Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Zahradní traktory

Majitelé velkých nemovitostí se často potýkají s problémem sečení velké plochy. Konvenční sekačka často nedokáže zvládnout tak velkou plochu a majitel by musel každý den trávit sekáním hodně času. Naštěstí je nyní možné zakoupit traktorovou sekačku na trávu, jinak známou jako zahradní traktor, který majiteli pomůže sekat trávu v sedě za velmi krátkou dobu. Co je tedy zahradní traktor? Jak si vybrat nejlepší, spolehlivý a levný traktor na sečení trávy na zahradě? Jaký motor by takové vybavení na sekání trávy mělo mít? Jaká je cena traktoru s dobrými parametry? Na to vše a mnohé další se podíváme v tomto článku. Pomůžeme vám s výběrem nejlepšího zahradního traktoru a zároveň se podíváme i na nejlepší nabídku a porovnání zahradních traktorů na trhu.

Zahradní traktor
Zahradní traktor

Zahradní traktory: Porovnání 10 nejlepších zahradních traktorů podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších zahradních traktorů. Jak jsme tyto traktory na sekání zahrady vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto zahradní traktory jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit zahradní traktory podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší zahradní traktor.

Název traktoruVzhledVýkon (HP)Objem koše (litry)MulčováníPočet nožůPřevodovkaOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Stiga Estate 7102 W ST650 TwinZahradní traktor Stiga Estate 7102 W ST650 Twin-300Ano2Hydrostatická94990Zobrazit v obchodech
Stiga Estate 384 MZahradní traktor Stiga Estate 384 M-200Ano2Mechanická59990Zobrazit v obchodech
Riwall RLT 92 TZahradní traktor Riwall RLT 92 T14,5240Ne2Transmatic42999Zobrazit v obchodech
Cub Cadet LR2 NR76Zahradní traktor Cub Cadet LR2 NR7612,7200Ano1Hydrostatická56990Zobrazit v obchodech
Riwall PRO RLT 92 H Power KitZahradní traktor Riwall PRO RLT 92 H Power Kit14,5240Ne2Hydrostatická53999Zobrazit v obchodech
Stiga Estate 598WZahradní traktor Stiga Estate 598W-240Ano2Hydrostatická78990Zobrazit v obchodech
MTD LE 180/92 HZahradní traktor MTD LE 180/92 H18240Ne2Hydrostatická65989Zobrazit v obchodech
Stiga Estate 6102 HWZahradní traktor Stiga Estate 6102 HW22300Ano2Hydrostatická82990Zobrazit v obchodech
Cub Cadet XT1 OR95Zahradní traktor Cub Cadet XT1 OR9517,5320Ne2Hydrostatická65990Zobrazit v obchodech
AL-KO Solo T 13-93.7 HDZahradní traktor AL-KO Solo T 13-93.7 HD8,5220Ano2Hydrostatická62990Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení zahradních traktorů od jejich uživatelů.

Jak si vybrat zahradní traktor?

Volba je obvykle extrémně obtížná. To je způsobeno velkým množstvím vybavení nabízeného v obchodech. Je obtížné vybrat levný traktor, který bude navíc odolný a zároveň levný a bude mít také nejlepší sekací mechanismus a velký lapač trávy. Na začátku stojí za zmínku, že zahradní traktor na trávu ve skutečnosti vypadá jako minimalizovaná forma tradičního traktoru, který farmář vezme na pole. Pro některé to může být realizace nesplněného snu o řízení traktoru a práce v zemědělství. Při nákupu se zákazníci velmi často řídí zásadou, že čím levnější, tím lepší, protože sekačka na trávu musí pouze sekat. To je ovšem velmi mylná představa.

Typ zahradního traktoru

Na první pohled si můžete říct, že je přeci jen jeden typ zahradního traktoru. Jenže ne vše, co vypadá jako zahradní traktor, je zahradní traktor. Můžete si tedy vybírat ze dvou druhů zahradních traktorů. Jedním je zahradní traktor a druhým rider. Kromě ceny jsou mezi nimi rozdíly a dávejte si pozor na to, který typ zařízení vlastně kupujete.

Zahradní traktor

Zahradní traktor je robustní zařízení. Je to taková menší verze skutečného traktoru. Umístění motoru je vpředu. Jeho výhodou je vysoký výkon a dostupnost různého příslušenství. To dělá z tohoto typu univerzálního pomocníka, kterého nebudete používat jenom na sekání trávy, ale i na odhrnování sněhu a můžete si k němu i připojit vozík pro přepravu většího nákladu.

Dále má tento typ větší hmotnost. Je o něco dražší než rider. Tento typ zvládá poměrně náročnou práci na velkých oblastech pro sečení. Obvykle také pojme více trávy než druhý typ a seká trávu za mnohem kratší dobu díky svému vysokému výkonu. Obvykle bývá zahradní traktor vybaven víceválcovým motorem, levné modely mohou být osazeny dvoutaktovým jednoválcovým motorem.

Rider

Dalším typem je rider. Ten vypadá velmi podobně jako zahradní traktory. Nicméně má jinou konstrukci a při bližším pohledu vypadá mírně odlišně. Také má volant. Ovšem není tak výkonný. Standardem je zde jednoválcový motor. Motor se zde nachází pod sedadlem řidiče rideru. Hodí se pro sečení menších ploch zarostlých trávou. Jednoduše se díky dobré manévrovatelnosti vyhnete překážkám jako jsou keře nebo stromy. Jeho výhodou je nižší cena. Ridery ovšem nenabízí mnoho příslušenství jako klasické zahradní traktory.

Motor zahradního traktoru

Nejběžněji dostupné zahradní traktory mají čtyřtaktní jednoválcové motory, jejichž celková konstrukce je uložena v kovových konstrukcích, které jsou zase vyrobeny z ocelových profilů. Vyberete si i modely s dvoutaktovou motorizací. Vícerychlostní nabídka jistě osloví lidi, kterým záleží nejen na rychlé době sečení, ale také na neuvěřitelné přesnosti sekacího traktoru.

V závislosti na modelu, se kterým pracujeme, může vyhození trávy probíhat do strany nebo do koše. Některé drahé verze traktorů na zahradu umožňují drcení trávy, což znamená, že se do koše vejde mnohem více trávy. (mulčování)

Lidé, kteří si vyberou traktor, musí také zvážit, kde řidič sedí. Proto stojí za to zkontrolovat, zda je židle pohodlná k sezení a zda poloha po nějaké době nezpůsobuje nepohodlí. Měli byste také zkontrolovat rozsah nastavení sedačky řidiče.

Převodovka zahradního traktoru

Zvláštní pozornost při výběru zahradního traktoru je třeba věnovat také převodovce, zařízení, které přenáší točivý moment z motoru na kola. Zkušení řidiči se mohou rozhodnout pro manuální převodovku, je levnější, ale řízení takových traktorů může být pro začátečníka obtížné. Modely s hydrostatickou převodovkou (automatická převodovka) jsou nyní velmi žádané. V tomto systému je rychlost určena tím, jak silně sešlápnete pedály.

Žací mechanizmus

To je možná klíčový bod, protože vše opravdu záleží na sekačce. Každá sekačka na trávu, známá také jako sekačka na trávu, má jiný sekací mechanismus a je vhodná pro sekání různých ploch. Nejoblíbenější modely mají dvě rotující čepele. Rozdíly jsou však patrné v šířce oblasti, kterou hodláme sekat. Šířku traktoru je třeba přizpůsobit šířce sekací plochy. Čepele lze uspořádat různými způsoby. Může být pod nebo dokonce pod rámem stroje. Druhá možnost stojí za výběr, když chceme neuvěřitelnou přesnost.

Šířka záběru sečení trávy

Dále důležitým parametrem, které je potřebné řešit, je šířka záběru. Tento parametr je potřeba volit podle toho, jak velkou plochu chcete sekat zahradním traktorem. Šířku záběru nám hodně ovlivní to, kolik nožů se v žacím mechanismu nachází. Obvykle je traktor vybaven dvěma noži.

Záběr sečení a vhodná rozloha pro sečení:

  • Záběr sečení kolem 60 cm – vystačí na rozlohu přibližně do 500 m2
  • Záběr sečení kolem 60 cm až 90 cm – vystačí na rozlohu přibližně do 3 km2
  • Záběr sečení kolem 90 cm až 100 cm – vystačí na rozlohu přibližně do 4 km2
  • Záběr sečení kolem nad 100 cm – vystačí na rozlohu přibližně nad 5 km2

Počet nožů

Dalším parametrem je počet nožů u zahradního traktoru. Většinou jsou traktory vybaveny dvěma noži na sečení. S jedním nožem se setkáte především u riderů.

Kapacita koše na trávu

Každý, kdo se rozhodne koupit masivní sekačku na trávu – zahradní traktor, by měl chtít také velkou nádobu na trávu. Díky tomu nebude vyprazdňování koše tak časté jako v případě malého koše. Můžete si také koupit deflektor, který vám umožní rovnoměrně rozložit pokosenou trávu.

Traktory vám nabízejí tyto možnosti vypořádání se s posekanou trávou:

  • Sbírání trávy do sběrného koše vzadu
  • Boční výhoz posekané trávy
  • Mulčování trávy

Sběrný koš na trávu

S tímto typem sběru trávu se setkáte nejčastěji. Jedná se o nejméně pracný způsob a také nejvíce úhledný. V zadní části zahradního traktoru bývá uložen sběrný koš do kterého se ukládá posekaná tráva. U sběrného koše myslete především na kapacitu. Kapacita koše vám ovlivní to, jak často ho budete muset vyprazdňovat. Ridery mají obvykle menší objem koše. Zahradní traktory mají obvykle mnohem větší objem sběrného koše. Ten se pohybuje kolem 200 až 300 litrů. Obecně platí, že dobrý traktor by měl mít objem sběrného koše na trávu alespoň 200 litrů na sběr posečené trávy.

Po naplnění sběrného koše je nutné ho vysypat. Vysypání posečené trávy probíhá zejména těmito dvěma způsoby. A to buď manuálně nebo hydraulicky.

  • Manuální vysypání koše zahradního traktoru – Pomocí páky vysypete koš. Tento způsob je pracnější a méně pohodlný.
  • Hydraulické vysypání koše zahradního traktoru – Automaticky vysypete koš. Stačí vám k tomu zmáčknout pouze jedno tlačítko a dojde k vysypání sběrného koše na trávu.

Boční výhoz posečené trávy

Dalším typem je boční výhoz posečené trávy. V pravidelném uspořádání za traktorem zůstává posečená tráva. Tuto trávu můžete nechat zetlít nebo ji můžete usušit. Boční výhoz se hodí na sekání velikých ploch a nemusíte tak často vysypávat koš.

Mulčování posečené trávy

Mulčování je zajímavé řešení. Tento typ je dokáže rozsekat posečenou trávu na opravdu malinké kousíčky trávy. Přístroj je obvykle vybaven mulčovací hlavou. Tyto kousky se následně vyhazují na posekanou trávu. Tato posečená tráva pak působí jako hnojení pro váš trávník. Jedná se prakticky o nejvíce ekologický způsob řešení zbytkové posekané trávy z posekaného trávníku.

Zahradní traktor vs. Rider

Mezi dostupné produkty patří traktory a ridery. Všechna tato zařízení se liší funkčností, cenou a místem použití. Traktory mají vpředu motory a dole radlice. Řídí se podobně jako automobil. Budou si vést skvěle ve velikých oblastech na sečení trávy. Stojí za to je použít, když v terénu nejsou žádné překážky ve formě stromů a keřů. Je to dobré řešení pro golfová hřiště a sportovní hřiště a veliké zahrady.

Ridery a zahradní traktory mají různé polohy nožů. U traktoru jsou umístěny vpředu. Jsou také vybaveny dvourychlostním systémem řízení, což z nich dělá extrémně torzní zařízení. Zahradní traktory budou mít dobrý výkon v oblastech s překážkami v podobě stromů, keřů nebo jiných překážek, kterým je třeba se vyhnout. S traktorem se můžete dostat na hranu a přesně manévrovat.

Ridery jsou vybaveny volantem a pákou na ovládání výkonu. Mají v porovnání s traktorem menší kapacitu sekání a jsou určeny k menším oblastem. Na druhou stranu jsou také výrazně levnější.

Příslušenství zahradního traktoru

Aby naše zakoupené vybavení mělo více funkcí, je dobré vědět, zda výrobce poskytl možnost připojení dalšího příslušenství. Není možné jasně určit, která sekačka se v tomto ohledu doporučuje, protože oba výrobci používají různá řešení a nabízejí mnoho prvků, které mohou s traktorem fungovat. Ne všechny přistýlky musí být v naší zahradě užitečné. Může to být například sada pro orbu, brány, rehabilitaci, provzdušňovač, postřikovač, rozmetadlo a mnoho dalších. Velmi populární je také používání traktoru jako sněhového pluhu. Najdeme také spotřební materiál, který vám umožní používat zařízení jako pískovač, rozmetač soli, travní válec nebo čelní nakladač. Přívěs je dobrovolně použitelné příslušenství k zahradnímu traktory.

Díky dodatečnému příslušenství si můžete udělat ze zahradního traktoru multifunkčního pomocníka, který toho zvládne opravdu hodně.

Celkově si můžete vybírat například z tohoto příslušenství zahradního traktoru:

  • Radlice na sníh – Toto příslušenství se vám bude hodit v zimním období když napadne sníh. Již nemusíte odklízet sníh ručně, ale využijete svého letního pomocníka i v zimě. Ještě k tomu můžete dovybavit zahradní traktor i sněžnými řetězy.
  • Přívěsný vozík na zahradní traktor – Potřebujete-li převézt větší náklad, pak se vám bude hodit přívěsný vozík, který jednoduše k danému zahradnímu traktoru připojíte.
  • Válce k zahradnímu traktoru – Chcete-li používat traktor i na setí, pak je toto váš nepostradatelný pomocník. Díky válci se jednoduše vše zatlačí do půdy.
  • Provzdušňovač – Toto je příslušenství, které vám pomůže provzdušnit vaši půdu.
  • Rozmetadlo – Příslušenství ve formě rozmetadla vám umožní rozsévat trávu a další plodiny.
  • Deflektor – Toto příslušenství vám rozšíří otvor pro výhoz trávy u zahradního traktoru.
  • Zametací kartáče – Toto je zajímavé příslušenství, které vám umožní velmi snadno uklidit mnohý nepořádek a zamést tak například štěrk po zimě.

Další možnosti zahradního traktoru – funkce zahradního traktoru

Nakonec stojí za to věnovat pozornost několika funkcím podporujícím práci a které zároveň značně usnadňují obsluhu zahradního traktoru. Často se stává, že při řízení traktoru sami ničíme trávu, na které jedou kola traktoru. Proto stojí za to požádat, aby kupované vozidlo mělo kola, která nepoškozují trávu.

Další výhodou bude sedadlo pro řidiče s nastavením, stejně jako se všemi ovládacími funkcemi v dosahu sedící osoby. Ergonomie a snadné použití jsou pro dlouhodobou práci důležité. Jednou z těchto funkcí je posilovaný volant, který usnadňuje zatáčení a tolik se při sekání nenadřete. Nebudou vás z toho jednoduše řečeno bolet ruce.

Které funkce si můžete u zahradních traktorů vybrat?

  • Funkce tempomatu – Tempomat určitě znáte z automobilů. Můžete si nastavit konstantní rychlost abyste nemuseli šlapat na pedál.
  • Posilovač řízení – Posilovač řízení vám ulehčí při zatáčení. Je to skoro stejný systém jako u automobilů.
  • Palubní počítač – Palubní počítač je užitečným zařízením v zahradním traktoru. Umožní vám pomocí displeje zobrazit si různé informace jako je rychlost, stav paliva, režimy sečení a mnoho dalších užitečných věcí. Umožní vám také změnit režimy sečení. (Záleží na modelu zahradního traktoru)
  • Funkce proti skalpování – Díky funkci proti skalpování nedochází ke skalpování trávníku. To se děje především na členitých terénech.
  • Elektrický ovladač sečení – Díky tomuto ovladači spustíte sečení pomocí jednoho tlačítka a nemusíte používat žádné manuální páky.

Cena zahradního traktoru

Kolik peněz byste měli investovat do nového zahradního traktoru? Pojďme se podívat zde na jednotlivé cenové kategorie ať o tom máte lepší přehled. Ceny se odvíjí od vybavení, kvality použitých materiálů, dodatečného příslušenství, funkcí a také značky výrobce. Lze sehnat zahradní traktory, které stojí i jako nový automobil – tzn. cena se vyšplhá i nad 400 tisíc Kč. Pokud však nechcete naprosto profesionální stroj na sekání zahrady, pak se vejdete klidně i do 50 000 Kč s DPH. Nečekejte zde ovšem mnoho příslušenství jako u dražších modelů zahradních traktorů.

Cena zahradního traktoru do 50 000 Kč s DPH

Co vám nabídne cenová kategorie do 50 tisíc Kč včetně DPH? V této cenové kategorie je poměrně omezená nabídka. Nicméně si tu vyberete. Nečekejte ovšem u takového modelu mnoho příslušenství a spíš vám bude stačit jen na sekání trávy. Šířka záběru zahradního traktoru je zde spíše průměrná. Výkon motoru není extrémně silný. Obvykle se pohybuje kolem 15 až 17 koní. Nicméně pro nenáročného uživatele budou modely v této cenové relaci stačit.

Cena zahradního traktoru od 50 000 Kč s DPH do 100 000 Kč s DPH

Střední cenová kategorie vám nabídne poměrně širokou nabídku modelů zahradních traktorů. Tyto modely nabízejí vyšší výkon motorů než ty levnější. Obvykle mají traktory na sekání trávníku na zahradě výkon kolem 20 koní. Průměr záběru sečení se pohybuje od 102 cm až do cca 105 cm.

Cena zahradního traktoru nad 100 000 Kč s DPH

Co vám nabídnou modely s cenovkou nad 100 000 Kč s DPH? Tyto traktory jsou určeny pro náročnější terén. Některé modely nabízejí pohon všech kol (pohon 4 x 4). Vyberete si zde profesionální zahradní traktory i profesionální ridery. Vyberete si zde vlajkové lodě prověřených výrobců zahradních traktorů.

Jak správně sekat a udržovat trávník

Trávník by měl být hustý, sytě zelený, zdravě vyhlížející, jednolitý a ucelený. Neměl by být zahnědlý s plevelem nebo prázdnými místy. Takových výsledků dosáhnete právě díky vřetenové sekačce, kterou ho budete upravovat šetrným způsobem.

Než s úpravou trávníku začnete, máme pro vás několik rad:

  • Analyzujte stav trávníku pomocí speciální půdní sondy.
  • Je-li trávník ušlapaný, bude po něm voda stékat, nedostane se ke kořenům a stejně tak ani hnojivo s živinami.
  • Nejméně dvakrát za rok proveďte vertikulaci trávníku. Během vertikulace dochází k prořezání drnů, díky čemuž se ke kořenům trávy lépe dostane vzduch, voda a živiny. Prořezávání speciálním přístrojem nebo hráběmi by mělo být do hloubky od 2 do 5 milimetrů.
  • Po ukončení vertikulace trávník dosejte.
  • Odstraňte plevel. Pokud je v trávníku plevele málo, stačí, pokud ho odstraníte mechanicky. Je-li však trávník zaplevelený víc, pomohu slektivní herbicidy. Herbicidy používejte 2 až 3 dny po sečení trávy za nižších teplot. Počkejte, až herbicid prostoupí z listů ke kořenům trávy. Tento proces trvá týden až deset dní. Neměly by se mezi tím na trávu dostat děti a domácí mazlíčci. Ideální tedy je, postříkat trávník před odjezdem na dovolenou.
  • Pravidelné sekání trávníku podporuje odnožování trávy. Výsledkem je jednolitý hustý travní porost. Podle typu trávníku ho sečte od 2 do 5 centimetrů. V létě okolo asi 4 centimetrů. Nikdy trávník nesečte méně než na 2 centimetry, došlo by ke skalpování. Trávu zkracujte pouze nanejvýš o jednu třetinu její výšky.
  • Nože sekačky musí být ostré. Tupé nože způsobují třepení trávy.
  • Sekáním trávník přichází o velké množství biomasy. Pokud necháte trávu volně pohozenou, aby trávník zahnojila, je nutné ho dohnojovat. Ideálně 2 až 3 dny po sekání trávy jednou za měsíc 20 až 30 gramy hnojiva na metr čtvereční.
  • Dusík, který je nejdůležitější složkou hnojiv, růst trávníku podpoří. Hnojiva obsahují mimo jiné také železo, díky kterému trávník získá sytě zelenou barvu. Existují i „inteligentní hnojiva“, která obsahují selektivní herbicidy – trávník tedy hnojíte a současně se zbavujete plevelů.
  • Trávník dle potřeby – především pak po jeho hnojení, zavlažujte.

Zahradní traktory: Zahradní traktor a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nový zahradní traktor. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nového zahradního traktoru pomohli a vy si teď s ním posekáte mnoho trávy na vaší zahradě.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nového zahradního traktoru zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací server Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé zahradní traktory a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem zahradního traktoru. Dozvíte se tam také, který zahradní traktor je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 4.5]

Mohlo by vás také zajímat