Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Ventilátory: Nejlepší ventilátory / větráky

 

Pokud nemáte byt nebo dům vybavený klimatizací, je v horkých letních dnech ventilátor takřka nezbytností. Správně zvolený ventilátor vám v létě zajistí osvěžující chládek a v zimě může pomoct distribuovat po místnostech teplo. Existuje mnoho typů ventilátorů, z nichž si jistě vybere každý.

Ventilátory: Nejlepší větráky / ventilátory

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších ventilátorů. Jak jsme tyto modely vybírali? Vybrali jsme ventilátory podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto modely jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena větráku, můžete si seřadit produkty podle orientační ceny s DPH.

NázevVzhledTypPočet rychlostíPrůtok vzduchu (m3/h)Dálkové ovládání?Hlučnost (v dB)Orientační cena (s DPH)Dostupnost
Rowenta Turbo Silence Extreme VU5670F0Ventilátor Rowenta Turbo Silence Extreme VU5670F0Stojanový ventilátor54800Ano352942Zobrazit v obchodech
Sencor SFN 4047WHVentilátor Sencor SFN 4047WHStojanový ventilátor32940Ne50529Zobrazit v obchodech
ECG FS 91 TVentilátor ECG FS 91 TSloupový ventilátor3?Ano552299Zobrazit v obchodech
Sencor SFN 5040BLVentilátor Sencor SFN 5040BLStojanový ventilátor31687Ano502489Zobrazit v obchodech
Rowenta MOSQUITO SILENCE VU6410F0Ventilátor Rowenta MOSQUITO SILENCE VU6410F0Stojanový ventilátor43600Ano502499Zobrazit v obchodech
Domo DO8126Ventilátor Domo DO8126Sloupový ventilátor3600Ano621089Zobrazit v obchodech
Westinghouse Bendan 72557Ventilátor Westinghouse Bendan 72557Stropní ventilátor39540Ano504980Zobrazit v obchodech
Farelek UtahVentilátor Farelek UtahStolní ventilátor3?Ne?1490Zobrazit v obchodech
Sencor SFE 3027WHVentilátor Sencor SFE 3027WHStolní ventilátor3?Ne50499Zobrazit v obchodech
AEG VL 5525Ventilátor AEG VL 5525Stolní ventilátor2?Ne451355Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení ventilátorů / větráků od jejich uživatelů.

Podle čeho ventilátor vybírat?

Před nákupem ventilátoru si promyslete, co od tohoto zařízení očekáváte. Podle toho zvolte provedení ventilátoru a vlastnosti, které by měl mít.

Je potěšující, že ceny ventilátorů začínají na několika set korunách. Avšak na své si přijdou i náročnější klienti, kteří kromě kvality preferují i designovou stránku.

Místo použití – budete ventilátor používat v obývacím pokoji, v ložnici nebo v kanceláři?

Prostor – jak velký prostor budete ochlazovat?

Ventilace i zimní chod – budete chtít ventilátor využívat i v zimě k rozhánění teplého vzduchu po pokoji?

Zpracování – je pro vás důležitý design ventilátoru?

Bezpečnost – chcete ventilátor s nadstandardními bezpečnostními prvky?

Mobilita – budete ventilátor přenášet na různá místa?

Cena – kolik jste ochotni do ventilátoru investovat?

Typy ventilátorů podle jejich umístění

Ventilátory se podle jejich konstrukce a umístění dělí na několik typů, z nichž každý má svá specifika, výhody a nevýhody.

  • Stolní ventilátory
  • USB ventilátory
  • Podlahové ventilátory
  • Stojanové ventilátory
  • Sloupové ventilátory
  • Nástěnné ventilátory
  • Stropní ventilátory

Stolní ventilátory

Stolní ventilátory jsou pro svou cenovou dostupnost nejprodávanějším typem ventilátorů. Nezaberou příliš místa a díky svým rozměrům jsou ideální do menších prostor k lokálnímu ochlazování. Umísťují se většinou na psací stůl nebo kamkoliv na nábytek. Jsou ideální na stůl do kanceláře, obývacího pokoje nebo do pracovny.

Stolní ventilátory jsou tvořeny nízkou základnou a lopatkami větráku chráněnými krytem. Pořídit si však můžete i designový bezlopatkový model, který zajistí rovnoměrný proud vzduchu bez poryvů.

Sklon hlavy ventilátoru by měl jít nastavit tak, aby ochlazoval vzduch ve vámi požadované výšce. U ventilátoru by také mělo jít navolit jeho automatické otáčení v určitém rozsahu, zafixování tohoto otáčení a výběr z několika rychlostních režimů.

Už základní levné modely stolních ventilátorů mívají minimálně 3 rychlostní stupně a možnost horizontálního otáčení a vertikálního naklápění.

Stolní ventilátory jsou účinné, nejsou hlučné a díky nižšímu výkonu spotřebují méně energie. U levnějších modelů může být problém s jejich stabilitou a i hlučnost a spotřeba může být o něco vyšší.

Stolní ventilátory mívají průměr vrtule kolem 30 cm, což je pro běžný provoz dostačující. Do kuchyně nebo místností, kde příliš nevadí vyšší hlučnost, je možné koupit větší stolní ventilátor s vrtulí o průměru i 40 cm.

USB ventilátory

USB ventilátory jsou menší a méně výkonnou variantou stolních ventilátorů. Zapojují se za pomoci konektoru USB do notebooku, powerbanky nebo jiného USB zařízení. Při práci na počítači vám zajistí příjemné osvěžení, přičemž díky své kompaktní velikosti zaberou minimum místa.

Podlahové ventilátory

Podlahové ventilátory jsou vzhledem podobné ventilátorům stolním. Jsou však větší, výkonnější a hlučnější, což je předurčuje k použití do větších prostor. Vhodné jsou do restaurací, obchodů, ateliérů, do skladů, dílen nebo na stavbu. Tedy na místa, kde je potřeba zvýšit cirkulaci vzduchu a není příliš na obtíž jejich hlučnější provoz.

Manipulace s podlahovými ventilátory je jednoduchá – stačí je zapojit do zásuvky. Designově jsou uzpůsobeny podle toho, zda budou využívány v interiéru nebo v průmyslu. V kombinaci se stropním ventilátorem mohou zajistit velmi efektivní cirkulaci vzduchu.

Stojanové ventilátory

Stojanový ventilátorStojanové ventilátory se umísťují na zem. Jsou větší a výkonnější variantou stolních ventilátorů.

Při výběru stojanového ventilátoru se zaměřte na to, aby byl dostatečně stabilní. Tím se minimalizuje riziko, že se převrátí na vaše dítě nebo domácího mazlíčka. K lepší stabilitě ventilátoru pomohou i protiskluzové nožičky.

Stejně jako u ostatních typů ventilátorů je potřeba zohlednit velikost místnosti a další funkce, které od ventilátoru očekáváte – například oscilaci doprava a doleva, výškovou nastavitelnost, zvlhčovač vzduchu, rozprašovač vody, ionizaci, noční režim, ECO režim, dálkové ovládání atd.

Pokud kupujete stojanový ventilátor k nočnímu větrání ložnice, zvolte model s nízkou hlučností od 30 dB.

Výhodou stojanových ventilátorů je jejich mobilita a poměrně nízká cena, která roste s množstvím dalších funkcí a kvalitou zpracování.

Sloupové ventilátory

Sloupové ventilátory jsou oproti ventilátorům stojanovým elegantnější a vkusnější. Nemají totiž velkou točící se hlavu ventilátoru – chlazení probíhá přes mřížky nebo otvor ve sloupu ventilátoru. Mají nižší výkon než ventilátory sloupové. U tohoto typu ventilátorů je důraz kladen především na jejich estetičnost a propracovaný moderní design. Lze je elegantně zakomponovat do interiéru, aniž by narušily jeho styl. Jsou tiché, stabilní a skladné. Stupeň větrání si regulujete podle potřeby, avšak nelze nastavit otáčení a sklon větráku. Sloupové ventilátory jsou vhodné pro mírné ochlazování vzduchu v menších místnostech.

Nástěnné ventilátory

Nástěnné ventilátory jsou alternativou stolních ventilátorů. Jsou upevněné na stěně a nezabírají tak místo na stole. Instalace nástěnných ventilátorů nevyžaduje žádné stavební úpravy – ventilátory stačí na stěnu připevnit a zapnout do zásuvky. Nevýhodou je, že tyto ventilátory nemůžete přenášet na různá místa. Stejně jako u stolních ventilátorů můžete nastavovat rychlost otáček za minutu a nasměrováním hlavy ventilátoru určit směr proudění vzduchu. Jejich součástí může být i praktické dálkové ovládání a časovač.

Stropní ventilátory

Stropní ventilátory, jak už vyplývá z jejich názvu, se umísťují pevně na strop ve středu místnosti, což umožňuje plynulý tok vzduchu po celém pokoji. Pro větší místnosti však mohou být vhodnější i 2 nebo více stropních ventilátorů.

Základní modely se ovládají ručně řetízkem připevněným k motoru. Zatažením ventilátor zapnete na maximální výkon a dalšími zatažením můžete postupně snižovat otáčky až do vypnutí ventilátoru. Stropní ventilátor fouká vzduch dolů a pocitově ho ochladí až o 4°C. Součástí dražších modelů už bývá dálkový ovladač.

Design stropních ventilátorů je jednoduchý. Vybírat si můžete mezi různými tvary lopatek, materiálů, provedení a barev. Praktické a oblíbené jsou stropní ventilátory s osvětlením.

Stropní ventilátory oproti mobilním typům ventilátorů využijete nejen v letních, ale i v zimních měsících, protože u některých modelů je možné nastavení na letní i zimní provoz.

Při přepnutí stropního ventilátoru na zimní režim, se jeho lopatky začnou otáčet opačným směrem a rozhánět tak teplý vzduch, který se drží u stropu, rovnoměrněji po celé místnosti. Díky tomu můžete ušetřit za vytápění až 30 % energie.

Pokud nemáte rádi průvan, můžete zimní chod větráku využít i v létě. V tomto režimu dochází k postupnému rozpohybování vzduchu, díky čemuž vzduch neproudí tak silně.

Průměr stropního ventilátoru určuje, do jak velké místnosti se hodí:

Místnost do velikosti 20 m² (4×5 m) – malé ložnice, menší kuchyně, šatny – stropní ventilátory o průměru od 76 cm do 122 cm.

Místnost do velikosti 20 až 30 m² (5×5 m) – střední ložnice, obývajíc pokoje, kuchyně – stropní ventilátory o průměru od 122 cm výše.

Místnost o velikosti 30 až 40 m² (6×7 m) – velké pokoje, jídelny, skleníky, restaurace, obchody, výrobní haly – stropní ventilátory o průměru od 132 cm výše.

Instalace stropního ventilátoru sníží v místě montáže strop o 30 až 40 cm, což je potřeba vzít v úvahu především v místnostech s nižším stropem.

Počet lopatek není pro výkonnost důležitý, je to spíše otázka osobního vkusu a designu.

Vzduchový výkon ventilátoru

Vzduchový výkon ventilátoru, tedy objem vzduchu, který ventilátor vymění za hodinu (m3/h) je stanoven objemem místnosti a potřebným počtem výměn vzduchu dle typu užití místnosti.

Při výběru ventilátoru začněte kapacitou/objemem místnosti, do které ventilátor umístíte. Podle kapacity a druhu místnosti určíte, jaký by měl být průtok vzduchu ventilátoru, tedy jak výkonný ventilátor potřebujete.

Objem místnosti spočítáte, vynásobíte-li její délku, výšku a šířku.

Po vypočítání objemu místnosti se zaměřte na ventilátory, které v ní tento objem vzduchu zvládnou za hodinu vyměnit tolikrát, kolikrát je pro daný prostor žádoucí. Například je-li objem koupelny 15 m3 (kde je doporučený počet 5–10 výměn za hodinu), tedy 5 x 15 (= 75) až 10 x 15 (= 150). Výkon ventilátoru by měl tedy být 75 až 150 m3/h.

Kolikrát za hodinu je potřeba v místnosti vyměnit vzduch?

obytné prostory – 1–2 výměny za hodinu

kancelářské prostory – 5–8 výměn za hodinu

koupelny a WC – 4–10 výměn za hodinu

počítačové místnosti – 4–6 výměn za hodinu

obchody – 4–8 výměn za hodinu

šatny – 6–8 výměn za hodinu

restaurace – 8–12 výměn za hodinu

kuchyně (v domácnostech) – 8–20 výměn za hodinu

Příkon větráku

Příkon je veličina udávající energetickou náročnost spotřebiče. Vypovídá o tom, kolik elektrické energie spotřebuje ventilátor během hodiny provozu. Hodnotu, kolik který typ ventilátoru spotřebuje energie, najdete na štítku ve wattech (W). Výše příkonu většinou souvisí s velikostí vrtule a s výkonem ventilátoru – čím větší průměr vrtule a čím vyšší výkon, tím je i vyšší příkon, tedy spotřeba. Pohybuje se od cca 15 do 100 W a více (ventilátory pro průmyslové použití).

Velikost ventilátoru

Velikost ventilátoru (průměr jeho vrtule), se liší podle druhu ventilátoru. Obecně lze říci, že čím je průměr ventilátoru větší, tím vyšší je účinnost ventilace. Čím větší místnost chcete ochlazovat, tím větší ventilátor byste si tedy měli pořídit.

Velikosti větráků se pohybují od cca 15 cm do 145 cm. Stolní ventilátory mívají průměr od 25 cm do 30 cm. Stojanové ventilátory od 40 cm do 50 cm. Největší průměr mají stropní ventilátory – až 145 cm a více.

Hlučnost větráku

Vzhledem k tomu, že minimálně v létě budete mít ventilátor zapnutý často, je jeho hlučnost velmi důležitým parametrem. Hlučnost ventilátoru by měla odpovídat prostředí, ve kterém bude umístěn. Například v kuchyni vám hlučnější ventilátor pravděpodobně vadit nebude, ale v ložnici nebo v pracovně ano. Výkonnější ventilátory bývají i hlučnější. Je tedy potřeba najít kompromis mezi hlučností a intenzitou chlazení. Hlučnost ventilátoru je udávána v decibelech (dB).

Mezi tiché ventilátory, které jsou vhodné do odpočinkových prostor nebo pracoven, patří ventilátory s hlučností kolem 30 dB.

Ventilátory s hlučností od 30 do 50 dB jsou vhodné do obytných prostor a kanceláří.

Hlučnější ventilátory nad 50 dB pořiďte do prostor, kde víte, že váš jejich vyšší hlučnost nebude příliš obtěžovat.

Pokud chcete co nejtišší ventilátor, investujete do tiššího, i když nejspíš dražšího modelu.

Bezpečnost

Ventilátor je elektrický přístroj vybavený rychle se otáčející vrtulí. Je tedy důležité při jeho výběru myslet i na to, jak moc je daný model bezpečný. Aby nedošlo ke zranění, je především u stojanových ventilátorů důležitá jejich stabilita, která může být podpořena speciálními protiskluzovými nožičkami, které pomohou zabránit pádu ventilátoru. Vrtule musí být dostatečně chráněna hustou mřížkou, aby přes ni dítě nemohlo prostrčit prstík. Nejbezpečnější jsou moderní a dražší ventilátory – když se dotknete jejich mřížky, ventilátor se vypne.

Funkce ventilátoru

Ventilátory mohou mít kromě svých standardních režimů i mnoho dalších užitečných funkcí.

Regulace rychlosti – Možnost volby rychlosti u ventilátorů je jedna z jejich nejdůležitějších funkcí. Díky ní si navolíme intenzitu chlazení. Tuto možnost nabízejí obvykle i levnější modely, které mají minimálně 3 rychlosti. U dražších ventilátorů si můžete vybrat mezi nastavením většího množství rychlostí a dalších doplňkových funkcí dle vašich aktuálních potřeb k zajištění maximálního komfortu.

Oscilace – umožňuje vertikální i horizontální natáčení ventilátoru, které je možné dle potřeby zapnout či vypnout.

Dálkové ovládání – snadné a komfortní ovládání ventilátoru, které ocení nejen pohybově handicapovaní lidé. Nemusíte při každé potřebě změny nastavení k ventilátoru chodit a vstávat tak například z postele.

Časovač – u některých typů ventilátorů je možné načasovat dobu jejich zapnutí a vypnutí. Nastavení času zapnutí můžete využít k rozproudění vzduchu v místnosti před vaším příchodem z práce. Pravidelné vypínání ventilátoru můžete nastavit například na dobu, kdy usínáte a víte, že v ložnici už nebývá horko. Ale také jako pojistku toho, že po opuštění bytu na delší dobu se nemusíte zabývat myšlenkami, jestli jste ventilátor vypnuli nebo poběží po celou dobu, kdy doma nebudete.

Noční režim – zajistí tichý chod ventilátoru a pozvolné osvěžování vzduchem, abyste nebyli při spánku rušeni a neprobudili se prochladlí.

Přírodní vítr – tato funkce napodobuje přirozený venkovní vánek. Ventilátor z pozvolna mění své otáčky a tím i rychlost přicházejícího osvěžujícího vzduchu.

Rozprašovač vodní páry – ventilátor s rozprašovačem vodní páry ochlazuje a rozprašuje vodní páru a tím zvlhčuje ovzduší v místnosti.

Ionizace – pokročilá speciální funkce ionizace vytváří svěžejší vzduch a přispívá k příjemnějšímu interiérovému prostředí.

LCD displej – na displeji se zobrazují aktuální informace o zapnutých funkcích a stavu ventilátoru.

Ventilátor a jeho cena

Ventilátory jsou cenově dostupné zboží. Jejich cena se odvíjí od jejich výkonu, funkcí, kvality provedení, designu, výrobce atd.

Ventilátory do 1 000 Kč – USB, stolní a některé typy stojanových ventilátorů pořídíte již za cenu i do 500 Kč. Bývají však hlučnější, pouze se základními funkcemi a v méně kvalitním provedení.

Ventilátory od 1 000 Kč do 3 000 Kč – ventilátory v kvalitnějším provedení mnohdy s použitím nerez oceli a barevné oceli. Mají víc funkcí a tišší chod. Jejich průměr může dosahovat až 100 cm a příkon 70 W.

Ventilátory od 3 000 Kč do 5 000 Kč – cenová kategorie, do které spadají kvalitně provedené ventilátory, ať už stojanové, sloupové nebo stropní, s mnoha užitečnými funkcemi, hlučností pod 40 dB a průměrem vrtule až cca 132 cm.

Ventilátory nad 5 000 Kč – cena od 5 000 Kč výše se týká především stropních ventilátorů. Dražší kousky mohou stát i kolem 20 000 Kč. Jedná se však často již o designové modely, na které je použito víc materiálů, například i dřevo.

Jak správně používat ventilátory?

Ventilátory nenechávejte proudit vzduch přímo do oblasti obličeje a krku. Přímé proudění vzduchu může způsobit nepříjemné zdravotní komplikace, jako pálení očí, zánět dutin, chrapot nebo bolest krku a hlavy. Samozřejmě by ventilátor neměl směřovat ani na vaše domácí mazlíčky. Ventilátor nasměrujte proti nábytku nebo stěně, kde se vzduch rozdělí a proudí do stran.

Nevýhody ventilátorů

Nevýhodou ventilátorů je, že víří prach. Proto nejsou vhodné pro alergiky a pro osoby citlivé na průvan. Při zapnutém ventilátoru dochází k vysušování vzduchu. Je potřeba dodržovat pitný režim a při práci na počítači nebo čtení používat v případě potřeby zvlhčující oční kapky.

Jak účinněji ochladit místnost?

Abyste v létě neměli doma stejné horko jako venku, můžete zkombinovat chlazení ventilátorem s efektivním větráním – vždy ráno a večer intenzivně vyvětrejte byt. Přes den mějte okna a dveře zavřená se zataženými závěsy a žaluziemi. Nebude vám do bytu pronikat sluneční záření a v místnostech bude chladněji.

Ventilátor a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat větrák nejen do vaší domácnosti. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát k výběru tohoto druhu zboží.

Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nového ventilátoru pomohli a vy si teď vyberete kvalitní model, který bude přesně podle vašich představ a bude vám fungovat dlouho bez jediné závady.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár posledních kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální košík. Ventilátory naleznete skladem v mnoha internetových e-shopech.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací server Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé obchody a jejich ceny včetně recenzí a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem ventilátoru. Dozvíte se tam také, kde jsou větráky skladem a za jakou se prodávají cenu (vývoj ceny vás upozorní například na různé slevové akce).

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat