Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Šicí stroje

Ať už jste zkušená pradlenka, neb začátečník, výběr nového stroje není pro nikoho lehký. Proto jsme si pro vás dnes připravili článek, který vám váš výběr ulehčí.

V dnešním článku si rozebereme základní otázky, které si klást před samotným výběrem, konkrétní druhy šicích strojů, veškeré parametry a funkce, které je dobré znát při samostatném výběru a samozřejmě i ceny, které si jako vždy rozdělíme do tří cenových kategorií a představíme si, co od jaké lze očekávat.

Šicí stroje: Porovnání 10 nejlepších šicích strojů podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších šicích strojů. Jak jsme tyto šicí stroje vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto šicí stroje jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit šicí stroje podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší šicí stroje.

NázevVzhledZnačkaAut. navlékač nitěOvládání strojeOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Singer SMC 3323Šicí stroj Singer SMC 3323SingerAnoMechanické3690Zobrazit v obchodech
SILVERCREST SNM 33 C1 LidlŠicí stroj SILVERCREST SNM 33 C1 LidlSilvercrest (Lidl)AnoElektronické2699Zobrazit v obchodech
Singer SMC 8280Šicí stroj Singer SMC 8280SingerNeMechanické2939Zobrazit v obchodech
Janome JUNO E1015Šicí stroj Janome JUNO E1015JanomeNeMechanické3699Zobrazit v obchodech
BROTHER 2104DŠicí stroj BROTHER 2104DBrotherMechanické7990Zobrazit v obchodech
JANOME 920Šicí stroj JANOME 920JanomeAnoMechanické5854Zobrazit v obchodech
Brother NV 15Šicí stroj Brother NV 15BrotherAnoElektronické7850Zobrazit v obchodech
Singer SIMPLE 3210Šicí stroj Singer SIMPLE 3210SingerNeMechanické2521Zobrazit v obchodech
Pfaff Passport 2.0Šicí stroj Pfaff Passport 2.0PfaffAnoElektronické10659Zobrazit v obchodech
TEXI JOYLOCK 2/4Šicí stroj TEXI JOYLOCK 2/4TexiAnoMechanické5999Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení šicích strojů od jejich uživatelů.

Jak vybrat šicí stroj?

K tomu, abychom došly k vašemu potřebnému druhu a parametrům šicího stroje je třeba si položit pár základních otázek.

Jaké máte zkušenosti se šicími stroji?

Šicí stroje pro začátečníky a nenáročné

Domácí šicí stroje naleznete na trhu v širokém spektru kvality a výkonu. Od doslova hračkářských pro děti, až po silné stroje s funkcemi profesionálních šicích strojů pro patchwork, quiltování a programování postupů. I když vybíráte šicí stroj pro začátečníky, nedoporučujeme vám šetřit za každou cenu na úkor kvality. Levné šicí stroje nahrazují kovové součásti plastem, který se při zatížení může deformovat a pak je nelze opravit.

Elektronický šicí stroj vám nabídne více funkcí usnadňujících jak navlékání, tak i samotné šití. Nejde jen o počet stehů, kterých je díky elektronickému ovládání mnohem více. Obsluhu usnadňují tlačítka a regulátor rychlosti na těle stroje, díky čemu nemusíte používat pedál. Rotační podavač je tichý a umožňuje šít stehy ve větší šíři, než je tomu u strojů s kyvným CB chapačem. Dekorativní vzory tak lépe vyniknou.

Profesionální stroje pro výrobu a firmy

Průmyslový šicí stroj, jak název napovídá, je konstruován pro intenzivní použití a zrychlení sériové výroby. Jeho konstrukce a síla motoru zaručují, že vydrží pracovat po dlouhé hodiny bez přehřátí nebo poškození dílů. Také rychlost šití je několikanásobně vyšší, než u strojů pro domácí použití.

Jak často budete přístroj využívat?

I tento parametr vám může ušetřit i tisíce. Pokud si pořídíte drahý a odolný stroj, který je určen na každodenní šití, ale budete ho využívat jen jednou za čtrnáct dní na pošití ponožky – je t zbytečné.

Jaké funkce a stehy od stroje vyžadujete?

I toto je třeba si předem rozmyslet, protože každý stroj vám poskytne jiné služby, které nikdy ani nemusíte využít. I toto vám může ušetřit tisíce. Pokud přesně nevíte, co od stroje očekáváte, čtěte dál, a vše se dozvíte.

Jaké máte finanční možnosti?

Existují stroje začínající na 1 000 Kč, ale jsou i takové, co stojí přes 150 000 Kč. Proto je dobré si dopředu rozmyslet svůj rozpočet.

Druhy šicích strojů

V této kapitole se vrhneme na samotné druhy, pod kterými šicí stroje lze najít.

Elektronické šicí stroje

Jde o moderní šicí stroje, které ovládáte za pomoci tlačítek. Řízené jsou elektronickými – počítačovými deskami. Tento šicí stroj má motor, který pohání nožním pedálem nebo jednoduše nastavením rychlosti přes regulátor. Regulovat můžete jeho rychlost tlakem na pedál, který na něj vyvinete, nebo zmiňovaným nastavením rychlosti na stroji. Nastavovat můžete typ stehu, jeho šířku a délku. Zvládají i komplikovanější nebo dekorativní stehy. Mnohé moderní šicí stroje mají i funkci automatického ořezu nitě nebo automatické zapošití či automatické navlékání nitě.

Šicí stroj overlock a coverlock

Jedná se o typ šicího stroje, který zabraňuje třepení a profesionálně zakončuje švy na látce. Tento šicí stroj je doplňkem ke klasickému šicímu stroji. Není možné ho používat samostatně, protože má jen omezené funkce.

Hlavním úkolem overlocku je profesionální začištění švů, kterému pomáhá i automatický ořez. Pokud tedy chcete šicí stroj s ořezem látky, pravděpodobně se budete dívat po tomto typu. Overlockový stroj je šicí stroj s ořezem.

Profesionální okraje můžete vytvořit i na klasickém šicím stroji, ale zabere vám to více času než s použitím overlocku, protože musíte šít dvakrát, jednou rovně a jednou doprava.

Overlock pro domácí šití využívá 4 nitě a 2 jehly. Obnitkování tímto speciálním strojem je odolnější proti párání a steh je pružnější, než ten, kterého byste docílili na klasickém šicím stroji s overlockovým stehem.

Setkat se můžete i s pojmem coverlock. Jedná se o jiný typ stroje, který šije tzv. prádlové stehy, může se jim také říkat stehy krycí nebo pokrývací. Nejčastěji se používají pro začištění okraje oblečení a najdete je na okrajích rukávů nebo na spodním lemu triček.

Na trhu je možné sehnat coverlock a overlock v jednom ovšem obsluha tohoto šicího stroje je trochu komplikovanější, než u individuálního stroje. Nebude vám stačit jen stisknout tlačítko, nebo pohnout páčkou, která rozhodně o tom, zda bude šicí stroj šít overlockovým nebo coverlockovým stehem. Vždy bude nutná částečná přestavba, která zahrnuje přenastavení jehel, jiné navlečení nití, vypnutí nožů a další úkony, které se liší model od modelu.

Počítačové šicí stroje

Jsou také elektronické, ale nabízejí ještě více možností a funkcí. Díky počítači dochází ke správnému naprogramování napětí, délky i šířky každého typu stehu. Ovládají se pomocí touchpadu nebo obrazovky a některé modely je možné upgradovat pomocí počítače. Jejich velkou výhodou je, že si do paměti dokážou uložit vaši minulou práci a nabízejí stovky různých stehů.

Ruční šicí stroj

Na trhu se prodávají také ruční šicí stroje, jejichž výhodou je miniaturní provedení a také fakt, že ke své práci nepotřebují elektrickou energii. Fungují pod tlakem vašeho palce a ukazováčku. Ruční šicí stroj je vhodný pro drobné práce, jako je kupříkladu zašívání lemů kalhot. Mini šicí stroj je malé mechanické zařízení, ke kterému se je nutné chovat ohleduplně. Na cesty je díky své nízké hmotnosti a malé velikosti vynikající. Žádné zázraky ale logicky nesvede.

Šicí stroj a jeho funkce

Určitě víte, že šicí stroj může disponovat nespočtem funkcí. Jakými funkcemi, to však každý neví, a tak jsme si pro vás připravili základní seznam všech nejdůležitějších funkcí, které lze využít především na dražších modelech.

Nastavitelná šířka a délka stehu

Vám umožní zahustit stehy podle potřeby.

Regulace rychlosti šití

Může být plynulá nebo okamžitá. Při šití velkých rovných ploch se vyplatí, když stroj šije rychle, ale u detailů je příjemnější pomalé tempo.

Šicí programy

šicích programů nezáleží tolik na množství jako na druzích. Užitečným základem je overlockovýneviditelnýelastický steh a automatické či poloautomatické šití knoflíkové.

Šití dvojjehlou

Možnost šití dvojjehlou částečně nahrazuje krycí coverlockový steh. Hodí se tedy při začišťování lemů triček, rukávů a výstřihů.

Ořez nitě

Praktický vysunovací nožík, který nit odstřihne. Ořez může být také automatický, takže po došití sám ořízne nit z obou stran.

Automatický odstřih nitě

Tento mechanismus je výsadou elektronických šicích strojů, u kterých je nůž umístěn pod stehovou deskou. Po stisknutí tlačítka dojde k automatickému ustřižení nitě.

Automatické navlékání nitě

S funkcí automatického navlékání nitě si stroj navlékne jehlu sám pomocí háčku.

Polohovací jehla

Vám pomůže například přišít zip nebo sešít dvě látky s různými vzdálenostmi od okraje.

Volné rameno

Volné rameno umožní šití atypických tvarů a dekorativního lemování. Pomocí volného ramene se dostanete do míst, kam se běžně téměř není možné přiblížit (rukávy).

Osvětlení

Krejčí a švadleny pracují často ve dne i v noci a přisvícení pracovní plochy se může často sejít. Nenamáháte tak zbytečně oči. Podsvícený by měl být v případě elektrických šicích strojů i displej.

Displej

Je dobrým pomocníkem u elektronických šicích strojů. Díky němu získáte lepší přehled o nastavení stroje. Displej může být dotykový nebo ovládaný tlačítky či za pomoci klávesnice.

Rychloupínací systém

rychloupínacím systémem výměny patek vyměníte patku rychle a bez šroubování.

Zpětný chod

Slouží k zapošívání.

Automatická regulace napětí

 • Nastavení napětí nití

Potřebná je regulace napětí nití, které by se mělo nastavovat co nejsnadněji. V návodu je pak uvedeno, jak napětí nastavit a jak se tento krok projeví na kvalitě stehu.

Příslušenství pro šicí stroj

Pedál

Nedílnou součástí vašeho pomocníka je pedál k šicímu stroji. I pedál je mechanické zařízení, které se může časem poškodit. Pak přichází na řadu jeho výměna. Při koupi dbejte na to, aby byl pedál kompatibilní s vaším strojem.

Patky

Podle množství a variant patek si můžete snadno představit, co všechno daný šicí stroj dovede.

Obaly a tašky

Jsou vyrobeny z odolných, omyvatelných materiálů a umožňují snadný transport stroje nebo jeho bezpečné skladování. Velikost tašky či obalu vybírejte podle modelu šicího stroje.

Šicí stolek

Pro práci s velkými kusy látky se hodí přídavný šicí stolek, který vám rozšíří pracovní plochu. Stolek vybírejte podle modelu svého šicího stroje.

Stehy

Jelikož hlavní činností šicího stroje, je tvorba stehů, je třeba znát alespoň základní druhy, se kterými se u výběru také lze setkat.

Pružný steh – Vhodný pro šití pletenin. Doporučuje se strečová jehla a kvalitní nit.

Dekorativní steh – Některé stehy plní také úlohu ozdobnou. Jsou pevné a zároveň vypadají moc hezky.

Slepý steh – Tzv. neviditelný steh je skvělý pro zpracování sak, látkových kalhot, různých sukní a halenek. Na vnější straně látky zanechá pouze malý vpich.

Trojitý strečový steh – Pro silný a houževnatý steh je vhodný trojitý strečový steh, s nímž vyspravíte rozkroky, rukávy nebo třeba batohy.

Steh se zapošitím – Tzv. pojišťovací steh je ideální použít na začátek nebo závěr šití.

Zig–zag steh – Také se mu říká cik-cak steh. Je velmi oblíbený a všestranný. Jeho použití je doporučeno pro opravování, začišťování nebo jako dekorační steh. Zig–zag steh je nejlepší aplikovat na pleteniny a dresy, hustší varianta se hodí i pro šití aplikací.

Elastický klikatý zig-zag steh – Tzv. trikotový steh využijete pro látky, které se stahují. Řeč je například o syntetickém nebo elastickém materiálu. Trikotový steh není špatný také pro látání.

Overlockový steh – Super steh pro začišťování a sešití dvou kusů látky s ponecháním mezery mezi nimi.

Pletací steh – Vhodný pro obnitkování syntetických látek.

Nitě a cívky

Šicí jehly se u strojů musí pravidelně měnit. Frekvence je závislá na tom, jak moc je jehla používaná. V šicích dílnách se mění i několikrát za den. V domácím prostředí se jehla mění méně často, ale taky je to potřeba. Jehly se liší také tvarem, ten je různý podle šitého materiálu.

Kolik cívek na spodní nit máte, v tolika barvách můžete, bez zdlouhavého přetáčení cívky, šít. Ve výbavě byste měli mít minimálně 5 cívek, ale zase platí, že čím víc cívek máte, tím lépe. Pokud jich má vámi vybraný šicí stroj málo, nezoufejte, cívky na spodní nit se dají dokoupit.

Druhy nití

 • Stehovka

Jedná se o pomocnou bavlněnou nit označující díly, které chcete sešít. Dobře se páře i trhá. Na trhu je k dostání i rozpustná stehovka (stehovka se rozpustí ve vodě nebo za použití parní žehličky).

 • Polyesterová nit

Hodí se pro strojové i ruční šití a používá se pro sešívání a šití všech typů tkanin. Je nejvhodnější pro šicí stroje i overlocky.

 • Bavlněná nit

Je možné s ní šít ručně i strojově, většinou se používá pro oděvy, které budou následně barveny.

Neviditelná nit  Jedná se o nylonovou velmi pevnou nit, kterou se šijí délky společenských kalhot, sukní i šatů skrytým stehem. Používá se i na korálkování.

 • Hedvábná nit

Je jemná a pevná. Šijí se jí zejména hedvábné nebo vlněné materiály. Používá se především pro ruční šití.

 • Kovová nit

Většinou je k dostání ve zlaté a stříbrné barvě a používá se spíše pro prošívání nebo dekorativní šití, a to jak ruční, tak strojové. Je náchylná na teplo, a proto by se oblečení s touto nití mělo žehlit při nízkých teplotách.

Šicí stroj a jeho cena

Jako vždy si na konci článku rozdělíme ceny na tři kategorie a představíme si, co od jaké  lze očekávat.

Cena šicího stroje do 3 000 Kč s DPH

Kategorie pro nejméně náročné uživatele je určena spíše začátečníkům a rekreačním švadlenkám, co si chtějí jednou za týden popošít šef, nebo zašít díru na ponožce. Tyto šicí stroje se však mohou pyšnit až 20 programy a i přes svou nízkou cenu dokáží nabídnout šití dvoj-jehlou, mají program na knoflíkové dírky nebo zpětný chod. Ve všech případech půjde o mechanické šicí stroje.

Cena šicího stroje od 3 000 Kč do 15 000 Kč s DPH

Tato kategorie se rozrůstá o elektrické šicí stroje, které mají drtivou většinu funkcí a programů, které vystačí i šikovné a profesionální švadleně.

Šicí stroje v této ceně mohou mít více, jak 100 druhů stehů, navlékač nitě na jehly, zpátkovací tlačítko, dostatečně velký displej, ale také rozšiřující příslušenství v základní výbavě. To tvoří nejčastěji praktické stolky jako součásti šicích strojů.

Cena šicího stroje nad 15 000 Kč s DPH

V této cenové kategorii se v drtivé většině nachází profesionální a průmyslové stroje, které v běžném životě a prostředí jen těžko využijete. Ty nejdražší šicí stroje dokáží přesahovat cenu i 150 000 Kč!

Šicí stroje a jejich značky

S jakými značkami šicích strojů se můžete na našem trhu setkat?

Pojďme se podívat na nejprodávanější značky šicích strojů:

 • Singer
 • Silvercrest (Privátní značka obchodu Lidl)
 • Janome
 • Veritas
 • Brother
 • Texi
 • Pfaff
 • Lada
 • HomeLife
 • Merrylock
 • Juki
 • Guzzanti
 • Garudan
 • Leader
 • Lucznik

Šicí stroje: Šicí stroj a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nový šicí stroj. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nového šicího stroje pomohli.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nového šicího stroje zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací portál Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé šicí stroje a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem šicího stroje. Dozvíte se tam také, který šicí stroj je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat