Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Stolní pily

Každý správný malý i velký kutil má ve své dílně ruční pilu. Ruční pila slouží k řezání menších latí a kusu plastu a stává se jedním z nejpraktičtějším náčiním ve výbavě. Pokud však hledáte stroj, který je přesný a dokáže na milimetry přesně uříznout malý kus plastu, ale i velké špalky dřeva, určitě byste měli popřemýšlet o stolní pile.

Stolní pila
Stolní pila

Princip stolní pily není v ničem výrazně odlišný od ruční. Stačí si představit kotoučovou pilu, která je pevně připevněna na stabilním stole. Je tedy méně kompaktní a hůře přenosná i kvůli vyšší hmotnosti. Nicméně, dokáže toho více než obyčejná kotoučová pila. Díky své vysoké hmotnosti a zabudování ve stole, dokáže pila řezat i obrovské kusy dřeva. Pracovní plocha (stůl) ve kterém je kotoučová pila osazena, umožňuje lepší manipulaci s řezaným materiálem.

Právě i stoly, ve kterých je pila zabudovaná mají obrovskou funkci. Tyto stoly bývají vybaveny vodítky a kolejnicemi pro plynulý posun materiálu a přesný řez. Pracovní plocha musí být robustní a odolná. Netřeba se tedy divit, že takové pily váží i desítky kilogramů. Zvažte tedy, jak často takovou pilu budete využívat, na jaký materiál a zda máte pro takové zařízení dostatek místa. Kromě pily se stolem si můžete ještě vybrat i pily s podstavcem. Taková pila je kompaktnější. Vhodná pro menší dílny.

Rychloupínací stolní pila je specifickým typem pily, který je však na rozdíl od stolní pily určený spíše na prořezávání kratších kusů materiálu. Rozdíl je v tom, že kotouč není zabudovaný přímo v konstrukci pracovního stolu, ale připevníte do ní materiál pomocí rychlo-úchytky. Obvykle rychloupínací pilu musíte držet rukou, tudíž není tak bezpečná jako pevná stolní pila.

V tomto článku se tedy pořádně zaměříme na hlavní otázky správného výběru v první kapitole se jménem „Jak vybrat stolní pilu“. Dále se zaměříme na konkrétní druhy, které lze na trhu najít a ukážeme si i parametry, na které je třeba si dávat při výběru pozor. V posledních kapitolách se zaměříme na příslušenství, které lze ke stolní pile obdržet, nebo přikoupit a samozřejmě jsme nezapomněli ani na cenu, kterou si jako vždy rozdělíme do tří základních kategorií a představíme si, co od jaké lze očekávat.

Stolní pily: Porovnání 10 nejlepších stolních pil podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších stolních pil včetně rychloupínacích stolních pil. Jak jsme tyto stolní pily vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto stolní pily jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit stolní pily podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší stolní pilu.

NázevVzhledTyp stolní pilyVýkon (kW)RozměryHmotnost (kg)Průměr pilového kotouče (mm)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Scheppach HS 100 SStolní pila Scheppach HS 100 SSe stolem294 x 64,2 x 83 cm222503379Zobrazit v obchodech
Scheppach HS 81 SStolní pila Scheppach HS 81 SSe stolem1,546,5 x 67,5 x 50 cm142103039Zobrazit v obchodech
DeWALT DWE7492Stolní pila DeWALT DWE7492S podstavcem265 x 68 x 33 cm26,625017594Zobrazit v obchodech
Scheppach HS 105Stolní pila Scheppach HS 105Se stolem292 x 72 x 108 cm312556990Zobrazit v obchodech
Bosch GTS 10 XCStolní pila Bosch GTS 10 XCS podstavcem2,176,8 x 63,5 x 34,3 cm3525417730Zobrazit v obchodech
PARKSIDE PMTS 180 A1 (Lidl)Stolní pila PARKSIDE PMTS 180 A1 (Lidl)Rychloupínací1,2836,1 x 28,3 x 27,7 cm7,11801499Zobrazit v obchodech
Metabo TS 254Stolní pila Metabo TS 254S podstavcem1,2774 x 75 x 35,5 cm33,425413998Zobrazit v obchodech
Bosch GTS 635-216Stolní pila Bosch GTS 635-216S podstavcem1,665,8 x 50 x 33,2 cm222168991Zobrazit v obchodech
Scheppach TS 205 HS 80Stolní pila Scheppach TS 205 HS 80S podstavcem1,257 x 32 x 49 cm162102790Zobrazit v obchodech
Güde GTK 2000 A 55605Stolní pila Güde GTK 2000 A 55605Se stolem263 x 55 x 87,5 cm23,52504036Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení stolních pil od jejich uživatelů.

Stolní pila: Jak vybrat stolní pilu?

V této kapitole se budeme snažit popsat postup, pro správný výběr stolní pily. Stolní pily, podobně jako většina přístrojů, které si můžete na trhu koupit, si budete vybírat na základě základních otázek, které je dobré si položit před samotným studiem druhů, parametrů a příslušenství.

Jak často budete pilu využívat?

Podle toho, jak často budete pilu využívat zvolíte její tzv. profesionalitu. Pokud budete pilu využívat občasně na menší kusy dřeva, či platu, můžete zvolit levnější typ těchto stojů. Tyto stroje také mohou být menší a tau šetříte místo ve vaší dílně. Dále mohou disponovat menším výkonem, což může mít za následek nižší spotřebu energie.

Vyhovující parametry

Když už víte, jestli budete pilu využívat často a na jaké druhy materiálů a potažmo  velikosti řezaných věcí, můžete se zaměřit na konkrétní parametry. Mezi ty důležité parametry určitě patří příkon, otáčky, kotouč, stůl, a pravítka.

Máte dostatečný prostor?

I prostor, který máte doma, či v dílně je dost důležité hledisko, na který je třeba dávat pozor. Jsou totiž stolní pily, které mají rozměry, jako půlka menší kutilské dílny.

Druhy stolních pil

V této kapitole si, jak už vyplývá z názvu, popíšeme dva základní druhy stolních pil, se kterými se lze na trhu setkat. Jedná se o samostatně stojící stolní pily a rychloupínací stolní okružní pily.

Samostatně stojící stolní pila (pila se stolem)

Po zakoupení této stolní kotoučové pily obdržíte pilu, která je pevně spojena s podstavcem, nebo dokonce s celým pracovním stolem. Stolní pila se tedy nehýbá, zůstává pevně na jednom místě a pohybuje se pouze materiál, který zpracováváme.

Dají se zde nastavit minimálně dva řezné úhly a to 90° a 45°, u kterých výrobci udávají řezné výkony kotouče. Dále má stůl většinou pojízdná kolečka pro lepší manipulaci, vodítka či sběrný sáček na piliny, LED přisvětlení či laserové ukazovátko. Stůl u stolní pily by měl být robustní a vyroben z pevných materiálů. To zapříčiňuje i to, že stůl může mít až desítky kilogramů.

Stolní pila s podstavcem

Je to kompaktnější verze samostatně stojící stolní pily. Nezabírá tolik místa a přesto je přesná a bezpečná. Nevýhodou je vyšší cena a menší stabilita oproti pevnému stolu. Podstavec obvykle obsahuje rozkládací nohy.

Rychloupínací stolní pila

U tohoto nástroje je elektromotor s kotoučem zasazen do konstrukce spolu s úchyty a ovládáním a tvoří jeden kompaktní celek, který má hmotnost od tří kilogramů výše. Do rychloupínací pily se pevně přidělá opracovávaný materiál pomocí úchytů.

Stolní rychloupínací pila má tedy jednoznačnou výhodu v její mobilitě, na druhou stranu pro přesně řezy je potřeba vyšší zručnosti a více času pro připravení řezaného materiálu.

Samostatně stojící stolní pila nebo rychloupínací pila?

Když už znáte základní otázky výběru a znáte oba dva druhy stolních pil, bylo by dobré celou otázku výběru zakončit. Kterou tedy vybrat a jaké jsou základní rozdíly?

Máte-li kam umístit samostatně stojící stolní pilu, ať už s podstavcem, nebo celým stolem, je rozhodně lepší vybrat ji – práce s ní je bezpečnější, přesnější a je také výkonnější. Rychloupínací stolní pila za to boduje nesrovnatelně lepší skladností, nízkou hmotností a jen o málo horším výkonem. S rychloupínací pilou však musíte být dvakrát tak opatrní, neboť roztočený kotouč držíte ve svých vlastních rukou a systém rychloupínaní není tak bezpečný jako samostatně stojící stolní pila.

Na dlouhé řezy, klidně až metrových desek, latí a fošen, je jednoznačně vhodnější stolní pila se stolem. S vodítky umístěnými v kolejnicích snadno udržíte naprosto rovný řez po celé jeho délce, o vyšším komfortu při těchto řezech nemusí být ani řeč. Pro přiřezávání, nebo dořezávání latí a menších kusů materiálu však bohatě postačí jen rychloupínací pila. Při troše snahy s ní zvládnete vše, co s pilou stolní, jen vás to bude stát více úsilí a více času.

Parametry stolních pil

Jak už bylo slíbeno, i na konkrétní parametry přišla řada. V této kapitole si tedy popíšeme předposlední předpoklad ke správnému výběru „té pravé“ stolní pily pro vás.

Příkon stolní pily

Abychom zhodnotily výkon pily, kterou si chceme pořídit, musíme se zaměřit především na její příkon. Slabší pily mají příkon od 900 W a ty výkonnější dosahují i více než dvojnásobek – 2200 W. Podle předpokládaného využívání stolní pily je dobré pořídit si buď výkonnější, nebo méně výkonnější model. Optimální hodnota v domácí – poloprofesionální kategorii je 1400-1800 W.

Otáčky

Chtělo by se říci „čím více otáček, tím lépe“, ale ač to někteří kutilové tvrdí, není tak tak úplně pravda.

Maximální počet otáček přirozeně závisí na velikosti kotouče, jelikož čím větší kotouč máte, tím vyšší obvodovou rychlost stejný počet otáček způsobuje. Takže zatímco u malých kotoučů (cca 250 mm) by se otáčky měly pohybovat někde na úrovni 5 000 ot. /min., u dvojnásobně velkých kotoučů (500 mm) bohatě stačí 2 500 ot. /min.

Stolní pila a její kotouč

Jednou z nejhlavnějších součástí celé pily je řezný kotouč, od něj se odvíjí, jak velký materiál můžete proříznout a také jak dlouhý řez bez posunutí kotouč dovede. Velikost, přesněji tedy průměr se udává v milimetrech a přímo odpovídá příkonu pily. Slabší pily mají kotouče menší a silnější pily kotouče větší. Příkladem budiž pila s příkonem 900 W a průměrem řezného kotouče 210 mm a model s příkonem 2000 W a průměrem řezného kotouče 315 mm.

Hloubka řezu

Hloubka řezu se standardně pohybuje od 55 mm až po 85 mm, ale na trhu se najdou stolní pily s kotoučem s rozměry 350 mm. Takový kotouč dokáže jít až do hloubky 100 mm. Ještě jednou upozorňujeme, že hloubka řezu není variabilní, nelze ji regulovat a závisí pouze na tom, jaký kotouč používáte, přičemž byste vždy měli používat výrobcem předepsaný rozměr kotouče. Délka řezu je přirozeně větší v případě většího kotouče.

Nastavení úhlu řezu

Řezný kotouče může být u obou typů pil nastavitelný pod různými úhly tak, aby vám materiál lícoval při různých kutilských výrobcích a konstrukcích. Základní jsou úhly 90 a 45 stupňů, řada modelů stolních pil však má nastavení bohatší například o úhly 60 či 75 stupňů – vždy se informujte u prodejce, je-li to pro vás důležitý aspekt.

Stůl – hmotnost a podstavec

Použitý materiál a provedení pracovního stolu ovlivňuje kategorie vybraného stroje. Pily JET doporučené pro Profesionální výrobu mají pracovní stoly z masivní frézované litiny, která zabezpečuje komfort, přesnost a snadný posuv materiálu do řezu. Tento typ stolu a zpracování zákazník velmi ocení při každodenním používání.

Stroje doporučené pro řemeslníky nabízí stoly ze stříkaného hliníku s finálním opracováním a zpevňujícím rastrovým rýhováním, které zabezpečuje potřebnou dlouhodobou rovinnost. V této kategorii se mohou také objevit stoly z opracované litiny nebo stoly z pevného a vyztuženého plechu. Ve všech variantách je dbáno na přesnou rovinu stolů.

Pily doporučené pro kutily mají stoly z plechu nebo duralu se základním opracováním a většími tolerancemi na rovinnost. Stolní pily v této kategorii jsou často velmi levné, ale většinou jeho majiteli nabízejí spíše starosti a časté seřizování. Pily JET v této kategorii se do ČR nedovážejí.

Kotoučová pila se stolem nebo podstavcem může mít značný výkyv v hmotnosti mezi jednotlivými modely, v závislosti na robustnosti konstrukce. Stolní okružní pily ani jedním nedisponují a váha se tak týká čisté hmotnosti nástroje. Většina modelů se pohybuje od 3 do 4 kg.

Pravítka

Jednou z nejdůležitější částí pily je pravítko. Není to jen z důvodu nutnosti pro vytvoření řezu, ale hlavně kvůli tomu, že jde o část, kterou budete nejčastěji nastavovat, posouvat a aretovat. Pravítka u nabízených pil JET jsou rozdílná podle kategorie, ale mají společného jmenovatele. Snadno se nastavují, posouvají a aretují. Mají pár zajímavých prvků, které je odlišují od pravítek u podobných konkurenčních strojů. V tomto případě doporučuji si vždy vyzkoušet a porovnat rozdíly mezi značkou JET a ostatními.

Ovládání a nastavení stolní pily

Dalším důležitým ovládacím prvkem u pil je zdvih kotouče a naklopení kotouče. Ovládání musí být jemné, ale zároveň přesné, aby nedocházelo k odchylkám v úhlu při změnách výšky. U některých typů pil bych doporučil občasné nebo pravidelné používání digitálního úhloměru FDU-001 a to průběžně při změnách výšky kotouče. Pily doporučené pro Profesionální výrobu od značky JET mají plně profesionální uložení celého agregátu a nebudete tedy muset v průběhu používání nic řešit.

Příslušenství stolní pily

Mezi jednoznačně nejužitečnější příslušenství patří odsávání pilin. Odstávání je u modelů různě efektivní, ale vždy se jedná o velikého pomocníka, kterého doceníte až při následném úklidu pracoviště. Lze se setkat buďto s automatickým systém, kde se plní sběrný vak anebo se sofistikovanějším provedením, kdy je nutné do předpřipravených odsávacích přípojek nasadit buďto klasický vysavač, nebo speciální odsávací zařízení.

Dalšími vychytávkami jsou laserová pravítka a ukazovátka, která jsou nápomocny při vedení přesného řezu.

Některé modely jsou také opatřeny přisvětlujícími LED diodami, které zvyšují komfort vedení řezu.

Po každé činnosti nezapomeňte pracovní nástroj vyčistit zejména od nastřádaných pilin, prodloužíte tím životnost elektromotoru, který se nebude zbytečně přehřívat, a uděláte tím také maximum pro svou vlastní bezpečnost.

Cena stolní pily

Jako vždy se v poslední kapitole zaměříme na cenu. Tu si jako vždy rozdělíme do tří základních cenových kategorií a představíme si, co od jaké lze očekávat.

Cena stolní pily do 3 000 Kč s DPH

Ty nejlevnější stolní pily lze zakoupit již od 1 500 Kč, avšak musíte zvážit, zda je to rozumný kup. Tyto pily budou velice omezené svými schopnostmi i výkonem, který nemusí postačit ani rekreačnímu kutilovi. Avšak i taková pila je rozhodně lepší, než žádná.

Cena stolní pily od 3 000 Kč s DPH do 10 000 Kč s DPH

Zde se dostáváme do kvalitnější sféry stolních pil, které postačí i zkušenějším a náročnějším řemeslníkům. Tyto pily už se mohou pyšnit vyšší kvalitou, odolností, velikostí i hmotností, která hraje klíčovou roli v přesnosti řezu. K těmto pilám už většinou pořídíte i základní přídavné příslušenství.

Cena stolní pily nad 10 000 Kč s DPH

V ceně nad 10 000 Kč s DPH lze nalézt již plně vybavené robustní stroje, které si mohou pyšnit svou přesností i životností. Takovou to pilu doporučujeme pořídit do prostředí, kde hraje v hlavní roli vytíženost a požadavek na přesnost.

Ty nejdražší stolní pily už se mohou pohybovat i v řádech desítek tisíc a jsou spíše označovány za profesionální stroje, které se nedoporučují do domácího prostředí.

Stolní pily: Stolní pila a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat novou stolní pilu. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nové stolní pily pomohli a vy si teď vyberete kvalitní stolní pilu, která vám vydrží dlouho fungovat bez jediné závady a
bude vám nápomocná při mnoha různých projektech.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš nový produkt v podobě nové stolní pily zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na porovnávací web Heureka.cz, kde si můžete porovnat jednotlivé stolní pily a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem stolní pily. Dozvíte se tam také, která stolní pila je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 11 Průměrně: 4.2]

Mohlo by vás také zajímat