Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Štípačky na dřevo

Obsah článku Ukaž

Štípač dřívíTopení dřevem je se zvyšujícím se zájmem o ekologii a vyšší kvalitu života stále populárnější. Při topení dřevem za rok můžete na topení ušetřit tisíce až desítky tisíc korun. Pokud máte v plánu topit po celý rok nebo vytápět velké prostory, bude štípání sekerou takového množství dřeva fyzicky i časově náročné. Mnoho práce a času vám mohou výrazně ušetřit štípače dřeva.

Štípače dřeva jsou zařízení, do kterého vsunete poleno. Klín na pístu hydraulického válce jej poté rozdělí na dvě či více částí. Na trhu naleznete různé modifikace štípaček dřeva s různým konstrukčním uspořádáním a různými parametry, jako například štípací tlak, typ pohonu, výkon stroje, maximální rozměry polen, ergonomie, příslušenství, rychlost štípání, hmotnost atd.

Protože není příliš jednoduché se vyznat ve všech parametrech, které jsou u štípačů dřeva uvedeny, pomůžeme vám zorientovat se v této problematice pomocí následujícího článku a vysvětlíme vám, jak se štípači dřeva pracovat a jak je udržovat, aby se pro vás staly užitečnými pomocníky a dobře sloužily co nejdéle. Zjistíte, jak výkonný štípač potřebujete a na jaké parametry se zaměřit – které jsou pro vás stěžejní a které méně, abyste zbytečně nepřeplatili.

Štípačky na dřevo: Porovnání 10 nejlepších štípaček na dřevo podle hodnocení a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších štípaček dříví. Jak jsme je vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto modely jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto štípačky na dřevo si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit produkty podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší štípačku na dřevo.

NázevVzhledPříkon (W)Štípací tlak (t)Max. délka polena (cm)Průměr (cm)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Scheppach HL 650Štípačka na dřevo Scheppach HL 65017006,552255990Zobrazit v obchodech
Profi Tools PM4T-370Štípačka na dřevo Profi Tools PM4T-3701500437254399Zobrazit v obchodech
Scheppach HL 660Štípačka na dřevo Scheppach HL 66022006,552255905Zobrazit v obchodech
Scheppach HL 460Štípačka na dřevo Scheppach HL 4601500437254920Zobrazit v obchodech
Scheppach HL 450 VarioŠtípačka na dřevo Scheppach HL 450 Vario1100437254750Zobrazit v obchodech
Scheppach HL 850Štípačka na dřevo Scheppach HL 85035008553012318Zobrazit v obchodech
VeGA LS7 VARIOŠtípačka na dřevo VeGA LS7 VARIO4000752257914Zobrazit v obchodech
VARI 14 TON SUPER FORCEŠtípačka na dřevo VARI 14 TON SUPER FORCE3500141043021590Zobrazit v obchodech
Hecht 670Štípačka na dřevo Hecht 6702000752257290Zobrazit v obchodech
Hecht 6060Štípačka na dřevo Hecht 6060220061043211790Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení štípačů dřeva od jejich uživatelů.

Štípač dříví: Jak vybrat štípačku na dřevo

Pokud si štípač dřeva vyberte správně, oproti fyzicky i časově náročné práci se sekerou, výrazně uleví vašim zádům a dřevo s jeho pomocí naštípete za kratší čas. Než si štípač dřeva začnete vybírat, ujasněte si, jak ho budete používat, jaké druhy dřeva a tvary špalků budete štípat atd. Podle těchto základních kritérií poté můžete přistoupit k dalšímu kroku výběru, týkající se již bližších parametrů štípačů, jejich mobility, bezpečnosti a ergonomie. V závěru vám nastíníme ceny, za které si můžete štípače pořídit.

Podle čeho tedy štípačku na dřevo vybrat?

  1. Cena

Podle množství dřeva, které budete štípat, si určete, kolik jste do štípačky na dřevo ochotni investovat peněz. Pokud budete štípač dřeva využívat pro větší objekty a komerční účely, doporučuje vám připlatit si a investovat do kvalitnějších vertikálních modelů.

  1. Štípací tlak

Protože některé dřevo je tvrdší (dub, buk) a jiné měkčí (smrk, bříza), je důležité vybrat si štípačku s dostatečně vysokým štípacím tlakem – pro práci s měkkými dřevy stačí štípače s nižším štípacím tlakem. Pro práci s tvrdým dřevem by štípače měly dosahovat tlaku minimálně 8 tun. Podle toho, jaké dřevo budete štípat nejčastěji, pak zvolte i výkon štípačky.

  1. Přesnost štípání

Pokud je pro vás důležité, mít naštípané špalíky o konkrétních rozměrech, zaměřte se i na tento parametr.

  1. Umístění

Pokud budete na štípači pracovat na místech, kde není přístup k zásuvce, zaměřte se na modely se spalovacím pohonem.

  1. Přídavné funkce

Dražší modely štípaček dřeva mohou disponovat i mnoha užitečnými přídavnými funkcemi, které vám usnadní práci. Ujasněte si tedy, které z nich budete využívat.

  1. Máte pomocníka?

Jestliže si koupíte výkonnější štípač, který budete chtít častěji přenášet z místa na místo, musíte počítat s tím, že jeho hmotnost může být vyšší než 200 kg a sami s ním budete manipulovat jen velmi těžko. Pokud nelpíte na štípači o vyšším výkonu, při plánování jeho častého přesunu byste měli dát přednost spíše méně výkonným, ale lehčím modelům.

Typy štípačů (štípaček na dřevo)

Šípače lze rozdělit podle svého prostorového uspořádání na dvě základní varianty, přičemž každá z těchto variant má své klady a zápory. Existují i štípače, které kombinují oba přístupy. Můžete si pořídit horizontální štípačka na dřevo, vertikální štípačka na dřevo, kombinovaná štípačka na dřevo nebo kuželová štípačka dříví. Všechny tyto druhy štípaček na dřevo fungují na podobném principu, aby se dopracovaly ke stejnému výsledku – naštípanému dříví. Štípače mají vždy prostor, kam se uloží poleno, pohyblivý mechanismus s klínem, pohonnoou jednotku s hydraulickým pístem a nosnou konstrukci, která obvykle bývá opatřena kolečky pro snazší mobilitu. Štípání zajišťuje hydraulický píst, který tlačí dřevo proti klínu nebo klín proti dřevu.

Horizontální štípačky na dřevo

U horizontálních štípačů dřeva ke štípání dřeva dochází ve vodorovné poloze. V samotné konstrukci štípače je nejdelší délkový rozměr, než ostatní rozměry. Pohonná jednotka je z důvodu lepší manipulace při přemísťování štípače, umístěna na stejné straně, jakou jsou pojezdová kolečka. Horizontální štípač se ovládá velmi jednoduše – s pomocí jedné páky a jednoho tlačítka. Horizontální štípače jsou levnější, nejsou příliš těžké a snadno se obsluhují. Abyste se při práci nemuseli ohýbat a namáhat si zbytečně záda, můžete si pořídit štípač, jehož pracovní plocha je umístěna asi ve výšce pracovního stolu. Pokud si chcete koupit štípač nižší výšky, můžete si pro usnadnění práce pořídit stojan.

Mezi nevýhody horizontálních štípačů patří, že na nich nenaštípete větší množství dřeva. Jsou vhodné především pro přípravu topného dřeva pro chaty, chalupy a rodinné domy. Horizontální štípače, na kterých zvládnete připravit i větší množství dřeva, tedy vhodní již i pro profesionální využití, s tlakem vyšším než 22 tun, také najdete, jsou však výrazně dražší. Další nevýhodou horizontálních štípačů je, že vyžadují větší prostor ke svému skladování.

Vertikální štípačky na dřevo

U vertikálních štípačů na rozdíl od štípačů horizontálních, jak už z jejich názvu vyplývá, dochází ke štípání dřeva ve vertikální, tedy svislé poloze – podobně, jako když dřevo štípete sekerou. Štípače jsou tvořeny pohonnou jednotkou, pracovní plochou, klínem a pojezdovými kolečky pro jednodušší přemísťování štípače. Horizontální štípače mají kvůli bezpečnosti práce typ ovládání stanovený zákonem – štípače se ovládají oběma rukama.

Díky vertikálnímu uspořádání tyto štípače dokáží dosáhnout vyššího tlaku za nižší cenu a lze na nich štípat i tvrdší druhy dřeva větších délek a průměrů polen, než na štípačích horizontálních. A také jsou oproti nim skladnější, protože jejich nejdelší rozměrem je výška.

Protože mají vertikální štípače menší základnu, na kterou je vyvíjen vyšší tlak, má z důvodu vyšší stability přístroje vyšší hmotnost, která se obvykle pohybuje od 100 kg. Oproti modelům horizontálním jsou tedy i více než dvakrát těžší.

Kombinované (hybridní) štípačky na dřevo

Kombinované štípače jsou kombinací štípačů horizontálních a vertikálních – umožňují tedy štípání dřeva v obou těchto polohách. Na trhu jich není příliš velký výběr, protože jsou určené především pro profesionální využití, s čímž souvisí také jejich vyšší cena.

Kuželové štípače dřeva

Kuželové štípače jsou pouze opracovaný kužel se závitem. Nejedná se tedy o kompletní zařízení. Výhodou je, že tímto kuželem je možné štípat polena, která mají v průměru i metr a víc, a také jsou rychlejší. Nevýhodou je pohon kuželových štípačů – nemají svůj vlastní pohon a musí poháněny hnací hřídelí traktoru nebo elektromotorem.

Přehled typů štípačů dřeva, jejich klady, zápory, použití a parametry:

Horizontální štípače dřeva

Klady – dostačující výkon, nízká cena, nízká hmotnost, kompaktní rozměry

Zápory – nízký výkon, horší ergonomie, jsou vhodné pouze pro měkké nesukovité dřevo, je nutný menší průměr a délka špalíků, nejsou vhodné pro pravidelné užívání

Použití – chaty, chalupy a rodinné domy do 10 m³ dřeva za rok

Hmotnost – 40 kg a víc

Štípací tlak – 4 – 6,5 tun

Délka polen – maximálně 50 cm

Průměr polen – maximálně 25 cm

Typ dřeva – měkké

Příkon – 1 000 až 2 000 W

Typ motoru – elektrický

Roční spotřeba dřeva – maximálně 10 kubíků

Vertikální štípače dřeva

Klady – vysoký výkon, velký objem práce, přídavné funkce, jsou vhodné pro častější používání a i pro špalky větší délky a průměru, dobrá skladnost

Zápory – mohutná konstrukce, vysoká hmotnost – tedy horší manipulace s nimi, vyšší cena

Použití – rodinné domy s větší spotřebou dřeva, farmy, penziony, hotely a další komerční objekty

Hmotnost – 100 kg a víc

Štípací tlak – 7 – 18 t

Délka polen – maximálně 135 cm

Průměr polen – 25 cm a víc

Typ dřeva – tvrdé

Příkon – 2 000 – 4 500 W

Typ motoru – elektrický

Roční spotřeba dřeva – neomezeno

Štípačky na dřevo: Štípací tlak

Nejdůležitějším parametrem u štípaček dřeva je štípací tlak. Štípací tlak udává sílu v tunách, kterou působí klín na poleno. Čím větší štípací tlak tedy vyvíjí, tím tvrdší a větší poleno je možné rozštípnout.

Na měkké dřevo, jako je lípa, topol nebo smrk, bude stačit štípačka horizontální. Jeho tlak se pohybuje mezi 4 až 7 tunami.

Pro tvrdé dřevo, jako je dub, buk, akát nebo ovocné dřeviny, je už potřeba použít vertikální štípačka na dřevo. Tlak vertikálního štípače je 6 až 30 tun.

Štípací tlak nevolte pouze podle druhu štípaného dřeva, ale také podle jeho stavu ve chvíli, kdy ho budete zpracovávat – mokré dřevo je totiž výrazně tvrdší, než dřevo suché. Proto je dobré, pokud je to možné, nechat dřevo před štípáním vyschnout, případně použít vyšší štípací tlak.

Pro domácí využití obvykle stačí tlak od 12 do 15 tun.

Štípací tlak je ovlivněn i dobou provozu, protože při delším pracovním nasazení se ohřívá olej, následkem čehož klesá tlak. Snížení tlaku je v prvních několika desítkách minut práce  minimální. Po hodinách nepřetržité práce se však může snížit až na polovinu. Na takto časově náročnější práci jsou vhodné štípače se zásobníky hydraulického oleje větší než 15 litrů.

Čím vyšším štípací tlak štípače mají, tím je také vyšší jejich cena. Štípače s vyšším tlakem  bývají robustnější a tím pádem také těžší.

Délka a průměr polen

Se štípacím tlakem souvisí také průměr a délka štípaných polen. Čím větší a delší poleno budete štípat, tím vyšší tlak bude potřeba. Jak velká a dlouhá polena se ve štípači mohou zpracovávat, je také ovlivněno konstrukčním uspořádáním řezače.

Maximální délka štípaného polena

Velikost a délka naštípané dřeva by měla odpovídat typu kamen, krbu nebo kotle, ve kterém budou spalována. Podle toho, jak velká a dlouhá polena potřebujete, zvolte vhodný štípač a štípací tlak.

Horizontální štípače dokáží poleno rozštípnout na délku maximálně 25 až 55 centimetrů.

Vertikální štípače umožňují rozštípnout poleno až do délky okolo 140 centimetrů.

Maximální průměr štípaného polena

Horizontální štípače obvykle umožňují štípat polena do průměru 35 centimetrů.

Vertikální štípače dokáží rozštípat i polena s průměrem 50 centimetrů.

Pohon štípačky

Převážné množství štípačů je poháněno elektromotorem. Na trhu však můžete najít také štípače, které jsou poháněny spalovacím motorem, nebo štípače, které lze napojit na hnací hřídel traktoru. Při propojení s traktorem se mnohdy jedná o kombinaci s některým z předchozích typů pohonů.

Elektrický pohon

Štípače, které mají kabel, se připojují do elektrické zásuvky. Tento typ pohonu je nejběžnější. Nezatěžuje ekologii, protože neprodukuje žádné zplodiny. Štípače s elektrickým pohonem mají ze všech druhů štípačů nejnižší hladinu provozního hluku. Údržba elektromotorů si vyžaduje minimální péči a jsou také méně poruchové.

Většina horizontálních štípačů je vyrobena pro napětí 230 V, díky čemuž je lze zapojit do běžné domovní zásuvky. Štípače s vysokými štípacími tlaky lze připojit pouze do průmyslové zásuvky pro 400 V/16A.

Spalovací pohon

Štípače se spalovacím pohonem jsou těžší a dražší. Výhodou spalovacího pohonu je, že umožňuje vyvinout tlak okolo 40 tun. Štípací cyklus je často kratší. Štípače se spalovacím pohonem nejsou závislé na tom, zda je v jejich dosahu zásuvka. Můžete si vybrat buď model s motorem dieselovým, nebo spalovacím. Tyto štípače někdy bývají osazeny tažným zařízením.

Hnací hřídel traktoru

Některé typy štípačů s elektrickým pohonem mohou disponovat možností připojení ke hnací hřídeli traktoru, což umožňuje docílit vysokých štípacích tlaků za poměrně nízkou cenu.

Příkon a otáčky štípačky dřeva

V dřívějších dobách se výkony štípačů uváděly v koňských silách, značených HP. Nyní výrobci mohou uvádět výkon v koňských silách pouze, je-li na štípači uveden také ve wattech.

Příkon určuje rychlost štípače a jeho štípací tlak.

Otáčky jsou pouze parametrem soustrojí a přímo nesouvisí s rychlostí ani s tlakem.

Příkon štípačů bývá od 1 5000 do 5 000 W. U profesionálních štípačů pak může být i vyšší než 5 000 W.

Štípače se spalovacími pohony mají příkon vyšší, což ale nemusí nutně být známkou, že se jedná o lepší zařízení.

Uvedený příkon pomůže především k výpočtu spotřeby štípače.

Štípač tedy vybírejte především podle požadovaného štípacího tlaku a rychlostí.

U štípače, který má příkon maximálně 2 500, bude jeho maximální spotřeba elektrické energie 2 500 Wh, což je 2,5 kWh. Pokud je cena elektrické energie 4,8 Kč za jednu kWh, pak hodina provozu tohoto štípače bude stát 12 Kč.

Rychlosti štípačů

Důležitými kritérii při výběru štípačů, jsou také rychlost štípání a rychlost vrácení klínu, díky kterým máte přehled o rychlosti práce se štípačem. Tyto hodnoty však výrobci nebývají vždy uvedeny, ale můžete je najít v návodech ke konkrétním zařízením.

Při hledání ideálního štípače pouze pro domácí použití, se nemusíte na tuto rychlost ohlížet, ta je důležitá především u štípačů profesionálních. Domácí štípače dobře zastanou svou práci i při nižší rychlosti.

Rychlost štípání

Rychlost štípání je rychlost, se kterou se klín pohybuje vůči polenu. Rychlost štípání je většinou uváděna v centimetrech za sekundu. U běžně dostupných štípačů k domácímu použití, se rychlost štípání pohybuje od 3 cm/s do 6 cm/s. Pro příklad – při štípání polena o délce 60 cm, bude jeho rozštípnutí trvat 10 až 20 sekund.

Rychlost vrácení klínu

Rychlost vrácení klínu udává vzdálenost, o kterou se klín zvedne za jednu sekundu. Rozpětí rychlostí vrácení klínu se obvykle pohybuje od 10 cm/s do 30 cm/s. Můžete však i u štípačů pro domácí použití narazit na štípače s rychlostí odlišnou.

Ergonomie a obsluha štípačky

Aby se vám se štípačem dřeva dobře pracovalo, měl by být dobře ovladatelný, skladný a snadno přemístitelný. Štípač by měl mít především stabilní základnu a neměl by být zbytečně příliš těžký. Měl by mít pracovní plochu vysokou tak, abyste se kvůli každému polenu nemuseli ohýbat.

Hmotnost štípačů dřeva

S rostoucími tlaky je nezbytné, aby i konstrukce byla robustnější a tedy i těžší. Pokud budete chtít se štípačem častěji manipulovat, například ho vytahovat z garáže nebo kůlny na místo, kde budete dřevo štípat, pohyb s ním vám usnadní, pokud bude mít štípač kolečka. Pokud budete dřevo štípat na měkkém, nezpevněném povrchu, a pořídili byste si těžší štípač s kolečky, je pravděpodobné, že se do nezpevněného povrchu bude bořit.

Nejlehčí štípače jsou štípače horizontální, které váží kolem 40 kg. Vertikální štípače jsou již těží – váží 100 kg a víc. Nejvýkonnější zařízení pak mohou dosahovat i váhy kolem 300 kg. Pro manipulaci s těmito těžšími modely štípačů je již zapotřebí minimálně dvou lidí.

Příslušenství štípačky na dřevo

Komfortnější a snazší práci se štípačem docílíte díky možnosti, že k většině typů štípačů si můžete dokoupit různé příslušenství. Většina štípačů, především vertikální štípače, umožňují používání variabilních štípacích klínů. Základní štípací klín dělí poleno na dvě části, což však nemusí být při při větších průměrech polen ideální.

Příslušenství ke štípačům dřeva:

Čtyřramenný klín

Čtyřramenný klín je násada, díky které štípač z polene během štípání neudělá dva, ale čtyři kusy. Čtyřramenný klín není příliš vhodný pro štípače s nejnižším výkonem, protože dochází ke zvětšení kontaktní plochy mezi polenem a klínem, čímž dochází ke snižování efektivního tlaku. Při štípání polen větších průměrů vám však tato násada výrazně urychlí vaši práci.

Šestiramenný klín

K některým typům štípačů lze pořídit i šestiramenný klín, který z polene při jednom štípacím cyklu vytvoří šest dílů.

Prodloužený klín

Prodloužený klín se téměř vždy prodává jako příslušenství k vertikálním štípačům. Prodloužený klín je ideální především pro štípání delších polen.

Rozšiřující klín

Při štípání sukovitých nebo mokrých polen klasickým klínem, se může stát, že polena půjdou špatně rozštípnout. Ke snazšímu zpracování těchto dřev, vám výrazně pomůže široký rozšiřující klín, který je oproti klínu základnímu, výrazně širší.

Stojan

Především k menším horizontálním štípačům si můžete přikoupit šroubovatelný stojan s kolečky.

Údržba štípaček na dřevo

Pokud si pořídíte hydraulický štípač dřeva, je nezbytná výměna hydraulického oleje dle pravidel uvedených v manuálu výrobce. Původní olej se obvykle mění po několika měsících od koupě štípače a poté minimálně jednou za dva roky.

Štípací stroje také vyžadují pravidelné čištění od odštěpků a pilin a mazání. Pravidelnou údržbu zvládne většina majitelů štípačů dřeva. Pokud se vám však štípač dřeva porouchá,  měli byste pro jeho servis zvolit zavedeného výrobce. Autorizovaní výrobci mají nejlepší dostupnost servisu a veškerých náhradních dílů.

Štípačka na dřevo a cena

Protože jsou štípače dřeva vyráběny tak, aby svým majitelům pomohli s náročnou prací se dřevem, při jejich výběru byste se měli zaměřit na modely od světově prověřených prodejců, které mají s výrobou štípačů dřeva letité zkušenosti. Kvalitní štípač dřeva vám ulehčí práci a bude dobře sloužit po mnoho let.

Cena štípače dřeva do 10 000 Kč s DPH

V nejnižší cenové kategorii zakoupíte především horizontální štípače dřeva s výkonem mezi 1 100 W až 2 600 W a tlaky do 7 tun. Napájení téměř vždy probíhá s napětím 230 V. Můžete je tedy tedy připojit do běžné domácí zásuvky. Můžete v nich štípat polena, která mají maximální průměr do 40 cm, s délkou do 55 cm. Hmotnost těchto štípačů je asi 100 kg.

Cena štípače dřeva od 10 000 Kč do 20 000 Kč s DPH

Mezi štípači dřeva od 10 000 Kč do 20 000 Kč naleznete jak štípače horizontální, tak štípače vertikální s výkonem od 4 000 W a štípacími tlaky do 12 tun. Výkonnější štípače je možné koupit s napětím 400 V. Tyto štípače je již nutné připojit do průmyslové zásuvky. Štípače v této cenové relaci jsou schopné rozštípat polena dlouhá 135 cm s průměrem 45 cm. Souběžně s vyššími tlaky a robustnějšími konstrukcemi narůstá i hmotnost, která se pohybuje od 100 do 200 kilogramů.

Cena štípače dřeva od 20 000 Kč do 50 000 Kč s DPH

Zákazníci, kteří potřebují pravidelně naštípat velký objem dřeva, jistě naleznou svého štípacího favorita právě v této kategorii. Štípače za tuto cenu jsou již velmi kvalitní přístroje s vysokými štípacími tlaky až do hodnoty 25 tun. Spadají sem již také vertikálně-horizontální štípače se spalovacím pohonem a tažným zařízením. Tyto štípače váží od 200 do 300 kilogramů. Můžete však narazit i na stoje s hmotností k 700 kg. Tyto štípače jsou schopné zpracovat polena o průměru do až 50 cm.

Cena štípače dřeva nad 50 000 Kč s DPH

Štípače v cenové kategorii nad 50 000 Kč jsou konstruovány téměř výhradně pro profesionální účely. Zvládnou i vysoké nasazení a velkou pracovní zátěž. Dokáží naštípat i polena o velikosti, která kvůli jejich velkým rozměrům nejsou použitelná do běžných kotlů, kamen čí krbů. Jejich cena se může vyšplhat až nad 300 000 Kč. Nejdražší modely se využívají pro práci na specializovaných linkách dřevozpracujícího průmyslu.

Jak pracovat se štípačkou na dřevo?

  • Pro zvýšení bezpečnosti práce současné moderní štípačky dřeva disponují mnoha bezpečnostními prvky.
  • Vzhledem k rizikovosti práce se štípačkami na dřevo, je nezbytné dodržovat několik zásad, které při práci zajistí vaši bezpečnost a celou práci vám také usnadní.
  • U vertikálních spínačů se jedná o spínání oběma rukama.
  • Nezapomeňte si prostudovat manuál, ve kterém je od výrobce uvedeno, jak s daným strojem bezpečně pracovat a jak ho udržovat.
  • Protože během štípání dřeva dochází k odlétání jeho drobných odštěpků, je potřeba, aby osoby v blízkosti štípače byly chráněny ochrannými brýlemi.
  • Před zadřením třísky vám pomohou ochranné rukavice.
  • Nezanedbatelnou součástí ochranných pomůcek je také ochranná obuv (nejlépe s ocelovou špičkou), která nohy pomůže ochránit před zraněním následkem pádu těžkého polene.
  • Štípač umístěte na rovný podklad, aby se nenakláněl, fungoval, jak má a nezvyšoval riziko úrazu během práce na něm.
  • Nikdy, pokud je štípač v provozu, nevkládejte ruce do štípacího prostoru!
  • Štípač by vždy měla ovládat pouze jedna osoba, která si sama reguluje, kdy stroj spustí nebo vypne.
  • Do štípače vkládejte nejlépe suchá polena – mokré dřevo dokáže odolat až dvojnásobným tlakům, než suché dřevo. Dřevo před štípáním nechte tedy vyschnout.
  • Špalky vždy štípejte podélně, ve směru vláken, nikdy napříč. Jak dřevo na štípač pokládat, je znázorněno v návodu.
  • Protože hluk způsobený štípači dřeva dosahuje hodnoty až kolem 88 decibelů, je potřeba, abyste si chránili také svůj sluch.

Pro porovnání hlučnosti přikládáme hlučnost jiných známých známých zvuků:

10 dB – šum listí při slabém větru

20 dB – tikot náramkových hodinek

30 dB – tichý šepot

40 dB – šum v tichém bytě

50 dB – běžný pouliční hluk

60 dB – běžná mluva

70 dB – hlučná ulice, psaní na psacím stroji

80 dB – křik, rušný provoz

90 dB – vlak, hlasitá hudba

100 dB – sbíječka, motorka na maximum

110 dB – diskotéka

120 dB – start letadla, pyrotechnický výstřel

130 dB – výbuch granátu

Štípačky na dřevo: Často kladené dotazy ke štípačům dřeva

Jak fungují štípačky na dřevo?

Štípačky na dřevo jsou vybaveny pohonem (elektrickým, spalovacím nebo hnací hřídelí traktoru). Tento pohon prostřednictvím hydraulického válce vyvozuje tlak. Následně se z hydraulického válce vysunuje píst ukončený štípacím klínem. Může se pohybovat buď klín, nebo základna. Klín poleno rozrazí na dvě nebo více částí a poté se opět zasune a můžete do štípače vložit nové poleno.

Jaké výhody má štípání dřeva na štípači?

Díky vhodně zvolenému štípači dřeva se na rozdíl od štípání dřeva sekyrkou, nemusíte namáhat. Navíc vám ušetří mnoho času, protože práce se štípačem je rychlá – za hodinu můžete rozštípat i více než 80 polen. A v neposlední řadě ušetříte i peníze, protože budete kupovat nenaštípané, tedy levnější, palivové dříví.

Vertikální nebo horizontální štípač?

Horizontální štípače dřeva jsou levnější a vyvozují menší štípací tlak. Proto jsou vhodné pro chaty, chalupy a domy, které si vystačí s menšími objemy dřeva – cca do 10 m3 za rok.

Vertikální štípače mají vyšší štípací tlak a díky své mohutnější konstrukci jsou stabilnější. Jsou vhodné pro větší objem práce, a také pro profesionální využití.

Mezi oběma typy štípačů však lze najít i vyjímky. Například horizontální štípače se spalovacím pohonem, které již lze zařadit mezi profesionální přístroje.

Co je štípací tlak?

Štípače dřeva vyvozují tlak, kterým poleno rozdělí na dvě nebo více části. Štípače, které jsou na trhu běžně dostupné, mívají tlak od 4 do 35 tun. Pro štípání měkkého dřeva (smrk, bříza, lípa atd.) je dostačující tlak 4 až 7 tun. Pro tvrdá dřeva (dub, buk atd.) je potřeba tlak 8 až 14 tun. Pokud dřevo není vysušené, bude potřeba tlak až dvojnásobně vyšší.

Jak štípače dřeva udržovat?

Štípače dřeva jsou z hlediska své konstrukce poměrně jednoduché stroje a není tedy potřeba nějaká speciální údržba. Stačí štípač udržovat v suchu a v čistotě, a vyměňovat pravidelně hydraulický olej dle pokynů v manuálu výrobce.

Štípačky na dřevo a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat novou štípačku na dřevo. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží.

Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nové štípačky na dřevo pomohli a vy si teď vyberete kvalitní štípačku na dřevo. Nový štípač dříví vám pomůže naštípat dřevo na nadcházející topnou sezónu.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nového štípače dřeva zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací server Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé obchody a jejich ceny včetně recenzí a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem štípače dřeva. Dozvíte se tam také, které štípače dřeva jsou kde skladem a za jakou se prodávají cenu v různých obchodech.

Mohlo by vás také zajímat