší funkce. Můžete si zakoupit dokonce i multifunkční přístroje, které umí například i jídlo mixovat.

Závěrem

Pokud hledáte spotřebič do kuchyně, který vám připraví zdravou stravu bez tuků, pak je pro vás parní hrnec skvělou volbou. V tomto článku jsme si přiblížili nejdůležitější parametry, které jsou důležité pro výběr ideálního parního hrnce. Řekli jsme si o parametrech jako je materiál, počet a velikost nádob, objem hrnce, příkon, cena atd.

Doufáme, že jsme vám pomohli s výběrem toho ideálního parního hrnce a vybrali jste si tedy ten nejlepší a nejvýhodnější parní hrnec který vám připraví hodně jídla. Dále také doufáme, že vám tento parní hrnec bude sloužit po mnoho let a nakrmí mnoho strávníků bez jediné závady a stane se tak vaším každodenním pomocníkem ve vaší kuchyni.

 

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat