Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Zahradní houpačky

Houpačky jsou nedílnou součástí zahrad již desetiletí, avšak s vývojem trhu se vyvíjeli i houpačky, které dnes lze najít v různých formách. Houpačky se prodávají řadě různých cenových kategoriích, kdy nejlevnější zahradní houpačky startují na cenách okolo 1 000 Kč ve výprodeji. Za exkluzivní houpačku provedenou ve dřevě však dáte i 10 000 Kč. Jedním z hlavních faktorů, které při koupi nejspíše zohledníte, je cena produktu. Na druhou stranu je ale potřeba zvážit i ostatní faktory a zvolit takový model, který vám nabídne ten nejlepší poměr cena – výkon.

V tomto článku si ukážeme správný postup pro výběr té vhodné zahradní houpačky pro vás. Dále si představíme veškeré druhy, parametry a funkce, které je dobré u samostatného výběru znát a nebude nám chybět i část, kde si popíšeme údržba skladování a samozřejmě ceny, které si jako vždy rozdělíme do tří cenových kategorií a řekneme si, co od jaké lze očekávat.

Zahradní houpačky: Porovnání 10 nejlepších zahradních houpaček podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších zahradních houpaček. Jak jsme tyto houpačky vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto zahradní houpačky jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit zahradní houpačky podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší zahradní houpačku.

NázevVzhledNosnost (v kg)Výška (cm)Šířka (cm)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Duvlan JuleeZahradní houpačka Duvlan Julee3001761955490Zobrazit v obchodech
Aga MAJKAZahradní houpačka Aga MAJKA2001531701749Zobrazit v obchodech
Duvlan ZeraZahradní houpačka Duvlan Zera2501531702490Zobrazit v obchodech
Mountfield RioZahradní houpačka Mountfield Rio2201621905490Zobrazit v obchodech
Rojaplast HOLLYWOODZahradní houpačka Rojaplast HOLLYWOOD2401791236590Zobrazit v obchodech
Happy Green Stripy IIZahradní houpačka Happy Green Stripy II2201531702359Zobrazit v obchodech
Rojaplast VEGAS LUXZahradní houpačka Rojaplast VEGAS LUX30017923810626Zobrazit v obchodech
Linder Exclusiv Hollywood BlackZahradní houpačka Linder Exclusiv Hollywood Black2601701852299Zobrazit v obchodech
V-Garden BARCELONAZahradní houpačka V-Garden BARCELONA3001672085690Zobrazit v obchodech
Duvlan LorrettaZahradní houpačka Duvlan Lorretta3001671934690Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení zahradních houpaček od jejich uživatelů.

Jak vybrat zahradní houpačku?

Jakými otázkami se před výběrem zahradní houpačky zabývat?

Zahradní houpačka: Materiál v hlavní roli

Chcete kovovou, dřevěnou nebo ratanovou houpačku? Z jakého materiálu by mělo být polstrování? Zde samozřejmě platí, že z čím kvalitnějších a odolnějších materiálů je houpačka vyrobena, tím je také dražší.

Funkce a výbava zahradní houpačky

Zahradní houpačky mohou disponovat nadstandardními funkcemi a vybavením, které zvyšuje komfort při jejich používání. Houpačky mohou být vybaveny například stříškou, moskytiérou, měkkými polštáři a podsedáky, možností sklopení zádové části, nastavitelným podhlavníkem či zvýšením nohou v několika polohách.

Kdo bude houpačku využívat?

Chcete houpačku pro dítě? Pro jak staré dítě? Chcete houpačku, na které se může houpat víc dětí najednou? Jaký typ zavěšení by měla mít? Jaký materiál upřednostňujete?

Vhodná velikost a nosnost houpačky

Podle toho, kolik na houpačku máte místa, tedy zda to bude venkovní houpačka, houpačka na terasu nebo houpačka na balkon, a podle počtu lidí, kteří ji budou používat, vyberte její velikost a nosnost. Můžete si pořídit houpací křeslo, menší houpačku pro dvě až tři osoby nebo velkou prostornou houpačku, na kterou se pohodlně vejdou i čtyři dospělé osoby najednou. Velké houpačky robustní konstrukce mohou mít nosnost až 400 kg.

Zahradní houpačka – Kolik chcete investovat?

Pokud budete zahradní houpačku používat jen občas, nejspíš vám dobře poslouží i levnější, středně kvalitní houpačka. Pro časté houpání a pro větší počet osob, se vyplatí investovat do odolné, prostorné houpačky s vysokou nosností, která každodenní užívání zvládne, aniž by se snížila její životnost.

Zahradní houpačka: Zpracování a design

Zahradní houpačka se vám musí v prvé řadě líbit. To je zásadní kritérium, kterého se držte. Neméně důležitou stránkou je ale kvalita zpracování. Při výběru se soustřeďte na možnosti nastavení, složení a polohování. Léto je sice krásné, nikoliv ale věčné. Ani se nenadějete a budete muset houpačku složit a na delší dobu uskladnit. Místa není nikdy dost, a tak je nutné i této stránce věnovat patřičnou pozornost.

Dřevěná zahradní houpačka působí klasičtějším dojmem a s exteriérem zahrady se často lépe doplňuje. Bývá robustnější, bytelnější a může mít i vyšší hmotnost. Pokud je houpačka celoročně vystavena povětrnostním vlivům, je dobré se o dřevo poctivě starat a alespoň jednou za rok jej ošetřit adekvátním lakem. Kvalita laku, nebo impregnace se model od modelu liší a je dobré se podívat do recenzí spotřebitelů, jestli v tomto směru není s houpačkou problém.

Stínící stříška bývá součástí všech modelů a může mít nastavitelné sklopení, které slouží jako ochrana před sluncem, nebo lehkým deštěm. Lavice může být zavěšena buďto na pevných částech konstrukce, nebo na řetízkách. Druhé řešení je praktičtější tím, že se nechají při troše zručnosti řetízky zkrátit a tím tak nastavit výšku lavice od země přesně podle vašich představ.

Druhy zahradních houpaček

Klasické zahradní houpačky

Za klasické zahradní houpačky můžeme označit ty pro 2 – 3 osoby se stříškou, ale i bez ní, opěradlem a pevnou dřevěnou nebo kovovou konstrukcí, kterou položíte přímo na zem. Zahradní houpačky se vyznačují vyšší nosností, hmotností a cenou, která začíná na cca 5 000 a končí na 17 000 korunách. Modely, které by se daly označit za luxusní, však mohou stát i více než 25 000 Kč.

Rozkládací zahradní houpačky

Rozkládací zahradní houpačky se na první pohled neliší od těch klasických, dají se však rozložit na pohodlné lehátko, a to jednoduchým sklopením opěradla. Plocha na ležení zvykne být dlouhá od 170 do 200 cm a široká okolo 100 cm. Ostatní parametry zůstávají nezměněny samozřejmě liší se v závislosti na konkrétním modelu. 

Zahradní závěsné a houpací křesla

Zahradní houpací křesla nejsou houpačkami v pravém slova smyslu, proto jim v našem článku nebudeme věnovat samostatnou pozornost. Pro úplnost informací je však zmíníme. Zahradní houpací křesla mohou “stát na zemi” nebo být zavěšeny ve stojanu či na trámu v altánku.

Klasické modely se od těch interiérových rozměry neliší. Jsou široké cca 60 cm, hluboké 110 – 120 cm a vysoké 80 cm. Nosnost se pohybuje v rozmezí od 80 do 130 kg. Závěsná křesla jsou výjimkou, a to zejména tehdy, když jsou osazeny ve stojanu. Takové kousky mohou mít šířku a hloubku až kolem 120 cm a celkovou výšku přes 2 m. Jejich nosnost bývá podstatně vyšší, při kouscích za cenu kolem 7 500 Kč je to až přes 200 kg.

Konstrukce i sedadlo mohou být vyrobeny ze dřeva, kovu, ratanu nebo umělých materiálů. Levné závěsná křesla, které jsou upevněny pouze do několika dřevěných tyčí, jsou nejčastěji látkové. Na rozdíl od zahradních houpaček natrefíte i na křesla čalouněné, které jsou potaženy textilií, kůží, koženkou nebo ekokůží. Ty zároveň doporučujeme pouze pro použití v zahradních altánků nebo na terasách, kde nepřicházejí do přímého kontaktu s vodou a slunečním zářením. Na zimu byste je měli určitě odložit do interiéru.

Zahradní houpačky pro děti

Zahradní houpačky pro děti jsou také samostatnou kategorií. Mluvíme o klasických houpačkách na houpání, ne na pohodlné sezení při grilování. Může jít o velké pletené koše, tradiční sedadlo s opěrkou a zábranami nebo obyčejnou desku na dvou lanech. Všechny typy sedadel se mohou věšet na strom, trám či starý kovový věšák na prádlo nebo na samostatnou áčkového konstrukci.

Typy dětských zahradních houpaček

 • Houpačky pro nejmenší– houpadla a houpačky na zahradu s ohrádkou, zvýšeným opěrátkem, hrazdou a bezpečnostním prvkem mezi nohama dítěte, aby z houpačky nevyklouzlo.
 • Houpačky pro větší děti– houpačky s ohrádkou bez bezpečnostního prvku mezi nohama dítěte, houpací hnízda, houpací kruhy, houpací míče, pružinové houpačky.
 • Houpačky pro sourozence– houpací sestavy, vícemístné houpačky, houpací kruhy a houpací hnízda.

Parametry pro výběr zahradní houpačky

Materiál houpačky

Kovová zahradní houpačka

Dříve byly tyto houpačky nejpoužívanější, vynikají svou vysokou nosností a příznivou cenou. Doporučuje se vybírat kvalitnější kovy jako je například ocel, levné slitiny a tenké součásti propadají v testech kvůli špatné stabilitě a krátké životnosti. Odolnost kovových konstrukcí zajišťuje ochranný práškový lak, zinkování, komatixová barva a jiné antikorozní úpravy. Průměr nosných trubek by měl být minimálně 50 mm.

Dřevěná zahradní houpačka

Dřevěné houpačky na zahradu se vyznačují vysokou pevností, dlouhou životností a vysokou nosností. Je třeba se o ně starat pomocí nátěru, chránící houpačku před povětrnostními vlivy. Dřevěné houpačky by neměly stát přímo v trávníku, aby nohy rychle neshnily. Tvrdost a původ dřeva ovlivňují pořizovací cenu houpačky a za nevhodný se uvádí především dub.

 • Borovice – Borovicové houpačky jsou cenově dostupné. Dřevo borovice je však poměrně měkké a vydrží maximálně 15 let i při pravidelné údržbě. Je také náchylné na napadení škůdci, změnu barvy a vznik hub.
 • Smrk – Vlastnostmi se podobá borovici, je však ještě náchylnější na napadení škůdci a chorobami a je zapotřebí se o dřevo starat. Jedná se o levnější variantu.
 • Modřín – Je tvrdší než smrk nebo borovice a je oblíbený pro svou krásnou barvu a kresbu dřeva. Vlastnostmi se dá přirovnat k exotickým dřevinám, avšak výhodou je výrazně nižší cena.
 • Severské dřeviny – Buk, severská borovice nebo jedle z chladnějších oblastí jsou odolnější než dřeviny z našich podmínek, díky jejich pomalejšímu růstu v náročnějších podmínkách.
 • Exotické dřeviny – Jde o nejdražší materiál pro výrobu zahradních houpaček. Patří sem oblíbené středně tvrdé dřevo mahagon filipínský (meranti z rodu shorea), které vyniká odolností a snadnou údržbou. Dále damarovník (také rod shorea) a teakové dřevo mající ještě tvrdší strukturu a vysokou odolnost proti škůdcům a povětrnostním vlivům. Jsou navíc skoro bezúdržbové, teak obsahuje kaučuk a teakový olej, díky nimž lze houpačku ponechat na zahradě celoročně. Oblíbený pro svou dlouhou životnost je také eucalyptus nebo akát severoamerický.

Ratanová houpačka

 • Ratanové zahradní houpačky jsou moderní a padnou do každé zahrady. Mají přírodní vzhled a neztrácí barvu. Jejich předností je snadná údržba, ohebnost a odolnost, prodávají se smontované a je možné je ihned používat. Sporná je však u ratanu otázka ekologičnosti. Kácení pralesů, dovoz ani výroba syntetického nábytku není k životnímu prostředí příliš šetrná.
 • Přírodní ratan – Získává se z lián palmy Calamus rattan, rostoucí v deštných pralesích Indonésie, a po usušení se z nich splétá nábytek. Vyniká ohebností, odolností a nízkou hmotností. Materiál je náchylnější na povětrnostní vlivy, proto je vhodnější spíše do interiérů.
 • Syntetický ratan – Vyrábí se z polyethylenu. Na rozdíl od přírodního ratanu může zůstat venku celoročně a jeho vzhled se nijak nezmění. Je odolný i proti mrazu a horku. Existují dvě odlišné výrobní postupy. Nábytek se buď plete stejně jako u přírodního ratanu s použitím kovové konstrukce, nebo se lisují celé sestavy s imitací vzoru lián bez kovových součástí. Ratanová houpačka netrpí na korozi.

Rozměry houpačky

Zde je dobré brát v potaz dvě věci. Tou první je samozřejmě velikost houpačky, kterou zjistíte na webových stránkách e-shopu nebo v prodejně. Můžete se setkat s giganty, kteří mají 2 metry na výšku, 1,5 metru na délku a 2,5 metru na šířku. Druhým extrémem jsou malé závěsné houpačky, které se délkou i šířkou vejdou s přehledem do 1 metru, jen výška je těsně nad metr. Nesmíte ale zapomenout, že houpačka se při houpání pohybuje dopředu i dozadu, ty závěsné i do stran. Je proto nutné mít před montáží houpačky dostatek prostoru, abyste se vyhnuli kolizi s ostatním vybavením zahrady a případnému zranění.

Nosnost zahradní houpačky

To jakou váhu houpačku unese je jedno ze základních kritérií při výběru. Pokud chcete malou houpačku pro svoje děti, bude bohatě stačit nosnost okolo 40 – 60 kg. V případě, že chcete větší houpačku na kterou si může sednout celá rodina současně po večerním grilování, začínejte někde u 250 kg, ale spíše více. S ohledem na to kolik vás doma je a kolik dohromady vážíte.

Hmotnost

Úzce souvisí s materiálem konstrukce. Na stěhování a přenos však budou prakticky pokaždé zapotřebí alespoň 2 lidé. Zahradní houpačky totiž váží od cca 20 kg a ty nejtěžší varianty mohou dosáhnout až k 70 kg nebo více.

Výbava zahradní houpačky

Správný podsedák nejen výrazně zvyšuje komfort, zároveň udává tón designu celé houpačky. Podle svých preferencí se pak můžete rozhodnout, jestli chcete více polštářů – každý pro jednu osobu, nebo jeden velký na celou plochu sedačky. Vždy si však zkontrolujte obsah balení, mnoho výrobců nabízí houpačku již včetně polstrování.

Důležitá bude také nepromokavá stříška nad houpačkou, která umožňuje houpání i během mírných přeháněk a zároveň chrání před ostrým sluncem. Stříšku je zpravidla možné dodatečně impregnovat, ale nepromokavá by měla být již z výroby. Vždy si dopředu ověřte, zda je další vybavení s vaší houpačkou kompatibilní.

Údržba a skladování

Dřevěné provedení je na dotek teplejší, ovšem na údržbu mnohem náročnější nežli kov. Dřevo budete muset přebrušovat a natírat, kdežto kovová konstrukce zůstává povětšinou stále stejná. I tento parametr tedy berte v úvahu. A nejde pouze o posezónní údržbu, ale také o čištění během léta. Sledujte záhyby a místa, kam by se mohla špína zanést – a pak si představte, zda půjde snáze odstranit. Není to samozřejmě dogma, ovšem přece jenom nechcete každý druhý rok kupovat úplně novou zahradní houpačku.

Péče o zahradní houpačku

V úvahu musíte brát i péči o zahradní houpačku. Většina houpaček je totiž náchylná na vlhké prostředí. Není zkrátka žádoucí, aby tento zahradní nábytek zůstával delší dobu ve vlhkém prostředí. Pokud zaprší a záhy vysvitne slunce, není problém. Ovšem pokud bude pršet celý týden, což se v našem pásmu čas od času stává, musíte houpačku schovat nebo něčím zakrýt.

Zeptejte se sami sebe, zda nějakou možnost uskladnění nebo případně zakrytí vůbec máte. Pokud nikoliv, životnost zahradní houpačky výrazně pokrátíte. Ke každé houpačce doporučujeme zakoupit krycí plachtu, přičemž v případě dřevěné konstrukce je vhodná patřičná impregnace. Bez těchto ochranných prvků se z pohledné houpačky stane nehezké a vrzající posezení.

Bezpečnost zahradní houpačky

Pokud jde o bezpečnost, měla by vás zajímat především nosnost a odolnost zpracování konstrukce. Taky nepřítomnost ostrých hran a samozřejmě stabilita. Důležité jsou i rozměry posedu kvůli omezení rizika vyklouznutí a pádu při houpání. To vše je dvojnásob důležité u dětských houpaček.

Cena zahradní houpačky

Cena zahradní houpačky od 300 Kč do 5 000 Kč s DPH

V této nejnižší cenové kategorii pořídíte houpací síť pro jednoho člena domácnosti. Budete k tomu však potřebovat dva urostlé a zdravé stromy, abyste jej měli kam zavěsit, jelikož za stojan si budete muset připlatit.

Od 3 000 Kč a výš

Na své si zde přijdou i rodiče, kteří chtějí pořídit dětem jejich vlastní houpačku, ovšem také bez závěsného aparátu, za to v několika barevných provedení, které se jistě vaším malým ratolestem budou líbit.

Ideální pro ty z vás, kterým postačí houpačka pro tři osoby s maximální nosností do 250 kg. Většina typů je bez textilních podušek, proto je třeba počítat i s dalšími náklady pro příjemné posezení. Počítejte s kovovou konstrukcí, nebo kombinací, kdy je sedací část tvořena ze dřeva.

Cena zahradní houpačky od 5 000 Kč do 9 999 Kč s DPH

Fanoušci přírodních materiálů si zde přijdou na své. Budete si moci pořídit kvalitní dřevěné houpačky s měkkým polstrováním s nosností 300 kg a rozložitelným lůžkem. Ačkoli by se na houpačku vešli klidně i čtyři osoby, pokud by splňovali maximální nosnost, výrobci i tak uvádí kapacitu pouze pro tři osoby.
Pořídit můžete i samostatné závěsné křeslo pro jednu osobu s nosností do 115 kg, které svým vzhledem připomíná vajíčko.

Cena zahradní houpačky nad 10 000 Kč s DPH

Zde potěšíme milovníky designu a umělého ratanu v přírodních odstínech v kombinaci s kovovou ocelovou konstrukcí. Součástí houpaček jsou kvalitní měkké polštářky s odolným povrchem pro příjemné posezení. Díky spojení s plastovým materiálem jsou tyto produkty lehčí než dřevěné, ale zajišťují dostatečně bezpečnou stabilitu.

Zahradní houpačky: Houpačka na zahradu a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat novou houpačku na vaši zahradu. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru správné zahradní houpačky pomohli. Doufáme, že si s novou zahradní houpačkou užijete spoustu zábavy.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vybraný produkt v podobě zahradní houpačky zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací portál Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé zahradní houpačky a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem zahradní houpačky. Dozvíte se tam také, která zahradní houpačka je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

Nejlepší zahradní houpačky – rekapitulace

NázevVzhledNosnost (v kg)Výška (cm)Šířka (cm)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Duvlan JuleeZahradní houpačka Duvlan Julee3001761955490Zobrazit v obchodech
Aga MAJKAZahradní houpačka Aga MAJKA2001531701749Zobrazit v obchodech
Duvlan ZeraZahradní houpačka Duvlan Zera2501531702490Zobrazit v obchodech
Mountfield RioZahradní houpačka Mountfield Rio2201621905490Zobrazit v obchodech
Rojaplast HOLLYWOODZahradní houpačka Rojaplast HOLLYWOOD2401791236590Zobrazit v obchodech
Happy Green Stripy IIZahradní houpačka Happy Green Stripy II2201531702359Zobrazit v obchodech
Rojaplast VEGAS LUXZahradní houpačka Rojaplast VEGAS LUX30017923810626Zobrazit v obchodech
Linder Exclusiv Hollywood BlackZahradní houpačka Linder Exclusiv Hollywood Black2601701852299Zobrazit v obchodech
V-Garden BARCELONAZahradní houpačka V-Garden BARCELONA3001672085690Zobrazit v obchodech
Duvlan LorrettaZahradní houpačka Duvlan Lorretta3001671934690Zobrazit v obchodech
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat