Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Vinotéky

vinotéka
Vinotéka

Pokud si rádi dopřejete sklenku dobře vychlazeného vína nebo máte rádi sbírku svých vín vždy po ruce, měli byste si pořídit kvalitní domácí vinotéku, která zajistí, že vaše víno bude uskladněné kvalitně a bude vždy mít optimální teplotu.

Vinotéka je speciální druh chladničky. Slouží k dlouhodobému uskladnění vína, během kterého vinotéka zachovává ideální teplotní podmínky. Díky svému prostředí vinotéka pomáhá také k dozrávání některých specifických vín. Každý druh vína vyžaduje svou teplotu za které má být uchovávaný a servírovaný. Moderní vinotéky jsou minimálně hlučné a díky svému vkusnému a líbivému vzhledu je můžete zakomponovat do interiéru, jehož se stanou ozdobou nebo dominantou.

Jakou vinotéku byste si mohli pořídit, aby byla vaše oblíbená vína skladovaná při optimální teplotě a aby splňovala vaše požadavky na počet chladících zón a místo umístění, vám poradíme v následujícím článku.

Vinotéky: Výběr 10 nejlepších vinoték podle hodnocení uživatelů

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších vinoték, které jsou dostupné na trhu v tomto roce. Jak jsme tyto nejlepší chladničky na víno vybírali? Vybrali jsme ty nejlepší modely podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto modely vinoték jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena produktů, můžete si seřadit tyto produkty podle orientační ceny s DPH.

NázevVzhled vinotékyKapacita lahvíHlučnost (dB)Celkovy objem (l)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Philco PW 12 FVinotéka Philco PW 12 F1233353390Zobrazit v obchodech
Guzzanti GZ 12Vinotéka Guzzanti GZ 121230352853Zobrazit v obchodech
Philco PW 18 KFVinotéka Philco PW 18 KF1842505490Zobrazit v obchodech
Guzzanti GZ 52AVinotéka Guzzanti GZ 52A52451337499Zobrazit v obchodech
Haier WS 32GAEVinotéka Haier WS 32GAE32381048990Zobrazit v obchodech
Klarstein BellevinVinotéka Klarstein Bellevin1638455999Zobrazit v obchodech
Hoover HWC 200 EELWVinotéka Hoover HWC 200 EELW823919813990Zobrazit v obchodech
Guzzanti GZ 12BVinotéka Guzzanti GZ 12B1230353299Zobrazit v obchodech
Haier WS30GAVinotéka Haier WS30GA303810410990Zobrazit v obchodech
Haier WS171GAVinotéka Haier WS171GA1713836621990Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka.cz. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení vinoték od jejich uživatelů.

Podle čeho vybrat vinotéku?

Promyslete si, kolik druhů vína s rozdílnými požadavky na teplotu budete ve vinotéce uchovávat, a podle toho vyberte potřebný počet zón.

Podle počtu lahví, které budete chtít chladit, vyberte velikost vinotéky. Kapacita lahví by měla odpovídat vaší spotřebě nebo počtu vín, které chcete archivovat.

Podle toho, kam budete chtít vinotéku umístit, vyberte volně stojící nebo vestavný typ.

Protože vinotéka bude nonstop v provozu, věnujte pozornost její energetické náročnosti. Spotřeba energie se odvíjí od kapacity vinotéky, ale také od technologie chlazení. Modely jsou tedy označeny energetickými třídami.

Některé vinotéky disponují zajímavými doplňkovými funkcemi navíc, promyslete, zda byste je využívali.

Důležitý je i design vinotéky, aby se hodil k interiéru vašeho domu.

Umístění a vzhled vinotéky

Nejzákladnějším parametrem vinotéky je, zda má být vestavná nebo volně stojící. Podle toho, kam vinotéku budete chtít umístit, vyberte její typ a vzhled.

Vestavné vinotéky

U vestavných vinoték je z pohledu designu důležitá pouze jejich přední část. Ostatní části už jsou schované v kuchyňské lince nebo v jiném kusu nábytku. V současné době již jsou vestavné vinotéky standardní součástí moderních kuchyní, ve kterých působí velmi elegantně. Podle materiálu a barvy kuchyňské linky může být vinotéka provedena v nerezu nebo mít například černé sklo, aby designově ladila s vestavnou troubou.

Volně stojící vinotéky

Volně stojící vinotéky jsou vyrobené z různých materiálů tak, aby si zákazník mohl vybrat přesně takový typ, který bude korespondovat s designem místnosti, ve které bude vinotéka umístěna. Pořídit si můžete vinotéku ze skla, z nerezu, z imitace dřeva nebo z různě zabarveného kovu. Nejčastěji se setkáte s vinotékami prosklenými nebo tónovanými či vybavenými UV filtrem.

Při hledání místa pro vinotéku myslete na to, aby byla blízko zdroje energie a nemuseli jste po pokoji tahat prodlužovací kabely. Vinotéka by kolem sebe měla mít dostatek prostoru – lépe pak vynikne. Určitě však potřebuje prostor kvůli chlazení v její zadní části. Vhodnými místy pro vinotéku jsou rohy obývacích pokojů, jídelny, vstupní haly, chodby atd.

Kapacita vinotéky a počet polic

Kapacita

S umístěním vinotéky souvisí i její velikost, kterou byste měli přizpůsobit množství lahví, které spotřebujete nebo kolik jich budete chtít skladovat pro slavnostní příležitosti. Kapacita vinotéky je udávána v počtu lahví, které se do ní vejdou. U některých vinoték může být kapacita uvedena i v litrech. Na trhu lze sehnat vinotéky s nejrůznější kapacitou – od 4 lahví až po více než 200 lahví. Modely s vysokou kapacitou jsou vhodné i do kaváren a restaurací.

Pokud si dopřejte skleničku vína spíše výjimečně, nejspíš vám bude stačit menší vestavná vinotéka pro několik lahví.

Police

Police jsou vyjímatelným příslušenstvím vinoték. Jejich počet se odvíjí od počtu lahví. Na každou polici se vejde pět nebo více lahví, podle velikosti konkrétní vinotéky. Obvykle vinotéky mívají 3 až 13 polic, které se kromě své šířky mohou lišit i výrobním materiálem.

Chromované police

Chromované police mají klasický prohnutý tvar, do kterého se skvěle láhev vína usadí.

Dřevěné police

Dřevěné police jsou dražší variantou, protože se jedná o designově řešené police, které mají navíc tu vlastnost, že udržují ideální vlhkost. Vyrábí se nejčastěji z teakového, bukového, dubového a třešňového dřeva.

Počet zón

Pokud budete ve vinotéce uchovávat vína vyžadující různou teplotu, si vyberte buď jednozónovou nebo dvouzónovou vinotéku.

Jednozónové vinotéky

U jednozónových vinoték si můžete nastavit pouze jednu teplotu. Slouží tedy k uskladnění jednoho druhu vína – je tedy vhodná buď pro občasné konzumenty, nebo pokud holdujete pouze určitému druhu vína.

Dvouzónové vinotéky

Dvouzónové vinotéky umožňují nastavení různých teplot v jejich jednotlivých zónách. Díky tomu můžete skladovat v jedné vinotéce dva odlišné druhy vín.

Vícezónové vinotéky

Vícezónové vinotéky umí zajistit více než dvě různé teploty pro více druhů vín. Existují i modely bez oddělených zón, u nichž teplota ve vinotéce klesá odshora dolů. Díky tomu můžete současně skladovat bílé i červené víno a ve spodní části například víno šumivé.

Cenově nejdostupnější jsou jednozónové vinotéky, nejdražší pak vinotéky vícezónové. Rozdíl v ceně může být i několik tisíc korun.

Způsob chlazení

Kromě počtu zón mohou mít vinotéky i různý způsob chlazení – chlazení za pomoci termoelektrického článku a chlazení za pomoci kompresoru.

Chlazení za pomoci termoelektrického článku

Cenově dostupnější jsou vinotéky s chlazením pomocí termoelektrického článku. Toto chlazení má nízkou hladinu hlučnosti i malé vibrace a je ekologické. Vhodné je tedy do prostor, ve kterých často pobýváte a nechcete být příliš rušeni chodem vinotéky. Má však nižší výkon, ale vyšší spotřebu elektrické energie.

Chlazení za pomoci kompresoru

Chlazení za pomoci kompresoru je dražší. Je však výkonnější a má má nižší spotřebu energie, je však hlučnější.

Spotřeba elektrické energie

Protože vinotéka funguje 24 hodin denně, je důležité, jakou bude mít spotřebu energie a tedy i provozní náklady. Spotřeba energie je udávána v mezinárodním značením od A do G, přičemž mezi nejúspornější varianty patří A+ nebo A++. Přesnějším měřítkem je uvedení konkrétní spotřeby vinotéky, která se může pohybovat přibližně od 0,3 kWh do více než 1,1 kWh.

Vinotéka: Klimatická třída

Klimatická třída bývá ovlivňována teplotou okolí v interiéru. Čím máte doma tepleji, tím více je potřeba chladit a zvyšuje se spotřeba. Teplota v interiéru je udávána podle klimatických tříd, přičemž setkat se můžete se čtyřmi teplotními rozsahy. Vinotéka může však být zařazena i do více klimatických tříd najednou.

Klimatická třída SN – od +10 °C do +32 °C

Klimatická třída N – od +16 °C do +32 °C

Klimatická třída ST – od +18 °C do +38 °C

Klimatická třída T –  od +18 °C do + 43 °C

Hlučnost vinotéky

Protože vinotéky bývají obvykle umístěny jako chlouba jejich majitele a vkusný doplněk interiéru především v obytných prostorách, je důležitá výška jejich hlučnosti, která by neměla být rušivá a obtěžující. Obvykle si můžete vybírat mezi modely s hlučností 25 až 50 dB.

Pro představu o výšce hlučnosti uvedeme srovnání s hladinou hlučnosti známějších zvuků:

10 dB – šum listí při slabém větru

20 dB – tikot náramkových hodinek

30 dB – tichý šepot

40 dB – šum v tichém bytě

50 dB – běžný pouliční hluk

60 dB – běžná mluva

70 dB – hlučná ulice, psaní na psacím stroji

80 dB – křik, rušný provoz

90 dB – vlak, hlasitá hudba

100 dB – sbíječka, motorka na maximum

110 dB – diskotéka

120 dB – start letadla, pyrotechnický výstřel

130 dB – výbuch granátu

Funkce vinotéky

Moderní vinotéky mohou mít kromě toho, že vám vychladí víno na požadovanou teplotu, i mnoho dalších užitečných funkcí, doplňků a příslušenství, které výrazně zvyšují uživatelský komfort.

LED displej

LED displej ukazuje nastavené teploty, vlhkost uvnitř vinotéky a další důležité informace. U většiny vinoték bývá viditelný, i když je vinotéka zavřená.

LED osvětlení

LED osvětlení zvyšuje originalitu vinotéky, která díky němu působí atraktivním dojmem. LED osvětlení může interiér vinotéky osvětlovat nejen při jejím otevření, ale také když je vinotéka zavřená.

Touchlight

Touchlight umožňuje, že jakmile se lehce dotknete otevíracího madla madla, rozsvítí se vnitřek vinotéky.

UV filtr

UV filtr je součástí prosklených dveří vinotéky. Brání v průniku slunečních paprsků dovnitř vinotéky, čímž některé druhy vín chrání před jejich znehodnocením.

Zámek 

Především v domácnostech s dětmi nebo s větším množstvím lidí, kteří by si omylem mohli vzít vaše archívní víno, je možné vinotéku zamknou a nepovolaným osobám tak do ní zabránit vstup.

Airfreshfilter 

Airfreshfilter je prvek, který ve vinotéce neutralizuje nežádoucí pachy a udržuje v ní čerstvý vzduch.

Superchlazení 

Superchlazení je funkce, kterou využijete, když potřebujete v kratší době vína vychladit. Díky superchlazení ve vinotéce rychle a výrazně zvýšíte teplotu.

Elektronická regulace teploty

Digitální ukazatel sloužící ke změně teploty.

Uhlíkový filtr 

Aktivní filtr zlepšující přívod čerstvého vzduchu do vinotéky.

Prostor na karafu 

Speciální přihrádka umožňuje vložit do vinotéky karafu s nalitým vínem.

Antibakteriální ochrana – Ta nachází svůj přínos hlavně v hubení a odstraňování nežádoucích bakterií uvnitř vinotéky. Velice často označována, jako antiBacteria.

Jak vína skladovat?

Abyste vinotéku využívali efektivně, měli byste vědět, jak ji správně používat a která vína jakou teplotu vyžadují.

  • Červená vína – 15 až 18°C
  • Bílá a růžová vína – 7 až 12°C
  • Perlivá vína – 8 až 10°C
  • Šumivá vína – 5 až 7°C

Kromě teploty byste měli dbát také na vlhkost ve vinotéce, která by se měla pohybovat kolem 75 %.

Je důležité, aby byl korek sále vlhký. Proto vína skladujte naležato, aby byl korek s vínem neustále v kontaktu. Zabráníte tím jeho sesychání a následným oxidačním procesům.

Cena vinotéky

Cena vinoték se odvíjí od jejich velikosti a funkcí, kterými disponují. Menší domácí vinotéku si můžete pořídit již od 2 500 Kč. U větších vinoték s vyspělejšími funkcemi a technologiemi již jejich cena stoupá. Špičkové a luxusně provedené vinotéky mohou stát víc než 500 000 Kč.

Cena vinotéky do 5 000 Kč

Vinotéky, které pořídíte do 5 000 Kč jsou vhodné pro méně náročné zákazníky, kteří chtějí mít doma vždy po ruce několik správně vychlazených lahví svého oblíbeného vína. Kapacita těchto levnějších vinoték bývá od asi 8 do 18 lahví vína. Většinou se jedná o volně stojící vinotéky se základní výbavou a přiměřeným chladícím rozsahem – obvykle se jedná o jednozónové vinotéky v jednodušším provedení.

Cena vinotéky od 5 000 Kč do 10 000 Kč

V této cenové kategorii seženete vinotéky, které pojmou asi od 27 do 50 lahví. Kromě vyšší kapacity mívají některé nadstandardní funkce a provedení. Kromě jednozónových vinoték, za cenu do 10 000 Kč pořídíte i vinotéky dvouzónové, s větším počtem polic a s hlučností do 46 dB.

Cena vinotéky od 10 000 Kč do 20 000 Kč

Pokud potřebujete ve své vinotéce mít vždy uložených více než 50 lahví vína, ale současně neplatit vysoké náklady za její provoz, zaměřte se na vinotéky v této cenové relaci. Bývají v energetické náročnosti A nebo B. Najdete zde kromě volně stojících, i vestavné modely.

Cena vinotéky od 20 000 Kč do 60 000 Kč

Středně vyšší cenovou kategorii vinoték ocení vinaři, kteří chtějí mít archivovaných i více než 200 lahví vína. Tyto vinotéky pojmou až 550 litrů. Vybrat si mohou mezi volně stojícími i vestavěnými vinotékami disponujícími nadstardními funkcemi a více chladícími zónami s vysokým chladícím výkonem a nízkou hlučností.

Cena vinotéky nad 60 000 Kč

V nejdražší cenové kategorii si vinotéku vyberou profesionální vinaři i restaurační zařízení vyžadující vyšší kapacitu vína, nejvyšší kvalitu a současně také originální vzhled při zajištění různých teplot chlazení, filtrů vzduchu, dvojitého skla dveří a zesílené izolace.

Vinotéky a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat vinotéku na skladování vína. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát k výběru tohoto druhu zboží.

Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nové vinotéky pomohli a vy si teď vyberete kvalitní model, který bude přesně podle vašich představ a bude vám fungovat hodně dlouho bez jakékoliv závady.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár posledních kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nové vinotéky zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní košík. Tyto vinotéky pro skladování vína naleznete skladem v mnoha internetových e-shopech.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na porovnávací portál Heureka.cz, kde si můžete porovnat jednotlivé obchody a jejich ceny včetně recenzí a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem vinotéky. Dozvíte se tam také, kde jsou produkty skladem a za jakou se prodávají cenu. Vývoj ceny vás upozorní například na různé slevové akce.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat