Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Plynové sporáky

Plynový sporák
Plynový sporák

Výběr sporáku je vážné dlouhodobé rozhodnutí, které je třeba pečlivě zvážit před zakoupením. Na trhu najdete samostatně stojící i vestavěné modely plynových sporáků.

Sporák je přístroj, který kombinuje varnou desku a troubu. Toto zařízení je poháněno plynem, proto jeho instalace vyžaduje příslušná povolení i přístup k plynovému zařízení.

Nový plynový sporák je dobrou volbou, pokud chceme vyměnit vadný plynový spotřebič za nový a nechceme zasahovat do stávající instalace a uspořádání kuchyňských spotřebičů. Ačkoli plynové trouby již nejsou příliš populární, v nových spotřebičích jsou rozhodně funkčnější než ve starších plynových sporácích. Alternativou k plynovému sporáku s plynovou troubou je plynový sporák s elektrickou troubou. V dnešní době si vyberete především modely, které mají plynovou varnou desku, nicméně trouba je nahrazena elektrickou troubou. Jedná se o moderní variantu plynového sporáku.

Volba mezi plynovým sporákem s plynovou troubou a sporákem s elektrickou troubou závisí na individuálních preferencích a domácích instalacích. Někteří lidé dávají přednost tradičním sporákům s plynovou troubou a pro ně jsou tato zařízení nejvhodnější.

V tomto článku vám řekneme, který plynový sporák si vybrat. Zaměříme se zde také na nejlepší modely plynových sporáků (10 nejlepších modelů), jejich porovnání, testy a recenze.

Plynové sporáky: Porovnání 10 nejlepších plynových sporáků podle hodnocení zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších plynových sporáků. Jak jsme je vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto modely jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto plynové sporáky si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit produkty podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší plynový sporák.

NázevVzhledObjem trouby (l)Počet hořákůDisplejProgramy troubyOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Gorenje K5352XFPlynový sporák Gorenje K5352XF704AnoAno10999Zobrazit v obchodech
AEG CKB56470BWPlynový sporák AEG CKB56470BW584AnoAno9290Zobrazit v obchodech
Electrolux EKK54553OXPlynový sporák Electrolux EKK54553OX544AnoAno8990Zobrazit v obchodech
Mora P 262 AWPlynový sporák Mora P 262 AW704NeNe6990Zobrazit v obchodech
Mora P 161 AWPlynový sporák Mora P 161 AW704NeNe5490Zobrazit v obchodech
Electrolux EKK51350OXPlynový sporák Electrolux EKK51350OX564NeAno7928Zobrazit v obchodech
Gorenje K6351XFPlynový sporák Gorenje K6351XF654AnoAno12990Zobrazit v obchodech
Gorenje K5241WHPlynový sporák Gorenje K5241WH624NeAno5990Zobrazit v obchodech
Candy CCGM9055PXPlynový sporák Candy CCGM9055PX1005AnoAno19890Zobrazit v obchodech
Mora P 151 BWPlynový sporák Mora P 151 BW704NeAno4990Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení plynových sporáků od jejich uživatelů.

Jak vybrat plynový sporák

Na trhu můžete najít mnoho plynových sporáků s různými parametry. Díky tomu nemusí být jednoduché se v těchto parametrech vyznat. Pokud nechcete strávit výběrem nového plynového sporáku několik dní, pak je tato nákupní příručka právě pro vás. Podíváme se zde na důležité parametry, které je dobré znát k výběru nového plynového sporáku.

Rozměry sporáku

Velikost plynového sporáku by měla být zvolena podle vašich vlastních potřeb a současně musíte brát v úvahu velikostní omezení ve vaši kuchyni.

Na trhu najdete kompaktní sporáky široké až 50 cm, standardní sporáky široké 60 cm a rozšířené do šířky kolem 90 cm. Čím širší je plynový sporák, tím prostornější je trouba a tím větší je i varná deska na sporáku.

Počet hořáků

Pokud vaříte hodně, často v mnoha hrncích najednou, zajímavým řešením bude nákup 90 cm sporáku, který má 5 až 6 hořáků (standardně jsou 4 hořáky na plynovém sporáku).

Napájení plynového sporáku

  • Zabudovaným přípojem plynu
  • Propanbutanovou lahví

Plynový sporák má varnou desku a troubu napájenou ze sítě, tj. přívodem plynu nebo z propan-butanové lahve. Zařízení tohoto typu jsou velmi populární kvůli nízkým provozním nákladům. Nevýhodou takového zařízení může být to, že na místech, kde není dodáván zemní plyn, je nutné pravidelně vyměňovat tlakovou propanbutanovou láhev.

Takže stojí za to mít náhradní plynovou láhev, zejména před Vánoci nebo svátky. Plynové elektrické modely jsou ty, ve kterých je varná deska napájena plynem (síťovým nebo válcovým) a trouba je elektrická.

Takové plynové sporáky jsou na našem trhu nejoblíbenější. Za prvé proto, že elektrická trouba je předvídatelnější než plynová trouba a umožňuje lepší pečení těsta, zatímco použití varné desky poháněné plynem je levnější.

Pak ještě existují kombinované sporáky. Kombinované sporáky jsou zajímavým provedením sporáku. V takovém zařízení má varná deska elektrické hořáky a alespoň jeden plynový hořák. Trouba je však elektrická.

Plynový sporák: Typ a počet hořáků na varné desce

Velmi důležitým aspektem při výběru plynového sporáku je počet hořáků na varné desce. Plynové spotřebiče mohou mít varnou desku s tradičními hořáky, ale k dispozici jsou také keramické verze. Jde o novinku na trhu, která si získává stále větší oblibu. Nejprve kvůli tomu, že takové desky jsou dost podobné těm u elektrického sporáku.

Pokud jde o kombinované varné desky, obvykle se skládají ze 2 až 3 elektrických a 1 až 2 plynových hořáků. Standardní sporáky mají obvykle 4 hořáky, zatímco zvětšené mají 5 až 6 hořáků.

Výkon hořáků a jejich zažehnutí

Každý hořák má určitý maximální výkon, při kterém pracuje. Stojí za to vědět, že plynové hořáky mají vyšší výkon než elektrické hořáky, a proto jsou účinnější.

Na druhou stranu mají menší rozsah regulace výkonu. V případě elektrických hořáků, dokonce i na největších, můžete snadno nastavit malé teplo, které mírně uvaří omáčku nebo polévku. Bohužel je to u plynových sporáků o něco obtížnější.

Pamatujte, že na trhu existují spotřebiče, které mají plynovou varnou desku bez typických hořáků. Jsou podobné elektrickému nebo indukčnímu typu. Mnoho lidí volí toto řešení, protože při vaření nemáme kontakt přímo s ohněm. Současně se tyto desky neliší výkonem od elektrických sporáků.

Je také třeba věnovat pozornost spouštěcímu systému hořáku. V zásadě jsou všechny plynové sporáky, dokonce i ty bez elektrické trouby, vybaveny automatickým zapalováním, což značně usnadňuje provoz. Tento způsob zapalovač je velmi praktický. Díky tomu nemusíme používat sirky ani klasický zapalovač.

Typ roštu u plynového sporáku

Při výběru modelu s klasickými hořáky musíte zvolit správný rošt. Existují tři typy roštů – jednodílné, dvoudílné a jednoduché.

Jednodílné rošty

Jednodílné rošty jsou ty, kde všechny hořáky sdílejí společný rošt. Výhodou tohoto řešení je stabilita a nevýhodou je, že je obtížné umýt takový prvek v dřezu.

Dvoudílné rošty

Na druhou stranu máme dvoudílné rošty, bohužel méně stabilní, ale jsou snadnější na údržbu.

Samostatné rošty

Samostatné rošty jsou zajímavou alternativou. Pak má každý hořák samostatný rošt. Dobře vyrobený prvek bude stabilní, ale bohužel je snadné najít nekvalitní rošty. Věnujte pozornost materiálu, ze kterého je takový rošt vyroben. Musí být odolný proti korozi a současně se musí snadno udržovat a mýt.

Zabezpečení

Plynový spotřebič musí mít pojistku hořáku. Spočívá ve skutečnosti, že po zaplavení hořáku nebo v důsledku většího proudu vzduchu plamen zhasne a přísun plynu do hořáku se automaticky odřízne. Taková ochrana se používá u varných desek a pecí.

Keramická deska

Pokud si vyberete plynový sporák s plynovou varnou deskou, ne tradiční, ale keramickou, pak stojí za výběr model, který nás informuje, že hořáky jsou stále horké. Tomu se říká informace o zbytkovém teple. Mezi další zajímavá řešení patří blokování aktivace trouby dětmi.

Automatické vypnutí

Některé modely plynových sporáků mají také systém, který troubu automaticky vypne po několika hodinách.

Vícevrstvé sklo

V případě trouby je zajímavou ochranou je udržování chladných dvířek (vícevrstvé sklo). U těchto modelů teplota dvířek během pečení nepřesahuje 50 °C. Je dobré, když má celá trouba chladicí systém, který chrání okolní nábytek před poškozením, a troubu před přehřátím.

Plynové sporáky: Typ trouby

  • Plynový sporák s elektrickou troubou
  • Plynový sporák s plynovou troubou

Plynové sporáky mohou mít plynovou nebo elektrickou troubu.

Modely s elektrickou troubou jsou rozhodně populárnější a jednodušší na používání a rovnoměrně se zahřívají.

Plynové trouby se hůře zahřívají a je těžké se ho naučit správně regulovat. To je důležité zejména pro lidi, kteří pečou náročnější koláče a sušenky, kde je zásadní dosáhnout správné teploty v troubě.

Energetická třída plynového sporáku

Pokud zvolíte plynový sporák s elektrickou troubou, věnujte pozornost energetické třídě označené písmeny na stupnici od A do G.

  • A – energeticky nejúčinnější
  • G značí nejméně úsporný sporák.

Dveře trouby

U plynových sporáků má většina trub systém otevírání směrem dolů, i když najdete i takové, které mají otevírání směrem do boku.

Je důležité, aby dveře byly těžké a pro dítě je bylo obtížné otevřít.

Dalším prvkem trouby jsou vodítka. Stojí za výběr teleskopických vodítek, které jsou pohodlnější a zaručují větší bezpečnost.

Funkce trouby a plynového sporáku

Je dobré, když má trouba několik různých nastavení (funkcí) a programů. Plynové verze trub mají obvykle menší rozsah nastavení, a proto jsou elektrické modely tak populární.

Je dobré, když má trouba funkce horkého vzduchu, ventilátoru, systém pro výběr různých možností pečení a dostatečně široký teplotní rozsah.

Ovládací prvky a ovládání plynového sporáku

Plynové sporáky jsou k dispozici s displejem a klasickými knoflíky, které jsou často kombinovány s displejem. Na displeji plynového sporáku by měly být hodiny a časovač.

Tlačítko s teplotním rozsahem

Při výběru plynového sporáku se ujistěte, že knoflík trouby má teplotní značky. Stále můžete najít modely s knoflíkem pro nastavení úrovně ohřevu – slabé, silné, velmi silné. Pak je obtížnější péct, když nevidíte teplotní rozsah. To obvykle platí pro plné plynové modely.

Dětská pojistka

Doporučujeme zvolit spotřebiče, které mají zámek knoflíku, aby děti nemohly spustit troubu.

Cena plynového sporáku

Cena je velmi důležitým parametrem při výběru plynového sporáku. Plynové sporáky jsou značně levnější než dražší elektrické sporáky. Zaměříme se zde na hlavní cenové kategorie a povíme si, co jednotlivé cenové hladiny nabízejí.

Cena plynového sporáku do 5 000 Kč s DPH

Ty nejlevnější plynové sporáky můžete zakoupit již za cenovku, která nepřekročí 5 000 Kč s DPH. Co vám tato cenová kategorie nabídne? Nehledejte zde extra pokročilé funkce. Tyto modely mají velmi základní ovládání. Některé modely ani nemají rozsah teploty na přepínačích.

Cena plynového sporáku od 5 000 Kč s DPH do 10 000 Kč s DPH

Zde si vyberete již kvalitnější modely, které nabízejí zajímavé funkce jako je rozmrazování nebo automatické zapalování hořáků. Modely nabízejí také i velmi dobré zabezpečení.

Cena plynových sporáků nad 10 000 Kč s DPH

Pokud se podíváme na modely, které přesahují svojí cenovkou 10 tisíc Kč, pak zjistíme, že tyto modely nabízejí nejvíce funkcí, displej, velmi pokročilé bezpečnostní funkce a mnoho dalšího. Vyberete si zde i profesionální plynové sporáky. Modely v této cenové kategorii nabízejí i veliký objem trouby.

Plynové sporáky a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nový plynový sporák. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží.

Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nového plynového sporáku pomohli a vy si teď vyberete kvalitní model, který bude přesně podle vašich představ a bude vám fungovat dlouho bez jediné závady a upečete v plynovém sporáku mnoho chutných pokrmů.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nového plynového sporáku zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací server Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé obchody a jejich ceny včetně recenzí a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem plynového sporáku. Dozvíte se tam také, které plynové sporáky jsou kde skladem a za jakou se prodávají cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 4.8]

Mohlo by vás také zajímat