Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Zvlhčovače vzduchu


Zvlhčovač vzduchu vám pomůže, pokud máte v místnosti příliš sucho. Hodí se jak do domácnosti, tak i do kanceláře. V interiéru by mělo být dostatečná vlhkost. Ideální hodnoty vlhkosti dosáhnete za pomocí zvlhčovače vzduchu. Ideální vlhkosti je dobré dosahovat jak v zimě, tak i v létě. Zvlhčovač tedy není pouze sezónním přístrojem, ale využijete ho pořád nezávisle na ročním období.

Dostatečnou vlhkostí v místnosti můžete odstranit řadu nepohodlných pocitů, které můžete zažívat v příliš suchém ovzduší. Pokud máte příliš suché ovzduší, můžete z toho mít například kašel nebo popraskanou a vysušenou kůži. Na druhou stranu ani příliš vlhkosti v místnosti není ideální. Vysoké hodnoty vlhkosti vzduchu mohou napomáhat k množení bakterií či tvoření různých plísní. Tyto nepříjemnosti a mnohé další odstraníte vhodně zvoleným zvlhčovačem.

Na trhu můžete nalézt mnoho různých zvlhčovačů vzduchu s rozdílnými parametry, a tudíž nemusí být úplně jednoduché vybrat si ten správný model zvlhčovače vzduchu. Proto jsme pro vás sepsali tento článek, ve kterém se dozvíte o tom, jak vybrat zvlhčovač vzduchu.

Výběr 10 nejlepších zvlhčovačů vzduchu (2024)

Vybrali jsme pro vás 10 nejlepších zvlhčovačů vzduchu, které jsme umístili do tabulky níže. Vybrali jsme pro vás ty nejlepší modely, abychom vám ušetřili čas s hledáním. Vybrali jsme nejlepší modely podle dostupných uživatelských recenzí. Modely jsme seřadili do přehledné tabulky, kterou si můžete řadit podle vašich důležitých parametrů. Můžete si tedy seřadit tabulku například podle orientační ceny.

NázevVzhledObjem nádoby (v litrech)Příkon (W)Dálkové ovládání?Aromaterapie?Doporučený prostorHlučnost (v dB)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Xiaomi Mi Smart Antibacterial HumidifierZvlhčovač vzduchu Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier4,525AnoNeNeudává se381316Zobrazit v obchodech
Concept ZV1010 Perfect AirZvlhčovač vzduchu Concept ZV1010 Perfect Air1,212NeAno (bez speciální nádržky)20 m230999Zobrazit v obchodech
TrueLife AIR Humidifier H3Zvlhčovač vzduchu TrueLife AIR Humidifier H3321NeAno40 m335869Zobrazit v obchodech
SANITAS SLB 32Zvlhčovač vzduchu SANITAS SLB 32220NeAno20 m2899Zobrazit v obchodech
TrueLife Air Humidifier H5 Touch - SmartZvlhčovač vzduchu TrueLife Air Humidifier H5 Touch - Smart325NeAno40 m3351375Zobrazit v obchodech
Airbi STARZvlhčovač vzduchu Airbi STAR6110AnoAno113 m3352690Zobrazit v obchodech
Concept ZV1000 Perfect AirZvlhčovač vzduchu Concept ZV1000 Perfect Air0,712NeNe15 m330699Zobrazit v obchodech
Concept CA3000Zvlhčovač vzduchu Concept CA30001,385AnoNe150 m3608499Zobrazit v obchodech
Concept ZV2021 Perfect Air SmartZvlhčovač vzduchu Concept ZV2021 Perfect Air Smart4,6110AnoAno50 m2353299Zobrazit v obchodech
Airbi TwinZvlhčovač vzduchu Airbi Twin530AnoAno112 m3352190Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací server Heureka. Na něm si lze porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení uživatelů u různých modelů zvlhčovačů vzduchu.

Nejlepší zvlhčovače vzduchu podle Heureky

Proč si zakoupit zvlhčovač vzduchu?

Existuje mnoho důvodů, proč byste měli přemýšlet o zakoupení zvlhčovače. Nejčastější jejich využití je v chladnějších měsících kdy dochází k vysoušení vzduchu kvůli vytápění. Koupí zvlhčovače vzduchu a zvlhčováním vzduchu dochází ke snížení negativních účinků, které může mít příliš suchý vzduch na vaše zdraví.

Když vzduch venku zchladne během podzimního nebo v zimního období, je naší běžnou praxí trávit většinu času v místnostech, kde se začne topit. Zatímco topné systémy dělají dobrou práci při oteplování místnosti, tak ale dochází i ke snižování vlhkosti vašeho vzduchu a to v některých případech docela drasticky.

Jak vybrat zvlhčovač vzduchu

Nyní se pojďme zaměřit na ty nejdůležitější parametry, které je nutné znát k výběru ideálního modelu zvlhčovače vzduchu. Zaměříme se na ty nejdůležitější parametry jako je objem nádoby, délka napájecího kabelu apod. Ale ještě předtím se zaměříme na typy jednotlivých zvlhčovačů.

Zvlhčovač vzduchu: Typy zvlhčovačů vzduchu

Zvlhčovače můžeme rozdělit na 4 základní typy podle toho jak produkují páru. Typ zvlhčovače vzduchu nám hlavně určí to, jakým způsobem a pro jaké příležitosti budete daný typ zvlhčovače používat.

Zvlhčovače dokáží tvořit vlhkost vzduchu různým způsobem a každý typ zvlhčovače vzduchu přináší své vlastní výhody a nevýhody. Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu obecně pokrývá větší plochy a využívá méně elektřiny než jiné typy zvlhčovačů. Přestože tyto přístroje obsahují více pohyblivých částí, jsou často hlučnější než jiné modely, což může být nevýhodou.

Zvlhčovače vzduchu můžeme tedy rozdělit na ultrazvukové zvlhčovače, diskové zvlhčovače, zvlhčovače na principu ohřátí vody a zvlhčovače s filtračními kazetami.

Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu

Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu je nejtišším typem zvlhčovače, protože tvorba páry ultrazvukem je velmi tichým procesem. Ultrazvukové vlny jsou téměř neslyšitelné. Voda se působením ultrazvuku změní na mikroskopické kapičky, které jsou pak poháněny do vzduchu drobným ventilátorem.

Tento princip fungování má jednu malou nevýhodu: minerály obsažené ve vodě (vodní kámen a různé minerály) jsou také uvolňovány do ovzduší nebo mohou poškodit daný přístroj. Proto je lepší zvolit zvlhčovač s filtrem nebo použít destilovanou vodu ke zvlhčení vzduchu.

Zvlhčovač by měl být pravidelně čištěn a jeho použití může vést k mírnému poklesu teploty ve vaší místnosti.

Diskový zvlhčovač vzduchu

Diskový zvlhčovač vzduchu funguje na principu otáčení rotačního disku ve vodě. Voda, která se odpařuje přirozeně, je rozháněna pomocí rotačního disku. Do tohoto typu zvlhčovače lze přidat různé esenciální oleje a můžete tak s tímto typem praktikovat stále populárnější aromaterapii. Nevýhodou u tohoto zvlhčovače může být fakt, že tvorba páry je značně pomalejší než například u ultrazvukového zvlhčovače.

Zvlhčovač vzduchu tvořící horkou páru

Tento typ zvlhčovače vzduchu používá vytápěcí systém, který přivádí vodu do varu a změní ji na jemnou a teplou páru. Vroucí voda se zbaví všech bakterií, což znamená, že zvlhčovač nevyžaduje žádné filtry. Funguje prakticky podobně jako rychlovarná konvice.

Je důležité při používání tohoto typu věnovat pozornost vodnímu zdroji, voda pro tento typ přístroje by rozhodně neměla být tvrdá. Díky horké páře se navíc může zvýšit teplota ve vaší místnosti, tudíž se tento typ přístroje nedá použít v letním horkém počasí a hodí se spíše na použití v období, kdy nedosahují venkovní teploty příliš vysokých hodnot.

Zvlhčovače, které tvoří horkou páru, mohou být také použity ve spojení s esenciálními oleji, přičemž je dobré dbát na dodržení dávkování.

Malá nevýhoda u tohoto typu je, že jeho použití může být nebezpečné v přítomnosti malých dětí – s rizikem pádu hrozí například i popálení. U tohoto modelu se musíte smířit s tím, že tento typ modelu vydává určitý hluk při ohřívání vody.

Zvlhčovač vzduchu s filtračními kazetami

Zvlhčovač s filtračními kazetami funguje tak, že v jeho procesu dochází k nasátí vody a poté k jejímu odpařování. Velmi se podobá diskovému zvlhčovači, akorát ke svému fungování potřebuje filtrační kazety, které je nutné po nějaké době vyměnit.

Zvlhčovací výkon

Výkon zvlhčovače je velmi důležitým parametrem při výběru, protože nám ovlivňuje, jak veliký prostor dokáže přístroj zvlhčit. Zvlhčovací výkon se udává v ml/hod. Říká nám tedy, kolik vlhkosti v mililitrech za hodinu je schopen přístroj vytvořit.

Výkon přístroje byste měli také volit podle toho, jak dobře máte utěsněná okna v místnosti, kde chcete zvlhčovat vzduch. Pokud tedy máte místnost, kde jsou špatně utěsněná okna, volte raději přístroj s vyšším výkonem.

Pokud chcete tento přístroj používat ve více místnostech, volte zvlhčovací výkon podle největší místnosti.

Abyste věděli zda daný model zvlhčovače vzduchu bude na velikost místnosti stačit, je dobré vědět alespoň přibližnou velikost vaší místnosti.

Níže uvádíme přibližný zvlhčovací výkon k jednotlivým velikostem místnosti:

Velikost místnosti 15 m2Velikost místnosti 15 - 30 m2Velikost místnosti 30 - 45 m2Velikost místnosti 45 - 70 m2
Výkon 100 - 200 ml/hodVýkon 200 - 300 ml/hodVýkon 300 - 400 ml/hodVýkon 400 - 600 ml/hod

Objem nádoby u zvlhčovače vzduchu

Objem nádoby je též důležitým parametrem, protože tento údaj nám určuje, jak dlouho dokáže zvlhčovač vzduchu tvořit páru. Čím je větší objem nádoby, tím lépe pro váš komfort. Nebudete muset často doplňovat vodu a přístroj tak může fungovat i po mnoho hodin.

Nevýhodou však u příliš velikém objemu je, že byste nikdy neměli nechávat zbytek vody po vypnutí přistroje, protože se tak v nádobě mohou množit různé bakterie. Je dobré nádobu pravidelně čistit a nenechávat v ní vodu příliš dlouho.

Můžete si vybírat z různých velikostí nádoby, protože na trhu je dostupných mnoho různých modelů. Ty nejmenší zvlhčovače vzduchu na našem trhu se pohybují s objemem od 0,8 l. Většinou se však nejčastěji setkáte s objemy kolem 3 l. Největší zvlhčovače vzduchu se pohybují s objemem nádržky kolem 25 l. Tyto přístroje jsou určeny spíše do komerčních prostorů nebo velikých prostor. Ceny u těchto velikých přístrojů se pohybují ve vyšších částkách kolem několika desetitisíců korun.

Hlučnost přístroje

Na tento parametry byste se měli zaměřit tehdy, pokud vám vadí příliš hlučné přístroje. Navíc tento přístroj obvykle běží i několik hodin bez přestávky, takže je vhodné si vybrat přístroj, který není příliš hlučný.

Příkon

Hodnota příkonu nám udává spotřebu elektrické energie. Příkon se udává ve Wattech (W). Hodnota příkonu vás může zajímat proto, abyste věděli kolik vás bude provoz takového přístroje stát. Tyto přístroje mohou běžet až několik hodin denně. U některých přístrojů se setkáte s příkonem kolem 40 W a u těch výkonnějších kolem 300 W.

Funkce a příslušenství

Zvlhčovače vzduchu mohou být vybaveny řadou příslušenství a funkcí, které vám jsou schopny ulehčit používání tohoto přístroje.

S jakými funkcemi se tedy můžete nejčastěji u dostupných modelů zvlhčovačů vzduchu na trhu setkat?

  • Funkce automatického vypnutí – Tato funkce automaticky vypne vytváření páry když dojde k vyprázdnění nádoby a přístroj se tak vypne, aby nespotřebovával zbytečnou další elektrickou energii.
  • Displej – Lepší modely jsou vybaveny displejem. Ten je schopen vám ukázat důležité informace. Některé modely mohou být vybaveny dokonce i dotykovými displejem, pomocí kterého pak můžete ovládat všechny důležité funkce a procesy.
  • Osvětlení – Některé modely jsou vybaveny i osvětlením, které nabízí zajímavé zpestření zvlhčovaní vzduchu. Osvětlení nabízí hezkou podívanou.
  • Časovač – Časovač je funkcí, pomocí níž si nastavíte čas kdy se má přístroj vypnout nebo zapnout.
  • Dálkový ovladač – Některé přístroje bývají vybaveny i dálkovým ovládáním a můžete si zvlhčovač vzduchu ovládat například z pohodli vašeho gauče nebo z větších vzdáleností a nemusíte k přístroji ani chodit.
  • Měřič vlhkosti – Zabudovaný měřič vlhkosti je schopen měřit aktuální hodnotu vlhkosti a díky tomu přizpůsobit fungování. Dokáže se tedy například vypnout nebo zapnout když je to potřeba.
  • Čistič vzduchu – Některé modely fungují zároveň i jako čistič vzduchu. Jedná se tak o multifunkční přístroj, který toho zvládá více. Takový přístroj umí vyčistit váš vzduch a zároveň ho zvlhčit na příjemné hodnoty. Taková varianta je příjemná pro alergiky, protože zároveň čistí vzduch.
  • Nastavení rychlosti – Nastavení rychlosti je docela užitečnou funkcí. Toto nastavení umožňuje změnit intenzitu tvorby páry, což přispívá k lepšímu uživatelskému komfortu. Nastavení rychlosti bývá u většiny lepších modelů.
  • Indikátor – Indikátor se rozsvítí, pokud ve vašem přístroji dojde voda a je nutné ho následně doplnit. Některé modely mohou být vybaveny i indikátorem, který signalizuje nutnou výměnu filtrace.

Cena zvlhčovače vzduchu

Ve srovnání například s odvlhčovači vzduchu jsou zvlhčovače vzduchu mnohem levnější. Ceny začínají kolem 500 Kč za malé a přenosné zvlhčovače. Pokud si chcete zakoupit přístroje, které budou fungovat pro více místností nebo zvlhčovače do celého domu, tak ty už nemusí být tolik levné. Lepší modely zvlhčovačů zakoupíte za několik tisíc Kč. Zvlhčovače s větším množstvím funkcí, jako jsou nastavitelné časovače, elektronické ovládací prvky, měření vlhkosti, osvětlení, displeje atd., mohou stát mnohem více peněz. Vše závisí na vašich preferencích. Záleží tedy na tom, pokud potřebujete tyto funkce nebo ne.

Ultrazvukové zvlhčovače mohou mít menší vliv na váš účet za energii než ostatní typy, protože na rozdíl od zvlhčovače vzduchu tvořící horkou páru nevyžadují dodatečnou elektřinu k ohřevu vody. Výkon zvlhčovače tvořící horkou páru ekvivalentní příkonu potřebnému k ohřevu rychlovarné konvice.

Pojďme si nyní představit jednotlivé cenové kategorie, abyste si mohli lépe naplánovat váš rozpočet pro investici do nového zvlhčovače vzduchu.

Nejlevnější modely s cenou do 1 000 Kč

Co můžete očekávat od nejlevnějších modelů s cenovkou do 1 000 Kč? Nejlevnější model se dá pořídit již za necelých 500 Kč. Tyto nejlevnější modely mají základní vzhled a minimum ovládacích prvků.

Tyto levné modely mají zároveň i menší objem nádrže. Velikost místnosti u těchto modelů se pohybuje kolem 30 m2. Pokud jste nenáročným zákazníkem a vaším primárním parametrem je cena, pak by vám nejlevnější modely mohly vyhovovat.

Cena od 1 000 Kč do 3 000 Kč

V této cenové kategorii zakoupíte již o něco lépe vybavené modely. Tyto modely dokážou pokrýt o něco větší místnosti než ty nejlevnější. Modely jsou vybaveny například i měřením vlhkosti, takže mohou běžet naprosto automaticky.

Cena od 3 000 Kč do 5 000 Kč

Pokud toužíte po modelech, které jsou vybaveny i více příslušenstvím a lepšími parametry, pak si takovéto modely můžete vybrat v cenové kategorii od 3 000 Kč do 5 000 Kč. V této kategorii si vyberete modely, které jsou například vybaveny přehledným LED displejem, který vám ukáže důležité informace. Některé modely v této kategorii jsou vybaveny i ionizátorem. Objem nádob se pohybuje kolem 2 až 6 l.

Cena od 5 000 Kč do 10 000 Kč

V této cenové kategorii se nejčastěji vyberete diskové modely nebo zvlhčovače s přirozeným odparem. Zakoupíte si i velmi hezké zvlhčovače, které mají vysoký výkon.

Cena nad 10 000 Kč

Pokud je vaším cílem dosáhnout optimální vlhkosti ve velikých prostorách, pak hledejte v kategorii s cenovkou, která je nad 10 000 Kč. Vyberete si zde zvlhčovače, které mají velmi propracovaný vzhled a dokonalé ovládání. Tyto přístroje se hodí do velikých prostorů.

Jak správně se starat a udržovat zvlhčovač vzduchu?

Zvlhčovače přispívají k tomu, že váš vzduch uvnitř místnosti je zdravější a příjemnější. Na druhou stranu pokud se o tento přístroj nebudete dostatečně starat, mohou se tyto zvlhčovače vzduchu rychle stát zdravotním rizikem, pokud se o ně nebudete řádně starat.

Všechny zvlhčovače vzduchu, zejména přístroje produkující horkou mlhu, potřebují pravidelné čištění a dezinfekci, aby se omezila tvorba bakterii, plísně a zanesení různými minerály. Pokud se neprovede řádné vyčištění, mohou se pak tyto nečistoty uvolňovat do vzduchu, který pak následně dýcháte což může způsobovat řadu nepříjemností. A to není pro lidský organismus dobré, protože dýchání kontaminovaného vzduchu může zhoršovat alergie či astma a může vyvolat symptomy podobné chřipce a přispět k infekci vašich plic.

Pokud používáte zvlhčovač denně, měli byste ho alespoň jednou týdně vyčistit. Postupujte podle pokynů výrobce ve vašem návodu k obsluze, kde je uvedeno jak správně vyčistit a pečovat o váš zvlhčovač vzduchu.

Chcete-li pomoci snížit množství minerálů a vodního kamene, které se po čase mohou nahromadit, zvažte použití destilované nebo demineralizované vody namísto použití vody z vodovodu ve zvlhčovači. Nezapomeňte také pravidelně měnit všechny filtry a další příslušenství, které přichází do styku s vodou.

Navíc pokud se budete o tento přístroj starat důkladně, tak vám bude fungovat mnohem déle a minimalizujete tím možnost případných poruch spojených s nedostatečnou údržbou a usazováním vodního kamene.

Správná hodnota vlhkosti

Optimální vlhkost vzduchu se pohybuje v rozmezí od 30% do 55% relativní vlhkosti vzduchu. Efektivní měřič vlhkosti umožňuje snadné sledování relativní vlhkosti ve vaší místnosti. Zatímco nízká vlhkost pod 30% je pro naše tělo nepříjemná, tak se také ujistěte, že nebudete mít ve vzduchu příliš mnoho vlhkosti. Vlhkost vzduchu v místnosti, která přesahuje 55%, může skutečně podpořit růst plísní, bakterií a případné množení roztočů. Často můžete rozpoznat vysokou vlhkost tím, že se podíváte na okna, na kterých se udržuje vlhkost.

Dražší modely mají také vestavěné měřiče vlhkosti, které obsahují čidla, které vás následně informují o vlhkosti v místnosti a umožňují specifikovat přesné hodnoty vlhkosti a můžete tak přizpůsobit vlhkost na hodnotu, které dáváte přednost a zajistit si tak pohodlné prostředí.

Závěrem

V tomto článku jsme si pověděli o nejdůležitějších parametrech, které je dobré znát k výběru ideálního modelu zvlhčovače vzduchu. Ze začátku se mohl výběr vhodného zvlhčovače zdát jako náročný úkol, ale doufáme, že jsme vám s výběrem pomohli a nyní jste si už vybrali vhodný zvlhčovač. Také doufáme, že tento přístroj se stane užitečným pomocníkem, který vám bude neúnavně zvlhčovat vzduch ve vaší místnosti bez jediné závady.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 3.7]

Mohlo by vás také zajímat