Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Vysokotlaké čističe (wapky)


Vysokotlaký čistič – vysokotlaká myčka (alias wapka) je velmi užitečným nástrojem. Obvykle je spojovaný s mytím auta, ale toto je pouze jedno z jeho možných dalších použití. Můžete ho použít na čištění v domácnosti, na zahradě, v garáži a na mnoho dalších použití. Lze s ním pohodlně mít i chodníky a mnoho dalších věcí.

Výhodou vysokotlakových čističů je, že dokáží značně ušetřit vodu. Pokud myjete pomocí běžného proudu vody, pak po nasazení vysokotlakého čističe pocítíte značnou úsporu ve vyúčtování za vodu.

V tomto článku si povíme o tom, jak vybrat vysokotlaký čistič (wapku). Podíváme se zde na důležité parametry a také na ty nejlepší modely vysokotlakých čističů, které jsou dostupné na našem trhu.

Výběr 10 nejlepších vysokotlakých čističů – nejlepší wapky dostupné v tomto roce

Připravili jsme pro vás srovnání 10 nejlepších vysokotlakých čističů / wapek. Jak jsme je vybírali? Porovnali jsme recenze zákazníků a dostupné parametry u jednotlivých modelů wapek. Tyto wapky jsme následně seřadili do přehledné tabulky, která je níže. Tuto tabulku si můžete seřadit podle vámi preferovaných parametrů. Můžete si tak seřadit wapky podle dostupné ceny s DPH a vybrat si tak ty nejlevnější modely vysokotlakých čističů.

NázevVzhledTyp ohřevuMax teplota vodyVýkon (W)Max průtok (l / hod)Maximální tlak (bar)Naviják na hadiciOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Riwall PRO REPW 120 SETVysokotlaký čistič wapka Riwall REPW 120 SETElektrický40 °C1500432120Ne2089Zobrazit v obchodech
Riwall PRO REPW 150 SETVysokotlaký čistič wapka Riwall REPW 150 SETElektrický40 °C2000468150Ano3688Zobrazit v obchodech
Parkside PHD 170 B2Vysokotlaký čistič wapka Parkside PHD 170 B2 LidlElektrický40 °C2400500170Ne2499Zobrazit v obchodech
Bosch Universal Aquatak 135Vysokotlaký čistič wapka Bosch Universal Aquatak 135Elektrický40 °C1900410135Ne3980Zobrazit v obchodech
Kärcher K 5 Compact 1.630-750.0Vysokotlaký čistič wapka Kärcher K 5 Compact 1.630-750.0Elektrický40 °C2100500145Ne6155Zobrazit v obchodech
Scheppach HCE 2400Vysokotlaký čistič wapka Scheppach HCE 2400Elektrický50 °C2400450180Ne3599Zobrazit v obchodech
Kärcher K 7 Premium Full Control Plus HomeVysokotlaký čistič wapka Kärcher K 7 Premium Full Control Plus HomeElektrický60 °C3000600180Ano13190Zobrazit v obchodech
HECHT 323Vysokotlaký čistič wapka HECHT 323Elektrický60 °C2200480165Ano2990Zobrazit v obchodech
Riwall PRO REPW 170 SETVysokotlaký čistič wapka myčka Riwall REPW 170 SETElektrický40 °C2500468170Ano6590Zobrazit v obchodech
Kärcher HD 5/15 CX PlusVysokotlaký čistič wapka Kärcher HD 5/15 CX PlusElektrický40 °C2800500200Ano16399Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení vysokotlakých čističů od jejich uživatelů.

Wapky: Nejlepší vysokotlaké čističe podle Heureky

Pokud nevidíte srovnání vysokotlakých myček, pak máte zřejmě zapnuté blokování reklamy.

Jak vybrat wapku – vysokotlaký čistič

Pokud si ceníte čistoty a chcete ušetřit za vodu, pak je nákup wapky skvělou volbou. Bude užitečný nejen pro čištění automobilu, ale také pro čištění fasády, zahradní techniky nebo jízdních kol. Ekonomika a efektivita práce jsou dva hlavní faktory, které hovoří ve prospěch tohoto zařízení.

U vysokotlakých čističů může být problém vybrat si ten správný přístroj. Modely jsou nabízeny v mnoha variantách jak z hlediska konstrukce, výkonu, vybavení, tak i samotného výrobce. Před nákupem se vám pokusíme s výběrem vhodné wapky pomoci.

Typ wapky podle druhu ohřevu

Wapky můžeme rozdělit podle toho, jakým způsobem jsou ohřívány. Setkáte se s elektrickými wapkami, hybridními wapkami a spalovacími vysokotlakými čističi.

Elektrické wapky

Ve většině případů jsou elektrické wapky jednoduché zařízení a jsou doporučeny hlavně pro domácí použití. Obvykle jsou napájeny střídavým proudem ze 230 sítě. Jednoduše je připojíme do klasické zásuvky a můžeme elektrickou wapku ihned používat. Takové wapky mají obecně docela malou hmotnost a mají poměrně jednoduchou konstrukci.

Pro profesionální použití existuje obvykle požadavek na vyšší výkon a efektivitu. V této situaci bude zapotřebí vybrat modely napájené ze třífázové sítě 400 V. Takové wapky nabízejí vyšší tlak vody a často možnost delšího nepřetržitého provozu.

Wapky s baterií

Jedná se o zařízení, která lze umístit někam doprostřed. Jsou mnohem účinnější než zařízení pro běžné domácí použití, které jsou napájeny jen ze zásuvky. Na druhou stranu jsou slabé pro profesionální každodenní použití. Jak název napovídá, jedná se o wapky, které mají hybridní způsob napájení. Je to hlavně elektrický vysokotlaký čistič, jejímž hlavním zdrojem energie je proud ze zásuvky (230 V). Tato verze může být navíc vybavena bateriemi. Díky tomu funguje dobře na větších plochách. Takový vysokotlaký čistič lze použít mimo jiné ve velkých zahradách, kde bude vzdálenost k nejbližší elektrické zásuvce poměrně velká. Je však třeba si uvědomit, že použití akumulátorů zvyšuje hmotnost takového tlakového čističe. Navíc baterie mají omezenou provozní dobu a životnost, což sebou přináší i další náklady na výměny baterií pokud přístroj již není v záruce.

Wapky se spalovacím motorem

Spalovací wapky patří mezi nejmodernější a nejefektivnější modely. Díky motorům s vnitřním spalováním lze tyto wapky použít všude, kde nemáme přístup k elektřině. Taková zařízení lze snadno použít v komerčních podnicích. Hodí se tedy pro profesionální použití. V závislosti na druhu motoru mohou být poháněné benzínem nebo motorovým olejem. Častěji se doporučují dieselové modely, protože jsou ve své práci efektivnější a hospodárnější.

Tlak vody

Tlak vody je parametrem, který je u vysokotlakých čističů velmi důležitý. Je uveden v barech nebo megapascalech (MPa). U wapek pro domácnost je maximální tlak v rozmezí 80 až 160 barů. U pofesionálních wapek je tlak vyšší než 200 barů a existují také i výkonnější zařízení, která mají tuto hodnotu ještě několikrát vyšší.

Zařízení mají obvykle tyto dvě důležité hodnoty:

 • Pracovní tlak
 • Maximální tlak

Nestojí za to zvážit pouze hodnotu maximálního tlaku, protože ten použijete pouze po několik sekund při čištění. Navíc příliš mnoho tlaku může poškodit čištěný materiál. Jiný tlak budete potřebovat na chodník a jiný na auto, kolo apod.

Podívejte se na zařízení s vyšším maximálním tlakem, ale pouze pokud má model možnost regulovat tlak. Díky tomu bude vysokotlaký čistič více univerzální a budete s ním moc čistit mnohem více věcí.

Maximální průtok

Kromě tlaku vody je také důležité se zaměřit i na tento parametr – průtok vody. Udává jaký je maximální průtok u tlakové myčky během jedné hodiny provozu. V tomto případě je hodnota u tohoto parametru uvedena v litrech za hodinu (l / hod).

Pokud jde o domácí spotřebiče, je množství vody spotřebované za hodinu obvykle mezi 300 až 350 litry. Lepší zařízení spotřebují více než 500 litrů vody za hodinu. U modelů pro profesionální použití se spotřebuje až 2 000 litrů vody za hodinu.

Především stojí za to přemýšlet o tom, co od wapky očekáváme. Pokud se má jednat o normální mytí aut nebo dlažební kostky, postačí modely s méně než 500 litry za hodinu.

Teplota vody

Wapky obvykle využívají vodu z vodovodní sítě. Horká voda je však nutná při specifických situacích při mytí některých věcí. V takové situaci je nutné zkontrolovat na jakou maximální teplotu může zařízení fungovat, protože v případě překročení této hodnoty můžete poškodit důležité součásti vysokotlakého čističe. Většina zařízení dostupných na trhu nabízí možnost fungování až do maximální teploty 40 nebo 50 °C. Pokud budete používat wapku pouze v domácnosti, nemá tato hodnota pro vás příliš vysoký význam. Dražší modely zvládají teplotu i kolem 90 °C, což už je vařící se voda.

Výkon wapky

Výkon u wapek se obvykle udává ve wattech. Výkon úzce souvisí s již zmíněným průtokem vody. Obvykle se setkáte s výkonem kolem 1 600 Wattů. Jak je vysokotlaký čistič výkonný je ovlivněno také i průměrem trysky. Profesionální zařízení pak mohou generovat výkon až 2,5 nebo 3 kW.

Materiál hlavy čerpadla

Dalším parametrem, kterému bychom měli věnovat pozornost, je materiál, ze kterého byla hlava čerpadla vyrobena. Zpravidla může být vyrobena z jedním z těchto materiálů: plast, mosaz nebo hliník.

Materiál primárně ovlivňuje životnost a efektivitu vysokotlakého čističe. V tomto ohledu je nejodolnější mosaz a hliník.

Objem nádrže na čistící prostředky

Ne všechny modely mají ve výbavě nádržku pro čistící prostředek, takže nemají takovou nádržku. S nádrží pro čistící prostředky se obvykle setkáte u dražších modelů. Nejčastěji naleznete u modelů nádržku s kapacitou obvykle od 1 do 20 litrů.

Hmotnost wapky a mobilita

Hmotnost wapky může značně ovlivnit komfort při čištění. Takové ovlivňuje jednoduchost přesunování a skladování. Nejmenší a také dobře mobilní modely najdeme s hmotností kolem 4 kg. Vypadají docela jako vysavače. Jsou ideálním zařízením pro malé domácí práce. Jsou velmi užitečné, protože v mnoha případech je můžeme držet v ruce, což usnadňuje práci. Wapky střední třídy mohou vážit kolem 20 kilogramů, což z nich dělá těžší stroje a zhoršuje to manipulaci. Takové modely jsou méně mobilní, dražší, ale máte u nich mnohem větší rozsah práce, kterou můžete udělat s daným přístrojem.

Hmotnost profesionálních wapek začíná od 50 kilogramů. Čím účinnější jsou, tím vyšší může být tato jejich hmotnost. Nejprofesionálnější verze vypadají jako malé automobilové přívěsy a mohou vážit až několik tun. Takové přístroje si ale většina zákazníků obvykle kupovat nebude.

Doplňkové příslušenství

Pokud chcete pracovat pohodlně a efektivně, můžete se podívat i na další vybavení a příslušenství díky kterému bude váš vysokotlaký čistič obsahovat mnohem více funkcí.

Ohřívání vody

Je všeobecně známé, že nečistoty se lépe čistí teplou vodou. V případě, že nemáme napojení na vodu která je dostatečně teplá, musíme se spoléhat na studenou vodu. Mnoho výrobců však nabízí speciální vysokotlaké čističe s možností ohřevu vody. V závislosti na výrobci může být zahříván na teplotu 30 °C nebo dokonce teplotu blížící se bodu varu. Ty už se přibližují funkčnosti parních čističů. Samozřejmě si musíte být vědomi skutečnosti, že tato funkce výrazně zvyšuje náklady na používání stroje – zahřívání může být dražší než použití stroje bez ohřevu.

Filtr na nečistoty

Filtr na nečistoty je mimořádně užitečným příslušenstvím, které značně prodlužuje životnost stroje. Takový prvek silně omezuje přístup nečistot k trubkám uvnitř přístroje. V důsledku toho se nezanášejí vnitřní součástky a snižuje se potřeba údržby a čištění zařízení. Filtry jsou zvláště užitečné při použití profesionálních wapek s čerpadly. Stává se, že voda je odebírána z ne zcela čistých zdrojů, což zvyšuje riziko zanášení přístroje.

Sady dodatečných trysek a kartáčů

V mnoha případech naleznete v balení u wapky sadu dalších trysek a kartáčů. Na trhu je velké množství příslušenství, které vám pomohou při odstraňování nečistot. A to znamená, že máte z čeho vybírat. Výrobci nám nabízejí mimo jiné trysky a kartáče s plochými a rotačními špičkami, úhlové modely, hadice různých délek nebo speciální držáky, vyměnitelné trysky a stříkací pistole. Často je najdeme balení nebo je můžeme samostatně dokoupit.

Naviják na hadici

Naviják na hadici může být užitečný pro usnadnění práce a skladování. V případě, že máte model s délkou hadice až několika metrů, práce na krátké vzdálenosti může způsobit, že se vám bude hadice jen všude plést. Díky funkci navíjení můžeme mít hadici vždy pod kontrolou a ochránit se tak před poškozením hadice wapky.

Cena

Kolik peněz investovat do nové wapky? To se odvíjí hlavně od toho, jaké parametry jsou pro vás důležité a jaký výkon potřebujete. Na trhu nalezneme několik cenových kategorií.

Nejlevnější modely s cenou do 10 000 Kč

Co lze očekávat od této kategorie? V této kategorii naleznete modely, které jsou napájeny elektřinou. Také u nich je menší výkon a chybí u nich naviják na hadici. Nejlevnější modely lze pořídit za cenu do 10 000 Kč s DPH.

Cena od 10 000 Kč do 20 000 Kč

Tyto modely obvykle mají i větší výbavu a lepší výkon. Naleznete u nich různé dodatečné nástavce a některé modely nabízejí dokonce i praktický naviják na hadici.

Nejdražší modely s cenou nad 20 000 Kč

Kategorie s cenovkou nad 20 000 Kč s DPH nabízí různé možností. Lze si zde zakoupit stroje i pro průmyslové využití. Tyto modely nabízí velmi vysoký výkon a mnoho příslušenství, které využijí profíci. V této kategorii naleznete především naftové modely wapek. Na trhu naleznete i modely, které svojí cenou přesahují i 50 000 Kč s DPH a některé dokonce stojí i více jak 80 000 Kč s DPH. V této kategorii si vyberete model podle parametrů, které nenabízejí levné modely.

Jak bezpečně používat wapku

Před zahájením práce s jakémkoliv novým zařízením doporučujeme přečíst si jeho uživatelskou příručku. Seznamte se se všemi funkcemi a možnostmi dané wapky. Podívejte se předem na to, k čemu je přiložené příslušenství a otestujte montáž různého příslušenství před použitím wapky. To vám ušetří zbytečné přerušení čištění.

Dostupné značky vysokotlakých čističek

Na trhu existuje několik značek, které již po mnoho let garantují vysokou kvalitu vysokotlakých čističů.

Doporučujeme nakupovat hlavně wapky od těchto značek:

 • Bosch
 • Makita
 • Lavor
 • Riwall
 • Einhell
 • Black & Decker
 • Kränzle
 • Kärcher
 • Briggs & Stratton
 • Ryobi
 • Stihl
 • Oertzen

Nákup konkrétní wapky by se měl odvíjet především od toho, co od ní očekáváte a jak často ji budete používat. Nemá smysl investovat do drahého vybavení, pokud bude používáno jen jednou za několik týdnů. S častějším mytím automobilu, dlažebními kameny, ploty nebo zahradními prvky bude toto zařízení jistě užitečné. Proto je vhodné přehodnotit nákup z hlediska síly a tlaku vysokotlakého čističe, jejího napájení, výrobce a především vlastních finančních možností.

Závěrem

V tomto článku jsme si pověděli o tom, jak si vybrat nový vysokotlaký čistič. Zaměřili jsme se na důležité parametry. Doufáme, že si vyberete vysokotlaký čistič, která vám bude plně vyhovovat. Nyní vám stačí k nákupu už jen pár kroků. Stačí se z tabulky výše prokliknout do některého z internetových obchodů a nakoupit si tak vámi vysněný vysokotlaký čistič.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat