Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Sušičky ovoce a potravin

Sušičky potravin jsou již leta oblíbeným pomocníkem v domácnosti. Nejen, že dokáže udělat perfektní křížaly, nebo jiné ovoce, ale dokážou i sušit maso a jiné potraviny, které nejsou standardně sušené. Výběr takové sušičky ovoce / potravin vám může ale pěkně zamotat hlavu. Proto jsme tento článek napsali dopodrobna. Dnes si představíme veškeré parametry, které je dobré při takovém výběru znát. Většinou se u výběru nejvíce zaměřuje pozornost na počet plat, a doplňkové funkce, které jsou v případě sušiček opravdu rozmanité.

Sušičky ovoce a potravin: Porovnání 10 nejlepších sušiček potravin podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších sušiček potravin. Jak jsme tyto sušičky potravin vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto sušičky potravin jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit sušičky podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší sušičku potravin na sušení ovoce, zeleniny, ryb a mnoho dalšího.

Název sušičkyVzhled sušičkyPočet platPříkon (W)Minimální teplota (°C)Maximální teplota (°C)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Silvercrest SDA 350 A2 LidlSušička ovoce potravin Silvercrest SDA 350 A2 Lidl535040701199Zobrazit v obchodech
G21 BreezerSušička ovoce potravin G21 Breezer665035754490Zobrazit v obchodech
Sencor SFD 851GRSušička ovoce potravin Sencor SFD 851GR52403570799Zobrazit v obchodech
G21 Paradiso BIGSušička ovoce potravin G21 Paradiso BIG655040701454Zobrazit v obchodech
Concept SO 1060Sušička ovoce potravin Concept SO 1060923035701298Zobrazit v obchodech
Sencor SFD 2105WHSušička ovoce potravin Sencor SFD 2105WH52503080899Zobrazit v obchodech
Domo DO 600Sušička ovoce potravin Domo DO 600470020601669Zobrazit v obchodech
Concept SO 2041Sušička ovoce potravin Concept SO 2041750035701959Zobrazit v obchodech
Concept SO1020Sušička ovoce potravin Concept SO1020924535701199Zobrazit v obchodech
Gorenje FDK 24 DWSušička ovoce potravin Gorenje FDK 24 DW524035701050Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení sušiček potravin od jejich uživatelů.

Jak vybrat sušičku potravin / ovoce

Jak už bylo řečeno v úvodu – sušičku, kór tu pravou, není snadné vybrat, a tak je důležité vědět na jaké parametry je nejdůležitější se zaměřit. Asi u žádného produktu není radno se zaměřovat pouze na nízkou cenu, ale u tohoto produktu to platí dvojnásob, proto se nezabývejme hlediska ceny, ale pojďme se zaměřit na podstatné údaje.

V tomto článku si tedy povíme, jaký tvar se dá na trhu sehnat, z jakých velikostí, materiálů a hmotností budete mít na výběr i jaký výkon zvolit, aby vám sušička stačila. Dále si rozebereme veškeré vlastnosti a funkce, které sušička může nabídnout. Ke konci článku si představíme správnou přípravu potravin i údržbu, aby s vámi tento milý společník mohl strávit co nejvíce času. V poslední řadě si jako vždy představíme cenové rozpětí, které lze u tohoto produktu čekat.

Typy sušiček ovoce

Než se vrhneme do samotných parametrů, bylo by dobré znát základní rozdělení sušiček, které je velice přehledné. Na trhu lze najít pouze dva typy, které se od sebe liší pouze tvarem a vnitřním uspořádáním. Na trhu lez najít tyto typy sušiček ovoce:

  • Kulatý tvar
  • Hranatý tvar

Kulatý tvar

Kulatý tvar bývá nejčastější volbou. Motor těchto sušiček je v dolní části uprostřed a tak jejich horký vzduch stoupá směrem nahoru a suší nejvíce uprostřed plat. K vyšším patrům navíc dojde vzduch o menší síle a v menším množství. Platí tedy, že čím výše je plato umístěné, tím později se potraviny na něm usuší. Aby se tyto dva nežádoucí efekty co nejvíce eliminovaly, můžete mezi sebou jednotlivá patra v průběhu sušení prohazovat.

Nevýhody

Nevýhodou těchto sušiček je fakt, že i když jsou průhledné, pro kontrolu všech míst, musíte všechna plata, která jsou položená na sobě sundat a opětovně nandat. S tím také souvisí nepříjemnost prohazování plat, jelikož žádná sušička vám nevysuší potraviny na všech místech stejně, takže je nutné v průběhu sušení plata prohazovat.

Výhody

Výhodou může být fakt, že počet plat se dá zvyšovat, či libovolně zvyšovat. Další nespornou výhodou je i nižší pořizovací cena. Pro uživatele, kteří mají v plánu sušičku využívat jen příležitostně je tedy nejvhodnější tento typ. Pro náročnější uživatele, kteří využívají sušičku častěji a nechtějí se obtěžovat s přeskládáváním plat, je vhodnější druhá varianta o které si hned řekneme.

Hranatý tvar

Teplý vzduch díky bočnímu umístění proudí mnohem rovnoměrněji. Proudí totiž horizontálně, což znamená, že se není třeba obávat, že by se potraviny a ovoce na nižších platech usušily dříve, než ty vrchní, vzduch se dostává všude ve stejném množství. Tím pádem není ani třeba tácy prohazovat. I kdyby však nastala situace, kdy je potřeba vrchní plato posunout níže, nebo spodní dát výše, půjde o mnohem snazší manipulaci. Stejně tak při kontrole průběhu sušení. Plata v hranatých sušičkách jsou totiž vysouvací.

Výhody

Výhodou tedy těchto sušiček je fakt, že jsou výkonnější a zcela samostatné. Dobrá zpráva je, že tyto sušičky se dají pořídit od tří plat až do čtrnácti!

Nevýhody

Nevýhodou se jistě dá počítat fakt, že cena je vyšší, než je tomu u kulatého tvaru. Dále je však nutné smířit se s faktem, že kapacita, se kterou sušičku kupujete, je konečná a počet plat se již nedá navyšovat.

Parametry pro výběr sušičky ovoce

Když už víte jaký tvar je pro vás vhodný, je dobré znát i některé konkrétní parametry, se kterými se u výběru lze setkat.

Velikost sušičky

Velikost u sušiček není zrovna odvyklý parametr, protože se nepočítá na centimetry, ale spíše na počet plat. My si však i přes to rozebereme oba typy velikosti.

Velikost

Velikost není sice moc směrodatný parametr, ale pokud vás zajímá i celkový vnější objem, tak tense ohybuje okolo 30 až 40 cm. Průměr potom může činit i více než půl metru..

Počet a nastavitelná výška plat

Velikost sušiček potravin se ve specifikacích nejčastěji určuje počtem plat, kterými sušička disponuje. Zpravidla se jedná o pět plat, počet se však může lišit výrobcem i provedením sušičky. Zatímco některé sušičky mají počet plat pevně daný, k jiným je můžete ještě dodatečně dokoupit. Menší sušičky s malým počtem plat volte zejména pokud používáte sušičku opravdu pravidelně a s menším množstvím potravin. Pokud ale na zahradě celé léto sklízíte větší množství ovoce či zeleniny, které je třeba rychle usušit, volte větší model.

Materiál sušičky

Sušičky potravin se vyrábí ze dvou druhů materiálů. Z plastu nebo z nerezu. Materiál má vliv na kvalitu a životnost sušičky.

Plast

Plastové sušičky potravin jsou samozřejmě méně bytelné a méně vydrží. Ale není plast jako plast. Pokud si pořídíte sušičku ovoce z odolného plastu, není třeba se obávat, že by to byl nekvalitní výrobek. Kvalitní a nekvalitní plast poznáte jednak pohledem a jednak poklepáním. Při poklepání nehtem na sušičku z nekvalitního, tenkého plastu uslyšíte drnčivý zvuk.

Nerez

V případě, že zvolíte nerezovou sušičku můžete si být jisti kvalitním provedením a dlouholetou výdrží. Počítejte ovšem s vyšší hmotností.

Hmotnost sušičky ovoce

Hmotnost je nutno řešit pouze v případě častého přemísťování. Váha běžných sušiček začíná na hodnotě něco málo přes 1 kg a končí na zhruba 8 kg. Vliv na hmotnost má především materiál, ze kterého je sušička vyrobena (plastová sušička ovoce bude vážit výrazně méně než nerezová). Musíme ale upozornit na to, že bytelnost a vyšší váha sušičky vypovídají o lepší kvalitě zpracování a zpravidla se pak můžete spolehnout na to, že vám taková sušička ovoce bude dlouho a dobře sloužit. Naopak sušičky, které unesete v jedné ruce a při poklepání prstem podivně drnčí, nemusí mít dlouhou životnost.

Výkon a příkon

Tento parametr už znalejší považují za opravdu důležitý a směrodatný. Tento parametr nám totiž říká nakolik je naše sušička výkonná a tudíž za jak dlouho a kolik je schopná vysušit.

Výkon sušičky

Výkon tedy značí čas, za jaký je schopný sušička vysušit naše požadované potraviny. Hodnota výkonu se pohybuje od 200 do 700 W, ale najdete i sušičky s větším výkonem. Ty se ovšem opět hodí spíše pro komerční účely. Ale při sušení potravin většinou nejde o rychlost nýbrž o správnou teplotu. Proto se soustřeďte i na to, zda má sušička ovoce termostat, kterým si navolíte správnou teplotu nebo volitelné programy pro různé druhy potravin.

Příkon sušičky

Příkon nám zas naopak ukazuje, kolik energie sušička „sežere“ v provozu. Tedy čím vyšší příkon, tím vyšší spotřeba energie. Příkon sušiček ovoce se běžně pohybuje v rozmezí od 220 W do 1 000 W s tím, že sušičky s nejvyšším příkonem jsou vhodné spíše pro komerční účely, protože umožňují vyšší výkon, a tudíž i rychlejší sušení. Pro běžné domácí použití doporučujeme příkon 400-500 W. Sušičky ovoce s menším příkonem by nemusely utáhnout například přidaná síta navíc. Motor by nezvládl vše usušit a mohl by se přehřívat. Vyšší příkon je zase zbytečný.

Sušička potravin a její hlučnost

Hlučnost někdo může považovat za banálnost, zejména, když se zapnutou sušičkou potravin nesdílíte jednu místnost. Pokud však patříte mezi ty, co si potrpí na tichý chod je dobré i o tomto parametru něco vědět. Pokud má sušička ovoce tichý chod, můžete potraviny sušit i v noci, aniž byste byli rušeni. Pokud máte pro sušičku vyhrazenou místnost, kam moc nechodíte, hlučnost řešit nemusíte. Velmi tichý provoz nabízí sušička s 20 dB, většina sušiček však dosahuje hlučnosti 45-55 dB, což je stále ještě přijatelné. Hlasitější sušičky by vás již mohly rušit, a to především při nočním provozu. Většinou platí, že dražší prémiové sušičky nabízí velmi tichý chod a s nižší cenou hlučnost stoupá.

Počet sít a jejich rozměry

Počet

Na trhu se nejčastěji setkáte se standartním počtem, což je asi 5 až 6 sít. Lze však najít i sušičky, které mají až 10 nebo 14 sít. Většina kulatých sušiček poskytuje možnost dokoupení dalších táců a tím zvětšení plochy na sušení. Někdy se jedná až o dvojnásobek. Tuto možnost si ale zjistěte předem. Některé sušičky toto neumožňují. Především hranaté modely se šuplíkovým systémem táců a motorem umístěným v zadní části konstrukce. Pro občasné sušení postačí 5-6 táců. Pokud se vám zdá, že je to pro vaše účely málo, volte sušičku se 7-8 tácy. Zahrádkáři s velkou úrodou a vyznavači RAW stravy, kteří sušení potravin berou jako běžný způsob přípravy jídla by si měli pořídit sušičku ovoce s počtem táců 9 až 10.

Rozměry sít

Kulaté sušičky s průměrem plata 23-25 cm jsou z těch menších, průměr kolem 30 cm je takovým zlatým středem, a za objemnější považujeme sušičky o průměru síta 33 cm a více. Menší hranaté sušičky ovoce mají síta o velikosti kolem 700 cm2. Rozloha 800-900 cm2 je průměrná a jako velké hranaté sušičky ovoce lze označit ty o velikosti plata 1 000 cm2 a více.

Vlastnosti a funkce

V této kapitole se pořádně zaměříme na vlastnosti a funkce sušiček, které z valné většiny lze najít jen u dražších modelů.

Regulace teploty

Tato funkce se nachází zejména na modelech, které už nemají časovač, jelikož regulace teploty umožňuje automaticky nastavit adekvátní program dle druhu potravin, které zrovna sušíte. Ovoce, zelenina, houby, bylinky a maso potřebují rozdílnou teplotu ke svému sušení. Pokud to tedy se sušením myslíte vážně a chcete dosáhnout těch nejlepších výsledků, funkci regulace teploty vřele doporučujeme. Díky ní si nastavíte teplotu sušení dle aktuální suroviny, kterou sušíte. Standardně mají sušičky nastavitelnou teplotu mezi 35 °C a 70 °C, což je dostačující pro většinu druhů potravin. Levné sušičky potravin možnost regulace teploty postrádají.

Časovač

Časovač nalezneme především na levnějších modelech, které nemají automatické programy. Můžete si tak nastavit, kdy chcete, aby přístroj začal fungovat, a dozvíte se, kdy dokončí svoji práci. Elektronické časovače tak nechybí ani v moderních sušičkách na potraviny. U pokročilejších modelů si nastavíte, že chcete vyskládané potraviny sušit třeba dvě hodiny, a když se opozdíte s kontrolou, nic se nespálí, protože se přístroj díky této funkci včas vypne.

Pojistka proti přehřátí

Tato pojistka je důležitá, abyste se nemuseli bát o bezpečnost, proto by měla být standardním vybavením každé sušičky potravin. Slouží proti přehřátí přístroje, který se v případě nutnosti vypne.

Nastavitelné programy

Jak už bylo řečeno, levné sušičky můžete jen zapnout a vypnout. Ale u dražších modelů si můžete nastavovat vhodnou teplotu i čas dle druhu potravin neboť máte k dispozici několik přednastavených programů. Například program určený pro sušení bylinek, které vyžadují nízkou teplotu a pomalé sušení, nebo program na sušení masa, které vyžaduje vyšší teplotu a rychlejší sušení. Dále program pro sušení šťavnatějších, mokřejších plodů či dokonce program RAW, který zajistí teplotu dostatečně vysokou, aby potraviny usušil, ale ne natolik, aby zničil důležité živiny.

Sušení za pomoci INFRA záření

Infračervené záření je funkce, kterou disponují dražší modely sušiček potravin, ale stojí za to. Za pomoci INFRA záření se usuší suroviny rychleji, ale hlavním benefitem je zachování více enzymů, minerálů, vitamínů a vlákniny než při sušení běžným způsobem. INFRA červené záření působí na potraviny podobně jako sluneční paprsky, ale bez škodlivého UV záření. Navíc při procesu sušení masa, hub a ryb plní infračervené záření také preventivní funkci proti rozkladu. Pokud budete chtít, infračervené světlo lze jednoduše vypnout a sušit pomocí horkého vzduchu. Příkladem infračervené sušičky ovoce jsou třeba Maxxo INFRA DRY+ nebo Concept SO4000 INFRA.

Průhledné víko

Pokud má sušička ovoce průhledné víko nebo je celá z průhledného materiálu, poskytuje vám tím okamžitý přehled o stavu sušení.

Odkládací tác

Odkapávací tác se hodí především při sušení šťavnatých surovin. Šťáva z ovoce může kapat a značně tak znečistit vnitřek sušičky nebo v horším případě zatéct do motorové části.

Příslušenství sušičky potravin

Nepřilnavá vložka

Nepřilnavé vložky, které je možné pořídit k některým typům sušiček potravin. Jde o teflonovou vložku, kterou lze vložit na plato a na ni poté vyskládat potraviny, které jsou mokré, nebo dokonce tekuté. Pozor, někdy se tyto vložky dají nahradit speciálními fóliovými miskami. Tento typ je určen hlavně pro kruhové sušičky, výše zmíněné nepřilnavé teflonové vložky bývají pro ty hranaté.

Sada skleniček

Chcete-li využít sušičku na více, než jen sušení ovoce a zeleniny, můžete se podívat po sadě skleniček přímo určených pro dané typy sušiček. Nejedná se o příliš typické příslušenství, protože jej nemají všechny sušičky. V případě, že vás láká připravovat v sušičce jogurty, se však po typech, které sadu skleniček v příslušenství mají, určitě podívejte. Pokud byste ale pořizovali sušičku jen kvůli této funkci, sáhněte spíše po jogurtovači, který zabere podstatně méně místa.

Otočný kruh

Ve většině kulatých sušiček sedí síta pevně na sobě, ale u některých modelů se mohou pohybovat (točit) na otočném kruhu. Otočný kruh se používá v kulatých sušičkách pro lepší cirkulaci vzduchu, která jinak pokulhává z důvodu umístění motoru ve spodní části.

Možnost přípravy jogurtů

Výrobce vám v manuálu poskytuje přesný návod na přípravu a můžete si přikoupit také speciální sadu skleniček určených přímo na výrobu jogurtu v sušičce.

Příprava potravin

Příprava

U přípravy je velice důležité samotné krájení a porcování potravin. Velké a šťavnaté kusy vám jen tak nějaká sušička nevysuší. Nejprve je důležité pozorně vybrat kusy, které budete sušit. Musí to být kvalitní čerstvé potraviny, které nesmějí být ani trochu nahnilé. Této vadě totiž ani sušení nepomůže a naopak se může hniloba rozšířit na ostatní kousky. Vybranou potravinu je dále potřeba nakrájet na tenké plátky. Čím tenčí budou, tím rychleji se usuší. Zkontrolujte si ale, aby díly nebyly až příliš malé a nepropadly plátem dolů. Každý tác má totiž průduchy, kterými se pohybuje vzduch, a právě jimi by mohly malé části propadnout. Je dobré si vždy nechat nějakou rezervu, s ubývající vodou totiž v průběhu sušení logicky dochází ke zmenšování objemu upravovaných potravin. Některé typy ovoce je ještě dobré předem namočit – například švestky a broskve.​

Proces

Proces je velice jednoduchý a je třeba zvolit pouze dobrou teplotu a pokud máte kulatý tvar sušičky, je třeba občas prohodit síta Pokud zvolíte teplotu příliš vysokou, zbytečně si zničíte živiny, které se v potravinách nachází. Pokud naopak zvolíte teplotu velmi nízkou, celý proces potrvá zbytečně dlouho a bude energeticky náročnější. Někteří výrobci dodávají v návodu seznam potravin s jejich doporučenými teplotami k sušení. Takovou hraniční uváděnou teplotou, při které ještě nedochází k ničení živin, je 42 °C.

Skladování

Usušené potraviny nechte chvíli odstát, aby zcela vychladly. Ale nenechávejte je na vzduchu dlouho, aby nezačaly nabírat vlhkost. Vše, co si usušíte, uskladněte nejlépe v tmavé skleněné nádobě s dobrým těsněním. Skleněnou nádobu pak umístěte v tmavé a suché místnosti. Jen tak zajistíte, že potraviny neztratí svoji barvu, vůni a chuť. Vyhněte se uchovávání sušených potravin v textilních sáčcích. Potraviny pak nasají vlhkost a pachy z okolí. Dobře usušené a správně skladované potraviny vám v plné chuti a křupavosti vydrží zhruba rok, tedy až do další sklizně.

Údržba sušičky ovoce

Pravidelné čištění sušičky ovoce přispívá k prodloužení její životnosti a správné funkčnosti. Sušičku čistěte navlhčeným hadříkem namočeným ve vodě, popřípadě v neagresivním čisticím prostředku. Pro jednoduchou údržbu sušičky ovoce je důležitý odkapávací tácek. Velkou výhodou je možnost mýt jednotlivé tácy v myčce. Nezapomínejte na to, že sušičku můžete čistit vždy až poté, co vychladne a je odpojená z elektrické sítě.

Cena sušičky potravin a ovoce

Jak už tomu bývá zvykem, ke konci článku (a že této byl dlouhý) si představíme tři základní cenové kategorie a ukážeme si, co od jaké lze očekávat.

Cena do 2 000 Kč s DPH

V této cenové kategorii naleznete nejspíše kruhový typ sušičky na potraviny. Ačkoliv se jedná o úplný základ výbavy, jejich příkon je uspokojivý a ani s hlukem na tom nejsou úplně zle. Nevýhodou však je, že disponují pouze jedním programem a co se týče funkcí, bude tato kategorie disponovat maximálně časovačem. Navíc do těchto typů se většinou nedají přikoupit náhradní plata.

Cena od 2 000 Kč do 5 000 Kč s DPH

Zde už s jistotou naleznete oba dva typy sušiček (kulatý, hranatý). Zde už najdete produkty, ke kterým lze přikoupit další plata (platí pouze pro kruhový typ). Navíc toho všeho budou mít tyto sušičky i spoustu programů, takže se smíříte i s absencí časovače.

Cena nad 5 000 Kč s DPH

Tato cenová kategorie patří spíše obchodům, které vyrábí sušené potraviny, jelikož se už jedná o zbytečně nákladný přístroj do domácích prostor. Najdeme zde téměř výhradně hranaté sušičky, převážně z nerezového materiálu, jejichž tácy se dají mýt v myčce. Tyto spotřebiče jsou schopné dosahovat opravdu velkého výkonu, klidně až 1000 W, a bez problémů poslouží i komerčním účelům.

Sušičky ovoce: Sušičky potravin a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat novou sušičku na potraviny. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nové sušičky potravin pomohli a vy si teď vyberete kvalitní sušičku, která bude fungovat přesně podle vašich představ a bude vám fungovat dlouho bez jediné závady.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nové sušičky potravin zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací server Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé sušičky potravin a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem sušičky. Dozvíte se tam také, která sušička ovoce je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat