Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Vřetenové sekačky

Obsah článku Ukaž
vretenove sekacky
Vřetenová sekačka

Součástí většiny pozemků jsou travnaté plochy, na kterých je potřeba pravidelně sekat trávník. Většinou se setkáte s benzínovými rotačními sekačkami, jejichž nevýhodou je způsob sečení, které probíhá ve vysokých otáčkách okolo svislé osy, kdy jsou konce trávy třepené a trhané, což způsobuje hnědnutí trávy.

Anglický trávník na své zahradě nebo louce posekáte rychle a snadno s vřetenovou sekačkou. Vřetenová sekačka oproti jiným sekačkám trávu neseká, ale stříhá ji pomocí vřetene s břity.  Ustřižené konce trávy nezasychají a nehnědnou, tráva prospívá, houstne a je vitální a svěží. Nabídka vřetenových sekaček je široká a vyrábějí se v několika variantách. V následujícím článku vám poradíme, jak se v této nabídce zorientovat a vybrat vřetenovou sekačku, která bude vyhovovat právě vašim potřebám.

Hlavní součástí vřetenových sekaček je nožová šroubovice (vřeteno) otáčející se okolo vodorovné osy a s pomocí protiostří umístěného na spodku sekačky zkracuje stébla trávy.

Většina prodávaných sekaček je na ruční pohon. Pořídit si však můžete i sekačku elektrickou, akumulátorovou nebo benzínovou.

Sekačku kromě druhu pohonu, vybírejte také podle šířky záběru střihu, rozsahu nastavitelné výšky sečení, počtu nožů ve vřeteni, hmotnosti sekačky, kapacity sběrného koše, přítomnost vlastního pojezdu, specifikace motorové jednotky, výrobního materiálu a funkčního materiálu, jako je nastavitelná výška držadla a ergonomická rukojeť.

Vřetenové sekačky: Porovnání 10 nejlepších vřetenových sekaček podle hodnocení a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších vřetenových sekaček. Jak jsme je vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto modely jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto vřetenové sekačky si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit produkty podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší vřetenovou sekačku.

NázevVzhledTyp sekačkyŠířka záběru (cm)Pro plochy (m2)Počet nožůHmotnost (v kg)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Al-ko Comfort 38 HMVřetenová sekačka Al-ko Comfort 38 HMRuční3825057,91590Zobrazit v obchodech
Fieldmann FZR 1010Vřetenová sekačka Fieldmann FZR 1010Ruční4020058,81199Zobrazit v obchodech
STIGA SCM 240 RVřetenová sekačka STIGA SCM 240 RRuční40250510,52179Zobrazit v obchodech
GARDENA 380 ACUVřetenová sekačka GARDENA 380 ACUAkumulátorová3830051410590Zobrazit v obchodech
Gardena 400 C 4022-20Vřetenová sekačka Gardena 400 C 4022-20Ruční404009,63299Zobrazit v obchodech
GARDENA 380 Li 965863701Vřetenová sekačka GARDENA 380 Li 965863701Akumulátorová3840013,610431Zobrazit v obchodech
BOSCH Rotak 370 LI ErgoflexVřetenová sekačka BOSCH Rotak 370 LI ErgoflexAkumulátorová3740013,216159Zobrazit v obchodech
HECHT 514 PROFIVřetenová sekačka HECHT 514 PROFIRuční46250517,22990Zobrazit v obchodech
GARDENA 400 ClassicVřetenová sekačka GARDENA 400 ClassicRuční404008,92488Zobrazit v obchodech
Fiskars StaySharp MaxVřetenová sekačka Fiskars StaySharp MaxRuční4520023,56482Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení vřetenových sekaček od jejich uživatelů.

Jak vybrat vřetenovou sekačku

Abyste vypěstovali zdravě vypadající a hustý trávník, musíte se o něj náležitě starat – zalévat ho, pravidelně sekat, hnojit a provzdušňovat. Z hlediska sekání trávníku je nejlepší volbou vřetenová sekačka, která stébla trávy neseká, ale stříhá. Díky tomu, že vřetenové sekačky místo koleček často mívají válce pro uhlazení trávy v určitém směru, můžete docílit krásného anglického trávníku. Díky vřetenové sekačce můžete docílit anglického trávníku s pruhy.

Vhodnost vřetenové sekačky

Pokud je vaším cílem v péči o trávník především šetrnost, je vřetenová sekačka ideální volbou. Tyto sekačky, zvláště pokud jsou s ručním pohonem, jsou však vhodné především pro menší plochy. K rychlému posekání trávníků větších rozměrů jsou vhodnější rotační sekačky.

Pohon

Vřetenová sekačka by měla disponovat správným typem pohonu, adekvátnímu k velikosti plochy, kterou budete sekat. Na menší pozemky stačí ruční ruční sekačka. Při sekání větší  plochy pak bude vhodnější sekačka benzínová, elektrická nebo akumulátorová. Některé typy sekaček mohou mít vlastní pohon, díky kterému se se sekačkou lépe zachází. Tyto modely však bývají dražší.

Šířka záběru a hmotnost

Velký vliv na rychlost sekání s vřetenovou sekačkou má šířka záběru, tedy šířka sečeného pásu při pohybu vpřed. Čím větší plochu budete sekat, tím větší šířku záběru sekačky zvolte. Užší záběr je vhodný spíše pro menší zahrady s členitým terénem, kde je potřeba posekat trávu i v různých zákoutích. Zaměřte se také na hmotnost, a to především u modelů s ručním pohonem. Celková hmotnost sekačky má vliv na to, jak dobře se vám s ní bude pracovat.

Příslušenství k sekačkám a servis

Některé modely vřetenových sekaček zakoupíte již s bohatou výbavou, která rozšiřuje možnosti jejich použití a sekačky se tak mohou stát multifunkčním zařízením, které kromě sekání, použijete také k vyčesávání, provzdušnění, vertikulaci nebo kartáčování.

Jiné typy sekaček se prodávají pouze ve výbavě základní, avšak obvykle je možné další příslušenství k nim dokoupit.

Způsob sečení

Rozdíl mezi vřetenovou a rotační sekačkou je ve způsobu sečení trávy. Při sečení nejběžnějším typem sekaček – rotačními sekačkami, dochází k usekávání trávy čepelí sekacího nože, z čehož se rostlina vzpamatovává asi týden. Při rychlé rotaci může ostří nože trávu potrhat, její konce se budou třepit a bude docházet k hnědnutí travního porostu.  Čepel nože při příliš vysokých otáčkách trávu navíc seká několikrát, protože pohyb vpřed není v poměru k rychlosti rotace příliš rychlý. Výška střihu může být až 8 centimetrů.

U vřetenové sekačky nedochází k sečení, ale k šetrnějšímu stříhání. V konstrukci sekačky jsou umístěny nože, které mají tvar šroubovice, a protiostří. Při pohybu vpřed se šroubovice otáčí a dochází k ustřihávání stébel trávy. Modernější typy sekaček při pohybu nepoužívají kolečka, ale jezdí po válcích, které vytvářejí typické pruhy. Tímto způsobem posečené trávě se netřepí konečky stébel a trávník nehnědne. Pokud trávník sekáte pravidelně a dopřáváte mu dostatečné množství vláhy a hnojiv, zhoustne do krásného travního koberce. Vřetenovou sekačkou je potřeba trávu sekat častěji, protože při sekání vyšších stébel se ústrojí sekačky zahltí. Výška střihu by měla být 2 až 6 centimetrů. Z hlediska časové náročnosti je takovéto ošetřování travního porostu vhodné především pro menší a rovné pozemky.

Porovnání vřetenových a rotačních sekaček

Vřetenové sekačky

  • jsou pomalejší
  • vhodné pro menší plochy
  • nejčastěji bývají na ruční pohon
  • šetrnější péče o trávník díky stříhání (ne sekání) stébel
  • střih 2 – 6 cm
  • méně hlučné

Rotační sekačky

  • jsou rychlé
  • vhodné pro větší plochy
  • nejčastěji bývají benzínové s pojezdem
  • stébla trávy sekají – způsobují tedy trávníku stres a ten následně hnědne
  • střih až do 8 cm
  • hlasitější

Rotační systém sečení využívají i robotické sekačky a zahradní traktory.

Počet nožů

Ve šroubovici vřetene bývá standardně umístěno 4 – 10 nožů. Počet nožů by měl odpovídat tomu, jak vysokou trávu a jak často, budete sekat. Je-li tráva příliš vysoká, sekačka ji nezvládne dobře posekat a dojde k jejímu přejetí a uhlazení.

Pro sekání je důležitá i frekvence střihu, která značí, kolikrát sekačka střihne na ploše o velikosti jednoho metru. Proto vřeteno s vyšším počtem nožů a nižším počtem otáček může sekat hůř, než sekačka s menším počtem nožů, ale s vyššími otáčkami. Otáčky by měly být nastavené tak, aby docházelo ke kvalitnímu střihání a menšímu opotřebení nožů. Při vyšších otáčkách se navíc zvyšuje i hlučnost sekačky.

Čím méně nožů sekačka má, tím jsou od sebe umístěny dál a vřeteno pojme větší množství trávy. U sekaček s větším množstvím nožů jsou mezi noži menší vzdálenosti a vejde se mezi ně menší množství trávy.

Nejběžněji se setkáte s vřetenovými sekačkami s vřeteny, které mají pět nožů. Toto je typické především u ručních sekaček. Vřeteno s menším počtem nožů si dokáže poradit i s delšími stébly trávy, sekačka je lehčí a snáze se s ní pracuje. Sekačky s vřeteny s vyšším počtem nožů se používají především na golfových hřištích, kde je žádoucí sekat trávu s kratšími stébly.

Počet nožů ve vřeteni

Pět nožů

Frekvence střihu (počet/metr) je 60.

Ideální výška střihu v milimetrech je 25 až 45 mm.

Využití u ručních a elektrických sekaček.

Frekvence sekání (během týdne) je 1x.

Šest nožů

Frekvence střihu (počet/metr) je 72.

Ideální výška střihu v milimetrech je 20 až 40 mm.

Využití u sekaček s pojezdem.

Frekvence sekání (během týdne) je 1 až 2x.

Deset nožů

Frekvence střihu (počet/metr) je 120.

Ideální výška střihu v milimetrech je 10 až 20 mm.

Využití u profesionálních sekaček, například na úpravu golfových hřišť.

Frekvence sekání (během týdne) je 2 až 4x.

Dělení sekaček podle jejich pohonu

Ruční pohon

Vřetenové sekačky na ruční nejsou vybaveny klasickým pohonem a sekačku musíte tlačit před sebou vlastní silou. Při pohybu vpřed dochází k roztočení kazety s noži a k sečení. Výhodou ručních sekaček je nízká hladina hluku, malá pořizovací cena a nulové starosti s jejím dobíjením a kabely. Sekačku zkrátka stačí vytáhnout z kůlny a můžete začít pracovat. Protože sekačky na ruční pohon nespotřebovávají žádné palivo, nezatěžují tedy ani životní prostředí. Navíc jsou téměř bezporuchové. Nevýhodu pak může být právě tento druh pohonu vlastními silami, protože může velmi náročný pro starší nebo fyzicky slabší lidi. A při práci ve svahu mohou dát zabrat i zdatnějším jedincům. Výsledek sečení ručními sekačkami nebývá tolik kvalitní, jako při sečení sekačkami benzínovými, jejich nože mají vyšší počet otáček.

Ostatní pohony

Sekaček s vlastním pojezdem není na trhu tak široký výběr, jako sekaček s ručním pohonem. Mezi jejich nevýhody patří vyšší pořizovací cena, nutnost nabíjet baterie,  zapojovat kabel nebo doplňovat palivo. Sekačky jsou poruchovější, těžší, především pak modely na benzínový pohon a zanechávají za sebou ekologickou stopu.

Se sekačkami s pojezdem se lépe pracuje, mají vyšší počet otáček a díky tomu lépe o trávník pečují. Proud vzduch pomáhá posekanou trávu vhánět přímo do sběrného koše.

Tyto sekačky ke svému pohybu často využívají speciální válce, díky kterým docílíte upraveného vzhledu anglického trávníku s pruhy a rozdílným odstínem zelené. Disponují možností vyměnit šroubovici s noži za kartáč, provzdušňovač nebo vertikulační kazetu.

Sekačky s jiným druhem pohonu:

Benzínové vřetenové sekačky

Benzínové vřetenové sekačky bývají nejdražší. Jejich velkou výhodou však je široký záběr sečení, během kterého za stejnou dobu posečou víc trávy, než ostatní druhy sekaček. Díky tomu máte trávník posekaný za kratší dobu. Mají vlastní pojezd a jsou vhodné pro větší travnaté plochy. Jsou však hlučnější a nesmíte zapomínat na doplnění paliva.

Elektrické vřetenové sekačky

Výhodou elektrických vřetenových sekaček je jejich nižší pořizovací cena, že jsou lehčí, lze s nimi posekat i menší plochy, jsou tišší a v porovnání se sekačkami s benzínovým pohonem, jsou ekologičtější. Nevýhodou pak je nutnost připojení na elektrický kabel – můžete tedy sekat pouze v dosahu elektrické sítě.

Akumulátorové benzínové sekačky

Akumulátorové sekačky v sobě spojují v přednosti sekaček akumulátorových a benzínových. Jejich hlavní výhodou je, že nemusíte myslet na doplňování paliva, protože jsou poháněny baterií. Nemusíte se tedy starat o jejich připojení do elektrické sítě přívodním kabelem. Jsou ekologické a méně hlučné, než sekačky benzínové. Nevýhodou je, že jste omezeni kapacitou akumulátoru, což předurčuje jejich použití především pro menší plochy. Pořizovací náklady akumulátorové benzínové sekačky se vám mohou zvýšit  podle toho, zda je baterie součástí balení nebo si ji budete muset dokoupit sami.

Šířka střihu vřetenových sekaček

Šířka střihu udává hodnotu šířky sečeného pruhu, který je sekačka schopná v danou chvíli při pohybu vpřed zabrat. Záleží tedy, pro jak velkou plochu budete sekačku využívat.

Ruční sekačky

Záběr střihu ručních sekaček se nejčastěji pohybuje od 30 do 40 centimetrů.

Protože se jedná o pomalejší typy sekaček, jsou vhodné především pro sekání travnatých ploch do 200 metrů čtverečních.

Elektrické a akumulátorové sekačky

Záběr střihu elektrických sekaček se nejčastěji pohybuje od 35 do 45 centimetrů. Můžete se však setkat i s modely se záběrem 50 centimetrů.

Sekačky jsou díky svému pohonu vhodné i pro plochy do asi 300 metrů čtverečních.

Benzínové sekačky

Benzínové sekačky jsou vhodné k sekání středních až větších ploch, protože sekají rychle díky šířce záběru, který často přesahuje 50 centimetrů. Můžete však narazit i na modely, které dokáží posekat travní porost o šířce větší než 70 centimetrů. Tyto modely jsou však určeny k sekání rovných terénů.

Benzínové vřetenové sekačky zvládnou posekat až 2 000 metrů čtverečních. Pokud příliš nelpíte na přednostech vřetenových sekaček, mohl by pro vás být na takto velký pozemek vhodnější zahradní traktůrek.

Hmotnost vřetenové sekačky

Hmotnost je důležitá především u ručních sekaček – čím těžší sekačka, tím hůře se s ní manipuluje a tím dříve se při práci s ní unavíte. Pokud budete sekat větší pozemek, určitě hmotnost sekačky vezměte v úvahu. Hmotnost ručních, elektrických a akumulátorových vřetenových sekaček se může pohybovat mezi 15 až 20 kilogramy. Výrazně těžší jsou sekačky benzínové.

Příslušenství vřetenové sekačky

Příslušenství může z vřetenové sekačky vytvořit multifunkční přístroj s vyčesávací kazetou, provzdušňovací kazetou nebo vertikulátorem.

Jako další příslušenství může sekačka disponovat sběrným košem, vakem na trávu, držáky a stojany, speciálními kolečky, osvětlením, plachtou, čistícím náčiním a ostřícími přípravky.

Vyčesávací kazeta

Vyčesávací kazeta slouží k vyčesávání staré plsti, odklízí trávu po vertikulaci, kůru, jehličí atd. Přičemž je tráva očesávána jsou zvýrazněny pruhy v ní.

Provzdušňovací kazeta

Provzdušňovací kazeta slouží k narušování povrchu zatravněné půdy, čímž umožňuje trávě přijímat vodu, živiny a dýchat.

Vertikulátor

Vertikulátor prořezává trávník – odřezává přerostlé odnože delších trav, čímž ho pročišťuje od stařiny. Trávník prořezává do určité hloubky tak, aby rostliny nepoškodil, ale umožní, aby se k jejich kořenům lépe dostávala voda a vzduch.

Kartáč

Rotační kartáč zvýrazňuje pruhy trávníku, můžete do něj při pískování zapravit trávník a sesbírat po úpravě drobný nepořádek.

Další příslušenství vřetenové sekačky:

Sběrný koš

Sběrný koš je užitečný, pokud kvůli hnojení trávníku nechcete nechat trávu po posekání jen tak volně ležet. Ve sběrném koši se zachytí posekaná tráva. Sběrný koš může být umístěn v přední nebo zadní části sekačky. Výhodou umístění koše ve předu sekačky je, že máte dobrý přehled o tom, kdy je koš naplněný, ze sekačky ho odejmete a do vaku na trávu nebo do kompostu vysypete.

Vak na trávu

Můžete si pořídit velký pytel na posekanou trávu, kam budete vysypávat posekanou trávu ze sběrného koše.

Speciální kolečka

K některým modelům sekaček můžete dokoupit transportní kolečka, která jsou vhodná pro sekání vyšší trávy.

Držáky a stojany

Držáky na sekačku i přídavné kazety vám umožní vše lépe skladovat. Na sekačku můžete také namontovat praktické držáky na mobilní telefon nebo láhev s vodou.

Osvětlení

Pokud se častěji stane, že potřebujete zahradu upravovat za šera nebo po tmě, měli byste si pořídit speciální baterky, díky kterým na práci za ztížených světelných podmínek, lépe uvidíte.

Plachta

Plachta se vám bude hodit, pokud na sekačku nemáte místo v kůlně nebo jinde pod střechou. Ochrání sekačku před nepříznivými povětrnostními vlivy, zamezí zatékání vody do ní a následné korozi.

Čistící nádržka a údržba

K některým modelům sekaček si můžete dokoupit i speciální nářadí na jejich čistění.

Ostřicí přípravky

Ostřicí přípravky je vhodné používat během sečné sezony. Nastříkáte je na čepele sekačky, které se následně samy brousí o protiostří. Ale i pokud ostřicí přípravky budete používat, je potřeba minimálně jednou za sezonu nechat nože nabrousit u profesionálů na brousícím stroji. Nejlépe pak na jaře před začátkem sezony nebo na podzim, na jejím konci.

Jak správně sekat a udržovat trávník

Trávník by měl být hustý, sytě zelený, zdravě vyhlížející, jednolitý a ucelený. Neměl by být zahnědlý s plevelem nebo prázdnými místy. Takových výsledků dosáhnete právě díky vřetenové sekačce, kterou ho budete upravovat šetrným způsobem.

Než s úpravou trávníku začnete, máme pro vás několik rad:

  • Analyzujte stav trávníku pomocí speciální půdní sondy.
  • Je-li trávní ušlapaný, bude po něm voda stékat, nedostane se ke kořenům a stejně tak ani hnojivo s živinami.
  • Nejméně dvakrát za rok proveďte vertikulaci trávníku. Během vertikulace dochází k prořezání drnů, díky čemuž se ke kořenům trávy lépe dostane vzduch, voda a živiny. Prořezávání speciálním přístrojem nebo hráběmi by mělo být do hloubky od 2 do 5 milimetrů.
  • Po ukončení vertikulace trávník dosejte.
  • Odstraňte plevel. Pokud je v trávníku plevele málo, stačí, pokud ho odstraníte mechanicky. Je-li však trávník zaplevelený víc, pomohu slektivní herbicidy. Herbicidy používejte 2 až 3 dny po sečení trávy za nižších teplot. Počkejte, až herbicid prostoupí z listů ke kořenům trávy. Tento proces trvá týden až deset dní. Neměly by se mezi tím na trávu dostat děti a domácí mazlíčci. Ideální tedy je, postříkat trávník před odjezdem na dovolenou.
  • Pravidelné sekání trávníku podporuje odnožování trávy. Výsledkem je jednolitý hustý travní porost. Podle typu trávníku ho sečte od 2 do 5 centimetrů. V létě okolo asi 4 centimetrů. Nikdy trávník nesečte méně než na 2 centimetry, došlo by ke skalpování. Trávu zkracujte pouze nanejvýš o jednu třetinu její výšky.
  • Nože sekačky musí být ostré. Tupé nože způsobují třepení trávy.
  • Sekáním trávník přichází o velké množství biomasy. Pokud necháte trávu volně pohozenou, aby trávník zahnojila, je nutné ho dohnojovat. Ideálně 2 až 3 dny po sekání trávy jednou za měsíc 20 až 30 gramy hnojiva na metr čtvereční.
  • Dusík, který je nejdůležitější složkou hnojiv, růst trávníku podpoří. Hnojiva obsahují mimo jiné také železo, díky kterému trávník získá sytě zelenou barvu. Existují i „inteligentní hnojiva“, která obsahují selektivní herbicidy – trávník tedy hnojíte a současně se zbavujete plevelů.
  • Trávník dle potřeby – především pak po jeho hnojení, zavlažujte.

Ceny vřetenových sekaček

Ceny vřetenových sekaček se odvíjí od způsobu jejich pohonu, kvality použitých materiálů, příslušenství a značky výrobce.

Cena vřetenové sekačky do 5 000 Kč

Za nejnižší cenu si pořídíte vřetenové sekačky, které mají menší šířku záběru – obvykle do 40 centimetrů. Dobře poslouží na sekání menších ploch o velikosti do cca 200 m².

Cena vřetenové sekačky od 5 000 do 15 000 Kč

Ve střední cenové kategorii najdete obvykle kvalitní ruční vřetenové sekačky s širším záběrem, ale také již elektrické a akumulátorové sekačky, kterými posekáte pozemek o rozloze 400 až 500 m².

Cena vřetenové sekačky nad 15 000 Kč

V nejdražší cenové kategorii si najdou vhodnou sekačku i nejnáročnější zákazníci a profesionálové. Jedná se především o elektrické a benzínové vřetenové sekačky, které mají velmi široký záběr. Mohou mít svůj vlastní pojezd a disponovat bohatým příslušenstvím. Díky těmto vysoce kvalitním sekačkám budete o trávník pečovat na profesionální úrovni. Zvládnou posekat až plochu větší než 1 000 m². Nejdražší modely vřetenových sekaček mohou stát i několik set tisíc korun.

Vřetenová sekačka a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat novou vřetenovou sekačku. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží.

Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nové vřetenové sekačky pomohli a vy si teď vyberete kvalitní vřetenovou sekačku, která bude fungovat přesně podle vašich představ a bude vám fungovat dlouho bez jediné závady a pomůže vám skvěle posekat vaší zahradu.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nové vřetenové sekačky zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací server Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé obchody a jejich ceny včetně recenzí a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem vřetenové sekačky. Dozvíte se tam také, které vřetenové sekačky jsou kde skladem a za jakou se prodávají cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat