Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Vysoušeče rukou

Vysoušeče rukou (nebo také osoušeče) se staly s vývojem průmyslu součástí většiny veřejných toalet a v posledních letech se začínají objevovat i v klasických domácností, protože se mohou pyšnit svou šetrností k životnímu prostředí. Když to vezmeme do detailu, tak investicí do takového vysoušeče rukou ušetříte papírové ubrousky, či osušky na utírání rukou, které nebudete muset prát a tak ušetříte až 2 várky prádla – a to už se vyplatí.

Abychom to shrnuli: Majitelé provozoven i ve 21. století stále používají papírové a v horším případě i látkové ubrousky, což je ohromně neekologické, nehygienické a k tomu to přináší spoustu starostí. Investicí do praktického a kvalitního vysoušeče rukou si ušetříte nejen práci, ale budete šetřit i přírodu, která to potřebuje. Mezi další neodmyslitelné výhody pořízení si vysoušeče rukou je i postupně vracející se investice, která se vám určitě vyplatí, protože při zakoupení kvalitnějšího přístroje s vámi může být vysoušeč i léta.

V tomto článku se tedy podrobně seznámíme s celkovým fungováním vysoušečů, představíme si oba dva druhy ze všech hledisek a probereme i nejdůležitější parametry, na které je třeba dávat při samostatném výběru pozor. Nakonec článku si zodpovíme nejčastěji kladené dotazy a samozřejmě si ceny rozdělíme do tří základních kategorií, ve kterých si ukážeme, co od jaké lze očekávat.

Vysoušeče rukou: Porovnání 10 nejlepších vysoušečů rukou podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších vysoušečů rukou. Jak jsme tyto vysoušeče rukou vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto osoušeče jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit tlakoměry podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší vysoušeč rukou.

NázevVzhledVýkon (kW)Rozměry (cm)Bezdotykový?Orientační cena (s DPH)Dostupnost
NOVASERVIS 69091,1Vysoušeč rukou NOVASERVIS 69091,11,524 x 22,9 x 23,9 cmAno1189Zobrazit v obchodech
MEDORA Elektrický osoušeč rukouVysoušeč rukou MEDORA Elektrický osoušeč rukou0,620,5 x 13,5 x 29 cmAno699Zobrazit v obchodech
G21 Razor GrayVysoušeč rukou G21 Razor Gray1,369,5 x 29,5 x 22 cmAno13990Zobrazit v obchodech
Impeco HD11H1Vysoušeč rukou Impeco HD11H12,523,7 x 27 x 20 cmAno4536Zobrazit v obchodech
Merida M44AVysoušeč rukou Merida M44A1,125,8 x 14,5 x 13,8 cmAno2510Zobrazit v obchodech
CUBE HD1PWBVysoušeč rukou CUBE HD1PWB1,3527,8 x 24,5 x 16,3 cmAno4790Zobrazit v obchodech
Stiebel Eltron Ultronic W 231583Vysoušeč rukou Stiebel Eltron Ultronic W 2315830,9128,9 x 25,7 x 23,4 cmAno7716Zobrazit v obchodech
AEG HTE 4 WSVysoušeč rukou AEG HTE 4 WS1,8529 x 28 x 28 cmAno4714Zobrazit v obchodech
Jet Dryer EDGEVysoušeč rukou Jet Dryer EDGE1,8565,5 x 30,5 x 20 cmAno14499Zobrazit v obchodech
Jet Dryer MiniVysoušeč rukou Jet Dryer Mini1,6524 x 16.5 x 15 cmAno3799Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení vysoušečů rukou od jejich uživatelů.

Jak fungují vysoušeče rukou?

Všichni to určitě známe. Po vložení rukou do vnitřního pracovního prostoru vysoušeče rukou, se automaticky zahájí proces osoušení a to buď horkovzduchem, který trvá déle, a nebo tryskami vzduchu.

Proces vysoušení se aktivuje automaticky, nebo u starších přístrojů ručně, po spínacím procesu vložíme ruce dovnitř přístroje, nebo pod něj. Dále už záleží na výkonu daného vysoušeče. Z automatického tryskového vysoušeče proudí vzduch rychlostí až 95 m/s.

U visících horkovzdušných vysoušečů si rukama hýbete na všechny strany a proces je značně delší, než u automatického tryskového vysoušeče, protože tam se jedná jen o pohyb rukou nahoru a dolů a v kombinaci s tlakem vzduchu z trysek zapříčiní, že voda je z vašich rukou doslova stírána.

Jak vybrat vysoušeč rukou?

Při výběru vysoušeče rukou se může zdát, že v tom není žádná věda. Jednoduše si musíte vybrat mezi dvěma druhy a pak zakoupit daný druh dle svých finančních možností – ale není tomu tak! Sice je pravda že na trhu se vyskytují dva základní vysoušeče, ale podkategorie a různé technologie těchto druhů už vám hlavu zamotají raz dva.

Klasický horkovzdušný vysoušeč budete jistě znát. Jedná se o klasickou „krabičku“, která je pověšena na zdi a fouká, a mnohdy dost pomalu, horký vzduch. Tyto vysoušeče platí všeobecně mezi levnější varianty, protože oproti tryskovým vysoušečů se svou rychlostí sušení rukou nemohou rovnat.

Tryskové vysoušeče rukou se staly velikým hitem v posledním desetiletí a lze se s nimi setkávat častěji a častěji. Všeobecně jsou tato zařízení dražší, ale svým výkonem, šetrnosti k životnímu prostředí a dlouhou životností se vám investice vrátí. Jedná se o většinou vetší ploché přístroje, do kterých vložíte své dlaně a potahujete nahoru a dolu. Jsou mnohem účinnější než jeho kolega, který funguje pouze jedním směrem a tak si pod ním musíte delší domu mnout ruce.

Jak vybrat tryskový vysoušeč rukou?

Tryskové vysoušeče jsou rozměrnější než jejich horkovzdušní kolegové. Výrobci však mysleli i na prostorem limitované toalety. Například vysoušeč Jet Dryer SLIM je tak kompaktní, že se vejde skoro všude.

Tryskové vysoušeče vodu z rukou nejen odpařují, ale zároveň stírají. Voda, která není odpařena se hromadí ve vysoušeči.

Všechny tryskové vysoušeče rukou na trhu jsou uváděny do chodu bezkontaktně. O zapnutí vysoušeče se stará fotodioda. Tím, že se ruce nedostanou do kontaktu s vysoušečem, je zcela zamezeno křížové kontaminaci bakteriemi.

U tohoto druhu vysoušeče je tedy třeba zvážit pouze vysoká cena, která může zaskočit, ale jak už bylo několikrát řečeno, investice se navrací.

Co se týče konkrétních rozměrů, pobavíme se o nich níže v tomto článku.

Jak vybrat horkovzdušný vysoušeč rukou?

Do provozů, kde se dá očekávat hrubší zacházení s osoušečem, jako jsou diskotéky nebo pivnice, určitě doporučujeme osoušeč v tzv. antivandal provedení. Tělo takových vysoušečů je vyrobeno z masivního plechu. Na jejich povrchu je zpravidla odolný lak, který nepoškodí ani odložení zapálené cigarety.

Většina moderních horkovzdušných osoušečů je spínána pomocí fotodiody. Tento typ vysoušeče je vybaven tryskou ve tvaru kruhového otvoru. Ruce jsou pak vysoušeny koncentrovaným proudem vzduchu.

Zde je tedy na místě zamyslet se nad tím, zda vysoušeč opravdu budete využívat, jelikož se pomalé vysoušení může zdát otravné.

Stejně jako u tryskových vysavačů se o konkrétních parametrech pobavíme níže.

Druhy vysoušečů rukou

Když už jsme se okrajově seznámili s druhy, pojďme si na ně posvítit z blízka. Jelikož se vysoušeče rukou rozdělují jen do dvou druhů, může se zdát výběr lehký, avšak každý z nich je úplně jiný a nabízí diametrálně rozlišné služby.

Tryskové vysoušeče rukou

Velmi nízké náklady na provoz

Jediným nákladem na provoz tryskového osoušeče rukou je elektrická energie, a proto je jeho užívání levnější než například užívání papírových ručníků. Navíc díky nízké spotřebě a rychlému sušení rukou ušetříte i ve srovnání s klasickými horkovzdušnými osoušeči rukou.

Hygienický provoz

Tryskové vysoušeče jsou všeobecně hygienický zcela bezúhonné, protože díky bezdotykovému systému nedochází k přenosu bakterií. Osoušeč má v sobě zabudován tři čidla, která kontrolují přítomnost rukou v osoušeči.

Je šetrný k životnímu prostředí

S tryskovými vysoušeči rukou šetříte nejen energii, ale i životní prostředí. Pokud používáte papírové utěrky, je třeba si uvědomit, že jejich výroba několikanásobně více zatěžuje životní prostředí. Rozhodnete-li se pro instalaci tryskového osoušeče rukou, který neprodukuje žádný odpad, spotřebujete minimum přírodních zdrojů.

Pořízením osoušeče tedy můžete vyhlásit konec papírových utěrek poházených v okolí přeplněného odpadkového koše. Už žádný odpad u umyvadel, žádná mokrá podlaha. Voda odfoukaná z rukou je soustředěna v sběrné nádobce, takže zem zůstává suchá, čímž předejdete úrazům vzniklých v důsledku uklouznutí na mokré podlaze.

Suchá podlaha

Boční okraje vysoušeče jsou vyšší než dno vyspádovaného okapového žlábku. Voda tak nikdy nemůže přetékat po bocích na zem. Při osoušení je voda z rukou doslova stírána a odehnána do spodního žlábku přístroje, který ústí do odtokového otvoru na vodu. Tímto otvorem voda proteče do nádobky ve spodní části přístroje a v ní je pak voda zachycena.

Snadná údržba

Údržba je snadná, rychlá, ekonomická. Vylévání odkapové nádobky na vodu se provádí podle počtu osob, které toaletu navštíví. Zpravidla to bývá 1–2× za týden. Rovněž se doporučuje vlhkým hadříkem otřít ve spodní části vzduchový fil­tr, který brání vniknutí nežádoucích větších částic do nasávacího otvoru přístroje.

Snadná instalace

Do stěny se našroubuje kovový panel, na který se následně vysoušeč zavěsí a zafixuje pojistnými šrouby proti krádeži. Nutný je přívod elektrického proudu o napětí 220– 240 V, buď ze zásuvky, nebo přímo ze zdi.

Dlouhá životnost

Životnost osoušeče rukou je závislá na provozu motoru. Při průměrném použití 400 krát denně je jeho minimální životnost odhadována na 10 let.

Horkovzdušné vysoušeče rukou

Malé rozměry

Díky kompaktním rozměrům můžete horkovzdušného vysoušeče umístit i do stísněných prostor.

Vysoký výkon

Proud teplého vzduchu vychází z přístroje rychlostí cca 105 m/s.

Nízké pořizovací a provozní náklady

Díky nízké ceně přístroje a úspoře za ubrousky se vám vrátí náklady na pořízení horkovzdušného osoušeče za několik měsíců.

Systém sušení

U horkovzdušných vysoušečů existuje několik druhů spouštění. Jedná se buď o čudlík, nebo se vyrábí systémy spouštění automatické, pod které se vkládají jen ruce. Automatický systém spouštění je však mnohem lepší, protože se jedná o maximálně hygienickou cestu.

Snadná údržba

Horkovzdušný vysoušeč lze jen jednou začas (stejně jako tryskový) otřít vlhkou utěrkou.

Odolný kryt proti vandalismu

Většina horkovzdušných osoušečů je vybavena kovovým, či plastovým plátem, který je mnohem více odolný proti vandalům. Kovové krytí vysoušeče je mnohem odolnější než plastové, které jde snadno poškodit.

Parametry vysoušeče rukou

Když už známe dokonale oba da typy vysoušečů rukou, můžeme si shrnout všeobecné parametry, na které je dobré brát při výběru zřetel. Mezi takové patří především výkon, který si budeme určovat spíše v jednotkách vteřin. Dále je dobré znát i možnosti ve výběru materiálu, způsobu spínání i tvaru trysku u tryskových vysoušečů rukou.

Výkon/Rychlost osušení

Pravděpodobně nejdůležitějším parametrem je rychlost, s jakou bývají ruce vysušeny. Bohužel je těžké tento údaj zjistit bez vyzkoušení. Mnohé napoví rychlost a proudění vzduchu. Hodnoty uváděné prodejci bývají často nadsazené. U kvalitních, dostatečně výkonných vysoušečů jsou ruce vysušeny do 20 vteřin. U starších typů, kdy nahřátí topné spirály probíhá dlouho, může vysoušení rukou zabrat nepříjemně dlouhé minuty.

Materiál vysoušeče rukou

Materiál je dobré vybírat s ohledem na místo, do kterého chcete vysoušeč umístit. Do provozů, kde se dá očekávat hrubší zacházení s osoušečem, jako jsou diskotéky nebo pivnice, určitě doporučujeme osoušeč v tzv. antivandal provedení. Tělo takových vysoušečů je vyrobeno z masivního plechu. Na jejich povrchu je zpravidla odolný lak, který nepoškodí ani odložení zapálené cigarety.

Způsob spínání vysoušeče rukou

Většina moderních horkovzdušných osoušečů je spínána pomocí fotodiody. Kdysi byly vysoušeče s automatickým spínáním poruchové. Dnes se však se závadou čidla prakticky nesetkáme.

Zvažujete pořízení vysoušeče spínaného tlačítkem? Pak si to ještě jednou promyslete.

Tlačítko bývá pokryté bakteriemi, které se dotekem šíří dál.

Tvar trysky

Drtivá většina osoušečů je vybavena tryskou ve tvaru kruhového otvoru. Ruce jsou pak vysoušeny koncentrovaným proudem vzduchu.

Existují však modely (například Jet Dryer Storm) s tryskou ve tvaru ostří. Velmi úzká, podélná tryska vodu z rukou nejen vysouší, ale zároveň stírá.

Vysoušeče rukou: Často kladené dotazy

Jaký je rozdíl mezi horkovzdušným a tryskovým vysoušečem?

Hlavní rozdíl je v rychlosti, s jakou vám vysoušeč zvládne vysušit ruce. U moderních tryskových vysoušečů je to do 10 vteřin. U výkonných horkovzdušných počítejte s cca 20 vteřinami.

Otázka hygieny: Jsou nehygienické?

Často se setkáte s články, které haní otázku hygieny. Moderní vysoušeče rukou jsou zpravidla naprosto bezkontaktní. Nemusíte mačkat žádné tlačítka, stačí umístit ruce do sušící zóny a vysoušeč se sám uvede do provozu. Pokud je vysoušeč navíc vybaven HEPA filtrem a UV sterilizačními diodami, udělali jste maximum pro maximálně hygienický provoz.

Jaké jsou podmínky pro instalaci?

Do stěny se našroubuje kovový panel, na který se následně vysoušeč zavěsí a zafixuje pojistnými šrouby proti krádeži. Nutný je přívod elektrického proudu o napětí 220– 240 V, buď ze zásuvky, nebo přímo ze zdi.

Další technické parametry a postup pro instalaci jsou uvedeny v manuálu, který vždy přikládáme ke každému vysoušeči rukou.

Jak nákladný je provoz vysoušeče?

S vysoušečem ušetříte náklady na režii. Na toaletě užívané 400 krát za den vám tryskový vysoušeč ušetří přes 30 000 Kč ročně (ve srovnání s užíváním papírových utěrek).

Životnost takého přístroje?

Při průměrném použití 400 krát denně je jeho minimální životnost vysoušeče odhadována na 10 let.

Vysoušeč rukou a jeho cena

Jako vždy na konci našich článků se zaměříme na ceny, které si rozdělíme do tří hlavních cenových kategorií a představíme si, co od jaké lze očekávat.

U přístrojů tohoto typu se všeobecně nedoporučuje šetřit, především, pokud plánujete vysoušeč rukou zakoupit do provozu s větší koncentrací a tak i koloběhem lidí. Levnější přístroje mohou být poruchové, nebo s nedostatečných výkonem, což se podepíše na průtoku vašich hostů i zákazníků. Dražší přístroje jsou i mnohem více odolnější a tak vydrží i hrubší zacházení, se kterým se lze setkat především v restauračních zařízení.

Cena vysoušeče rukou od 1 000 Kč do 3 000 Kč s DPH

V této cenové kategorii se lze bavit pouze o horkovzdušných vysoušečích a na tryskové nelze narazit. I přes nízkou cenu se tyto horkovzdušné vysoušeče skoro vždy můžou pyšnit bezdotykovým senzorem, který tak zabraňuje šíření bakterií a virů z člověka na člověka.

Většina těchto zařízení bude z plastového materiálu a nebude dosahovat příliš velikého výkonu, avšak i zde se dají najít výjimky. Tento typ vysoušečů rukou tedy lze doporučit do domácích prostor, nebo pro podniky s menším okruhem uživatelů.

Cena vysoušeče rukou od 3 000 Kč do 10 000 Kč s DPH

Zde se stále nelze příliš často setkat s tryskovým vysoušečem, zato už zde naleznete vysokovýkonné horkovzdušné přístroje, které bývají vždy automatické. Vyráběny jsou spíše z kvalitnějších kovových materiálů a tak se hodí i do nepříznivých podmínek, kde by se mohli setkat s vandaly.

Cena vysoušeče rukou nad 10 000 Kč s DPH

V této cenové kategorii se již lze setkat s tryskovými vysoušeči, které začínají na částce asi 14 000 Kč včetně DPH. Zde se setkáte s plně automatickými přístroji s odtokovými kanálky, takže údržba je velice snadná. Tryskové vysoušeče (jak už víme) jsou vysoce výkonné.

Co se týče designu setkáme se zde s obrovským výběrem barev, tvarů i materiálů.

Vysoušeče rukou: Vysoušeč rukou a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nový vysoušeč rukou. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nového vysoušeče rukou pomohli a vy si teď vyberete kvalitní vysoušeč, který vám vydrží dlouho fungovat bez jediné závady.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nového vysoušeče rukou zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na web Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé vysoušeče rukou a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem vysoušeče rukou. Dozvíte se tam také který vysoušeč rukou je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat