Menu Zavřeno

Nástěnné klimatizace

V letních vedrech hledá každý z nás způsob, jak se ochladit. Účinným řešením je pořízení klimatizace. Nástěnné klimatizace se vyznačují velmi dobrým výkonem, jsou obvykle energeticky úsporné a mimo to jsou také skladné. Hodí se tak do velkých prostor i malých bytů, kde není místa nazbyt. Přestože jsou poměrně skladné, jejich pořízení musíte zvážit už při stavbě domu či rekonstrukci. Vyžadují totiž větší stavební zásah. Pokud zvažujete pořízení nástěnné klimatizace, přečtěte si náš návod, jak správně vybrat a nešlápnout vedle.

V článku si představíme typy klimatizací, zaměříme se na technické parametry, porovnáme výkony jednotlivých druhů klimatizací a srovnáme nejprodávanější výrobce. Odpovíme si na nejdůležitější otázky a na závěr prozradíme několik tipů, podle nichž vybírat.

Zpočátku je důležité vědět několik základních věcí o nástěnné klimatizaci:

 • Nástěnná klimatizace se skládá ze dvou částí – vnitřní a vnější – které jsou vzájemně propojeny.
 • Je třeba si rozmyslet, do jaké místnosti chcete klimatizaci umístit. Nejčastěji se volí obývací pokoj. Nezapomeňte, že přístroj může vydávat hluk, podle toho je třeba zvolit jeho umístění.
 • Nedívejte se pouze na technické parametry, ale berte v potaz také vzhled klimatizace. Při dnešních možnostech můžete svůj příbytek vybavit vzhledným přístrojem, který nijak nezasáhne do vzhledu interiéru.

Nástěnné klimatizace: Porovnání 10 nejlepších nástěnných klimatizací podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších nástěnných klimatizací. Jak jsme tyto klimatizace vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto nástěnné klimatizace jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit klimatizace podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší nástěnnou klimatizaci.

NázevVzhledChladící výkon (kW)Topny výkon (kW)Ovládání pomocí Wi-FiHlučnost vnitřní jednotky (dB)Venkovní hlučnost (dB)Max. velikost místnosti - orientační (m2)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Samsung Wind Free Comfort 2,5kWNástěnná klimatizace Samsung Wind Free Comfort 2,5kW2,53,2Ano19462511826Zobrazit v obchodech
LG STANDARD S12EQNástěnná klimatizace LG STANDARD S12EQ3,53,81Ne19484519650Zobrazit v obchodech
Samsung AR35Nástěnná klimatizace Samsung AR352,63,8Ne22503515490Zobrazit v obchodech
Sinclair ASH-12BIVNástěnná klimatizace Sinclair ASH-12BIV3,23,4Ne55623516749Zobrazit v obchodech
Sinclair Ray ASH-09BIRNástěnná klimatizace Sinclair Ray ASH-09BIR2,52,8Ne28602613899Zobrazit v obchodech
Olimpia Splendid ARYAL S1 ENástěnná klimatizace Olimpia Splendid ARYAL S1 E3,62,7Ano25563518900Zobrazit v obchodech
KAISAI FlyNástěnná klimatizace KAISAI Fly3,53,8Ano25563512999Zobrazit v obchodech
Toshiba SeiyaNástěnná klimatizace Toshiba Seiya2,53,2Lze dokoupit modul22472522190Zobrazit v obchodech
LG Standard Plus PC12SQNástěnná klimatizace LG Standard Plus PC12SQ3,53,8Ano19413521490Zobrazit v obchodech
Sinclair ASH-18BIVNástěnná klimatizace Sinclair ASH-18BIV4,65,2Ano36544523490Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení nástěnných klimatizací od jejich uživatelů.

Základní parametry při výběru nástěnné klimatizace

Nejzákladnější parametry pro výběr vhodné nástěnné klimatizace, na něž se zaměříme, jsou tyto:

 • výkon
 • spotřeba
 • odvod kondenzované vody
 • hlučnost
 • provedení

Jak vybrat nástěnnou klimatizaci?

Nástěnné klimatizace (setkat se můžete také s názvem splitové) jsou vítanými pomocníky pro ochlazování místností v parných letních dnech. Vyznačují se především vysokým výkonem a tím i účinností a spolehlivostí. Některé typy nemusí sloužit pouze k ochlazení vzduchu, ale dokážou místnost také vytopit. Klimatizace se skládají ze dvou konstrukčních prvků, proto vyžadují rozsáhlejší stavební úpravy. Mezi vnější a vnitřní částí cirkuluje chladicí kapalina. Do místnosti je vháněn studených vzduch, ven proutí teplo. Některé modely lze nastavit i obráceně, takže v zimě mohou sloužit i jako topení.

Než se podíváme na konkrétní složení přístroje a projděme si jednotlivé parametry, podívejme se na základní výhody a nevýhody nástěnných klimatizací.

Výhody nástěnné klimatizace

 • Vysoký výkon.
 • Možnost použití i jako topení.
 • Dokáže ochladit více místností najednou.
 • Je umístěna na stěně, nezavazí v prostoru.
 • Nízká spotřeba energie.
 • Široký výběr provedení.
 • Elegantní design.

Nevýhody nástěnné klimatizace

 • Jsou vyžadovány nezbytné stavební úpravy.
 • Její umístění je třeba naplánovat dopředu.
 • Není přenosná.
 • Vyšší pořizovací cena.

Druhy klimatizací

Nástěnnou klimatizaci lze využít pro ochlazení jedné, ale i více místností. V závislosti na tom rozlišujeme běžnou nástěnnou (splitovou) klimatizaci a tzv. multisplitovou klimatizaci. Jejich složení je obdobné, typ vhodný pro více místností má určitá specifika.

Nástěnná (splitová) klimatizace

Jak jsme již zmiňovali, nástěnná klimatizace je složena ze dvou částí: vnější a vnitřní. Vnitřní jednotka je umístěna v interiéru, venkovní jednotku pak lze najít na vnější straně budovy. Je vhodná pro ochlazení jedné místnosti.

Vnitřní jednotka

Tuto část je třeba umístit tak, aby mohl chladný vzduch nerušeně proudit do místnosti. Neměl by se zastavovat o předměty, vysoké skříně apod. Před jednotkou by měl být dostatek prostoru. Chladný vzduch by přitom neměl foukat přímo na osoby. Nejčastěji se proto klimatizace umisťuje na stěnu ke stropu, kde je dostatečně vysoko na to, aby nefoukala vzduch přímo na vás, ale zároveň efektivně ochlazovala vzduch v místnosti. Nejčastěji je ovládána dálkovým ovladačem.

Vnější jednotka

Tato část klimatizace je instalována dle požadavků majitele budovy. Předpokladem je, aby co nejméně narušovala estetiku domu. Vnější část je nejčastěji umístěna na nosnou konzoli, která je připevněna k fasádě budovy. Klimatizaci lze situovat na balkón nebo střechu, případně i na zem, k tomu je ale nutný podstavec.

Vnější a vnitřní část jsou spojeny měděnými rozvody (dobře izolovanými, aby nedocházelo ke ztrátám), v nichž cirkuluje chladicí kapalina. Části jsou spojeny také napájecím a komunikačním kabelem.

Multisplitová klimatizace

Tento druh nástěnné klimatizace je vhodný pro ochlazování více místností najednou. Systém spočívá v rozvedení klimatizace do několika místností. Skládá se opět z vnější a vnitřní jednotky.

Vnitřní jednotka

V domě nebo bytě jich je několik, podle toho, kolik místností chcete ochladit. Každá místnost disponuje vlastní vnitřní jednotkou. Ty se mohou lišit: komerční budovy mohou být vybaveny kazetovými modely v zasedacích místnostech, v kanceláři pak může být nainstalována nástěnná klimatizace. Jednotlivé přístroje se mohou odlišovat vzhledem i výkonem, všechny jsou pak napojeny na stejnou venkovní jednotku.

Vnější jednotka

Na budově je pouze jedna vnější jednotka, na niž jsou napojeny všechny vnitřní přístroje. Rozvody jsou měděné a musí výt dobře izolované, aby nedocházelo k tepelným ztrátám.

Základní parametry při výběru nástěnné klimatizace

Ať už vybíráte nástěnnou klimatizaci do bytu, nebo kanceláře, budete potřebovat znát základní parametry, které jsou pro výběr správného modelu důležité.

Výkon klimatizace

Jeden ze základních parametrů pro výběr nástěnné klimatizace. Tato hodnota se odvíjí od velikosti místnosti, do níž se přístroj chystáte pořídit. Základní matematika nám říká, že čím větší místnost, tím vyšší bude potřeba výkon. Co to ale znamená prakticky? Nejčastěji se setkáte s klimatizacemi o výkonu 2,5 kW, které se hodí do místností do velikosti 70 m3 (odpovídá pokoji o rozměrech cca 7×3,5×3 m). Velikost místnosti ovšem není jediný parametr určující, jak silný přístroj bude třeba. Výběr ovlivňuje také to, jak je místnost situována. Klimatizaci s vyšším výkonem bude potřeba pořídit do pokoje, který je pod střechou, nebo do místností, kde je soustavně zapnutých více spotřebičů produkující nadměrné teplo.

Nástěnná klimatizace: Spotřeba elektrické energie

V dnešní době převládá snaha konstruovat všechna elektrická zařízení tak, aby spotřebovávala co nejméně elektrické energie. Přesto není radno tento parametr podceňovat. Jako jiné spotřebiče jsou i klimatizace rozděleny do energetických tříd. Nejlépe samozřejmě uděláte, když si pořídíte klimatizaci spadající do kategorie A++, ty jsou velmi úsporné. Pokud však už teď víte, že klimatizace nepoběží dlouho v kuse, ale bude zapnutá jen pár hodin denně, zakoupit můžete i modely s vyšší spotřebou. Co se týče celoroční útraty za energie, v tomto případě se účty za elektřinu vyrovnají. Nicméně i přesto, že vám klimatizace nepoběží celý den bez přestávky, můžete se pokusit sáhnout po úspornější variantě. Pozor si však dejte na výkon a hledejte nejlepší poměr mezi těmito hodnotami. V dnešní době už v podstatě platí, že úsporné klimatizace disponují také ekologickou chladicí kapalinou. Mezi nejpoužívanější aktuálně patří chladivo R32.

Odvod kondenzované vody

Každá klimatizace produkuje kondenzát, který musí být nějakým způsobem odveden. Kondenzovaná voda se v přístroji usazuje z důvodu vzdušné vlhkosti. Odváděna je buď do okapu, do domovního odpadu (v tomto případě je třeba využít speciálního sifonu eliminujícího zápach), nebo je možné ji svést samospádem po plášti budovy. V případech, kdy to není možné, lze využít čerpadlo.

Hlučnost klimatizace

Tento parametr nepatří mezi nezbytné, nicméně pokud má klimatizace běžet celý den v kuse, určitě nebudete chtít poslouchat hlasité vrčení. Vhodné je pořizovat přístroje, jejichž hlučnost se pohybuje od 50 do 60 dB. Nejmodernější modely nástěnných klimatizací mají poměrně malé venkovní jednotky, které jsou málo hlučné. Chystáte-li se umístit klimatizační jednotku do ložnice, vybírejte modely disponující tichým nočním režimem.

Provedení nástěnné klimatizace

V závislosti na typu chlazení si můžete pořídit splitovou nebo multisplitovou klimatizaci, které jsme představili výše. Většina moderních přístrojů umožňuje kromě chlazení také vytápění. Vnitřní jednotka je vybavena čerpadlem, které v létě dokáže vzduch ochladit a v zimě si díky němu můžete přitopit. Některé druhy klimatizace lze použít také jako primární zdroj tepla (nedoporučuje se však, aby byl jediný). Účinnost topení závisí na parametrech přístroje a na tom, v jakých teplotách zvládne pracovat. Některé modely jsou omezeny na určitou teplotu: obvykle se uvádí -15 °C, jiné přístroje však dovedou vyhřát místnosti při -20 °C.

Příklad: Klimatizace SINCLAIR VISION ASH-09BIV je schopna zajistit 2,8 kW tepelné energie při spotřebě 0,76­ kW elektrické energie. Je tedy výhodnější používat pro vytápění klimatizace než přímotop.

Klimatizace a přidané funkce

Moderní nástěnné klimatizace disponují celou řadou funkcí, které vám usnadní ovládání a poskytnou veškerý komfort. Přidané funkce se liší podle provedení přístroje a výrobce, který dané modely vyrábí.

Jedním z důležitých prvků, který ocení snad každý uživatel, je časovač. Díky této funkci si můžete nastavit požadovanou teplotu v místnosti předem. Když se pak vrátíte domů (nebo naopak přijdete do kanceláře), čekat na vás bude příjemně chladný vzduch.

Pokud umisťujete klimatizaci do ložnice nebo místností, v nichž chcete mít klid, vhodné je poohlédnout se po modelech disponujících nočním režimem. Po zapnutí této funkce se chod klimatizace ztiší, nikoliv však omezí. Často je najdete pod označením quiet. Jejich opakem je potom turbo. Jedná se o tlačítko, díky němuž zapnete intenzivní chlazení místnosti (ale také topení).

Výhodná je také funkce autorestart, která vám pomůže vrátit klimatizaci do původního nastavení v případě výpadku proudu. Dalšími přidanými funkcemi může být program ovládající osvětlení, označován bývá jako light. Ve večerních hodinách tak můžete vypnout podsvícení displeje.

Alergici jistě ocení omyvatelný filtr, který je schopen zachycovat i ty nejjemnější částečky prachu, bakterií a jiných alergenů.

Cena klimatizace

Cenové rozpětí se pohybuje podle výkonu, velikosti, provedení a podle jednotlivých funkcí, jimiž klimatizace disponuje. Při pořizování zařízení nezapomeňte na to, že nástěnná klimatizace musí být odborně nainstalována. Nejvhodnější je najmout si firmu, která instalaci odborně provede a zajistí vám nejen funkčnost, ale také záruku kvality.

Pro nenáročné

Mezi cenově dostupné klimatizace patří například značky SINCLAIR nebo LG. Ty nabízí různé druhy přístrojů začínající na ceně kolem 15 000 Kč. Za tuto cenu získáte chladicí jednotku energetické třídy A++, případně A+, kterou lze ovládat telefonem. Hodí se pro použití v rodinných domech, ale i v kancelářích.

Střední třída

Nástěnné klimatizace spadající do této kategorie se pohybují v řádech desítek tisíc korun. Cenové rozpětí může činit od 30 000 do cca 70 000 Kč. Nejčastěji se jedná o klimatizace SAMSUNG nebo MIDEA, které jsou k dostání také v mlutisplitové verzi. Energetická třída se pohybuje mezi A+++ a A++. Obvykle platí, že čím vyšší cena, tím vyšší výkon. Klimatizace disponují mnoha funkcemi, případně lepšími filtry a jsou schopny efektivně chladit i vytápět.

Pro náročné

Mezi nejdražší klimatizace patří ty multisplitové. Cena se může vyšplhat klidně až na 100 000 Kč a ani tam nemusí končit. Jednat se může například o značku SAMSUNG. Tyto chladicí jednotky disponují nespočtem funkcí a speciálních programů. Dokážou ochladit i poměrně rozměrné místnosti, přičemž jsou velmi tiché (některé mají hlučnost okolo 19 dB). Nachází se nejčastěji v energetické třídě A++.

Rada na závěr: Při koupi klimatizace se dívejte, co všechno je v ceně. Levné chladicí jednotky nemusí zahrnovat odbornou instalaci, a tak se může stát, že si za ni budete muset připlatit, v horším případě si i někoho sehnat.

Nástěnné klimatizace: Klimatizace a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat novou nástěnnou klimatizaci. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nové nástěnné klimatizace pomohli.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nové klimatizace na stěnu zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací portál Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé nástěnné klimatizace a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem nástěnné klimatizace. Dozvíte se tam také, která klimatizace je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech.

TIP: Podívejte se též na mobilní klimatizace