Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Zahradní domky

Obsah článku Ukaž


Pokud máte chatu, či dům se zahrádkou, nejspíše už jste někdy pomýšleli na to, kam dát všechno nářadí, kde se v létě schovat před sluníčkem, nebo kde ubytovat hosty navíc. To všechno vám však vyřeší investice do zahradního domku. Ať už je tedy váš důvod jakýkoliv, v tomto článku vám zodpovíme všechny otázky spojené s tímto produktem.

Abychom vám celý článek usnadnili, prozradíme vám už v tomto odstavci, jaká témata nás vlastně čekají. V první řadě je třeba se rozhodnout, k jakému účelu budeme domeček potřebovat. Od této otázky nám totiž vyplývají všechny ostatní parametry. Ve velké kapitole „Jak si vybrat zahradní domek““ si zodpovíme veškeré otázky rozměrů, materiálů, střechy, podlahy, pláště a dalších velmi důležitých prvků na zahradním domečku. Pokud se prokoušete teorií, která je však naprosto nezbytná pro další krok, dostaneme k otázce údržby a ceny. Ceny si rozdělíme do několika cenových kategorií a prozradíme si, jaké domky do které spadají.

Zahradní domky: Porovnání 10 nejlepších zahradních domků podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších zahradních domků. Jak jsme tyto zahradní domky vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto zahradní domky jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit zahradní domky podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší zahradní domek.

NázevVzhledOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Goleto XXL 277 x 319 x 192 cm antracitZahradní domek Goleto XXL 277 x 319 x 192 cm antracit12890Zobrazit v obchodech
InternetovaZahrada -Zahradní domek M 213 × 130x173cm antracitZahradní domek InternetovaZahrada -Zahradní domek M 213 × 130x173cm antracit5580Zobrazit v obchodech
Goleto se základnou M 213 x 130 x 173 cm zelenýZahradní domek Goleto se základnou M 213 x 130 x 173 cm zelený5490Zobrazit v obchodech
Keter ARTISAN 9x7 236877Zahradní domek Keter ARTISAN 9x7 23687736990Zobrazit v obchodech
Goleto XL 277 x 191 x 192 cm antracitZahradní domek Goleto XL 277 x 191 x 192 cm antracit9990Zobrazit v obchodech
G21 GAH 1085 340 x 319 cm hnědýZahradní domek G21 GAH 1085 340 x 319 cm hnědý17690Zobrazit v obchodech
Duramax Titan 4,7 m2 antracitZahradní domek Duramax Titan 4,7 m2 antracit13214Zobrazit v obchodech
Maxtore 86 ANTRACITZahradní domek Maxtore 86 ANTRACIT9290Zobrazit v obchodech
Keter ARTISAN 11x7 17208122Zahradní domek Keter ARTISAN 11x7 1720812242990Zobrazit v obchodech
G21 GAH 529 277 x 191 cm hnědýZahradní domek G21 GAH 529 277 x 191 cm hnědý11990Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení zahradních domků od jejich uživatelů.

Zahradní domky: Nejlepší zahradní domky podle Heureky

DOMEK jako úschovna náčiní

Pokud se rozhodnete, že si chcete pořídit zahradní domek za účelem úschovny zahradního náčiní, budete mít práci usnadněnou. Bude vám stačit domeček o rozměrech cca 3m2. Takový základní domeček může být klidně z obyčejného plastu a nejspíše nebudete mít ani práci s pevnými základy a dalšími činnostmi, které jsou v jiném případě naprosto nevyhnutelné.

DOMEK jako dílna s nářadím

Jestli-že se rozhodnete domek nevyužívat pouze jako odkládací prostor, ale chtěli byste se v domku i pohybovat například za účelem seřízení jízdního kola, nebo jiné činnosti, nejspíše budete potřebovat i větší prostor. Takovým prostorem může být domek o rozměru 5 až 10m2. Je ale potřeba velmi dobře zvažovat, zda by přeci jen nebyl vhodnější větší prostor, jelikož volný prostor se vždy rychle zaplní.

DOMEK jako letní úkryt, či ubytování pro hosty

Domek, ve kterém se dá i nějaký čas reálně přebývat bude logicky větší investicí a to jak finanční, tak i časovou. Tyto domky mají do 25m2 a potřebují kvalitní základy, konstrukci, materiál pláště i střechu. Jelikož do nich velmi často budeme chtít zavést i sítě, je výstavba takového domku poměrně náročnější.

Co když si chci domek postavit sám?

V tomto ohledu by se o tomto tématu dala psát skoro kniha. Máte hned několik možností. Je jasné, že si lze koupit domek a nechat si ho smontovat firmou, či výrobcem, ale co když si ho chcete postavit sám? Je tu možnost koupit si, podobně jako v IKEI, skládačku. To znamená, že vám domů přivezou domek na několik kusů, hromadu šroubků a lišt. Vy si pak své pomocí postavíte domek podle plánku. Dále je možné si domek vyrobit zcela sám ze surových prken, to však chce mnoho zkušeností a zručnosti.

Je však třeba e pořádně zapřemýšlet i nad faktem, že než si domeček pořídíte a přivezete, možná pro něj budete muset připravit základy, což znamená vybetonování kusu zahrady. To si buď můžete udělat zcela sám, nebo se také, i se smontováním celého domku, dá zavolat firma, která tuto práci udělá zcela za vás.

Pokud se rozhodnete pro obyčejnou skládačku bez základů, můžete počítat s 2 – 3 dny práce, pokud však plánujete domek s betonovým základem, je třeba brát v úvahu, že vás tato práce vyjde až na 5 týdnů.

Jak si vybrat zahradní domek?

Jak už bylo řečeno v úvodu, v hlavní kapitole tohoto článku se zaměříme na základní otázky, které je třeba si u výstavby zahradního domku klást. Ať už se chystáte stavit jakýkoliv zahradní domek, tyto informace jsou naprosto klíčové pro celé budování, proto doporučujeme této kapitole věnovat zvláštní pozornost.

Stavební povolení

Na výstavbu zahradního domku do 25m2 není potřeba mít stavební povolení. Avšak není vše tak jednoduché, jak se zdá. Pravidlem je, že zahradní domek musí stát 2 metry od sousedního plotu a před výstavbou je více než vhodné se zeptat sousedů, zda jim váš zahradní domek nebude vadit. Bylo by také dobré se zastavit na stavebním úřadě a zkonzultovat takovou změnu.

Sněhová zátěž

Sněhová zátěž je také otázka nad kterou byste se měli zamýšlet. Je to váha, kterou váš zahradní domek bude muset udržet po čas zimy. Takovou informaci také získáte na příslušném stavebním úřadě. Sněhová zátěž uvedená u jednotlivých výrobků je založena na statickém vypočtu. Umístění a topografická výška bydliště jsou rozhodujícími faktory ovlivňující výpočet sněhové zátěže.

Rozměry zahradního domku

Pokud se rozhodnete pořídit si domek, je jasné, že se setkáte s mnoha a mnoha označení rozměrů. Abyste se v nich lépe vyznali, připravili jsme si pro vás krátký přehled a vysvětlení každého z rozměrů, se kterým byste se u výběru mohli setkat.

Montážní rozměry šířka x hloubka

Tento pojem nám udává vnější rozměr stěny (bez přečnělků). Díky tomuto rozměrů tak můžeme zjistit, nebo se alespoň orientovat v tom, jak velký máme pro náš domeček vytvořit základ a jakou plochu přesně bude pokrývat.

Montážní plocha v m2

Tento údaj je pro vás důležitý především proto, když s domkem přesáhnete maximální míru pro volnou stavbu (stavba bez stavebního povolení). Tento rozměr se počítá vynásobením montážních rozměrů šířky x hloubky.

Vnější šířka a vnější hloubka vč. střešního přesahu

Díky tomuto parametru, můžete zjistit, zda na vší zahradě je dostatek místa pro daný produkt. Je to celková šířka a hloubka i s přesahy. Takový parametr také budete potřebovat při výpočtu délky střešního žlabu.

Vnější stěnová plocha

Tak tento parametr budete dozajista potřebovat a to především při výpočtu například nátěrů.

Vnitřní rozměry

Vnitřní rozměry, jsou rozměry, které vypočítávají reálný prostor uvnitř domku. Od tohoto čísla je odečtena i tloušťka stěn.

Obestavěný prostor

Tento rozměr též budete potřebovat a to hlavně pokud si půjdete zažádat o stavební povolení.

Stěnová tloušťka

Stěnová tloušťka nám značí, jak široká je tloušťka stěny okolo domku. Tento parametr nám velmi napoví a to především co se týče odolnosti a stability celého domku. Tento parametr se udává v milimetrech.

Střešní přesah

Střešní přesah, jak už nám vyplývá z názvu, je údaj, nebo spíše rozměr, který nám říká, jak moc nám střecha přesahuje rám (zeď) domku. Takový prostor není vůbec na škodu. Můžete jej využít například na odkládání dřeva do krbu, či kamen, nebo pokud je dostatečně veliká, můžete jej využít i na posezení pod stříškou.

Střešní plocha

Střešní plocha je údaj, od kterého si můžeme vypočítat, kolik střešní krytiny budeme potřebovat.

Střešní sklon

Nejde použít jakoukoliv střešní krytinu. Druh střešní krytinu musíme odvodit od střešního sklonu, což je úhel přepažení střížky. Pokud bychom zvolili špatnou střešní krytinu s ohledem na střešní sklon, mohlo by dojít i zasekávání vody v povrchu, což by znamenalo plíseň a růst mechů.

Průchodná výška a šířka

Né jen rozměry samotné stavby jsou důležité, je také potřeba se zaměřit na dveře a další výkusy. Průchodová výška a šířka je důležitá například i proto, kdyby jste v prostoru chtěli uchovávat kolečko.

Výška hřebene

Většinou vodorovný, horní okraj střechy se nazývá hřeben. U klenutých, kulatých a valených typů střech probíhá hřeben na vrcholu oblouku. Ve stavebním zákoně je výška hřebene, stejně jako výška okapu, důležitým údajem o budovách, na základě kterého je posuzováno schválení stavebního záměru z hlediska územního plánu. Teprve až budete znát výšku hřebene a okapu, bude možné vypočíst odstupy pro štítové průčelí budovy.

Střešní tloušťka

Střešní tloušťka, stejně jako u stěnové tloušťky, se udává v milimetrech. Tak, jako u stěn i zde tloušťka vypovídá o odolnosti a výdrži.

Základy

O tématu základ stavby už v tomto článku také padlo pár slov, ale i tak si u nás v Testinu myslíme, že bychom tomuto parametru měli věnovat pár řádků na víc. Pokud se rozhodnete pro obyčejnou konstrukci, která žádný základ nepotřebuji, jistě tuto kapitolu můžete přeskočit, avšak pokud se poohlížíte pod nějakým robustnějším domečkem, je potřeba tomuto hledisku věnovat opravdu velkou pozornost.

Betonová deska

Beton je jednou z nejčastěji používaných základů. Tloušťka takové vrstvy by měla být minimálně 10- 15 cm hluboká a měla by být vyztužena ocelovou konstrukcí. Podklad pod beton může být například (doporučujeme) štěrk. Vrstva štěrku by měla být hluboká né moc, ale ani né málo, aby kameny neprosvítali. Pokud tento postup správně dodržíte, máte jistotu, že vám domek bude stát klidně i na vždy.

Zámková dlažba

Zámková dlažba je na rozdíl od betonu méně náročná a to jak na peníze, tak i na čas. Hodí se ale pouze u menších staveb. Bohužel zámková dlažba vám domeček neupevní na 100%.

Samonosný rošt

Nejméně náročný, nejpraktičtější a nejvíce šetrný je samonosný rošt, který vám umožní stavbu přesouvat a nejméně poškozuje profil celé vaší zahrady.

Materiál zahradního domku

Plech

Plech sice není jeden z nejdekorativnějších materiálů pro vaší zahrádku, ale i přes to se jedná o jeden z nejčastěji volených typů zahradních domů. Jedná se o né moc bytelnou stavbu s mizernou výdrží, která velmi často podléhá korozi, ale pokud hledáte levný způsob, kam si ukládat své přebytečné předměty, nebo zahradní náčiní, je toto ideální volba pro vás.

Takový domeček si však můžete obohatit o spoustu prvků, které jeho bytelnosti a životnosti přidají pár plusových bodů. Jedním z takových nadstandardů může být například podlahová základna, ke které je možné přišroubovat klasickou podlahu. Instalace je poměrně jednoduchá a náklady na takovou podlahu nejsou tak vysoké.

Výhodou plechových domků je tedy jejich velmi snadná instalace a nejlepší ceny. Dalším z plusů je, že k takovému domku určitě nebudete potřebovat stavební povolení.

Nevýhodou takového domečku je samozřejmě vzhled, který v tomto případě bude rozhodně horší než u ostatních variant. Další nevýhodou je menší stabilita a odolnost.

Domek lze postavit na rovnou a pevnou plochu a v případě, že domek postavíte na podlahovou základnu (volitelné příslušenství k domku), není nutné budovat betonovou základovou desku. V případě umístění domku na betonové podloží lze využít tzv. kotvící sadu pro zpevnění celé konstrukce a větší stabilitu domku.

Plast

Druhým materiálem pro zahradní domky může být plast. Plast je velmi levný, snadný na instalaci a takřka bezúdržbový, avšak musí se brát v potaz je, že extrémně lehoučký a tak vám domeček může dokonce i snadno uletět. Další nevýhodou je, že plat né vždy úplně zapadá do vzhledu zahrady. V dnešní době se však tvoří plasty, které jsou velmi hezké a mohou dokonce i důvěrně napodobovat dřevo a tak při správném výběru nemusíte mít obavu. Tyto domky také slouží pouze jako odkládací materiál pro nářadí, či jiné předměty.

Dřevo

Dřevěné domky jsou obrovskou kapitolou sami pro sebe. Jedná se o kategorii s nejširším výběrem, jelikož zde najdeme maličké užitkové domky sloužící pro odkládání nářadí, až po větší chaty, sruby a příbytky.

Díky smrku, ze kterého jsou chatky stavěny se hodí naprosto kamkoliv, takže si nebudete muset zdlouhavě dělat starosti s designem celé zahrady.

Dřevěné zahradní domky disponují mnoha výhodami. První je jasný vzhled, který je multi. Je dostupný v mnoha variantách a máte na výběr z mnoha druhů dveří, oken, střech, tvarů střech, úhlů střech a mnoha dalšího.

Nevýhodou u těchto domků může být potřeba údržby, která se na rozdíl od minulých typů domečků musí opakovat alespoň jednou do roka. Jedná se především o nátěry dřeva, aby dlouho vydrželo, nepustili se do něj červíci a aby vypadalo dobře.

Dřevěné domky lze všeobecně rozdělit na 2 základní typy a to dřevěné domky s panelovou konstrukcí a dřevěné domky se srubovou konstrukcí. Pojďme si tedy tyto 2 typy podrobně popsat a vysvětlit si jejich rozdíly.

Domky s panelovou konstrukcí

Klasická skládačka, která se montuje dohromady díky palubek o síle 15 až 19 mm. Tyto domky slouží jako uskladnění zahradního vybavení, maximálně jako sezónní dílna. Střecha má naprosto klasický sedlový tvar s co se týče střešní krytiny, nejspíše se setkáme s pískovou lepenkou, ale lze se setkat i s jiným druhem střechy.

Tyto domky jsou velmi malé, nedisponují žádnými okny a základ si k nim buď musíte přikoupit, nebo si ho budete muset vytvořit sám.

Domky se srubovou konstrukcí

Domky se srubovou konstrukcí jsou typy domků, které se už využívají jako krásné dílný, chaty, nebo sezónní příbytky. Srubové se jim říká, protože jsou stavěné stylem, jakým se staví pravé kanadské sruby. Stěny domků můžou tedy občas přesahovat až 40 mm. To vám však příliš překážet nebude, když využijete maximální povolenou míru pro volné stavby (25m2). Podlaha zde by měla dosahovat minimálně 16 až 19 mm a základ by měl být betonový i s ocelovou konstrukcí.

U tohoto typu zahradních domků je nesmírnou výhodou, že máte na výběr z tisíců a tisíců typů, takže si můžete koupit domek svých snů. Luze vybírat z mnoha tvarů, velikostí, materiálů, tvarů a počtu oken, dveří a i například ze střech. Je to zkrátka tak široký výběr, až je to kolikrát spíše nepříjemné, než příjemné.

Výhodou tedy je design, výběr z mnoha druhů, prostory, účel užití, materiál a nesmrtelnost. Velikou nevýhodou může být například velmi vysoká cena, či velmi složitá instalace, která se však podle nás vyplatí.

POZOR u staveb nad 25m2 už je potřeba žádat stavební povolení!

Podlaha

Je potřeba si rozmyslet jaký typ podlahy a základu použít. Domeček nemůže stát pouze na štěrku bez podlahy a tak je možnost si podlahu vytvořit sám, nebo jí rovnou zakoupit i s domkem. O samotných typech podlahy jsme si však již říkali.

Postup skládání domku

Postup pro skládání domku není jednotný a to z důvodu toho,, že každý domek se skládá trochu jinak. Na trhu však můžeme narazit na 3 nejčastěji používané postupy skládání, které si v této kapitole podrobně rozepíšeme.

Nástrčné a šroubovací systémy

Nástrčný a šroubovací systém je jen z nejklasičtějších a podle něho se také tvří ostatní dva systémy. Jedná se o nasazování a šroubování profilových prken domku.

Systémy prvkové výstavby

Tento systém se skládá z vodorovných a svislých prefabrikovaných prvků, které je možné velmi rychle spojit a sešroubovat pomocí nástrčného a šroubovacího systému.

Fošnové systémy

Fošnový systém disponuje rohovými spoji, které dávají dohromady fošny pomocí šroubů. Tento systém je jeden z nejkvalitnějších a nejpevnějších a používá se především u výstavby bytelných a velkých domků sloužící k občasnému přebývání.

Okna zahradního domku

Co se týče oken, setkáte se s nimi spíše je u dřevěných a větších domečků. Budete mít na výběr hned  z několika typů oken. Setkáte se s otočnými okny s vyklápěcí funkcí nebo s pevně namontovanými okny, které nelze ani otevřít, ani vyklopit.

Otočná a otočná vyklápěcí funkce

Pokud si zvolíte otočná okna, bude to pro vás znamenat, že budete moci okna plně otevřít až vyklopit a to i v případě, že budete mít jen jedno i dvojité okno.

Jednoduché zasklení

Jednoduchá zasklení jsou typická pro klasická okna s tabulemi z pravého skla, která sice nejsou tak praktická a izolační, ale jsou za to nejvíce sympatická a vzhledově nejvíce vyhovující většině.

Izolační zasklení

Izolační zasklení, jak už vyplývá z názvu jsou okna, které mají za úkol co nejlépe izolovat vnitřek domku.

Střešní krytina

Střecha a její krytina hraje zásadní roli v celé životnosti domku. Její sklon je důležitý především kvůli správnému stékání vody. Kdyby voda nemohla plnohodnotně stékat, tvořili by se na střešní krytině plísně a mechy, což by mělo za následek kompletní rozpad domečku.

Další co je třeba zvážit je izolace střechy. Nelze považovat za strop fólii, nebo střešní tašky a tak je potřeba strop podbít a v případě využívání domku jako příbytek, je dokonce nutné střechu správně izolovat pěnami, nebo jinými prostředky. Samozřejmě, že můžete na střeše mít jen tuto vrstvu, lepenku je však potřeba zakrýt, aby déle vydržela. Na střechu zahradních domků se ale nejvíce hodí šindel.

Další velmi důležitou věcí je samotná krytina. Máte na výběr z mnoha a mnoha druhů střešních krytin. Do tohoto výběru jsou zařazené různé druhy šindelů, tašek, fólií i jiných materiálů.

Plochá střecha

Plochá střecha není dokonale vodorovná. I zde se setkáme s různými náklony. Pro tyto náklony však platí předepsané míry, pod které nelze jít.

Polokřížová střecha

Polokřížová střecha je klasická střecha připomínající písmeno A. Takové střechy jsme již ve školce používali a to aniž bychom věděli, jak praktické toto řešení je.

Pagodová střecha

Pagodová střecha na napůl plochá a na půl polokřížová jedna část je zkrátka více zkosená, než ta druhá. Ačkoliv se to na první pohled může zdát jako nesymetrické a nevzhledné řešení, jedná se o nejhezčí doplňky zahrady (za správného zasazení).

Pultová střecha

Pultová střecha je zkrátka s náklonem jen na jednu stranu.

Sedlová střecha

Sedlové střeše se může říkat i štítová střecha a tento typ je také velmi oblíbený, ačkoliv je třeba zvážit, jestli právě vy jste vhodný adept na tento typ střechy.

Stupňovitá střecha

U tohoto typu střechy se boční části nacházejí navzájem ve vertikálním přesazení a vytváří tak výraznou střešní konstrukci.

Oblouková střecha

Oblouková střecha je velmi zvláštním a atypickým druhem. Pokud je však správně zasazená do zahrady tvoří vyloženou ozdobu.

Opláštění střechy

EPDM fólie

E-etylen

P-propylen

D-dien

M-monomer

Tento materiál je odolný proti vlivům počasí a vlhkosti, ozonu a teplu. Proto se tato fólie používá u zastřešení.

Pozinkování /s práškovým nástřikem

Pozinkování je v podstatě nanášení tenké vrstvy kovu na určitou plochu. Jedná se o malou vrstvu zinku, která má za úkol chránit budovy a jiné materiály před korozí, což se hodí u každé železné konstrukce.

Střešní lepenka

Střešní lepenka je v 90 % případech naprosto nezbytnou součástí každé střechy. Jedna vrstva této lepenky je vždy obsažena v balení i s domkem, ale je rozhodně lepší mít v zásobě i další vrstvu v případě, že se tato potrhla již při montáži, což se občas stane i profíkovi.

Asfaltové šindele

Asfaltová šindel je poslední vrstvou na vašem domečku, je samozřejmě možné zvolit i jiný druh konečné krytiny, ale asfaltová šidel patří mezi ty nejčastěji volené.

Střešní tašky
Některé zahradní domky lze pokrýt střešními taškami. Pro tento typ střešní krytiny je nutné zohlednit pokyny výrobce ohledně odstupu jednotlivých střešních latí.

Příslušenství zahradního domku

Pokud se rozhodnete pro koupi domku, měli byste se také zamyslet nad příslušenstvím, které může být dobrovolné, ale v některých případech i naprosto nevyhnutelné. Takovým příslušenstvím může být naprosto cokoliv včetně vnitřního vybavení, avšak my si v této kapitole míníme jen ty základní a jen ty, které úzce souvisí se samotnou výstavbou domku.

Barva a lak

Domky a to zejména dřevěné potřebují pravidelnou údržbu. Součástí tohoto udržování jsou i nátěry. Barvu ani lak k domku s balením nedostanete a tak se jedná o položku, kterou si budete muset k domku přikoupit sami. Je nutné o plášť domku pečovat a zejména dřevo pravidelně udržovat.

Ochrana dřeva

Jak už bylo zmíněno, dřevo je nádherná ozdoba zahrad i domácností, ale nese sebou daň v podobě složitější údržby. Plášť domečku, jak už víme, na tom není jinak. Takové dřevo musíme pravidelně impregnovat a lakovat speciálními přípravky na dřevo.
Tlaková impregnace, tzv. metoda střídavého tlaku, patří k technikám ochrany dřeva. Je založena na střídavém působení fází vakua a tlaku, ve kterých se do dřeva dopravuje impregnační tekutina.

Zadlabací zámek

Zámek je také dalším z možných doplňků domků a to zejména v případě, že jej nepostavíte na uzavřenou zahradu. Zadlabací zámek je klasický dveřní zámek, který tedy nejčastěji používáme v interiérech.

Profilový cylindrický zámek

Pokud se rozhodnete interiér svého zahradního domku ochránit před kýmkoliv, budete nejspíše volit zámek pomocí dveřní vložky, kterou používáme u všech ostatních venkovních dveří jak na barácích, tak na bytech.

Okapy a sud na dešťovou vodu

Každá kapka vody se hodí a tak můžete i svůj domek použít jako zdroj vody například pro vaše rostliny v časech, kdy neprš a je třeba zalévat. Můžete to řešit pomocí klasických okapů, ze kterých voda stéká do sudů.

ÚDRŽBA zahradního domku

Ochranný nátěr

O ochranném nátěru, barvách a lacích už byla v tomto článku také zmínka, ale pokud se máme bavit o údržbě jako o samostatné kapitole, nesmí tu ochranné nátěry chybět.

Ochranný nátěr může sloužit jako ochrana dřeva, která prodlouží životnost vašeho zahradního domku o velmi dlouhá léta. Může však sloužit i jako estetická záležitost, která je dost individuální.

Pokud patříte mezi ty, kterým není jedno životní prostředí, můžete volit mezi spoustou nezávadných lazur, které jsou mnohem šetrnější k životnímu prostředí, vám, vašemu okolí i vaší zahrádce. Je to rozhodně lepší volba než klasické chemicky syntetické přípravky, které jsou toxické a navíc pekelně zapáchají.

Impregnace

Impregnace, stejně jako u bot, tak u zahradních domků slouží jako odpuzovač vody. Je jasné, že dřevo n moc dobře snáší vlhkost. Pokud byste domeček neimpregnovali, hrozí vám velmi brzké zplesnivění, což by mělo za následek úplný rozpad domečku. Opravujete-li starší domek, zbavte ho důkladně předchozích nátěrů. Povrch očistěte od prachu, hrubých nečistot, zarovnejte a odmastěte. Impregnaci nemusíte opakovat každý rok, stačí podle potřeby, ale nepodceňujte ji. Právě ona váš zahradní domek na nářadí chrání před škůdci, houbami i plísní.

Vosk

Posledním krokem vaší starostlivosti o zahradí domeček bude voskování. Pokud dřevo napustíte přírodním voskem, je možné váš domeček považovat za téměř nesmrtelný, protože dokáže dlouhá léta odolávat prachu a vlhkosti, které jsou pro dřevěné stavby zkázonosné. Napuštěné dřevo nevysychá, a tím pádem nepraská. Vosk je skutečnou třešničkou na celém procesu. Je možné ho vynechat, protože například lazury se pyšní perfektními funkčními i estetickými vlastnostmi. Zatímco lazura z obyčejného světlého prkna dokáže vytvořit tmavé orientální dřevo, vosk se základním nátěrem zvýrazní přirozenou krásu.

Zahradní domek: CENA

Jak už bylo slíbeno v úvodní řeči, v této kapitole se zaměříme na ceny. Ceny jsme si tentokrát nerozdělovali pouze do tří cenových kategorií, ale zahrnuli jsme rovnou pět těchto kategorií. Popovídáme si, co od každé z nich lze I nelze očekávat a na co se v jaké z těchto kategorií připravit.

Zahradní domek za méně než 15 000 Kč s DPH

V této kategorii narazíme na plechové a plastové domečky, které budou měřit maximálně 10 m2. Jedná se o velmi malé a né moc odolné stavby, které se dají využít pouze k odkládání například zahradního náčiní.

Zahradní domky od 15 000 Kč až 38 000 Kč s DPH

Zde už se lze setkat s většími baráčky o výměře maximálně 12 m2. Také se z 90% jedná o zahradní domečky na ukládání náčiní, avšak lze zde najít i domečky s okny, které se dají použít i jako malá dílnička, nebo zastřešení malé kuchyňky pro venkovní posedávání. Mnoho z nich již bude mít ve své ceně zahrnutou i podlahu a setkáme se zde i s málem dřevěných domečků.

Zahradní domky od 38 000 Kč až 56 000 Kč s DPH

POZOR dostáváme se do cenové kategorie, ve kterých se lze potkat už s většími zahradními domky, které můžou sloužit jako vysoce luxusní sklad zahradního náčiní, luxusní dílnička pro domácí kutili, nebo skromný, ale přesto velmi sympatický malý obytný prostor pro návštěvu přijíždějící v sezóně léta. Setkáme se zde s kompletními konstrikcemi, které mohou dokonce disponovat i zastřešenou terasou.

Zahradní domky od 56 000 Kč do 80 000 Kč s DPH

Zde narazíme na zejména dřevěné luxusní domečky a garáže, které už se dají využít i jako chatu pro letí dovolenou. Jedná se o plnohodnotné konstrukce s okny a někdy i s izolací.

Cena zahradního domku nad 80 000 Kč s DPH

Zde už se lze setkat i s tak luxusními příbytky, že by se některé moderní novostavby za miliony mohli jít vycpat. V chatové osadě s tímto domečkem budete jistě králové, protože jsou naprosto nádherné, luxusní a za správného udržování naprosto nesmrtelné. Ty nejdražší zahradní domky se mohou svou cenou pohybovat až okolo 700 000 Kč.

Zahradní domky – TOP 10 ZAHRADNÍCH DOMKŮ

Zahradní domek Goleto se základnou M 213 x 130 x 173 cm antracit

Zahradní domek Goleto se základnou M 213 x 130 x 173 cm antracit
Zahradní domek Goleto se základnou M 213 x 130 x 173 cm antracit

Tento zahradní domek je ideální volbou pro celoroční uskladnění všeho zahradního náčiní, kočárků i jiných věcí, které se zkrátka na zahradu, či do baráku nevejdou. Jedná se obzvlášť prostorný prostor, který svým neutrálním vzhledem zapadne do každé zahrádky. Disponuje prostornými posuvnými dveřmi, do kterých se vejde naprosto cokoliv.

Montáž samotného domku je velmi jednoduchá a každý kutil, či kutilka na způsob velmi rychle přijde díky podrobnému a přehlednému plánku, který k domku obdržíte. Pozinkovaná ocelová konstrukce spolu s pozinkovanou povrchovou úpravou činí kůlnu odolnou vůči korozi a extrémnímu počasí. Její součástí jsou také ocelové podlahové rámy, které zajišťují stabilitu a jsou ideálním podkladem pod dřevěné podlahy (dřevo není součástí dodávky).

 • Kvalitní a profilovaný ocelový plech
 • Žárově pozinkovaný plech s práškovým nástřikem
 • Ocelová pozinkovaná konstrukce
 • Velmi jednoduchá montáž, kterou zvládne každý
 • Díky optimálním rozměrům ušetříte místo
 • Dvoudílné posuvné dveře, aby se do domku dostalo vše
 • Možnost opatřit dveře visacím zámkem
 • 2 větrací otvory
 • Ocelový podlahový rám
 • Nadčasový a moderní design

Technické parametry

 • Vnější rozměry (d x š x v): 213 x 130 x 173 cm
 • Vnitřní rozměry (d x š x v): 203 x 117 x 170 cm
 • Rozměr dveří: 96 x 152 cm
 • Výška v nejvyšším bodě: 173 cm
 • Výška okraje střechy: 151 cm
 • Tloušťka plech: 0,25 mm
 • Objem (úložný prostor): cca 4,1 m³
 • Barva: šedá antracit

Zahradní domek G21 GAH 1300 340 x 382 cm hnědý

Zahradní domek G21 GAH 1300 340 x 382 cm hnědý
Zahradní domek G21 GAH 1300 340 x 382 cm hnědý

Tento G21 GAH domek je ideální volbou pro každého, kdo si potřebuje odložit své náčiní, jízdní kola, či další věci, které se zkrátka do baráčku nevejdou. Jedná se o velmi prostorný úkryt, který svým minimalistickým vzhledem neurazí žádnou zahrádku. Domeček je vyroben z plechu a disponuje pevnou základnou, která vydrží každé počasí a bude vám sloužit dlouhá léta bez žádné potřebné údržby. Zahradní domek na nářadí je doporučeno instalovat na dlážděnou nebo betonovou terasu, popřípadě na předem předpřipravený povrch, jakým je například dřevěná podlaha, deska a další. Dalším benefitem tohoto domečku je například přítomnost praktických pojízdných dveří, které vám umožní dostat do domečku vše potřebné.

Zahradní domek Duramax Colossus Top 7,8 m2 antracit

Zahradní domek Duramax Colossus Top 7,8 m2 antracit
Zahradní domek Duramax Colossus Top 7,8 m2 antracit

Malý domeček pro vaše nářadí, či jiné předměty se bude hodit naprosto všude. Je vyroben z ocelového, žárově pozinkovaného plechu s práškovým nástřikem. Jeho barva je velmi tmavě modrá. Tento domek vám dozajista bude sloužit dlouhá desetiletí, přičemž nebude vyžadovat naprosto žádnou údržbu. Zahradní domek na nářadí je doporučeno instalovat na dlážděnou nebo betonovou terasu, popřípadě na předem předpřipravený povrch, jakým je například dřevěná podlaha, deska a další.

Domeček  je velmi snadné postavit, a pokud si seženete pomoc, máte do 3 hodinek vystaráno. V balení naleznete podrobný návod, který vám každý krok velmi přesně popíše a tak nebude mít se stavbou problém ani antitalent.

Technické parametry

 • Vnější rozměry (d x š x v): 321×242 cm
 • Vnitřní rozměry (d x š x v): 305×228 cm
 • Rozměr dveří: 130×160 cm
 • Objem (úložný prostor): 13,8 m3
 • Barva: tmavě modrá
 • Výrobce: Duramax

Zahradní domek G21 GAH 706 277 x 255 cm hnědý

Zahradní domek G21 GAH 706 277 x 255 cm hnědý
Zahradní domek G21 GAH 706 277 x 255 cm hnědý

Pokud hledáte uskladnění nářadí v kvalitě, zvolte tento jedinečný domeček, který svým vzhledem nikoho neurazí a naopak může dělat ozdobu vaší zahrádce. Díky dvojitým dveřím se jedná o velký dveřní prostor, do kterého vjedete i se sekačkou, či kolečkem. Zahradní domek G21 GAH 706 vyroben z kvalitního profilovaného ocelového plechu tloušťky 0,25 – 0,30 mm. Povrch je pozinkovaný a má práškový nástřik. Jeho ocelová konstrukce je pozinkovaná a je opatřena ventilačními mřížkami. Montáž domku je velmi jednoduchá. Doporučujeme jej instalovat na dlážděnou nebo betonovou terasu, popřípadě na předpřipravený povrch, jako je dřevěná podlaha nebo deska.

Technické parametry

 • Barevné provedení: Hnědá
 • Hmotnost: 105 kg
 • Materiál: Plech
 • Rozměry dveří (cm): 135×157
 • Rozměry vnější š x v x h (cm): 277 x 198 x 255
 • Rozměry vnitřní š x v x h (cm): 267 x 193 x 245
 • Užitná plocha (m2): 7,1
 • Větrací mřížky: Ano
 • Zámek dveří: Ano
 • Zatížení střechy max. (kg/m2): 90
 • Váha: 105 kg
 • Rozměry balení: 172 x 14 x 71 cm

Zahradní domek Goleto XXL 277 x 319 x 192 cm antracit

Zahradní domek Goleto XXL 277 x 319 x 192 cm antracit
Zahradní domek Goleto XXL 277 x 319 x 192 cm antracit

Velký zahradní baráček je ideální volbou pro všechny, kdo si přejí uskladnit a zachovat zahradní náčiní, sportovní vybavení a spoustu dalšího, co se nevejde do baráku. Domeček je z oceli a váží okolo 115kg. S jeho velkou střešní zátěží se hodí do jakýkoliv podmínek a vydrží s vámi (za správného zakladu) spoustu let a to bez jakékoliv údržby.

Technické parametry

 • Barevné provedení: béžovo šedé
 • Materiál: ocelový plech
 • Zatížení střechy: do 90 kg / m2
 • Rozměry vnější (Š x V x H): 277 x 198 x 319 cm
 • Rozměry vnitřní (Š x V x H): 267 x 193 x 309 cm
 • Rozměr dveří: 117 x 160 cm
 • Rozměry balení – 2 krabice (Š x V x H): 176 x 72 x 12 cm, 188 x 25,5 x 18 cm
 • Hmotnost: 115 kg

Zahradní domek InternetovaZahrada Zahradní domek A1 181x162x86 cm antracit

Zahradní domek InternetovaZahrada Zahradní domek A1 181x162x86 cm antracit
Zahradní domek InternetovaZahrada Zahradní domek A1 181x162x86 cm antracit

Funkční designovka do každé zahrady, která svým vzhledem okouzlí na první pohled. Tento ocelový malý domek se bude hodit každému zahradníkovi i hobby sportovci, či větší rodině, která již nemá kam skladovat přebytečné věci. Nesmírnou výhodou tohoto produktu je fakt, že na tak malou plochu se dá vmáčknout spousta věcí. Další výhodou je materiál, který je vhodný do jakýchkoliv podmínek. Dále jsou zde praktické posuvné dveře i základní lišty.

Technické parametry

 • Rozměry (VxŠxH): 181 x 162 x 86 cm
 • Materiál: pozinkovaná ocel
 • Barva: antracit / bílá
 • 2 zařízení s 2 háčky, každé do 15 kg

Zahradní domek Goleto XL 277 x 191 x 192 cm antracit

Zahradní domek Goleto XL 277 x 191 x 192 cm antracit
Zahradní domek Goleto XL 277 x 191 x 192 cm antracit

Další výrobek od značky Goleto je tu a tentokrát se svou další nadstavbou. Domek s označením XL postačí skoro každému kutilovi, zahradníkovi, či rodině, která si pouze chce uskladnit pár věcí mimo barák. Přes to, že je označený XL a má vedle sebe ještě větší bratry, je na klasické poměry dost veliký a se správnými základy díky oceli, ze které je vyroben, může sloužit dlouhá desetiletí bez žádných potřebných úprav.

Technické parametry

 • Vnější rozměry (d x š x v): 277 x 191 x 192 cm
 • Vnitřní rozměry (d x š x v): 267 x 181 x 187 cm
 • Rozměr dveří: 96 x 152 cm
 • Tloušťka plechu: 0,25 mm
 • Výška okraje střechy: 152 cm
 • Výška v nejvyšším bodě: 192 cm
 • Objem (úložný prostor): cca 9,1 m³
 • Barva: šedá antracit

Zahradní domek Keter ARTISAN 9×7 236877

Zahradní domek Keter ARTISAN 9x7 236877
Zahradní domek Keter ARTISAN 9×7 236877

Značka Keter nám na trh hodila opravdovou bombu v podobě tohoto zahradního domečku. Jedná se o domeček, který disponuje dvojitými stěnami proti povětrnostním vlivům. Má naprosto bezúdržbové provedení a díky ocelové konstrukci je domeček v podstatě nesmrtelný. Disponuje širokými dveřmi, které umožní dostat dovnitř i velmi široké předměty.

Technické parametry

 • Materiál: Plast
 • Výška: 226 cm
 • Šířka: 277 cm
 • Hloubka: 218 cm
 • Barva: Šedá

Zahradní domek Duramax Pent Roof Eco 3,3 m² zelený

Zahradní domek Duramax Pent Roof Eco 3,3 m² zelený
Zahradní domek Duramax Pent Roof Eco 3,3 m² zelený

Naprosto roztomilý domeček Duramax okouzlí na první pohled. Je praktický, odolný a extrémně lehoučký. Dá se k němu pořídit na míru dělaná podlaha i s konstrukcí.

Technické parametry

 • Zastavěná plocha 3,3 m²
 • Čistá vnitřní podlahová plocha 3,1 m²
 • Rozměry základů: šířka 250 cm, hloubka 113 cm
 • Rozměry vnější: šířka 263 cm, hloubka 124 cm, výška 181 cm
 • Rozměry vnitřní: šířka 248, hloubka 108 x výška 166 cm
 • Dveřní otvor: 106 x 160 cm
 • Hmotnost 49 kg
 • Celková hmotnost balení 55 kg
 • Vnitřní objem 4,5 m3
 • Dodáváno v kartonovém obalu o rozměrech cca 70 x 170 x 14 cm.

Zahradní domek G21 GAH 529 277 x 191 cm hnědý

Zahradní domek G21 GAH 529 277 x 191 cm hnědý
Zahradní domek G21 GAH 529 277 x 191 cm hnědý

Plechový pozinkovaný a vysoce praktický zahradní domeček bude ideální volbou pro každého, kdo shání úkryt pro své věci. Další perla od značky GAH opět nezklame a dodává nám klasicky nesmrtelný produkt dodávaný bez základní podlahy. Praktické dveře nám umožňují volný přesun i nadstandardně širokých prvků.

Technické parametry

 • Materiál: ocelový plech
 • Vnější rozměry: 277 x 198 x 191 cm (Š x V x H)
 • Dveře: dvoukřídlé posuvné
 • Hmotnost: 80 kg

Zahradní domky: Zahradní domek a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nový zahradní domek. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nového zahradního domku pomohli.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nového zahradního domku zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací portál Heureka, kde si můžete porovnat zahradní domky a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním zahradním domkem. Dozvíte se tam také, které zahradní domky jsou kde skladem a za jakou se prodávají cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat