Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Před nedávnem jsem se rozhodl zakoupit si zvlhčovač vzduchu. Zejména v zimě je přílišné sucho díky topení. A v létě je u nás v ČR také velmi sucho, takže zvlhčovač vzduchu se využije velmi často.

Vybral jsem si zvlhčovač Ardes U10 a po dlouhodobějším používání vám chci napsat moje zkušenosti s tímto produktem.

Ardes U10 je ultrazvukovým zvlhčovačem vzduchu. Na první dojem zaujme svým poměrně hezkým a jednoduchým designem. Svým vzhledem mi docela připomíná produkty od Apple

Tento model je navržen a vyvinut italskou firmou a následně vyroben v Číně.

Technické parametry

Jedná se o poměrně jednoduchý zvlhčovač. Je vybaven dotykovým tlačítkem, které přepíná intenzitu tvorby páry. Příkon tohoto modelu je 30 Wattů. Objem nádržky na vodu je až 4 litry. Hlučnost je 8 dB. Zvládne obsloužit prostor až do cca 100 m3. Model je vybaven automatickým vypnutím při vyprázdnění nádržky. Model je vybaven protiskluzovými nožičkami a průhledem, díky kterému uvidíte aktuální hladinu vody. Délka napájecího kabelu je 140 cm. Model je vybaven světelnou indikací a zvukovými signály. Rozměry jsou 30,5 x 22 x 11,5 cm. Hmotnost je 1,7 kg. Některými prodejci bývá zmiňován LED displej, ale tento model žádným displejem vybaven není.

Video

Hodnocení Ardes U10

Co se mi na tomto modelu Ardes U10 líbí? Líbí se mi jeho vzhled. Vypadá docela moderně. Pak se mi také líbí ovládání pomocí dotykového tlačítka, které je velmi jednoduché. Zvlhčovač nabízí 3 úrovně tvorby páry. Každá z úrovní se odlišuje odlišným zvukovým tónem při přepínání a jiným podsvícením tlačítka. Výhodou je, že se po vyprázdnění nádržky zvlhčovač sám vypne, takže se nestane, že by běžel naprázdno.

Chybí u něj ionizace a nádržka pro vonné oleje a esence, takže se s tímto model špatně dělá aromaterapie.

ardes u10 tvorba páry

Naplnění nádržky

Nádržka na vodu má kapacitu až 4 litry. Do nádržky je nutné dávat předem předvařenou a studenou vodu, jinak může dojít k zanášení celého přístroje. Plnění nádržky není úplně příjemné. Musíte ji celou sundat a přenést. Musíte vyšroubovat otvor a dolít vodu. Otravná je nutnost mít předem filtrovanou studenou vodu. Po naplnění se nádržka uzavře otvorem, který je vybaven těsněním. Co se mi nelíbí je, že při přenášení nádržky se mi občas stane, že voda přes otvor vyteče. Není tedy dobré přenášet samotnou nádržku na velké vzdálenosti. Nádržka je vybavena také držadlem, ale to mi nepřijde příliš pohodlné a nedá se s ním moc dobře nosit. Také se mi nelíbí, že ve spodní části, kam vede elektrika, zůstává voda. Takže se vám nezřídka stane, že spodní část namočíte a před použitím musíte počkat, až uschne..

Vonné oleje

Zvlhčovač není vybaven speciální nádržkou na vonné oleje a esence. Tudíž musíte vonný olej dát přímo do nádržky na vodu. Nepříjemné je, že vůni esence budete mít uvnitř nádržky ještě po několika vyčištěních. I po důkladném vyčištění stále cítím z nádržky vonnou esenci, kterou jsem použil dříve. Díky konstrukci nádržky, která obsahuje různé záhyby, nedochází k tak rychlému “vyčichnutí”.

Čištění

Čištění je docela nepříjemnou částí. Díky konstrukci nádržky se uvnitř poměrně špatně čistí. Musíte zajíždět za různé záhyby a není to vůbec pohodlné. Za mě je čištění na tomto modelu největší slabinou. Musíte čistit i základnu přístroje, která obsahuje elektrický kabel a elektronické součástky. Tudíž spodní část přístroje musíte čistit velmi opatrně.

Hlučnost

Hlučnost je velmi příjemná. Pohybuje se kolem 8 dB a při běžném denním hluku přístroj není prakticky vůbec slyšet. Občas v přístroji samovolně žbluňkne, ale to není nic co by mi nějak extra vadilo. Model je velmi tichý i na nejvyšší výkon.

Stabilita

Přístroj je vybaven protiskluzovými nožičkami. Když je zvlhčovač naplněn více jak z poloviny, tak má docela dobrou stabilitu. S menším objemem vody se ovšem zhoršuje stabilita a při nechtěném zakopnutí či strčení do přístroje se vám stane, že se převrátí a vodu budete mít všude kolem.

Osobně bych preferoval, kdyby na přístroji byla nějaká pojistka, která by nádržku držela pevně. Nádržka je ovšem jen na spodní části nasazena, takže při nechtěném drknutí do přístroje se vám voda vylije všude kolem a musíte doufat v to, že voda neskončila i v elektrické zásuvce. Toto mi přijde i docela nebezpečné, proto je dobré nemít přístroj postaven přímo u zásuvky či u prodlužovačky.

Ovládání

Ovládání probíha pomocí jednoho dotykového tlačíktka. Je velmi jednoduché. Jedním dotykem přístroj zapnete. Dále zvyšujete výkon a nakonec ho stejným dotykem i vypnete. Každé přepnutí je doplněno zvukovým signálem a změnou barvy světýlka na přepínači.

Můžete natáčet a měnit směr kam má proudit pára.

Cena

Zvlhčovač vzduchu Ardes U10 zakoupíte v různých obchodech. Průměrná cena s DPH se pohybuje kolem 999 Kč. Cena mi přijde docela velká na to, že se jedná prakticky o velmi jednoduchý zvlhčovač bez žádných funkcí.

Výhody a nevýhody Ardes U10

Pojďme si na závěr shrnout výhody a nevýhody zvlhčovače Ardes U10.

Výhody
 • Nízka hlučnost
 • Jednoduché ovládání
 • Hezký design
 • Dostatečná kapacita – 4 litry
 • Automatické vypnutí
 • Dotykové ovládání
Nevýhody
 • Poměrně špatně se čistí
 • Absence nádržky na vonné esence
 • Pro doplnění vody musíte celou nádrž vyjmout
 • V části s elektronikou zůstává voda
 • Při drknutí z něj snadno vyteče voda
 • Chybí ionizace
 • Zvuková signalizace může být občas nepříjemná
 • Samotná nádržka se špatně přenáší
 • Cena

Závěrečný verdikt

Pokud jste nenáročným uživatelem a nebudou vám vadit námi zmíněné nevýhody, pak by se vám tento zvlhčovač mohl líbit. Pokud očekáváte od přístroje více funkcí, jako je například aromaterapie, pak si poohlédněte po jiném zvlhčovači.

Jestliže mám tomuto modelu udělit hvězdičkové hodnocení, pak by to byly 3 hvězdy. Nejvíce se mi nelíbí nepohodlné čištění a to, jak jednoduše se dá malým drknutím způsobit katastrofa… Zvlhčovač jako takový funkci zvlhčování zvládá na výbornou, ale je zde pár vlastností, které mi prostě vadí. Proto tomuto modelu uděluji 3 hvězdy z 5. Náročnějším a frekventovaným uživatelům tento model nedoporučuji.