Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Vertikutátory

Jestliže vlastníte plochu, na které roste trávník, jistě jste se setkali s klasickým sekáním, ať už s pomocí sekačky, nebo třeba traktoru. Někteří si však svůj trávník rádi pěstují a chtějí dosáhnout tzv. golfového vzhledu. I přes veškeré snahy v podobě hnojení a chemických postřiků se vám to nemusí podařit a tak hledáte další způsoby, které trávník mohou jen a jen více poškodit. Přestaňte tedy hledat.

Vertikutátor
Vertikutátor

Vertikutátory a provzdušňovače pomocí ocelových nožů a drátů umístěných na válci rozrývají a prořezávají trávník, takže efektivně odstraní travní plsť, mech a odumřelou trávu. Tím zprostředkují živinám a vodě volný průchod ke kořenům trávníku. Trávník se tím omlazuje a zhušťuje.

Je to stroj podobný sekačce, který svůj název získal z anglických slov „vertical cut“, což znamená svislý řez. Vertikutátor má množství vertikálních čepelí, které jsou obvykle uspořádány ve vzdálenosti 0,5 až 4 cm od sebe na vertikutační hřídeli. Procedura otevře povrch, a dovolí trávníku dýchat. Vertikutátor se často zaměňuje s obyčejným provzdušňovačem, poskytuje však úplně jiné benefity. Vertikutátory se ponoří hlouběji do trávníku, odstraňují stonky a vytvářejí velmi viditelné výsledky. Po vertikutátory je důležité projít oblast sekačkou, aby se odstranily všechny zbytky nečistot, které by mohly poškodit povrch trávníku.

Podobně jako pravidelné sečení a zavlažování vyžaduje každý trávník i prořezávání a provzdušňování. Půda se totiž postupem času stlačuje (což umocňuje například časté chození), kvůli čemuž vzniká ideální prostředí pro růst mechů, řas, hub a plísní, travní kořeny navíc nemají dostatek kyslíku a hůře rostou.

Vertikutátory: Porovnání 10 nejlepších vertikutátorů podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších vertikutátorů. Jak jsme tyto vertikutátory vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto vertikutátory jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit vertikutátory podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší vertikutátor.

NázevVzhledTypVýkon (W)Objem koše (l)Záběr (cm)Hloubka záběru (mm)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Fieldmann FZV 2004-EVertikutátor Fieldmann FZV 2004-EElektrický15004032121890Zobrazit v obchodech
Fieldmann FZV 4010-EVertikutátor Fieldmann FZV 4010-EElektrický18005540123299Zobrazit v obchodech
Fieldmann FZV 4003-EVertikutátor Fieldmann FZV 4003-EElektrický16004838122599Zobrazit v obchodech
Fieldmann FZV 6050-BVertikutátor Fieldmann FZV 6050-BElektrický30004540156798Zobrazit v obchodech
Hecht 1848 2in1Vertikutátor Hecht 1848 2in1Elektrický18005540132990Zobrazit v obchodech
VeGA TS40-WVertikutátor VeGA TS40-WBenzínový44704540158790Zobrazit v obchodech
AL-KO Combi Care 38 E ComfortVertikutátor AL-KO Combi Care 38 E ComfortElektrický130055372815Zobrazit v obchodech
Fieldmann FZV 2102-EVertikutátor Fieldmann FZV 2102-EElektrický13004032122189Zobrazit v obchodech
MTD OPTIMA 38 VOVertikutátor MTD OPTIMA 38 VOBenzínový300050381511490Zobrazit v obchodech
Riwall PRO RPV 4058Vertikutátor Riwall PRO RPV 4058Benzínový430035407799Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení vertikutátoru od jejich uživatelů.

Jak vybrat vertikutátor?

Jestliže se jedná o stoj, který se nabízí v několika provedeních a různé druhy mají různé funkce, je samostatný výběr celkem těžká věc.

Jaký je rozdíl mezi vertikutátorem a provzdušňovačem

Jako první byste si měli vybrat mezi vertikutátorem a provzdušňovačem. Vertikutátor i provzdušňovač jsou na první pohled velmi podobné stroje a často se volně zaměňují (dokonce i samotnými prodejci). Ačkoli jsou oba určeny pro odstranění staré plsti a mechu, vertikutátor zasahuje pomocí úzkých kovových nožů hlouběji do půdy (přibližně 2–3 mm), čímž ji načechrává a lépe provzdušní. Naopak provzdušňovače nezasahují hluboko do hlíny, ale pomocí ocelových drápků sbírají vrchní vrstvu (plst, listí a mech). Proto jsou k trávníku šetrnější, díky čemuž můžete provzdušňování provádět častěji (zpravidla po každém třetím sečení).

V současné době ale trh nabízí také univerzální kombinované stroje, které disponují jak válcem s vertikutačními noži, tak válcem s ocelovými drápky (nebo pružinkami).

Samostatný výběr je těžký, ale né nemožný – na co soustředit?

Jako u každého samostatného výběru jsou nejdůležitější parametry a výběr správného druhu. U každého výrobku se jedná o jiné faktory, které je třeba znát. V tomto případě doporučujeme nejdříve důkladně prostudovat druhy těchto strojů a následně dle svých finančních možností uzpůsobit parametry, které obsahují především výkon, materiál, šíře záběru, nebo třeba válec a druhy nožů, který přístroj má.

Další tipy pro výběr toho pravého vertikutátoru

Velikost vaší zahrady je důležitá při výběru typu vertikutátoru. Vertikutátory pomáhají provzdušňovat půdu, což z nich dělá mírně méně efektivní, ale potenciálně účinnější alternativu k provzdušňovačem. Pro menší zahrady mohou být elektrické vertikutátory stejně efektivně jako provzdušňovače a kromě toho odstraní z vašeho trávníku i nežádoucí mech. Elektrické jsou také hospodárnější, pokud jde o počáteční náklady i náklady na pohonné hmoty. Při větších travnatých plochách zvažte benzínový vertikutátor, pro zbavení se nepraktických kabelů a zvýšení životnosti. Benzínové provzdušňovače jsou ideální pro nerovnoměrné trávníky. Vertikutátory se obvykle používají na podzim a benzínové modely jsou o něco odolnější a spolehlivější při nízkých teplotách a poskytují potřebnou sílu a robustnost, aby se poprali se zmrzlou půdou. Poslední úvaha při rozhodnutí o typu je cena – často to nestojí za to, abyste koupili drahý benzínový vertikutátor, pokud bude vaše používání omezeno. Pronajímání je často lepší sázkou jako nákup, pokud není vázán k seriózní péče o trávník.

Druhy vertikutátorů

Rozdělení na druhy u vertikutátorů je v celku složitá věc. Každý výrobce si totiž své rozdělení vytváří sám. Nejčastěji se však na trhu setkáme s rozdělením dle pohonu.

Rozdělení vertikutátorů podle typu pohonu

Ruční vertikutátory

Nejjednodušší a nejlevnější vertikutátory (přesněji ruční vertikutační hrábě) se podobají zahradním hrábím, s tím rozdílem, že jsou na konci opatřeny noži a někdy také kolečky. Ruční (nebo mechanické) vertikutátory a provzdušňovače ale mohou vypadat i jako menší zahradní sekačky. Všechny tyto modely jsou ale vhodné pouze pro trávníky malých rozměrů (okolo 150 m2) a špatně přístupná místa (pod keři, okolo plotu, v rozích apod.). Aby bylo dosaženo kýženého efektu, je však třeba vyvinout větší fyzickou sílu. Úprava trávníku tímto způsobem je proto náročnější než u ostatních typů.

Elektrické vertikutátory

Ve srovnání s benzínovými modely jsou elektrické vertikutátory tišší, lehčí a bezúdržbové. Mívají však nižší výkon, a tak se hodí k údržbě menších ploch do 1000 m² (typicky menší trávník kolem domu). Zároveň jste při jejich používání limitováni délkou přívodního kabelu, případně délkou prodlužky. Výhodou je nízká hmotnost, která se pohybuje okolo 14 až 15 kg.

Akumulátorové vertikutátory

Ideální stroje pro menší zahrady do 600 m². K jejich pozitivům patří snadná obsluha i dobrá mobilita. Zároveň nejste omezeni přívodní šňůrou, jen je třeba myslet na stav baterie. Pokud tomuto problému chcete předejít a nepřerušovat práci, mějte v zásobě náhradní akumulátor.

Benzínové vertikutátory

Bývají výkonnější než elektrické vertikutátory. Hodí se proto k údržbě velkých ploch nad 1000 m². Zároveň neomezují přívodním kabelem, a tak poskytují naprostou svobodu v pohybu. Nevýhodou benzínových vertikutátorů je hlučnější provoz, hmotnost okolo 30 a více kg a náročnější údržba.

Tažené vertikutátory

Jsou zcela specifickou kategorií strojů, které se připevňují za zahradní traktory, malotraktory nebo čtyřkolky. Tyto vertikutátory mohou být buď motorové (nejčastěji se spalovacím motorem) nebo se pouze připevní k tažnému stroji a jsou jím vlečeny. Určeny jsou pro prořezání a provzdušnění velkých zatravněných ploch, odstraňují mech, nálety, plevel a travní plst. Jejich typickým rysem je velká šíře záběru (zpravidla okolo 100 cm).

Parametry pro výběr vertikutátoru

Jak už bylo řečeno, nejdůležitější roli ve vašem samostatném výběru budou zastávat parametry. Pojďme se tedy společně podrobně zaměřit na veškeré parametry, se kterými se na trhu lze setkat.

Výkon vertikutátoru

Stroje osazené elektromotory nabízí zpravidla výkon do 1600 W a jsou vhodné pro plochy do 800 m². Vyšší výkon však u elektromotoru neznamená větší plochu, pouze rychlejší práci. Pro rozlehlé plochy jsou určené benzínové modely s výkonem vyšším než 1800 W.

Velké pozemky, členitý terén a vysoký výkon si, podobně jako u sekaček, říká o pojezd. Ten vám výrazně ulehčí práci, kdy budete pouze měnit směr jízdy a o zbytek se postará technika.

Typ válce vertikutátoru

O typu válce jsme se již zmiňovali při základním rozdělení na vertikutátory a provzdušňovače. První typ stroje je vybaven pouze vertikutačním válcem, který je osazen noži zarývajícími se hlouběji do půdy, díky čemuž ji prořežou a zároveň vyčistí trávník od mechu a travní plsti. Vertikutační válec je proto vhodný jak pro hloubkové provzdušnění, tak pro dočištění. Tato úprava trávníku by se však měla provádět pouze dvakrát do roka.

Naopak provzdušňovací válec disponuje ocelovými nebo plastovými dráty (případně pružinkami), které pouze zbavují trávník mechů a travní plsti. Tento válec nezasahuje do hloubky, proto je provzdušňování možné provádět častěji (přibližně po každém třetím sečení).

Počet nožů

U počtu nožů se dá řídit jednoduchým pravidlem – čím více, tím lépe. S více noži navíc nemusíte trávník provzdušňovat podélně a příčně, ale stačí pouze jeden směr. Lze také říci, že čím více nožů, tím kvalitnější stroj. U levných modelů většinou najdete méně nožů, a vertikutaci tak musíte provést alespoň ve dvou směrech (podélně a příčně).

Šířka záběru

Čím je větší šířka záběru, tím větší plochu vertikutátor/provzdušňovač na jedno přejetí obslouží. V aktuální nabídce najdete stroje s šířkou mezi 32 a 40 cm. Větší šířku záběru zpravidla nabízejí výkonnější elektrické vertikutátory.

Hloubka řezu

Podle nastavení výšky pojezdu, které bývá 4 až 5násobné, lze regulovat hloubku řezu. Čím jemnější je regulace, tím efektivněji lze trávník provzdušnit, aniž by došlo k jeho poškození. Dražší modely umožňují regulaci pomocí páčky, u levnějších je řešena nastavením výšky kol.

Počet náprav

Počet náprav daného stroje souvisí s jeho velikostí, hmotností, a tedy i výkonem. Lehké stroje (obvykle ruční, akumulátorové a některé elektrické) mají pouze jednu nápravu. Naopak výkonnější modely s elektrickým a spalovacím motorem jsou vybaveny dvěma nápravami.

Objem sběrného koše

Během vertikutace nebo provzdušňování se travní plsť shromažďuje do sběrných košů, jejichž objem se pohybuje mezi 30 a 55 litry. Menší koš je lehčí, je však nutné jej častěji vysypávat. Možností je také pracovat bez koše a následně porost posbírat sekačkou.

Materiál a kvalita zpracování a hmotnost

Podobně jako u jiných parametrů, i materiál a s ním související kvalita zpracování závisí především na pořizovací ceně stroje. Obvykle proto platí, že čím více zaplatíte, tím kvalitnější vertikutátor nebo provzdušňovač získáte.

Levnější modely jsou vyrobeny z poměrně křehkého plastu, dražší ze speciálních tvrzených plastů a nejdražší se pyšní celokovovým šasi.

Vertikutátor bývá svými rozměry srovnatelný s běžnými zahradními sekačkami. Velký důraz byste měli klást na skladnost, protože s největší pravděpodobností použijete stroj jen dvakrát ročně a po zbylý čas bude odpočívat v garáži nebo v zahradním domku. Minimálním požadavkem pro skladnost je sklopná rukojeť, lepší je však možnost vertikutátor částečně složit nebo demontovat.

Zatímco jednodušší modely, ruční a elektrické, mohou vážit okolo 10 kilogramů, s rostoucím výkonem roste i hmotnost. Standardem bývá cca 20–33 kg, přesto se u nejvýkonnějších strojů pohybuje i kolem 40 kg a více.

Bezpečnostní prvky

Mimo již zmíněného, musí být vertikutátor bezpečný. Vždy si proto zjistěte, zda je daný model vybaven bezpečnostní brzdou nožů nebo motoru.

Jak správně vertikutovat trávník

Proč?

Kořínky trávy potřebují vzduch, vodu a živiny aby byly silné a zdravé. Když se půda zhutňuje, i když jen mírně, zabraňuje proudění zdrojů, které podporují zdravý růst trávníkůVrstva kompaktní půdy pouze 0,5 až 1 cm silná může znamenat významný rozdíl ve zdraví a kráse vašeho trávníkuVětrání vytváří otvory do půdy na zmírnění zhutnění, takže vzduch, voda a živiny mohou dosáhnout kořeny trávy. Zbavené svých základních potřeb zbytnělou půdou, travnaté porosty bojují ve stresových situacích, jako je horko a nedostatek srážek, a ztrácejí svou zdravou, bohatou barvu. Trávníky postupně umírají kvůli nedostatku kyslíku, vody a živin, které jsou k dispozici jen pár centimetrů od nich. Dokonce i jediná provzdušňovací akce může otevřít cestu pro tyto nezbytné prvky, aby dosáhly potřebnou úroveň a trávníku vdechli nový život.

Jak?

K vertikutaci přistupujeme pouze za sucha, čili ji provádíme pouze u suchého trávníku. Ideální je její provádění dvakrát ročně – na podzim a na jaře. Nikdy ji nesmíme provádět na čerstvě založeném trávníku, protože bychom mohli vyříznout ještě nezakořeněné traviny. První vertikutaci provádíme nejdříve za dva a ideálně až za tři roky od založení trávníku. Před vertikutací posečeme trávník na 2 až 4 cm na jaře, na podzim na 5 až 6 cm. Poté nastavíme vertikutátor tak, aby prořízl travní drn do hloubky cca 3 cm. Rovnoměrným tempem jezdíme s přístrojem po ploše a nezastavujeme. Pokud se zastavíme, přístroj se může vypnout.

Kdy?

Možná se vám nezdá, že váš trávník by se mohl zhutnit, ale stává se to častěji, než si myslíteVozidla nebo malá zařízení jezdící na trávnících jsou zrejmejšími delikventy, ale i děti a domácí zvířata mohou po svých vnějších zábavných výpravách zanechat celý trávník nebo jeho část kompaktní. Pokud žijete v oblasti, kde je normální těžká hliněná půda, pravděpodobně bude nutné roční provzdušňování, aby váš trávník nebyl tenký a slabý.

Cena vertikutátoru

Jako vždy si v poslední kapitole článku probereme ceny. Ceny si rozdělíme do tří základních cenových kategorií a představíme si, co od jaké lze očekávat.

Cena vertikutátoru do 10 000 Kč s DPH

V této cenové kategorii se pohybuje většina výrobků tohoto druhu. Mezi nejlevnější přístroje patří i vertikutátory začínající na ceně 1 000 Kč, avšak je třeba upozornit, že se nejedná o moc výkonné výrobky a je třeba zvážit, zda má cenu je kupovat s ohledem na rozlohu vašeho trávníku.

Od 5 000 do 10 000 Kč pořídíte poměrně kvalitní elektrické, ale i benzínové stroje, které se hodí i pro větší zatravněné plochy (okolo 1 200 m2). Jedná se o kategorii, v níž si vybere většina běžných uživatelů. Kvalita těchto strojů se ale může výrazně lišit, obecně ale mají vyšší výkon (1 800 W), šíři záběru (obvykle do 40 cm) a kvalitnější konstrukční zpracování. Ideální jsou pro rovné a udržované plochy.

Cena vertikutátoru od 10 000 Kč do 40 000 Kč s DPH

V této cenové relaci už lze pořídit opravdu výkonné kousky. Pokud investujete mezi 10 000 a 20 000 Kč, získáte skutečně kvalitní benzínový stroj s vysokým výkonem okolo 2 400 W, vhodný pro velké zatravněné plochy (1 500 m2) i mírně členitý terén. Samozřejmostí je osazení válce větším počtem nožů (do 36), šířka záběru okolo 40 cm a hloubka řezu až 15 mm. Tyto modely jsou vhodné i pro obnovu neudržovaných a zanedbaných trávníků.

Cena vertikutátoru nad 40 000 Kč s DPH

V ceně od 20 000 do 40 000 Kč najdete vysoce kvalitní a výkonné poloprofesionální benzínové vertikutátory a provzdušňovače, které jsou určeny pro velké plochy (do 1 800 m2). Tyto stroje jsou však pro běžné využití zbytečně výkonné.

Vertikutátory: Vertikutátor a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nový vertikutátor. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nového vertikutátoru pomohli a vy si teď vyberete kvalitní vertikutátor, který vám vydrží dlouho fungovat bez jediné závady.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nového vertikutátoru zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na web Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé vertikutátory a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem vertikutátoru. Dozvíte se tam také který vertikutátor je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat